fronten rrCWLAND WJNT SüR EUROPA Uit de Schoen en Lederindustrie. „Midzomerdolheid"., Gemengd Nieuws ia 1940 heeft bedragen 88,000. Men kan dus niet ver mis zijn, wanneer men aanneemt, dat deze mijlpaal in November zal worden gepasseerd. De betrekkelijk weinige Neder landers, die op bet oogenblik omen nabij negentig jaar oud zijn. hebben de bevolking van ons land bij hun leven ongeveer zien verdrievoudigen doch degenen, die omstreeks vijf kruisjes tellen, hebben haar zien verdubbelen I Babyschoeisel. De op 16 .Juni jl. in de dag- en vak bladen verschenen bekendmaking van den Secretaris-Generaal van hel De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met betrekking tot de wijziging in den verkoop van bonvrij en „bon 2" schoeisel, bevat o.a. de be paling, dat „babyschoeisel" thans vrij van bon mag worden verkocht. Daar hieromtrent misverstand blijft te bestaan, vestig ik er de aan dacht op, dat als bonvrij babyschoei sel slechts textiel- of zeemlederen schoentjes met cosysplit- of stoffen zool en dergelijk „slap habygoed" in "aanmerking komen, dus geen loop- of straatschoentjes. Herbevoorrading. Voorts breng .ik met nadruk ondei de aandacht, dat niet alle artikelen, welke thans vrij van bon of op bon 2 moeten worden verkocht, nabesteld kunimn worden. Alvorens bestellin gen te plaatsen of bestelformulieren met bons 2 aan mijn Bureau te zen den, dient U derhalve bij Uw leveran cier na te vragen voor welke artike len hij een aanmaakvergunning in zijn bezit heeft of een aflevcrfngsvergun- ning kan verkrijgen. Etaleering van schoeisel. Met het publiceeren van de nieuwe bepalingen in zake distributie van schoeisel op 7 Mei jl. werd o.m. he kend gemaakt, dat bij etaleering van schoeisel, waarvan het zoolmateriaal niet is vervaardigd van leder of rub ber, de schoenwinkeiior op duidelijk zichtbare wijze dient te vermelden uit welk materiaal de zool bestaat, dus b.v.houten zool, kunstlederen zool, enz. Het is gebleken, dat desondanks zulk schoeisel ten verkoop wordt ge ëtaleerd zonder de vereischte aandui ding. Op grond hiervan wijs ik er nog maals nadrukkelijk op, dat de win kelier, die deze bepaling niet nakomt, zich aan ernstige maatregelen bloot stelt. Het is in den laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen, dat bij be stellingen op schoenen, welke hij mijn Bureau werden ingezonden, schoenen bons waren gevoegd, waarop door den schoenwinkelier wijzigingen waren aangebracht. Zoo werd b.v. geconstateerd, dat op bons, welke door den plaatselijken Distributiedienst waren uitgegeven voor Mannenschoenen, voor Werk schoenen of voor Kinderschoenen, de desbetreffende aanduiding op de voor- of achterzijde van den bon was uitge- wischt en vervangen door het woord „Vrouwen". In verband hiermede vestig ik er nadrukkelijk de aandacht op, dat een schoenenbon een authentieke acte in den zin der wet is en dat veranderin- Een goede première in het Oisterwjjksche Natuurtheater. „De Ghesellen van den Spele", liet hekende gezelschap uit OiSterwijk, heeft het dit jaar aangedurfd een ver tolking te geven van Shakespeare's blijspel „Driekoningenavond", dat in de vertaling van Dr. L. A. Burgersdijk en onder regie van Carel Briels onder den titel „Midzomerdolheid" ten too- neele werd gebracht. Er mocht met de vertooning van dit stuk werkelijk van een waagstuk gesproken worden. De bezielende leider van het gezelschap, kapelaan Roovers, gaf dit voor de voorstelling volkomen toe, maar wij mochten in zijn woorden ook een tik je triomf bespeuren, toen hij verklaar de dat de repetitie's uitstekend gingen en van de première het beste deden verwachten. Hij kent immers zijn spelers als de beste en hij weet, beter dan wie ook, waartoe zij in staal zijn. Naar onze meening kon hier dan ook niet van een waagstuk gesproken worden. De Ghesellen van den Spele hebben hier niet te hoog gegrepen. Stellig zal het hen inccr inspanning gekost hebhen om zich in de rollen volkomen in te leven, dan bij de voor stellingen van voorafgaande jaren. Maar hiervoor was in den persoon van den regisseur Carel Briels iemand aan. wezig, die hen daarbij met raad en daad trouw terzijde stond en hem komt zeker een woord van lof toe voor de uitstekende wijze waarop deze pre mière is verloopen. Het gegeven van het stuk steunt op een kostelijke persoonsverwisseling, die wij hier in korte trekken zullen trachten te beschrijven. Orsino, hertog van Illyrië, is tot over de ooren verliefd op Olivia, een rijke gravin uit zijn hertogdom. Op de kust van het hertogdom heeft een schipbreuk plaats gehad en Viola, een edelvrouw, die in gezelschap van haar tweelingbroer Sebastiaan de reis mee maakte, is een der weinige geredden. Zij meent dat haar broeder verdronken is en biedt, als edelman verkleed, den hertog haar diensten aan. Deze maakt daarvan gebruik door haar naar Oli via te zenden, om haar als zijn afge zant, zijn liefde aan de gravin te verklaren. Olivia wordt echter op den vermomden edel knaap zelf ver liefd, maar aangezien deze een vrouw is moet deze liefdesverklaring gewei gerd worden, zonder dat Olivia de ware beweegredenen vermoedt. Tot zoover loopt alles heel normaal, maar dan verschijnt Sebastiaan, de broeder van Viola op het tapijt, waarvan de kostelijkste verwikkelingen het gevolg zijn. Daardoor heen wordt de aandacht gevraagd voor den oom van Olivia, Jon ker Tobias Hikkenburg, die doorloo pend dronken is en zijn vriend Jonker Andries Bibberwang, die een volkomen tegenstelling vormt met den opgewek- ten en vroolijken ridder Hikkenburg. Het mooiste komt dan, wanneer zij Malvolio, den hofmeester van Olivia en een verwaand en opgeblazen schep sel een poets willen bakken, die maar al te best gelukt. Men laat Malvolio namelijk in de waan verkcercn dat zijn meesteres verliefd op hem is, maar zijn ontgoocheling is groot als hij ten slotte bemerkt dat Olivia in den per soon van Sebastiaan haar man gevon den heeft. Natuurlijk voert dan Orsino Viola als zijn vrouw weg. De wijze waarop Shakespeare dit gegeven beschreven heeft is meester lijk, maar stelde juist daardoor de hoogste eischen aan de executanten. Vooraf kan echter gezegd worden dat zij hun uiterst zware rollen, over het geheel genomen, tot een uitstekende vertolking hebhen weten te brengen. Het publiek was daardoor steeds een en al aandacht en heeft naar harte lust genoten van het fraaie spel en de kostelijke situaties, die de speelsters en spelers wisten te scheppen. Begrijpelijk kon hier en daar nog wel wat verbeterd worden. Wij den ken daarbij o.a. aan de intonatie en 't stemvolume van Orsino, dat soms fceer zwak was, terwijl de dwaze Malvolio met zijn opgeblazenheid misschien wel wat te ver ging en daardoor een sa- tyre werd, die niet steeds volkomen aanvaardbaar was. Verder mag een nadere verzorging van houding en plaats van het gevolg, in 't bijzonder in dat van Orsino nog wel eenige aan dacht hebben. Ook in de slotscène's rammelde het nogal in de groepeering. Bovenstaande tekortkomingen, die welhaast iedere première zullen aan kleven, waren evenwel niet bij machte aan de voorstelling iets tekort te doen, wanneer wij daarbij tenminste niet di rect het kunstzinnige op den voor grond plaatsen, maar het geheel meer beschouwen als een vroolijk kijkspel voor het publiek. Wellicht was dit meer het geval met het weer, dat zich den geheelen mid dag dreigend liet aanzien en ook oor zaak was, dat de voorstelling na een goede tien minuten, bijna een uur moest worden onderbroken. Gelukkig liep toen verder alles zonder stagnatie en ook zonder pauze af. „De Ghesellen van den Spele" kun nen met veel genoegen op de eerste voorstelling terugzien evenals het pu bliek, dat in grooten getale was ge komen, meer dan tevreden over het gebodene zal zijn geweest. Dit kwam wel bijzonder duidelijk tot uiting in de hartelijke huldiging en het meer dan spontane applaus, die de regisseur met zijn hoofdrolspelers en andere medewerkenden na afloop hadden te ondergaan. Wij voorspellen het Oisterwijksche Natuurtheater, dat met 't jaar mooier wordt, de volgende weken telkenmale een uitverkocht huis, want dit blijspel propageert zichzelf en zal nog vele duizenden aangename uren verschaf fen. gen daarin hoogstens mogen worden aangebracht door den uitgever, d.w.z. door den betrokken Distributiedienst zelf, welke deze veranderingen dient te waarmerken. Alle veranderingen door anderen zijn rechtens verval- sclxingen in een authentieke acte en als zoodanig strafbaar ingevolge Art. 226 van het Wetboek van Strafrecht. Ik zie mij derhalve gedwongen alle belanghebbenden met den meesten nadruk er op te wijzen, dat ernstige maatregelen tegen handelingen als bovenbedoeld zullen worden getrof fen. Rijksbureau voor Huiden en Leder. De Ncderlandsche leder- en schoen industrie op de Leipziger Messe. Op de Leipziger Messe van 81 Aug. 4 Sept. a.s. komt o.m. een represen tatieve inzending van de Nederland sche schoen- en lederindustrie. In de inzending van de schoenen en lederindustrie, waaraan ook het rijksbureau voor huiden en leder zijn medewerking verleent, zullen huiden, looistoffen, technisch leder, bovenle- der, lederwaren, schoenen enz. ten toon worden gesteld; in iedere afdee- ling zullen foto's worden gemonteerd. Salamander A.G. De grootste Duitsche schoenfabriek Salamander A.G. te Kornwestheim heeft in 1940 een winst van 2.247.320 Rijksmark gemaakt. Een dividend van 7 pet. werd uitgekeerd. Na het ongeluk bij de Bat'a. Zooals men weet, vond bij de N.V. Bat'a te Best onlangs een ernstig on geluk plaats, dat aan de arbeiders Merkx uit Best en v. d. Groessen uit Oirschot het leven kostte. Merkx was vader van een huisge zin, terwijl v. d. Groessen de eenige zoon en kostwinner van zijn moeder was. De directie van de N.V. Bat'a heeft aan de achtergeblevenen een bepaald bedrag toegezegd. Onder het kantoorpersoneel, be staande uit 200 personen, werd verder een collecte gehouden, welke een to taalbedrag van 4000 opbracht. V. v. d. S. In alle deelen van Den Haag zijn groote spandoeken-, landkaarten en affiche's aangebracht met de V van Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Op den hoek van de Lange Poten. (Polygoon). Kettinghandel in thee ontdekt Voorraad van inbraak afkomstig. In een opslagplaats van een levens middelenmagazijn aan de Eerste van der Kunststraat te 'sGravenhage is achtereenvolgens driemaal ingebro ken, den laatsten keer op 14 Juli. Ontvreemd werden 855 pakjes thee, flesschen slaolie, koffiesurrogaat, toiletzeep en reepen chocolade. De Centrale Opsporingsdienst der politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld en daarbij rekening gehouden met de waarschijnlijkheid drt de gestolen goederen verder ver handeld zouden worden. Onder scheidene lieden, die verdacht kon den worden, werden geschaduwd en daarbij viel in het bijzonder het oog op 'n 32-jarigen vrachtrijder en een 41-jarigen expediteur. Afgeloopen Zaterdag gingen zij samen per fiets in de richting van Loosduinen. Zij stapten af aan den Leyweg en gingen door een schuur binnen, waarin een vrachtauto ge stald was. Na eenigen tijd kwamen de beide heeren in den auto naar buiten rijden. Oogenschijnlijk lagen in den vrachtwagen oude onder- deelen van automobielen, Toen onderweg de recherche te voorschijn Irad en de chauffeur moest stoppen, bleek bij inspectie van de auto nader, dat er 240 pakjes thee in verborgen waren van dezelfde soort als in het levensmiddelen-magazijn gestolen waren. Beide mannen werden natuurlijk aangehouden. Het bleek, dat zij het partijtje thee reeds verkocht hadden en wel aan een groentenhandelaar, Een onderzoek, ingesteld bij dezen man, bracht aan het licht, dat hij nog 120 pakjes thee thuis had liggen ook van dezelfde soort. Die thee was echter reeds verkocht aan eerst- genoemden vrachtrijder. De groente handelaar had de tbee gekocht van De V., winkelier in zuivelproducten aan den Stationsweg te 's Graven- hage. Deze De V, werd aangehouden en een hoeveelheid thee werd bij hem in beslag genomen. Hij ont kende echter van deze heele zaak iets te weten. De politie had echter nog een ander aanknoopingspunt. De vracht rijder vertelde dat hij ook thee had gekocht van een 41-jarige serveer- juffroaw. Deze jufFrouw werd aan. gehouden en toen kwam vast te staan dat zij de thee had van een van aen 38-jarigeu waker. Toen ook deze was aangehouden, bleek, dat hij 750 pakjes thee gekocht had van een caféhouder en ook deze man werd gearresteerd. Verder bleek, dat de waker niet alleen aan de serveerjuffrouw, maar ook aan een vischhandelaar thee had verkocht en wel 500 pakjes en dat deze de thee verder had ver kocht door bemiddeling van zekeren Wdie ook werd aangehouden,aan den zooeven genoemden zuivelhan delaar De V., die toen moeilijk meer kon volhouden, dat hij van de?e zaak niets wist. Nog meer voorraad. Hoe was nu de caféhouder aan de thee gekomen In zijn calé kwam een vaste klant, die „Zwarte Bram" genoemd werd. Deze man werd spoedig gevonden en was een 32- jarige grondwerker. Bij hem thuis werden nog gevonden pakjes koffie surrogaat, zeep, flesschen slaolie, reepen chocolade enz., alles artikelen welke ontvreemd warenin het levens middelen magazijn. Nu kwam ook uit, wie de eigenlijke daders waren, namelijk een 16-ja.ige zoon van „Zwaite Bram" en een broer van denzelfden persoon. De Burgemeester van DRUNEN MAAKT BEKEND: dat de oproepingen om te verschijnen voor de inlevering van koper, mes sing, nikkel, tin, lood en legeeringen van deze metalen verzonden zijn of zullen verzonden worden voor de geheele gemeente. De gelegenheid tot inlevering bestaat voor de bewoners van de hieronder genoemde straten op de daarachter vermelde data: Straat: Eindstraat Kleinestraat Molensteeg Parallelweg Schoolstraat Kerkhofstraat Stationsstraat Torenstraat Achterstraat Hoogeweg Semke Giersbergen Steegerf Klinkert Fellenoord Pessert Duinweg Badhuisstraat Boschweg Veilingstraat Heistraat Wolfshoek Scheidingstraat Grootestraat Mariëndonkstraat Heusdenscheweg Kerkstraat Schans wijk Kapelstraat Bosschen Groenewoud Inleveringsdata: 23 Juli 1941. 24 Juli 1941. 25 Juli 1941. 26 Juli 1941. 28 Juli 1941. 29 Juli 1941. 30 Juli 1941. 31 Juli 1941. 1 Augustus 1941. INLEVERING DIENT TE GESCHIEDEN TEN GEMEENTEHUIZE. Op de oproepingskaarten is vermeld op welken dag en op welk uur men dient te verschijnen. Teneinde noodeloos oponthoud te vermijden wordt aangeraden zich aan de opgegeven uren te houden. De oproepingskaarten moeten worden medegebracht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet ontvangen van een op- roepingskaart NIET ontheft van de verplichting tot inlevering. Ingeval men geen oproeping ontving, is men toch verplicht ter inleve ringsplaats als bovengenoemd te verschijnen, alwaar dan alsnog een op- roepingskaart wordt gereed gemaakt. Overigens wordt verwezen naar de reeds plaats gehad hebbende publi- caties. De Burgermeester voornoemd, VAN DER HEIJDEN. I inLEDEMNGjn IIIEIALEII.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3