Victorie Duitschland wint voor Europa op alle Fronten Binnenlandsch Nieuws. SPORT KANTONGERECHT RECHTZAKEN OPROEP. Er dreigt gevaar. VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND gw. kiezen tusschcn twee mogelijkheden: ten eerste dat zij in den meest korten tijd vrijwillig heengaan en ten tweede, dat zij in nog korter tijd onvrijwillig zullen wor den ontslagen, want wij dulden niet, dat er langer onrecht gedaan wordt aan den werkenden volksgenoot. Redevoering van den heer P. J. Jansen. De gewestelijk voorzitter van Brabant der commissie dr. Posthuma, de lieer P. J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaardbuiten, vertolkte de stem uit Noord-Brabant. Hij zeide o.m. Niettegenstaande duidelijk is gebleken, dat de spankracht der Nederlanders tol het berustend aanvaaren en dragen van het door een liefdeloos economisch be stel over hen gebracht leed en kommer haar grenzen heeft, critiseerde men, po lemiseerde men, doch van daadwerkelij ken opbouw op in ons volk verankerde' grondslagen bleek niets'. Helaas echter ncgceren zoowel de be- drijfsradenwet met sociale tendenzen als de economische wet op hel algemeen ver bindend verklaren van ondernemersover eenkomsten, naast en los van elkaar ge houden, den samenhang en het verband tusschcn het sociale en het economische leven en houden daardoor de noodlotti ge tegenstelling tusschcn arbeid en kapi taal levend. Naar vanzelf spreekt ademen beide wetten den geest der onjuiste vrijheid en onthouden zij zich van dwang, zij gaan immers van de naïeve veronderstelling uit, dat medewerkers in het productie- en distributieproces, die anderhalve eeuw als vijanden tegenoverelkander hebben gestaan, sociaal in den klassen strijd en economisch in den concurren tiestrijd, elkaar in vrijwillige samen wer king zullen vinden. Wanneer in het verleden met ordening al eens een begin is gemaakt, geschied de dat uit bittere noodzaak en eigenbe lang, en niet uil gerijpte overtuiging en sociaal inzicht. Men bepaalde zich ten hoogste tot sa neering van eenigen bedrijftak en tot eene beschikking met de concurrenten: men ordende uitsluitend naar zich toe! Hoe geheel anders is de last gegeven in „Quadragesimo Anno" die beveelt, «lat zonder uitstel moet worden weggenomen de strijd op de arbeidsmarkt, omdat die strijd de gehcelc maatschappij naar den afgrond sleurt. Als gij, boeren van Brabant, dit in 11 opneemt, zult gij vervuld worden van hoop en vreugde, want nu sinds eenige maanden staan wij op den drempel van den nieuwen tijd, die met zich brengt de mogelijke vervulling van den wensch van den H. Vader. Luttele maanden geleden werd een voorstel tot intensief samen- gaan van alle bij de boerenproductie be trokkenen naar de prullemand verwezen terwille van hooggeroemde vrijheid en omdat de tijd niet rijp werd geacht. De heer Jansen gaf hierna een over zicht van het begrip „vrijheid" dat da teert uit den tijd van de Fransche revo lutie en ontaardde in bandeloosheid. De vrijheid vindt haar palen weer in het nu aangevangen tijdsbestek, in den regel„Algemeen belang gaat voor groepsbelang en groepsbelang voor eigen belang". Ook ontbrak gelegenheid lol rijping, daar gewoonweg den betrokkenen geen gelegenheid daarvoor werd of was gege ven. Die gelegenheid is er nu in de organi satie der commissie dr. Posthuma. Daar wordt, als nimmer tot heden geschiedde de gelegenheid geboden om te leeren ken nen, begrijpen, die tot nu toe niet anders deden dan elkaar in de haren vliegen en de goe-gemeente wijs maakten dat ze om allerlei redenen beslist niet konden sa menwerken in één organisatie. De bepaling der vrijheid en de organi satie tot rijping hebben ons gebracht op den drempel van den nieuwen lijd. De waarachtige beroepsstand zal nu in het leven geroepen kunnen worden, waarin de gemeenschapszin een hoofdrol speelt. Door dezen waarachtigcn gemeen schapszin zal ieder individu en ieder be drijf tot de waarde worden gebracht, die het voor onze volksgemeenschap kan hebben. Voor het zoover is, ligt er een zware taak, het scheppen der nieuwe vormen. Boerenorde is Katholicisme van de daad. Hij zal Nederland gaan dragen in den vorm van den volksvoedingssiand en het zal geschieden door de verwezen lijking van wenschen, geuit in pauselij ke encyclieken die tot heden onvervuld bleven. Gij zult uw arbeid erkend zien, zooals dat behoort op de eereplaats van ons menschelijk leven. Het God getrouwe Brabant moei door u ontwaken uit zijn tegenwoordigen le thargie, die zoozeer de overhand heeft genomen, dat het te duchten is, dat het wellicht te Iaat wakker zal worden om de plaats onder onze gewesten in te ne men die het toekomt. Geeft daarom uw aandeel in den opbouw onzer nieuwe krachtige volksgemeenschap en draagt de nieuwe gedachte uit! God zal dien arbeid zegenen! DE AARD APPELPOSITIE IN ONS LAND. Moeilijkheden van tijdelükcn aard bij de voorziening. Het is mogelijk, (lat zich in de eerst komende dagen op enkele plaatsen in het land eenige moeilijkheden zullen voordoen hij de voorziening Van aard appelen. Deze moeilijkheden zijn van tijdelijken aard en worden veroorzaakt door het ongunstige weer. Na een zeer koud voorjaar kwam ven bijzonder droge voorzomer. Hierdoor is de oogst der vroege aardappelen tegengevallen. De vraag was daarbij groot, wijl alle oude aardappelen op waren. Daarom waren de prijzen reeds zoo gesteld, dat er eenige aanmoediging in zat om vroeg te rooien. Dit blijkt, mede door het natie weer der laatste dagen, nog onvoldoende. Daarom is voor het rooien in deze weck een extra premie gegeven van Vz cent per K.G. Gelukkig laat de geheele aardappel positie voor het jaar 1941/'42 zich gunstig aanzien. Hoewel er voor de uiteindelijke opbrengst van den oogst der late aardappelen, dat zijn die, waarmede we het dezen winter en het volgend voorjaar zullen moeten doen, nog niets met zekerheid te zeggen is, zijn er twee feiten, die recht geven om te concludeeren, dat de mogelijkheden voor de voorziening van aardappelen tot den volgenden oogst gunstig be oordeeld kunnen worden. In de eerste plaats is de oppervlak te, die met aardappelen is betecld, met ongeveer 25 pet. uitgebreid en voorts zullen voor alle zekerheid zeer veel aardappelen, die anders niet voor de consumptie worden gebruikt, voor dit doel Svordcn gereserveerd. De huidige moeilijkheden zijn van voorbijgaanden aard. Het kan zelfs zijn dat ze in geringe mate gevoeld worden, als het rooien in deze weken meevalt. Anders zullen ze na 2 of 3 weken, naar mag worden aangenomen, geheel zijn opgelost. De late aardappelen moeten dan toch worden geoogst en de drukte met ander werk op de boer derij neemt af. Om deze reden is dan ook het rant soen niet verlaagd. Bon 14 dagen geldig. Voor de mogelijkheid, dat een bon niet geheel zou kunnen worden inge wisseld tegen aardappelen, is de bon voor deze weck 14 dagen geldig ge maakt. Mochten hier en daar moei lijkheden voorkomen, dan zouden zij, die zich nog even kunnen behelpen, hun medeburgers een dienst bewijzen door hun bon eerst later in te wisselen. VERBOUWT KOOLZAAD! Oproep van ir. Louwes. De directeur-generaal van de voed selvoorziening, ir. S. L. Louwes heeft den volgenden oproep tot alle land bouwers van Nederland gericht: De prijs van het koolzaad voor oogst 1942 zal, met inbegrip van den daar van deel uilmakenden bijzonderen bij slag, 30 per 100 kg. bedragen. Aan hen, die grasland willen scheuren voor den verbouw van koolzaad, zal een extra scheurpremie van 75 worden verleend, boven en behalve de 125, die men voor het volgende jaar als „normale scheurpremie zal ontvangen. In weerwil van de beperkingen die wij ons op het gebied van de verstrek king van stikstofmeststoffen moeten opleggen, zal voor koolzaad in ruime mate stikstofmest beschikbaar wor den gesteld. Dit alles geschiedt omdat de ver houw van een voldoende hoeveelheid koolzaad beslissend is voor de vet- voorziening van ons volk. Koolzaad is het eenige olierijke akkerbouw-pro- duct dat Nederland in voldoende hoe veelheid kan voortbrengen. Als wij de 40.000 ha koolzaad, die ik mij heb gesteld, werkelijk zullen kun nen oogsten, zullen wij in weerwil van de te verwachten geringere boterpro- ductie het vetrantsoen zoo kunnen houden, dat ons volk op het gebied van de vetvoorziening geen gevaren dreigen. Iedere ha die er meer komt is wel kom, iedere ha die er minder komt vermindert de kans op een behoorlijk vetrantsoen. Landbouwers van Nederland, ik ver zoek u dringend, voor zoover uw boer derij zich daarvoor leent, mede te wer ken tot dit allerbelangrijkste doel, de verzekering van een voldoende voor ziening van onze bevolking met vet. De gezondheidstoestand nu en in de toekomst van groote groepen onzer bevolking en vooral van de jeugd, zal afhankelijk kunnen zijn van uw me dewerking. Wij allen weten dat het, zelfs bij de beste voorzorgsmaatregelen, kan voor komen, dat de oogst mislukt. Dat is het risico, hetwelk de boer bij al zijn werk heeft te dragen. Maar zeker is het, dat als wij niet zaaien, wij ook geen oogst zullen hebben. Hier mag het normale, zelfs 't groo- ter dan normale risico ons niet af schrikken. Hier dient de angstvallige afweging van voor en tegen op te houden. Hier wordt een daad ver wacht en die daad begint met 't zaaien het het koolzaad. BEPERKING VAN DE ONTGINNING. In verband met de kunstmest-positie. De regeeringscommissaris voor de bodemproductie vestigt er de aan dacht op, dat de kunstmestpositie hier te lande het wensehclijk maakt, dat voor ontginning van gronden, welke voor het eerste in cultuur brengen een voorraadbemesting behoeven, zoo als hoogveen-, dal- en heidegronden, geen kunstmest beschikbaar wordt gesteld. Mitsdien wordt voor ontginning van zoodanige gronden geen toestemming gegeven. Dit ontginningsverbod geldt echter niet voor perceclen kleiner dan één ha, terwijl ontheffing van het verbod kan worden verleend aan hen, die aan- toonen, over een voldoende hoeveel heid compost, straatvuil, terp-aarde of zeeslib te beschikken. TENTOONSTELLING VAN WESTFAALSCHE EN NEDERRIJNSCHE KUNST. In het Rijksmuseum te Amsterdam is 1.1. Zaterdag door Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart een ten toonstelling geopend van Westfaalsehe en Nederrijnsche Kunst van heden, als tegenhanger van de tentoonstelling van Hedendaagsche Nederlandsche Kunst, die tevens te Hagen in Duitsch land wordt gehouden en daar veel succes oogst. Het openingswoord werd gesproken door prof. dr. Goedewaagen, secretaris van het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten, die den band schilderde die er bestaat tusschen de Duitsche en Hollandsche schilder kunst, welke nauw aan elkander ver want zijn. Prof. dr. Goedewaagen gaf een overzicht van verschillende Duit sche en Nederlandsche kunstenaars van vroeger jaren, waarbij hij de aan dacht vestigde op Rembrand, die de meest .Germaansche schilder was die ooit geleefd heeft. Jan Steen was een leerling van een schilder van Duitsche afkomst, terwijl de zestiende eeuwschc graveur Hendrick Goltzius geboortig was uit Duitschland. Voorts noemde hij nog de namen van diverse oude Ne derlandsche meesters die Duitsche na men dragen enuiteindelijk van Duitsche afkomst zijn, zulks om de verwantschap tiisschen de Nederland sche en de Duitsche kunst nog eens duidelijk in het licht te stellen. Spr. besloot met de opwekking, dat dit sa menzijn er in de komende weken toe moge leiden, ons nog meer bewust te maken dan wij te voren reeds waren, van de verbondenheid in verleden en heden van de Duitsche en Nederland sche kunst. Nog werd gesproken door Rijks commissaris Rijksminister dr. Seyss- Inquart, die er den nadruk op legde dat een door een autoritaire overheid beschermde kunst betere resultaten zal boeken, dan een kunst die be schermd moet worden door misschien toevallig rijk geworden opdracht gevers. Ik zou uitdrukking willen geven aan de hoop, aldus de Rijkscommissaris, dat de autoritaire bescherming van de ljunst ook in uw land, vooral in uw ressort, secretaris-generaal prof. dr. Goedewaagen, in actie komt en zoo een belangrijke bijdrage voor de verdere ontwikkeling moge leveren. Het gaat er dus niet om het kunstzinnige schep pen van den enkeling onder zekeren invloed te brengen, want dit scheppen is min of meer afhankelijk van het in-1 genium van den kunstenaar. Het gaat er veeleer om de ontbindende krach ten uit te schakelen, die slechts leiden tot overlevering van het ware kunste naarschap aan het nihilisme in den vorm van alle mogelijke „ismer". Ir. MUSSERT IN KLEEF. De N.S.B. telt thans 100.000 leden. De N.S.B.-persdienst meldt: De leider van de N.S.B.ir. Mussert, heeft Zondag een bezoek gebracht aan Kleef. Het kader der W.A. uit geheel Duitschland was naar Kleef getrokken om den leider te begroeten. Te half drie stonden ruim 600 W.A.- mannen opgesteld op een groot sport veld, waar de leider met zijn gevolg zijn politieke soldaten inspecteerde. In een korte toespraak constateerde ir. Mussert met vreugde, dat de be weging en de W.A. niet alleen in Ne derland sterk is gegroeid, maar ook onder de vele Nederlanders, die in Duitschland wonen én werken, t Om 4 uur sprak de leider in de Rheingoldzaal, die echter veel te klein bleek om de menigte te bevatten. Hij deelde mede dat de N.S.B. aan den vooravond van den oorlog nog 33.000 leden telde en thans rond 100.000 leden. Onder luide toejuichingen van het publiek deelde de leider vervolgens inede, dat van de 1700 in Duitschland wonende W.A.-mannen ruim 1300 zich vrijwillig hebben gemeld voor den strijd tegen Moskou. Ook de politieke organisatie van de N.S.B. in Duitschland heeft 312 vrij willigers geleverd, terwijl zich voorts nog 41 met-leden hebben gemeld. Zij allen zullen worden onderge bracht in een zelfstandig W.A.-regi- ment, dat tot een sterkte van 3000 man in Nederland zal worden gecomple teerd en geoefend. Zoodra dit regiment voor den strijd gereed is, zullen in totaal 10.000 leden van de N.S.B. tegen den doodsvijand der Europeesche cultuur en bescha ving, het bolsjewisme, staan aange treden. W.A.-REGIMENT VOOR STRIJD TEGEN DE SOVJETS. 's-Gravenhage, 4 Aug. De N.S.B.- persdienst meldt o.m.: In een korte toespraak te Bussum bij de opening van een nieuw vendel kwartier, deelde commandant Zonder van mede, dat in opdracht van den lei der ten spoedigste een W.A.-regiment, ter sterkte van 3000 man zal worden gevormd, welk regiment naast de Stan darte N.W. der Waffen S.S. en naast het Nederlandsche Legioen aan den strijd tegen de bolsjewiki zal deelne men. Voorts deelde mr. Zondervan mede, dat in de N.S.B. een verplichte W.A.-dienstplicht zal worden inge steld. Leden der politieke organisatie (P.O.) tusschen 18 en 40 jaar, zullen verplicht zijn in de W.A. dienst te nemen. WIELRENNEN. Bossche WHerbaan. Op de Bossche Wielerbaan zijn Zon dagmiddag wielerwedstrijden gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond. Veel aandacht ging uit naar de verrich tingen der sprinters van Vliet, Derkseil en v. d. Vijver, waarbij Derksen tenslot te met de eer ging strijken. Groenewe- gen nam revanche op v. d. Voort, in de achtervolging. De voornaamste uitslagen zijn: Sprint: 1 Derksen 5 pnt., 2 van Vliet 6 pnt., 3 v. d. Vijver 7 pnt., 4 Kremers 8 pnt., 5 Pronk 9 pnt., 6 Boeijen 10 pnt. Afvalwedstrijd over 14 ronden: 1 M. Jansen, tijd 5 min. 2 sec., 2 F. van Rooij, 3 de Ruijter, 4 A. Steenbakkers, 5 Jac. van Vliet. Achtervolging over 4 K.M.: D. Groe- newegen wint met 3 meter van B. v. d. Voor in 5 min. 2(>'/5 sec. Olympische achtervolging over 4 K.M.: Evers, van Vlet en van Rooij winnen met handbreedte van Janssen, Steenbakkers en de Ruijter. Koppelwedstrijd over 50 K.M.: 1. Groenewegen en Boeijen 1 pnt., tijd 1 uur 5 min. Op 1 ronde: 2. Derksen en v. d. Vijver 14 pnt., 3. v. Vliet en v. d. Voort 13 pnt., 4. Pronk en Evers 7 pnt. Op 2 ronden: 5. Kremers en van itooij 5 pnt., 6. Kouwcnhoven en Jac. v. Vliet 2 pnt., 7. Steenbakkers en Janssen 1 pnt., 8. van Duijvenbode en de Ruijter. SCHAKEN. Laatste ronde RuweBogoljubow. In de tiende en laatste partij van den te Karlsbad gespeelden schaakwedstrijd tus schcn dr. Max Euwe en Bogoljubow speelde onze landgenoot een variant van de Spaansche partij. Met de e-pion trachtte dr. Euwe een gunstige positie ïe bewerken, doch Bogoljubow wist deze manoeuvre te verijdelen met een bijzon deren paardzet. Dr. Euwe probeerde daarop het punt c5 te bezetten. Hij ver loor daarbij echter in den dertienden zet zijn looper f4 en daarmede een tempo. Bovenien doorzag hij het sluwe plan van zijn tegenstander niet. Plotseling kwam het witte paard op a4 in gevaar waarna Bogoljubow er in slaagde door kwali- tei'tsoffer een stuk te winnen. De strjjd verliep daarop in het eindspel niet zoo spannend als verwacht werd. Pas toen Bogoljubow opnieuw een dame wist te bemachtigen gaf dr. Euwe deze partij -gewonnen. De eindstand luidt: Dr. Euwe 6* punt tegen Bogoljubow 3i punt. DAMMEN. Persoonlijk kampioenschap dammen Langstraat e. o. De 1.1. Zondag voortgezette partijen om het bovengenoemd kampioenschap brach ten di volgende verrassende uitslagen: J. Siemons—J. Langerwerf 0—2 S. VereggenA. v.' d. Gouw 02 A. SchildersJ. Coesmans 02 Fr. v. MünsterA. Claassen 20 De WDV'ers haalden heiden den vollen buit binnen, daar v. Münster den Don- genaar zijn eerste nederlaag wist toe te bréngen, 'j geen tot nog toe geen enkele speler heeft kunnen doen, een sterk staal tje! Zijn clubgenoot v. d. Gouw wist eveneens te zegevieren waardoor hij nu maar een puntje onder Claassen op do tweede plaats staat. De uitslag Schilders Coesmans valt ons tegen, is Janus mis schien op zijn retour? Het heetf er allen Ernstige gevaren bedreigen Europa. Het bolsjewistische ondier is losge laten. Zij, die reeds zooveel bloed ver goten, die in eigen land het christen dom hebben uitgeroeid en de cultuur vernietigd, die het huwelijk tot een aanfluiting hebben gemaakt, zij waag den den sprong, die alleen kan wor den onderschept, omdat Duitschland waakzaam was. Er dreigt gevaar. Daarom werden de Duitsche legers aan de Oostgrenzen samengetrokken daarom sloegen zij toe op het juiste oogenblik daarom werd op 22 Juni j.l. hel offensief tegen de bolsjewis tische horden ingezet. Er dreigt gevaar en dat zal niet eer der geweken 'zijn, voordat de laatste bolsjewistische agitator over de kling is gejaagd. Zoolang dit niet is gebeurd zoolang er nog Sow jet-benden zijn die de bevelen opvolgen van deri tiran Stalin en zijn medeplichtigen, zoolang is het gevaar niet geweken, zoolang dient Europa alle krachten in te span nen, om dé totale vernietiging van het communisme te bereiken. Alle kracht enmoeten worden inge spannen, zonder uitzondering. Van daar de vrijwilligerslegioenen in alle beschaafde landen, vandaar ons eigen legioen dat wordt gevormd door dui zenden Nederlanders die het gevaar ook voor eigen land en volk besellen en begrijpen, dat indien alle krachten moeten worden ingespannen, daartoe ook de beschikbare Nederlandsche krachten behooren en daarom... groeit het legioen van dag tot dag. Alle krachten inspannen voor het nieuwe Europa, tegen de Sowjet-Unie beteekent bouwen aan de toekomst van ons eigen vaderland. Er dreigt gevaar, dat moet en zal bezworen worden, daarom zetten ook Nederlanders zich in, trekken ten strij de, vastberaden en moedig. Nederlan ders, er dreigt gevaar, alle krachten moeten worden ingespannen; ook op uw inzet wordt gerekend, dus doet uw plicht, meldt u aan bij het gesp. gel. vrl. pnt. 8 6 1 1 13 8 5 2 1 12 8 4 2 2 10 8 4 2 2 10 8 4 0 4 8 7 3 1 3 7 8 2 2 4 6 7 1 3 3 5 8 2 1 5 5 schijn van, daar hij in deze competitie nog maar weinig heeft gepresteerd zoo als onderstaand lijstje duidelijk aantoon'. De ontmoeting SiemonsLangerwerf is door het terugtrekken van den DAM-spe- ler Siemons door Langerwerf regl, ge won nen. De stand is thans: A. Claassen A. v. d. Gouw J. Langerwerf Fr. v. Münster S. Vereggen A. Dickens J. Coesmans J. Schuwer Janus Schilders W.D.V.-De Lindeboom. A.s. Donderdag 7 Aug. speelt WDV in haar clublokaal bij den heer v. Bracht alhier, een vriendschappelijke wedstrijd tegen hare zustervereeniging „De Linde boom". De traditie getrouw moet WDV ook nu weer met ruime cijfers winnen, wij vreezen vooijf de Lindeboom-men- schen het ergste. WDV'ers laat ook nu weer zien, dat met u biet te spotten val, want dit hebt ge meermalen bewezen. Zooals in de competitie-wedstrijden waart ge nummer twee, vervolgens in de competitie om het persoonlijk kampioenschap slaat ge een goed figuur, doch laat dit geen reden zijn om uw tegenstander te onderschatten want dan zoudt ge wel eens met de kous op den kop naar huis kunnen gaan. WDV succes!! Aanvang precies half 8. Uitspraken De Kantonrechter te 's-Hcrtogenboseh wees o.m. de navolgende vonnissen I). W., Dussen broodbesluit, 50 hoe- te. E. H„ Sprang-Capellé, rijwiel niet verduisteren, 4 boete. A. P., Dussen, idem, 4 boete. - C. P., Dussen, idem, 2 .boete. B. G. K„ Waalwijk, geen voorlicht, 3 boete. F. P. v. d. P., Heusden, geen achterlicht, 3 boete. J. de W„ Dussen, afgesloten weg berij den, 3 boete. K. v. W„ Heusden, geen richting aangeven, 3 boete. Ra. Ga. IJ., Waspik-Boven, met drieën naast el kaar rijden, 3 boete. P. V., Heusden, bouwverordening, 15 boete. K. v. S., Heusden, idem, schuldig verklaard zon der toepassing van straf. M. A. v. d. L., Heusden, idem, 15 boete. Diefstal van een kalf uit de weide. Door de recherche te 's-Hertogenbosch werden voor den Officier van Justitie aldaar geleid J. de L„ 33 jaar, stoker te 's-Hertogenbosch en A. de L„ 22 jaar, yzervlechter te 's-Hertogenbosch. beiden verdacht van diefstal van een kalf uit de weide gepleegd te Heusden in dén nacht van 16 op 17 Juli j.l. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord, werden beiden ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogen bosch.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2