PROVINCIAAL NIEUWS. i Bruijnzeel Koksmaat DE BICO H.DE BONT-van hulten HËERENKLEEDING naar maat Koop eerst een andere tandpasta 't S?asr'a> ooersa ■üredenj. Rijksvakscliool voor Leerlooiers en Schoenmakers. „NOORD-BRABAND" 'fitsoërt Zaterdag 2 Augustus 1941 No. 62 De Echo van het Zuid en Tweede Blad riiksvakschool voor leer looiers EN SCHOENMAKERS. Sluiting van liet cursus jaar 19401941. Donderdagmorgen had onder groote belangstelling de sluiting plaats van het cursusjaar 1940-—1941 van de Rijks vakschool voor Leerlooiers en Schoen makers. Naast directeur en leeraren, merkten wij hierbij op de heeren J. van Gijn, Den Haag, A. de Kort, Waalwijk, Mannaerts, Tilburg, C. Roestenberg, Kaatsheuvel en P. Buijkx, Waalwijk, namens de Commissie van Advies; van Burgemeester Moonen was bericht van verhindering ingekomen; de heeren O. Donkers en C. Pullens, Waalwijk als gedelegeerden van de Schoenindustrie en de heer W. Pessers, Tilburg, als gedelegeerde van de Lederindustrie. ^-Verder gaven diverse ouders der leer lingen mede van hunne belangstelling .blijk. Toespraak van den Directeur. Toen in een der lokalen alle aanwe- zigen een plaatsje hadden gevonden, sprak de Directeur der school de heer Ir. van der Waerden hen als volgt toe: W. J. 'A. de Vet, preadicaat goed. L. L. M: Ligtenberg, preadicaat vrij goed tot goed. P. G. C. van Heesbeen, preadicaat vrij goed tot goed. Deze 2 zijn vrijwel hetzelfde. A. P. M. v. Loon, preadicaat vrij goed. P. W. Haest, preadicaat vrij goed. N. M. v. Loon, preadicaat voldoende Ch. Gragtmans, preadic. voldoende. P.J. van Rijsewijk, preadicaat (even) voldoende. Paul P. Kronheimer, preadicaat goed. Petr. N. Klerkx, preadicaat goed. C. M. Vesters, preadicaat goed. Deze beiden zijn 't zelfde en vrij wel gelijk aan no. 2. Klaus Landsberger, preadicaat goed. A. G. Samson, preadicaat vrij goed voldoende. Julius Joseph, preadicaat vrij goed. Fr. P. Zaman, preadicaat vrij goed. J. M. van Bommel, preadicaat vol doende. Ed. E. Haagens, preadicaat voldoende. F. E. Schutte, preadicaat voldoende. jreve, preadicaat zeer goed. Leijtens, preadicaat goed. Mortier, preadicaat goed. Deze beiden zijn Drecies gelijk. Kort, preadicaat goed. de Kort, preadicaat goed. Schilders, preadicaat goed. 1 Stibbe, preadicaat vrij goed— ed. Th. P. A. Leijten, preadicaat vrij goed goed. R. v. Drongelen, preadicaat vrij goed. Ernst Obermeyer, preadicaat voldoen de. R. E. M. Zamen, preadicaat voldoende. De voorzitter van de Commissie van Advies. De heer Ir. J. van Gijn, voorzitter van de Commissie van Advies en oud directeur der school, nam vervolgens het woord en sprak o.m. als volgt: Namens de leerlingen. De heer van der Waerden sprak vervolgens een dankwoord tot alle sprekers, waarna de tentoonsteüing van werkstukken bezichtigd werd.% Zooals alle jaren bood de* weer veel bezienswaardigs. De schoeilmake- rij-afdeeling exposeerde veel mooie mo dellen, die zeer de aandacht trokken door hun soliditeit en fraaie afwerking. Tal van ontwerpen versierden hier de wanden en getuigden van liefde voor het vak en speelsche maar ook gedurf de fantasie. De meeste aandacht ging stellig uit naar de looierijafdeeling, waar men de practische resultaten kon bewonderen van een jaar werk met synthetische looimiddelen. Men krijgt respect voor het werk aan deze school, als men ziet met hoe uitstekende resultaten men de moeilijkheden heeft weten te ondervan gen en wat men met kunstmatige, meest inheemsche looistoffen wist te berei ken. Uitstekende producten, zoowel boven- als onderleer, waren tentoon gesteld en hadden ieders bewondering door de uitstekende hoedanigheden die zij vertoonden. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Te Eindhoven slaagde voor akte Handenarbeid mej. A. Leijtens alhier. Zij genoot haar opleiding aan de U.K. Leergangen te Tilburg. Voor het te Tilburg gehouden examen Boekhouden van de Federatie „Mercurius", slaagde de heer S. Oer- lemans te Capelle. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den heer C. P. v. d. Hoven alhier. BENOEMING ONDERWIJZER. In verband met dc toename van het aantal leerlingen wordt aan de U.K. Bijzondere Jongensschool te voorm. Baardwijk een vijfde leerkracht aan gesteld. Als zoodanig is benoemd de heer C. Olislagers, thans onderwijzer aan de U.K. Bijz. School te Uosmalen. I BENOEMING. Tot ambtenaar ter Secretarie te Waalwijk is benoemd de heer M. van Zeist, voorheen werkzaam op hel dis tributie-kantoor. JUBILEUM. Naar wij vernemen zal de heer C. de Leur alhier, tegelijk met het feit dat de fabriek der fa. A. J. de Kort vóór 25 jaar tot machinaal bedrijf overging, den dag herdenken dat hij gedurende een kwarteeuw als model leur aldaar werkzaam was. R.K.W.V. BAARDWIJK. Wegens bijzondere omstandigheden is van een feestelijke herdenking van GROOTESTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 LAAT U HELPEN door een Voor 1 pan Fl. 6.75 Voor 2 pannenFl. 9.50 VERKRIJGBAAR BIJ: EXAMENS. Voor de Hoofdacte zijn geslaagd de Eerw. Broeders van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen van Maastricht Bertholdus (Jos. van Loon), gras mus (Jos. van Meeuwen), Gerold (Ad. Raaijmakers), Uudolpho (Corn, van Oudheusden), allen geboren te Waal wijk. Bij de te Eindhoven gehouden exa mens voor 't Diploma Kantoor- steno graaf Nederlandse Taal en Handels correspondentie, systeem „Groote", slaagde o.m. Mej. Ester de Vries, al hier. Zij genoot haar opleiding hij de Eerw. Zusters J.M.J. van het St. Tere- sia-gesticht, Grootestraal Waalwijk. Bij het door de leerlingen van de U.K. Mulo School St. Teresia alhier te 's-Bosch afgelegde examen, slaagden de volgende jongedames: G. Jansen, L. Charpentier, J. v. d. Griendt, Fr. van Boekei, N. Verdonk, T. Raaijmakers, R. Spapens, C. Rooms, J. Vermeer en J. Veltman te Waalwijk, T. van Delft en N. v. d'. Wiel te Dru ilen, D. Biemans te Kaatsheuvel en I. van Bommel te Hedikhuizen. Geslaagd voor het Mulo-dipl. A: C. J. Spoor te Eetlien. J. Muis Hz., J. Muis Jz., A. Oudbier, A. A. M. Schoep en H. H. de Rooij te Waalwijk. A. P. Timmermans en J. M. Mande- makers le Capelle. Allen waren leerlingen der Nuts- LHo-School te Waalwijk. In totaal zijn nu 12 leerlingen geslaagd. De heer I. Mortier slaagde voor 't gehouden examen Duitsch van de Ver- ceniging van Leeraren. Naar men ons nader mededeelt werd mej. H. C. Mortier aan het Gym nasium te 's-Bosch bevorderd van de 4e naar dc 5e klasse. het 25-jarig bestaan der R.K. Werk lieden Vereeniging, Afd. Baardwijk, welke morgen zou plaats hebben, al gezien. De receptie in het Patronaats gebouw gaat dus niet door, evenmin als de uitvoering welke 's avonds zou worden gegeven. De huldiging van den heer K. Leij tens in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum, zal morgen in intie- men kring plaats hebben. LANGSTRAATSCH STUDENTEN DISPUUT „PADDESTOEL". Oj) Woensdag 30 Juli hield 't Lang- straatsch Studentendispuut „Padde stoel" een vergadering, waarop een le zing gehouden werd door den heer J. B. Schaap, over het onderwerp; „Geo logie in Zuid-Limburg". Spreker begint met een beschrijving van den tegenwoordigen toestand. Zuid-Limburg is oorspronkelijk een flauwhellend landschap, waarin dooi de Maas en talrijke riviertjes en beeken dalen uitgeslepen zijn. Dc zoo ontstane plaatselijke groote hoogte-verschillen zijn een voordeel voor den geoloog, want zij stellen hem in de gelegenheid iets te zien van den bouw van den ondergrond. Talrijke zand- en steengroeven en een groot aan Lal boringen zijn hierbij mede be hulpzaam. Dan volgt een overzicht van de tijd perken in de geschiedenis. Spreker onderscheidt het palaeozoï- cum, het mesozoïcum en het neo- zoïcum. Dit laatste verdeeld in een tertiair en een quartair tijdperk. In het palaeozoïcum ontstond het carboon. In deze periode vormde het geheele voorland noordelijk van de Ei fel en Ardennen een bekken, waarin de ondercarboon of kolenkalkzee zie i bevond. Hierin werden oorspronkelijk zuivere uit faunaresten bestaande kalkafzettingen gevonden. Eerst in de laatste stadiën vindt men in de afzet tingen ook erosieproducten van het achterland. Door deze sedementatic wordt de kolenkalkzee ondieper en aan het begin van het bovencarboon treden voor het eerst aanwijzingen van verlanding op. Echter is de zee nog ovcrheerschend gedurende de afzettingen van het die pere gedeelte van het bovencarboon. In de tweede afdeeling van 't boven carboon, de z.g. Epensclie afdeeling, kon een geregelde plantengroei zich vestigen. Moerasvegetatie. Deze gaf aanleiding tot het vormen van veen lagen, waaruit later de kolenlagen ont stonden. Enkele lagen zandsteen of schalie, die men tusschen de kolen- lagen vindt, houden verband met on derbreking dei veenvorming door overstrooming met grovere sedemen- ten uit het achterland. Einde veenvorming door uitdroging. Al deze lagen werden door druk uit het Z.-Oosten geplooid. D.w.z. dat de bergvlakten i.p.v. horizontaal, verti caal gegolfd werden. Het carboon is opgebouwd uit leien, zandsteen en voor een klein gedeelte uil steenkoollagen, liggend tusschen 'l overige gesteente. Hei onderste ge deelte is grootendeels marien en prac- lisch kolenloos. Mesozoïcum. Krijt- of senoontijd- perk. l)it te verdeelen in A kens, Her- vens, Gulpens, Kunrader en Maas trichts krijt. Akens en Hervens vormen samen "1 ondersenoon. Bestaat uit zand en klei. In Z.-Limburg zeer verspreid, als overblijfsel van een vroeger meer al- gemeene bedekking. Het oudste deel van 't bovenscnoon wordt gevormd door Gulpens krijt. Bestaat uit drie deelen: glauconietrij- ke kalkmergel, bakovensteen en zaclw le kalksteen met veel zwarte vuur- steenen. Kunrader en Maastrichts krijt vor men liet voornaamste deel van ons krijt. Het Kunrader krijt bestaat uit zach te mergelachtige kalksteenen met daartusschen dunne banken harde kalksteenen. Het Maastrichts krijt komt hoofd zakelijk voor in het Westelijk deel van liet algemeene gebied, aan of nabij dc oppervlakte. Het bestaat uit harder en zachter tufkrijt, dat elkaar afwisselt. Het wordt gebruikt als bouwsteen. In het tertiaire deel van het nco- zoïcum is de oudste laag oligoceen. Daarop volgen het mioceen en het plioceen. Oligoceen is te verdeelen in onder-, midden- en bovenoligoceen. Aan de samenstelling van deze formatie is te zien, dat de zee zich in ieder tijdvak meer Noordwaarts teruggetrokken had. Het mioceen is een terrestrische ior- matie, bestaande uit fijne kwartszan- den met drie door zand van elkaar ge scheiden bruinkoollagen, opgebouwd uit een amorphe ingekoolde planten- massa. Het plioceen is eveneens een terres trische formatie, bestaande uit klei lagen met ingesloten humeuze en bruinkoolhoudende kleien. Daaronder grintlagen en grove kwartszanden. In het quartaire tijdperk treedt voor het eerst de Maas op en vormt terrassen door insnijding en stroom- verlegging. Van deze terrassen hebben alle bestanddeelen hetzelfde oor- sprongsgebied, n.l. de Ardennen. Tenslotte kwam de lösch ter sprake. Over liet ontstaan hiervan heerschen twee meeningen. Volgens prof. van Rummelen en Jongmans is lösch ver wering van den ondergrond. Volgens prof. Edelman kan het evengoed los overgewaaid materiaal zijn. Hierop volgde een levendige nabe spreking, geleid door den heer J. Ha- verhals, waarbij vooral informatieve vragen gesteld werden. ZILVEREN JUBILEUM VAN HET WIT-GELE-KRUIS IN NOORD BRABANT. Feestelijke herdenking in het Bossche Casino. een openings- en begroetingsrede hield, waarin bij speciaal naar voren bracht dat, toen 25 jaar geleden het initiatief tot stichting van het Wit-Gele-Kruis werd genomen, wel niemand zal heb ben durven verwachten dat thans vrij wel geen stad, dorp of kerkdorp in deze provincie nog zonder Wit-Gele- Kruis 'denkbaar is en dat het ledental tot over de 100.000 is gegroeid. Nadat voorlezing was gedaan van diverse berichten van verhindering en felicitaties, was het woord aan den bondssecretaris, den heer Matthée, voor het uitbrengen van het jaarver slag met terugblik over de afgcloopen 25 jaren. Daarop beklom rector C. Venings, geestelijk adviseur der Nationale Fe deratie „Het Wit-Gele-Kruis" te Utrecht, het spreekgestoelte tot het houden cener met vuur en bezieling uitgesproken feestrede, terwijl ook nog gesproken werd door pastoor Suetens, honds-adviseur, namens Mgr. Diepen, die verhinderd was de vergadering bij te wonen. Na een gezamelijke lunch werd de Wit-Gele-Kruis-revuc „Witte nog hoe 't vruuger waar", met tekst van Uri Nooteboom, mise en scene van Niek de Rooij en als spelers enkele actrices en acteurs der Bossche revue en ver pleegsters uit het Bossche Ziekenhuis, met groot succes opgevoerd. li. v. K. EN FABRIEKEN TE WAALWIJK. Uit het Handelsregister. Wijzigingen: N.V. Tankfabriek Geertruidenberg: functie van F. L. Hartong Jr; gewij zigd van Adjunct-Directeur in Direc teur. A. v. Amelsvoort, Kaatsheuvel, dro gisterij. Uitgetr. eigenaar A. v. Amels voort. Toegetreden eigen. E. R. van Regelsberg. „N.V. Schoenfabriek Déwé Drunen R. 230. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. De Prov. Noord-Brabantsche Bond van het Wit-Gele-Kruis nog niet zoo lang geleden ontstaan door samen voeging der beide Diocesane Bonden van 's-Hertogenbosch en Breda her dacht Woensdag het zilveren bestaans- jubileum van het Wit-Gele-Kruis in Noord-Brabant met een feestelijke ver gadering, welke om tien uur des voor middags aanving in de groote zaal van Casino te 's-Hertogenbosch, na dat om kwart over negen een H. Mis van dankzegging in de St. Jan namens Mgr. Diepen was opgedragen door pastoor J. Suetens, geestelijk advi seur van den Bond. Talrijke belangstellenden vulden de zaal toen de bondsvoorzitter, Dr. P. v. d. Heijden, de vergadering opende en terstond de leiding overdroeg aan den voorzitter der jubileum-commis- Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Een gummie-regenjas, een lipssleutel (1402. Verloren: Een groen taschje met in houd, een zilveren armband, een idem, handschoen, een kinderhandschoentje, portemonnaie met inhoud, gouden broche. VAN WIE IS DIE GEIT? Gisteravond tegen 12 uur liep er een geit door de Grootestraat te wandelen, kennelijk zonder bepaald doel. Het beestje wist in de duisternis niet goed raad en stelde zich toen maar onder de hoede van de gemeente-politie, die haar logies verschaft tot de eigenaar zal komen opdagen. Ook zijn hij het politie-bureau nog inlichtingen te verkrijgen over een tweetal konijnen, die eveneens van den goeden weg zijn afgedwaald en aan de dreiging van de pan wilden ontkomen. Of het helpen zal? WATERVRIJMAKING VAN DE BIESBOSCH. Donderdagvoormiddag kwamen de Provinciale Staten van Noord-Brabant in openbare vergadering bijeen in het Gou vernementsgebouw te 's-Hertogenboscb onder voorzitterschap van Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Bijckcvorsel, commissaris der provincie. Griffier de beer Vincent Cleerdin. Onderwijs, landbouw en veeteelt. O.m. werden de navolgende subsidiën toegekend: 14.250 over 1941 aan de Ka tholieke Economische Hoogeschool te Tilburg; 9.450 over 1941 aan de R.K. Leergangen te Tilburg; 2250 over 1911 en een tegemoetkoming van 2250 als tijdelijke steun aan de vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord Brabant ten behoeve van elk harer handelsdag scholen. Watervrijmaking van den Biesbosch. Aan de orde kwam een brief van Ge- dep. Staten van Noord-Brabant betref fende verhooging van dijken in Noord- Brabant en watervrymaking van den Biesbosch en van andere gebieden. Het lid van Dongen betoogde o.m. dat door de afsluiting van het Oude Maasje de buitenpolders voortdurend bemalen zul len moeten worden. Het lid Heere bracht dank aan Gedeputeerde Staten voor hun bemoeienissen in dezen doch achtte het onjuist, dat dit werk de provincie geen enkel financieel offer waard is. De las ten van den grond zullen op deze wijze te hoog worden. Hij verzocht ten dezen het standpunt te herzien en bovendien te willen bewerkstelligen, dat een her waardeering der klassificatie in de waar- devermeerderingskosten plaats heeft. De voorzitter zeide, dat het de bedoeling is, een keersluis te maken aan het Oude Maasje, doch deze zal slechts gesloten worden bij hooge vloeden. De vererge ring der toestanden voor de polders zoo- als de beer Van Dongen verwacht, zal dus uitblijven. Den heer Heere bracht spr. dank voor ztfn waardeerende woor den aan het adres van Ged. Stalen. Hij betoogde dat de heer Heere geen zorg behoeft te hebben wat betreft de gelde- sie den heer Hellegers, die vervolgens jyke by(iragen. Het lid P. Jansen betoog- I M. H.. Aan het eind van den cursus kunnen wij met genoegen constateeren, dat hij nagenoeg zonder onderbreking zijn normale voortgang heeft ge- '^Afgaande op de ondervinding van vorige ja ren en met het oog op de moeilijke omstandig heden vreesden wij aanvankelijk een geringere toeloop van leerlingen, maar het resultaat was juist andersom. Alle afdeelingen waren zeer goed bezet. Het b«sef van de noodzakelijkhid van goed vakonderwijs is nu in belanghebbende kringen wel zeer sterk doorgedrongen, zoo zelfs dat het aantal inschrijvingen voor den nieuwen cursus aan de looierijafdeeling thans reeds on geveer het dubbele bedraagt van hen, die wij plaatsen kunnen. Het zal nog moeten blijken of de slinger niet te ver naar eene zijde uitgeslagen is, m.a.w. of zich deze toestand in de toekomst zal handha- "•^Het is ons ook thans wederom een behoefte om onze gasten en vooral hen, die van verre kwamen, een hartelijk welkom toe te roepen. Het wordt zoo langzamerhand een heele onder neming om de sluiting van de cursussen bij te wonen. «ij Dit welkom geldt in de eerste plaats de leden der Commissie van Advies: de gedelegeerden van schoen- en lederindustrie, maar ook de pers en andere belangstellenden. Temeer verheugt ons zulks, daar zij door hunne aanwezigheid hier in staat zijn om straks dcjentoonstelling van werkstukken te bezichtigen. Zij zullen daar door een juister beeld krijgen van wat onze school voor de industrie beteekent en naar wij hopen zal die indruk gunstig zijn. In het algemeen zijn wij over het gedrag en '-.de vorderingen der leerlingen van de schoen- fabricage-afdeeling wel tevreden, daar is met ijver en ernst gewerkt. Aan de looierijafdeeling had het resultaat, gezien de aanwezige intelligentie en de alge- meene vooropleiding, gunstiger kunnen zijn, of schoon door die afdeeling vooral den laatsten tijd wel harder gewerkt is. Beschouwen wij de resultaten nu voor ieder •der afdeelingen afzonderlijk, te beginnen met de looierij-afdeeling. I. Looierijafdeeling. De cursus begon met 13 leerlingen, waarvan een slechts gedurende een gedeelte van het jaar de practische lederbereiding zou volgen. Een andere leerling verliet met Januari de school, daar hij in eigen bedrijf niet langer gemist kon worden. Een derde kwam in November over van de schoenfabricage-afdeeling. Van de 11 overige leerlingen namen er 2 niet aan het examen deel. Van de overige 9 leer lingen behaalden er 8 een diploma en wel: II. Schoenfabricagc-afdccling. Deze afdeeling trok in totaal 27 leerlingen, verdeeld over de beide afdeelingen: Bovenwrk 13 en Onderwerk 14. Nemen we ze afzonderlijk. a. Bovenwerkafdeeling. Begonnen werd met 12 leerlingen, waarbij in Februari 1941 nog een 13e kwam, uitsluitend voor de practische snijderij. Een van de leer lingen was gedurende het jaar langen tijd ziek en nam dan ook niet aan het examen deel. De overige 11 behaalden allen een diploma en wel: P. M. Leijten, preadicaat goed. b. Ondcrwerkafdeeling. Deze afdeeling begon met 13 leerlingen, waar- ril nog een leerling kwam; die zijn afgebroken studie kwam beëindigen, der leerlingen ging midden November naar de looierij-afdeeliifcj. Van de 13 ove- behaalde er 1 geen diploma, terwijl 1 leer- wegens een ongeval maar gedeeltelijk aan ixamen kon deelnemen. Hij zal t.z.t. in de enheid gesteld worden de rest van het en te doen. 11 andere leerlingen waren: De geslaagden wensch ik ook namens de leeraren van harte geluk met het behaalde suc ces en wij hopen, dat zij in de industrie een goed figuur zullen maken, ieder naar de mate van zijn persoonlijke aanleg. De grondslag, waarop gij voort kunt bou wen is gelegd, bouw daarop dan ook voort met rustige voortvarendheid, maar bedenk steeds dat gij nog veel zult moeten leeren van hen waaronder gij komt te werken, maar ook van hen die onder U werken. Zij hebben voorloopig het voordeel van de praktische ervaring en kennis van de eischen die het bedrijf stelt op U voor. Gij daarentegen hebt, als ik het zoo noemen mag, een wetenschappelijke grondslag, die U in staat zal stellen het bedrijf te moder- niseeren en op de hoogte van den tijd te doen blijven. Naast uwe theoretische en praktische be kwaamheid wordt van U echter, vooral in de zen tijd gecischt een groote mate van karakter vastheid'en ernst in de steeds wisselende, ja overstelpende omstandigheden. De leerlingen die met September terugkomen roepen wij, na het genieten van een goede va- cantie, een tot weerzien toe. Namens de leden van de Commissie van Ad vies breng ik op de eerste plaats dank voor de woorden van welkom die men ons heeft toege roepen. Het doet mij genoegen dat ik vanaf deze plaats weer eens een woordje tot de leerlingen mag richten, terwijl het mij bijzonder verheugt, dat van de zijde der industrie steeds zoon qroote belangstelling voor het werk der school blijft bestaan. Een belangstelling die zich ook dit jaar weer geuit heeft in het zitting nemen door de fabrikanten in de diverse Commissies van Toezicht bij de examens. De school kan niet zonder de industrie en omgekeerd is het hetzelfde. Het is voor mij, als voorzitter van de Com missie van Advies en oud-directeur, te begrij pen, dat ik de school een goed hart toedraag, maar het is verheugend dat dit met vele ande ren eveneens het geval is. Vooral in de laatste decennia is het belang van een goede voorop leiding steeds meer naar voren gekomen, alvo rens men dc menschen in de gelegenheid stelde in de industrie werkzaam te zijn. De heele con stellatie van de industrie is veranderd. Het is niet meer zooals vroeger, dat, wanneer men maar een blauwe voorschoot voorhad en men veel inet allerlei looistoffen kon knoeien, men cok looimeester was. Vooral in dit onderdeel van de industrie is de laatste jaren een groote verandering gekomen en 'voor het beklecden van een vooraanstaande plaats in deze indus trie is een deugdelijke vooropleiding eerste ver- eischte. De heer van der Waerden heeft daarstraks gezegd, dat men na deze opleiding nog veel te leeren heeft. Dat is zeker waar. Ook ik ben daar altijd nog mee bezig en dat moeten we allemaal zijn, om bij te kunnen blijven. Daar voor is het niet alleen noodzakelijk dat men regelmatig de nieuwe vakboeken bestudeert, maar ook het nauwkeurig nalezen der vakbla den is van niet te onderschatten beteekenis. Ik kan jullie niet genoeg op het hart drukken, dat dit noodzakelijk is om op de hoogte te blijven van hetgeen er te koop is. Het leven wordt vaak vergeleken met een wedstrijd, met een renbaan waarop allen loo- pen, maar waar slechts éen 'n prijs kan winnen. Men kan zeggen dat de eerste ronde van dien wedstrijd thans door jullie is afgelegd, maar een heele afstand ligt nog voor de boeg en de prijs moet thans behaald worden in moeilijke om standigheden, al hopen we dat die spoedig zul len verdwijnen. De prijs moet echter ook be haald worden op een wijze, die men 18 karaats zou kunnen noemen, hetgeen zeggen wil dat we reëel leer en schoenen af moeten leveren en geen minderwaardige kwaliteiten. Er is voor jullie allen nog veel te leeren, maar het groote voordeel van deze opleiding is, dat jullie, al wat nog te leeren is, beter zult kunnen begrijpen. Ik wensch jullie van harte geluk met de be haalde resultaten en hoop, dat je allen spoedig een plaats in de industrie, waaraan we allen annex zijn, zult hebben verworven tot je eigen voldoening. Namens de studenten van de looierijafdeeling sprak vervolgens de heer André van Loon, die zeide met voldoening te kunnen terugzien op het afgcloopen jaar, waarin allen prettig ge werkt hebben. De verhoudingen tusschen leera ren en leerlingen konden steeds goed genoemd worden, hetgeen een eerste vereischte is voor vruchtbaar werk. Spreker dankt den heer van der Waerden, den heer Suermondt en de andere leeraren voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak gekweten hebben. De heer van der Waerden, daarin op zoo uitstekende wijze bijgestaan door den jubilaris, den heer M. v. d. Ven, heeft ons de voornaamste beginselen der scheikunde bij gebracht. De tijd dat de looierij het zonder scheikunde kon stellen is voorbij. Steeds hoo- ger worden de eischen die daarbij gesteld moe ten worden. Spreker hoopt, dat nu men de school gaat verlaten, het contact er mee en tevens met het Rijksproefstation mag behouden blijven en vele vruchten zal mogen dragen. Uit het feit dat de volgende cursus reeds geheel is volgeboekt en het cursusjaar 1942—1943 reeds gedeeltelijk, blijkt wel dat de oudere looiers het belang van de school inzien en er prijs op stellen dat hunne kinderen het onderwijs daar aan volgen. De heer Frans Zaman sprak namens de schoenmakerij - bovenwerkafdeeling eveneens woorden van dank tot directeur en leeraren, waarbij hij de hoop uit sprak dat dezen het vol gend jaar met de cursisten evenveel succes zul len mogen hebben. De heer Herman Greve voerde het woord namens de onderwerkafdeeling. Deze loofde vooral het werk van den leeraar, den heer Musscrt (theorie). In vele boeken en tijdschrif ten, zegt spreker, heb ik gezocht naar een vol maakte beschrijving van de theorie van de schoenmakerij, maar die nergens kunnen vinden. Alleen hier op de school hebben wij die in alle uitvoerigheid gekregen van maakwijzen en systemen, loonlijsten, administratie, kostprijs berekening enz. Wat de praktijkleeraren betreft, deze hebben veel bijgedragen tot onze technische scholing, waarvan men de resultaten straks op de ten toonstelling zal kunnen zien. Spreker brengt ten slotte een woord van dank tot den directeur voor de prettige wijze waarop steeds kon worden samengewerkt en de vlotte wijze waarop somtijds moeilijkheden uit den weg werden geruimd en waardoor allen blij zijn, dit jaar te hebben kunnen doormaken. Tot slot spreekt hij de hoop uit, dat allen straks hun plaats in de industrie waard zullen zijn. De heer Berry van Loon sprak nog een op wekkend woord als voorzitter van Vedehova, waarbij hij hoopte dat de aangename samenwer king met directeur en leeraren zal blijven voort bestaan en dat de leerlingen die straks de school verlaten, als oud-leden de belangen van Vede hova zullen blijven behartigen. Tot slot sprak nog de heer J. van Heesbeen namens de ouders der leerlingen, speciaal van de looierijafdeeling. Wij weten, zegt hij, dat de jeugd niet makkelijk is en zeer elastisch. Voor al wat de looierijafdeeling betreft Heeft spreker dit van den directeur in zijn toespraak kunnen beluisteren. De tijdsomstandigheden zullen aan die moeilijkheden echter niet vreemd zijn en daarom wil spreker woorden van dank bren gen tot directeur en leeraren, dat zij, ondanks die moeilijkheden, moeiten noch opofferingen hebben gespaard, om de leerlingen liefde bij te brengen voor hun vak en een ideaal voor hun leven. De steun die zij hier hebben meegekregen zal zeker van beteekenis zijn en spreker hoopt dat dit hen geluk in de toekomst zal bezorgen en als zij daar zullen slagen, zal dit tevens de mooiste voldoening zijn voor Uw werk. e« liefst de duurste die er is en probeer daarna Ivorol. Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, wltmakend- en sehuimend vermogen alle andere verre overtreft. Tube 60,40 en 25 ct

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5