Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Nederland zendt ambulance. NUMMER 62. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941. 64c JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk \A7]/2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No, 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. WEES ZUINIG! Het wordt zoo gemakkelijk vergeten dat juist in dezen tijd alles dubbele waarde heeft. Men denkt niet verder na, oindat men voorheen ook niet ver der nadacht bij het gebruik van aller lei producten. Die bezinning was toen echter niet noodig, omdat men ruim schoots de beschikking had over al het noodige, waarvan veel nu nog slechts in beperkte mate te verkrijgen is. Voor kapitalen werd er iederen dag aan afval weggegooid. Het ging de vuilnisbak in en niemand keek er meer naar om. Het was \Veg, zonder dat men de waarde van deze afval stoffen ook maar in de verste verte besefte. Dit was trouwens voorheen ook niet noodig, want het productie stelsel was in dien tijd van industric- eelen vooruitgang voor alles even kwistig. Verhooging der consumptie, vernieuwing van het materiaal was ideaal en tegelijk drijfveer voor steeds nieuwe productie. Men neigde er toe den levensduur van consumptiegoede ren, maar ook van kapitaalsgoederen, zoo bijv. van gebpuwen, steeds korter te gaan taxeeren; door zijn oude schoenen steeds sneller te gaan weg gooien, hoopte men plaats te maken en te houden voor de nieuwe, die zoo gemakkelijk en zoo overvloedig kon den worden gefabriceerd. Met het uitbreken van den oorlog kwam daarin een groote verandering. De productie moest op velerlei gebied worden beperkt. Tal van producten konden niet meer of niet in zoo groo te mate worden aangemaakt, wegens een dreigend tekort aan grondstoffen. De levensmiddelenvoorziening moest worden gerantsoeneerd. Kortom, op velerlei gebied kreeg men geheel an dere toestanden. Men moest zuinig gaan worden, maar voor vele inen- schen was dit zeer moeilijk, omdat zij het steeds zoo royaal gewend geweest waren. Het gevolg was het invoeren van allerlei strafbepalingen. Was ie dereen er altijd en overal van door drongen dat een toenemende schaarsch- te dwingt tot een economische benut ting van den aanwezigen voorraad en handelde iedereen daar bij wijze van spreken instinctief naar, dan waren allerlei dwang- en strafmaatregelen feitelijk niet noodig. Door straf en dwang wordt hij, die den nieuwen vorm van zuinigheid schendt, er aan herinnerd dat hij verkeerd handelde. De actueele noodzaak tot vermindering van het gas- en electriciteitsverbruik is hiervan het jongste voorbeeld. Hij, die zijn kleeren of huisraad onnoodig laat slijten, die slordig omgaat met wat hem in een zorgvuldig georgani seerd en consentieus uitgevoerd dis tributie-systeem nog kan worden toe gewezen, wordt echter niet door strat of dwang van verordening of officieel besluit bedreigd, maar hij wordt ge straft met het onnopdige gemis aan waardevolle objecten, waarmede hij zoo lichtzinnig of gedachtenloos slor dig heeft gehandeld. Te zeer velen leven nog in de sfeer van den tijd, waarin ruimere maat staven dan die van thans golden, het geen speciaal geldt voor ons land, aan gezien wij altijd kwistig met onze ma terialen konden omgaan. Thans moet echter steeds in het oog worden ge houden dat onze economie zich in zware moeilijkheden bevindt. Vrijwel ons geheel economisch leven draait om de acute schaarschte welke thans heerscht en welke het noodig maakt met onvoldoende middelen in alle op zichten te woekeren. Het is daarom noodig dat de massa gaat inzien dat zij absoluut met alles de uiterste zui nigheid moet betrachten. Daarom moet thans het parool zijn: Wees zuinig! Vernietig niets; gooi niets weg, want alles heeft waarde. Een papieren zak, een gebaksdoos, een courant, het kan alles bewaard worden en weder wor den dienstbaar gemaakt aan nieuwe productie. Wees zuinig met alles wat gij hebt Breek met een sleur en besef dat an dere tijden ook andere levensomstan digheden met zich brengen. Wees zui nig met Uw huisraad, met Uw brand stof, met Uw gas en electriciteit, met Uw rubberbanden en met Uw fietsen. Lever Uw batterijen en Uw oude gra- mofoonplaten in, als gij nieuwe wenscht. Wees zuinig met alles wat gij hebt. Met alles, dus niet met dit of dat, maar met alle dingen die U dagelijks in han den en onder het oog plegen te komen. Wij moeten van de noodzakelijkheid tot zuinig zijn doordrongen zijn. Uit eigen overtuiging en niet op grond van een verordening dient gespaard te worden. Als één roep moet door het land gaanwees zuinig met alles wat gij hebt! De overheid gaat in deze zuinig heidscampagne voor. Hebt waardee ring voor dit streven der overheid en help haar de moeilijkheden te verlich ten door inderdaad „zuinig te zijn REEDS VER TEN OOSTEN VAN SMOLENSK. Berlijn, 30 Juli. (D.N.B.) Ook op 29 Juli hebben de Duitsch-Roemeen- sche en Hongaarsche troepen hun op- marsch in de Oekraine met succes voortgezet. Aan den zuidelijken loop van de Boet hebben de verbonden troepen aan sterke afdeelingen der Sowjets den terugtocht afgesneden en hen vernietigd. Naar in Berlijnsche politieke krin gen verluidt blijkt uit de jongste hier ontvangen berichten over den strijd in het Opsten, dat de Duitsche aanvul lende colonnes reeds ver ten Oosten van Smolensk op den weg naar Mos kou opereeren. In het gebied ten Westen van het Peipusmeer werden op 27 en 28 Juli twee Sow jet-divisies ingesloten en in de pan gehakt. Door een snellen op- marsch uit het gebied van Pernau Fellin naar den noordwestelijken oever van het Peipusmeer werd den beiden Sow jet-divisies de aftocht on mogelijk gemaakt. In felle gevechten van man tegen man met handgrana ten en machinepistolen werden talrij ke bolsjewistische nesten van verzet vernietigd en werden divisies in een steeds nauwer gebied tezamen gedron gen. Door voortdurend verder door te dringen in het groote boschgebic' werden afzonderlijke Sowj et-af dee-. lingen van haar divisies afgesneden en vernietigd. Ondanks hun hopelooze positie werden de Sowjet-infanteristen door de politieke commissarissen steeds weer in breede golven tegen de Duit sche stellingen opgestuwd. Al deze uitvalspogingen stortten ineen in het Duitsche vuur, onder bloedige bolsje wistische verliezen. Beide divisies werden in den loop van den strijd vol komen vernietigd. STERK TOENEMENDE DRUK OP ST. PETERSBURG. Helsinki, 30 Juli. (United Press.) Men gelooft hier, dat de groote tang-, vormige beweging der Duitsche en Finsche troepen, die het geheele ge bied van St. Petersburg dreigt te om vatten, langzaam maar zeker voort gang maakt en dat binnen enkele da gen groote successen te verwachten zijn. Het Duitsche offensief ten Zuiden van St. Petersbuig komt dagelijks voorwaarts en wordt door omvangrij ke luchtaanvallen op de wegen en spoorlijnen achter het Sowjetfront ondersteund. Algemeen is men hier van meening, dat de tegen de transportwegen der Sowjets ondernomen luchtbombarde menten de levensmiddelenaanvoer der Sowjets in St. Petersburg reeds.ern stig moeten hebben verstoord. Duitsch-Finsche formaties hebben opnieuw aan het Finsche front suc cesvolle aanvallen op de Sowjets on dernomen, aldus meldt het D.N.B. uit Berlijn. Na hevige gevechten trokken de bolsjewisten terug. Bij hun terugtocht goten zij nafta in de bosschen en scho ten ze vervolgens rft brand. Hun plan om zoodoende den opmarsch der Duit sche en Finsche formaties tegen te houden, mislukte. De verbonden troepen trokken door de brandende bosschen en zetten de achtervolging van de Sowjets voort. CHURCHILL'S VERKLARINGEN De Engelsche premier, Churchill, heeft in het verdere verloop van zijn uiteenzettingen in het Lagerhuis, zoo meldt het D.N.B., zijn aandacht ge wijd aan de verandering, die de oor log in de Engelsche volksvoeding heelt teweeggebracht. Ilij verklaarde, dat de Engelschen in aanzienlijke mate van vleescheters planteneters zijn ge worden. Men heeft vooral vleesch noodig voor de arbeiders in de mijnen en gieterijen en ook meer kaas. Voorts moet terwille van de handhaving van het uithoudingsvermogen een week vacantie per jaar worden verleend. Churchill sprak vervolgens over het „doodelijke gevaar", dat als gevolg van de Duitsche luchtaanvallen is ont staan voor de Britsche vliegtuigpro ductie en de andere takken van de be wapeningsindustrie. De buitengewoon hevige bliksemaanvallen op de havens ên industrie-centra, het verlies aan werkuren ten gevolge van verduiste ring en onderbrekingen, benevens bij het transport hebben alle hun deel bij gedragen tot het oponthoud en de wanorde in de productie. Churchill verklaarde daarop, dat hij het zijn plicht achtte, als hij het on> rustige tooneel van dezen oorlog over zag, die zich steeds meer uitbreidt, het Lagerhuis en het land ernstig te vermanen, zich zoowel voor pessimis me alsook voor optimisme te hoeden. Men mag zich geen oogenblik laten verleiden tot het vermoeden, dat het ergste al voorbij is. In dit verband sprak Churchill van de „ontzaglijke macht" van Duitschland en zei, dat het waanzin zou zijn aan te nemen, dat de Sowjetunie of de Vereenigdc Staten dezen oorlog voor Engeland zouden winnen. „Wij krijgen deze si tuatie slechts onder de knie", aldus eindigde Churchill, „als wij ons voort aan met de laatste vezels van onze kracht op de gemeenschappelijke zaak werpen en zoo noodig onzen laatsten druppel hartebloed ten offer bren gen". DUITSCHLAND—BOLIVIA. Zooals men weet heeft de BoHviaan- sche regeering eenigen tijd geleden den Duitschen gezant Wendler te ver staan gegeven, dat hij zich binnen drie dagen uit het land moest verwij deren. Aanvankelijk weigerde de re geering van Bolivia in weerwil van pogingen van den Duitschen gezant, van den nuntius en van verscheidene met den Duitschen gezant bevriende diplomaten, inzage te verleenen in de documenten welke haar tot het nemen van dit besluit hadden bewogen. Later werd echter een brief, toegeschreven aan den Boliviaanschen militairen at taché te Berlijn, majoor Belinonte, die deze aan den Duitschen gezant Wendler geschreven zou hebben, ge publiceerd, in welken brief een ver binding tusschen de beiden met be trekking tot een staatsgreep in Boli- vië aanwijsbaar was. Majoor Belinon te heeft zich gehaast dezen brief als een botte vervalsching te kenschetsen. De Boliviaansche regeering had voorts laten verluiden dat zij den brief via een derde mogendheid in handen had gekregen. Ten aanzien van deze derde mogenheid behoeft geen geheimzin nigheid te bestaan: de brief bereikte via Washington La Paz. Van Duitsche zijde is een ongemeen scherp protest bij de regeering van La Paz gevolgd en Berlijn heeft zich ge haast verder gevolg aan deze aange legenheid te geven door thans ook bij de regeeringen van de andere Zuid- Amerikaansche landen een uiteenzet ting van het geval te geven, er voorts voor zorgende dat deze regeeringen langs officieelen weg kennis kregen van het Duitsche protest bij de Boli viaansche regeering. Want wat-in de ze affaire voor Berlijn het zwaarst moet wegen is, dat de Boliviaansche regeering zonder verder ernstige po gingen tot een onderzoek naar de echt heid van den brief in te stellen, de „hint" van Washington onmiddellijk heeft opgevolgd en zich zonder eenige tegenstrubbeling heeft gevoegd naai de wenschen van Washington in een aangelegenheid welke ook toen de verklaring van majoor Belinonte nog niet was gevolgd een uiterst nauw keurig onderzoek in ieder geval raad zaam maakte. De landen van Zuid- Amerika zijn door de blokkade, veel sterker dan tevoren het geval was, op den handel met de Vereenigdc Staten aangewezen. De commercicele afhan kelijkheid wordt door de politiek, wel ke Washington in den Stillen Oceaan voert, voortdurend grooter en Was hington tracht deze oeconomische af hankelijkheid met de grootste haast politiek te binden, door het vasteland van Zuid Amerika in zijn actieve poll* tiek gelijk te richten. Afgezien van de instelling, welke de Zuid Amerikaan sche landen tegenover een dergelijke politiek er op na houden en afgezien van de zware oeconomische moeilijk heden waarin vele der Zuid Ameri kaansche landen zich bevinden, om dat hun oeconomie allerminst past in het systeem dat Washington, zonder tot ingrijpende veranderingen van het eigen oeconomische leven over te gaan, dezen landen tracht op te leg gen, krijgt dit politiek richten van het QIEREND suizen de projec tielen over het slagveld, ra telend spuwen de mitrailleurs hun kogelregens, hoog laaien de vlammen van het krijgs gewoel. In het Oosten is een gigan* tische strijd ontbrand. Natuur lijk worden daar wonden ge slagen Maar ook geheeld Er moet hulp geboden worden. Reeds snellen de Roode Kruis mannen toe. Gewonde strijders worden liefderijk opgenomen. Er wordt niet gekeken of het vriend of vijand is, zoodra de strijder buiten gevecht gesteld is. Zoo verricht het Roode Kruis zijn zegenrijken arbeid op het slagveld. Het is de plicht van ieder, mede te werken, opdat deze arbeid zoo intensief mo gelijk kan geschieden. Natuurlijk zal ook Nederland een ambulance uitzenden Nederlanders, de vrijwilligers van onze ambulance doen een beroep op u. Helpt deze dappere mannen en zendt uw bijdragen in, stort deze op girorekening No. 87600. Zuid-Amerikaansche continent thans een vorm van opzettelijk opgelegde afhankelijkheid, die veel moet weg- hebben van onderwerping. En waar een dergelijke onderworpenheid niet te bereiken is met de dwangmiddelen die de Vereenigdc Staten door hun oeconomisch en militair overwicht in handen hebben, worden thans, gelijk uit het Bolivaansche geval blijkt, an dere middelen te baat genomen. Een vervalsching van een brief, ge lijk naar de verklaringen van majoor Belinonte, op den aan hem loegeschre- vene is toegepast, is een niet genoeg te vcroordcglen kwaad en een in de diplomatie ongekende schanddaad en de Duitsche stap in de eerste plaats bij de Boliviaansche regccring (en vandaar de wellicht ongebruikelijk krachtige taal waarin het Duitsche protest was gesteld) doch ook bij de andere Zuid-Amerikaansche landen, toont in de eerste plaats de bedoeling van Berlijn aan, deze landen te waar schuwen tegen de practijken waarme de Washington hun onderwerping denkt te winnen. Dit is een openlijke actie van de Duitsche regeering, duidelijk gesteld tegenover Washington en duidelijk gesteld in het verband van de Zuid- Amerikaansche landen en hun betrek kingen met Washington. Ook de kwestie in Argentinië, waar koerierstasschen in beslag werden ge nomen, teekent meer en meer de ac tie der Vereenigdc Staten in de fan- den van Zuid-Amerika speciaal nu de spanningen tusschen Japan en Ame rika toenemen en dit laatste meer en meer stcupunten zoekt. GEEN HANDEL MEER IN VEEBONNEN. Einde gemaakt aan speculatie. 's-Gravenhage, 30 Juli. (A.N.P.) Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat, van Vrijdag 1 Augustus af, de af- rekeningsbewijzen, ter zake van vee levering door veehouders, niet meer verhandelbaar zullen zijn. Deze bewijzen zullen dus alleen kunnen worden ingeleverd door den veehouder, op wiens naam zij zijn ge steld, en strekken voortaan slechts als bewijs, dat deze aan zijn leverings plicht heeft voldaan. De gang van zaken was tot dusver als volgt: De boer, die aan de Nederlandsche veehouderijcentrale levert en aan de, door haar gestelde, eischen voldoet, krijgt een leveringsbon, ook wanneer hij voor het geleverde stuk vee niet is aangeslagen. Deze bon, welke het be wijs is, dat aan de centrale een koe is geleverd, heeft een looptijd van veer tien dagen. De Echo van het Zuiden, Waiiwijksche en Langstraatsehe Courant, Hoofdredacteur: Jan Tieten, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1