PROVINCIAAL NIEUWS. RECHTZAKEN „N00RD-BRABAND" Onze nieuwe feuilleton. <3 O *0 Ttlijiifiaxdtjes kaatsheuvel. Woensdag 6 Augustus 1941 No. 63 De Echo van het Zuiden Tweede Blad SPRANGGAPELLE. Uitbetaling vergoeding voor ingeleverde metalen. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG EXAMENS. Bij het door de leerlingen van de R.K. Mulo School St. Teresia alhier te 's-Bosch afgelegde examen, slaagde o.m. mej. Erna Kriek te Waalwijk. Voor de op 30 en 31 Juli te Til burg gehouden examens voor diplo ma A: Onder Rijkstoezicht Gediplo meerd Schoenhersteller, slaagde o.m. de heer L. van Zon. Putstr. Waalwijk. Voor het Mulo-diploma A slaag de te 's-Hertogenbosch o.m. de heer A. Verhoeven uit Kaatsheuvel. LOONEN LEDERINDUSTRIE. De persdienst van het N.V.V. meldt: Bij de algemeen verbindend verklaring van de collectieve arbeidsovereen komst voor de lederindustrie op 22 Juli j.l. en wel voor de periode van 18 Augustus tot 31 December 1941 zijn de in het contract vervatte verhoogde toeslagen op de loonen, eveneens ver bindend verklaard. De arbeiders zijn in drie klassen ingedeeld en minimum- loonen zijn vastgesteld voor de leef tijden liggende tusschen de 22 en 00 jaar. De minimum-uurloonen bedra gen resp. 37 cent, 41 cent en 45 cent. De toeslagen zijn als volgt verhoogd: voor gehuwden en kostwinners van 1.50 tot 3.50; ongehuwden van 21 tot 00 jaar van 1.tot 2.35; on gehuwden van 1921 jaar van 0.75 tot 7.75; ongehuwden van 1019 jaar van 0.50 tot 1.20. De collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie, welke iii wer king was getreden in Maart 1941 en verbindend is verklaard voor het tijd vak van 31 Maart 1941—31 December 1941, is op enkele belangrijke punten gewijzigd, welke nieuwe bepalingen evenzeer algemeen verbindend zijn verklaard. R. K. C. Op Vrijdagavond 1 Augustus werd door het nieuwe, met vijf leden uitge breide bestuur van de Waalwijksche Voetbalvereeniging R.K.C. een verga dering gehouden, waarbij de verschil lende vraagstukken van het nieuwe seizoen uitvoerig werden besproken. Allereerst werd het bestuur als volgt geformeerd Kapelaan W. Völker, Adviseur. C. de Jongli, Voorzitter. D. v. d. Broek, Vice-Voorzitter. P. Brckclmans, le Secretaris. A. van Schaik, 2e Secretaris. H. v. d. Geld, le Penningmeester. H. Pullens, 2e Penningmeester. Verder werden als commissarissen aangesteld de heeren: J. van Heeswijk, C. Dekkers, J. de Werd, H. de Graaf, W. Vesters, M. v. Bokhoven en M. van Hooff. Hierbij werden nog gevoegd 2 afge vaardigden van de jeugdcommissie. Hierna werden verschillende com missies ingesteld, o.a. voor: exploitatie sportpark - vaststelling huishoudelijk reglement en statuten - terreinen - materiaal - opening sport park. Omtrent dit laatste kunnen wij nog mededeelen, dat, indien van Bonds- wege toestemming verleend wordt, de opening zal plaats vinden op den eersten Zondag in September. Naar 't bestuur ons mededeelde, zal hieraan een officieel tintje gegeven worden en zal tevens getracht worden een waar dige openingswedstrijd te doen plaats vinden, waarschijnlijk tegen de plaat selijke tweede klasser W.S.C., die hier voor is aangezocht. Voorts vernemen wij nog dat door J. Muskens overschrijving is aan gevraagd van W.S.C. naar R.K.C. Zaterdagavond werd in het K.J.C.-gebouw de algcmcene jaarver gadering der jeugdleden van R.K.C. gehouden. Aanwezig waren o.m. de Eerwaarde heer kapelaan W. Völker adviseur, het jeugdbestuur, het dagc- lijksch bestuur van R.K.C. en alle ju nioren. De voorzitter van het jeugdbestuur, den heer Th. van der Geld, memoreer de in zijn openingswoord de schitte rende prestaties der diverse elftallen in het afgeloopen seizoen. Immers, aan het einde der competitie bezette het A-elftal de bovenste plaats en werd na een schitterende 80 over winning op het sterke Haarsteeg on geslagen kampioen van de jeugdcom- petitie D.E.O. (Drunen en Omstre ken). Het B-elftal eindigde op de 2e plaats, wat eveneens een bijzonder eervol resultaat genoemd mag wor den. En ten slotte kwam het C-elftal op de niet minder eervolle 4e plaats. Alles bijeen dus een resultaat, waar op geheel RKC met recht trotsch gaat. Daarbij nog de seriewedstrijden in Tilburg, waaraan de drie hoogste jeugdelftallen deelnamen, en door hun ordelijk gedrag en fair spel de bewondering afdwongen van de talrij ke bezoekers en dan ook de hoogste prijzen in de wacht sleepten. Hij spoorde vervolgens de junioren aan het volgende seizoen met dezelfde animo te beginnen, dan kan het niet anders, of zij behalen weer dezelfde schitterende resultaten als het vorige seizoen. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat er 29 junioren, wegens het bereiken van den 17-jarigen leef tij tl, over zullen gaan naar de senioren. Hierna poerde de Eerwaarde lieer kapelaan Völker het woord en richtte zich speciaal tot de 29 toekomstige senioren. Hij spoorde hen vooral aan zich bij hun groote broers altijd te blijven gedragen zooals zij het van hun jeugdleiders geleerd hadden, dus mondje dicht, en voetballen. Aan het einde der vergadering deel de de voorzitter nog mede, dat er op Hemelvaartsdag een jeugddag gehou den zal worden. Hierop zullen wij nog nader terug komen. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 JUBILEA BIJ DE FIRMA A. en J. DE KORT. Zooals wij reeds hebben meegedeeld herdachten 1.1. Zaterdag de heeren H. de Graaff, stanzmeestcr en C. de Leur modelleur, het feit dat zij een kwart eeuw bij de firma A. en J. de Kort werkzaam waren. Dit is voor hen niet onopgemerkt voorbij gegaan, want 's morgens wérden de jubilarissen door de firmanten ten kantore ont vangen en hartelijk gefeliciteerd. Men roemde daarbij den ijver en de plichts getrouwheid van deze arbeiders en bood hen als stoffelijk blijk van waar deering een geschenk onder couvert aan. De jubilarissen werden in den loop •van den dag ten hunnen huize nog ge huldigd door het personeel van de ver schillende afdeelingen, waarover zij den scepter zwaaien, welke huldigin gen eveneens met tal van geschenken en bloemen vergezeld gingen. ZWEMBAD „HOEFSVEN". Gevonden voorwerpen. 15 Portemonnais, waarvan 4 met geld; 3 zwempakjes; 2 handdoeken; borstrokken; broekjes; hemden; kou sen; haarlintjes; riemen; ceintuurs; kammen; hadschoentjes; kettingkjes; identiteitsplaatje Van Kuik C. J. A. enz. Men wordt beleefd verzocht dit al te halen. De Badmeester, A. KOOLEN. DE HEER A. G. VAN DE WIEL. Zilveren jubileum bij Van Gend Loos. Wij lezen in de Nieuwe Delftsche Courant: De heer A. G. van de Wiel, plaat selijk directeur van de N.V. Van Gend en Loos alhier, viert vandaag zijn zil veren jubileum in dienst van genocmJ de onderneming. De sympathieke en nog jeugdige ju bilaris heeft in den loop der 25 jaren in verscheidene plaatsen en in diverse functies voor de vennootschap ge werkt. Reeds op jongen leeftijd, trad hij, op 1 Augustus 1916 in dienst op het kantoor van Van Gend en Loos in zijn geboorteplaats Waalwijk. Daarna was hij korten tijd werkzaam in Den Haag en Scheveningen, tot hij in militairen dienst moest. Na de ver vulling van zijn dienstplicht kwam hij op 1 Augustus 1920 weer op het kantoor te.» Waalwijk terug, alwaar hij bleef tot 1 Augustus 1921. Toen werd hij belast met de waarneming, van het directeurschap van het kan toor te Valkenswaard. Negen maan den bleef hij daar en op 1 April 1922 werd hij tewerkgesteld bij de hoofd inspectie te Arnhem. In 1924 werd de directeur van het kantoor te Waal wijk ziek en keerde hij naar zijn ge boorteplaats terug om zich aldaar met de waarneming te belasten. Na 15 maanden werd hij overgeplaatst als ambtenaar te Roosendaal en negen maanden later in dezelfde functie naar Rotterdam. Daarna ging hij ech ter weer terug naar de hoofdinspec tie te Arnhem. Toen door de fusie in 1929 de ven nootschap werd veranderd in de N.V. Ato én van Gend en Loos werd de heer Van de Wiel benoemd tot chef van den technischen dienst le Utrecht en in 1936 volgde zijn benoeming tot plaatselijk directeur te Oisterwijk. In December van dat jaar werd hij plaatselijk directeur te Valkenswaard en in 1937 te Alkmaar, alwaar hij spe ciaal belast was met den dienst Alk maar-Leeuwarden over den afsluit dijk. Op 1 Juli 1940 volgde zijn be noeming tot plaatselijk directeur ie Delft. Het personeel heeft dezen herden kingsdag uiteraard niet onopgemerkt voorbij willen laten gaan en den ju bilaris vanochtend zijn hartelijke gelukwenschen aangeboden. Daarbij werd den heer Van de Wiel, die een groot liefhebber van de hengelsport is, een hengel in foudrual en een lcef- net aangeboden. In den loop van den dag werd de heer Van de Wiel nog te zijnen huize door de directie uit Utrecht gecom plimenteerd en werd hem een ge schenk onder couvert aangeboden. ZIEKENHUIS FONDS „NOORD-BRABANT". De honderdduizendste ingeschreven. Dezer dagen heeft de Maatschappij Ziekenhuisverplegingsfonds „Noord- Brabant", waarvan het hoofdkantoor te Tilburg is gevestigd, het feit her dacht, dat dc 100.000e „verzekerde" kon worden ingeschreven. Deze heugelijke gebeurtenis is ge vierd in een feestelijke zitting ten kan tore der Maatschappij, in tegenwooi digheid van de bestuursleden dr. C. Postma, Tilburg, voorzitter, en dr. P. van der Heijden, Den Bosch, penning meester, dr. F. Spierings, Oisterwijk, medisch adviseur, dr. Eggink, secre taris van de huisartsencommissie der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, den heer Ifr. Kuijs- ters, algemeen administrateur, ver schillende functionarissen van de suc cursalen te Breda en Eindhoven en voorts de leden van het kantoorper soneel. De voorzitter, dr. C. Postma, open de de bijeenkomst met een toespraak. Dr. Eggink betuigde namens de huisartenscommissie zijn dank voor de opvolging harer adviezen en her dacht wijlen dr. Ph. Taminiau, den eersten voorzitter der organisatie. De rij der sprekers werd besloten door den heer Fr. Kuijsters, die zich erkentelijk toonde voor dc hem ge brachte hulde, doch zijnerzijds hel succes der onderneming voor een goed deel toeschreef aan den onvolprezen ijver van zijn kantoorpersoneel en overige medewerkenden. Onze nieuwe feuilleton „Bjgate weet wat zij wil" vangt in dit nummer aan. PLAATSING VAN ARBEIDERS IN DEN NOORD-OOSTPOLDER. In den loop van Augustus en Sep tember zullen in den Noord-Oostpol- der de ontginnings- en landbouw- werkzaamheden beginnen, waarvoor vele arbeidskrachten noodig zullen zijn. De plaatsing van deze arbeids krachten, uitsluitend landarbeiders, die met den akkerbouw bekend zijn, zal slechts mogelijk zijn, door de Ge westelijke Arbeidsbureaux en dc Bij kantoren. Buiten de Arbeidsbureaux om wordt geen personeel aangeno men. Gegadigden moeten zich dus tot deze Bureaux wenden, waar zij vol ledig kunnen worden ingelicht om- tient de arbeidsvoorwaarden, de huis vesting, de te verrichten werkzaam heden, enz. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts landarbei ders voor plaatsing in aanmerking kunnen komen. Waar in de eerste maanden '1 werk hoofdzakelijk zal bestaan uit het in cultuur brengen der gronden, moet er op gerekend worden, dat veel zwaar grondwerk zal moeten worden ver richt. Gegadigden gelieven zich voor ver dere inlichtingen te wenden tot hel Bijkantoor van het Gewestelijk Ar beidsbureau Tilburg, dat gevestigd is aan de Grootestraat 209, WAALWIJK. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen.) SLUITING VAN HET SCHOOLJAAR VAN DE R.K. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Woensdagavond werd op de R.K. Huishoudschool te Waalwijk door den Zeer Eerwaarde Heer H. Heezemans, Voorzitter van dc school, de getuig schriften en rapporten aan de leerlin gen uitgereikt. Hierbij waren tegen woordig verschillende Bestuursleden, de Directrice en Leraressen en Ouders van de meisjes. Bij dc opening sprak Pastoor Heeze mans zijn voldoening uit dat alle meisjes, die voor het getuigschrift van de primaire opleiding examen hadden gedaan, het getuigschrift verdiend hebben. Bij de rapporten kregen de leerlin gen een woord van lof over de be haalde punten, of een opwekking voor het volgende jaar. •Na het uitreiken feliciteerde Pastoor Heezemans de geslaagden en de meis jes die bevorderd werden. Dc derde jaars leerlingen, die na de vacantic hun laatste opleidingsjaar beginnen, kregen een extra woordje. Zij waren de eerste leerlingen van de school en Z. E. hoopt, dat volgend jaar bij het uitreiken van de eerste diploma's van dc school, deze door allen behaald zullen worden. Verder wenste spreker alle meisjes een prettige vacantie en verwachtte, dat ze ook allen in de vacantictijd, dat ze los van de school zijn, zullen laten zien dat ze op de Huishoudschool be halve onderwijs, ook opvoeding ont vangen. Z. E. zeide met nadruk, dat dc meisjes het belang hiervan goed moe ten inzien en begrijpen. Verder wekte spreker allen op om propagandisten voor de school te zijn. Er hadden zich voor 't nieuwe school jaar al 50 leerlingen voor de primaire opleiding laten inschrijven, maar zij moeten allen zorgen dat al hun vrien den en bekenden weten wat ze op school leeren en hun werk laten zien. Getuigschrift Primaire Opleiding werd behaald door: Stien Diepstraten, Marietje v. Hel den, Riet Ketelaars, Anny Rijken uit Waalwijk. Anny Batist, Riet van Beurden, The- rese van Gastel uit Kaatsheuvel. Marietje Pruissers en Annie Tim mermans uit Sprang-Capelle. Vóór het examen verlieten 3 leer lingen deze opleiding. Naaisters-opleiding. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Jo v. d. Brandt, Toos van Heesbeen, Dora Klerx, Leny Scheepers, Riet Stokwiclder en Mien Vugts, allen uit Waalwijk. Opleiding Hulp in de Huishouding. Bevorderd van 1 naar 2: Francine Bergmans, Diny v. Dongen, Jeanny Pulles uit Waalwijk. Jo Ruitenberg uit Waspik. Primaire opleiding. Bevorderd' tot de 2e klasse: Leny Batist, Grada dc Beer, Riet v. Eckcrt, Dina Kuijsten, Antoinet v. d. Lee, Adri Maas, Riet Mandemakcrs, Evie Possemis, Riet Schalken, Greta van Tilburg, Jeantjc Timmermans, An ny van Vugt, Wies Blijlevens, Riek v. d. Hoven, Betsy Leijtens, Cor van Muilekom uit Waalwijk. Riet de Fijter en Harmsje Mieter uit Eclhen. Catharientje Haase uit Hees- been. Gielia Vos en Corrie Vos uit Meeuwen. Riet Dees, Iet Nieuwenhuij- zen, Greet Mandemakers, Tina Wijn belt en Truus Theunissen uit Sprang- Capelle. De Burgemeester dergemeen- te SPRANG CAPELLE maakt bokend dat de uitbetaling der vergoe- ding voor de ingeleverde meta len zal geschieden (Ier keuze van den belanghebbende) te SPRANG (gebouw van den Chr. Volksbond) op Donderdag morgen 7 Augustus a.s., van 10 tot 12 uur te VRIJHOEVE-CAPELLE (gemeentehuis, ingang achter zijde) op Donderdagmiddag 7 Augustus a s., \an 3 lot 5 uur en te CAPELLE (Gymnastiek lokaal der O. L. School) op Vrijdagmorgen 8 Augustus a s van 9.30 tot 12 uur. Het bij de inlevering terug ontvangen gedeelte Bderoproe- pingskaartmoet bij de uilbetaling worden overgelegd. Zoo de rechthebbende niet in persoon verschijnt moet kaart B door hem, op de daar voor bestemde plaats, gekwi teerd worden medegegeven. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat alleen op bovenstaande tijdstippen uitbetaling geschedt en dat nadien'alle aanspraken daarop zijn vervallen. Het medebrengen van eenig wisselgeld wordt verzocht. Sprang-Capelle, 1 Aug. 1941. De Burgemeester voornoemd. SMIT. CAPELLE. Gedurende de maand Juli 1911 werden ten gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleesch- keuringswet aangegeven 21 runde, ren en 12 kalveren. Ds. A.Vroegindeweij, predikant der Ned. Herv. gemeente aan den Loonsckendijk, cclving een beiocp naar de NeJ. Ilerv. gemeente le Brakel (Gld Tot leider der Ned. Herv. Zondagschoolvereeniging .DeZaaier' is benoemd de heer J. C. J. Ver hoeven, terwijl lot secretaresse dezer vereeniging werd benoemd Mej. E. Bogers. Naar we vernemen zal op Vrijdag 15 dezer door de Zendings commissie van den Ger. Zendings- bond in de classis Heusden een Zendingsmiddag worden gehouden. Pijnen Jubileum. Zooals'gemeld, vierde de heer Chr. Rijken op den 2en Augstus jl. zijn 40-jarig jubileum als arbeider op de papierfabriek N.V. „De Maasmond" te Keizersveer. Op 25-jarigen leefiijd meldde hij zich als papiermaker bij de directie, nadien heeft hij in ver scheidene afdeelingen zijr, krachten gegeven en nu nog; ondanks zijn 65 jaaitjcs, trapt hij nog eiken dag naar zijn werk. Namens ziju mede arbeiders werd hem een cadeau aan- geboden in den vorm van vier stoelen met twee fauteuils. Namens de directie sprak de heer Braun een woord van hulde en werd hein een co u vei t met inhoud aangeboden voor zijn getrouwe diensten. De heer Rijken is een ijverig en plichtsgetrouw man en liet zich gedurende deze 40 jaren steeds van zijn beste zijde kennen. Zoowel bij de directie als bij zijn mede arbeiders staat bij, mede ook door zijn getrouwheid en hulpvaardigheid, in hoog aaDzitn. Wij ttenschen den heer Rijken dan ook van harte proficiat met ziju 10 jarig jubileum. De Groei van de K.G.V. Met onze gymnastiekvereèniging K.G.Vblij It het crescendo gaan. Voor veertien dagen werd het honderdste aspiranten-lid ingeschreven. Sinds ga ven zich weer een tiental knapen op, zoodat het bestuur zich verplicht ziet naar uitbreiding van materiaal en be- noodigdheden uit le zien. Het nieuwe bloed, dat in K.G.V7. gestort is en voor al dc leiding bij de jongeren blijkt le venslust en kracht te wekken. Apollo naar Waspik. De harmonie Apollo gaat Zondag a.s. een concert geven bij hare zuster- vereeniging in Waspik, waar gcmuci- seerd zal worden op de kiosk in den tuin van den heer H. v. Icrsel. Als te genprestatie zal het Waspiksche har moniecorps over cenige weken- een wisselconcert aanbieden in de Apollo- zaal. LOONOPZAND. Geslaagd te Breda voor Hoofd- yete gedeelte B onze dorpsgenoot de beer H, van der Aa. ST. JOACHIMSMOER. M. U. L. O. Onze dorpsgenoote Mej. E. M. I. ei helst slaagde te Tilburg voor het examen M.U.L O., afgenomen door de Stichting Het R.K, Mulo-Examen. Costumière en Lingerie. De dames C. Oerlemans en C. W ijgerde alhier slaagden voor het diploma Lingerie van de R. K. Vereeniging tot bevoruenng van het Industiie Ondei wijs St. Anna en de dames M. Brabers en A Smulders voor het diploma Costu mière van dezelfde vereeniging Te 's Gravenhage slaagde voor de gehouden examens huisacte en schoolacte onze stadgenoole Mej. W. C. van Alphen. Mishandeling van klein meisje door haar stiefmoeder. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch behandelde in hooger beroep de straf zaak tegen de 45-jarige Ja. S., huis vrouw P. te Vlijmen, die door dc rechtbank te 's-Hertogenbosch veroor deeld was tot een gevangenisstraf van aoht maanden ter zake, dat zij in het tijdvak van December tot en met Maart j.l. nagenoeg eiken dag te Vlij men haar stiefdochtertje Ja. P., had mishandeld door haar hetzij met een waschhout te slaan, hetzij te trappen of anderszins, waarbij het meisje meerdere malen bloedend was ver wond. Verdachte en de Officier van Justitie waren beiden in hooger be roep gekomen. Verdachte zeide, dit AinBDBBBBBBBBuaBnnHBiBnBBMHBP SHOBffU IJUr^<ffW£rtflKiiQSBiaEBBa9aKXBM ft hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5