SPORT BINNENLAND inlsi(N9 van Hela!». Chr ,J, Klerkx Sr, VASTE GOEDEREN Gemengd Nieuws. Bekendmaking. Advertentiën. Donderdag 1 Augustus 1941 a MIDDENSTANDS- BORGSTELLINGSFONDS voor de Langstraat-te Waalwijk STALHOUDERIJ MULDERS-SARS MUSA EXPRESS gedaan te hebben, omdat zij het toch eigenlijk niet zoo erg bont gemaakt had. De advocaat-generaal, requisitoir nemend, wees erop, dat zoowel het stiefkind van verdachte als haar man thans hun best doen, om de schuld te verzachten en daarbij voegt zich nog een reclasseeringsrapport van dezelf de strekking. Spr. noemde den vader een slappeling, die natuurlijk heeit gezien, hoe het kind er tengevolge van de behandeling door haar stiefmoeder aan toe was, maar die verzuimde maatregelen te nemen. Spr. was van oordeel, dat verdachte streng gestraft diende te worden en eischic daarom bevestiging van het vonnis. Verdediger Mr. v. d. Grinten to Eindhoven pleitte clementie. Arrest over twee weken. li. II. C. Naar wij vernemen, zal er a.s. Don derdagavond op het v.m. Hercules terrein een oefenwedstrijd gespeeld worden tusschen een sterk veteranen- elftal en R.K.C., onder leiding van den trainer van R.K.C., den heer van der Put. Duitsche omsingelingstactiek leidde tot groote successen. Naar aanleiding van de Duitsche legorberichten omtrent de voltooiing der omsingeling en de binnenkoit te verwachten ontbinding van sterke Sovjet strijdkrachten in de gebieden ten Zuiden van Kiev en ten Oosten van Smolensk, geven de Berlijnsche bladen den volgenden commentaar. De pogingen van de Sovjets om door gebruik te maken van de Duitsche omsingelingsstratfgie de krijgskansen in hun voordeel te doen keeren, zijn mislukt. Om de Duitsche omsingeling te ontgaan zoo schrijft de Berliner Lokal Anzeiger - heeft de strate gische en tactische leiding van den vijand - van haar kant steeds weer opnieuw geprobeerd een wig te drijven tusschen opgerukte Duitsclxe pantsertrocpen en opdringende Duit sche infanterie-divisies ten eir.de te probeertn Duitsche formaties te omsingelen, uit te schakelen, of van hun verband losgerukte Sovjet troepen te ontlasten. Deze strategie der Sovjets, die in de dagbladen en door de radio stations van het vijandig gezinde buitenland met veel ophef wordt weergegeven, heeft volledig schip breuk geleden. De Deutsche Allgemeine Zeitung zet uileen, dat de Sovjetleiding nu de gevolgen van een methode te voelen krijgt, waarmede zij van plan was het Duitsche leger te slim af te zijn. Het blijkt dat de bolsjewisten gedurende den laatsten tijd gepro beerd hadden de voorwaarts stor mende Duitsche pantser-divisie door tegenacties in de flank van de volgende infanterie-divisies te schei den, hetgeen bij een geringere sterkb van de Duitsche troepen en door ee ontoereikend plan der Duitschi- legerleiding misschien tot bepaald successen zou hebben kunnen leiden. Maar de Sovjets hebben hun tegen stander onderschat en daarenboven niet er aan gedacht, dat zij met hun tactiek slechts aan dewenscl en dei Duitschers zijn tegemoet gekomei Nergens is het gelukt de stale Duitsche omsingelingskringen te breken. De Berliner Boersenzeitung is van mecning, dat het mislukken van de Sovjet-pogingen te wijten is aan hel tevergeefs copieeren van de Duitsche oorlogsslrategie. Vervolgens door hei weerstandsvermogen der Duitschi troepen en door de superioriteit dei Duitsche legerleiding. Met nadruk wijst het blad op het feit, dat de Duitschers zich geen oogenblik de wet van het handelei uit handen laten nemen. De Duit sche omsingelingen werden ondank- alle moeilijkheden voltrokken e; leidden naar de talrijke omsin gelings- en vernietigingsslagen bc wezen hebben noodzakelijkerwijze tot hel door de legerleiding bekend succes, dat door de niet te vergelij ken dapperheid der Duitsche sol daten werd gewaarborgd. Britsche vliegtuigverllezen Het Britsche luchtwapen heeft, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, van 1 Januari 1941 tol 31 Juli 1911, in gevechten met het Duitsche luchtwapen alsmede do< r het optreden van maiiae, artillerie, patrouillevaartuigen en het lucht doelartillerie 1607 vliegtuigen ve:- loren. De Ver. Staten en de Azoren De bij het staatsdepartement ge accrediteerde vertegenwoordiger van het bureau te Washington van de International News Service heeft aan het New Yorksche blad Times Herald een sensationeel bericht ge zonden, dat hij naar uitdrukke lijk in het licht wordt gesteld uit goede bron zou hebben ont vangen. Volgens dit bericht zou de re- geering der Ver. Staten op grond van de talrijke Portugeesche ver klaringen, dat de Azoren Portu geesch bezit zijn en zouden blijven, het verzoek hebben gericht tot de Braziliaansche regeering om, gezien den dreigenden toestand op den Allan ischen Oceaan, een protecto raat op zich te nemen o^er di Azoren. Hierdoor zou aldus hei genoemde bericht, dit belangrijk! steunpunt beveiligd worden vo< r het westelijke halfrond. Het staa' nog biet vast, aldus ten slotte hel bericht van de International New1 Service, hoe de Braziliaansche re geering op deze démarche za! reageeren. Ned.-lndië breidt de export licenties naar Japan uit Domei meldt uit Batavia De autoriteiten van Nederlansch- Indië hebben er* in toegestemd, di exportlicenties naar Japan vooi goederen als petioleum, rubber er tin- uit te breiden. De betalings voorwaarden voor deze artikelen zoo wordt vernomen, waren geregeld voordat de autoriteiten van Neder- landsch-Indië ertoe overgingen di Japansche saldi te blokkeeren. Tevens wordt gemeld, dat de in Ned.-lndië wonende Japanneis, di< getroffen zijn door de blokkeetings maatregelen, thans veilof hebben gekregen een deel van hun saldo op te nemen, teneinde over con tanten te beschikken voor salarissen, lelegramkosten en huur- of pacht sommen, indien zij 'n desbetreffend verzoek met bijzondei heden aai hun banken voorleggen. Inmiddels wordt vernomen, dal ofrïcieuse besprekingen betreffendi een regeling van den toekomsligei handel tusschen Japan en Ned.- lndië gevoerd worden tusschen dt heeren Josjitosji Imagawa, dei directeur van de Yokohama Spech bank te Batavia en mr. dr. G. G van Butlingha Withers, president van de Javasche bank. Ontslag majoor Breunesse. 's GRAVENHAGE. 5 Aug. - Hel Rijkscommissari at maakt bekend: De Rijkscommissaris voor hel bezette Nederlandsche gebied heelt op grond van art. 1 van zijn ver ordening no. 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechte lijke maatregelen) den majoor J. N Breunesse eervol ontslag verleend uit zijn functie van commandant van den Nederlandschen Opbouwdiensl en op pensioen gesteld. HET BODEMPRODUCTIEPLAN 1912 Teeltuitbreiding- van verschillende gewassen is noodzakelgk. Het rijksbureau voor dc voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend De voorschriften, welke wederom van overheidswege voor oogst 1942 voor de bodemproduclie worden ge geven, zijn de volgende: lc. De totale oppervlakte bouwland in Nederland moet onder de huidige omstandigheden niet verminderen. Daarom zal het verboden zijn in. 1912 grond, welke in 1941 als bouwland in gebruik was, te gebruiken als gras land, behalve wanneer een even groot oppervlak grasland wordt gescheurd. 2e. Dc gewassen, welke op bouw land kunnen worden verbouwd, zijn te onderscheiden in 2 groepen, n.l.: a. gewassen, waarvan de teelt on beperkt wordt toegestaan; b. gewassen, waarvan dc teelt aan beperkingen onderhevig is. De teelt van andere gewassen is ver boden. Ad a) Gewassen, waarvan de teelt onbeperkt is toegestaan, zijn: tarwe, rogge, gerst, boekweit, korrelmais (zaadmais), koolzaad, erwten, boonen, vlas, kanariezaad, aardappelen (zoo wel consumptie- als fabrieksaardappe len), suikerbieten, cichorei en hennep. Een gedeelte van deze gewassen behoort tot die, waaraan onze volks voeding in dc eerste plaats behoefte heeft, n.l. tarwe, rogge, gerst, aard appelen en koolzaad. Uitbreiding van dc teelt van deze gewassen is dringend noodig. Ad b) Dc gewassen, welke aan be perking onderhevig zijn, zijn: Haver. Hiervan zal de totale opper vlakte voor elk bedrijf niet grooter mogen zijn dan 15 pet. van de totale oppervlakte, welke in 1942 als bouw land wordt gebruikt. Hierbij is dus ook begrepen het voor oogst 1942 gescheur de grasland. Bruine en gele mosterd. Van deze gewassen zal een bepaalde oppervlak te worden toegestaan, noodig voor binnenlandsch gebruik. Bruine mos terd zal echter alleen op contract mo gen worden geteeld, terwijl gele mos terd slechts kan worden toegestaan als noodgewas. Voor de teelt van gele, zoowel als bruine mosterd is een teeltvergunning noodig. Het beeft geen zin reeds vroeg tijdig een teeltvergunning voor gele mosterd aan te vragen, daar deze teeli toegestaan zal worden, wanneer, door het mislukken van een gewas, gele mosterd het eenige gewas is, dat nog kans van slagen heeft. Karwq. De teelt van karwijzaad is, behoudens enkele kleine toewijzingen ten behoeve van dc zaaizaadvoorzie ning, slechts in beperkte mate, op spe1 ciale vergunning van de landbouw crisis-organisatie in de provincie Gro ningen toegestaan. Uien. De teelt, van uien is toege staan aan die bedrijven, welke in 1941 uien hebben verbouwd, en voor ten hoogste die oppervlakte, waarvoor in 1941 een teeltvergunning is verleend. Ook voor deze teelt is een vergunning noodig. Land- en tuinbouwzaden. Hieronder vallen dc zaadteelt van suikerbieten, voederbieten, koolrapen, stoppelknol len, wortelen, cichorei, merg- en voc- dcrkool- spurrie, boterzaad, gras en klavers, lupinen, wikken, serradella en verder hier niet genoemde groenvoe- dergewassen, alsmede tuinbouwzaden. De teelt hiervan is slechts toegestaan op een door de landbouw-crisis-orga- nisatie uit te reiken teeltvergfinning. De teelt voor eigen rekening en risico door landbouwers van suiker bieten, voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, gele en witte wor telen, Westerwoldsch zaaigras en boterzaad voor zaadwinning is ver boden. Deze gewassen mogen slechts wor den verbouwd op contract. De teelt- vergunning wordt dan aangevraagd door den kweeker-handelaar, met wien een contract is gesloten. Om nader hand onaangenaamheden te voorko men, wordt den landbouwers aange raden, vooraleer contracten te sluiten, te informeeren of dc kweeker-hande laar in het bezit is van een toewijzing van de Nederlandsche Akkerbouw- centrale voor de teelt van de betref fende gewassen. Over de andere hier niet genoemde landbouwzaden volgen nog nadere mcdedeelingen. Het zal echter eiken landbouwer toegestaan zijn in totaal ten hoogste 5 ar# te bestemmen voor de teelt van landbouwzaden voor eigen gebruik, zonder dat hiervoor een teeltvergun ning behoeft te worden aangevraagd. Knol-, wortel- en groenvoeder-ge- wassen. De gezamenlijke oppei\ lakte voederbieten, koolrapen, landbouw- wortelcn, groen te oogsten mais, merg- kool, klaver, lucerne, kunstweide en eventueel andere groen te oogsten ge wassen is per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1941 met die gewassen beteeld was. De landbouwei is echter vrij, wijzigingen aan te bren gen in dc gewassen onderling. Wan neer hij in 1941 verbouwd heelt bijv. y2 ha voederbieten en Vi ha koolrapen in totaal dus 1 ha, kan hij desge- wenscht dit jaar geheel andere gewas sen verbouwen, b.v. V-i ha wortelen, i/2 ha groene mais. C). Tot de verboden gewassen bc- hooren o.a.: spelt, evene en blauw- maanzaad. 3e. Het afmaaien van onrijp graan met uitzondering van groene mais is verboden. 4e. Wanneer de bedrijfsomstan digheden dit beslist noodzakelijk ma ken, kan de landbouw-crisis-organisa- tie op advies van den productiecom missaris ontheffing verleenen van de bovengenoemde bepalingen. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat slechts in uitzonderingsgevallen b.v. wanneer door het mislukken van een gewas, of door zeer bijzondere be drijfsomstandigheden uitvoering van de bovengenoemde bepalingen onmo gelijk is uitzonderingen zullen wor den toegestaan. Voor elke, in afwij king met de algemeene voorschriften, toegestane teelt wordt door dc land- bouw-crisis-organisatie een speciale vergunning uitgereikt. Aanvragen voor deze vergunningen moeten tijdig bij de gewestelijke land- bouw-crisis-organisatie worden inge diend, teneinde deze organisatie in de gelegenheid te stellen alle aanvragen te behandelen, voordat dc zaaitijd is aangebroken. Afwijkingen van de ge geven bepalingen ten aanzien van dc zomergewassen moeten vóór 1 Febru ari 1942 worden aangevraagd. Betreft het echter afwijkingep. wegens mis lukking van een gewas, dan kunnen deze aanvragen ook nog na dien da tum worden ingediend, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk. ABONNEERT U OP DIT BLAD De dorstige inbrekers. De filiaalhouder van een distilleer derij en likeurstokerij indeAmalia straat te Amsterdam ontdekte Maan "dagmorgen, toen hij den winkel betrad, dat tijdens het weekeinde ongewenschte bezoekers op visite waren geweest en een aanzienlijke hoeveelheid gedistilleerd die juist Zaterdag was aangekomen, hadden meegenomen. In totaal werden ontvreemd 6 fusten en 8 kratten, met 112 kruiken jenever, 50 flesschen jenever, 24 flesschen citroen en evenveel tles- schen cognac. De waarde van het gestolene be draagt meer dan f2000. Vermoedelijk zijn de daders met behulp van een valschen sleutel binnengekomen. 15 000 K.G. Rijst. Met de arrestatie van een achttal personen, allen uit Zaandam, is een aantal diefstallen lot klaarheid ge bracht, welke daar ter stede geduren de het tijdvak van bijna een jaar ten nadetle van de n v. Mico zijn gepleegd, en waarbij volgens een in ventarisatie ongeveer 15 000 kg. rijst werd ontvreemd. De hoofddadcis waren fabrieks arbeiders, die tijdens hun nacht dienst gdeg(nheid vonden de rijst in balen van 100 kg. weg te halen. De gearresteerden zullen ter be schikking van de justie worden ge steld. Doodelijk ongeluk-in de Staats mijn Hendrik. Dinsdagochtend omstreeks half twaalf is de 57-jarige arbeider G. P. in de ondergrondsche wei ken van de staatsmijn Hendrik»onder vallend gesteente geraakt en ernstig gewond. Hij is spoedig aan zijn verwondingen ovei leden. HET BOEK VAN KAUFMANN. Dwaze fantasie Zooals bekend is, is verschenen een boek van den Amerikaanschen auteur Theodor Kaufmann vriend van President Roosevelt waarin hij een pleidooi hield voor de uit roeiing van het Dnitsche volk door sterilisatie-methode. Met weerzin hebben wij in vage bewoordingen aangegeven wat Kaufman bedoelde. In vergelijking met wat hij wenscht is het Verdrag van Versailles het mooiste dat ooit werd ontworpen en in practijk gebracht. Wanneer het boek een uiting was van persoonlijken haat, zou het als krankzinnig ter zijde kunnen worden geschoven. Maar de zaak is erger. Verzekerd wordt in New-York dat president Roosevelt de belangrijkste gedeelten van het boek. waarin Kauf mann vijf punten uitwerkte, per soonlijk gedicteerd heelt en het ge- heele werk beïnvloedde, zoodat de vijf punten met klaarblijkelijken na druk als het oorlogsdoel van den president 'der Vereenigde Staten aan de wereld aangeboden worden. Deze punten wijzen uit dat in vloedrijke menschen bestaan, wier visie op een nieuwe en betere wereld zich richt dan op de uitroeiing van een volk van ongeveer 90 millioen zielen, niet door een massale af slachting, omdat deze in strijd zou zijn met de humaniteit maar door medische middelen, waardoor het Duitsche volk zou sterven. Daarna zou het Duitsche land in groote brokken onder de verschil lende landen worden verdeeld. Het denkbeeld van Kaufmann en diens adviseurs is dat van zieke geesleD. Wanneer een vrede moest tot stand komen op dergelijke onmenscbelijke gronden en door dergelijke onmen- schelijke middelen, zou de beschaaf de wereld het verdienen in atomen uiteen te spatten. Het is onbegrijpelijk dat haat tot zulke excessen kan voeren. Tegen over zulke ideeën is dalgene wat Clemencau wenschteeen peuleschil letje. Alleen dan zal een vruchtbare vrede kunnen opbloeien, wanneer de voorwaarden gebaseerd worden op de christelijke beginselen. Wanneer die tot richtsnoer wor den genomen, is te verwachten dat de conferenties zullen voeren tot een uitkomst,welke de kansen op nieuwe oorlogen uitbant en de wereld einde lijk geeft waarna millioenen snakken: welvaart, arbeid, sociale orde en rechtvaardigheid, gezondheid, voe ding, rust en vrijheid. Zuinigheid met GAS EN ELECTRICITEIT is een NATIONALE PLICHT. Afhalen ven aanvraagformu lieren tot het verkrijgen van EXTRA ZEEP voor vuilen arbeid. De Burgemeester van SPRANG- CAPELLE MAAKT BEKEND dat op Vrijdagmorgen 8 Augustus 1941 tusschen 9 - 12V2 uur, op het Distributie kantoor te Vrijhoeve-Capelle, aanvraagformulieren zullen worden uitgereikt tot het ver krijgen van extra zeep voor vuilen arbeid. Deze aanvraagformulieren moeten, nadat zij zijn ingevuld, op 11, 12 of 13 Augustus 1941 des v.m. tusschen 912'/a uur op het Distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle worden terugbezorgd. Sprang-Capelle, 5 Aug. 1941. De Burgemeester voornoemd, SMIT. DE BURGEMEESTER VAN WAALWIJK maakt bekend, dat de oproepingen tot het inleveren van metalen zijn ver. zonden aan de bewoners van onderstaande straten De inlevering moet geschieden in het K. J. C.-Huis in de Stationsstraat op Stationsstraat, Groensteeg, Hooisteeg, Wagenstraat, Eerste Zeine vanaf nr. 50. De uren van inlevering staan op de oproepingen aangegeven. Ook indien men niets in te leveien heeft, is men toch ver plicht zich te melden en de oproeping mee te brengen. Handelaren in metalen moe ten alleen hun huishoudelijke metalen inleverenvoor me talen tot den handel behoorend, zal een nadere, oproeping wor den verzonden. Duitsche inwoners zullen op nader bekend te maken tijdstip hun metalen in moeten leveren bij de plaatselijke groep der N. S. D. A P. WAARSCHUWING. Het niet ontvangen van een oproeping ontheft niet van de verplichting tot inlevering. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN. Inlichtingen of aanvragen GROOTE STRAAT 205 BAARDWIJKSCHE STRAAT 4 HUUR EN VERHUUR KOOP EN VERKOOP van Beëedigd Makelaar Grootestraat 192 A WAALWIJK. TELEFOON 389. TROUWRIJDEN DOOPRIJDEN ZIEKENVERVOER STADSRITTEN. Alle wagens op gummi. Onze Stads- en Ziekenhuis- ritten kosten fl.— Wij verhuren ons Breack- rijtuig ook zonder paard. Beleefd aanbevelend, A. MULDERS-SARS WAALWIJK. Telefoon 141.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6