i] V Binnenlandsch Nieuws. Tielcs /L" Sovjet-legermacht ten Zuiden van het llmenmeer verslagen.. VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN DUITSCH WEERMACHTBERICHT Achtervolging over den Dnjepr voortgezet; Engelschen verloren in twee maanden 1044 vliegtuigen. ijk EL. 377 HE BEDRIJF ^ALWIJfc GEMENGD STOKEN NOODIG. NUMMER 69. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941. 64e JAARGANG. dit blad verschijnt woensdag EN ZATERDAG, grieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden nan denUitgrevcr. Abonnementsprijs: Pcr S maanden 1.31. Franco per post door 't sreheele rük 1.47%- Xdvcrtcntiën -moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bü contract flink rabat. UITGAVE: Waalwyksche Stoomdrukkerij ANTOON T1ELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Hoofdredacteur: Jan "ÏMelen, Waalwijk. tisch vol IUM i en and. snen ven ons loos jen, ing Hoofdkwartier van den Füh- rer, 24 Aug. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede „In de Oekraïne hebben Duit- sche troepen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, genomen. Ten Nrd.- westen van Kief is de achter volging van den verslagen vij and op en over den Dnjepr voortgezet. Ten Zuiden van 't llmenmeer zijn sterke Sowjet-. strijdkrachten verslagen en over de rivier de Lowat terug geworpen. Meer dan 10.000 ge vangenen en een omvangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen rukken in concentrischen aan val naar Reval op. De aanval aan weerszijden van het Lado- gameer, die door onze Fiïfsche bondgenooten met buitenge wone dapperheid wordt onder nomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Augustus eep aanval van Duit- sche Stuka's op de haven van Tobroek bijzonder veel resultaat op. Bomtreffers stelden luchtaf- >veerbatterijen buiten gevecht, vernielden opslagplaatsen voor munitie. Gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgcloopen nacht met goed gevolg vijandelijke stapel plaatsen bij Mersa Matroch ge bombardeerd. Overdag, noch des nachts, ver schenen vijandelijke vliegers bo ven het Rijksgebied. Tusschen 22 Juni en 23 Aug. heeft de Britsche luchtmacht in gevechten boven Groot-Brittan- nië, hoven het zeegebied rond 't Britsche eiland en in Noord-Afri- ka, alsmede bij aanvallen op het Rijksgebied en de bezette gebie den in totaal 1044 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 910 neergeschoten door formaties der Duitsche luchtmacht en 128 door eenheden der marine. In diezelf de periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 127 Duit sche vliegtuigen verloren". Westelijk halfrond" zal beginnen, om dat, naar Churchill verder beweerde, hij „streeft naar de verovering van de gc- heele wereld". Het is echter goed dat er oogen zijn, die dit gevaar hebben gezien. Hoe lang ook de strijd zal duren, „wij zullen, zoo besloot Churchill, nooit op houden onzen plicht te doen om de we reld de vrijheid en rechtvaardigheid te hergeven". Over den toestand in het Verre Óósten verklaarde Winston Churchill nog, dat aan de Japansche „bedreigingen" thans een einde zal worden gemaakt. I)et Ver- eenigde Staten hebben blijk gegeven van een oneindig geduld ten einde de moei lijkheden met Japan langs vriendschap- pelijken weg op te lossen. Engeland hoopt ernstig dat dit zal gelukken. Zou dit ech ter niel het geval zijn, dan zal Engeland zich natuurlijk zonder aarzelen aan de zijde der Vereenigde Staten stellen. De Völkischc Beobachter noemt deze rede overvloed van gemeenplaatsen naar het oude recept, dat men den vijand niets mag verraden. Het blad schrijft, dat de Duitsche oorlogsschepen op de „bezwe ringsformules" van Churchill het juiste antwoord hebben gegeven, nu zij ondanks een krachtige bescherming van het kon vooi binnen enkele dagen een tonnage hebben vernietigd, waarvan de omvang overeenkomt niet dè maximum bouwca paciteiten van de Britsche -scheepswer ven in een periode van zes weken. „"Fei ten tegenover gegoochel met woorden", aldus schrijft het Zwölf Uhrhlatt hoven z'n hoofdartikel. Als Churchill in z'n rede sprekende over de Engelsch-Amerikaan- sche belofte „de nazi-tyrannie te vernie len", zegt dat vele uitvoerbare regelin gen zijn getroffen", zal, naar het blad verklaart, Churchill wel heel goed we ten, dait ook Duitschland van zijn kant hij dit spel van „regelingen" niet werk loos toeziet, doch op alle mogelijkheden militair is voorbereid. I)e Vereenigde Staten en Groot-Britan- nië, zoo zeide Churchill nog, gelooven thans niet meer, dat er nooit meer een oorlog zal komen. „Integendeel, wij heb ben het voornemen, ver strekkende voor zorgmaatregelen le nemen ten einde een nieuwen oorlog in de periode, die wij kunnen overzien, door een doeltreffende ontwapening van „schuldige" volken le voorkomen, terwfjl wij zelf in een pas sende mate onze wapening zullen behou-1 den". BRITTEN EN SOW JETS VALLEN IRAN AAN. Troepen van het Britsche Rfjk en van de Sowjet-Unie zyn Maandag een ge meenschappelijke militaire actie tegen Iran begonnen. Te Londen is door een extra bericht van Reuter bekend gemaakt, dat dc Britsche troepen Maandagochtend dc grens van Iran hebben overschreden. Officieel is in Simla medegedeeld, naar Reuter, in een extra bericht mede deelt, dat de regeeringen van Enge land en van de Sowjet-Unie Maandag een gemeenschappelijke militaire ac tie zijn begonnen tegen Iran. Uit Moskou meldt Reuter, dat de Sowjet-commissaris van buitenland- sche zaken, Molotov, aan de ambas sadeur van Iran heeft medegedeeld, dat de Sowjettroepen Iran zijn binnen gerukt. OMSINGELING TUSSCHEN KIEJEV EN GOMO BEGONNEN. Eventueele hulp komt te laat. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.)Bij het begin van de derde maand van den borlog tegen de Sowjets gaan de oor- logshandelingen aan het Oostelijk front zonder haperen verder, aldus verneemt het D.N.B. ter aanvulling au het weermachtsberiöht van Zon ing. Als karakteristieke trekken moe- en de volgende punten worden ge- loemd 1. De beveiliging van het geheele ront langs de midden- en den bene denloop van den Dnjepr als uitgangs- mnt voor nieuwe operaties aan het zuidelijk front. 2. De beginnende omsingeling van een sterke Sowjet-aanvalsgroep door den linkervleugel van de lcgcrgroep- Rundstedt en door den rechtervleugel van de legergroep-Boek in de streek usschen Kiejev en Gomel. 3. De concentrische opmarsch naar iet laatste marine-steunpunt in iiet ;ebied der Oostzeestaten, de voorma- ige Estlandsche hoofdstad Tallinn (Reval). De gevechten zijn thans in 't sta dium van een rechtstreekschen strijd om de belangrijkste productie- en bestuurscentra des lands gekomen. Als de bolsjewiki dezen strijd ver liezen, kunnen zij den oorlog niet krachtig voortzetten. Zelfs als er nog Engelsche en Ame- rikaansche hulp mocht komen, kan deze wegens de groote afstanden toch niet meer tijdig beschikbaar zijn om AALWIJK, nog van invloed te kunnen zijn op de thans voorbereide groote beslissingen. 25 VIJANDELIJKE VRACHTBOOTEN VERNIETIGD. Torpedojager van de Afridi-klasse tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in overzeesche wateren opereeren, DTICC melden de vernietiging van in totaal I*IJCJ25 vijandelijke vrachtbooten van te zamen 148.200 ton. Hiérvan hebben de Bkaartje duikbooten alleen in een achtervolging van verscheiden dagen en na zwarén strijd uit een konvooi, dat van Enge land naar Gibraltar voer, 14 vracht booten van 122.000 ton in totaal weg geschoten. Bovendien hebben zij van de escorteerende strijdkrachten een torpedojager der Afridi-klasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot g6lljK zinken gebracht. Slechts acht schepen van dit krachtig beveiligd konvooi slaagden er in te ontkomen in de Pot- tugeesche territoriale wateren. CHURCHILL OVER DE ONT MOETING MET ROOSEVELT. Bij een Japansch-Amerikaansch conflict steunt Londen Washington. iad zijnd t worden le soortei in ruim )EKEJ □en doo Winston Churchill, de Britsche minis ter-president, heeft Zaterdagavond voor de radio een rede gehouden. President liposevelt en ik, zoo begon Churchill vol gens fthet D.N.B., hebben elkaar in een door hergen omzoomde haai „ergens op den Atlanischen Oceaan" ontmoet aan boord van het nieuwste Britsche slag schip om daar geduyende drie dagen, omringd door de leiders, van de Britsche en Anierij<aanschc weermacht met elkaar te confereeren. Deze onlinoeling,"zoo zei- de Churchill, is het symbool geweest van de eenheid onder alle Engelsch spreken de volken der wereld en heeft ten doel gehad „alle goede krachten der wereld tegen de slechte krachten, welke in Euro pa en over een deel van Azië heerschen" te mobiliseeren. Het betreft, ging Churchill voort, de vele volken te verlossen van de ellende, waarin zij door de „slechte krachten der wereld" zijn gestort. Op het oogenblik zijn er afschuwelijke dingen aan den gang. Geheel Europa wordt door de oor logsmachine der Nazi's vertrapt. De we reld is thans getuige van een onderdruk king zooals de geschiedenis er geen heeft gekend. Vele volken zijn verslagen, an dere naties, zooals de Italianen, de Hon garen, Bulgaren en Roemenen vormen, naar Churchill zeide, de „jakhalzen van den nazi-tijger". Zweden, Spanje en Tur kije, zoo beweerde Churchill, vragen zich bang af wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. Vervolgens sprak de minister-presi- denl over het Duitsch-sowjet-Russische conflict, waarin, naar hij meende te we ten, „de Nazi's voor het eerst veel bloed moeten verliezen". Wijzende op de dooi de sowjets in hiin land aangerichte ver nielingen verklaarde Churchill: sedert den inval der Mongolen in de zestiende eeuw is er nooit zulk een meedoogenloo- ze strijd gestreden. Doch dit, zoo ging Churchill voort, is niet de eenige ver woesting, want sedert vijf jaar zwerven nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand naar Indo-China uitgestoken. Thans bedreigen zij Singapore, dat on der Britsche bescherming slaat, en de Philippijnen, die door de Vereenigde Staten woren beschermd. Het is zeker, dat aan dit alles een einde moet komen. Op den Atlantischen Oceaan hebben Roosevelt en hij Churchill derhal ve het besluit genomen, allen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld „van de onderwer ping te bevrijden". Hitler en zijn mede werkers hebben jaren lang van een nieu we wereldorde gesproken. Deze wereld- orde, beweerde Churchill, is echter niet andes dan „de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentratiekamp en het „pelotonvuur". Het lot van de „onderdrukte" volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken, dat, als de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van den tunnel een maal zal worden bereikt. Vervolgens beweerde Winston Chur chill, dat machtige strijdkrachten op hel punt staan zich te wapenen om de bezet te landen te hulp te komen. Dit is de boodschap van Roosevelt $n Winston Churchill, die zich reeds hebben gehaast de „zaak der geheele wereld le dienen". Op den Atlantischen Oceaan is tot de de finitieve vernietiging van de „nazUtyran- nie" besloten. Churchill veronderstelde van Adolf Hitler, dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwerping van de Sowjetunie Groot-Brittannië te onder werpen, waarna hij een „aanval op de Vereenigde Staten en de rest van het HET NIEUWE BESTUUR VAN DE GEMEENTEN. Voorloopig nog geen benoeming van raadslieden. Uit een brief, in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie door den secretarisgeneraal van binnenlandsche zaken gericht aan de burgemeesters, blijkt, dat bet be noemen van raadslieden der gemeen ten tot nader order achterwege dient te blijven, aldus lezen- we in de Ge meentestem. Uit dezen brief blijkt voorts nog 't volgende: De burgemeesters behooren voor loopig niet over tc gaan tot het ont slaan van leden van den gemeenteraad uit hun functies in bestuursorganen van privaatrechtelijke lichamen, in welke een gemeente deelneemt en in bestuursorganen van rechtspersoon lijkheid bezittende lichamen of com missies, ingesteld ter behartiging van de gemeenschappelijke belangen van twee of meer gemeenten. Tot nader order dienen in officieelen vorm ook geen vorderingen te worden gericht tot particulieren om den bur gemeester in bepaalde aangelegen heden, rakend het bestuur van de ge meente, van raad te dienen. De zittende wethouders behooren niet te worden ontslagen dan nadat het toezichthoudende orgaan terzake zijn instemming heeft betuigd. VERMOGENS- EN VERDEDIGINGS-BELASTING. In het Verordeningenblad van Za terdag is gepubliceerd een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken betreffende de Vermogensbelasting en de Verdedi gingsbelasting I. Dit besluit behelst een wijziging in het belastingjaar, een wijziging van 't tarief der belasting en voorts bepa lingen betreffende den aftrek vóór on- gehuwden, gehuwden en voor kinde ren. Zooals bekend, liep liet belasting jaar vroeger van Mei tot Mei. Het is de bedoeling, met ingang van 1 Jan. 1942 het belastingjaar te laten loopeh van Januari tot Januari. Daarom is in het onderhavige besluit een over gangstijdvak van acht maanden vast gesteld en wel van 1 Mei 1941 tot en met 31 December 1941. Wat het tarief betreft is liet volgen de op te merken: vroeger was van kracht de Vermogens- en Verdedi gingsbelasting I, waarbij voor ver schillende plaatsen in ons land ver schillende opcenten werden geheven voor de provincie, voor de gemeente en voor het gemeentefonds. Dit oude tarief is nu vervangen door één tarief, zonder opcenten, dat geldt voor het geheele land. De belasting bedraagt thans vijf gulden voor elk ge heel bedrag van duizend gulden, dat in het zuiver vermogen is' begrepen. Ten aanzien van binnen het rijk wonende natuurlijke personen, wordt 't zuiver vermogen echter verminderd voor on- gehuwden met 75UU, voor gehuwden met 1500 en voor ieder kind, waar voor de belastingplichtige aanspraak heeft op kinderaftrek, met 7500. Dit besluit is heden in werking ge treden met terugwerkende kracht tol 1 Mei 1941. g* DE UITVOERING VAN HET PRIJSVORMINGSBESLUIT. Omzet en kosten. Indien tengevolge van vermeerdering van den omzet de kosten verminderd zijn en dientengevolge de netto-winst per eenheid product ten opzichte van 9 Mei 1940 is gestegen, moet de prijs dienovereenkomstig worden verlaagd. Kosten van sociale maatregelen. Uitgaven van socialen aard, die niet wettelijk voorgeschreven zijn, mogen bij de prijsberekening in acht worden genomen, voor zoover zij in het be trokken bedrijf of in de betrokken branche gebruikelijk zijn en met een zuinig bedrijfsbeheer in overeenstem ming zijn. Nieuwe regelen voor de prijsvorming. Algemeene voorschriften. Een ieder is verplicht de prijzen en vergoedingen voor goederen en dien sten van eiken aard zoodanig te vor men, dat deze beantwoorden aan dc eischen, welke het algemeen belang, in diet bijzonder rfiet-betrekking tot de oorlogsomstandigheden, stelt. Prijzen, welke hooger zijn dan de volgens het eerste lid geoorloofde, moeten worden verlaagd, ook dan, wanneer zij volgens andere prijsvoor- schriften geoorloofd zijn; voor het overige blijven deze prijsvoorschritten van kracht. Goederen, welke voor den verkoop zijn bestemd, mogen niet worden ach tergehouden ten einde voor andere ol voor latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achterhouden wettelijk zijn geoorloofd. Het bepaalde in den vo- rigen zin is van overeenkomstige toe passing op het weigeren van diensten. Het is een ieder verboden zich zelf of een ander op eei? maatschappelijk niet gerechtvaardigde wijze in 't goe derenverkeer tusschen voortbrenger en verbruiker in te schakelen, indien daaruit een verhooging van den prijs voortvloeit. PRIJZEN VAN GROENTEN EN FRUIT. De maatregelen, welke door den ge machtigde van de prijzen genomen zijn, om te komen tot lagere groente en fruitprijzen, gaan uiteraard verge zeld van scherpe controle op de voor geschreven prijzen bij de duizenden grossiers en handelaren over het ge heele land. In \rijwel alle steden werden ver scheidene processen-verbaal opge- WAAR DE ZON OPGAAT Daar strijdt een millioenenleg«r voor de toekomst van Europa. Daar waar de zon opgaat, in het Oos ten, zal zij ook opgaan voor het nieuwe Europa. Reeds kleurt het morgenrood de nog dreigende wolken van hel bolsjewis me, maar alles wijst er op, dat de Euro- peesche zon slraks in volle glorie aan een strak blauwen hemel zal schijnen. Millioenen zullen zich koesteren in haar stralen, die vrede en levensgeluk zullen brengen, die er voor zullen zorgen, dal spuedig alle ellende vergeten zal zijn. Hoe moeilijk de strijd ook is, als altijd zal het goede overwinnen en hel kwaad onder gaan. Een gelukkige toekomst voor het nieu we Europa, zich daarvoor inzetten is een plicht, dien reeds dui&nden Nederland- schc mannen vervullen. Ook zij laten vrouw en kinderen, ouders en verloof den achter. Maar zij brachten dit offer en zijn ver der nog tot grootere offers bereid, omdat zonder offers en zonder strijd nu een maal niets mogelijk is. In het Oosten strijdt een millioenenle- ger vooiv de toekomst van Europa. Dui zenden Nederlandsche strijders geven U een voorbeeld, dat U zult navolgen, ten zij U het niet uw eer en geweten overeen kunt brengen, te parasiteeren op datge ne, waarvoor Nederlandsche mannen nu hun goed en bloed veil hebben. Indien U dat echter niet, wenscht, in dien door uwe aderen echt Hollandsen bloed stroomt meldt U dan aan hij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. maakt, zoowel wegens het vragen van hoogere prijzen dan toelaatbaar zijn als wegens het onvoldoende, of in 't geheel niet prijzen van de waren. Zoo werden in Roermond een dertig tal, in Tilburg een veertigtal proces sen-verbaal opgemaakt. De inspecties voor de prijsbeheersching zijn met be rechting dezer zaken reeds begonnen. Het Rijkskolenburcau schrijft ons: Nu enkele brandstofbonnen geldig verklaard zijn en de bestellingen bij den handel binnenkomen, blijkt het, dat bij velen de opvatting heerscht, dat de brandstoffenhandelaar aan alle wenschen, die met betrekking tot soort en afmeting worden gesteld, kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met de soorten brandstof, welke voor radig zijn. Zoo zal de brandstoffen- bandelaar een deel der bestellingen in anthraciet en eierkolen moeten wijzi gen in cokes, daar ook op zijn bestel ling verschuivingen toegepast werden en hij voor een gedeelte der eerder genoemde soorten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus gemengd gestookt moeten worden: anthraciet of eierkolen met cokes. Het gemengd stoken is in de vakbladen uitvoerig behandeld, zoodat de leveranciers hier over zeket; voorlichting kunnen geven. herwijt den brandstoffenhandelaar dus niet iets, waaraan bij geen schuld heeft, maar overleg met hem welke ter beschikking zijnde brandstoffen in de gegeven omstandigheden voor eigen gebruik het beste kunnen voldoen. AANMELDING VAN JOODSCH GRONDBEZIT. Het Rijkscommissariaat maakt be kend Met de aanduiding „Grundstück" in de verordening 154/11 van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied, worden zoowel be bouwde als onbebouwde terreinen be- doeld. Derhalve valt ook het huiden- bezit onder de genoemde verordening. LOON- EN ARBEIDS VOORWAARDEN. Bij in dienst neming van arbeiders mogen zonder goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars door den werkgever geen gunstiger loon- en arbeidsvoorwaarden worden over eengekomen dan welke gelden ten aanzien van overeenkomstige, bij hem in dienst zijnde arbeiders, of indien hij zoodanige arbeiders niet in zijn dienst heeft, noch pleegt te hebben ten aanzien van overeenkomstige ar beiders in den betrokken bedrijfstak. Iedere handeling die ten doel heeft arbeiders, die de dienstbetrekking waarin zij werkzaam zijn niet hebben opgezegd door het aanbieden van een hooger loon of andere gunstige ar beidsvoorwaarden uit die dienstbe trekking weg te lokken, is verboden. De werkgever, die in strijd hier mede handelt, is strafbaar. Het feit wordt beschouwd als overtreding en wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1