Gemeenteraad LoonopzancL Buitenlandsch Nieuws. RECHTZAKEN UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING nniicni'irgpgrn Z> O Ihijnliuzdtjs* SPORT. HVUËR I EKAKII KAATSHEUVEL. HEUSDEN. DOEVEREN. De raad dezer gemeente kwam Woensdagavond in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Frans Mallens; secretaris de heer van der Wee. Alle loden zijn aanwezig. Na opening met gebed, werden de notulen der vorige vergadering onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn: a) proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ont vanger; b) rapport van opname van kas en boeken van de administratie van het gemeentelijk gasbedrijf; c) mededeeling van B. en W. dat zij ge bruik hebben gemaakt van de mach tiging van den gemeenteraad tot het aangaan van een kasgeldleening tot een bedrag van 50.000.tegen 25/a procent. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Reorganisatie van de Brandweer. Vervolgens kwam aan de orde een belangrijk punt, betreffende algeheele reorganisatie van de brandweer, waar- .voor wij verwijzen naar het prae-ad- vies van B. en W. in ons nummer van 1.1. Zaterdag. In het kort behelst deze reorganisatie: aanschaffing van een volledig uitgeruste motorspuit van groot vermogen; een goed geoutilleer de brandweergarage; aanschaffing van een trekker, welke tevens als bosch- brandweergarage kan worden inge richt; aanschaffing van rookmaskers; een eenvoudige brandmeldings- en alarmeeringsinrichting. De totale kost enhiervan zijn ge raamd op ongeveer 15000.—, waar bij nog geen rekening is gehouden met den bouw van een brandweergarage. Verder is binnen een drietal jaren alsnog te voorzien in: een auto-ladder met een stijghoogte van 20 meter; aanleg van brandputten. De kosten dezer voorzieningen zijn geraamd op 14000.—. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. De heer Grootswagers vraagt of het niet mogelijk is, dat aan de brandweer lieden ook een brandweercostuum wordt beschikbaar gesteld, zooals ook wel in andere plaatsen gebruikelijk is, tenminste wanneer de kosten daar voor geen bezwaar vormen. De voorzitter antwoordt dat de in het prae-advies genoemde aanschaf fingen als noodzakelijk zijn aan te merken. De brandweerlieden in deze gemeente hebben reeds de beschikking over een soort lederen jassen en rub berlaarzen. Mocht echter nog blijken dat een meer afdoende kleeding noo- dig is, dan zal spreker zeker zorg dra gen dat die er komt, wanneer de kos ten tenminste geen al te groot beletsel vormen. De raad gaat dan z.h.st. met de voorstellen accoord. Besloten wordt een arbeidsovereen- kömstenbesluit vast te stellen voor t personeel van de vaste kern van den luchtbeschermingsdienst. De gemeenterekening, dienst 15)40, en de daarbij behooreride bedrijfs- rekeningen wordt voorloopig vastge steld, waarbij de voorzitter dank brengt aan de commissie, welke deze rekeningen heeft nagezien en daarover advies heeft uitgebracht. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt, waarop de voorzitter j het woord nam en o.m. de volgende woorden tot den raad richtte: U heeft waarschijnlijk wel gelezen en gehoord dat het ook voor deze ge meente thans de laatste maal is dat de raad in de samenstelling, zooals hij hier zit, vergadert. Ik meen tekort te schieten aan een plicht van dankbaar heid, indien ik op dit oogenblik geen uiting zou geven aan de gevoelens van dankbaarheid, die mij ten opzichte van Uwen raad bezielen. Ik dank U voor de wijze waarop gij mij steeds zijt te gemoet getreden en eveneens voor de wijze waarop gij steeds de gemeente belangen behartigd hebt, met uitscha keling van alLe persoonlijke gevoelens, die elk ingezetene ten opzichte van U verschuldigd is. U hebt steeds gedaan wat in Uw vermogen*was, om de be langen van de gemeente zoo goed mo gelijk te behartigen. Ik wensch dat het U in de toekomst alle goed zal mogen gaan en dat U zult kunnen bedenken dat de moei lijkheden van dezen tijd ook kunnen strekken tot welzijn van de gemeente. De heer Roestenberg weet in den geest van den gcheelen raad le spre ken, wanneer hij namens dezen den voorzitter dank zegt voor de woorden tot den raad gericht. In de eerste plaats, zegt spreker, moet ik het col lege van B. en W. dank zeggen voor de goede voorbereiding waarmede de zaken, welke ter tafel kwamen, waren behandeld. Ook moet echter dank ge bracht worden voor de wijze waarop de genomen besluiten werden uitge voerd, kortom voor al het goe'de onder Uwe leiding hier behandeld en tol stand gebracht. Zonder iels tekort te doen aan de diensten door B. en \Y. aan de gemeente bewezen, weet ik te handelen in den geest van een raad, als ik den voorzitter afzonderlijk dank zeg voor de goede leiding van de ver gaderingen en den werklust, die een stimulans waren voor de behartiging van de belangen van de gemeente. Bo vendien was dit alles doordrongen door een sterk ontwikkeld rechtsge voel en een groote onbevangenheid en goede en aparte zorgen voor het per soneel. Daardoor kon U ook den eisch stellen van nauwgezette plichtsvervul ling. Aan al die goede eigenschappen is het ook te danken dat er steeds zoo'n goede geest heerschte in den raad en tusschen den raad en 't col lege onderling. Veel heilzame dingen zijn in de af- geloopen jaren onder. Uwe leiding tol stand kunnen worden gebracht, dik wijls onder zeer moeilijke omstandig heden en beperkende bepalingen. Ik spreek den wensch uit dat het U gegeven moge zijn, nog vele jaren aan het hoofd van deze gemeente te kun nen blijven staan met dezelfde ijver en activiteit welke U steeds bezield hebben en dat U met God's hulp de belangen van de gemeente zult blijven behartigen, tot heil van de gemeente en ons volk en tot voldoening van U en Uw gezin. De voorzitter dankt, mede namens B. en W. den heer Roestenberg voor zijne waardeerende woorden, waarna de vergadering werd gesloten. was en met de dagelijksche kleine hoeveelheid arsenicum hoopte hij baar te kunnen kalmeeren, Ken voornemen, waarin hij zeker spoedig geslaagd zou zijn, als de huisarts niet had ingegrepen. De huishoudster zeide, dat de man het uit jalouzie had gedaan. De politie hoopte weldra de vrouw des huizes zelf te kunnen hooren, die vermoedelijk wel de iuiste toedracht van het dramo zal weten te onthullen BRANDSTOFFEN GEKOCHT ZONDER BON. Wegens het koopen van 15 hectoliter brandstoffen, anders dan tegen afgifte van geldige bonnen, is de koopman L. van de W. woonachtig te Kaatsheuvel, door den Economischen Rechter te Bre da veroordeeld tot een maand hechtenis, tegen welk vonnis hij hooger beroep heelt aangeteekend bij de Economische-Kamer van hel Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, welke de zaak thans heeft behandeld. Tegen v. d. W. werd in hooger beroep opnieuw een maand hechtenis geëischt. De Economische Kamer van het Bos sche Hof zal over 14 dagen arrest wijzen in deze zaak. rijwieldiefstal te EETHEN. De rechtbank te 's-Hertogenbosch be handelde de srafzaak tegen L. 1)., werk man te Waalwijk, gedetineerd, aan wien ten laste was gelegd, dat bij op 10 Juli j.l. te Eehen een rijwiel had weggenomen en tevens een zilveren horloge van A. v d. Wetering. De bestolene werd als getui ge gehoord waarna de Officier van Justi tie Mr. J. Dony acht maanden gevange nisstraf eischtë met aftrek vani voorar rest. Verdediger Mr. H. Bergé wees op den invloed der tijdsomstandigheden op de talrijkheid -van de rijwieldiefstallen Hoofdpijn-Migraine thans, waar de maatschappelijk het minst bedeelden een uitweg zoeken om de klap pen op te vangen, die zij thans krijgen en dezen uitweg maar al te geipakkelijk vinden in het stelen van rijwielen, die door bet onvoorzichtige publiek langs den openbaren weg als het ware aange boden worden. De rechtbank zal over twee weken vonnis wijzen. Athletiekwedstrijden op het R.W.B.-terrein. Zondrfg 31 Aug. organiseert het be stuur van RWB een aihletiekdag voor ba re leden boven de 1(5 jaar. Het wedstrijd-programma zal als volgt worden afgewerkt: Bal dribbelen rechte lijn; los boog springen; bal dribbelen in slingerbaan; 100 M. hardloopen; bal ingooien vanaf de zijlijn; ver-springen; doelschieten; 1000 M. hardloopen. Het bestuur heeft voor deze wedstrij den mooie prijzen beschikbaar gesteld en daar er op de trainingsavonden al goede prestaties werden verricht, belooft dit Zondag een mooie dag te worden. En daarom verwachten wij ook alle RWB- aanhangers op ons terrein om dien dag te doen slagen. De wedstrijden vangen aan om 2 uur en de deelnëfners worden verzocht om half 2 aanwezig le zijn. Duitschland strijdt voor Europa. Duitsch Weermachtbericht. v TWEE SOVJET-DIVISIES AAN FINSCHp FRONT VERSLAGEN. Hoofdkwartier van den Führer, 28 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: ,,Aan het geheele Oostelijke front ontwikkelden zich de operaties ook gis teren volgens de plannen. Aan het Fin- sche front hebb&n Duitsche' en Finsche troepen in nauwe samenwerking een belangrijk succes behaald. Na onder de moeilijkste terreins- en weersgesteld heid gevoerde gevechten, die dagen duurden, is ten Oosten van Salla een vijandelijke strijdmacht ter sterkte van twee divisies vernietigend geslagen. Slechts kleine afdeelingen slaagden er in, met achterlating van vrijwel alle oorlogsmateriaal te ontkomen. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben gisteren overdag 109 Sovjet vliegtuigen vernietigd. Bovendien wer den door Hongaarsche jagers tien en door Italiaansche jagers acht Sovjet toestellen neergeschoten. In de Engelsche wateren heeft een gevechtsvliegtuig overdag bij de Fa- roer een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. Op verscheidene Engelsche vliegvel den zijn geslaagde nachtelijke aanvallen gedaan. Aan de kust van het Kanaal verloor de Britsche luchtmacht gisteren e)f vliegtu-'gen bij luchtgevechten en 2 door afweergeschut. Duitsche gc vechtsvliegiu gen hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus bomtreffers geplaatst op cc installaties van het vliegveld Isinalia aan het Suez- kanaal. Britsche vliegtuigen hebben in dén afgeloopen nacht het gebied rondom Mannheim aangevallen. De schade is onaanzienlijk. Een der aanvallende bommenwerpers is door afweergeschut neergehaald.'' DE SPOORLIJN PETERSBURG- MOSKOU BEDREIGD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het oprukken van de Duitsche troe pen tot de spoorlijn Petersburg Mos- 'kou, die bovendien voortdurend door de Duitsche luchtmacht wordt gebom bardeerd, beteekent voor de sowjets de storing van een niet alleen strategisch, maar ook oeconomisch uiterst belang rijke verbinding. Deze lijn, door de Sowjets October-spoorlijn genoemd, verbindt de hoofdstad van het oude tsa renrijk bijna volgens een rechte lijn via Kalinin (voorheen Twer), Wysjnij Wolotsjek en Tsoedowo met de hoofd stad der Sowjetunie. Er zijn zijtakken naar andere spoorwegverbindingen in het NoordWVesten der unie. De oeco- nomische beteekenis berust vooral op de voorziening van het geheele Noord- Westen met steenkool,, graan, ijzer- staal- en pletterijproducten uit de Oe- kraine en het Zuidelijk centrum der unie, met olie uit Bakoe, bouwmateria len enz. Ook het gebied van Kola en Karelië moet het van aanvoer langs de zen spoorweg hebben. Van Petersburg worden vooral hout, apatit en nephelin van het schiereiland Kola en wel apatit voor de vervaardiging van meststoffen, nephelin als grondstof bij de aluminium- fabricage naar andere deelen van de sowjetunie vervoerd. De opmarsch naar deze lijn beteekent dus voor Pe tersburg met zijn werven, wapenindus trie, machinefabrieken en electrische nijverheid staking van den aanvoer van grondstoffen en anderzijds voor de industrieën in andere gebieden, die van Petersburg afhankelijk zijn, een ernsti ge storing in den aanvoer van fabrika ten. NIEUW IRAANSCH KABINET STAAKT DEN STRIJD. Om verder bloedvergieten te voorkomen. Het D.N.B. meldt uit Teheran: Er is een nieuwe regeering gevormd. Minister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft bekleed. Minister van buitenland- sche zaken is Ali Soheily, minister van binnenlandsche zaken Amery. Met het oog op de overmacht der Engelsche en sowjet-troepen, die het land zijn binnengevallen, heeft het nieu we ministerie in een buitengewone zit ting besloten, dat de Iraansche troepen hun tegenstand zullen staken, om ver der bloedvergieten te voorkomen. Het persagentschap Pars meldt uit Teheran, dat de nieuwe premier, Foe roeghi, zijn kabinet gisteren aan het parlement heeft voorgesteld. Daarbij heeft hij verklaard, dat de Iraansche re geering met den oprechten wensch goede betrekkingen met vreemde staten te onderhouden en vrede en rust te handhaven, aan de Iraansche strijd krachten bevel heeft gegeven zich van allen tegenstand te onthouden. Het par lement heeft eenstemmig zijn vertrou wen in het nieuwe kabinet uitgespro ken. aldus dit agentschap. AANSLAG OP LAVAL. Door twee schoten ernstig gewond. PARIJS, 28 .Augustus. (D.N.B.). De voormalige Fransche minister president Laval is te Versailles als ge volg van een aanslag door twee scho ten ernstig gewond. De leider van de nationale, volksbeweging, Deat, kreeg een schot in zijn rechterzijde. Verder werden een Fransche kolonel en een jongeman gewond. De dader, een 22-jarige man, Paul Collet genaamd, die laatstelijk te Caen heeft gewoond, is gearresteerd.Hij heeft bekend met voorbedachte rade te hebben gehandeld. Hoe de aanslag zich toedroeg. Omtrent den aanslag van- den com munist Collet op Laval en Déat ver neemt het D.N.B. nog, dat Laval een vleeschwonde opliep aan den rechter arm en een kleine wond aan de rechter hand. Zijn toestand geeft geen reden tot ongerustheid en in een telefonisch onderhoud heeft hij dit zijn vrouw reeds kunnen mededeelen. Marcel Déat, die in het gezelschap van Laval was, is rechts door een kogel getroffen, welke in de borstkas is blijven steken. De algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in het bezette ge bied, ambassadeur de Brinon, heeft ver klaard, dat hij getuige van den aanslag is geweest. Bij hem waren generaal Bri- dour en de prefecten van Versailles. ,,Vlak achter ons", aldus de Brinon, „liepen Laval en Déat. Plotseling hoor den wij schoten en toen wij ons om keerden, zagen wij, dat Laval was ge troffen. Hij werd terstond in een auto gedragen, waarin hij naar het zieken huis van Versailles werd overgebracht. Marcel Déat, die eveneens was ge wond, werd ook naar het ziekenhuis vervoerd". De ambassadeur voegde hieraan toe, dat hij onmiddellijk naar Parijs was teruggekeerd om maatrege len te nemen en besloot zijn verklaring met de woorden: „wij hebben hier te doen met een terroristische, communis tische organisatie. Deze kan slechts met geweld worden uitgeroeid". United Press meldt uit Vichy: Laval heeft een goeden nacht gehad. Zijn toestand is onveranderd. Op grond van een Röntgenonderzoek hebben de doktoren besloten van verwijdering van een kogel, die op enkele centime ters van het hart in de borst is gedron gen, af te zien. De kogel zal slechts weggenomen worden, wanneer er com plicaties te vreezen zouden zijn. De fa milie van Laval is gistermorgen -vroeg te Versailles aangekomen. De toestand van Déat is slechter ge worden. Naar uit Versailles wordt ge meld moet hij een buikoperatie onder gaan, daar inwendige organen getrof fen zijn. De beide andere getroffenen bevinden zich buiten gevaar. Naar verluidt was de eenige Duitsche auto riteit, die binnen het bereik van de zes door den aanvallers geloste schoten was de Duitsche gezant bij de Parijsche ambassade Schleier. Deze stond naast Laval en trachtte hem na de eerste schoten te dekken. De aanvaller is tot vijf uur 's mid dags en na een pauze later opnieuw verhoord. Een der kogels, die Déat getrofffen hebben, is door de maag gedrongen: ook de ingewanden van Déat werden gekwetst. Voorts gaan zijn waarschuwingen uit naar de baldadigheid van het af scheuren van publicaties van de Duit sche Weermacht en de hulpverleening aan de vijanden van de Duitsche Weer macht. Onze scholen. Na de vacantie zullen de diverse scholen in onze gemeente alle weer in gebruik genomen kunnen worden, zoodat de schooluren ook wederom normaal zullen zijn. BURGERLIJKE STAND LOONOPZAND. Van 21 t/m 28 Augustus 1941. Geboren Johannes Petrus Maria, zv. A. II. \er- duijn-v. <1. Linden. Johannes HenrK cus Maria, zv. H. v. d. Linden-Vera. Martinus Wilhelmus Bernardus, zv. A. G. v. Gorkom-Kroot. Johanna Maria, dv. J. M. Wellens-Verstijnen. Antonius Al- phonsus Franciscus, zv. A. H. A. de Kort- v. Esch.Theodora Maria Adriana, dv. Th. P. Hendriks-Dingemans. Catharina Cornelia Maria, dv. A. D. Oerlcmans-Mo- reval. Lamberlus Marinus, zv. P. J. van Wanrooij-van Wanrooij. Overleden: Netten, Catharina, oud 2 maanden, dv. H. Nelten-Zeehregts. Smeots, Engel hert, oud 72 jr., echtgcn. van Meeren, Catharina. Huwelijken: van der Linden, J. Th. C., oud 31 jr. en Wajon, M. J. G. F., oud 25 jr., beiden alhier. Huwelijksaangiften LigtVoet, Theodorus, oud 21 jr. en Gre- ven, Maria, oud 20 jr., heiden 'alhier. - - Leijsten, Antonius S. B., wonende te Arn hem en. Emmers, Adriana S., oud 30 jr, alhier. Ingekomen: Pa. M. van Esch van Udenhout. -t- L. Pennings van Oudenbosfoh. G. G. Schal ken van Oudenbosch. Aa. Wagemans van Tilbijrg. Ja. Ma. Schalken van Bot terdam. Ma. C. van der Velden van Tilburg. Ha. E. van Noije van Raams- donk. M. L. Verstegen en echtg. van Schaijk. P. Velthuizen van Tilburg. - J. J. Boons van Haaren. L. J. Verde- gem van Tilburg. Ma. Ma. van Wan rooij van Heerlen. Ja. M. L. Vermecrcn van 's-Hertogenbosch. II. Oerlcmaiv. van Oosterhout. Wa. II. A. van ':i Hoven van Vught. J. Evers van Bot terdam. Aa. Laros. van Tilburg. Ha. J. IJpelaar van Drunen. Ca. H. Schoen makers van Udenhout.' (5a. M. A. Ha mers van Amsterdam. Ga. C. de Han nen en kinderen van Waalwijk. J. A. D. M. Vercauteren van Kerkrade. Vertrokken: E. Damen naar Vught. A. J. van de Griendt naar -Venlo. A. M. Rombouls naar "Oirschot. A. Verharen naar Ois- terwijk. C. B. M. Brekelmans naar Oudenbosch. Ma. Kokken naar Beers a./d. Maas. C. M. Huijbregts naar Waal wijk. J. H. Colen naar Goirle. J. W. Donders naar Weert. DOET VERKOOPEN Ongeval. Door de onvoorzichtigheid om met de voeten aan de glijkabel te gaan hangen, kwam de 12-jarige P. Sch> alhier in het Sportpark te vallen, waarbij beide polsen danig ontzet werden. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het examen Hoofdacte B de heer A. Panhuijzen, onderwijzer aan de St. dansschool al hier. Gegund. Bij onderhandsche aanbesteding is de uitbreiding van de schoenfabriek der firma de Wed. C. Steenbergen, onder architectuur van den heer H. ,1. v. (1. Heuvel alhier, gegund aan den heer C. B. Timmermans te Sprang- Capelle. Waarschuwingen. De burgemeester onzer gemeente heeft het noodzakelijk geacht opnieuw te waarschuwen tegen de overtreding van de verduisteringsvoorschriften, zoowel wat de verduistering der wo ningen, winkels en café's, als de rij wielen betreft, terwijl tevens de voet gangers er op gewezen worden de ver- duisterihgsvoorschriften met zaklan taarns stipt na te komen. ST. JOACHIMSMOER. Onderlinge Vriendschap." Dit kruisbooggezelschap heeft op het jongste concours gegeven te Goirle wederom bewijzen geleverd, dat het de kruisboogsport met ernst beoefent. Ook nu weer kwam het zestal met lauweren uit den strijd tegen goed geoefende clubs. De 4de prijs in den corpswedsli ijd wel het gezelschap ten deel, terwijl de heer G. v. Goreum liet koningskruis be haalde. In een andere afdeeling verwierven de schutters van Onder - Jnge Vriendschap den 3e prijs. Dit is de tweede maal, dat „Onderlinge Vriendschap" op een concours drie irijzen behaalde in verschillende' afdeelingen. Thans heeft deze club een zesdaagsche op haar program staan, die een spannende onderlinge wedstrijd belooft te worden. Benoemd. •Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongensschool te Elshout is benoemd onze dorpsgenoot de heer P. Verhelst alhier. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 29 Augustus 1941 des voormiddags 10 u. Aan de orde Noiulen vergadering van 14 Julij I. MededeeliDg van ingekomen stuk ken. Verzoek van A. v. d Brand om tegemoetkoming ex-arl. 13 dei L iger Onderwijswet 1920 ten behoeve van zijn dochter Elisabeth, die een school voor U.L.O. te Den Bosch bezoekt. Brief van Ged. Staten, houdende een bemerking op de. ingezonden verordening op de heffing van in- enlingsgelden, met voorstel van B en W. Vaststelling arbeidsovereenkomst voor het personeel van de vaste kern van den Luchtbeschermingsdienst in de gemeente Heusden. Voorloopige vaststelling bedrag uit gaven O. L. onderwijs over 1940. Wijziging gem.-begrooting 1941. Reclames schoolgeld. Naar wij vernemen zal de Herv. Kerk alhier met de hulp van de synode zoowel binneu als builen geheel worden gerestaureerd. De werkzaamheden zullen geschieden ander leiding van den heer A. Dis A Lzü., kerkarchitect te Fijnaart. helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3