Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. V Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Sovjettroepen wijken naar havens aan de Zwarte Zee. AAN HET OOSTFRONT. REIZEN LANGS DE SLAGVELDEN WIJZIGINGEN IN HET BIJZONDER ONDERWIJS ■^[NUMMER 66. ZAZTERDAG 16 AUGUSTUS 1941. 64e JAARGANG. enz. dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs Per 3 maanden 1.31.Franco per post door 't geheele rijk 1Aiy2. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel. Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA ~~OP ALLE FRONTEN DUITSCH WEER MACHT BERICHT. LUCHTAANVALLEN OP BIRMINGHAM EN ANDERE DOELEN. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 13 Aug. Het opper commando der weermacht deelt mede: In het Zuiden van de Oekraïne achtervolgen divisies infanterie en snelle troepen van 't Duitsche leger en der bondgenooten den naar de havens van de Zwarte Zee wijkenden vijand. Sterk op dringend brengen zij den tot den strijd gedwongen achterhoedes der Sowjets groote verliezen toe. Aan de overige deelen van het Oostelijk front brachten aanval len van Duitsche troepen nieuwe successen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegers hebben in den ai'geioopen nacht belangrijke spoorwegknooppunten in het ge bied ten Westen van Moskou met succes met brisant- en brand bommen bestookt. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart heb ben gevechtsvliegtuigen overdag nabij de Faröer-eilanden twee vrachtbooten van totaal 14.ÜUÜ ton vernield, hi den afgeloopen nacht hebben zij voor de Schot- sche Oostkust een koopvaardij schip van 5000 ton lot zinken ge bracht. Succesvolle nachtelijke aanval len van de luchtmacht werden ge daan op bewapeningsfabrieken in Birmingham, alsmede op de ha veninstallaties van Great ^ai- mouth en Ramsgate. Andere ge vechtsvliegtuigen hebben ver scheidene vliegvelden op het ei land gebombardeerd. Bij den in het weermachtbe- richt van 12 Augustus vermelden aanval van motortorpcdobooten in het Kanaal, is nog een schip van 4.000 ton getorpedeerd. In Noord-Afrika hebben Duit sche jachtkruisers concentraties van motorvoertuigen van den vij and ten Oosten van Solloem uit eengejaagd. Bij een luchtaanval op het Britsche vliegveld Aboe- soeir in den nacht van 11 op 12 Augustus, zijn door treffers van hommen groote branden en he vige explosies in hangars en mu nitie-opslagplaatsen veroorzaakt. Pogingen van de Britsche lucht macht om gisteren overdag West- Duitschland en de kust van hel bezette gebied aan het Kanaal aan te vallen, zijn door den Duit- schen afweer mislukt. Jagers, luchtafweergeschut en artillerie van de marine hebben hierbij 42 Britsche vliegtuigen neergescho ten. Eigen verliezen deden zich niet voor. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht op verscheiden plaatsen in West- en Noord-Duitschland bommen ge worpen. De burgerlijke bevolking leed eenige verliezen. Nergens ontstond schade aan bedrijven van militairen aard of bedrijven, die van belang zijn voor de oor logvoering. Nachtjagers, luchtaf weergeschut en marine-artillerie schoten 10 der aanvallende Brit sche bommenwerpers neer. Belevenissen van buitenlandsche journalisten. ZWARE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE EN SOWJ ET- LUCHTMACHT. 244 4! Het D.N.B. meldt nader uit Berlijn: Tusschen 12 Augustus des ochtends 7 uur tot 13 Augustus op denzelfden tijd, zijn boven Duitsch gebied en ho ven het bezette gebied *aan het Zuiden van de Noordzee en langs het Kanaal, naar thans vaststaat, in totaal 00 Brit sche vliegtuigen vernield. Jagers hebben 43 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Atweergeschut 15, marine-artillerie twee. De Britsche luchtmacht is vooral zwaar getroffen door hel verlies van meer dan 20 bom menwerpers, waaronder verscheidene met vier motoren. Bij deze gerechten heeft de Duitsche luchtmacht geen enkel vliegtuig verloren. De bolsjewiki en Engelschen hebben de laatste 24 uur in totaal 244 vlieg tuigen verloren, naar het D.N.B. na der verneemt, waarvan 184 Sowjet- vliegtuigen, die door Duitsche ge vechtsformaties en luchtdoelartillerie werden vernietigd. In het Oosten keer den vijer Duitsche vliegtuigen niet op hun basis terug. In het Westen ging geen Duitsch vliegtuig verloren. VERNIETIGING VAN SOWJET- LEGERS NABIJ LADOGAMEER. Helsinki, 12 Aug. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: Ten Noord westen van het Ladogameer wordt de vernietiging van groote ingesloten Sowjet-legers, door onze, naar den oever van het Ladogameer opgerukte troepen voortgezet. TOEZEGGING VAN STEUN AAN TURKIJE. Ankara ontvangt verklaringen van Londen en Moskou. Stockholm, 13 Aug. (D.N.B.) De Engclsche nieuwsdienst meldt, dat de Britsche ambassadeur te Ankara op 10 Augustus den Turkschen minister van buitcnlandsehe zaken een verkla ring van de Britsche regeering heeft overhandigd. Daarin zegt Groot-Brittannië aan Turkije zijn steun toe, voor het geval een Europeesche mogendheid een aan val op Turkije zou ondernemen. De Britsche regeering, zoo wordt in de verklaring gezegd, zal vasthouden aan de conventie van Montrcux en zal er voor zorgen, dat de Dardanellen niet in handen van een andere mogendheid vallen. Dex Engclsche nieuwsdienst meldt verder, dat de Sowjet-ambassadeur te Ankara een dergelijke verklaring heeft doen toekomen aan het Turksche de partement van buitenlandsche zaken. 's-Gravenhage, 0 Augustus. Het was Zaterdag 0 dezer, een bij zondere dag op de persconferentie,' die naar gewoonte in het gebouw Kneu terdijk 20 plaats vond. De leider van de reizen, welke door buitenlandsche. journalisten en deskundigen naar de verschillende fronten in dezen oorlog reeds gemaakt werden, ritmeestei Freudemann, vertoefde in Den Haag en vertelde aan de hand van een in de zaal opgehangen kaart over zijn ve le en belangrijke belevenissen aan het oostelijk front. Ritmeester Freudemann leidde sinds het begin van den oorlog reeds ruiin 2UU dergelijke reizen, niet alleen van journalisten, mahr bijv. ook van juristen, politici, industrieelen, land- houwers, enz. Deze reizen strekten zich over alle oorlogsgebieden uit. Zoo beleefden buitenlanders als ooggetui gen den veldtocht in Polen, zagen de gruwelen in Bromberg, trokken door Noorwegen, reis4*É^<h)t>4 hel westen, beleefden den val van Duinkerken, den intocht in Parijs en den wapen stilstand te Compiègne op 21 Juni 1940, maakten den Griekschen veld tocht mee en zagen de Metexaslinie, de Thermopylen en Athene. Gezamenlijk werd op deze reizen, die met elkander ruim 1500 deelne mers telden, meer dan 350.000 K.M. afgelegd. Dat de spreker dus ontzaglijk veel - gezien heeft, zal men begrijpen. Zijn schildering van de jongste reizen in de uitgestrekte ruimten van het oos telijk front was aanschouwelijk en treffend en bracht menig moment, dat men in de bladen in den loop der laat ste weken zag aangestipt, onder do volle belichting van het persoonlijk doorleefde. Reeds werden sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjets vier rei zen door ritmeester Freudemann ge organiseerd en wel: de eerste naar Lemberg, de tweede naar de omge ving van Brest-Litowsk en Bialystok, de derde door Litauen en Letland, de vierde naar Minsk. De eerste reis begon 1 Juli; negen buitenlandsche journalisten, verte genwoordigers van de pers der Veree- nigde Staten van Amerika, Japan, Ita lië, Mexico, Zweden en Spanje waren de deelnemers. In de bladen leest men vaak over'de ravitailleering van een leger en be grijpt, dat de dusgenaamde „Nach- schub" een ontzaglijke organisatie vereischt. Hoort men /uil eigen aan schouwing vertellen, hoe de groote wegen naar het Oosten door colonne op colonne in beide richtingen in be slag genomen worden en alles met dc regelmaat van een uurwerk verloopt, maar ook verloopen moet, dan begint men in superlatieven te denken en verstaat, welk een overweldigenden indruk deze ontzaglijke oorlogsmachi nerie op den ooggetuige dezer dingen maken moet. Wat te Lemberg gezien werd is reeds hekend. Men kan niet verwach ten er nog iets nieuws over te hooren. Maar toch stemt het tot voldoening, dat een negental buitenlandsche be roepsverslaggevers, ook ten deele uit landen, die allerminst pro-Duitsch genoemd kunnen worden, dadelijk in de eerste dagen van de ontdekking der gruwelen in de gelegenheid geweest zijn met eigen oogen te constateeren, dat in de gegeven berichten geen over drijving school, veeleer soberheid en vrees voor al te groote rauwheid over- heerscht heeft. De werkelijkheid is inderdaad niet te beschrijven en heeft vastgelegd, hoe in het Sovjet-paradijs heesten heerschen. Dezen indruk krijgt men opnieuw hij de schildering van den toestand der gevangen genomen troepen, waar bij o.a. officieren werden gevonden, die hun laarzen tegen sigaretten ver kwanselden en blootsvoets liepen, een overste, die slechts twee jaar op een legerschool geweest bleek te zijn en geen brief schrijven kon, jongens, ter nauwernood de kinderschoenen ont wassen, die ongeoefend het kanonvuur ingejaagd waren, vrouwelijke solda ten enz. enz. En dat alles in een bonte mengeling van rassen en volken, hij welker typen en cultuurtoestand men zich eenige eeuwen in de geschiedenis terug verplaatst waant. De tweede rejs, die de slagvelden der „Einkcsselung" van Byalistok tol hoofddoel had, bracht onder den in druk van het feit, wat er van Europa en onze cultuur terecht had moeten komen, indien de enorme wapenmas sa, over welke de Sovjets bleken le beschikken en in de gebieden der Duitsche grenzen als een dreigend monster van gigantische afmetingen gereed stond, gelegenheid gekregen had, eigen marschroute te volgen. Want hier rijdt men eindelooze kilo meters tusschen aan weerskanten van den weg opgestapelde ijzer- en staal- massa's, wapenen van de meeste mo derne structuur, thans stukgeslagen en buitgemaakt, doch in hun sombe re machteloosheid nog sprekend van het monsterlijk gevaar dat hier in de handen van zulk een Lembcrg-cultuur dreigde. Aan de reis door Litauen en Let land namen een 15-tal buitenlandsche journalisten deel, vertegenwoordigers der pers van Italië, Zweden, Japan, Hongarije, Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika, ook een Litauer en een Let. Wij beleefden hier nog eens den gruwel der wegvoering van geheele bevolkingsgroepen, wegge sleept naar onbekende verten, onder weg vermoord. Zagen ook weer den dichtgetimmerden woonwagen met kleine kinderen, dien de Sovjets een voudig ergens onverzorgd hadden la ten staan, zoodat tenslotte alle kinde ren verhongerden. In het mooie, oude Riga, dc stad met uit de middeleeuwen stammende rijke cultuur, heeft het Sovjetbarba- risme natuurlijk Aziatisch huisgehou den. Dc hooge St. Petri-kerk, het her vormde huis der zwarte hoofden, al die oud-gedenkteekenen rondom hel raadhuisplan, ze bestaan niet meer, behalve symbool midden dezer verschrikkingen het groote stec- nen Roland-beeld. Cultuur en Sovjel- rapaille blijken elkander niet te kun nen verdragen. Op de uiteenzettingen van ritmees ter Freudemann, onopgesmukt, sober en daardoor des te welsprekende» voorgedragen, volgde een warm ap plaus. In zijn slotwoord zeide de leider der persconferentie de heer Janke, hoe de Sovjets het dusgenaamd Sov jet-paradijs nu 25 jaar lang de huiten- wereld hebben afgesloten en daartoe zelfs aan dc grenzen een 50 K.M. diep te, onbewoonde zone des doods schie pen, met het dubbel doel de bewoners der Sovjet-Unie in het geloof te laten, dat het aan de andere zijde dier zone des doods nog ellendiger was dan bij hen, en de overige volken der wereld eiken blik in de Sovjetwereld onmo gelijk te maken. Thans is de sluier van al deze geheimenissen afgerukt en ziet de verkommerde bevolking de Russische landen Europa terug. Ziet Europa deze medemenschen terug. Voor onze oogen breidt zich thans een volkerenwereld uit, die on der de schrikkelijke uitbuiting tot een peil omlaag gedrukt is, als zei Is voor het vee in West-Europa nog .te laag zou. zijn en maken we kennis met een terreur-regime van een derge lijke wreedheid en tegen-natuurlijk heid als de wereld nog nooit gekend heeft. Invoering van een volksschool. Dc secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, heeft voor de radio een rede gehouden, waaraan wij het volgende ontleenen: De dragers van de geestelijke en po litieke bewegingen van heden zijn er zich van bewust, dat het voor den op bouw van de toekomstige wereld nood zakelijk zal zijn, te beschikken over een jeugdige generatie, die van de denkbeelden en de idealen, die aan dezen nieuwen wereld-opbouw ten grondslag liggen, heelt kennis geno men en ten opzichte van deze een ei gen standpunt heeft bepaald. De algemeene vrijheid van onder wijs, welke steeds richtsnoer is ge weest van onze geheele onderwijswet- geving, brengt in de tegenwoordige omstandigheden bepaalde bezwaren met zich mede, aldus spr., niet in de eerste plaats bezwaren van principi- eelen aard, want het recht op bijzon der onderwijs wordt ook thans voor hen, die daaraan behoefte gevoelen, volkomen erkend, doch wel bezwaren van algemeen-bestuurlijken aard. Zoo was de Nederlandsche regeering niet bevoegd om leerkrachten bij het bijzonder onderwijs te benoemen of te ontslaan. De politieke situatie heeft 't noodzakelijk gemaakt, dat te wijzigen. Handhaving van orde en rust. Ik wil ruiterlijk erkennen, dat de onderwijzers en leeraren er in het al gemeen toe medewerken de jeugd rus tig te houden en te zorgen, dat er geen incidenten ontstaan. Ik breng hun daarvoor graag hulde. Toch komen er nog steeds gevallen voor die van. on verstand getuigen, gevallen, die dooi den invloed van den onderwijzer vaak hadtien kunnen worden vermeden. Daar de maatregelen, die het depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming daartegen kan nemen, nog niet doeltreffend genoeg waren, heeft de rijkscommissaris aan den secretaris-generaal van dat depar tement bevoegdheid gegeven zoo nóo- dig door te tasten en, bij gebleken on wil van het schoolbestuur, aan bij zondere scholen docenten te schorsen of te ontslaan, leerlingen weg te stu ren, de school te sluiten of aan de rn-acht van het schoolbestuur te ont trekken. Ik verzoek u uitdrukkelijk te letten op de woorden: bij gebleken onwil. Ik zal van deze bevoegdheid alleen in het uiterste geval gebruik maken. Het ligt in de macht der schoolbestu ren, dat dit wapen nooit behoeft te worden toegepast. Sinds kort is aan het departement verbonden dr. D. C. De Echo van het Zuiden, Waaiwyksck en Laigstraalsrhe Courant* Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1