Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f MILLIOENENLEGERS VAN DE SOWJETS VERNIETIGD. Bil t[i]>smr!tttin(i» In til Oosten werden successen ver wonen, lil li stoutmoedigste «igen terwachtingen omMen. NUMMER 64. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rijk 1.47J>£. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Uit 't hoofdkwartier van d^i Führer, 6 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sowjets geen be trouwbaar beeld van den toestand aan baar eigen front. Vasthoudende aan 't beginsel van de absolute waarheid, was voor de Duitsche berichtgeving dus de grootste gereserveerdheid ge boden, wilde zij den tegenstander geen waardevolle inlichtingen verschaffen. De gerechtvaardigde wensch van het Duitsche volk, dagelijks over het ver loop der krijgsverrichtingen op de hoogte te worden gehouden, moest daartegenover op den achtergrond tre den. Ja, men moest zelfs op den koop toe nemen, dat in het vaderland ver keerde voorstellingen ontstonden en dat het vijandelijke buitenland mis leidende geruchten uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waar op het met het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is, ophel- ciering te verschaffen over het verloop en het resultaat van den geweldigen strijd, welke begon met de doorbraak van de Stalin-linie. Tusschen Zwarte Zee en Finsche golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie beslissende punten wetd verricht: ten Zuiden van de Prip- jet-moerassen, in de richting van Smo lensk en ten Zuiden van het Peipus- meer. In de drie hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijdkrachten geschilderd. In 't vierde en slotbericht wordt het totale resul taat van deze krijgsverrichtingen op zijn juiste waarde besproken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving voorbehouden blijven. BIJNA 900.000 GEVANGENEN. Groote vernietigingsslag bij Smolensk. Nadat dc Duna tusschen Dunaburg en Riga in hevige gevechten was over getrokken en Letland van den vijand was gezuiverd, stond de legergroep van generaal-veldmaarschalk Hitter von Lech voor de taak, de langs de grens van Letland en de Sowjct-Unie loopende Stalin-linie te doorbreken en tevens de in Estland staande strijd krachten van de Sowjet-weermacht te verslaan. In een dapperen aanval gelukte hel aan het onder bevel van den generaal- oberst Busch staande leger en aan de in dien sector strijdende pantsergroep van den generaal-oberst Hoeppiïer, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten Zuiden van het Pcipus- ineer te doorbreken. Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na een korten, feilen strijd. Daarmede was de voorwaarde ge schapen, om naar het Noorden op te rukken en den aanval in de richting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moeilijke terreinsgesteldheid, on danks fel verzet en ondanks het feit, dat het maximum van de troepen ge vergd werd kon de linkervleugel van de strijdkrachten, die oprukken tus schen het Ilmen-meer en het Peipus- meer tot dicht voor Narva voorttrek ken, om de landbrug tusschen Peipus- meer en Finsche Golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den generaal-oherst von Kuechler nam eerst de fel omstreden steden Dorpat, Fellin en Pernau in, versloeg in talrijke lievige gevechten de vijan delijke divisies en verdreef, ze via Taps naar het Noorden. Nog zijn de operaties van deze leger groep niet voltooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.000 gevange nen gemaakt, 355 pantserwagens, 055 stukken geschut buitgemaakt of ver nietigd. De luchtvloot van den generaal- oherst Keiler heeft in deze resultaten een belangrijk aandeel gehad. Zij heeft in dezen sector 771 vliegtuigen van den vijand neergeschoten of op den beganen grond vernietigd. Aan den Zuidelijken vleugel had de onder het opperbevel van gcncraal- veidmaarschalk von Kïindsfédt staan de legergroep van liet begin af hijzon der moeilijke terrein- en weersomstan digheden en een in aantal zeer supe rieuren vijand te overwinnen. In een langdurige, zeer zware frontale worsteling moesten de le gers van den generaal der infanterie Stuelprfagel en van den generaal- veldmaarschalk von Reichnau, ge steund door de pantsergroep van den kolonel-generaal von Kleist, zich een weg naar voren banen, totdat het gelukte den tegenstander tot wijken te brengen en een wig via Sjitomir tot aan de poorten van Kiejev naar voren te drijven. Terugtochtsverbindingen werden afgesneden. Met dezen tot ver in den rug van de Stalin-linie leidenden doorbraak werd het mogelijk over een breed front tus schen Dnjestr en Dnjepr naar het Zui den te zwenken, de tèrugtochtsverbin- dingen van den vijand af tc snijden en den omsingelingsslag te beginnen, die op '1 oogenhlik in vollen gang is. Aan deze voor den tegenstander ui terst rijk aan verliezen zijnde gevech ten hebben Hongaarsche en Slowaak- sche formaties, die in trouwe wapen- broederschap schouder aan schouder stonden met de Duitsche weermacht, een schitterend aandeel gehad. Tegelijk met deze operatie hebben de onder het opperbevel van generaal Antonescu staande Duitsch-Roemeensche forma ties den zwaar verdedigden Proeth be dwongen en Bessarabië, ondanks den felsten afweer en ondanks het meest onbegaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Vervolgens werd het uit Duitsche en Roemeensche korpsen bestaande leger van den kolonel-generaal Ridder \an Schobert over den midden Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen met de uit liet Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen gevechtssector heeft als resultaat ruim 150.000 gevangenen, 1970 ge pantserde gevechtswagens en 2190 stukken geschut. De luchtvloot van kolonel-generaal Loehr neemt aan het succesvol verloop van deze ope raties op schitterende wijze deel. Het heeft hierbij 980 vliegtuigen van het Sowjetluchtwapen neergescho ten of op den grond vernield. De historisch-unieke slag bij Smolensk. In het midden van 't Oostelijk front heeft de legergroep van gencraal-vjdd- maarschalk \*on Rock den grooten slag van Smolensk zegevierend ten einde gevoerd. Gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd verleenen "dezen slag in de onverbiddelijke reeks van vernie lingsslagen tegen de bolsjewistische weermacht het historisch unieke stem pel. In een worsteling van bijna vier weken hebben de legers van generaal- veldmaarschalk von Kluge, van kolo- nel-generadl Strauss en van kolonel- generaal Freiherr von Weich, henevens de panlsergroepen onder kolonel-ge neraal Guderian en kolonel-generaal Hoth den vijand ontzaglijke, bloedige verliezen toegebracht. Rond 310.000 gevangenen vielen hierbij in onze handen. 3205 Gepant serde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoe veelheid ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernield. De luchtvloot van gcncraal-veid maarschalk Kessehi-.-ig heelt een be slissend aandeel in deze overwinning. Het luchtwapen der Sowjets verloor in dezen gevechtssector 1098 vliegtui gen. Het verloop van dezen slag zal in het weermachtsbericht van morgen in het bijzonder nader worden beschre ven. Met de in de speciale berichten van heden bekendgemaakte, in cij fers blijkende successen aan ons Oostelijk front, zijn de in het weer machtsbericht van 11 Juli gemelde totalen van 100.000 gevangenen, 7615 gepantserde gevechtswagens, 4423 siukken geschut en 6233' vliegtuigen gestegen tot in totaal 895.000 gevan genen, 13.145 gepantserde gevechts wagens, 10.388 stukken geschut en 9082 vliegtuigen. Daarmede zijn successen verworven, die de stoutmoedigste eigen verwach- tingen verre overtreffen. Zij kunnen in hun geheelen omvang slechts op de juiste waarde geschat worden, wan neer men in het oog houdt, dat dc bloedige-verliezen van dezen bijzonder laai en verbeten tegenstander vele ma len grooter zijn dan het aantal ge vangenen. De formatie van het leger, de Waf- len-S.S. en het luchtwapen, hebben tegenover dezen tot dusver hardsten tegenstander in dapperheid en uithou dingsvermogen bijna bovenmensche- lijke prestaties geleverd. Het is aan de superioriteit van dc Duitsche leiding, de onovertrefbare kwaliteit der wapens, de schitterende opleiding en gevechtservaring der troe pen, maar vooral aan heL heldendom van den Duitschen soldaat en zijn wa penmakkers te danken, dat de gewel dig uitgeruste Sowjet-weermacht kon worden stukgeslagen. I)e operaties in haar geheel zijn in dezen omvang slechts mogelijk ge weest op den grondslag van een schit terende organisatie van den berichten dienst en van de verbindingen achter het front henevens op grond van het feit, dat het gelukt is reeds thans het spoorwegnet van het bezette vijande lijke gebied bijna in vollen omvang tot dicht achter de gevechtszone te her stellen. In het bewustzijn van haar supe rioriteit en in de zekerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche weermacht gereed om thans in een nieuwen operatiesector den strijd voort te zetten, dien zjj is begonnen met een reeks van de grootste over winningen. DE DOORBRAAK DOOR DE STALIN-LINIE. De Duitsche soldaten hadden moeilijk heden te overwinnen als nooit tevoren. De Frankfurter Zeitung bevat een beschrijving van de doorbraak door de 'Stalin-linie. Deze linie is, aldus het bericht, niet te vergelijken met die welke'de Duitschers hij vorige gelegen heden doorbroken hebben, namelijk de Warthelinie in Polen, de Fransche Maginot- en Weygandlinies en de Me- taxaslinie in Griekenland. Wanneer men toch vergelijken wil, kan men zeggen dat de Stalin-linie een combi natie vormde van Maginot- en een Weygandlinie, maar dan drie a vier maal zoo diep. Daar komt nog een groot verschil in het landschap hij. In Frankrijk trokken dè Duitsche troe pen door in cultuur gebracht land, in de Sowjet-Unie troffen zij wilde vel den, moerassen en bosschen aan, die crp zich zelf reeds hindernissen vorm den. Voor het eerst stooten de troepen op deze linie toen de lus tusschen Bialistok en Nowogradetsj gesloten werd. Toen kwam men voor een gor del die als een voorhastion voor do Stalin-linie kon doorgaan, eens aange legd om de Polen van Sowjetrussisch gebied af te houden, want de linie lag in het Sowjctgebied dat het diepst in het voormalige Polen stak. De laatste jaren waren moderniseeringen aange bracht, o.a. waren er bunkers van ver scheidene verdiepingen en men had kennelijk geprofiteerd van de in Frankrijk en België opgedane erva ringen. Eerst moesten deze stellingen door broken worden, wilde de mogelijkheid bestaan om tegen de hoofdlinie op te rukken. Wij hadden dc opdracht dc poort naar het hart van de Sowjet- Unie te openen en de landbrug tus schen Duna en Dnjepr te veroveren, liet voorste front van deze verdedi gingszone liep van de Midden Duna naar de Midden Dnjepr, waarbij van deze rivieren als hindernis profijt ge lrokken was. Polotsk was een hoofd- steunpunt dat zich in den loop van den strijd steeds meer als een beton nen vuist van het bolsjewistische le ger deed gelden. Een voorwerk van Po- lolsk kan men de vestiginglinie van Vctrino noemen, die o.a. een aantal versterkingen van eenige verdiepingen goed gewapend en aangelegtf? bevatte. Deze versterkingen waren goed ge camoufleerd en zij beschikten over een goed schootsveld. Het terrein tusschen Duna en Dnjepr was goed gebruikt voor het aanleggen van veldverster- kingen, tankvallen, mijnversperringen, meertjes en moerassen. Al deze ver dedigingswerken grepen goed in el kander en verschaften elkander dek king. Dit ging zoo kilometers en kilo meters in de diepte. Nauwelijks had men een versperring overschreden, of er was weer een nieuwe. Een troep die juist door een bunkerlinie geworsteld was, zag plotseling goed gecamou fleerde versterkingen in een heuvel. De loopgraven waren niet willekeurig door de velden heen gegraven, doch maakten een handig gebruik van het \erloop van het terrein; midden in de velden trof men handig verborgen machinegeweernesten aan. In boseh- jes en op strooken land- in moerassen loerden de Sowjets met hun pantser wagens, die plotseling als rammende eenheden tot den aanval overgingen. Scherpschutters waren gecamoufleerd in 't veld opgesteld, zoodat ze niet te zien waren. Zelfs het gezicht hadden zij met gaas bedekt. En toen dan tenslotte de opmarsch ver naar voren was gekomen en be slissende bruggenhoofden gevormd waren, wanneer de eene stelling na de andere in prachtige samenwerking met het luchtwapen genomen was, trof men plotseling een nieuw groot ver dedigingswerk aan, dat niet alleen diende om terugtrekkende troepen op le vangen, doch tevens een groot ver- sterkingswerk tusschen Orsja en Wi- tebsk vormde. Men kon Witebsk als een net van vcldstellin'gen beschou wen. Aan het riviertje Loecosa hadden dc Sowjets versterkingen aangelegd, die gebruik maakten van den oever aan het water. De bruggen waren ver nield en men had den oever afgegra ven en slijl gemaakt om hier een on overkomelijke hindernis van te ma ken. Een diepe loopgraafstelling liep 25 kilometers het land in, om den eer sten sloot voor deze hindernis op te vangen. De Duitsche soldaten moeten zeggen dat ze nimmer voor een dergelijke taak gestaan hebben als de verovering van deze stellingen.. Doch in samenwer king met artillerie heeft men dit in een strijd van vele dagen volbracht. Wij staan thans voor dc wijdheid van de Oostelijke ruimte, achter ons hon derduizenden Sowjët - gevangenen, voor ons een aantal reeds aangetaste en in allerijl naar voren gebrachte - Sowjet-divisies in nieuwe lussen. Het aantal dooden dat op het reusachtige slagveld is achtergebleven, is vele ma- len zoo grool als dat der gevangenen. JAPANSCHE RESERVISTEN OPGEROEPEN. Versterkte actie in China mogelijk geacht. Van betrouwbare zijde verluidt, al dus meldt United Press uit Sjanghai, dat in de afgeloopen maand ten min- ste een millioen reservisten in Japan onder de wapens is geroepen. Deze ge mobiliseerde reserves zouden zoowel in het Zuiden als in hel Noorden ge bruikt worden. In militaire kringen heeft men ten deele de meening dat dc Japensche re servisten mogelijk gebruikt zullen worden om een Blitzkrieg legen China le voeren, die in de richting van den Birmaweg ondernomen zou worden. In deze kringen acht men hel mogelijk dat de Japanners door Pakhoi, Nan-, ning en Joennan zullen aanvallen. ROL DER SOWJETS IN HET OOSTEN. Karl Megerle's meening. Berlijn, 6 Aug. (D.N.B.) Dc diplo matieke medewerker van de Berliner IJörsenzeitung dr. Karl Megerle, houdt zich bezig met dc onthullingen van dc Times over de rol van de Sowjets in het „Nieuwe Europa" na den oorlog en met een bericht van het Zweedsche blad Stockholms Tidningen, waarin gewezen wordt op het gevaar van «iet Engelsch-Bolsjewistisehe cdmplot, ook voor de landen van het Nabije Oosten. Het bericht van het Zweedsche blad doet vermoeden, zoo schrijft Megerle, dat Engeland in het bestek van zijn hondgenootschap met de Sowjets aan dezen na een succesvollen afloop van den oorlog dok de zee-engten van den Bosporus en dc Dardanellen beloofd heeft. De zee-engten behoorden, zoo vervolgt Megerle, reeds tot dc oorlogs doelen van het keizerlijke Rusland. Stalin, wiens eerzucht het is, niet al leen de in den wereldoorlog verjoren gebieden te herovercii, doch ook de toen niet bereikte doelen tc verwezen lijken, wil juist in de kwestie der zce- engten van een dergelijk resultaat niet afzien. Wat aan Molotof bij zijn be zoek aan Berlijn door Duitschland is geweigerd, daarvoor heeft thans En geland onder den druk der hulpeloos heid begrip getoond. Het Engelsch— Bolsjewistische bondgenootschap be- teekent echter niet alleen voor Tur kije een gevaarlijke combinatie, doch ook voor de overige gebieden van het Nabije Oosten,-waar Engeland er naar streeft, met zijn Sowjet-bondgenooten in militair contact tc geraken. Meer Wulwijksrkt en Lsigslraatscne Courant Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1