Gemeenteraad Sprang-Capelle. Gemeenteraad Eethen. LAATSTE BERICHTEN Gemengd Nieuws De laatste rit der gemeente raadsleden leidde naar de nieu we begraafplaats, waarmede de P voorzitter een reeds lang ge geven belofte! inloste. Het was daardoor een toepasselijk af scheid. De gemeenteraad van Sprang-Capelle, kwam Vrijdagavond in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Smit; secretaris de heer de Visser. Wethouder Middelkoop was door uitstedigheid verhinderd. Na de gebruikelijke opening werden de notulen (Ier beide laatste vergaderingen zonder aanmerkingen ongewijzigd vast gesteld. Een tweetal ingekomen stukken betref fende goedgekeurde raadsbesluiten wer den voor kennisgeving aangenomen. I)oor den voorzitter werd vervolgens de gemeenterekening over 1940 aangebo den, die sloot met een nadeelig slot van 28824,99. De voorzitter zegt dat de schrik over dit nadeelig slot niet zoo erg groot behoeft te zijn, aangezien er mede inbegrepen is het nadeelig slot van vorig jaar groot 13780.—, terwijl er eveneens nog enkele posten van het Rijk te vorde ren zijn voor voorschotten werkloozen- zorg 5700.en kostwinnersvergoeding 7700.Het werkelijk nadeelig slot be draagt dus maar 1574. De vergoeding voor Jiet openbaar la ger onderwijs werd vastgesteld op 1032,79. Het bedrag per kind is. 8,90. Aanvankelijk was geraamd 8,50, zopdaf de kosten per kind 0,40 meer zijn, dan beschikbaar was gesteld. De vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs werd vastgesteld op 8,50 per leerling. Dit is voor Sprang een totaal bedrag van 214 x 8,50 is 1819,de werkelijke kosten zijn echter 2326,en voor de school in de Heislraat een totaal bedrag van 175 2/3 x 8,50 is 1493,17, terwijl de werkelijke kosten hier 1766,- bedragen. De rekeningen 1940 van de beide Bur gerlijke Armbesturen werden goedge keurd. Die van het Burgerlijk Armbestuur in Capelle sluit met een nadeelig saldo van 2358,22 en die van Sprang met een nadeelig saldo van 2617,03. Deze nadee- lige saldi worden door de subsidie van de gemeente gedekt. Voor hét personeel van den vasten kern van den luchtbeschermingsdienst werd een arbcidsovereenkomstenbesluit vastgesteld. Eveneens werd vastgesteld een veror dening op de heffing van inentings'gel- den. De voorzitter zegt, dat wanneer de in specteur van Volksgezondheid voor schrijft dat er inentingen legen typhus en paratyphus moeten plaats hebben, de gemcenle de kosten daarvan op de be trokken personen kan verhalen. Deze kosten zijn niet hoog en bedragen maxl- mum 0,35 en dan nog te heffen naar de draagkracht, terwijl bovendien nog ontheffing mogelijk is. Aan de orde komt een voorstel van 13. en W. om aan te sluiten bij het Ceniraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten. De voorzitter zegt dat dit lichaam zeer veel nuit heeft, daar het de controle uit oefent op alle gelden van de gemeente en gemeente-instellingen. Van de 137 ga- meenten tusschen de 4000 en 6000 inwo ners, zijn er reeds 111 (toegetreden. De kosten bedragen ongeveer 400,per jaar, maar in de praktijk is gebleken dat er wel iels van terugkoml in den vorm van verhaalbare posten, die heil bureau dikwijls door het ter zake kundige perso neel weet op te sporen en die de gemeen te zelf over het hoofd zou hebben gezien. B. en W. hebben er veel belang bij, dat de zorg voor de gemeentegelden zoo'safe mogelijk is. De heer Verheijden vraagt of men er later eventueel nog af kan.. De voorzitter bevestigt zulks. De heer Verheijden vindt een dergelijk bureau voor grooie plaatsen wel nuttig, maar voor het pla/ilteland wordt bij aan sluiting per jaar wel een wat te groot bedrag geëischt. fn het algemeen gesproken is spreker er bang voor dat in de kleinere plaatsen hel dagelijksch bestuur- door toe te treden, de zaken te veel zal laten loopen en aan het bureau over laten en het het bureau op den rug* schuift, wanneer er iets niet in den haak is. Het verantwoordelijkheidsgevoel van het dagelijksch bestuur zal er voor een groot deel door verloren gaan. De voorzitter zegt dat zulks in de prak tijk wel meevalt. Met het geld van de ge meenschap en de ingezetenen kan men niet voorzichtig genoeg zyn. Thans wordt een en ander alleen door meer deskun digen nagezien. De heer de Bas zou aansluiting wel nuttig vinden, als de kosten maar niet zoo hoog waren. l"e voorzitter zegt dat de controle op alles betrekking heeft; ook op Burgerlijk Armbestuur, Woningbouwvereniging enz. den Capelschen dijk (Oost) Ie electrifi- ceeren. Nu het Rijk „von allerhochster Stelle befohlen ist", aldaar voor zekere doeleinden een net te bouwen, geef ik den burgemeester in overweging via de P.N.E.M. ter bevoegder plaatse te verzoe ken om de bewoners nu in de gelegen heid te stellen te mogen aansluiten. Nu men over den hond is, komt men gemak kelijk over den staart. De voorzitter antwoordt dat getracht zal worden of er hier iets te bereiken is. Daar van de rondvraag verder geen gejjruik werd gemaakt, houdt de voorzit ter de volgende toespraak: Müne Ilcoren. Door de U Lekende verordening van de bezet tende macht is niet deze vergadering een einde gekomen aan Uwe werkzaamheden als Raad der gemeente. Deze werkzaamheden blijven vanaf heden rusten. Uiteraard kan ik niet nalaten van dqze ge legenheid gebruik te nuiken om enkele woorden van dank uit te spreken voor piles wat U jaren lang in hetbelang der Gemeente hebt gedaan, en, wat meer. is, belangeloos hebt gedaan. Bezwaarlijk kan gezegd worden dat U. voor die te bergen, wanneer bij slecht weer nog aan de baar gesproken wordt. Alle aanwezigen toonden zich vol lof over de keurige inrichting en waren uiterst voldaan over het besluit van den voorzitter, om hen nog in de gelegenheid te hebben willen stellen, gezamenlijk de ze begraafplaats te bezoeken. Verslag van de openbare vergadering van dén Baad der gemeente Eethen, ge houden op Woensdag 20 Augustus 1941 des avonds om half negen. Voorzitter: de Edelachtbare heer D. A. van der Schans, tevens secretaris. Aan wezig alle leden. Na opening deelt de voorzitter mede dat de Raad in verband met de door de bezettende macht uitgevaardigde voor schriften met ingang van 1 September 1941 wordt ontbonden, zoodat dit waar schijnlijk de laatste vergadering in den huidigen vorm is. De voorzitter leest daarop-het formu liergebed. De notulen der vorige vergadering wórden gblezen en onveranderd vastge steld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. 1. Brief van het Departement van 0,W1 UIt Binn. Zaken houdende verzoek om een gulden presentiegeld per vergadering een ruim arbeidsovereenkoinstbesluit VOOr het per- betaald baantje hebt gehad, integendeel: er kan gezegd worden dat U niet hebt gepraat over algemeen belang dat vóór alles gaat, doch dat U jarenlang hebt getoond, diy U het algemeen be lang inderdaad wilde dienen. Een mooi spreekwoord is daarop van toepas sing en wel dit: Niet de mooie praat Maar de wakkere daad. Ik weet bij ondervinding hoevelen Uwer den goeden gang in de gemeente ter harte ging. Dit bleek mij uit de gemeentebelangen die gij kwaamt bespreken, uit adviezen die gij mij gaaft, ook al werden#die niet in het openbaar gegeven om daarmede de ihooie man te zijn voor de buitcn- soneel van de vaste kern van den lucht beschermingsdienst vast te stellen. - De voorzitter deelt mede dat het ont werp van dit besluit bij den brief is ge voegd en stelt namens Burgemeester en Wethouders voor dit ontwerp ongewij zigd voor de gemeente vast Ie stellen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 2. Verzoek van den gemeente-veld wachter om "een bedrag beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe fiets, omdat het .hem toebehoo- rende rijwiel terwijl *hij in dienst was, is ontvreemd. Met algemeene gemeenten en de tegenwoordige gemeente Sprang- Capelle. Zooals ik al opmerkte, hebben velen Uwer een eervolle staat van dienst en het is misschien interessant om van de meesten Uwer te ver nemen, hoe die staat van dienst luidt De heer Middelkoop had 86 jaren zitting als -lid van den Raad, de heer Verheyden 27 jaar, de liceren van Willigenburg en Kerst 22 jaar, de heer G. Vos 22 jaar, de heer Timmermans li jaar, de lieer Kraak 12 jaar en de overige leden 6 jaar of minder. - stemmen wereld of om daarmede propaganda te maken. wordt besl'óten CCU bedrag groot 90.— Ik dank U dan ook, zeker namens alle inge- beschikbaar te stellen, zetenen die gij vertegenwoordigt, voor alles wat II. Aanbieding van de gemeente-re- g.j hebt gedaan in het belang der voormalige kening voor het dienstjaar 1940. De reke ning wijst aan op den gewonen dienst aan inkomsten 107.648,15 en aan uit gaven 110.432,26, zoodat het nadeelig slot 2784,11 bedraagt. De kapitaaldiénst wijst aan inkomsten aan 13.349,en in uitgaven 12.553,44 m,ct een batig /slot groot 795,56. .Met algemeene stemmen wordt beslo ten de rekening in handen van de com missie van onderzoek bestaande uit de vijf raadsleden te stellen, met opdracht, Naast dc algemeene woorden van waardeering dat (,eze commisie voor 1 September 1941 gevoel ik mij gedrongen een persoonlijk woord I ,lnn Bill gemeestei' Schriftelijk I'ap- hleraan toe te voegen. I Por' over haar bevindingen zal uitbren-. Voor de mij verleende hulp en voorlichting, I voor het in mij gestelde vertrouwen en voor de I 'fM Üziging der verordening op de over het algemeen prettige vergaderingen onder I beffing vail slraatbelasling in de gemeefl- mijn presidium gehouden en dp sfeer waarin 'e Eethen. De voorzitter deelt mede dat de Vereeniging van Nederlandsclie Ge meenten heeft getracht bij de P.N.E.M. voor alle gemeenten ontheffing te verkrij gen van de contractueel vastgelegde ver plichtingen betreffende betalingen voor de straatverlichting. Het verzoek is ech ter slechts in zoover ingewilligd dat de gemeente wel geen stroom, doch het vastgestelde bedrag'per lantaarn moet blijven beltalen, zoodat de straatbelasting meen te zal blijven behartigen en dat ik 't goede I 0ok slechts vooh een overeeilkomsti" «re- voor haar zal blijven zoeken. deelte kan worden verlaagd. Ik doe dat in de onverwoestbare hoop, dat onze diepste en innigste wenschen inet opzicht tot ons Vaderland en alles wat ons dierbaar is, eenmaal in vervulling zullen gaan en Die Hoop moet al ons leed verzachten Komt, landgenoten ,'t^ hoofd omhoog Voor heil, die 't heil des Heeren wachten Zijn bergen vlak .en zeeën droog. Wethouder van Willigenburg dankl den voorzitter hartelijk, namens den ge- heelen raad, voor de waardeerende woor- werd vergaderd, dank ik U zeer. Zeker, wij verschilden wel eens van meening, en met of door een enkel lid werd wel eens een hoog woord gevoerd, doch wij jvaardeerden van beide zijden frank, en vrij onze meening te mogen zeggen en ook, al was er eens verschil van mee ning, daarover spraken we, als goede Nederlan ders, oiider de huidige omstandigheden niet meer. Van mijn zijde wil ik gaarne verklaren, dat ik, zoolang mjj dit mogelijk is, de belangen der ge- Namens Burgemeéser en Wethouders stelt de voorzitter voor de nieuwe hef fing vast te stellen als volgt: De belasting bedraagt jaarlijks, indien de belastbare opbrengst van het perceel en zijn gebouwde aanhorigheden be draagt: Bij 30,en minder 1% (oud 2%). Bij 31,— tot 75,— 2% (oud 31, tot 50,— 3% en 51,—tof 75,— 4%). Bij 76,-Z tot 150,— 3% (oud 76,— den, die hij gesproken heeft. Spreker tot 100,-5% en 101 tot 150,— 6%) wenscht nog op ,te merken, dat hier in Bij 151,— en daarboven 4% (oud den raad altijd is gestemd en gesproken, 7%). onafhankelijk van de kiezers. Men bracht De heer de Graaff vindt het onbillijk zelfstandig zijn meening naar voren in dat de gemeente moet betalen terwijl het belang van de gemeente en onafhan- daartegenover niets wordt gepresteerd kei ijk van het volk. Thans, zoo wendt De heer van Everdingen sluit zich ten Z h.st. wordt dgn besloten tot aanslui ting over ite gaan. Een wijziging van de gemeentebegroo- ting 1941 werd. goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat aanvan kelijk voor deze gemeente ontheffing was verkregen van het afvallenbesluit, om dat in een plattelandsgemeente de afval len toch niet worden weggegooid, maar allen worden opgebruikt. De Directeur- Generaal voor de Voedselvoorziening heeft thans echter geen vrijstelling kun nen vcrleenen voor het achterwege laten van dc inlevering van beenderen. B. en W. stellen daarom voor een betrekkelijke verordening vast te stellen, terWyl voor de inleverihg van de beenderen door de bewoners, een plaats door B. en W. zal worden vastgesteld. Wordt goedgekeurd. By de rondvraag zegt de heer Verheij den het volgende: M. de V. Bij het scheiden der markt, wensch ik nog iets goed |te maken ten opzichte van een zej<er gedeelte onzer gemeente. Bekend is, dat door ,te hooge kosten, ik steeds tegenstander was oiii spreker zich tot den voorzitter, staat U alleen voor de taak deze gemeente te Jei- den. U bent daartoe wel capabel, maar het vervullen van die taak zal toch moei lijk zijn. Moge God's rijksten zegen -U vergezellen. De voorzitter zegt dat, zoo aanstonds vöor het raadhuis een aantal rijtuigen ge reed zullen staan en verzoekt de raads leden en dc pers daar in te stijgen om gezamenlijk naar de nieuwe begraaf plaats te rijden, waarvan spreker de be zichtiging door den raad, reeds lang ge leden had beloofd. De heer Kerst wil namens den raad, den voorzitter nog zijn groote erkente lijkheid betuigen voor de wijze waarop deze de laatste vergadering heeft geleid en voor de verrassingen die den raad daarbij zijn aangeboden in den vorm van een heerlijke sigaar en een geurig kopje koffie en niet te vergeten de rijtoer naar de nieuwe begraafplaats. Spreker sluit zich aan bij de woorden van Wethouder van Willigenburg en bij de diepgevoelde wenschen door den voorzitter in zijn slotwoord uitgesproken. Naar de begraafplaats. In een viertal koetsen werd vervolgens naar de nieuwe algemeene begraafplaats gereden, waar onder leiding van den burgemeester en den gemeente-architect den heer van Willigenburg een rondgang over het terrein werd gemaakt. Wij kunnen verklaren, dat hier een model begraafplaat is tot stand geko men, waarop de gemeente trotsch kan gaan die men in vele groote plaatsen tevergeefs zal zoeken. Zoowel aanleg als inrichting getuigen van smaak en van een vooruitzienden blik. Het geheele ter rein is ongeveer li ha. groot en in tal van afzonderlijke perceelen verdeeld, die echter tesamen weer èèn geheel vor men. Prachtige lanen en een smaakvolle begroeiing zullen na verloop van jaren aan deze begraafplaats een eigen cachel geven, vol bekoring en dat niet zal na- laten indruk -te maken. Op de begraafplaats-is nog een lijken huisje aanwezig. De heeren raadsleden gaven nog de wenschelijkheid te kennen, hetgeen trouwens,ook de bedoeling van B. en W. was, om het lijkenhuisje naar foren wat grooter te maken, zoodat er voldoende ruimte bestaat om het publiek volle daarbij aan. De voorzitter zegt dat de betaling conl tractueel is geregeld en dat er dege meente niet af kan. De P.N.E.M. heeft voor de plaatsing der lantaarns ook geld moeten leenen en deze vaste kosten blij ven voor dit, lichaam ook bestaan. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de verordening tot heffing van de straatbelasting overeenkomstig de voor stellen van Burgemeester en Wethouders te wijzigen. IV. Vaststelling nieuwe vleeschkcu- ringsverordening. De voorzitter deelt mede dat de Raad het vorige jaar een nieuwe verordening heeft vastgesteld, die echter dc goedkeu ring van Ged. St. niet kon wegdragen. Deze verordening werd hierop ingetrok ken en de Raad was van oordeel, dat de. oude verordening vastgesteld in 1937 van kracht moest blyven. Ged. St. dringen er echter steeds meer op aan om deze verordening opnieuw vast te stellen, en wel gelijkvormig aan die der overige kringgemeenten. Het geschil bestaat in hoofdzaak over het slachten van gestorven dieren het geen volgens de nieuw vast te stellen ver ordening niet meer mogelijk zal zijn en waardoor de in deze gemeente wonende vilders gedupeerd zullen worden. De door den Raad ingetrokken verordening waarin het villen van doode dieren wefrd toegestaan is echter in den strijd met den geest van de Vleeschkeuringswet. Deze zaak is in de vergadering van Bur-,| gemeestcr en Wethouders geweest en de Wethouders voelen er niets voor deze verordening overeenkomstig het voorstel van Ged. St. opniuw vast te stellen. De voorzitter stelt voor de verordening overeenkomstig de opmerkingen van Ged. St. vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den voorzitter Verworpen. De heer G. van der Beek L. G.zn. vraagt in hoeverre de Waterl. Mij. gemachtigd is door het vergraven der wegen hel vervoer daarover te belemmeren. Spre ker is door een persoon werkzaam bij het graafwerk op onheuschc manier behan deld toen hij over den Genderschen dijk graan naar huis vervoerde. De voorzitter zegt dat tot heden de Maatschappij al het mogelijke heeft gedaan om het ver keer zoo weinig mogelijk te bemoeilijken en zegt toe een" onderzoek naar den toe stand op den Genderschen dijk te zullen instellen. Wethouder van der Beek zegt dat deze zaak in de eerste plaats het polderbe stuur aangaat en zegt toe als voorzitter van den polder van Genderen de zaak te onderzoeken. De voorzitter sprak hierop als volgt Ik dank U allen voor hetgeen door U in Uw functie voor de gemeente werd gedaan en voor de goede verstandhou ding die er onderling altijd heeft ge- heerscht. Het was Uw aller wil om onder terzijde" stelling van persoonlijke belan gen steeds de belangen der gemeente te dienen. Persoonlijk dank ik U ook harte lijk voor den tot nog toe ontvangen steun in moeilijke omstandigheden. Wij weten niet wat de toekomst inhoudt, maar la ten wij bedenken dat het God is die het wereldbestuur in handen houdt. Laten wij hopen dat er spoedig betere dagen voor ons land en onze gemeente mogen aanbreken. De benoeming van raadslie den is voorloopig opgschort maar ik zal het steeds op prijs blijven stellen wanneer U my als voorheen met Uw advies ter zijde zult willen staan. Wethouder van der Beek dankt hier. op namens-alle raadsleden den Voorzit ter en wenscht hem toe, dat hij in staaf zal worden gesteld nog lang de gemeente .in het hem opgedragen ambt te dienen De vergadering wordt gesloten. TWEE DELFTSCHE STUDENTEN PLEGEN EEN MOORD. De commissaris van politie Ie Delft deelt mede, dat in den nacht van 14 op 15 Augustus aldaar een moord gepleegd Voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot aanhouding en opsporing van den dader, wordt een bc- looning van vijfduizend gulden in uil- zicht gesteld. De commissaris van politie verzoekt, als verdacht van dezen moord, opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Jan van Blerkom, zich ook noemende Jan Verhagen, geboren te Vlissingen op 2 Ja nuari 1918, student «te Delft, en van Char les James Courtney Hugenholtz, geboren in Borculo op 23 Maart 1915, eveneens student te Delft. Omtrent den moord vernemen wij na der, dat het slachtoffer is de 19-jarige Hugo de Man uit Delft. Vermoedelijk heb-- ben de daders den man een klap gegeven met een bot voorwerp tegen den linker slaap, tengevolge waarvan hij even eens vermoedelijk bewusteloos is ge raakt. De daders hebben hem toen de voelen gebonden, een aarappelzak over het hoofd getrokken, het lichaam met touwen gebonden en met een kei ver zwaard in den vyver van het Agnetapark langs de sporbaan geworpen, waaruit hel lijk is opgehaald. Vrijdagavond ongeveer half acht zag een jongen een gevulden jutezak dryven in den naby de spoorbaan naar Den Haag gelegen vyver van het Agnetapark. De jongen waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde. De zak bleek het lijk te bevatten van den 19-jarigcn II. de Man, wonende aan de Buitenwatei'sloat te Delft. Op beestachtige wyze vermoord. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man, die een opgewekte," levenslustige jongeman was, op een werkelijk beest achtige wijze is vermoord. Laf en onver hoeds moet hy zijn neergeslagen. Hy had een vry open wond bij den linkerslaap, waardoor ook een middenoorbloeding is ontstaan. Door dezen slag moet de jonge man zeker het bewustzijn hebben verlo ren. Daarna zijn hem beide beencn bij elkaar gesnoerd en wel op deskundige wijze met een z.g. zeemansknoop. Dit laatste is wel zeer tvpeerend, omdat een der verdachten, n.l. Hugenholtz, behalve loeier, ook een bekend zeiler is. Om het bloed te stelpen, heeft men het slachtoffer kleeren om het hoofd gewon den, daarna de handen over de borst ge legd en een jutezak tot aan het middel over het hoofd getrokken. Tevoren was hem nog een omstreeks vyf kilo zwaren steen om den hals gebonden. Het touw was eveneens met een zeemansknoop aan den steen bevestigd. De politie is overtuigd, dat de moord binnenshuis in de buurt van het Agne tapark heeft plaats gehad. Het touw, waarmee de vermoorde gebonden was, was n.l. geheel schoon, hetgeen uiteraard niet het geval zou zijn, wanneer de moord in deze regenachtige periode buiten zqu zijn gepleegd. Na den moord moet het slachtoffer naar den vijver zijn gedragen en daarin zijn geworpen. Dat de moord werd gepleegd in den nacht van 14 op 15 Augustus wordt af geleid uit den toestand, waarin het lijk verkeerde en uit het feit, dat een der ver dachten na 15 en de andere na 13 Augus tus niet meer in Delft is gezien. Boven dien heeft de vermoorde op 14 Augustus des avonds om acht uur zijn woning ver laten en is daarin niet teruggekeerd. Het slachtoffer was oorspronkelijk bankwer ker van beroep, diende daarna bij de Marine, was eenigen tyd telefonist bij den evacuatiedienst en was sedert een half jaar zonder werk. a De politie deelde desgevraagd mede, dat het hier geen politieken moord be reft. De beweegredenen zijn echter on bekend, maar de politie is overtuigd, dat de beide studenten, wier opsporing is verzocht, de daders zijn. NOODLOTTIGE VERGISSING TE TILBURG. Tengevolge van een noodlottige ver gissing is om het leven gekomen de heer II. Hennequin, wonende Nicolaas Beets- straat te Tilburg, verfmeester bij de N.V. Textielververy „De Regenboog" aldaar. II. was Zaterdagmorgen alleen op zijn la- boratoriitin in de fabriek, waar 'toen niet gewerkt werd. Toen hij des middags niet thuis kwam, om te eten, informeër, de zijn familie, waarop de portier van de fabriek in het laboratorium ging kij ken en daar den heer H. tot zijn niet ge ringe ontsteltenis nagenoeg bewusteloos in zijn stoel aantrof met het hoofd voor over liggende op de tafel. Hy kon nog stamelen, dat hij bij vergissing uit een flesch met een vergiftigde vloeistof had gedronken. De heer H. had de gewoonte uit een speciale flesch met frisch water te drin ken, doch nu schijnt hy in gedachten een greep te hebben gedaan naar een verkeer de flesch, waarvan er natuurlyk op het laboratorium van een textielverven! vele slaan. In de flesch, waaruit hij gedron ken heeft, zat een preparaat van zeer ver giftigende samenstelling. Per ambulance auto van den G-.G. en G.D. is de heer H. in levensgevaarlijken toestand ijlings naar het. ziekenhuis overgebracht, waar men nog al het mogelijke gedaan heeft om het leven le redden. Dit mocht echter niet meer baten en Maandagmorgen is hij aan de gevolgen overleden. De omstan digheden laten er geen enkele twijfel over bestaan, dat hier van een noodlottige vergissing Sprake is. VEE IN DE WEIDE GESLACHT. De landbouwer J.- M. uit Empel miste Zondag een hokkeling uit de weide. Bij nader onderzoek bleek, dat het dier ter plaatse door een onbekenden dader was geslacht. De beste deelen hadden y.e mee genomen. Te Sprang-Capelle geraakte een land bouwer, twee schapen kwijt, ook daar waren clandestiene slachters gekomen, die de beesten ter plaatse hadden ge slacht. DUBBELE MOORD TE VELSEN. Een dubbele moord, die den dood van beide slachtoffers tengevolge heeft gehad, heeft gis termiddag omstreeks een uur groote ontstelte nis op den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord te weeg -gebracht. Een 39-jarige inwoner van Mui- den, die van zijn 32-jarige vrouw gescheiden leefde, vervoegde zich aan de woning op den Wijkerstraatweg, waar deze vrouw haar intrek had genomen. De vrouw, die den man in de keuken te woord stond, werd onmiddellijk door haar echtgenoot met een mes neergestoken. Dooelijk gewond stortte zij neer. De vrouw woonde met een 26-jarig jongmensch bij de ouders van Jen laatste in en op haar angst kreten snelde deze jongeman te hulp. Ook hij werd door messteken getroffen en verkeerde, toen men hem opnam, in zorgwekkenden toe stand. De dader, die, na zijn daad te hebben ge pleegd, met bloed besmeurd de straat op vlucht te, werd vrijwel onmiddellijk door een passee- renden agent van de motorpolitie gearresteerd. De slachtoffers zijn overgebracht naar. het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk, waar de vrouw zeer spoedig na aankomst is overleden, de jongeman stierf eenige uren daarna. Bij het voorloopig ingestelde onderzoek bleek, dat de dader het mes, waarmede de aanslag was gepleegd, Dinsdagmorgen te Amsterdam had gekocht. Er wordt nog onderzocht of de dader in een plotselinge opwelling naar Velsen is gekomen, dan wel of de daad een gevolg is geweest van kalm overleg. De lijken van de slachtoffers zijn voor nadere sectie in beslag genomen. Het motief van de misdaad is minnenijd. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEREDEN. ^Een doode. Gisterochtend is de autobus van den dienst Zwolle—Blokzijl tusschen Zwolle èn Hasselt van den dijk gereden en over den kop gesla gen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Beneden aan den dijk ligt een diepe kolk, waar in de bus met het achtereinde terecht kwam. De auto maakte een heelen slag om zijn lengte as en kwam daardoor in zijn normalen stand onder aan den dijk terecht. In de bus bevonden zich 45 passagiers. Het bleek, dat de 75-jarige E. uit Kampen en H. B. uit Deventer ernstig waren gewond. De eerste is kort na het ongeluk overleden. Hij had ern stige inwendige kneuzingen. Van den tweede was een slagader nabij het oor doorgesneden. De rest van de passagiers had lichte verwon dingen gekregen, voor het grootste deel ver oorzaakt door de glasscherven. De deuren van de bus functionneerden niet meer, zoodat de passagiers door het raam en het noodluik dat openstond, de bus moesten verlaten. Ongeveer twintig gewonden moesten zich onder doktersbehandeling stellen. DE IRAANSCHE TROEPEN BIEDEN OVERAL KRACHTIGEN TEGENSTAND. S.P.T. verneemt uit Ankara: Volgens de laatste berichten stuiten de aanvallende troepen overal op ver zet. Uit den Kaukasüs rukken zes tot zeven divisies Sowjet-Russische troe pen op in de richting van Teheran, ter wijl vijf divisies Engelsche troepen van het Zuiden uit opereeren. S.P.T. verneemt uit Londen: In wel ingelichte militaire kringen verneemt men, dat de Engelsche troe pen van Irak uit Iran op twee punten zijn binnengedrongen: de linkervleugel rukt naar het Noord-Oosten op om zich bij Tebris met de Sowjet-Russische troepen te vereenigen, terwijl de Zui delijke vleugel bij Basra het land is binnengetrokken. In Oost-Perzië trek ken sterke gemotoriseerde afdeelingen door Beloetjistan het land binnen. Te Ankara verluidt volgens United Press dat het in Iran tot gevechten van werkelijk hevig karakter gekomen is en dat de Iraanscfre troepen bijzonder krachtigen tegenstand bieden tegen de voorhoeden van de beide Britsche co lonnes-die uit de richting Bagdad langs den weg naar Teheran en uit Noord- Irak in de richting van Tabris opruk ken. Men gelooft, dat de uit het gebied van Basra opereerende Britsche strijd krachten de olie-raffinaderijen van A- badan en de spoorlijn van de Perzische y

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 2