Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bolsjewisme of Boerenorde. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. NUMMER 63. WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941. 64e JAARGANG. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1*31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J4>. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Duitschland strijdt voor Europa. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Belangrijke spoorwegverbindingen in de Oekraine af gesneden. Ravitailleerings- en bewapeningsbedrij- ven te Moskou gebombardeerd. Luchtaanvallen bij dag en bij nacht op Groot-Brittannië. Groote bran den in de havenstad Huil. LUCHTAANVALLEN SUEZ-KANAAL. OP Hoofdkwartier van den Führer, 4 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op den omsingelingsvleugel in de Oekraine hebben snelle Duit sche en Hongaarsche troepen spoorwegverbindingen van essen tieel belang van den vijand afge sneden. De groote massa van de ten Oosten van Smolensk omsingel de strijdkrachten der Sowjet- wecrmacht is thans vernietigd. De rest staat voor de ontbinding. Bij de vernietiging van vijande lijke formaties ten Westen van het Peipusmeer, werden 10.000 man gevangen genomen en wer den talrijke vechtwagens, stuk ken geschut en ander oorlogstuig buit gemaakt. Aan de andere dee- len van het Oostelijke front ver- loopen de operaties met succes. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden in den afgeloopen nacht ravitailleerings- en bewapenings- bedrijven te Moskou en een be langrijk knooppunt van het ver keer in het gpbied van den oor sprong der Dwina. In den strijd tegen Groot-Brit tannië richtten geslaagde aanval len bij dag van de luchtmacht zich tegen spoorweg-emplacemen ten aan de zuid-oostkust van En geland. Bij de Faer Oer werd een vrachtschip van 1200 b.r.t. tot zinken gebracht. In den afgeloo pen nacht werden door gevechts vliegtuigen bommen van zwaar kaliber geworpen op verscheide ne havensteden aan de Schotschc en Engelsche Oostkust, o.a. Huil. Daarbij ontstonden groote bran den. In de Middellandsche Zee plaats ten Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers voltreffers op twee Britsche torpedojagers. Andere luchtaanvallen richtten zich tegen depots en afweerbat- terijen van den vijand bij To- broek. In luchtgevechten werden vier Britsche jagers omlaag ge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht militaire installaties bij het Suez- kanaal aan. De vijand wierp in den afge loopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen op Noordwest- en West-Duitschland Er ontstond noch militaire scha de, noch schade van oorlogseco- nomisch belang. Nachtjagers en afweergeschut schoten drie der aanvallende Britsche bommen werpers omlaag. ZES WEKEN STRIJD TEGEN DE SOWJETS. Beschouwingen in de Berlijnsche en Nederlandsche pers. „De ope raties in het Oosten ztfn haar strategisch hoogtepunt reeds ge passeerd, zoodat de komende Duit sche eindoverwinning reeds als een onveranderlijk feit kan wor den genoemd," schrijft de „Berli ner Börsenzeitung". Berlijn, 3 Aug (D.N.B.). De Berlijn sche Zondagsbladen houden zich bezig met de militaire positie in het Oosten na beëindiging der zesde week van den veldtocht, die vooral gekenmerkt werd door den vernietigenden veldslag ten Oosten van Smolensk en aan het Pei pusmeer en door den veldslag, die zich ontwikkelt in het gebied ten Zuiden van Kiejev. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft: Na een veldtocht van zes weken in het Oosten wordt de totale positie aan 't front gekenmerkt door het feit, dat overal aan het front van 2500 km lengte de Sowjettroepen genoodzaakt zijn zich teweer te stellen tegen de vernietigende slagen van de Duitsche divisies en haar bondgenooten. De operaties in het Oosten, zoo schrijft het blad, zijn haar strategisch hoogte punt reeds gepasseerd, zoodat de ko mende Duitsche eindoverwinning reeds als een onveranderlijk feit kan worden genoemd. De „Völkischer Beobachter" schrijft: Wij moeten den Führer heden dank baar zijn, dat hij op het juiste oogen- blik dezen tegenstander heeft aange pakt. Thans na zes oorlogsweken we ten wij pas goed was ons bedreigde. Hoe zou de oorlog zich ontwikkeld hebben wanneer wij het aan de bols jewisten hadden overgelaten het tijd stip voor den aanval te bepalen. De oorlogen, die tot dusverre in Europa zijn gevoerd, schrijft het blad, gingen om machtsverhooging of machtsver mindering van afzonderlijke volkeren of staten. Nooit echter stond het be staan van het Avondland op het spel. Thans gaat de strijd onder leiding van Duitschland om Europa. Terwijl de moede geesten van het versleten de mocratische tijdperk reeds hun onder gang gelaten voorzagen als een lot, waaraan niet te ontkomen viel en be reid waren voor de apocalypse van het bolsjewisme het zeil te strijken, gaan wij het monster tegemoet met de ze kerheid, de krachten te bezitten voor de vorming van een nieuw tijdperk. Het „Handelsblad" zegt o.m.: „Aan het Oostelijk front blijven de krijgsoperaties zich geheel volgens de vastgestelde plannen ontwikkelen". Deze karakteristieke zin is de sobe re aanduiding van een strijdv zooals er in de geheele wereldgeschiedenis geen tweede heeft plaats gehad. Zes weken duurt deze worsteling thans. Kon aan het einde der vijfde week worden ge zegd dat de voorwaarden waren ge schapen voor de succesrijke voortzet ting van den veldtocht, zonder dat nader kon worden aangegeven waarin die voorwaarden bestonden, nu we een week verder zijn is het hekend, dat de periode van de forceering van bunker stellingen door pantsertroepen voorhij is en de strijd zich heeft verplaatst naar het open veld. In groote trekken geschetst, kan men vaststellen, dat de eerste groote fase van het Duitsche offensief is ge ëindigd, met als resultaat dat het ge vaar voor een aanval der bolsjewieken op West-Europa definitief is afge wend. De volgende groote fase zal de vernietiging der Sowjetweermacht tol gevolg hebben. Het „batig saldo" van de afgeloopen zes weken is enoriji: een gebied werd veroverd dat een oppervlakte beslaat van bijna 700.000 vierkante km (vgl. Nederland met 34.000) of wel an ders uitgedrukt een gebied, dat even groot is als het deel van Europa tus- schen de hoekpunten Calais-Kopenha- gen-Ivrakau-Rome. De voorhoede der Duitsche weermacht staat, 'gerekend van het meest westelijk gelegen Sow- jetstadje Ostrolenka (in het voorma lige Polen) 850 km diep in het vijan delijke land tot bij Wjasma, dat 160 kin ten Oosten van Smolensk en 200 km westelijk van Moskou ligt. Voorts zijn 9000 vliegtuigen der Sowjets vernietigd, terwijl het verlies aan vechtwagens niet hij benadering' is op te geven. Het aantal gevangenen loopt in de honderdduizenden, dat dei- gesneuvelden is helaas vele malen grooter. Dit laatste is het verschrik kelijke kenmerk van dezen oorlog: het is niet overdreven te beweren, dat er nóóit een bloediger strijd is geweest, dan thans aan het Oostelijk front wordt gestreden. DEN BOSCH GAF HET ANTWOORD. Den Bosch heeft 1.1. Zaterdag liet antwoord gegeven op de leuze Boisje-* wisme of Boerenorde op een wijze, die door niemand kan misverstaan wor den. Reeds vroeg in den morgen voer den de vele extra-treinen duizenden belangstellenden aan uit de heide Zui delijke gewesten, terwijl daarnaast ook honderden personen uit het Geldcrsche kwamen opdagen om den Roerendag hij te wonen. Het was zoodoende reeds vroeg een ongewone drukte, die zich kenmerkte door tal van groepen per sonen, die geleid door een uitstekende vlaggenversiering den weg naar het Veemarktterrein wisten te vinden, waar in de zgn. biggenhal de boeren- dag zou worden gehouden. Aanvankelijk was het de bedoeling de parkeerplaats van het veemarkt terrein daarvoor te bestemmen en al les was daarvoor reeds in orde ge bracht, toen Vrijdagmiddag geweldige regenbuien den boel in de war stuur den. Dit was evenweF maar voor kor ten tijd, want men zat niet hij de pak ken neer en in opdracht van de leiding van het NAF werd in nauwelijks 16 uur tijd de biggenhal gemetamorpho- seerd in een reusachtige vergader ruimte, waarbij een geweldig podium met spreekgestoelte, versierd met dui zenden bloemen, de emblemen van 't NAF en tal van vlaggen, een sugges tieven indruk maakten. Bergen werk zijn hier verzet om den boel tijdig voor elkaar te hebben. De vergadering was een indrukwek kende manifestatie, waarbij de diverse sprekers herhaalde malen met gejuich en luid applaus werden onderbroken, wanneer de vraag Bolsjewisme of Boe renorde in een of anderen vorm naar voren kwam. Tal van vooraanstaande autoriteiten woonden den boerendag hij. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: Graf Grote, Landesbauernführer, den Beauftragte voor Noordbrabant dr. Ritterbusch en zijn plaatsvervan ger Rossner, Oberdienstleitzer Goese- ling, graaf de Marchant et d' Ansem- bourg, commissaris voor de provincie Limburg, H. J. van Houten, namens het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten, dr. B. van Genechten, procureur-generaal hij het gerechts hof te Den Haag, De Jager Meezen- broek, hoofd van afdeeling toezicht leden der N.S.B., stafchef der Natio nale Jeugdstorm Quispcl, L. ten Cate, voorzitter van het Nederlandsch ver bond voor sibbekunde. Dr. Schroder, Beauftragte voor Overijssel was ver tegenwoordigd door zijn persoonlijken referent R; Martin, de Beauftragte voor Gelderland was vertegenwoordigd door den heer Schürmann. Alvorens de groote redevoeringen van den boerenleider Roskam en van den heer P. J. Jansen, voorzitter van de Gewestelijke Commissie Dr. Pos- thuma werden gehouden, werd nog 't woord gevoerd door diverse sprekers, waarvan wij noemen de gemachtigde van het Ned. Agr. Front voor Noord brabant de heer Otto Damave, die een openings- en begroetingswoord sprak, de heer A. van Campen, voorzitter van het v.m. Landstormverhand West-Bra bant en burgemeester van Dinteloord en Fijnaart, Graaf de Marchant et d'Ansembourg Commissaris voor de Provincie Limburg, de Beauftragte voor Noordbrabant Dr. Ritterbusch, terwijl aan het slot van de bijeen komst nog gesproken werd door den voorman der Nederlandsche S. S. Feldmeijer en Graf Grote Landcsban- erführer. I)e woorden van deze verschillende sprekers werden met veel aandacht aanhoord en herhaalde malen met geestdriftig applaus onderbroken. Van de redevoeringen van de hëeren Roskam en Jansen, vindt men hier onder %een uitvoerig verslag. Redevoering van den heer Roskam. De heer Roskam verklaart, dat de eisch „boerenland in boeren hand" voor geen enkel compro mis vatbaar is. De heer Roskam sprak de openingsre de uit, waarin hij o.m. zeide niet te zijn gekomen om een schoone redevoering te houden, doch om den boeren te zeg gen, dat het hun plicht, is tegenover hun voorgeslacht, tegenover zichzelf en tegen over hun nageslacht, om in de eerste, in <le tweede en in de derde plaats te zor gen, dat zij goede en trouwe Brabantschc boeren blijven, getrouw aan hun eigen Frankischen aard, omdat deze een waar devolle loot kan zijn aan onzen alouden, maar niet gestorven Nederlandschen stam. Het gaat om de vernietiging van hel bolsjewisme en om het bewaren van het edelste en heiligste wat wij bezitten, al dus vervolgde de boerenleider. liet is mijn taak om u te toonen, dat de wereld beschouwing, waaruit het bolsjewisme voortkomt, precies dezelfde wereldbe schouwing is, die ons hoerendom in Ne derland geknecht, bedrogen, belogen en bestolen heeft, onder het mom van cri siscentrales en landbouwsteun. Die machten, die in ons land hebben sa- mengeheuld met het bolsjewisme en het marxisme, met het kapitalisme en bet we- reldjodendom waren internationaal. De ordening, die de Almachtige heeft gewild, dat elk volk moet leven naar eigen aard en bestemming, werd door hen niet steeds met woorden, maar wel door daden ontkracht. Zij wisten het he ter dan de Schepper. Als de natuur leert, dat er stammen en rassen zijn, dan pre dikten zij de verbinding tot een rassen- chaos. Als de wet der schepping ons leert, dat de bodem gegeven is aan den boer om die erfelijk te bezitten voor zijn geslacht, en om dien bodem te bearbei den voor de voeding van eigen volk, dan maakten zy van onze bedrijven een ver lengstuk der import- en exportbedrijven en een verlengstuk der wereldeconomie. Vandaar ook, dat men in ons land de boeren achteruit zette, omdat men wist, dat een zelfbewust hoerendom een muur was, waarop al hun uitheemsch gedoe nooit vat zou krygen. De gebeurtenissen der laatste jaren hebben geleerd, dat* de werkelijke Volks eenheid nooit gestorven was en dal die- eenheid zich steeds op het juiste oogen- blik laat gelden. Het blad „R.K. Staatkunde" deed in 1922 reeds een helder geluid hooren. Maar deze stemmen werden gesmoord en het zou nog tien jaren duren eer een bewuste doorbraak van dezen geest mo gelijk was. Musseri moest komen en hij kwam, bij bleef en hij zal overwinnen. I)at wy hier nog staan is niet omdat er in de 19c eeuw en ook daarna nog geen mannen zyn geweest, die de banieren hoog hieven toen het liberalisme zich in zette voor de ontkerstening van het volk door het onderwijs en waaraan wij tc danken hebben dat de doorwerking van het liberalisme nog werd getemperd en in het sociale leven vele wonden worden geheeld. Dat zij toen niet hebben bereikt de or ganische volksordening van dr. Kuyper en niet de corporatieve ordeningen* die later vastgelegd zijn in „quadragesimo anno" komt eenvoudig omdat de rijpheid der tijden locn nog niet was aangebroken. Zoo was hot dat de liberaql-economie, dat is dus dezelfde economie die het bol sjewisme in Rusland heeft toegepast, ook in ons land voerde naar zyn voleinding. Was het geen hoon, dat men twee jaar geleden nog durfde zeggen: „De commis- sie-noteering van boter is 40 cent en de „steun" is ook 40 cent"? Tot steuntrek kers werden de hoeren bestempeld. Spr. ging vervolgens na welke rechts orde tot gelding zal moeten komen. Ons oude Germaansche eigendomsrecht zal moeten komen in plaats van het huidige laat-Romeinsche heerschersrecht. Zonder dezen grondslag is elke ophouw maak werk. De boerenleider las ecnige citaten voor uit het R.K. Handhoek voor de Kerkge schiedenis van pastoor W. Nolet, waarin het Germaansche recht in klare woorden werd weergegeven en waarin de grond slag word gegeven voor de leuze „boe renland in boerenhand". Opdat men wete, wat men aan ons heeft verklaar ik dlijdelijk aldus de boeren leider dat onze eisch van „boerenland in boerenhand" voor geen enkel compro mis vatbaar is. Op grond van de wet der natuur en op grond van de scheppings orde is het recht van den hoer op zijn grond voor ons een heilig beginsel. Hier voor te strijden is ons hoogste doel en daarom doe ik een beroep' op alle bezit ters van gronden, dat geldt evengoed voor kerken en kloosters als voor grootgrond bezitters en voor naamlooze vennoot schappen, om met dit beginsel niet te spotten. Wij hebben zooveel vertrouwen in ons volk, dat binnen 10 jaar tyds alle grond v«or een rechtvaardigen prijs en op eer lijke wijze door de bezitters aan onze hoeren, zal worden teruggegeven. Een fi nancieringssysteem wordt voorbereid. Hierna ging spr. nader in op het or ganisch beginsel van „boerenland in boe renhand", waarhij de eer van den arbeid in de plaats wordt gesteld van de macht van het geld. Dr. Kuiper en dr. Schaep- man hebben ons hierheen gewezen. En ook al zijn dan ook de R.K. Staatspartij en de Anti-Revolutionaire Pat rij ver dwenen, de beginselen, waaruit die groo te leiders dier partijen hebben geleefd zijn gebleven, omdat die gegrond waren op de wetten van de schepping. Dat is waarachtig nationaal-socialisme en dat is de grondslag waarop het Ne derlandsch Agrarisch Front den Neder landschen rijksvoedingsstand houwt. Dc grondslag, waarop wij houwen slaat dus vast. De bodem, waarop wij staan, is stevig en het doel waarnaar wij stre ven, staat ons klaar voor. oogen. Daarom is de weg waarop wij gaan, en daarom zijn de richllijncn, die wy volgen, dan ook zeer eenvoudig. Ieder die tot ons komt moet staan op dezen grondslag, daarin zyn wij onvermurwbaar. De bron, waaruit men tot dien grondslag komt en waarvan men dezen grondslag afleidt, is echter zeer verschillend en (lat is goed ook. Spr. somde deze verschillen op en keer de zich hierna tegen hen, die hun hart verpand hebben aan god Mammon, die de wederopstanding van ons volk rem men, die hunkeren naar de vernietiging der Duitsche legers en die nu reeds in hun handen klappen, als zy in hun gees! den dag der wrake zien komen, dien zij meencn dat komen zal om allen, die hun leven hebben ingezet voor de wederop standing van ons volk, te vernietigen. Dat zijn de Oranje-bolsjewisten. Wan neer zij nog. rekenen op voorname pos ten, is het volgende op hen van toepas- sing: Hun dagen zijn geteld. Zij kunnen nog Langstraatscbe Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1