BOEKBESPREKING BURGERLIJKE STAND KLAROEN KLAROEN RECHTZAKEN nnignTccpcn V V <0 Tïlijntiaridtj&s E.BRINCKMANv6edipl.P6dicure Huiven i Lenen A Gemengd Nieuws Onderwijs. „met den fijnen koffiesmaak" Advertentiën Te koop gevraagd HUWELIJK/ Het troepenvervoer in Finland, het land der duizend meren, vindt met kleine stoomschepen plaats. (Associated Press, Zander-m.) 2 Van Osta 24.2 sec.; 3 Grijseels 24.6 sec.; 4 Kips (Quick) 25 sec.; 5 v. d. Wal (Hel las); 6 Chr. Berger (AAC). s Hoogspringen met aanloop: 1 A. Bul der (AVG 26) 1.80 M.; 2 W. A. Span- jerdt (PSV) 1.80 M. TENNIS. Rotterdamsche kampioenschappen, u. Swol geslagen. De laatste dag van de Rotterdamsche tenniskampioenschappen, op het Oosle- lijk tennispark gespeeld, heeft een groo- te verrassing gebracht. De nationale kam pioen Van Swol, die dit jaar nog niet ge slagen is, heeft in den eindstrijd een ne derlaag geleden tegen Borren, den Utrechtsehen spaier, die dit jaar nog niet zoo goed in vorm gekomen was als in het vorig seizoen. Met 108, 26, 61 won deze een wedstrijd, waarvan de spanning niet zoo groot en het spel niet zoo op hoog peil stond als de cijfers wel licht zouden doen vermoeden. In het dames-enkelspel heeft mej. Couquerque haar overwinning op mej. Klein in de finale der nationale kampi oenschappen herhaald, nu in twee sets (6—2 6—4). TOERISME. A.N.W.B. wederom 100.000 leden. Op 6 Augustus j.l. overschreed het aan tal leden van den A.N.W.B. wederom de 100.000. aldus lezen we in het weekblad van den Nederlandschen Toeristenbond. Voor de eerste maal vond dit plaats in den zomer van 1933, toen de Bond zijn vijftig-jarig jubileum vierde. Door muta ties schommelde het totaal steeds om „de ton", maar liet is wel bijzonder ver heugend, dat de honderd duizend dit jaar reeds na zeven maanden over schreden werd. In 1940 b.v. werd dit ronde getal' pas eind November bereikt. „Hoe sterk is de Britsche vloot door Dr. Ofto Groos. Uitg.Gebr. van Cleef, 's Gravenhage. 1941. Een vraag, die in deze dagen, nu wij wellicht aan den vooravond van den beslissenden strijd staan, bij velen opgekomen zal zijn, heeft be trekking op de sterkte van de Brit sche vloot vroeger en nu. Het is waar, dat een halve eeuw en meer geleden de Engelsche vloot vrijwel onaantastbaar de wereldzeeën beheerschte, zoo zelfs, dat ook de tegenstanders het min of meer als een vanzelfsprekende zaak beschouwden dat Engeland overal een stem in het kapittel had en hetgrootste imperium zijn bezit mocht noemen. Daarin kwam evenwel reeds verandering tijdens den wereldoorlog. Het gevecht in hetSkagerrak beteekende deeerste geduchte slag voor de reputatie der Britsche Marine, die tot dusverre als onaantastbaar had gegolden. Dit werd niet alleen in de geheele wereld, maar ook in Engeland zelf terdege gevoeld. De ruggegraat van de Britsche Vloot was en is nog steeds het slagschip. In den wereldoorlog bezat Engeland niet minder dan 69 slag- en linieschepen. Typeerend voor het geschokte zelfvertrouwen van de Engelsche Admiraliteit waren haar concessies op de conferentie van Washington in 1922; toen het daartoe genoopt door de Ver- eenigde Staten er voor teekende eenige tientallen slagschepen te laten sloopen. Dr. Groos behandelt in het zoo juist verschenen boekje „Hoe sterk is de Britsche Vloot?" de verschil lende factoren, welke er toe geleid hebben, dat de Britsche vloot onder de zoozeer gewijzigde omstandig heden niet op dezelfde sterkte ge houden kon worden. In de eerste plaats vroegen het expeditieleger en de luchtvloot steeds aanzienlijker bedragen op de oor- logsbegrooting, hetgeen geschiedde ten koste van de Marine. Verder is gebleken, dat het slagschip niet meer van dezen tijd is, daar het zoo onaantastbaar als het vroeger was in mijn en duikboot een geduchten tegenstander heeft gevonden. Tegen over Duitschland, dat strijdt volgens geheel nieuwe methoden staat Enge land met een alleszins verouderde en verstarde tactiek. De deskundige schrijver behandelt dit belangwek kende vraagstuk in dit boekje op voor een ieder duidelijke wijze, zoodat wij het elkeen, die belang stelt in de problemen van dezen tijd, ter lezing aanbevelen. Jenever kwam te vroeg. Reeds na enkele dagen is de po litie er in geslaagd een diefstal van gedistilleerd uit een slijterij in de Amaliastraat te Amsterdam tot vol ledige klaarheid te brengen. De partij sterken drank ter waarde van f2300.— was zoo omvangrijk, dat het vervoer niet ongemerkt kon zijn geschied en bij het eerste onderzoek bleek al spoedig, dat op zekeren morgen om ongeveer half zes een sleeperswagen voor het betrokken adres had gestaan, waarop een partij gedistilleerd was geladen en weg gevoerd. - Dit was het aanknoopingspunt, waarmede de twee rechercheurs, die met de opsporing belast waren, het uitgebreide onderzoek aanvingen en dat tot een gunstig resultaat leidde. Het bleek, dat de eigenlijke dader een knecht van de distilleerderij was. Verleid door de schaarschte aan sterken drank heeft de man een af spraak gemaakt met een „kennis", wien hij tijdelijk een sleutel van de winkeldeur in handen speelde, waar van een duplicaat werd gemaakt Deze „kennis", een chauffeur, had op zijn beurt relaties met een kellner en deze wist wel een adres om een partijtje sterken drank af te zetten, waarvoor hij inderdaad een afnemer vond in een wijnhandel aan de Wees- perzijde. Alles zoover geregeld zijnde, was alleen het wachten op een gunstige gelegenheid, welke zich voordeed, toen een groote hoeveelheid gedistil leerd, in hoofdzaak jenever, aan het filiaal aan de Amaliastraat bezorgd was. Er werd een expeditiefirma op dracht gegeven in de vroegte een sleeperswagen te sturen naar de Amaliastraat. Daar werd de winkel deur op volkomen normale wijze geopend en onder „toezicht" van den knecht waren de fusten, kratten en flesschen naar huiten gebracht, op den wagen geladen en naar den wijnhandel aan de Weesperzijdege- bracht. Was tot dusver alles van een leien dakje gegaan, nu kwam de tegenslag, want, de wijnhandelaar, die naar gebleken is volkomen te goeder trouw de partij had gekocht voor een bedrag van J"3500.-en een klein voorschot had betaald, was hoogst verbaasd, de bestelling op een zoo vroeg uur te zien verschijnen. Zijn achterdocht groeide met de minuut en overtuigd, dat het geen „zuivere koffie" was, weigerde hij de goederen in ontvangst te nemen. Daarop werd de wagen naar een loods aan den Zeeburgerdijk gereden en daar werd de sterke drank voor- loopig opgeslagen, iri afwachting van een nieuwen kooper. Voor 't echter zoover was, kwam de recherche om alles in beslag te nemen. De drie betrokken mannen zijn gearresteerd. Slachtoffer van de zee te Egmond. 19-jarig meisje verdronken. Hoe verradelijk de zee toch altijd blijft, is Zaterdagmiddag helaas op het Egmondsche strand weder ge- De negentienjarige Klazina Buis uit Egmond aan Zee was daar op het Zuiderstrand 's middags omstreeks 4 uur aan het baden vlak bij het zeebad van de Maatschappij Zeebad Egmond. Zij was betrekkelijk dicht bij de kust. toen men haar plotse ling onder water zag gaan en niet meer boven komen. Direct werden pogingen in het werk gesteld om haar te redden en men mocht er werkelijk spoedig in slagen haar te vinden en aan het strand te brengen. Eenige leden van de Egmondsche Reddingsbrigade, alsook dr.J.Berk. hout, waren onmiddellijk aanwezig. Alle pogingen om de levensgeesten van het meisje weder op te wekken waren echter helaas vergeefsch. Men vermoedt, dat de drenkelinge in een mui is geraakt. Hoe het ook zij, wederom is gebleken, dat de zee altijd gevaarlijk blijft, als men niet onder toezicht baadt, zelfs al gaat men niet ver in zee. Hoofdpijn-Migraine helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. Kath. Econ. Hoogeschool. - Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming wordt in de staatscou rant van Maandagavond ter alge- meene kennis gebracht, dat de Se naat der Katholieke Economische Hoogeschool teTilburgbeslotenheeft tot instelling van een economisch- sociologisch doctoraat examen, om vattend de vakken staathuishoud kunde, sociologie en drie der vol gende vakken, ter keuze van den candidaat, onder goedkeuring van den senaat: staats-en administratief arbeidsrecht, economische geschie- drnis, economische aardrijkskunde, koloniale economie, beginselen van koloniaal recht, leer der openbare finanbiën, burgerlijk recht en han delsrecht, eenig ander door den candidaat te kiezen vak uitdevakken der economische faculiteit of eener andere facultit. WEEST ZUINIG ALS GE KOKEN MOET OF GE HET OP GAS DAN WEL ELECTRISCH DOET LOONOPZAND. Van 1 t/m 7 Augustus 1941. Geboren: Josephus Maria, zv. J. Verboven-in 't Groen. Overleden Mechtilda van den Heuvel, oud 91 jr., wed. van M. Heeren. Catharina Voogd, oud 64 jr., echtg. van P. Vrienten. Huwelijken Boons, Johannes J., oud 30 jr., wonen de te Haaren en Couwenberg, Antonia, oud 30 jr., alhier. Huwelijksaangiften Beunis, Johannes, oud 58 jr., caféhou der en Schalken, Joanna Maria, oud 50 jr., beiden alhier. van de Wiel, \\*>u- therus P. J., oud 28 jr. en Beunis, Wil- helmina M. A. H., oud 27 jr., beiden al- hrér. Vertrokken: Pa. Henderson naar 's-Gravenhage. C. A. Elshout naar Waalwijk. Ga. C. de Haan naar Waalwijk. Da. E. Schrau- wers naar Echt. Ha. M. Kuijs naar Vlijmen. Ingekomen Ga. M. Schoones van Waalwijk - Th. L. A. Evers en gezin van Ileerjansdam. NIEMEIJER'S KOFFIESURROGAAT Kiest voor Uw bonnen het beste! Niemeijer's Klaroen Koffiesurro- gaat, samengesteld uit zuivere grondstoffen en vermengd mét geurige koffie. Klaroen blijft versch door de doelmatige verpakking. U proeft er de KOFFIE bovenuit I VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. No. 57. Tomaten zijn gezond! De tomaten zijn er weer. Overal liggen de warmroode vruchten uitge stald. Het is een lust voor de oogen eneen streeling voor de tong! Op allerlei manieren kan men to maten bereiden: Als koud of warm voorgerecht, als soep, als saus, als slaf of als compote. Men moet ze vooral rauw gebrui ken, daar zij een waardevolle bron van zouten en vitaminen zijn en in rauwen toestand het meest tot haar recht komen. Daarom mogen -de tomaten bij de boterham niet ontbreken. Vooral nu niet, want door haar sappigheid ma ken zij de boterham zacht, zoodat men met weinig boter kan volstaan. Tomaten lesschen den dorst; geef ze de kinderen mee op hun fietstoch ten en wandelingen. Doordat zij licht verteerbaar zijn, kan men ze zelfs aan babiés en kleine kinderen geVen. Menig gerecht krijgt door toevoe ging van tomaten een pittigen smaak. Men moet de tomaten echter nooif langer verwarmen dan noodig is. Geur, smaak en voedingswaarde gaan bij een langdurige verhitting verloren. De tomaten zijn niet lang te bewa ren. Wel kunnen niet tè rijpe toma ten eenige .weken goed blijven op een koele plaats in zaagsel gelegd zóó dat zij elkaar niet raken. Door ze in te maken in den vorm van sap, puree, jam of compote kan men ook 's winters tomatengerechten op tafel brengen. Rauwe tomaten b(j de boterham. De tomaten wasschen en kort voor het gebruik in plakjes snijden en met wat zout (peper en fijn gehakte pe terselie) of met wat suiker bestrooien. Sla van witte boonen, tomaten en aardappelen. (Volledige maaltijd voor 4 personen) 800 gr. boonen, Vfc kg. tomaten, 1 kg. aardappelen, 1 ui, 1 komkommer, 1 krop sla, zout, azijn, mosterd. De boonen^Ph nacht weeken, met het weekwater gaar-koken en laten afkoelen. Kooktijd =t \y2 uur. De aardappelen schoon boenen, gaar koken en in plakken snijden. De sla schoonmaken, de komkommer en tomaten wasschen en in plakjes snij den. Een slasausje maken van enkele fijn gemaakte aardappelen, mosterd, peper, zout, azijn en boonen vocht en alle bestanddeelen dooreenmengen. Rectificatie. In ons nummer van 1.1. Zaterag komt onder „Rechtszaken" de .behandeling voor van een zaak tegen den heer L. J. B(oth) alhier, wegens ondeugdelijke sa menstelling van brood. Dit berust op eene onjuistheid daar de heer B. uitsluitend is verbaliseerd we gens eenige afwijking in 't gewicht van brood. POLITIERECHTER TE 's-HERTOGENBOSCH. Mishandeling eii huisvredebreuk te Waspik. Als verdacht van deze beide misdrij ven verscheen voor den politierechter J. L., arbeider uit Waspik, die hel ten laste gelegde niet ontkende, maar tegeüjk- zooveel mogelijk probeerde een milden' uitleg aan zijn gedrag te geven. Als getuige werd tegen hem gehoord de gemeenteveldwachter, die door ver dachte in zijn duim gebeten was met be trekkelijk ernstig gevolg. De man was dronken bij hem aangekomen, en had het huis niet willen verlaten. De veld wachter, die ;«is getuige gehoord werd, veronderstelde, dat verdachte geheel nor maal was en dat men hier niet van on toerekeningsvatbaarheid op grond van geestesvermogens hoefde le spreken. Een onderzoek naar de geestesvermogens van verdachte zou dan ook niel noodig zijn in deze strafzaak om tot een vonnis le kunnen koeien. De Officier van Justitie eischte tegen verdache een gevangenisstraf van zes we ken. De politierechter wees er verdachte op\ dat hij zelf wel begrijpen zou, dat bij het er naar gemaakt had, een zoo strenge straf tegen zich te hooren eischen. Verdachte zeide, dat hij zich niets van het gebeurde herinnerde en, vroeg om ïiementie ter wille van zijn gezin. De politierechter gaf hem den raad, ter wille van het gezin dan maar eens allereerst den alcohol le laten staan, maar hij deed toch ook de helft van de straf af en veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van drie weken. Diefstal van palen te Waspik. De politierechter te 's-Hertogenbosch behandelde de strafzaak tegen J. B. B., arbeider en W. H. D., schoenmaker, bei den te Waspik, aan wie ten laste was gelegd, dat zij een zestal palen van een werf hij het Oude Maasje hadden "weg gehaald. Beiden hebben zij het ten laste gelegde volmondig toegegeven. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de eigenaar voor negen gulden schade had geleden door den diefstal. De Officier van Justi tie eischte tegen beide verdachten een geldboete van twintig gulden, te vervan gen door twintig dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde beide verdachten tot een geldboete van vijftien gulden te vervangen door vijf dagen hech tenis en waarschuwde hen, dat er bij een volgende gelegenheid niet meer over een geldboete zou worden gesproken, maar dat 'er dan direct sprake zou zijn van gevangenisstraf. ECONOMISCHE RECHTER TE 's-HERTOGENBOSCH. Vleeschdistributiebeschi kki ng. De economische rechter te 's-Hertogen bosch veroordeelde o.m. H. de B. uit Dussen wegens overtreding van de vleeschdistributiebëschikking tot 60. boete of 30 dagen hechtenis met ver beurd verklaring. De Heer en Mevrouw DE VISSER-Siertsema geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter Froukje (speeltje Theodora. Vrijhoeve-Capelle, 11 Aug. 1941 Tijdelijk: St. Theresla-ziekenhuis, Raamsdonksveer. Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 64575 Achter bil Stadhuis SO - T»l.4869 - 's MSCI DES MAANDAGS ADRES: HOTEL VERWIEL TEL. 26 WAALWIJK. Voor succesvolle, betrouwbare bemiddeling-.Schrijf aan Bureau „SUCCES"! Fr. v. Mierisstr. 62, A'dam-Z., Tel. 97253. In lichtingen kosteloos. Uitsteken de relaties in R.K. kringen. DOET VBRKOOPEN Schrilfbureau

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3