VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS LAATSTE. BERICHTEN BEZIT Uitbetaling vergoeding voor ingeleverde Metalen, STMl UWZÏNUtöN! Advertentiën. VAN LIEMPT te Gilze CHRIST te Waalwijk 110.700- NIEUWE BONNEN. MR. VAN LANSCHOT EEREBGRGER VAN-DEN BOSCH. Bart Taanman DE PELIKAAN" DE NOTARISSEN E. C. J. MOONEN. Van 31 Augustus t/m 6 September zijn de volgende bonnen geldig: llon 33 en 33 „4" BROOD: VLEESCH en VLEESCHWAREN: BLOEM: KAAS: MELK: EIEREN: Bon 33 Bon 33 Bon 33 Bon 33 -Bon 33 geldig t/m 13 September. De bon voor aardappelen wordt nader bekend gemaakt. HONDEN- en KATTENBROOD: Bon 16 geldig t/m 30 September. Na Zaterdag' 30 Augustus zijn de volgende bonnen niet meer geldig: Kaas-bonnen 32 brood 32 vleesch 32 melk 30, 31 en 32 32 bloem 31 eieren 31, 32 en 33 aardappelen blijven geldig t/m 6 September. nen aan de kook gebracht is. Op deze manier kunnen-twee gerechien op éen vlam of kookplaat gaar worden. 7e. Verwarm de spijzen niet langer dan noodig is. Zijn de spijzen eenmaal gaar, dan is- het nutteloos ze nog langer te verhitten. Men verspilt er brandstof mee en ook voedingsstoffen. Zoo gaat b.v. vitamine C uit groenten bij langdurige verhitting in waarde achteruit. Sloof de groenten dus niet na en houd hij het opzetten der spijzen rekening met den kooktijd en het moment, waarop de gerechten klaar moe ten zijn. 8e. Maak voor de bereiding van peul vruchten, rijst en gort in water en voor het warm houden van water gebruik van brandstofbespaarders, zooals de hout mand, de hooikist en kranten. 9e. Maak het kooktoestel geregeld schoon. Slecht onderhouden kooktoestel- len verbruiken niet alleen veel brand stof, maar ook andere" narigheden kun nen erdoor ontstaan: verstopte gasvlam men slaan in en vuile petroleumpiltcn gaan walmen. 10e. Gebruik veel rauwe groenten. Geef eens een staijippot met rauwe groenten of een stoofschotel. Uw waschtafel en vooral Uw huisapotheek zijn niet compleet als er een doos of tube PUROL ontbreekt NEDERLANDSCHE VEREEN1GING tot opleiding van gezinshulpen vol gens het leerlingenstelsel. Voorloopig!. bestuur gekozen. Ten einde te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van bovenge noemde vëreenigingen, werd gistermid dag in hel K.J.V.-luiis een vergadering gehouden. Daarbij waren aanwezig, bur gemeester Moonen, die de leiding had van de vergadering, de heer Lecnaarts Dir. van het Gew. Arbeids bureau, Mej. Beljaars eveneens van het Arb. Bureau en verder Eerw. heeren Geestelijken, Eerw. Zusters, en dames en heeren bestuursle den van verschillende vereenigingen op sociaal gebied. I)e voorzitter opende de vergadering en heetite de aanwezigen welkom. Gezien het aantal oproepingen, zegt spr., is de opkomst niet erg schitterend te noemen, al zcide Pastoor Heezemans, dat deze niet tegenviel. kent allen het onderwerp, aldus spre ker, dat ons hier bijeen brengt,.uit de oproepingsbrief. Met behoeft geen ver wondering te wekken, dat hier veel da mes aanwezig zijn, want zoo aanstonds zal het dienstbodenvraagstuk behandeld worden, dat steeds de interesse van alle huismoeders heeft. Voor mij als burgemeester van een in- dustrieele gemeente' is dit dienstboden- vraagstuk geen hoofdzaak. Belangrijker is, dat hier gezinshulpen gevormd worden, welke, als zij tot een huwelijk komen, op economische wijze een huishouden kunnen besturen. Dii laatste laat nog al eens Ie wenschen over, vooral als men de kinderen na hun schooljaren direct naar de fabriek stuurt, terwijl deze .meisjes dan later hu wen, zonder eenige huishoudelijke oplei ding te hebben gehad. Zoo is het in Waal wijk heel erg en hier zijn genoeg vrou wen, die niet eens een behoorlijk middag maal kunnen bereiden. Aanvankelijk zou Mevrouw van Braam uit 's-Gravenhage, Presidente van de Ned. Ver. hier een uiteenzetting komen geven. Jammer genoeg is Mevr. van Braam ech ter verhinderd, zoodat haar taak nu zal worden overgenomen door mej. Bel jaars. Mej. Beljaars begon met het doel en stre ven der vereeniging uiteen te zetten. Het dienstbodenvraagstuk heeft de laatste ja ren de bijzondere aandacht van tal van instanties. Voor de huisvrouwen is het van veel belang om goed dienstpersoneel te heb ben. Hel komt meer en meer voor, dat de meisjes overdreven eischèn gaan stel len, waaraan maar bezwaarlijk~is Ie vol doen. Daar staat tegenover dat ook het dienstpersonêel vaak niet ten onrechte klachten heeft. Er is meermalen sprake van een groote kloof lusschen de me vrouw en het dienstmeisje, dat dikwijls 's avonds aan haar lot wordt overgelaten en tal van vrije avonduurtjes zonder ge zelschap door moet brengen. Een jong dienstmeisje is zeer ontvan kelijk voor kleine alteraties, die door haar zeer op prijs gesteld worden. Door de geestelijke en wereldlijke over heden wordt den gang van zeer jeugdige meisjes naar de fabrieken, met leede oogen gezien. Zij zijn immers de toekom stige moeders, maar ontvingen nimmer een opleiding en zijn straks absoluut'niet in staal hot huishouden te besturen. Een liefdevolle opbouw en karaktervorming van kinderen is hen onbekend. Daarin kan door het leerlingenstelsel verande ring komen. Deze zaken worden.hier niet te zwart voorgesteld, want ieder, die eenigszins met de toestanden op de hoogte is, zal zulks volkomen kunnen beamen. In Waalwijk is veel gedaan voor de opleiding van gezinshulpen,- maar de hoogere looncn en meerdere vrije uren in de fabrieken, waren zeer aanlokkelijk. Men dient echter niet te vergeten, dat de- deze geldelijke voordeelcn van énkele ja ren, niet opwegen tegen de onschatbare voordcelen, die bijv. verbonden zijn aan het onderwijs aan de Huishoudschool. Ook de groote moreele gevaren, waar aan de fabrieksmeisjes bloot staan, die nen niet over het hoofd te worden ge zien. Dat de plannen voor het gecombineerde huishoudelijke en induslrieele onderwijs in Waalwijk destijds geen doorgang heb ben gevonden, is jammer, maar met deze opleiding voor gezinshulpen kan veel ten goede bereikt worden. Het is dus de bedoeling om meisjes die de lagere school hébben verlaten, te plaatsen in een niet al te druk huishou den, waar zij dan des morgens van b.v. 74-^-1* als leerling-dienstbode werken, terwijl zij des middags van 2 5 uur op de huishoudschool theoretisch onder richt onvangen. De huisvrouw, die een dergelijke leerling-dienstbode in dienst neemt, hetzij als 2de meisje, betaalt een geringe huur (pl.m. 1.50 per week) plus het schoolgeld (pl.m. 0.25 per week), terwijl zij van het Rijk een bedrag van 15.terug ontvangt. Meisjes die hiervoor interesse hebben kunnen zich aanmelden bij Mej. Verwiel Grootestraat 240 of bij Mej. Beljaars Grootestraat 209 Ie Waalwijk. Dames, die een dergelijke leerling- dienstbode wenschen te plaalsen kun nen zich aanmelden op het Arbeidsbu reau Grootestraat 209 Waalwijk, telefoon 63. Na een proeftijd van drie maanden, kan een vaste verbintenis gesloten wor den voor den tijd van drie jaar. Door Mevr. van Braam zal in October nog een causerie gehouden worden, om hel doel der vereeniging en de wijze van werken meer nauwkeurig uiteen te zet ten. Dan zal ook een definitief bestuur gevormd w orden. Thans werd overgegaan tot de vorming van een voorloopig bestuur bestaande uit de volgende dames: WaalwijkMevr. Timmermans-Mast boom, voorzitster, leden Mevr. Thomas- Toonen, Mej. v. Slobbe, Mej. F. Verwiel, Mevr. Miihlnickel, Mevr. Hoffmans, Mevr. v. Stecnsel en Mej. Beljaars. Sprang-CapelleMevr. Verhoeven- Blankers, Mej. Rijken en Mevr. Ooslen- brug. Kaatsheuvel: Mevr. Eibers eh Mej. Dek kers. Drunen: Mevr. Schreurs-Kanters. Loon op Zand: Mevr. Vermeulen-van Dongen. BENOEMING. Als gymnastiekleeraar aap dc Nul- school te 's-Bosch is benoemd de heer E. van de Geer alhier, leeraar L.O. M.O. \s-Hcrtogenbosch, 29 Aug. De burgerij en de gemeenteraad van Den Bosch toonden hedenmiddag groote belangstelling, toen de raad voor het laatst in openbare zitting bijeen was om afscheid te nemen van den bur gemeester, mr. F. J. van Lanschct, die met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit zijn functie Nift gevraagd, in verband met het herei ken van den pensioen-gerechtigden leeftijd. De raad kwam in een specia le zitting bijeen, welke mede bijge woond werd door de echtgcnootc van den burgemeester en zijn familie. Me vrouw Van Lanschot-Van Meeuwen werd met bloemen vereefd. Een der oudste raadsleden, de heer J. E. A. M. Meyring, prees de enorme werkkracht van den scheidenden ma gistraat. Hij wees op den groei van de Brabantsche hoofdstad naar alle hemelstreken en vestigde in het bij zonder de aandacht op de belangrijke waterstaats- en andere werken, die tot stand kwamen en op de stichting der vermaarde veemarkthallen, die een groot succes werden. Ook bracht spr. in herinnering, wat de burgc- gemeester heeft gedaan voor het kunstzinnig leven. Onder toejuichingen van de raads leden en de belangstellenden op dc tribune bood dc heer Meyring dert burgemeester het eereburgerschap van 's-Hertogenbosch aan en over handigde hem den gouden eerepen ning der stad. AARDAPPELEN. Aanstaande week \x/2 kilogram aard appelen op bon „34" reserve. REVAL GEVALLEN. Berlijn. Een bijzonder weer- machtbericht maakt bekend, dat de sterke vesting Rcval ingenomen is. Er is groote buit gemaakt en talrijke transport- en oorlogsschepen zijn tot zinken gebracht. DE AANSLAG OP LAVAL. De dader een aanhanger van De Gaulle. - Parijs, 28 Aug. (D.N.B.) De pleger hedenochtend aan een streng verhoor van den aanslag op Laval, Colette, is onderworpen. Paris Midi meldt, dat Colette tegenover den rechter van in structie heeft hekend een aanhanger in Dc Gaulle te zijn. De geheelc Fransche politie heeft terstond na den aanslag huiszoekingen verricht hij communistische en Gaullistische elementen in het bezette en het onbe zette gebied.- ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI in het hoofdkwartier van den Führcr. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 29 Aug. (D.N.B.) De Führcr en de Duce heb ben in den tijd tusschen 25 en 29 Augustus een bijeenkomst gehad in het hoofdkwartier van den Führer. Tijdens de besprekingen, die in het hoofdkwartier van den Führer van het Noor delijke en het Zuidelijke front plaats vonden, werden alle militaire en politieke kwesties, die de ontwikkeling en den duur van den oorlog be treffen, depgaand besproken. Onder de algemene geschiedenisles is het gebeurd. Net op het ogenblik dat Karei iets moest vertellen over de krijgsdaden van Hannibal, kwam de concierge binnen om te vertellen dat er een gulden gevonden was en dat de eigenaar die bij hem kon afhalen. Na deze mededeling verdween dc concierge en de les ging gewoon ver der. Ogenschijnlijk tenminste, want bij Karei gebeurde er van binnen iets zeer ongewoons. Die dacht aan geen Han nibal en kreeg een onvoldoende om dat hij van die grote niets wist. En dat niet weten kwam niet alleen om dat Karei met Hannibal's daden nu niet bepaald op goede voet stond, veel eerder kwam het omdat zijn postzegel album hem voor de ogen zweefde met die twee open vakjes op dat ene blad, die hij zo graag, zo meer dan graag gevuld wilde zien. Niet alleen om de postzegels, maar nog meer om weer tegen Herman te kunnen zeggen, dat hij toch nog méér bezat dan Herman; dat niet waardige verlangen bracht even niet waardige gedachten in zijn hoofd. Straks, na schooltijd, ging hij naai den concierge: „die gulden is van mij Eou hij zeggen en Karei heeft dat ook gezegd. En de gulden heeft hij gekre gen en mét die gulden al de ellende van een onwaardige daad. Het begon al met de angst dat nog een ander om de gulden zou- komen. De gulden werd lood in zijn zak. Gauw-gauw is hij de postzegels gaan kopen, gehaast is hij er mee naar huis gegaan. Het plezier van zijn bezit zou strakjes'wel komen, meende Karei, maar toen het „strakjes" was, merkte hij van zijn plezier nog niets. Toen hoopte hij maar weer op morgen, als hij Herman zou kunnen overbluffen rn onderwijl zat hij aan tafel met een gezicht en in een houding, dat zijn moeder verschrikt vroeg of hij ziek was. Maar zijp vader keek hem eens onderzoekend aan en dacht er 't zijne van. Meer dan blij was Karei toen hij met goed fatsoen van tafel kon op staan en in zijn kamertje verdwijnen. Maar ook daar vond hij geen rust. Juist op liet oogenblik dat hij dc ze gels in zijn album wilde plakken, kwam zijn vader binnen. „Hoe kom je daaraan? Ik weet Karei, dat je naar die zegels hebt, zitten springen, maar \k weet ook, Karei, dat je op 't ogen blik zelfs geen stuiver tot je beschik king hebt. Karei?" Daar stond nu Karei. Zijn hart klaagde he* maan, maar zijn verstand eei: „Lieg je er uit!" Een minuut stre den hart en verstand/een felle strijd. Toen was het verstand verslagen ver slagen en het hart bekende de minder waardige daad... Zonder een woord heeft Karel's va- jtlcr' de kamer verlaten. Hij liet hem in zwijgende verachting alleen met 'l grijnzende begeerteduiveltje, het ver slagen verstand en het verwijtende hart.' Maar het hart bleef winnaar. Het wees Karei de enige weg die nog gegaan kon worden. Dat was een moeilijke en vernederende weg, maar die toch gegaan moest warden. Nog die zelfde avond is Karei naai den directeur van zijn school gegaan. Hij heeft hem alles en alles verteld en beloofd de gulden terug té zullen be talen. Het is één van de moeilijkste uren van KareTs leven geweest. Heel lang heeft de directeur met hem ge sproken over de strijd tegen het be- geerteduiveltje en over hel blufduivel- tje. Toen hij afscheid nam was dc weg voor Karei weer vrij. Met zijn vader heeft Karei ook lang gesproken en ook die maakte de weg voor hem vrij. Maar toen Karei hem vroeg of hij het album, dat hij was gaan haten, mocht weggeven, zei zijn vader heel beslist: neen. „Neen, jongen, dat is een te gemak kelijke weg. Beheersing Karei, baas worden over je verlangens, dat is de enige en ware weg". Karei heeft dus zijn album behouden en nog dikwijls is er strijd in hem ge weest. Maar Karei heeft overwonnen en het begeerte-duiveltje en het bluf- duiveltje lieten hem eindelijk los, om dat zij hem toch rtiet meer in.de val len van onwaardige daden konden lok ken en dan is het met duiveltjes ple zier immers gedaan9 Wanneer U geregeld een goed zenuwsterkend middel gebruikt, weerstaat U gemakkelijk de span ning van dezen tijd. Ook Uw kin deren hebben thans iets verster kends noodig drogisterij D I VAN OSS v. BUREN STATIONSSTRAAT 69 W A A I W IJ K I en berichten, dat de vier Woon huizen te Waalwijk Besoijen Groote Straat 39, 41, 41 a en 41 b met schuur, erf en tuin samen groot 10.41 A bij vorige annoncen breeder omschreven te veilen voor de Erven van Mej. Ma. Pa. VAN SOMMEREN in leven te Baarle Nassau zijn ingezet op De loeslag heeft plaats Don derdag II September 1941 's avonds 7 uur ten koffiehui/e van den heer LEEN HEERS (café Pompen) te Waalwijk 13esoijen. Inlichtingen geven voornoem de Notarissen. 64631 De BURGEMEESTER van WAALWIJK maakt bekend, dat ter uitbetaling van de vergoeding voor ingeleverde metalen, zitting wordt gehouden op kamer 19 van het Raadhuis (meest linksche ingang langs woning inspecteur 2 trappen op) en wel op de volgende tijden: Voor de bewoners van: St. Antoniusstraat 2 t.m. 64: Dinsdag, 8.309.30. St. Ant.straat, 66 t.m. 134, Ant.pl.-Verl. Ant.pl.: Dinsdag 9.3010.30. Baardwijkschestraat: Dinsdag 10.30—11.30. Besoijenschestraat:Dinsdag 11.3012.30. Mr. v. Coothstraat: Dinsdag 2—3. St. Crispijnstraat, Groensteeg: Dinsdag 3—4. Grootestraat 3 t.m. 70: Woensdag 8.309.30. Grootestraat 71 t.m. 132: Woensdag 9.3010.30.. Grootestraat 133 t.m. 186: Woensdag 10.30 11.30. Grootestraat 188 t.m. 240: Woensdag 11.30—12.30. Grootestraat 241 t.m. 309: Woensdag 2 3. Grootestraat 310 t.m. 397: Woensdag 3—4. Haven, Hoekeinde, Hoogeinde, Hooisteeg, Donderdag 8.309.30. Julianastraat, Kerkstraat: Donderdag 9.30—10.30. Burg. v. d. Klokkenlaan, Kloosterweg: Donderdag 10.3011.30. Pastoor Kuiperstraat: Donderdag 10.30—11.30. Laageinde 2 t.m. 89: Donderdag 11.30—12.30. Laageinde 90 t.m. 142, Min. Loeffstraat: Donderdag 2—3. Markt, Meerdijk, Nieuwstraat: Donderdag 3—4. N. Parallelweg, Z. Parallelweg O. en West: Donderdag 3^4. Putstraat: Vrijdag 8.309.30. Burg. Smeelelaan, Sprangscheweg: Vrijdag 9.30—10.30. Stationsstraat 1 t.m. 35: Vrijdag 9.30—10.30. Stationsstraat 36 t.m. 95: Vrijdag 10.3011.30. Stationsstraat 96 t.m. 158: Vrijdag 11.3012.30. Vooreinde, Wagenstraat, Westeinde, Winterdijk: Vrijdag 2 3. Eerste, Tweede, Derde en Nieuwe Zeine: Vrijdag 3—4. Het gedeelte B van het oproepingsformulier, dat bij de inlevering is medegenomen, moet thuis worden onderteekend en bij de uitbeta ling ingeleverd. Zonder inlevering van deze formulieren kan geen vergoeding wor den betaald. Voor hen. die zich niet op de gestelde tijden voor uitbetaling aan melden, vervalt het recht op vergoeding. De Burgemeester van Waalwijk,

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 7