V Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. Gros van 22ste Sovjet-leger vernietigd. Nieuw tarief Vermogensbelasting. NUMMER 70. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941. G4e JAARGANG. VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN DUITSCH WEER MACHT BERICHT. Welikije-Loeki ingenomen. 30.000 gevangenen. Successen op andere punten van het front. r« cza as ihh na saa iaa ga ea taa £>a SaJ ABONNEERT U OP DIT BLAD DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uilgever. Abonnementsprijs: Per s' maanden 1.31. Franco per post door 't geheele ruk 1.47%. Advcrtentiën moeten Woensdag en Vrüdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ofta bezit zijn. Prjjs der Advertentiën 20 cent per regel Minimum 1-60 Reclames 40 cent per regel. Bü contract flink rabat. UITGAVE: Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk. BRITSCHE HAVENS EN VLIEGVELDEN BESTOOKT. Hoofdkwartier van den Füh- rer, 27 Aug. (D.N.B.). Het op perbevel der weermacht deelt mede: Zooals reeds in een extra-be richt bekend werd gemaakt, heb ben formaties van het pantser- leger van Generaal-Oberst von Kleist op 25 Augustus na hevigen strijd, 't bruggehoofd van Dnjep- ropetrofsk en de stad zelf met een stormaanval ingenomen. Ook in de nabijheid van de Dnjepr- monding en Zuidelijk van Kiel werden de laatste nog op den Westelijken Dnjepr-oever weer stand biedende strijdkrachten van den vijand, gedeeltelijk in ge vechten van man tegen man, overweldigd. Oostelijk van Welikije-Loeki werd het gros van het 22ste Sow-' jet-leger in hardnekkige gevech ten, welke verscheiden dagen duurden, ingesloten en vernie tigd. De stad Welikije-Loeki is na heeten strijd genomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken geschut vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verliezen van den vijand bedroe gen ruim 40.000 dooden. Tusschen het Ilmenmeer en de Finsche Golf, alsmede voor Reval en aan het Finsche front, blijven de operaties zich met succes ont wikkelen. De luchtmacht heeft zware sla gen toegebracht aan troepencon centraties ten Oosten van Kief en heeft het spoorwegnet ten Westen van Moskou en in het gebied om St. Petersburg voor geruimen tijd vernield. 'In de Finsche Golf hebben af- deelingen gevechtsvliegers vier Sowjet-transportschepcn, met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton, tot zinken gebracht, vier an dere transportschepen ernstig be schadigd en bomtreffers ge plaatst op een torpedojager en een flottieljeleider. Ten Oosten van het Visschersschiereiland zijn verder twee jagers zwaar be schadigd. In den strijd tegen Engeland heeft de .luchtmacht in den afge- loöpen hacht havenwerken aan dc Oostkust van Engeland en vliegvelden op liet eiland gebom bardeerd. Bij aanval spogingen op de Duitsche bocht en de Kanaal kust beeft de Britscbe luchtmacht gis teren overdag 23 vliegtuigen ver loren, van welke er 11 werden neergeschoten in luchtgevechten, vier door patrouillevaartuigen, 3 door afweergeschut, 3.door mij nenvegers en 2 door -marine-ar- artillerie. Bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op de vloot-^ basis Alexandrië in den nacht van 25 op 26 Augustus, hebben homtreffers groote verwoestingen aangericht in de haven en op de spoorwegemplacementen. Britscbe vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eeriige plaatsen in West- en Zuidwest- Duitschland en o.a. op woonwij ken te Keulen brisant- en brand bommen laten vallen. Door afr weergeschut werden twee der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. I)E STORMERS VOOR DE TOEKOMST. Voor de toekomst van Europa be stormen mil li oenen jonge mannen de stellingen van de bolsjewisten, die zij steeds verder naar het Oosten terug werpen. Het zijn de stormers voor de toe komst van Europa, ^npere, onver saagde* strijders, die ^ch geworpen hebben op den doodsvijand van de be schaving en die niet zullen rusten, voordat deze doodsvijand volkomen vernietigd zal zijn. Het is een gewel dige strijd, waarin deze moedige ke rels gewikkeld zijn. Het is een strijd met een inzet, zoo ho>»g, dat geen man gemist kan worden, dat allen moeten helpen, de gelederen van deze stor mers te versterken. Reeds hebben duizenden landgenoo- len hun plants in die gelederen inge nomen, vele anderen maken zich ge reed hetzelfde te doen. Reeds is de Nederlandsche Propa- ganda-Kompagnie vertrokken om ons in woord en beeld verslag uit te bren gen over haar daden, maar dat is niet genoeg. Er zijn nog duizenden Neder landers, wier plaatsen open zijn daar in het Oosten, waar de strijd woedt. Neemt Uw plaats in, gij die weet, wat er op hel spel staat, gij die begrijpt, dal het ook Uw plicht is U tc melden hij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE FINNEN VEROVEREN KIESTINKI. Naar van welingelichte zijde wordt gemeld, is het plaatsje Kiestinki in den Noordelijken sector van het Fin sche Oostelijke front in Finsche han den. Tijdens de gevechten tusschen Sohjena en Kiestinki hebben de Sow- jefs, die daar dikwijls tot den laatsten man tegenstand hebben geboden, twee honderd man verloren. AMERIKAANSCHE BENZINE NAAR DE SOWJET-UNIE. Moskou zou een Japansche poging tot belemmering een onvriendelijke daad achten. Volgens de Sowjet-radio D.N.B. brengt het over heeft Tatekawa, dc Japansche ambassadeur te Moskou, Molotow, den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, een verklaring overhandigd, die behelst, dat de Ja pansche regeering door het zenden van petroleum en benzine van Ame rika naar de Sowjet-Unie in een zeer delicate en moeilijke positie is ge bracht, vooral omdat deze transporten zeer dicht onder de Japansche kusten moeten worden vervoerd. De ambas sadeur verzocht de Sowjet-regeering deze kwestie ernstig te bestudeeren. Molotow heeft hierop den ambassa deur medegedeeld, dat de Sowjet-rc- geering 23 Augustus door Smetanin, haar ambassadeur te Tokio, Tojoda, "den Japanschen minister van buiten landsche zaken, de volgende mcdedce.- lirig heeft doen toekomen: De Sowjet-regeering is van meening, dat er voor de Japansche regeering geen aanleiding tot ongerustheid be staat. De Sowjet-regeering zou een po ging van de Japansche regeering om de normale handelsbetrekkingen van de Sowjet-Unie met Amerika te be lemmeren alg een onvriendelijke daad beschouwen. Opcenten vervangen door een tarief. De Zaterdag 1.1. aangekondigde wij ziging betreffende dq vermogensbelas ting en de verdedigingsbelasting I is geen vernieuwing, geen nieuwe rege ling van de Wet op de Vermogensbe lasting van 1892. Deze wet blijft gel den: art. 1 van het besluit van 9 Au gustus bepaalt, dat in genoemde wet de in het besluit gemelde wijzigingen worden aangebracht. Dpze verande ringen betreffen slechts het tarief, het belastingjaar met bijbehoorende over gangsbepalingen benevens een uitbrei ding van de bevoegdheid van den Se cretaris Generaal van het Departement van Financiën om aanvullende voor schriften te geven. In het kort zijn de veranderingen reeds gemeld. Dc voornaamste betref fen de wijziging van het tarief en van de vaststelling van het vermogen, waarover de belasting wordt geheven. Vroeger bedroeg de vermogensbelas ting in hoofdsom voor vermogens van 16.000 tot 30.000 2 per mille, voor zoover het zuiver vermogen het be drag van 15.000 te boven ging. Was het vermogen 30.000 of meer, dan was verschuldigd 1 van elke 1000 (art. 10). Op deze hoofdsom hief liet Rijk 75 opcenten voor de algemeenc middelen; 50 opcenten ten behoeve van het Gemeentefonds en 22 opcenten ten behoeve van het Werkloosheids- subsidiefonds. Hiernaast kwamen dan uog de provinciale en gemeentelijke opcenten, welke voor eerstgenoemde maximum 40 bedroegen, welk maxi mum echter slechts door enkele pro vincies werd geheven zooals Zeeland, Overijssel en Drente en voorts maxi mum 38 opcenten voor de gemeenten, die bijna alle ten volle van dit recht gebruik hadden gemaakt. In de practijk bedroeg de vermogens belasting dus in totaal ongeveer 3 per 1000. Maar hierbij kwam dan nog de verdedigingsbelasting I voor vermogens boven de 50.000. Het ta rief hiervan bedroeg 30 ets. per 1000, waarmede het vermogen de 50.000 te boven ging. Het nieuwe tarief wordt niet per 100Q berekehd.doch per 500 en is 2.50 voor elk geheel bedrag van 500 dat in het zuiver vermogen is begrepen. Niet alleen is het tarief dus verzwaard tot 5 per 1000, maar de berekening naar elk geheel bedrag van 500 betcckent ook een, zij het zeer kleine verzwaring. Hiertegenover staat, dat thans ook in het tarief van de vermogensbelas ting het element van kinderaftrek en het criterium van of niet gehuwd zijn is ingevoegd. Voor ongehuwden begint de belastbaarheid n.l. reeds bij een vermogen van 7500, voor ge huwden alsmede weduwnaars en we zen hij 15.000, maar voor ieder min derjarig kind, pleegkind of meerder jarig kind dat nog geen 25 jaar is, doch grootendecls op kosten van den ouder wordt onderhouden en onder wijs geniet of wordt opgeleid voor een beroep, heeft de belastingplichtige aanspraak op een kinderaftrek van 7500, tenzij het kind zelf in dc ver mogensbelasting is aangeslagen. Bovendien wordt ook een aftrek toe gepast voor den belastingplichtige die ouder is dan 20 jaar of vermoedelijk in de eerst komende drie jaren geen of nagenoeg geen inkomsten uit arbeid zal kunnen verwerven, indien tevens zijn zuivA- vermogenminder dan 7500 bedraagt en zijn zuiver inko men, berekend volgens het Besluit op dc Inkomstenbelasting 1941 over het afgeloöpen kalenderjaar minder dan /•2500 heeft bedragen. Aldus de algemeene regeling, die bovendien bepaalt dal voortaan een belastingjaar zal samenvallen met het kalenderjaar. Van hen, die op 1 Mei 1941 belas tingplichtig waren overeenkomstig de wet op de vermogensbelasting, wordt deze belasting over het met dien dag aangevangen belastingjaar slechts ge heven voor 8/12. De tot dusver ge heven opcenten op de vermogensbelas ting alsmede dc verdedigingsbelasting I worden over de belastingjaren, aan vangende op 1 Mei 1941, niet meer ge heven. Over de eerste 4 maanden van 1941 betaalt men derhalve nog hel oude tarief; voor 1941 begint het be lastingjaar met 1 Mei en het eindig! met 31 December. De koerslijst voor de aangifte van dc vermogensbelasting, welke vroeger prompt begin Mei verscheen, is dit jaar nog niet gepubliceerd, waarschijn lijk hangende de boven besproken wijziging van dc vermogensbelasting. Vermoedelijk zal dit thans wel zeer spoedig geschieden en ook wel voor de koersen per 1 Mei 1941, omdat im mers op dit tijdstip het belastingjaar 1941 aanvangt; voor dc volgende ja ren vangt echter het belastingjaar aan met 1 Januari, waarbij dan volgens art. 5 van de Wet op de Vermogensbe lasting tot grondslag voor de bereke ning wordt genomen de toestand bij den aanvang van het belastingjaar, dus 1 Januari. HET VERSTREKKEN VAN INLICHTINGEN AAN DE RIJKSBUREAUX. Bij onjuiste of onvolledige opgaven kan boete worden opgelegd. Het komt nog veelvuldig voor, dat de ingeschrevenen bij de rijksbureaux voor handel en nijverheid de werk zaamheden van die bureaux in ernstige mate bemoeilijken door niet te vol doen aan de verschillende voor hen geldende administratieve voorschrif ten, doordat zij b.v. verlangde opga ven niet, niet tijdig, niet volledig of niet juist inzenden of in het algemeen niet de- door het rijksbureau voorge schreven administratie voeren. In al deze gevallen wordt de controle-moge lijkheid van het rijksbureau op de na leving van de hoofdverplichting der ingeschrevenen, het nalaten van on geoorloofde bedrijfshandelingen, ten zeerste bemoeilijkt. Teneinde hierin verbetering te bren gen heelt de secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart de rijksbureaux gemachtigd, aan de in geschrevenen hij hun bureau, die ver plichte opgaven niet tijdig inzenden, bij een ter zake aan hen te zenden waarschuwing, een bedrag van 25 in rekening te brengen, welk bedrag, indien niet binnen 4 dagen na het ver zenden van de waarschuwing aan dc verplichting wordt voldaan, zal wor den verhoogd met een per dag tot ten hoogste 25 oploopend bedrag. Ieder, die onjuiste of onvolledige ge gevens inzendt, zal, indien hij ter zake een waarschuwing van het rijksbureau krijgt, een bedrag van maximaal 50 moeten betalen, welk bedrag, indien niet binnen 4 dagen na het verzenden van de waarschuwing dc juiste en volledige gegevens worden ingezon den, wederom zal worden verhoogd met een per dag tot maximaal 25 <>p- loopend bedrag. Zendt hij wederom onjuiste of onvolledige gegevens in, dan zal hem daarvoor een bedrag van 100 in rekening kunnen worden ge bracht. Ieder, die de door het rijksbureau gegeven voorschriften ten aanzien van de bedrijfsadministratie niet opvolgt, zal, indien hij terzake een waarschu wing van het rijksbureau ontvangt, daarvoor een bedrag van maximaal .50 moeten betalen. Ook in dit geval zal blijvende nalatigheid een tot ma ximaal 25 per dag*oploopend bedrag verschuldigd doen zijn. Voorts zujlen, indien het in verband met de gebrekkige of misleidende ad ministratie van een ingeschreven on derneming noodig is hij den nalatige extra onderzoekingen in tc stellen, teneinde de'naleving van dc verschil- lendeN distributievoorschriften beter te kunnen controleeren, deze extra on derzoekingen volgens een door de rijksbureaux vast te stellen tarief voor rekening van den nalatige worden ge bracht. Dc strafrechtelijke aansprakelijkheid wegens het niet naleven van de voor schriften blijft onverminderd bestaan. Ier door den directeur te stellen ei- schen". Bij het bepalen van de minimum- eischen, waaraan liet kamerverhuur bedrijf moet voldoen om voor in schrijving in aanmerking te komen, zal voorloopig worden uitgegaan van de aanwezigheid van tenminste vijf verhuurbare slaapkamers, niet mede- geteld die, welke hij den ondernemer in eigen gebruik zijn. Hieruit volgt, dat wanneer minder verhuurbare ka mers in hetzelfde perceel aanwezig zijn, de inschrijving voorloopig zal worden geweigerd. De kamerverhuring door particulie ren en voorzoover deze zich over min der dan vijf slaapkamers uitstrekt, valt dus buiten de verplichting tot in-» schrijving. Voor pensionhouders te vens kamerverhuurders bestaat de in schrijvingsplicht reeds sedert 17 Ja nuari 1941. INSCHRIJVINGSPLICHT KAMERVERHUURBEDRIJF. Thans is de beschikking, alsmede het Indeelingsvoorschrift no. 1 in dien zin uitgebreid, dat het kamerverhuur bedrijf eveneens zal worden gerekend te behooren tot die ondernemingen, welke voor insschrijving in aanmer king komen. De inschrijving van de bedrijven in Nederland is noodig voor de toepas sing van de Distributiewet en andere maatregelen in het belang der bedrij ven. Behoeft hij de kamerverhuurbedrij ven niet in de eerste plaats gedacht worden aan de toewijzing van de le vensmiddelen, de inschrijving is zeker noodzakelijk gebleken in verhand met de toewijzing van textielgoederen. Zonder inschrijving bij het rijksbureau blijft het kamerverhuurbedrijf van dc mogelijkheid van toewijzingen versto ken, omdat aan aanvragen ter verkrij ging van speciale punten en/of leve- ringsvergunning alleen voldaan kan worden ten aanzien van hen die bij 't Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf zijn in geschreven. Onder '1 kamerverhuurbedrijf wordt verstaan: „Een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies voor langeren tijd, voldoend aan na- OMRUILING VAN MELKKAARTEN. Uiterlijk tot 1 September. Hoewel dc officieele termijn, waar in gelegenheid werd geboden om de groene melkkaarten van kinderen tot een leeftijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten reeds eenigen tijd ver streken is, worden nog herhaaldelijk verzoeken daartoe bij den plaatselij ken distributiedienst gedaan. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid lot inruilen in bijzondere gevallen nog open wordtgesteld tot 1 September a.s. Na genoemden da tum kunnen onder geen voorwaarden meer oude melkkaarten tegen nieuwe worden geruild. GEBLOKKEERDE MARKEN BELASTING. Wordt per 1 September opgeheven. In een te Amsterdam gehouden rede heeft de president van de Nederland» schc Bank, Mr. M. M. Rost van Ton ningen, medegedeeld, dat op 1 Sep tember a.s. de geblokkeerde Marken- belasting wordt opgeheven. EN HET KOREN RIJPTE! Een oogstprogramma voor de radio. I)e afdeeling Land en Volk van den Ne- derlandschen Omroep heeft het initiatief genomen om ter versterking van den band tusschen ons volk en zijn boeren in het programma voor 31 Augustus zoo veel mogelijk aandacht te besteden aan de afsluiting van de oogstmaand. Er worden dien dag oogstliederen ge zongen en oogstgcdichten voorgedragen, terwijl des avonds het hoorspel ..En het koren rijpte" door D. van de Bospoort zal worden uitgezonden. Dit spel van de oogst opent met een proloog, waarin tot uitdrukking komt, hoe menschen, dieren, techniek en natuur samenwerken om onder Hoogen zegen den korenoogst bin nen te halen, en hoe deze arbeid voor waarde is voor heit volksbestaan. Twee werelden, die van den vredigen strijd om het koren en die van den oor log om goud en macht, worden tegenover elkaar gesteld. Het eerste deel van het spel voert terug naar het oude saksische boerendorp waar de geheele bevolking na het blazen van de boerenhoorn, uit trekt in den korenbouw, en het besluit met het vroolijk oogstfeest als het laat ste voer koren geborgen is. Een ziener voorspelt, dat vreemde in vloeden, die reeds aan het oude boeren- rccht tornen, en de hunkering naar grud, zware tijden zullen veroorzaken, waarin vrouwen en kinderen gebrek lijden, al rijpte het koren. Het tweede deel speelt in het heden en brengt de luisteraars in de geladen sfeer van de effectenbeurs het schetst in een korten dialoog den invloed van de speculanten op het landsbestuur en de gevolgen daarvan voor den boer. In het derde deel is de oorlog uitge broken en door dezen oorlog voltrekt zich^le bezinning, welke aan den boei en aan het koren hun plaats hergeeft, na dat de oppermacht van het goud gebro ken is. De spreekster uit den proloog besluit met de woorden: „En het koren rijpte en het koren won van het goud den strijd! Het leven vap den druk bevrijt, dankt Hem, door wien het brood ge dijt!" Het spel eindigt dan met het bekende: •„Dankt, dankt nu allen God", uitgevoerd door koor en orkerst. Aan de uitvoering wordt o.a. medege werkt door Philippe la Chapelle, Mien Duymaer van Twist, Nico de Jong, Adolph Bouwmeester en een groep Drcntsehe spelers en speelsters. De regie is in handen van Kommer Klevn.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1