PROVINCIAAL NIEUWS. HLde BONT-van HULTEN est" HEERENKLEEDING NAAR MAAT S-HAANDAQSMOROENS GESLOTEN. 's-HAANDAGSMORGENS GEOPEND DE BICO Tweede Blad Zaterdag 16 Augustus 1941 No. 66 De Echo van het Zuiden SPRANG—ÜAPELLE. BIOSCOPEN. LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 is de Galerij voor den verkoop De Ijzerhandel blijft daarentegen als normaal voor den verkoop ingevolge personeel regeling vrijen tijd GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. B|. Hoofdpijn en K EXAMENS. Te 's-üravenhagc slaagde voor het examen Handteekenen 1. o. de heer C. H. F. van Oostruin alhier en te Utrecht voor het examen Fransch l.o. mej. A. A. M. C. Schellekens te Waal wijk. Voor het te 's-Hertogenbosch ge houden Praktijk-Examen „Nederland- sche Handelscorrespondentie" op 27 Juni j.l., afgenomen door de „R.K. Vereeniging van Leeraren tot Bevor dering van het Handelsonderwijs", slaagde de heer A. J. Lombarts Josz. alhier. Geslaagde genoot zijn opleiding hij den heer A. J. Spierings te 's-Hertogen bosch. Geslaagd voor akte Hoog-l)uitsch l.o.: mej. J. Visser, onderwijzeres Nuts U.L.O.-school te Waalwijk. OVERSTE LAURENTIA. Naar men ons mededeelt is de Eer waarde Zuster Laurentia, werkzaam in het klooster te Klein-Dongen, be noemd tot Overste van de Zusters van O.L. Vrouw van het H. Hart van het klooster in de St. Antoniusparochie. NEI). HERV. KERK (v.m. Baardwijk). It A.s. Zondagmorgen te 10 uur hoopt 1). V. in den dienst des Woords voor te gaan de Weleerw. heer Ds. W. A. Smit, Ncd. Herv. predikant te Deil (GÏd.). lijk. Een middenweg is oogenschijnlijk tusschen deze twee polen niet moge lijk. Wij zeggen oogenschijnlijk, want thans is bewezen dat er ook eerlijke dieven bestaan, al zal hun corps zich wel niet in een groot aantal leden mo gen verheugen. Van den eenen kant is dat maar goed ook, want een eerlijke dief is even goed een dief als een dief. Om nu ter zake te komen is liet noodig dat we eerst nog een korte toe lichting -geven op de feiten, die den held van dit verhaal tot een eerlijke dief gemaakt hebben. Alhoewel de beperking van de aard appeldistributie slechts een tijdelijke maatregel is, zijn er nog sfceds inen- schen die zich daaraan maar moeilijk aan kunnen passen. In onze heden- daagsche maatschappij moet men zich nu en dan offertjes kunnen getroosten. Het is nu eenmaal oorlog en daar hebben we maar rekening mee te hou den. Toch kunnen wij ons voorstellen dat er huisvrouwen zijn die met hun aard appelen geen raad weten, niet omdat zij er te veel hebben, maar omdat er te yveinig zijn en haar de kunst ont breekt om dezen kleinen voorraad zoo economisch mogelijk te benutten. De echtgenoot vindt dit natuurlijk zeer vervelend en peinst op middelen om aan meer aardappelen te kunnen ko men. Hij bepraat den grocntenboer. Resultaat: nul. Hij west nog ^ergens een landbouwer zitten die hij vroeger eens een dienst bewezen heeft. Resul taat: nul. En zoo gaat het verder en GROOTBSTR. 231, WAALWIJK TELBF. 109 LUXOR BIOSCOOP. „Een zonderlinge gast". Het is een eigenaardige geschiedenis welke aan deze film ten grondslag ligt. De rijke kunsthandelaar Bruneaux staat namelijk op het punt het verlo vingsfeest te gaan vieren van zijn dochter Yvette met Henry de Valen- coürs. Hij bewondert het schitterende collier, dat Henry voor zijn verloofde heeft meegebracht en dat de vader van Henry destijds reeds hij Bruneaux ge kocht heeft, om het op zijn beurt aan zijn toekomstige vrouw als vcrlovings- geschenk te geven. Met dit collier komen echter ook de moeilijkheden het huis binnen, in de persoon van een vrouw Lou. Lou is de moeder van Yvette, die zich van Bru neaux heeft laten scheiden, om verder een avontuurlijk leven te gaan leiden. Bij dit avontuurlijke is zij in de strik ken geraakt van een gevaarlijk sujet, die haar dwingt, telkens weer haar familie geld af te persen. Dit is nu ook weer het geval, maar om een schandaal te voorkomen belooft Bru neaux haar, dat zij* denzelfden avond nog een flinke som geld zal krijgen. R. K. C. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM. Heden was het 25 jaar geleden dat mejuffr. Siska van de Ven in dienst trad ten kantore der fa. Timmermans van Turenhout alhier. Ter herdenking van dit zeer bijzondere jubileum, wer.d haar onder hartelijke bewoor dingen van waardeering en dankbaar heid, een prachtig cadeau door de directie aangeboden. Zoowel het kantoor-personeel als heeren vertegenwoordigers toonden hun belangstelling door het aanbieden van waardevolle geschenken. Uit de kringen van schoenwinke liers, zoowel als van zaken-relaties hier en elders, mocht de jubilaresse tal van gelukwenschen ontvangen, waarbij wij ook gaarne van harte de onze voegen. Dezer dagen herdenkt ook de heer H. Nieuwkoop alhier zijn 25-jarig dienstverband in de Timtur-fabriek. JUBILEUM BIJ „DE AMSTEL". Naar men ons mededeelt zal het ju bileum van den heer P. P. Brok, zil veren jubilaris bij „De Amstel", op Woensdag 20 Augustus herdacht wor den. JUBILEA O. M. O. Naar de heer Drs. G. J. de Vries ons mededeelt, is' het bericht van zijn ju bileum uit ons vorig nummer, dat wij overnamen uit de Grondwet niet juist. JEUGD-ATHLETIEKWEDSTRIJDEN BAARDWIJK - R.W.B. - W.S.C. In een Woensdagavond in Hotel „De Twee Kolommen" gehouden gecombi neerde vergadering van de vereeni- gingsbesturen van Baardwijk, R.W.B. en W.S.C., werd besloten op Zondag 24 Augustus groote jeugdwedstrijden te organiseeren. Het was de bedoeling dat alle Waal wij ksche voetbal vercenigingen daar aan zouden deelnemen. Eén heeft zich echter teruggetrokken en een eigen jeugddag georganiseerd. BILJARTEN. Tusschen een zestal uit café City en de W.B.C. had een ontmoeting plaats, die tol de volgende resultaten leidde: City G. Slaats 31. G. Brok 53, H. de Ruijter 60, J. van Os 57, J. Blom 75, R. de Ruijter 75. Tota,al 357. W.B.C. Fr. Slaats 100, L. van'Berkel 100, W. Lammers 100, Chr. van Berkel 75, P. Danckaert 50, G. van der Zanden 40. Totaal 465. De hoogste serie van café City wérd behaald door G. Brok met 19 car., die van W.B.C. door L. van Berkel met 25 caramboles. EERLIJKE DIEVEN. Men zal zich misschien met eenige verwondering afvragen hoe deze twee woorden met elkaar in overeenstem ming te brengen zijn. Immers, men is eerlijk en dan geen dief, of men is een dief en dus vanzelfsprekend niet eer- het resultaat werd steeds nulliger. Natuurlijk begint de echtgenoot moedeloos te worden en in zijn moe deloosheid ontstaat in zijn brein een plan om dan tenslotte de aardappelen maar te gaan stelen. Daar achterom het landweggetje weet hij een prachtig aardappelveld en wie zal hem zien als het donker is? Niemand toch zeker. Nu het besluit eenmaal genomen is, vindt hij het toch wel wat erg. Altijd Trouw en eerlijk geweest en nu zoo maar een dief worden! Zijn betere-ik begint te spreken, maar zijn slechtere- ik zegt ook wat, en wel, dat hij aard- appelen moet hebben. Nu begint de groote strijd. Wie zal het winnen? De betere- of de sleclitere-ik? Zij winnen alle twee. Want de brave echtgenoot en zorgzame huisvader brengt 's avonds resoluut, maar stie- kum het veld een bezoek. Hij rooit de struiken alsof hij nooit iets anders^ gedaan heeft dan zijn vrouw, bij de haren trekken, iets wat men van hem toch niet zou verwachtenen van haar zeker niet. Eindelijk is de zak vol. De dief is tot heden nog oneerlijk geweest, maar nu komt de eerlijke. In een sigarenkistje, dat rammelt v&n geld, is de eerlijkheid vervat. De boer vindt een gerooid veld, maar tevens een kistje met de centen en... de aardappelen zijn betaald. Het voorbeeld verdient geen navol ging, want een eerlijke dief is ook een* dief. Het geval moet zich afgespeeld heb ben ergens in onze contreien, in een dorp in de Langstraat. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN ENZ. Door D.V W. uit Sprang-Capelle is bij de gemeente-politie aangifte gedaan van diefstal van ongeveer twee mud aardappelen, die gerooid zijn van z'n veld in den Buitenpolder van Besojjen. Een onderzoek wordt door de ge meente-politie Van Waalwijk ingesteld. Ook meldt men ons nog verschil lende diefstallen van veldvruchten, fruit in diverse tuinen, waarbij men zich niet ontziet schuttingen te ver nielen enz. Zij neemt daar genoegen mee, maar bij haar vertrek blijkt dat het collier verdwenen is, terwijl Lou 's avonds vermoord wordt gevonden in de hotel kamer. Waar is nu het collier en wie heeft Lou vermoord? Dat zijn de twee be angstigende vragen die de bezoeker zich zal stellen, wanneer deze span nende film haar einde nadert en die in de laatste acte pas beantwoord zul len worden. (Jan v. d. Dungen). MUSIS SACRUM. „Pe Zweedsche Nachtegaal". Het bekende thema: de keuze tus schen de liefde of de kunst, dat ook in deze film verwerkt is, is niet nieuw meer. In ontelbare films is het reeds behandeld, maar nergens zal het meer tot de verbeelding en het gevoel van den filmliefhebber spreken als in „De Zweedsche Nachtegaal", een Terrafilm der UFA, waarin Use Werner de rol speelt van de beroemde zangeres Jen ny Lind, die in de vorige eeuw Europa en Amerika stormenderhand verover de. Reeds als jong meisje verliet zij het ouderlijk huis om met den beken den sprookjesdichter Hans Christiaan Andersen naar Kopenhagen te vertrek ken en zich daar aan de opera te ver binden. Steeds grooter worden de successen die zij in deze stad behaalt en haai roem dringt door over geheel Europa en Amerika. Zij maakt tal van tour- nee's naar alle belangrijke steden en overal oogst zij grootschc successen. De liefde die Andersen voor haar koestert raakt daardoor echter op den achtergrond en als zij naar Amerika zal gaan, weet haaf impressario te verhinderen, dat Andersen haar zal vergezellen, bevreesd als hij is dat Andersen's kunst daardoor zal ten gronde gaan. Jenny en Andersen moe ten een zwaren strijd voeren, maar in den tuin achter Andersen's huis, waar de dichter zich schikt in zijn lot, schenkt hij zijn aangebedene het toe passelijke sprookje van den nachte gaal, waarin hun leven en hun toe komst vol schoonheid is vastgelegd. Een zeer boeiende romantische film, die ieders belangstelling ten volle waard is. (Jan v. d. Dungen). Gisteren werd op het RKC-oefenler* rein onder groote belangstelling de aan gekondigde jeugd-a.hletiekdag gehouden, s Morgens werd in de St. Antoniuskerk oner de H. Mis van 8 uur door alle RkC: junioren deelgenomen aan de Algemeene H. Communie, waarna om 12 uur de wed strijden een aanvang namen. liei weer begon ook meè te werken, en door luide aanmoedigingen spoorde het talrijke publiek de jongens aan hun uiter ste best te doen, en liet was een lust om te zien hoe de diverse nummers werden afgewerkt. De jeugdcommissie had een voortref felijke wedstrijdregeling getroffen, zoo dat alles even vlot afgewerkt werd. Voor de jeugdleden beneden de 14 jaar duurden de wedstrijden lot 2 uur, en hieraan werd deelgenomen door 68 juni oren. Om 2 uur kwamen de junioren hoven de 14 jaaf in hel veld, om elkaar te be kampen. Hierbij werden o.a. bij hei num mer 100. M. hardloopen zeer goede pres taties geleverd door de verschillende deelnemers. De prijsuitreiking voor de junioren he neden ile 14 jaar. had plaats direct na afloop der wedstrijden, en dal de jon gens opgetogen waren met de werkelijk schitterende prijzen behoeft natuurlijk geen betoog. Des avonds om half acht had in de consumptietent van het nieuwe sport park de prijsuitreiking plaats aan de ove rige deeienmcrs en werd tevens het A- eitial gehuldigd in verband mei hef be haalde kampioenschap in de afgeloopen competitie. bij deze huldiging was1 het voltallige bestuur van RKC aanwezig; benevens de trainer, de -neer van de Put. Na de gebruikelijke -speeches werden de jongens getraceerd, en het spreekt vanzelf, dat de stemming er direct inzat, mede door toedoen van enkele voor drachten en accordeonmuziek. Alles bijeen was het gisteren dus voor RKC een zeer geslaagde dag, waar zoo wel de pl.m. 180 deelnemende junioren als de jeugdcommissie met voldoening op terug kunnen zien. Hieronder laten wij nog de verschillen de uitslagen volgen: Junioren van 8 tot 12 jaar: 1 J. de Gouw, 2 J. llesselberth, 3 P. Schapendonk, 4 C. de Gouw, 5 G. Pullens, 6 P. v. d. Sanden, 7 W. Pennings, 8 Ant. de Kloe, 9 J. Schapendonk, 10 G. lles selberth. Junioren van 12 tot 14 jaar: 1 L. Schuwer, 2 C. de Kloe, 3 D. van Nimwegen, 4 J. van Gorkum, 5 11. Hen- sen, 6 W. Verharen, 7 A.'Wijkmans, 8 H. van Meulekom, (j G. van Bokhoven, 10 M. van den Eerden-. Junioren van 14 lot 17 jaar: 1 J. Kroot, 2 M. Knuist, 3 1). v. <1. Aa, 4 E. van Soest, 5 M. Steenbergen, 6 11. Hensen, 7 W. v. d. -Gouw, 8 P. Sleenhof, 9 A. van Riet, 10 J. v. d. Plas. v Junioren boven de 17 jaar die over gaan naar de senioren: 1 W Swinkels, 2 W. v. d. Velden, 3 W. Mahieu, 4 C. Span, 5 W. lvleijne, 6 A. Mahieu, 7 J. de Leijer, 8 A. Trimbach, 9 J. dé Brouwer, 10 J. van Es. De leden van de Ned. Herv. Kna- penvereeniging „Samuël" alhier, maak ten j.l. Vrijdag, onder leiding van den leider der vereeniging, den heer C. B. Timmermans, een plezierreisje naar Nijmegen en omstreken. Hoewel het 's morgens toen de tocht werd aangevangen flink regende, werd de reis in de beste stemming aangevan gen: om 7 uur werd naar het station Waalwijk gemarcheerd. Te Nijmegen aangekomen werden verschillende be zienswaardigheden bezocht en werd door de jongens ruimschoots van de prachtige omstreken genoten. Ten zeerste voldaan over het geno- tene, keerde het gezelschap omstreeks 9 uur in Sprang terug. De leden der Chr. Gemengde Zang- vereeniging „Excelsior" maakten j.l. Vrijdagmiddag een uitstapje per fiets, naar Tilburg, Breda en Oosterhout. Het weer hield zich goed, zoodat het een mooie fietstocht werd. In de ge noemde plaatsen werd natuurlijk ook eenige verpoozing gezocht en gevon den. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oosten brug. Voor het examen Fransch L.O. slaagde te Utrecht de heer J. Quirijns Jzn. Us. Oostenbrug, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeenle te Groot Ammers bedankt. A.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Vroegindewcij. lespijn. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden en verloren voor werpen Verloren: Zilveren armbandje, por- teinonnaie met inhoud,- bruin lederen portefeuille met inhoud, een lederen tasch met vischtuig, een jachthond luisterende naar den naam Tasco, een donker-bruine damesportemonnaie. Gevonden: Een groen regenkapje, een zilveren armbandje, portemon- naic met inhoud, een tabakspijp, een deken, een bruin-lederen portemon- naie, een fietspomp, een zakdoekje met geld, een zilveren armband, een rozenkrans, paar zwarte regenpijpen. Weggeloopen: Een wit hondje, leeuwtje. Terug te^. bevragen bij het politie-bureau. NIEUWE BURGEMEESTER VOOR BEST. Bij besluit van den secretaris-gene-, raai van het Departement van Binnen- landsche Zaken is de heer L. Groffen met ingang van 1 September 1941 tot burgemeester van de gemeente Best be noemd. De heer Groffen werd op 2 Mei 1899 te Bergen-op-Zoom geboren. Hij koos de militaire loopbaan en werd na de mobilisatie in den rang van kapitein «bij 't Eerste Regiment Wielrijders te Den Bosch op non-activiteit gesteld. Daarna was hij werkzaam als volontair ter ge meentesecretarie te Udenhout, waarna hij verbonden was aan het provinciale kantoor van Winterhulp Nederland in Noord-Brabant. Hij is woonachtig te 's-Hertogenbosch. SPRANG. Predikbeurten Zondag 17 Augus tus 1941 Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur den Weled. heer Vroom, godsdienstonderwijzer. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 3 uur. Ds. Lanting. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Predikbeurten Zondag 17 Aug. a.s. in de Ncd. Herv. Kerk te Waspik: voormiddag half tien en namiddag twee uur Ds. R. de Bruin. Begunstigd door vrij goed weer maakte de Ned. Herv. Knapenvereeni- ging alhier, onder leiding van Ds. R. de Bruin, Dinsdag j.l. een fietstochtje door midden-Brabant. Bezocht werden o.a. Ulvehhout, Gilze en Tilburg. Bij deze laatste plaats werd Burgers' Die renpark bezocht. Zeer voldaan keerden de jongens 's avonds pl.m. 9 uur in Waspik terug. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam Donderdag avond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Dekkers. Secretaris de heer van Schijndel. Pe heer J. Smits was wegens ongesteldheid afwezig. Na opening met het formuliergebed, werden de notulen der laatste vergadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken, betrekking hebbende op goedgekeurde raadsbesluiten en controle op de rekeningen van gemeente- en armbesturen, werden voor kennisgeving aange nomen. Met algemeene stemmen werd een verorde ning vastgesteld op inenting tegen typhus, waar in tot uiting komt dat de daarvoor te maken kosten op de betrokkenen, naar verhouding van de financieele draagkracht kunnen worden ver haald. De verordening op de vleeschkeuring werd gewijzigd. Het betreft hier slechts enkele kleine veranderingen van administratieven aard, die niet veel beteekenis hebben. Voorts moest voor het luchtbeschermings- personeel een arbeidsovereenkomst worden vast gesteld. waarin het recht op verlof voor de le den van dezei} dienst tot uiting komt. Zoo zul len deze o.m. recht op 6 werkdagen verlof kun nen doen gelden, Wanneer zij 6 maanden of langer in werkelijken dienst zijn. Dit verlof is met behoud van loon, evenals de bijzondere verlofdagen, die in de overeenkomst zijn vast- gelegd. n De raad ging met de voorstellen accoord. Besloten werd een geldleening aan te gaan van 2500.— tegen een rente van 4>/s pet. te sluiten bij de Bank van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland. Deze leening dient ter dekking van de te maken kosten voor ver betering van de havenbeschoeiing 1178) en het restant voor aanschaffing leermiddelen en oefenmateriaal voor het vak lichamelijke oefe ningen, voor de diverse scholen. De begrooting 1941 moest enkele wijzigingen ondergaan, in verband met controle gemeente- fina'nciën en verhooging subsidie burgerlijk arm bestuur. De controle op de verschillende dien sten en instellingen van de gemeente, zooals Armbestuur, Woningbouwvereniging enz., is steeds uitgeoefend* geworden, door den gemeen te-secretaris, die dit op zeer nauwkeurige wijze en voor niemendal deed. De voorzitter brengt hem daarvoor dank, maar zegt dat deze con trole in het vervolg moet geschieden door. de F.O.G. van de Vereeniging van Nederlandsche gemèenten. Voorts zal de subsidie aan het B. A. met 1400 moeten worden verhoogd. Met beide voorstellen kan de raad accoord gaan. Met algemeene stemmen werd besloten een molestverzekering te sluiten voor de gemeente gebouwen. t.w. raadhuis, oud raadhuis en bur gemeesterswoning, bij de onderlinge maatschap pij voor gemeenten. De premie bedraagt slechts 3,5 %o en bij schade 3.5 terwijf eventueele uitkeeringen eerst zullen plaats hebben bij het sluiten van den vrede. Is er geen schade geleden dan wordt de betaalde premie ponds-pondsge- wijze vergoed, daar de maatschappij geen winst mag maken. Inzake subsidie aan het Waterschap Groot .Waspik, werd aan B. en W. machtiging ver leend, die subsidie te verleenen, tot een bedrag van 200.— per jaar.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5