BURGERLIJKE STAND i 1 FEUILLETON BEATE WEET, WAT ZE WIL Houdt Uw meter standen in het oog RAADGEVINGEN VOOR DE HUISVROUW VOOR HET CONTROLEEREN VAN HAAR GASVERBRUIK •u* Gemengd Nieuws flBIICBTCCIICB HII UK B IBtBtll I RECLAME 1 BILJETTEN AFFICHES ♦«ars* WEEST ZUINIG ALS GE KOKEN MOET OF GE HET OP GAS DAN WEL ELECTRISCH DOET Van 2m/m 31 Juli 1941. M eisje vermoord te Oirschot. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is in de nabijheid van hun woning door ingezetenen van de gemeente Oirschot, wonende aan den Ouden Grintweg, het lijk gevonden van de 20-jarige mej. Leurs uit dezelfde plaats afkomstig. Terstond werd de politie van deze vondst in kennis gesteld die een onderzoek instelde. Zij vond aan leiding om het parket van Den Bosch te waarschuwen, daar voldoende aanwijzingen aanwezig zijn, waaruit opgemaakt kan worden, dat het meisje op geweldadige wijze om het leven is gebracht. Het lijk is in beslag genomen en voor verder on derzoek overgebracht naar het plaat selijk ziekenhuis. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. Het was tusschen half vier en vier uur Zondagmiddag, toen een wande laar in een droge sloot langs een landweg in de kom der gemeente tot zijn grooten schrik het lichaam van de jonge vrouw ontdekte. Hij erkende haar dadelijk als zijn dorps- genoote mej-Leurs, die conductrice was bij de autobusonderneming, welke de verbinding onderhoudt tusschen Tilburg en Eindhoven. De toestand, waarin het lijk zich bevond, maakte hem dadelijk duide lijk, dat hier misdaad in het spel moest zijn. Er waren duidelijke sporen van een worsteling. Het ge zicht van het meisje was met bloed bevlekt en toonde ernstige verwon dingen. De man spoedde zich naar de marechaussee, die dadelijk in samenwerking met de gemeente politie en met burgemeester E. A. M. A. Stegers een eerste onderzoek instelde. Het parket te Den Bosch werd gewaarschuwd en de substituut officier van Justitie, mr. A. H. M. H. Receveur, samen met den rechter commissaris, mr. J. M. Huizinga, bezocht persoonlijk de plaats van het misdrijf. Men veronderstelt hier met een liefdesdrama te doen te hebben, en dat een jongeman, die mej. Leurs tijdens de mobilisatie in Oirschot heeft leeren kennen, de dader kan zijn. De kennismaking was sedert de mobilisatie voortgezet. Mej. Leurs bracht o. a. een paar maal een be zoek aan de ouders van de.» jonge man, die te Goes woont Sedert een paar dagen was de man te Oirschot en wa§ hij samen met het meisje gezien. Zondagmiddag echter, na het vinden van het lijk was hij nergens meer te vinden. De dader heeft zich op het politie bureau te Middelburg gemeld. Te Middelburg vervoegde zich Maandagmiddag aan het politie bureau de 23-jarige kantoorbediende F. F. de K. uit Goes, die in de gang van het bureau het bewustzijn ver loor. Toen hij bijkwam, zeide hij in de ochtendbladen gelezen te hebben dat mej. Leurs uit Oirschot overleden was en dat hij de dader was van de gepleegde misdaad. De vervangende commissaris van politie, de heer R. A. Avink, heeft de K. toen onder vraagd en deze deelde mede als militair te Oirschot le hebben ge legen en met het slachtoffer ander half jaar verloofd te zijn geweest. Toen de K. na de demobilisatie te Goes terugkeerde, gaf mej. L. baar liefde, volgens den dader aan anderen "en zou zij binnenkort met een weduwnaar in het huwelijk treden. Bij de K. was de liefde voor het meisje nog niet bekoeld en hij begaf zich Vrijdag met den trein naar Tilburg, en vandaar per rijwiel naar Oirschot. Hier ontmoette hij mej. L. met haar aanstaanden man en zij spraken af, elkaar Zondagmorgen bij de Spoordonkscheweg te ont moeten., Dit geschiedde en daarbij kwam het tot een twist tusschen de jonge menschen. Volgens de K. heeft hij toen een klap van hel glachtoffer in het gelaat gekregen, waarna hij een op den weg liggend voorwerp, waarvan hij zelf niet weet. of het van hout of van metaal was, heeft opgepakt en daai mede het meisje op het hoofd heeft geslagen, waardoor deze hevig bloedend werd verwond, Beiden zijn toen van de plaats van samenkomst gevlucht en de K. heefl, zooals gezegd, eerst uit de couranten den noodlottigen afloop van het ge beurde gelezen. De vervangende commissaris van politie stelde zich met hel parket in verbinding en de aangehoudene zal naar Oirschot worden overgebracht en ter beschikking worden gesteld van de marechaussee, die de zaak in onderzoek heeft. Granaat ontploft. De 18-jarige de H. en de 17 jarige V., te Veenendaal hadden de vorige DOET VERKOOPBN week een granaat gevonden. Zij plaatsten deze Maandag in een bank schroef om er vervolgens met een hard voorwerp op te slaan. Hierdoor plofte de granaat uit elkaar, met het gevolg, dat de H. op slag dood was, terwijl V. zwaar gewond naar het ziekenhuis werd te Utrecht werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Verdronken. De 4 jarige A. P. D.,in voormalig IJsselmonde is in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt en verdronken. Te Vlaardingen is de 4-jarige K. de Wit uit de Diepenbrockstraat bij het spelen in de Koningin Wil- helminahaven gevallen en ver dronken, Landbouwtractor in de sloot gereden. Maandagmiddag reed op den Oudenlandschen weg te Ooslendani (bij Ridderkerk) een tractor bestuurd door den 19-jarige landbovwer F. Visser wonende inde Neste Rijsoord. Naast hem was gezeten de 10-jarige H. v. d. Eerik, eveneens wonende te Rijsoord Op onverklaarbare wijze is de tractor in de diepe wetering naast dien weg gereden en omgesla gen. Beide kwamen onder het zware voertuig terecht en zijn verdronken SPREKENDE PAPIERSOORTEN MODERNE LETTERS PAKKENDE RECLAME BILJETTEN Waalwijk s che Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door OTFRID VON HANSTEIN. Vertaald door Angelica van Hest. (Nadruk verboden). HOOFDSTUK I. Beate Serenus zat in nonchalante houding op de .bovenste balustrade der reeling. Zij steunde er losjes met beide handen op, terwijl ze tusschen de vingers van haar rechterhand een sigaret hield. Het frissche, door de zeelucht warm- bruin getinte gezicht van het pittige blonde meisje met de groote, spreken de oogen had een overmoedige, maar ook ietwat spottende uitdrukking, ter wijl zij de drie heeren tegenover haar rustig opnam. Daar zat Dr. Abeles, een zeer cor rect gekleed heer, op en top de stijve ambtenaar. Men beweerde, dat hij voor een diplomatieke zending, die hem zelf blijkbaar zeer gewichtig voor kwam, naar Chili ging. Hij zat strak rechtop, op de bank. Op de leuning had Egon Dornbusch plaats genomen, een groote, forsche verschijning, op en top de getrainde sportsman. En Martin Kleinwachter, directeur van een groote Duitsche industrieele on derneming, die een belangrijk filiaal had in Buenos Aires, stond er wijd beens naast, de handen in de zakken van zijn jnsje. Beate lachte helder. Natuurlijk is mijnheer Dornbusch weer boos op mij. Jammer! Ik had zoo graag bij al mijn medereizigers een goeden indruk achtergelaten. Dornbusch, die er inderdaad geër gerd uitzag, haalde de schouders op. Het is dan ook werkelijk schan delijk lichtzinnig, om daar bovenop te blijven zitten. Een plotselinge bewe ging en u ligt in het water. Wat zou dat, de haaien moeten immers óók leven! Maar eigenlijk hebt u gelijk; het kostelijke reisgeld zou verloren zijn. Directeur Kleinwachter schudde zijn hoofd. Wat wilt u toch eigenlijk in Ar gentinië? U bent een echt brutaaltje. Wat ik wil? Trouwen natuurlijk. Kan een jong meisje soms nog wat anders willen dan trouwen? Ik ben practisch. Ze hebben mij verteld, dat in Argentinië zes millioen jonge mannen méér zijn dan jonge meisjes. Verbeeld u eens, wat een keuze ik daar zal heb ben! Bij zes millioen mannen zal er toch ook nog wel een voor mij te vin den zijn? De deksteward kwam voorbij„Da mes en heeren, over twee uur zijn we in de haven". Directeur Kleinwachter knikte. Dan ga ik naar mijn hut! Ook Dr. Abeles ging met rustige, be dachtzame passen naar de kajuitstrap. Slechts Dornbusch en Beate, die nog altijd op de reeling zat, bleven achter. Jammer, dat u nu op het laatste oogenblik nog boos bent. Ik dacht, dat we gedurende de reis heel goede vrien den waren geworden. Ik meen, dat we zoo eenigszins uit hetzelfde hout ge sneden zijn: zwervers zonder doel of liever zwervers, die een geluk najagen, dat zij nog niet kennen. Dornbusch bleef ernstig. Ik heb er mijn reden voor dat ik ontstemd ben. Ik maak me doodeen voudig bezorgd over u en heb daar toch geen enkele aanleiding toe. Beate zag hem met schuingehouden hoofd aan; op haar gezicht kwam een komisch-verschrikte uitdrukking. Groote goedheid, u bent toch niet verliefd op me geworden? Ziet u nu wel dat er met u geen verstandig woord te praten valt? Ik zal u eens wat zeggen: ik ben er vast van overtuigd, dat u blindelings in uw ongeluk loopt en dat u ellendig en jammerlijk te gronde zult gaan. Wel bedankt voor de opwekken de voorspelling. Ik meen hetOp de een of andere advertentie van een courafit neemt u een betrekking aan in het hartje van Argentinië. U weet absoluut niet wat men daar van u wil, wat voor soort betrekking het is en of u wel geschikt bent om uw taak te vervullen. U reist maar naar Argentinië alsof het een doodgewoon en eenvoudig weekend uitstapje is. Hebt u er dan absoluut geen begrip van, welke gevaren u te gemoet gaat? Beate's gezicht had nu een naden kende uitdrukking gekregen. Die pein zende expressie en de kleine groeven om haar mond gaven haar gelaat dat diepzinnig aanzien, waardoor het bij zondere meisje hem van het begin af interessant was voorgekomen. Weet u, mijnheer Dornbusch, ge vaar is feitelijk iets eigenaardigs. Hebt u nog nooit bemerkt dat een ezel op gevaarlijke wegen in de bergen altijd bij voorkeur vlak langs den afgrond loopt? Hoe komt u daarbij? Bedoelt u mij Neen, dit keer alleen maar mezelf. (J was daarstraks zoo boos, omdat ik boven op de reeling zit. Kijkt u eens naar mijn teenen. Die heb ik goed vastgeklemd en zoolang ik mijn voe ten vastgeklemd houd, ben ik in vei ligheid. U staat los, midden op het dek en als er een onverwachte ruk komt, waarop u niet voorbereid bent, ligt li plat op uw neus. Het is dus nog de vraag, wie van ons beiden hel voor zichtigste is! Bij de laatste woorden klonk in haar stem ingehouden opwinding door. Dornbusch liep een paar stappen heen en weer. Als u het zoo bedoeltMaar, moest u als jong meisje nu juist be slist naar Argentinië? Ja. Waarom, als ik vragen mag? Het gaat u eigenlijk heelemaal niet aan, want u bent niet mijn biecht vader en ook niet mijn voogd. Ik wil het u echter toch zeggen. Eigerflijk ben ik dit gesprek met opzet begonnen. Ik zal het u vertellen, want ik houd u voor een behoorlijk, serieus mensch. Wat er van mij terecht zal komen, weet ik niet. Ik kan geluk hebben, maar ik kan ook evengoed naar de maan gaan. Ook dat gaat eigenlijk niemand aan, maar ik zou toch erg graag willen, dat er ergens op de we reld/een mensch is, die in mij niet al leen een dwaas, lichtzinnig kind ziet. Ik had geen lust, in Duifschland spits roeden te loopen. Dat begrijp ik niet. Lieve hemel, doet u toch niet zoo onnoozel. Mijn naam is heusch niet algemeen en u komt toch ook uit Ber lijn Over het gelaat van Dornbusch gleed een uitdrukking van schrik. U bent...? Natuurlijkj Ik ben Beate Serenus, de cenige dochter van bankier Sere nus, die een half millioen aan gelden van zijn klanten verduisterde en bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Ik hoef het werkelijk niet te ontken nen; de Berlijnsche kranten waren zoo vriendelijk, zelfs een foto van mij op te nemen. Dornbusch bezag het meisjesfiguur- tje vóór hem met innige deelneming in zijn oogen, maar zij weerde hem af. Alstublieft niet, geen betuigingen van medelijden. Maar dat kan ik u wel zeggen, dat mijn vader geen bedrieger was. Mijn vader was de liefste en goe digste man, dien u zich denken kunt, maar hij kon het leven niet aan; hij liet zich door slechte vrienden raden. Zeker, hij deed iets, wat hij niet mocht doen, maar hij was er vast van over tuigd, dat hij alles terug zou winnen. Enfin, laten we daar maar over zwij gen/Mijn arme vader heeft het meeste geboet en toen hij lag te sterven, we- tend dat hij mij alleen moest achter laten, is dat wel de zwaarste straf voor hem geweest, erger dan welke straf ter wereld ook. Haar mond trok zenuwachtig, maar zij onderdrukte het opkomende huilen. U kunt nu zeker wel begrijj)en, dat ik weg moest; ik kon het niet ver dragen dat mijn vader door iedereen veroordeeld werd en dat ik zelf ook met den vinger werd nagelezen. Hebt u geen familie? (Wordt vervolgd). Hoe U den gasmeter moet aflezen. Aan de gasmeters komen twee soorten tel werken voor. n.l. springtelwerken (figuur 1) en wijzerplaat-telwerken (figuur 2). Het aflezen van een spring telwerk Is al teer eenvoudig. Het aantal kubieke meters Is direct In cijfers af te lezen. Onderdeden van een kubleken meter, aangegeven door cijfers achter een komma of geplaatst In een achtergrond van andere kleur, worden verwaarloosd. Enkele" meters met sprlngtelwerk hebben naast de cijferplaat, die de kubieke meters aanwijst, nog een llterrad. Hieraan behoeft geen aandacht te worden geschonken. Het aflezen van een wijzerplaat-telwerk lijkt moeilijker, doch Is vrij eenvoudig aan te leeren, wanneet men slechts de volgende aanwijzingen In acht neemt: Olcuull" le. Let niet op Ml grootere. llterrad met kubieke decimeter» "of lUer». Kijk slechts naar de (meestal 4) kleinere'wijzerplaten, welke de kubieke meters aangeven. 2e. BIJ een gasmeter hedft men afzonderlijke wijzerplaten (elk met één wijzer) welke van recht* naar links de eenheden, tientallen, honderdtallen en duizendtallen aanwijzen. 3e. Bij een klok draalen beide wijzers In dezelfde richting, n.l.bij een gas- aeter draalen de wijzers van de opeenvol- gendewfjzejptaten beurtelingsen - dfc Bvcnaf* bij een klok leze men. als de tnschen twee cijfers staat, steeds het cijfer af. d» Wtjier tnsschen 0 en 0 staat, leze Figuur I Voorbeeld Wil men nu het juiste aantal kubieke meters aflezen, dan begint inen niet met de duizendtallen, doch met de eenheden aan de iechterkant. De wijzer van de een heden loopt als een klokkenwijzer In de richting van de pijl. Hij staat even over het het getal 6 (men schrijft nu 6). Nu komen links daarvan de tientallen. Hier moet men oppassen, want de wijzer loopt In omge keerde richting, dus tegenovergesteld aan een klokkenwijzer. De wijzer is over de 0 heen geloopen. dus de 0 (zie ten 4de) wordt links naast de 6 geschreven. Vervolgens komen de honderdtallen aan de beurt. De wijzer loopt hier weer l" <1-* van den klokkenwijzer. zooals bij ue et..- heden en Is In dit geval over de 9 heen geloopen. staat dus tusschen 0 en 9. De 9 moet dus links naast de 0 geschreven worden. (Zie ten 5de.) Tenslotte komt het rad, dat de duizendtallen kubieke meters aanwijst, aan de beurt. De wijzer draalt op dit rad weer tegen de richting van de klokkenwijzers In en staat In dit geval tusschen de 3 en de 4. Links van de 9 wordt nu bet cijfer 3 gezet. (Zie ten 4de.) Belde metertelwerken op de afbeeldingen geven 3906 kubieke meters aan. Op Uw laatste kwitantie, die U altijd moet bewaren, vindt U den datum en den gasmeterstand genoteerd. Stel. dat de stand op 13 November 3892 was en U leest op 23 November 3906 af. dan hebt U In 10 dagen 14 kubieke meters verbruikt. Afs U zoo doorgaat, zult U In een maand van 30 dagen dus 3*14 42 kubieke meters verbruiken. Wanneer^U maximaal 40 kubieke meters per maand zoudt mogen gebruiken, zult U de volgende^agen de nooOi^o zuinigheid dlejteo.fe Betrachten.' ECONOMISCHE RECHTER TE 's-HERTOGENBOSCH. Uitspraken. De economische rechter le 's-IIerto- genhosch wees o.m. de navolgende von nissen M. v. d. V., Vlijmen, inventarisatiebc- sluit, 20 boete of een week tuchtschool met verbeurd verklaring. P. van M., Nieuwkuijk, idem, 50 boete of 20 da gen hechtenis. SPRANG-CAPELLE. Over de maand Juli 1941. Geboren: Gerrit Marinus, zv. A. de Bie en J. C. van Beek. Peter, zv. P. Hommel en C. van der Wiel. Andries Adrianus Maria, zv. C. van Helvoirt en J. de Kort. Christiaan, zv. C. Sterrenburg en A. de Rooij. Jan Cornelis, zv. D. van Pelt en D. van Bruchem. Gerril Andries, zv. C. le Sage en S. Molengraaf. Geer- truida Lucia Clasina Alphonsina, dv. G. L. de Leijer en M. van Vuuren. Eva Cornelia, dv. L. J. Cove en A. M. Spuij- broek. Anna Goverdina, zv. A. van Vuuren en F. Rozenhrand. Lambertus, zv. C. J. de Bie en A. E. van Dongen. Jacobus Petrus, zv J. A. Proveniers en E. P. Vries. Gehuwd M. M. Vos, oud 27 j. en M. van Dom melen, oud 27 j. L. lvruijf, oud 29 j. en I). J. Quirijns, oud 28 j. J. van Til- borgh, oud 24 j. en M. RJjkers, oud 25 j'. M. van der Schans, oud 20 j. en G. M. P. Vos, oud 20 j. C. P. Koekoek, oud 24 j. en A. H. van Mersbergen. J. J. Brugmans, oud 29 j. en J. A. Oerlemans, oud 38 j. J. Kerst, oud 32 j. en H. C. van Campen, oud 29 j. Overleden J. C. A. Smits, oud 44 j. echt. van A. P. van Sanden. IJ. C. Feijge, oud 70 j., zv. J. I). Feijge en T. J. W. van Schwartz. B. O. A. Nieuwenhuizen, oud 1 j., dv. E. Nieuwenhuizen en J. Schilders. J. van Hooren, oud G4 j., echt. van E. Meyer's. A. Westerveld, oud 91 j., wed. van M. Waarts. W. G. Treffers, oud 97 j., wed. van C. van Linstee. LOONOPZAND. Geboren Petrus Antonius, zv. J. M. Kemmcrcn- Oeritknans. Cornelis Adriaans Geratj, dus, zv. W. G.* v. Mosselveld-v. Broekho ven. Maria Wilhelmina Johanna, dv. L. W. Stübbe-Vrinten. Jacobus Corrie: lius.Jacobus, zv. A. J. J. v. Esch-v. Woem- sel. Ludovicus Adolf Jan, zv. J. P. M. Kroot-Görl. Johanna Gerdina Lauren- tia, dv. C. J. Glaassen-Damen. Josephus Adrianus, zv. C. A. Wilmont-van den Boom. Overleden: Huiberdina IJpelaar, oud 7& jr. wed. van J. L. de Bondt. Adriana Wilhel mina Gerdina van Dijk, oud 14 jr., dv. J. van Dijk-Vastrè. Huwelijken Klijn, Antonius M. oud 21 jr. en Akker mans, Catharina A., oud 28 jr., beiden alhier. van Amelsfoort, Adrianus J. M. oud 31 jr. en Regelsbcrg, Edith R. O. oud 28 jr., beiden alhier. Huwelijksaangiften Vos, Jacob, oud 54 jr. en de Wijs, Wil helmina Catharina Hehdrina, oud 42 jr., beiden alhier. van der Linden, Johan nes Th. C. oud 31 jr. en Wajon, Maria J. G. F., oud 25 jr., beiden alhier. Vertrokken J. Kerst naar Sprang-Capelle. G. C. Bergmans naar Heerlen. Leo C. R. E. M. (Jonkheer) Verheijen naar Nijmegen. M. C. Kennes naar Goirle. Ingekomen H. J. A. Musters van Voorhout. Pa. Henderson van 's-Gravenhage. Pa. van der Wallen van Deurne. A. van Wan- rooij van Oosterhout. Ja. A. J. Baeten van Roosendaal. J. A. W. Evers van Tilburg. Ga. M. P. Vos van Sprang- Capelle. Ma. G. G. Prins van Made. - He. T. M. Nijkamp van Made. Ma. A. M. Mateijsen van Made. J. F. Bienerl en gezin van Baarn. J. v. d. Wouw en gezin van Waalwijk. Ma. C. J. Bisselink van Oirschot. Ja. A. M. Schoenmakers van Oirschot. Ja. II. Balvers van Oirschot. A. W. van Gooi van Tilburg. Ja. G. Brekelmans van Eindhoven. <3%© EN worden op de meestsmaakvolle wijze door onze drukkerij uitge voerd. Wij hebben voor dit doel en talrijke series nieuwe in verschillende grootten. Wij zorgenvoor ei»»

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3