PÏÏMÖL t>*r r Ha cautie-Boottocht Waalwijk-Nilmegen v.v. DOUWE E 'S-GRAVEMOER. KAATSHEUVEL. 'S-HERTOGENBOSCH. Nituws regeling ven bestuur van Gemeente en Provincie. Dansinstituut M. L. Crielaars LET WEL VRIJDAG 15 AUGUSTUS vanaf 12 uur n.m. GESLOTEN Ml DJ EN STANDS- voor de Langstraat-te Waalwijk Laatste Berichten. Distributie van vaste brand stoffen. Burgerlijken Stand over Juli 1941. Geboorten: Marie Neeltje d. van Leendert v. Gool-ükkers Cbristiaan z. v. AdrianusLangermans Schapers; Pieter Antonie z. van Pieter Pruijsen- van CampenHendrika Maria d.v, Johannes Donks-van der LeijCor nelia Maria Catharina d. v. Cornelis A. H. Langer werf van Strien. Overlijden Adriana Gerdina Schouten oud 69 jaren echtgenoote van A. Pruijsers; Bartholomeus Johannes Zijlmans, oud 6J jaren echtgenoot van C. P. van Onzenoort; Peter Jan Remme ren oud 61 jaren echtgenoot van Th. M. Kamp; Peter Z'waans oud 76 jaren weduwnaar van A v. Limpt; Franciscus Josephus Aloysius Maria Brokx oud 14 uren z. van P. J. A. Brokx en A J. M. C. v. Steenoven. Us. Tolsuia van Zaamslag heel het beroep aangenomen voor de Christ. Ger kerk te 's Gravemoer Op de kampioententoonstelling te Nij megen werd „Benno" de grijsharige Keeshond van den heer \V. v. Wezel alhier andermaal kampioen van dc Keeshonden, opnieuw met het predi kaat Uitmuntend. Daarenboven ver wierf hij meerdere speciale prijzen, waaronder die voor den beste aller keesrassen. Luchtbeschermingsdienst. De Weled. heer J. II. P. Hoogan- tink, chef van dc Gemeente-veldwach ters alhier is benoemd Tol hoofd van de Luchtbeschermingsdienst, in onze gemeente, zulks in dc vacature ont staan door het bedanken van den weled. heer Teunissen, Dir. van de Gem. Gasbedrijven. Brandweer. Het was sinds jaren met het mate riaal van onze brandweer treurig ge steld. Reeds lang werden plannen be raamd om daarin afdoende verbete ring te brengen. Met de uitvoering van deze plannen is thans een begin gemaakt. Dinsdag arriveerde dc eerste Baby-motorspuit van dc firma A. Bikkers en Zoon te Rotterdam. In tegenwoordigheid van het college van B. en W. en de hooi den van Verschillende takken van dienst werd de spuit Dinsdag namid dag in de Stationsweg geprobeerd. De ze demonstratie bewees, dat met dc levering van deze eerste spuit onze brandweer tenminste iets degelijks in handen krijgt dat bij voorkomende ge legenheden diensten kan bewijzen, die resultaat kunnen hebben. Met een da- paciteil van 1000 liter water per mi nuut en een straallengste van 60 me ter geeft deze Baby een indruk van zekerheid, die ver uitgaat hoven die welke ons het oude materiaal gaf. De plannen voor aanschaffing van een grootc motorbrandspuit bereiken eer daags onzen raad, die zeker ook de aanschaffing daarvan zal sanctionee-. ren. Burgemasster van Lanschot. De burgemeester van 's Hertogen bosch Mr. F. J. van Lanschot heeft aan den gemeenteraad schriftelijk medegedeeld, dat hij aan den heer Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft verzocht, hem met ingang van 10 September a.s, eervol ontslag uit zijn ambt te verleenen zulks in verband met het overschrijden van den leeftijd van 65 jaren, en het verstrijken van den termijn zijner laatste benoeming. Pastoor A. J. Lange benoemd tot Kanunnik van het kathedraal Kapittel. Pastoor A. J. Lange van de St. Catharinaparochie te 's Hertogen bosch is door Z. H. den Paus be noemd tot Kanunnik van het Kathe draal Kapittel van 's Hertogenbosch. De bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr A. F. Diepen, heeft Zondag middag te zijnen paleize den nieuwen kanunnink medededing gedaan van zijn benoeming onder overhandiging van het pauselijk schrijven waarin deze vervat is. Niet slechts in de parochie van St. Cathrien, maar overal elders, waar men dezen sympathieken en hartelijker! priester kent, zal men zich verheugen over deze benoeming. GEMEENTERAAD VLIJMEN, Discussies over de zwemvereni gingen en de bezoldiging der ge meente-ambtenaren. In de Dinsdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering werden de woningen, plaatselijk gemerkt wijk Haarsteeg A no. 6, eigendom van J. Eekels en bewoond door A. van Zon; wijk G no. 104, eigendom van J. van Helder en bewoond door M. v. d. Heu vel; wijk C no. 105, bewoond en eigen dom van L. v. d. Heuvel; wijk B no. 2, eigendom en bewoond door J. Ver schuren; wijk Haarsteeg A no. 10, ei gendom en bewoond door de wed. J. v. d. Dungcn en wijk Haarsteeg A no. 11, eigendom en bewoond door Th. v. Bijnen, onbewoonbaar verklaard. Over een voorstel van B. en W. om aan de zwemvereniging Nieuwkuik een gedeelte van den grooten wiel af te staan en over te gaan tot intrek king van het raadsbesluit, waarbij aan de zwemvereniging te Vlijmen de wiel nabij de Hut is verhuurd, wordt lang en breed gesproken. Wethouder Wilgers vindt het in ver hand met de nieuwe bepalingen be treffende gemengd zwemmen e.d. on verantwoordelijk, dat er in de gemeen te drie zwembaden zijn. In verhand met de goede zeden is goed toezicht daardoor onmogelijk. Spreker bepleit de inrichting van één zwembad voor dc geheelc gemeente, waarvoor naar zijn mccning het best de Wiel in Nieuwkuijk in aanmerking kan ko men. door daar een afdoende en doel matige. inrichting te maken en er van gemeentewege een badmeester aan te stellen. De heer van Engelen zegt dat het betoog van wethouders Wilgers ge tuigt van ondeskundigheid op zwem- gebied. Nog geen jaar geleden is een verzoek van spr. om een kleine gelde lijke steun afgewezen en nu Wil men in eens grootsche plannen gaan ma ken. Spreker kan dit niet goed begrij pen al doet het hem goed, dat hij kan bespeuren dat er iets groeiende is in de goede richting. Eén zweminrichting voor de drie afdeelingen van de ge meente is bezwaarlijk, door de verre afstanden die de jeugd dan zal hebben af te leggen. Het is spreker ook niet duidelijk waarom de Wiel in Nieuw kuijk nu ineens gepromoveerd moet worden lot alleen-zaligmakend-middel, terwijl Haarsteeg en Vlijmen toch veel oudere rechten hebben. Spreker is er wel voor dat alles aan de gemeente komt en dal deze ook een badmeester aanstelt. Hij heeft dat vroeger al eens voorgesteld voor Haarsteeg, maar dat voorstel werd afgewezen. In het alge- meen belang gezien is Haarsteeg ge schikter dan Nieuwkuijk. Daar staat rèeds voor 300.terwijl de omge ving er zeer geschikt is. Nieuwkuijk zou veel te duur worden. Spreker is er voor, de zwemvereenigingen met een ruimere subsidie te steunen, dan kan ook aangenomen worden dat het toe zicht er voldoende zal zijn. Wanneer de gemeente Haarsteeg een subsidie van 250.geeft, garandeert spreker daar de aanstelling van een badmees ter. Wethouder Wilgers zegt dat de Wiel in Nieuwkuijk met de geheele omge ving eigendom van de gemeente is. Daarom kan daar iets goeds van ge maakt worden. Volgens den architect kan daar met 1000.heel wat be reikt worden. Spreker zou wel eens willen weten waar men op een andere plaats voordeeliger uit zou zijn. Dc heer van Sprang vreest er voor^ dat het voorstel van wethouder Wil gers bij de inwoners van Vlijmen en Haarsteeg niet erg sympathiek zal ont vangen worden. De heer van Buul is ook tegen Nieuwkuijk. Spreker acht het beter deze zaak door deskundigen te laten onderzoeken en hen de beste plaats te laten aanwijzen om daar dan ineens één goede inrichting van te maken, waar iedereen kan komen. Dc heer van den Meerendonk zou 't voorstel aan willen houden en het door B. en W. eens nader laten bestudeeren. De voorzitter acht het 't beste, wan neer ieder afdeeling zijn eigen inrich ting houdt. Wanneer men één groot zwembad zou willen hebben, zou men het Lage Ven daarvoor moeten nemen en dat zou met 25000.niet goed te maken zijn. Het voorstel werd dan aangehouden. Aan de zwemvereeniging Nieuwkuijk werd een subsidie verleend van 100. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, regelende dc rang en de bezoldiging van de ambte naren ter gemeente-secretarie. De heer van den Meerendonk vindt het jammer dat de stukken niet wat langer ter inzage zijn gelegd. De voor gestelde titulatuur acht spreker over bodig. Als er 3 of 4 hoofden bij een totaal van 6 menschen zijn, zal dit makkelijk aanleiding geven tot ver warring. Wat de derde ambtenaar be treft, nu adjunct-commies le klas, hadden B. en W. toegezegd dat bevor dering niet zou geschieden, voor deze man de vereischte diploma's had. Spr- is er dus tegen dat dit nu plaats heeft en dat men hem ook hooger bezoldigd. Als er diploma's zijn kan spreker zich met de voorstellen vereenigen. De voorzitter geeft in overweging de normen van de salarisregeling en dc titelatuur aan te nemen. De betreffen de man is maar 100.vooruitge gaan en dat kan spreker kwalijk een salarisverhooging noemen. De heer van Engelen vindt de sala risverhooging te vérgaand. De heer van den Meerendonk stelt voor dat men opneemt, dat niemand meer nevenfuncties mag vervullen. Dit voorstel wordt gesteund, maar met 6 tegen 7 stemmen verworpen. De alge- heele verordening, zooals door B. en W. voorgesteld, wordt z.h.st. aange nomen. De heer van den Griendt vestigt bij de rondvraag de aandacht op het wo ningvraagstuk en vraagt of hier niet een terrein open ligt voor het gemeen tebestuur, nu het particulier initiatief ontbreekt. De voorzitter weet dat het woning vraagstuk nijpend is. Steeds meer paartjes trouwen thuis of ergens an ders in, en er zijn meer dan 100 ge zinnen die met een ander gezin samen wonen. Spreker zegt dat dit punt reeds eenigen tijd op zijn agenda staat en het ernstig in onderzoek heeft. Een toelichting van dr. Rabl. Op de persconferentie van gisteren heeft dr. Kurt O. Rabl de volgende toelichting gegeven op de achtste ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende bijzondere maatregelen op. administratierechtelijk gebied. Bij beschouwing van de verordening nr. 152/41 is het het beste uit te gaan van de beschouwingen over het thema: Parlementarisme en ontbinding van de partij, die dezer dagen zijn gehouden in de Deutsche Zeitung in den Niederlan- den. Zooals men weet, verbiedt de Ne- derlandsche Grondwet in art. 89 aan de leden van de tweede kamer van de Staten-Generaal bij het uitbrengen van hun stem bevelen van hun kiezers te aanvaarden of ruggespraak met hen te houden. Een bepaling in denzelfden geest bevatten art. 72 van de Provin ciale wet en artikel 51 van de Gemeen tewet. De bedoeling van deze bepalin gen is de afgevaardigden onafhankelijk te maken van alle invloeden van bui ten, aanwijzingen en bevelen. Volgens den wil van den wetgever moest het beïnvloede inzicht en het overleg on der eigen verantwoordelijkheid het eenige richtsnoer voor het optreden van de afgevaardigden zijn. De Nederland sche wetgeving wees dus de gedachte van de eenzijdige politieke vertegen woordiging van belangen en groepen en vooral den band tusschen afgevaar digden en partij af. De afgevaardigde behoorde zich daarentegen bij de uit oefening van zijn mandaat uitsluitend te laten leiden door zijn inzicht en zijn geweten. De gang van zaken nu heeft bewezen, dat dit denkbeeld niet in de praktijk was te brengen. Veeleer is de band, die de afgevaardigde vroeger met de patricische geslachten of adellijke families verbond, overgegaan in een band met de politieke partij, waartoe de afgevaardigde behoorde. Dit feit is weliswaar niet tot uitdrukking gekomen in de geschreven Nederlandsche rechts orde, maar daarom is het niet minder juridische werkelijkheid. De leidende gedachten. De leidende gedachten van de ver ordening zijn de volgende: 1. Aan het hoofd van provincie en gemeente staat in de toekomst niet meer een parlementaire vergadering, doch een man, de commissaris der pro vincie, resp. de burgemeester. In zijn handen berust de geheele macht, die tot dusverre was verdeeld over den com missaris der provincie, gedeputeerde staten en provinciale staten, resp. den burgemeester, liet college van B. en W. en den gemeenteraad. De commissaris der provincie resp. de burgemeester, op wien thans alle bevoegdheden binnen het kader van het provinciale resp. ge meentebestuur zijn overgegaan, draagt derhalve voortaan ook de algeheele verantwoordelijkheid voor het open baar bestuur van zijn gebied. 2. De commissaris der provincie resp. de burgemeester, behoeft evenwel den feitelijken en deskundigen raad van mannen, die zijn vertrouwd en ver groeid met het cultureele, oeconomische en sociale leven van provincie resp. ge meente, hij kan zijn taak niet los van de bevolking volbrengen. Hem moeten derhalve raadgevers terzijde treden, welker taak het is hem bij de leiding van het bestuur te adviseeren, hem wenken te verschaffen en bij de bur gerij begrip voor zijn maatregelen te wekken. 3. Leiding van het bestuur en ver strekking van advies worden duidelijk gescheiden. Niemand kan op beide ge bieden tegelijkertijd werkzaam zijn. Door toepassing van dit beginsel wordt de bepaling van duidelijk omschreven aansprakelijkheden het beste gediend. 4. Daar het den commissaris der provincie, resp. den burgemeester om technische redenen onmogelijk is de za- (j AtAOh OP VRIJDAG 15 AUGUSTUS (Heiligendag). Vertrek vanaf den aanlegsteiger Drongelsche Veer om 7.45 uur y m. precies. Medewerking van CRIELAARS DANSORKES T(4pers.) AA-N .BOORD UITGEBREID BUFFET. Deelnemers(sters) kunnen zich nog opgeven van 7 10 uur n.m. Bioscooploket »Twee Kolommeu« en DON DERDAG van 12-10 uur n.m. Prijs 1 50 per persoon is onze zaak Leesbibliotheek ,,DE BIEB'' Markt 22 Tel. 174 WAALWIJK. Inlichtingen of aanvragen GR00TE STRAAT 205 BAARDWIJKSCHE STRAAT 4 ken alleen af te handelen, wordt ge zorgd, dat als zijn vertegenwoordigers bestuursraden resp. wethouders wor den aangewezen. Bestuursraden en wethouders zullen afgezien van en kele uitzonderingen op het gebied van het bestuur van de gemeente dit ambt als hoofdberoep vervullen en de hoedanigheid van ambtenaren hebben. Het doel van dezen maatregel is een volstrekt zakelijk, onbeïnvloede en on vooringenomen bestuur te waarborgen. Het vroegere stelsel, waarbij de gede puteerden en wethouders lieden waren, die hun werkzaamheid als nevenberoep en derhalve opzettelijk of onbedoeld niet geheel vrij van persoonlijke, maatschappelijke of zakelijke overwe gingen verrichten, is daarmede afge schaft. 5. Nopens het toezicht op de werk zaamheid van provincie en gemeenten worden duidelijke rechtsverhoudingen ingevoerd. Het toezicht op de gemeen ten oefenen in het algemeen de com missarissen der provincies; slechts de gemeenten Den Haag, Amsterdam en Rotterdam staan onmiddellijk onder toezicht van den secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken. De provinciën staan onder toe zicht van denzelfden secretaris-gene raal. In waterstaats-aangelegenheden is het deskundig toezicht van den secre taris-generaal van het ministerie van waterstaat gewaarborgd. 6. Van bijzonder belang is de in voering van het recht, dat de autoriteit, die toezicht oefent, heeft tegenover de insantie, die aan dit toezicht is onder worpen. Daardoor wordt de provincie de tusschen-, de gemeente de onderste afdeeling van een uniform, ondeelbaar staatsbestuur. De lagére instantie kan zich niet tegenover een bevel van een centrale autoriteit van centrale regee-, ring beroepen op bijzondere bevoegd heden of autonome rechten. De conse quente toepassing van dit beginsel moet worden beschouwd als onmisbare voor waarde voor* een geordend, doortastend bestuur, vooral met het oog op de thans bestaande behoefte. Het Nederlandsche volk zal pp een later tijdstip gelegenheid krijgen uit te maken, of verordening nr. 152/41, die de bezettende overheid als maatregel van zuiver bestuursrechtelijk karakter in overeenstemming met het geldende volkenrecht ter handhaving van de openbare orde en vati de veiligheid van het openbare leven heeft getroffen, zich er ook toe leent onder de gewijzigde omstandigheden van een toekomstige i situatie als grondslag voor de nieuwe i Nederlandsche constitutie in den ruim- sten zin tc dienen. Men moet in dit verband vooral niet uit het oog ver- liezen, dat wat hier is ingevoerd, de autoritaire verstrakking van de be- I stuursorganisatie in provincie en. ge- meente reeds sedert vele jaren door de beste koppen van de Nederlandsche bestuursleer en bestuurspractijk met aandrang is geëischt. GUNSTIG VERLOOP DER OPE RATIES IN HET OOSTEN. Uit het hoofdkwartier van den Füh- rer, 12 Aug. Het oppercommando der weermacht deelt mede: De operaties aan het Oostelijk front hebben verder een gunstig verloop. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht militaire installaties in Moskou en verscheidene belangrijke spoorwegknooppunten gebombardeerd. Óp spoorwegemplacementen werden groote branden en hevige explosies ver oorzaakt. Motortorpedobooten hebben in den nacht van 10 op 11 Augustus bij een aanval op de Britsche kust een door torpedobootjagers sterk beveiligd kon vooi aangevallen. Ondanks zwaar weer en sterken afweer, drongen zij tot mid den in het konvooi door en brachten een bewapend koopvaardijschip van 6000 ton tot zinken. Wij vestigen nogmaals de aandacht van belanghebbenden op onze adver tentie van Zaterdag j1waarbij bijzon derheden werden bekend gemaakt be treffende het aanvragen van vaste brandstoffen voor winkels, hotels, café's, particuliere kantoren, enz. enz. Uiterlijk t.m. Zaterdag 16 Augustus 1941 kunnen de daarvoor bestemde aanvraagformulieren M.D. 112 ten on zen kantore worden afgehaald en te rugbezorgd. Kring Distributiekantoor Waalwijk, ARN. VERWIEL, Leider. Rek round. tegen schrijnen .stukgaan en verbrande huid. Verzacht,geneest. Doos 50-60,Tubc*f5ct CENT F' i-

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 6