Nostra res agitur. FEUILLETON BEATE WEET, WAT ZE WIL Gemengd Nieuws. BONNEN. Thans zijn geldig: BROOD EN GEBAK: De met 30 genummerde bonnen (broodkaart) geven elk recht op liet koopen van pl.m. 100 gram brood per bon. De met 30 „4 rantsoenen" genum merde bonnen (broodkaart) geven elk recht op bet koopen van 400 gr. brood per bon. Geldig t.m. Zaterdag 10 Augustus. BLOEM: Bon 30 (bloem kaart) geeft recht op 35 gram roggebrood of 50 gram an der brood of V2 rantsoen gebak of 35 grain meel. Geldig t.m. Zaterdag 10 Augustus. AARDAPPELEN. Bon 29 reserve geeft recht op bet koopen van 3 K.G. aardappelen. Geldig t.m. Zaterdag 10 Augustus. Bon „30 reserve" (bonkaart diver sen) geeft recht op 1M> K.G. aard appelen. Geldig t.m. Zondag 17 Augustus. MELK: Bon 30 (melkkaart) geeft recht op het koopen van 1% liter melk. Geldig t.m. Zaterdag 10 Augustus. BOTER OF MARGARINE: B011 20 en 27 van de boterkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. Bon 20 en '27 van de vetkaart geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon met 22Va cent reduc tie per 250 gram. Geldig t.e.m. Woensdag 20 Aug. KAAS: Bon 30 (bonkaart algemeen) geeft recht op 't koopen van 100 gr. kaas. Geldig t.m. Zaterdag 0 September. EIEREN: Bon 30 (eierenkaart) geeft recht op het koopen van een ei. Geldig t.m. Zaterdag 10 Augustus. KOFFIE-SURROGAAT: Bon 108 (bonkaart algemeen) geefl recht op hel koopen van 250 gram koffie-surrogaat. Geldig t.m. Zaterdag 0 September. StJlKER: Bon 107 (bonkaart algemeen) geeft recht op hel koopen van 250 gram suiker. Geldig t.m. Zaterdag 0 September. .JAM e.d.: Bon 109 (bonkaart algemeen) geefl recht op het koopen van 500 gram. Geldig t.m. Zaterdag 0 September. VLEESCH EN VLEESCHWAREN: De met „30 vleesch" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft recht op het koopen van 'n half rantsoen vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. De met „30 vleeschwaren" gemerkte bon (vleeschkaart) geeft' recht op 't koopen van een rantsoen vleesch of een rantsoen vleeschwaren. Geldig t.m. Zaterdag 16 Augustus. HA VERMOUTH of GORT: Bon 111 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen vaii 250 gram havermouth, havervlokken, liaver- bloem, aardappelvlokken, gort, gort- meel of grutten. Geldig t.m. Zaterdag 6 September. MAYZENA of VERMICELLI: Bon 112 (bonkaart algemeen) geeft recht op het koopen van 100 gr. ver micelli, macaroni of spaghetti; of 100 gr. maizena, sago, aardappel meel; of 100 gr. zetmeel verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoe- der. Geldig, t.m. Zaterdag 6 September. RIJST: Bon 110 (bonkaart algemeen) geeft recht óp 250 gram rijst, rijstemeel. -bloem, -gries, gruttemecl (gein. meel). Geldig t.m. Zaterdag 6 September. ZEEP: Bon 106 (bonkaart algemeen) .als mede de met A. zeep gemerkte bon van de zeepkaarten Pj en Q, geeft recht op het koopen van 150 grain toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstel ling van voor 1 Jan. 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samen stelling van na l Jan. 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 60 gram waclitpoeder. Geldig t.e.m. Zondag 31 Augustus. SCHEERZEEP: Bon „K" van de tcxtielkaart (paarse kleur), uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ouder, geefl recht op het koopen van 50 gram scheerzeep of een tube of een pol schecrerêinc. Geldig I.e.111. Zondag 31 Augustus. PETROLEUM: Bon 13 (bonkaarten M. en O.) 2 liter. Geldig t.m. Zondag 5 October. HONDEN- EN KATTENBROOD: Bon 12 van de voederkaart voor honden en katten. Geldig t.e.m. Zondag 31 Augustus. ZELFINGEMAAKTE GROENTEN. Vele huisvrouwen hebben de gewoonte andijvie en Snijboonen in het zout in te maken. Andere huis vrouwen steriliseeren iederen zomer een flinke voorraad groenten. En 1111 de laatste jaren de groenten machinaal gedroogd wordt, vragen velen zich af of dat zij dit ook zelf kunnen doen. Vooral in de huidige tijdsomstandigheden gaan vele over tot het inmaken van groenten. Het is echter de vraag of het nuttig is de groenten zelf te zouten, te drogen of te steriliseeren. Uit het voedingsoogpunt bezien, moet deze vraag ontkennend beant woord Worden. Met zuurkool als uitzondering bevatten de zelfinge- maakte groenten weinig of geen vitaminen. Moet het inmaken van groenten dan geheel worden afgeschaft Noodzakelijk is dit niet want groenten kunnen 's winters een aan gename afwisseling zijn. Maar ook de huisvrouw moet bedenken, dat de groenten 's zomers zoowel als 's winters versch gebruikt moeten worden. Alleen wanneer zij over meer groenten beschikt dan zij in verschen toestand kan gebruiken, zal zij dit teveel moeten inmaken. Nu het steriliseeren te veel brand stol vraagt zal de keuze juist op den inmaak in het zout vallen. Al is dit een veilige en gemakkelijke conser- veerings methode, het is toch een van de minst geschikte. Het zout outtrekt niet alleen het water aan de groenten maar ook de in het water opgeloste mineralen en vita minen Hetgeen er van deze voedings- bestanddeelen is overgebleven, ver dwijnt bovendien bij de eigenlijke bereiding geheel, daar voor het ont- zouten der groenten het afkoken noodzakelijk is. Dit afkoken vraagt weer brandstof zei Is veel meerdan voor het afkoken van versche groen ten noodig is. Verstandiger is het in den zomer de groenten veel rauw te gebruiken zoodat de brandstof voor 't sterili seeren gespaard wordt. Tegenover het inmaken met veel zout staat het inmaken met weinig, zout, volgens de wijze waarop zuur kool ingemaakt wordt. Deze laatste conserved ingsmethode is zéér aan te bevelen, daar de groente niet geleden heeft en het vitaminegehalte van de groente niet verloren gaat, terwijl de melkzuur gisting, die tijdens het conserveeren optreedt, degroen ten lichter ver leerbaar maakt. Behalve voor de bereiding van zuurkool wordt deze in maak methode nog niet veel toegepast. Toch kan men snijbonen en roode kool op de zeilde wijze inmaken. De zure smaak lijkt in het begin misschien wat vreemd, maar als men bedenkt, dat aan de stamppot van snijboonen of roode kool dik wijls wat azijn toegevoegd wordt, dan mag dit geen bezwaar zijn. Integendeel van dealdus ingemaakte groenten zijn zeer smakelijke stamp potten te bereiden. De nadruk dient er nog eens cp gelegd te worden, dat alleen gave boonen voor den inmaak gebruikt mogen worden. Enkele aangestoken boonen kunnen den geheelen inmaak bederven. Zure Snijboonen 1 kg snijboonen, 12 gr zout (ruim een afgestreken eetlepel), wat karne melk (pl.m. 1 eetlepel). De boonen afhalen, wasschen en fijn snipperen, en met het zout net zoo lang kneden tot pekel gevormd wordt. De boonen overdoen in een goed schoongemaakte Keulschepot stevig aandrukken en zóo nu en dan een scheutje karnemelk toevoegen. Een plankje en een steen op d>e inmaak leggen, zoodat de boonen flink onder hel vocht komen testaan. Voor het stof een doek, bord of deksel op de pot leggen. De pot op een. koele plaats laten staan en na 14 dagen de kaam-laag die zich op de pekel gevormd heeft verwijderen. Steen, plankje en doek schoonwasschen en weer op de boonen leggen en deze bewerking herhalen wanneer het noodig is. De aldus ingemaakte boonen behoeven niet te worden afgekookt. „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Door OTFRID VON HANSTEIN. Vertaald door Angelica van Hest. (Nadruk -verboden) 4) Als 11 een menschenleven, dat toch nog recht op een toekomst heeft, wilt red den, trouw dan met ineTrouw met me en een uur later reist u naar Ro- sario en ik verdwijn voor altijd uit uw oogen. Ik weet wel, dat u niet van mij houdt; ik heb u ook niet lief als dat wèT zoo was, had ik er nooit met u over durven spreken. Wij zijn beiden jong en willen beiden natuur lijk los van elkander onze eigen toe komst vormen. Ik geef 11 de verzeke ring, dat ik nooit eenige aanspraak op u zal doen gelden. U zult mij niet te rugzien; 11 kunt dus onmiddellijk echt scheiding aanvragen wegens kwaad willige verlating. Ik zweer 11 bij al wat mij heilig is, dat ik alle schuld op mij neem. Ik zal u de duizend mark geven die ik nog bezit, dan kunt u daarmee de scheidingskosten betalen maal laat'me alsjeblieft niet in den steek! Dornbusch liet Beate rustig uitspre ken; hij begreep zichzelf niet. Wat dit meisje van hem wilde was zóó iets on- geloofelijks, was zóó buiten alle ver houding, dat hij wel begreep dat zij door wanhoop gedreven werd.. Geen oogenblik kwam de gedachte bij hein op dat zij hem misschien 111 de val zou laten loopen. Nog nooit had haar gelaat er zoo rein en onschuldig uit gezien' als bij dit voorstel. Ik heb 11 alles verteld. Ik verzoek 11 nogmaals: help mij! Ik bezweer 11, help mij, want naar Duitschland te rug ga ik niet. Nog steeds stond Egon Dornbusch zwijgend te overleggen wat hij doen zou. Hij had ontzaggelijk medelijden met haar en dat niet alleen: haar doorzettingsvermogen, haar energie wekten zijn bewondering op. Wie zoo'11 vertrouwen in vreemden had, moest zelf wel een buitengewoon karakter hebben. Nu zag hij haar aan. U hebt heel veel vertrouwen in mij. Ik moet wel. Wanneer moet ik beslissen? Tot mijn spijt nu onmiddellijk. Er is al een uur verstreken; ieder oogenblik kan de controle-commissie van boord gaan en dan is het tc laat. Plotseling kregen de zenuwen dooi de geweldige spanning de overhand en zij snikte luid. Droog uw tranen maar en ga met mij mee. Een geheel andere uitdrukking kwam op haar gezicht; in haar oogen was een grenzelooze verbazing te lezen. Wilt u me werkelijk helpen? Hij trachtte nuchter en zakelijk te spreken. Ik wil u helpen; maar ik vertrouw dan verder ook volkomen op uw be lofte. Onwillekeurig trok er een bittere trek om haar mond. Wat had hij een haast, 0111 haar zoo spoedig mogelijk weer kwijt te raken! Beate en Egon gingen samen naar het dek. De heeren van de douane en de regeeringscontrole borgen juist hun papieren op. Mag ik 11 wat vragen, senhores.! Zeker. Hebt u gaweigerd deze dame aan land te laten gaan? Het was onze plicht. De senhorita heeft verzuimd, 11 mee te deelen dat zij met mij verloofd is en dat wij het plan hebben, onmid dellijk te trouwen. Dat is iets anders. Onder deze omstandigheden mag de senhorita na tuurlijk aan land gaan. Natuurlijk mag zij het tehuis voor landverhuizers niet verlaten, alvorens het huwelijk vol trokken is< Zij wordt in haar eigen be lang onder politie-toezicht gesteld, wanneer 11 er niet de voorkeur aan geeft, 11 onmiddellijk na de landing, vergezeld van een ambtenaar, naar 't Registro Civil te begeven en daar het huwelijk officieel te laten voltrekken. Hel kerkelijk huwelijk kan daarna plaats vinden, wanneer 11 dit wenscht. Ik verzoek u ons onmiddellijk naar het gebouw van den burgerlijken stand te laten brengen. Beate had gedurende dit gesprek naar den grond gestaard en ook Egon zag haar niet aan. Is er al voor uw bagage gezorgd? Die hebben we nog hier! Welk hotel? Mij werd hotel Jousten aanbevo- DE PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. Prijslijst voornaamste in- strnment in den strijd legen de te hooge prijzen. De aangekondigde prijslijst van groenten en fruit, geldende voorde periode van 13 tot en met 19 Aug. welke werd opgesteld door den ge machtigde voor de prijzen is ver schenen. Dezelijsl wil 't voornaamste instrument zijn in den strijd tegen de te hooge groenten- en fruitprijzen het instrument namelijk, waarva elke huisvrouw zich dagelijksch bij haar inkoopen zal kunnen bedienen. Slechts door onafgebroken contróle van 't koopei d publiek, dat immers de eerste belanghebbende is, kan aan deze ongewenschte toestanden een einde worden gemaakt. Met nadruk wordt nogmaals ge wezen op *hel karakter van deze prijzen. Hel zijn geen vastgestelde maximumprijzen, die zonder meer door eiken groentenhandelaar bere kend mogen worden. Het zijn echter wel de hoogst denkbare prijzen. Zij zijn berekend voor groenten van de allerbeste kwaliteit, gekocht tegen den maximum veilingprijs, waarop de hoogst denkbare prijs voor ver pakking en vracht zijn gelegd.Daarbij zijn dan nog de hoogst toelaatbare winstmarges voor grossier en klein handelaar in aanmerking genomen. In zeer vele gevallen Zullen de prijzen welke een bepaalde groenten- handelaar mag vragen, belangrijk lager zijn De kwaiileit kan minder zijn, de kosten van verpakking en van de vracht zullen zeer vaak lager blijven. Ook de groentenhandelaren die zelf op de veilingen koopen, waarbij dus een grossier optreed, wat vooral in de kleinere steden voorkomt moeten lagere prijzen noteeren. Wanneer de huisvrouwen van de haar geboden hulp nu een goed ge bruik maken, zal aan de vele over tredingen een eind gemaakt worden en daardoor de voedselvoorziening vooral van de ininst-draagkrachtigen beter verzekerd zijn. Een scherpe doeltreffende controle van de zijde der daartoe aangewezen instaniies zal de juiste naleving dezer prijs- voorschriften nog bevorderen. Groenten en fruilmoeten geprijsd zijn. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat handelaren, die groenten en fruit aan het publiek verkoopen, verplicht zijn deze te prijzen. Zooals bekend, blijft deze verplich ting niet beperkt tot winkels, maar strekt zich uit tot groenten-en fruit- stalletjes, groentenwinkels, hand karren of andere voertuigen, waarop groenten en fruit ten verkoop wor den aangeboden. De prijsaanduiding moet op een voor eenieder duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschiedenhierbij moeten voor zoover het de prijs lijsten betreft, de gebruikelijke be namingen gebezigd worden, terwijl bovendien op de prijslijsten en prijs kaartjes de soi teeringen, maten of nummers vermeld moeten slaan, zooals dit in de offickele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen, zijn gebezigd. len. Laat 11 de bagage maar expedi- eeren door de firma Furlong, die is heel betrouwbaar. Over een half uur verwacht ik u aan den valreep! Met opzet bleef Egon lang met den expediteur praten; gedurende het hall uur dat ze op den ambtenaar moesten wachten, spraken zij niet met elkaar. Zij bleven als laatsten aan boord en waren dankbaar, toen ze bet schip ein delijk konden verlaten. De formaliteiten bij de douane wa ren 1111 spoedig voorbij, omdat zij maar weinig bagage hadden. I11 een auto reden ze daarna vergezeld van den- zelfden ambtenaar, die gelukkig Duitsch sprak, naar liet gebouw van den Burgerlijken Stand. Wat een zonderlinge situatie voor Dornbusch! Daar stond hij in '11 klein kantoortje voor een wildvreemde, die iets beweerde, waarvan hij geen woord verstond en naast hem bevond zich een jong meisje, dat hij slechts vluch tig kende. E11 hij stond daar werkelijk om met bet meisje tc trouwen! Onderteekenen! Hij deed het onver schillig. Beate met vaste hand; de bei de ambtenaren, die als getuigen diensl deden, zakelijk. En wat was het eigen lijk idioot, dat die ambtenaren hem feliciteerden! Waarvoor toch? 't Was waar, dc ambtenaren waren zichtbaar verbaasd en hadden zeker n<5g nooit zoo'11 wonderlijk bruidspaar gezien. Eindelijk zaten ze samen in de auto. Hotel Jousten. Zij reden langs het station Retiro, door Maipu; het geweldige verkeer van de wereldstad stormde op hen aan. Beate zag er niets van. Ze keek zaak DAT beteekent: onze wordt verdedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeggen, de zaak van het Nederlandsche volk, van geheel Europa, wordt verdedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de Duiische weermacht samen met de legers der verbonden mogendheden, samen met de legioenen uit alle beschaafde landen, tegen de Sowjethorden. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd enaf doende. dat bewijzen de berich ten, die geregeld binnenkomen en waarin in sombere bewoor dingen de geweldige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd en daarom Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk landge- nooten aan den strijd deel nemen. Inderdaad, er strijden reeds duizenTlen Nederlanders in de Waffen S. S. Er zijn pas weer eenigecontingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken. Maar er zijn nog tienduizen den flinke kerels, die wakker- geschud moeten worden, om tot besef te komen, dat een Neder landsche zaak door Nederlan ders verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd. Het is dus ook uw dure plicht om u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Op slipte naleving van deze voor schritten zal nauwlettend worden toegezien- O vertreders stellen zich aan strenge straffen bloot. Inbraken te Nijmegen opgehelderd. Twaalf verdachten gepakt. In den avond van 23 Juli werd ingebroken in een zeepfabriek te Nijmegen. De inbrekers werden toen gestoord en lieten op hun vlucht een luchtpistcol achter. De politie stelde bij winkeliers een onderzoek in en toen bleek, dat dit pistool was gekocht door een 19- jarigen jongen. Deze werd weldra gearresteerd en 11a een bekentenis ter beschikking van de Justitie te Arnhem gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, wie de vrienden waren van dezen verdachte. Al deze jonge lieden zijn nu door de politie ge arresteerd. Gebleken is, dat zij, twaalf in getal, met eenige ouderen een dievencomplot vormden, dat gedurende de laatste maanden in v.erschillende combinaties inbraken in fabrieken en pakhuizen had ge pleegd. Zoo werden in een schoenen fabriek 50 paar schoenen en uit een andere 30 paar schoenen gestolen, benevens nog een hoeveelheid leer. langi- al de vreemde menschen heen en dacht aan den grooten dienst, dien j Egon Dornbusch haar had bewezen. Zij greep zijn hand. Ik dank u, mijnheer Dornbusch. Tot uw dienst, juffrouw Serenus. Hij gevoelde zelf, hoe dwaas die woorden waren; toen stapten de heer en mevrouw Dornbusch voor. het ho- tel uit de auto. HOOFDSTUK IL De heer en mevrouw Dornbusch werden door den portier van het vol- j komen Duitsche hotel begroet. Hun komst was reeds aangekondigd dooi de expediteursfirma Fourlong, die de bagage had gebracht. Ik heb een mooie kamer voor mijnheer en mevrouw gereserveerd. Mag ik u voorgaan? De Duitsche hotelier, die naderbij kwam, vroeg druk pratend of ze een goeden overtocht hadden gehad, ol' ze lang dgchten te blijven en of hij hen in de vreemde stad misschien behulp zaam kon zijn. Zonder een woord te antwoorden traden ze in de lift, stegen naar de derde verdieping van den wolkenkrab ber en kwamen daar in een 'vriende lijke kamer. De twee bedden die er stonden, maakten Beate nog verlege- ner dan ze al was. Een oogenblik stond Egon te over leggen wat hij zou doen; toen wees hij met een uitnoodigende beweging op een clubfauteuil voor den haard. Neemt u alstublieft plaats! (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 4