PROVINCIAAL NIEUWS. J Ede BONT-van HULTEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT „NOORD BRABAND De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1843 WAALWIJK 1843 WASPIK. Gemengd Nieuws. aar voor komen geveegd aar zoo gebrek ngelan. EXAMENS. De heeren M. van Zeist en B. Jansen slaagden voor de gehouden examens Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschap pen. Zij genoten hun opleiding bij den heer v. Well alhier. Voor het gehouden praktijk-exa men Mercurius Engelsch slaagde de heer C. Spitters alhier. Voor het te Waalwijk gehouden examen Boekhouden van de Vereeni ging van Leeraren slaagde de heer S. Oerlemans te Capelle. Hij genoot zijn opleiding bij den heer C. P. van den Hoven alhier. Te Eindhoven slaagden voor 't exa- Te Eindhov enslaagden voor 't exa men „Mulo-Diploma A" G. P. F. Bud- dingh te Waalwijk, N. C. v. d. Brugge Babyloniënbroek, C. Dekkers Baby- loniënbroek, H. M. Mouthaan Sprang- Capelle. Allen leerlingen der Nuts Ulo-school te Waalwijk. RIJKSVAKSCHOOL VOOR DE LEDER- EN SCHOENINDUSTRIE. De sluiting van de cursussen 1941/ 1942 zal plaats hebben op Donderdag 31 Juli a.s. om 10.45 uur. Zooals ge bruikelijk zal deze sluiting gevolgd worden door een tentoonstelling van het werk der leerlingen, op Donderdag van 25 en op Vrijdag en Zaterdag van 912 en 25 uur. Wij twijfelen er niet aan of velen zuilen van deze gelegenheid gebruik maken om een nader met het werk dezer school op de hoogte te geraken. Zooals gewoonlijk zal de expositie vele interessante stands omvatten. VEREENIGINGSLEVEN. Dinsdagavond vergaderde het Be stuur van de^ op 1 Maart 1.1. in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te voormalig Besoijen opgerichte „Vereeniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs te Waalwijk en Omstreken gevestigd te Waalwijk. Van den Procureur-Generaal is be richt binnengekomen, dat tegen de toe lating van deze vereeniging geen be zwaren bestaan. Het doel van deze vereeniging is krachtens art. 4 van hare statuten: De bevordering van een goede vakoplei ding* van zoowel mannelijke als vrou welijke personen en hun vorming tot nuttige leden van de maatschappij, *Zij tracht dit doel te bereiken door oprich ting van nijverheidsscholen in den ruimsten zin des woords en verder door alle wettelijke middelen, die aan het gestelde doel bevorderlijk kunnen zijn. Het lidmaatschap van deze vereeni ging waarborgt, krachtens art. 8 der statuten, aan minderheidsgroepen der streekbevolking, die voor hun kinderen op een bepaalde nijverheidsschool aan gewezen zijn, medezeggingschap en in vloed inzake de opvoeding van hun kinderen, door gelijkgerechtigde verte genwoordiging in Bestuur en Bestuurs functies. Het Bestuur hoopt, dat dit be ginsel, terwille van zijn redelijkheid, onmiddellijke doorwerking zal kunnen vinden door harmonische samenwer king in de in oprichting zijnde dag ambachtsschool te Waalwijk, bestemd voor Waalwijk en Omstreken. Het bestuur is als volgt samenge steld: Ds. A. Hoffman, Voorzitter, Buddingh, Secr.-Penn., H. J. v. d. Brug gen, Babiloniënbroek, 2e Voorz., A. Dees, Sprang, 2e Secr.:Penn., Ir. H. v. d. Waerden, A. van Gent en M. Wij- nands, bestuursleden zonder nadere functie. De contributie aan het lidmaatschap verbonden bedraagt minimum 1.- per jaar. ST. PETRUSSCHOLEN. Sluiting van het 7e leerjaar. Donderdag 24 Juli had de jaarlijk- sche sluiting van het zevende leerjaar plaats. De Zeereerw. Heer H. Heeze- mans, als Voorzitter van het School bestuur, verrichtte de plechtige uit reiking van diploma's, getuigschriften en prijzen. Als belangstellenden waren aanwe zig de Weled. heer J. van Iersel, als lid van het Schoolbestuur, enkele Eerw. heeren Kapelaans en Mej. Bcl- jaar, als vertegenwoordigster van het kortgeleden hier ter plaatse opgerich te Arbeidsbureau. De Zeereerw. Heer Pastoor richtte een hartelijk woord tot de leerlingen, die hij feliciteerde met de behaalde resultaten. Allen toch kon het diplo ma worden uitgereikt. Hij gaf de jon gens nuttige wenken voor de toe komst; vooral deze twee: vooreerst te zorgen het in school geleerde in prak tijk te brengen en contact te blijven houden met onderwijzers en geestelij ken. Ten tweede er door te zorgen goede vakmenschen te worden. In ver band met dit laatste wees hij op het R.K. Bureau voor Beroepskeuze, dat hier weldra zal worden opgericht. In bevattelijke woorden legde hij de jon gens uit, wat de beteekenis van dit bureau is. Daarna nam Br. Overste het woord pm enkele woorden van dank te spre ken. Nu was het oogenblik gekomen dat de jongens afscheid gingen nemen van hun leermeesters. Zeer in hun schik met de behaalde prijzen en di ploma's, spoedden zij zich huiswaarts, om ook daar hun vreugde mee te deelen. HERDENKING. Begin Augustus a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de handschoenmakerij der finna de Kort, door de heeren A. en J. de Kort in machinaal bedrijf werd omgezet. Dit in den lande zoo gerenommeerde bedrijf, mag zeer zeker met groote vol doening o]) deze succesrijke kwart eeuw terugzien. Ook zal het in deze maand 25 jaar geleden zijn dat de heer A. van- Gent zijn zaak uitbreidde, met een fabriek tot het vervaardigen van stalen en houten cambereurs, welke zich ook thans in een toenemend debiet mag verheugen. UIT RAAM GEVALLEN. De heer J. KI. uit Gilze-Rijen, leer ling der Rijksvakschool, zat voor een der openslaande ramen van zijn pen sion te lezen. Vermoedelijk is hij daar bij in slaap gevallen en toen van 4 meter hoogte naar beneden gestort. Hij klaagde over pijn in enkels en hoofd. Nadat geneeskundige hulp was ver leend is de heer KI. per auto huis waarts vervoerd. LEVENSVERZEKERING ZILVEREN JUBILEUM. De heer J. van Cromvoirt herdacht dezer dagen het heugelijke feit dat hij 25 jaar lid was van den R.K. Werk- meestersbond St. Joannes de Dooper. Ter gelegenheid hiervan werd hij 1.1. Zondag ten zijnen huize op harte lijke wijze gehuldigd, terwijl Donder dagavond in de Concertzaal Thalia de officieele feestviering plaats had door bestuur en leden van de Afd. Waal wijk. Hierbij werd o.m. het woord gevoerd door den bondsvoorzitter, den heer R. ter Horst uit Utrecht en den voorzit ter van de afdeeling, den heer A. Klerx. De feestelijke leiding was in handen van den ceremoniemeester Th. Kleijn en dat die het auditorium wist te vermaken en een opgewekten geest er in wist te houden, behoeft wel geen nader betoog. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op liet politic-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen Gevonden: Een doos bonbons, een sleutel, een zakmes een porteinon- naie met inhoud een datumstempel. Verloren: Een bruin-lederen porte feuille portemonnaie met inhoud een idem, een idem, een idem, een dames handschoen, een zilveren armband, een zilveren dames-polshorloge. MUSiS SACRUM. Isabella". Op knappe wijze worden in deze film de knoopen gelegd en ontward, en raak, wrang en wreed is de uit beelding van het schrijnend nacht café leven in de Fransche havenstad Marseille, waar de Duitsche landgoed- bezitter Manfred Corder op zoek gaat naar zijn dochter, die hier moet ver blijven. Door een toeval mist hij den per soon die hem op het spoor zal brengen en hij komt in een klein cabaret te recht. Het hoofdnummer van 't pro gramma is de charmante jonge ciian- sonniaire Isabella Choix, welke door haar eenvoud en ongekunsteldheid een diepen indruk op hem maakt. Geen wonder dat zijn verbazing groot is, als hij verneemt dat deze chansonnière zijn eigen dochter Isabella is. Dl flicten beginnen zien voor deze twee menschen nu echter in duizelingwek kende hoogte op te stapelen. Isabella komt in een wereld waarvan zij zich het bestaan nauwelijks bewust was en het geval wil dat Corner op haar ver liefd wordt. Dan blijkt plotseling dat Corner niet de vader van Isabella is, maar deze laatste is verdwenen. In Marseille in het cabaret vindt hij haar weer, om ze nu voor altijd mee te nemen, niet als zijn dochter, maar als de vrouw in wier persoon zijn liefde voor haar gestorven moeder herleefde. LUXOR BIOSCOOP. „De Postmeester". Stellig wordt deze film als een der beste werken van de hedendaagsche Duitsche filmkunst aangemerkt. Nie mand minder dan Heinrich George en Hilde Krahl vervullen er de hoofdrollen in en dat op een wijze, die ieders be wondering afdwingt. Zij hadden dan ook in het gegeven van deze film een waardige stof om van hun talenten blijk te geven. De geschiedenis laat zich in het kort als volgt vertellen: Ergens in de onmetelijke vlakte van het keizerlijke Rusland, ligt een een zaam poststation, slechts beheert door den postmeester met behulp van zijn knappe dochter Dunja. Op een door tocht weet de Ritmeester Minskij ech ter het hoofd van Dunja op hol te bren gen en hij neemt haar mee naar Peters burg, na den postmeester beloofd te hebben dat hij Dunja zal huwen. Na verloop van tijd bereiken den postmees ter echter allerlei vreemde geruchten over zijn dochter, die niet meer was, zooals ze bij hem wegging. Haar leven is verre van vlekkeloos geworden. De postmeester besluit dan naar Peters- burg te gaan en zijn dochter te straffen voor haar zondige leven. Dunja hoort van dit besluit en bezoekt Minskij en doet hem beloven een scène op touw te zetten, als zouden zij werkelijk huwen. Een afschuwelijke com^die wordt den man dan voorgespeeld. De postmeester bemerkt het bedrog niet en als een ge lukkig man verlaat hij Petersburg. Dunja is echter diep ontgoogeld en slaat den volgenden morgen de hand aan zich zelf, nadat Minskij haar be loofd heeft haar vader te schrijven dat zij stierf als zijn vrouw. En in het een zame posthuis vertelt de oude post meester het verhaal van zijn knappe dochter, die haar ouden vader niets dan vreugde en geluk gebracht heeft, zoolang zij leefde ZUIDELIJKE SILHOUETTEN UIT „DE TIJD". WAAL W IJ K plaats van tegenstellingen. Er is een man geweest, een ambte naar, die het schoonste deel van zijn leven heeft geslelen tusschen vier don kere muren van een muffig belasting kantoor, die vertelde, dat Waalwijk een plaats is van tegenstellingen. En inderdaad, hij had gelijk, want Waal wijk heeft zijn tegenstellingen. Zoo heeft het h.v. een pracht van een kerk, die een plaats gevonden heeft in het midden van de gemeente. Behalve een langen slanken toren heeft die kerk een groot aantal koe pels, die iets weg hebben van dooi midden gesneden bollen. Het dak be staat uitsluitend uit zulke halve bol len, hetgeen exotisch aandoet. De kerk is opgetrokken in Byzantijnschen stijl. Nu zullen wij de laatste zijn om te zeggen, dat zoo iets ongeoorloofd is, integendeel het staat goed, het staat uitstekend zelfs. Het gebouw impo neert door zijn lijnenrijkdom en de slanke toren wijst den weg, waarheen we allen moeten. Doch helaas, er moest een raadhuis komen. En terwijl Valk de kerk bouw de in Oosterschen stijl, plantte Krop holler er een raadhuis bij in Oud-Hol- landschen geest. Ook Oud-Hollandsch is echter mooi en zeker voor een raad huis. Daarom zouden beide bouwwei ken daverende successen zijn, indien ze niet zoo dicht bij elkaar hadden ge staan. Nu is de tegenstelling schrij nend, niet alleen voor het bruidje, dat getrouwd wordt in het raadhuis, dat aandoet als een patriciërswoning van onze handeldrijvende voorouders, om vervolgens de kerkelijke plechtigheid over haar hoofdje te zien neerdalen in een gebouw, dat eigenlijk ergens in Turkije fhuis hoort, maar ook voor den vreemdeling, die vanuit het Noor den Waalwijk nadert en denkt, dat Waalwijk een oud-Hollandsch gebouw heeft met Byzantijnsche koepels en een langen, slanken toren, waarvoor 'n trapjesgevel aan het geheel nog wat meer exentriciteit verleent. Een paar honderd meter verder ligt een lange rij met goed onderhouden plantsoentjes, een geschenk van de burgerij aan den burgemeester met zijn koperen jubileum. Dat doet wel dadig aan, doch recht er tegenover ligt het ijzig koude en nuchtere uni form-station, waarmee alle plaatsen in de Langstraat zijn bedeeld. En het genoegen van het kijken naar de plant soentjes is verdwenen. Bij deze tegenstellingen, die vooral betrekking hebben op de «esthetica, blijft het echter niet. Waalwijk is in den loop der jaren een centrum van onderwijs geworden. Behalve een H.B.S., enkele scholen voor U.L.O.- en M.U.L.O.-onderwijs, een huishoudschool, een school voor hijzonder lager onderwijs, een am bachtsschool, een handelsavondschool, een teekenschool en nog wat meer, heeft het een instituut, waar de cap tains voor de schoen- en lederindu strie worden opgeleid en dat in den loop der jaren leerlingen heeft getrok ken uit de geheele wereld. Edoch, on danks al deze scholen is er geen lees zaal en de leerlingen zijn gehandicapt. Voor inzage in soms noodzakelijk, doch uiterst duur studiemateriaal moeten ze naar Den Bosch of Tilburg, hetgeen den studiezin wel niet zal vcr- hoogen. En terwijl heel Waalwijk leeft ven de schoen- en lederindustrie, waa- in een enorm aantal arbeiders een be staan vindt, is er geen badhuis "oor de noodzakelijke lichaamsreiniging. Het zwembad, dat uit den aard der zaak alleen des zomers gebruikt kan worden, is verder te klein en de outil lage te gebrekkig. Behalve deze controversen is er een typische tegenstrijdigheid in de na tuur. Ten Noorden van Waalwijk kijkt men tot de kim diep in sappig groene polders, doch ten Zuiden bestaat het landschap uit weelderige bosch- en heidevelden met rustig achter het groen verscholen vennetjes, waar schrijverkens en libellen huizen en GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELEF. 109 waar de heuvels en heuveltjes zich verheffen om getuigen te zijn van de wonderen der natuur. Deze tegenstelling heeft echter haar verdienste, want zij maakt het cen trum van de schoen- en lederindustrie uitermate geschikt voor touristen- plaats. Juist het verschil in het landschap biedt zulke uitstekende perspectieven. De kwestie is slechts om in hreederen kring belangstelling voor Waalwijk te trekken en daartoe kan misschien dut bijzondere gebouw weer mee werken, U weet wel, de patriciërswoning met de byzantijnsche koepels, den slanken toren en de trapjesgevel. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Donderdag 31 Juli 1941, des namid dags 7 uur ten geineentchuize. Aan de orde: 1. Installatie van het nieuwbenoemde raadslid M. J. P. van Loon. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Medcdeeling dat geen be zwaar bestaat tegen 't raads besluit van 27 December '40 tot wijziging der algemeene rechtstoestandverordening en het raadsbesluit van 29 Mei 1941 tot wijziging der sala risverordening 1930. 2. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Maart 1941 en 24 April 1941 tot wijziging der verordening ingevolge arti kel 223, derde lid, der ge meentewet. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 Mei tot onderhand- sche verpachting van ge- meentelanderijen. 4. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 Juni 1941 tot wijzi ging der begrootingen 1940 en 1941. b. Van de Waalwijksche Vereeni ging van Vergunninghouders. Gezamenlijk bezwaarschrift te gen aanslagen in het vergun ningsrecht. 3. Voorstel tot onderhandschen ver koop van het nagras van gemcente- landerijen onder Ammerzoden. 4. Voorstel tot verhuring van lokalen der teekenschool aan de stichting „Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken". 5. Voorstel tot afgifte noodzakelijk- verklaring onderwijs in lichamelij ke oefening aan de R.K. Huishoud en Industrieschool. 0. Voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de voetbal- vereeniging „R.K.C." n 7. Voorstel tot wijziging der bcgroo- ting 1941. 8. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- rekeningen 1940 en benoeming cener commissie van onderzoek. Prae-advies punt 3. Verhuring landerijen Ammerzoden. Van de navolgende landerijen van de gemeente, gelegen onder Ammerzodien, moet het nagras nog verpacht worden. Het vorig jaar werd dit verkocht als gras op stam, doch voor het land is het heter ciat zooals vóór 1940 steeds is geschied het nagras wordt verpacht om te be weiden. Van de Pachtkamer is bereids toestem ming verkregen om, in afwijking van de algemeene bepalingen der Pachtwet, waarbij verpachting voor onbepaahten tijd wordt voorgeschreven, het land voor eenmaal te verpachten. Deze landerijen zijn: de „Mauritsplaat" en de „Lage Zes Morgen" heide afkom stig van het legaat-van Cooth. De pachtprijs mag niet hooger zijn dan die van 1939. Deze bedroeg voor het na gras van de „Lage Zes Morgen", groot 6,18 h.a. 140,Vor dat van de „Mau ritsplaat", groot 3,75.55 h.a. is aan den Secretaris-Generaal van hei Departement van Landbouw en Visscherij gevraagd den prijs te willen bepalen, omdat diezc in 1939 nog voor jaren in pacht was voor voor- zoowel als nagras tezamen, zoodat een prijs voor het nagras afzon derlijk niet bekend is. Wij stellen voor het nagras van beide perceelen te verpachten om te beweiden met hoornvee of met hoornvee en één paard op de zes koeien en wel van de „Lage Zes Morgen" voor 140,en van de „Mauritsplaat" voor den prijs, zooals die door den Secretaris-Geneaal zal wor den vastgesteld en wel aan dengene, die zich aanmeldt voor deze bedragen, in dien hij als solide pachter kan worden aangenomen. Melden zich voor het per ceel meerdere gegadigden, dan stellen wij voor het hij loting toe te wijzen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 4. Verhuring lokalen Teekenschool aan de Nijverheidsschool. Het bestuur der stichting „Nijverheids school voor Waalwijk en Omstreken" ver zoekt bij schrijven van 12 .kili j.l. aan die stichting te verhuren eenige lokalen in het gebouw der gem. teekenschool. De stichting mag in verhand met de tegen woordige omstandigheden voor hare ambachtsschool geen nieuw gebouw op richten, doch moet daarvoor bestaande gebouwen huren en inrichten. Zij deelt mede, dat zij voor de praktijk-lokalen hoopt te slagen bij particuliere eige naars, doch voor die teekenlokalcn en het lokaal voor algemeen vormend lager on derwijs wil zij een beroep doen op de ge- meen te. „Wanneer het aantal leerlingen voor „de school het aantal bereikt, dat bij de „schoolbegrooting is aangehouden, aldus „het bestuur der stichting, zullen voor „den volledigen 2-jarigen cursus noodig „zijn 3 teekenlokalen en 1 lokaal voor „lager onderwijs. Bij de opening der „school, welke zoo mogelijk op 1 Septem- „ber of 1 October a.s. zal plaats hebben, „wordt evenwel slechts met het eerste „leerjaar begonnen. Alsdan zullen ver- „moedclijk hoogstens 2 teekenlokalen en „1 lokaal voor lager onderwijs noodig „zijn, zoodat wellicht het eerste jaar zon- „der veel verandering het teekenschool- „gebouw bruikbaar zou zijn voor het la- „ger onderwijs en teekenonderwijs der „ambachtsschool." Wij zijn eveneens van meening, dat het teekenschoolgebouw wel geschikt is voor de bedoelde lessen der ambachtsschool. Het gebouw doet daarmede dan tevens meer dienst dan thans, daar het nu slechts in de wintermaand/en en dan nog alleen des avonds gebruikt wordt. Wij stellen voor, aan het verzoek van het bestuur der stichting te voldoen on- dfer de volgende voorwaarden: 1. De verhuring geschiedt tijdelijk en tot wederopzegging. 2. De huur bedraagt 3,per lokaal per week. 3. Aangezien in de wintermaanden in het gebouw des avonds teekenschool wordt gehouden, moeten de verhuur de lokalen dies avonds in het tijdvak 1 October tot en met 31 Maart voor laatstbedoelde school beschikbaar blij ven. Ze moeten daartoe in die maan den iederen dag, na afloop der lessen van de ambachtsschool, zoodanig op geruimd worden, dat de lessen der teekenschool zonder eenig bezwaar kunnen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 6. Renteloos voorschot aan „R.K.C." De Waalwijksche voetbalvereeniging R.K.C., in Augustus 1940 gevormd door combinatie van 3 Waalwijksche katholie ke voetbalvercenigingen, beschikte aan vankelijk voor haar groot aantal leden over 3 verspreid liggende speelterreinen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen slaagde zij na vele pogingen er in een gecentraliseerd terreinen-complex te ver krijgen aan den Zuid.er-Parallelweg, op en om de plaats van het voormalige HEC- terrein. Binnen eenigen tijd komt dit complex gereed, waardoor die vereeni ging de beschikking zal krijgen over 3 speelterreinen, een consumptielent (te vens vereenigings- en vergaderlokaal) en 6 5 8 kleedkamers. Er ontbreekt nog wa ter en electriciteit in deze gebouwen. Uit hygiënisch oogpunt dient 't eerste aanwe zig te zijn, terwijl 't tweede evenmin ge mist kan worden. De aanleg enz. van het sportpark heeft de vereeniging dusdanig veel gekost, dat hare financiën, naar zij ons mededeelt, een verdere aderlating voor de kosten van aanleg van waterlei ding en electrisch licht niet toelaten, waarom zij ons aanvankelijk verzocht te willen bevordleren, dat deze kosten voor rekening der gemeente zouden worden genomen tot een maximum van 1000,-. Met de vereeniging zijn wij van mee ning, dat zij de lichamelijke ontwikke ling harer talrijke ledfen (330) bevor dert en dat zij nuttig werkzaam is in het belang van de volksgezondheid, mede d-oordat zij de talrijke sportliefhebbers een aangename verpoozing biedt in de open lucht. Om wille van de gevolgen berichtten wij de vereeniging evenwel, dat wij geen vrijheid kunnen vinden Uwen Raad voor te stellen de bedoelde kosten voor rekening der gemeente te nemen, doch dat wij, omdat wij over tuigd zijn van het nut van een goed inge richt sportterrein, wel bereid zijn 'J voor te stellen een renteloos voorschot te verstrekken tot dekking der bedoelde kosten tot een maximum bedrag van 1000,onder voorwaarde, dat terug betaling aan de gemeente zal plaats heb ben in ten hoogste 10 jaren. De vereeni ging is hiertoe bereid, doch verzoekt den aflossingstermijn op 20 jaren te brengen, zulks in verband weder met financieele moeilijkheden. Wij stellen U voor hieraan te voldoen en alzoo een renteloos voorschot te ver leenen van maximum 1000,af te los sen in hoogstens 20 gelijke jaarlijksche termijnen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. SPRANG. Predikbeurten Zondag 27 Juli: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. drie uur Ds. B. A. van Lummel. In een j.l. Woensdagavond te Waalwijk (Besoijen) gehouden ver gadering onder leiding van den Secre taris van den Ned. Chr. Graf. Bond, werd een afdeeling Sprang-Capelle— Waalwijk van dien bond opgericht met 31 leden. Tot nu toe was er al leen een correspondentschap van ge noemden bond; het ledental is thans gestegen door de organisatie van de cartonnagebewerkers(sters) te Waal wijk, Dongen enz. Het bestuur bestaat uit: J. W. Genuït, voorz., J. v. d. Wetering, secr., en M. Treffers, penningmeester. Predikbeurten op Zondag 27 Juli a.s. in de Ned. Herv. van Waspik. Voormiddag half tien en namiddag twee uur Ds. W. R. Ambrosius, Ned. Herv. predikant te Eemnes-Binnen. Zuinigheid met GAS EN ELECTRICITEIT is een NATIONALE PLICHT. De doodslag te Tubbergen. Vijftien jaar geëischt Vijftien jaar gevangenisstraf vor derde de officier van Justitie bij de Almelosche rechtbank jhr. mr. Van der Wyck, Dinsdagmiddag tegen den 32-jarigen metselaar B G. L. te Harbrinkhoek, gemeente Tubbergen, thans gedetineerd, die terecht moest staan, omdat hij op den avond van Hemelvaaitsdag. 22 Mei jl., te Tub. hergen B. Weerink opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven zou hebben beroofd. Vierjarig jongetje verbrand. Met vuur gespeeld. Te Milheeze heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, waarbij het vierjarig zoontje van den heer G. V. aldaar het leven heelt gelaten. Twee zoontjes van den heer V. kinderen van 6 en 4 jaar, speelden met een doosje lucifers in een houten schuurtje op eenigen afstand van de ouderlijke woning. Daarbij hield de oudste jongen een brandende lucifer in een hoeveelheid stroo, tengevolge waarvan het ge bouwtje in een minium van lijd geheel in vlammen stond. De 6 jarige jongen kon zich gelukkig nog bijtijds redden door een gat in den achter wand, doch de jongste kon zich ver moedelijk door de sterke rookont wikkeling niet meer in veiligheid stellen. Toen de ouders en buren toe schoten was het vuur spoedig ge- bluscht, waarna men in 't schuur tje slechts het verkoolde lijk van den 4 jarigen jongen aantrof. Ontploffing in een laboratorium van de Haagsche politie Een doode, enkele lichtgewonden. Woensdagochtend is in het op de tweede verdieping van het gebouw «an den een ta. alen opsporingsdienst van de Haagsche politie aan de Laan Copes gelegen laboratorium, wnirt scheik. proeven werden verricht, tot een ontploffing gekomen, waar bijeen commies W. B. V. op slag werd gedood en drie rechercheurs lichte verwondingen opliepen. De materieele gevolgen waren erntlig, de buitenmuur van het la boratorium werk uiteengerukt, zoo dat groote brokken steen en dak- stukken op straat neerstortten, waar hij gelukkig geen voorbijgangers werden getroffen. In het gebouw zelf werden nagenoeg alle vertrekken beschadigd, hetzij doordat de ruiten sprongen en plafonds scheurden, dan wel door dat deuren en binnen muren uil hun verband werden ge rukt. Ongeveer twintig personen waren in het gebouw toen de ont ploffing geschiedde, doen met uit zondering van de genoemden zijn zij er allen zonder letsel afgekomen. Een van de gewonde rechercheurs, J. K moest met een kwetsuur aan den linkerschouder worden opge nomen en in het ziekenhuis aan den Zuidwal, de overigen konden, na ter plaatse te zijn verbonden, hun arbeid hervatten. Een begin van brand werd met eigen middelen ge» bluscht. De ladderwagen werd ge bruikt bij het opruimen van muur- stukken en puin. Een auto, die voor het gebouw geparkeerd stond is dooi' vallende gesteente zwaar beschadigd. DUIDELIJKE WAARSCHUWING. Strenge straf van het Duitsche Landesgericht. Het A.N.P. meldt: Voor het Landes gericht stond terecht de 25-jarige W. H. B., bode bij een der Departementen van Algemeen Bestuur te 's-Graven- hage. In dat Departement hebben ook verscheidene Duitsche heeren hun kan toorlokalen, waarin een portret hangt van den Führer. Naar de verdachte vertelde zat hij beneden in het Departement, toen hij in de courant las, dat in alle openbare gebouwen de portretten van de Ko ningin moesten worden verwijderd op grond van het feit, dat deze laatste zich aan de zijde der bolsjewisten had ge steld. Bij het lezen van dit bericht is verdachte zóó in woede ontstoken, dal hij meende, dat nu ook maar het por tret van den Führer weg moest. De daad bij de gedachte voegende liep hij naar boven en sloeg van twee „Führer- bilder" het glas stuk. Het was, naar hij zeide, niet zijn bedoeling geweest, den Führer te beleedigen, maar er was slechts sprake van een woede aanval. Hij had er spijt van dat hij dat gedaan had, te meer, daar hij door de Duit- schers, voor wie hij werkte, steeds goed behandeld was en door hun toedoen zelfs verhooging van loon gekregen had. De Siaatsamvaft zeide o.m., dal Duitschland niet voor zichzelf, maar voor Europa vecht tegen het bolsje wisme. Op 't oogenblik van deze groo te uiteenzetting zijn duidelijke fronten ontstaan. Duitschland kan niet dul den, ook niet in de bezette landen, dat wie ook zich aan de zijde van het bolsjewisme stelt. Uit de omstandig heden blijkt, dat de verdachte van plan was een politieke demonstratie te veroorzaken. Verergerd wordt de zaak daardoor, dat de verdachte zich niet 'aangegeven heeft toen hij zag, dat an dere personen door zijn daden onder verdenking vielen. zullen Zaterdag 26 Juli 1941 No. 60

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5