Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. De IMrechtsche Najaarsbeurs. NUMMER 74. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941. G4e JAARGANG. UITGAVE: Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. - IRAN AANVAARDT DE EISCHEN. De Britsche berichtendienst meldt uit Teheran, dat de Iraansche pre mier in een buitengewone zitting van het parlement heeft medegedeeld, dat de regeering alle Engelsch-Sowjetrus- sische eischen heeft aanvaard. Ge noemde dienst meldt voorts, dat deze eischen o.a. behelzen terugtrekking van de Iraansche troepen ten Zuiden van een lijn, die begint hij een punt ten Zuiden van het Oermia-meer en loopt via Kaswin, Semman, ten Oos ten van Teheran en ten Noorden van de lijn Kerinansjah-Korromabad -Dïetsfoel -Masjid -Soeleiman-Haftak- hol en Bandar-Dilam. Volgens een bericht van United Press in Dagens NyKeter zouden de Britsche troepen hel Zuidelijke deel van het land tot aan Hamadan bezet ten. De centrale deelen van Iran zou den onder Engelsch toezicht komen. De Sowjets zouden alle vliegvelden, wegen en verkeersinrichtingen con- troleeren. DE ENGELSCHEN WEER VAN SPITSBERGEN VERTROKKEN. Schweiz Press Telegraph meldt uit Londen De Britsche troepen hebben, nadat zij de kolenmijnen en den radiozender onbruikbaar hebben gemaakt Spits bergen weer verlaten. De voorraden hebben zij meegenomen. De radiozen der werd door de Duitschers voor weerberichten gebruikt. Na de mede neming van de op Spitsbergen wonen de bevolking is de expeditie naar En- geland teruggekeerd. „Op Spitsbergen bevindt zich nu niets meer", aldus wordt in militaire kringen te. Londen gezegd. LUFTHANSA WAARBORGT LUCHT VERKEER IN EUROPA. De gedachte aan het groot-Europee- sche economische gebied is, ondanks den oorlog, niet alleen in stand lge- bouden, doch in velerlei opzicht in de oorlogsjaren tot practische verwezen lijking gekomen,- aldus schrijft de „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den". Een der treffendste bewijzen hiervoor is het zomervliegplan van de Lufthansa. I)it plan waarborgt een uitgesproken Europeesch luchtver keer. De 32 steden, waarop gevlogen wordt, bewijzen het internationale ka rakter van dit luchtverkeer. Onder deze steden bevinden zich vele hoofd steden. Naast Berlijn, Weenen en Dantzig, zijn in het plan opgenomen Home, Venetië, Sofia, Barcelona, Lis sabon, Stockholm, Kopenhagen, Praag, Athene en Boedapest. Zij zijn oVer twaalf landen verdeeld en onge veer 70 procent van de vliegroutes ligt in het buitenland. De afstand van de door de Lufthansa alleen of in samen werking met 12 buitenlandsche maat schappijen bevlogen routes bedraagt ongeveer 14.000 kilometers. Duitsch- land speelt in dit vliegplan de voor name rol van het luchtknooppunt van Europa. Het door den oorlog niet verzwakte prestatievermogen van het Duitsche luchtverkeer blijkt uit de route Ber- lijn-Stuttgart-Barcelona-Madrid - Lis sabon, die over 2700 kilometer een brug van het Duitsche rijk naar den Atlantischen Oceaan slaat, via Frank rijk, waar te Lyon en Marseille tus- schenlandingen worden gemaakt. De groote vliegtuigen van de Lufthansa vervoeren de reizigers vati Berlijn tot Lissabon binnen twaalf uur en even veilig als in vredestijd. Een even be langrijk traject vormt de door de Lufthansa ingestelde lijn, die van Drontheim via Narvik, Tromsö en Hammerfest tot aan Kirkenes, de Noordelijkste Europeesche vlieghaven aan den rand van de IJszee, loopt. Binnen acht uur worden de reizigers hier over het land vervoerd, waar de verbindingen ,op den beganen grond zeer moeilijk zijn. Te Drontheim heeft de reiziger aansluiting op den snel trein naar Oslo, van waar uit weer een luchtverbinding onderhouden wordt met Berlijn. Hierdoor is men a staat met de combinatie vliegtuig-, sneltrein-vliegtuig binnen anderhal- Ja wanneer het mogelijk ware, aan de schrijftafel van Downing Street de gebeurtenissen te besturenDan zat nu nog het Poolsche leger zaliger na gedachtenis in Lodz, waren de Sow jets in Smolensk en in Bobrocisk en Gomel Thans is Churchill niets 1 anders meer overgebleven dan de „slag dei- koppen". En Helmut Sündermann be sluit met de vraag te stellen: Hoelang zal de wereld zich dezen „slag" nog laten wclgevalen? ven dag van Berlijn naar de Noord kaap te komen. Voor het personen-, goederen- en postvervoer is het traject Berlijn, Praag, Boedapest, Boekarest van groo te beteekenis. Onmiddellijk na afloop van den Balkanveldtocht heeft dc Lufthansa het verkeer op den Balkan weer geopend. De beteekenis van de lijn Berlijn, Weenen, Boedapest, Bel grado, Sofia, Athene blijkt uit het feit, dat vóór den oorlog ongeveer een kwart millioen kilogram goederen van groote waarde in beide richtingen ver zonden werden. Door verschillende buitenlandsche maatschappijen wordt het luchtver- keersnet nog verder uitgebreid. Zoo vliegt de Zwcedsche A.B.A. het traject Berlijn-Stockholm en van daar naar Helsinki, terwijl de Deensche maat schappij D.D.L. het snelverkeer tus- schen Kopenhagen en Berlijn onder houdt. De Zwitsersche maatschappij Swissair verzorgt de verbinding met Zurich. SLAG DER SLAGZINNEN. In de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" heeft Halmut Sünder mann een beschouwing gegeven ovei de „Schlacht der Schlagzeilen", waar aan het volgende is ontleend: Sedert de dagen van de Bri^sch», „garantie"-verklaringen aan een goed -dozijn Europeesche staten, heeft de wereld zich aan allerlei verschijnings vormen van de Britsche „hulpverlee ning" moeten wennen. Sedert den veldtocht in het Oosten begon, is men te Londen klaarblijkelijk weer op zoek naar een geschikte soort „hulpverlee ning" aan den Moskouschen vriend. Naar nieuwe militaire lauweren schijnt Churchill in dit geval niet be- geerig te zijn. Ditmaal is het Churchills eigen slagveld, waarop hij nu sedert weken met verdacht toenemenden ijver zijn bedreigden vriend te hulp snelt: in den „slag om dckoppen" een woord uit zijn mond staat hij zijn man. Hier toont zich de oude reporter van dc „Morningpost" als ware stra teeg: Steeds wanneer het den vriend bijzonder beroerd gaat, worden de sluizen van de Britsche publiciteit dubbel wijdxgeopend en met de wak kere hulp van de Noord-Amerikaan- sche spitsbroeders wordt de wereld met een stortvloed van berichten over stroomd, die haar den adem beneemt en haar verstand moet. benevelen. Sedert het midden van de weck hebben dc leugonschuttcrs van Chur chill een nieuw trommelvuur geopend voor ons een goede aanwijzing, hoe slecht het er in Moskou weer eens uit ziet. Dezen keer is het een „reusach tig Sowjet-offensief", dat aan het ver baasde lezerspubliek van de Angelsak sische bladen als geestelijk voedsel en den Moskouschen bondgenooten als surrogaat voor gewapende hulp gebo den wordt. Het Amerikaansche persagentschap „United Press" en het Londenschg „Exchangebureau" zijn de ijverige oorblazers, die Churchills wijsheid naar de wereldpers overbrengen en niet meer. of minder verkondigen, dan dat „een leger onder generaal Konjeff bij Bobroéisk, ongeveer 320 km. ten Zuidwesten van Smolensk lot den aanval is overgegaan" en dat vol gens beproefd recept Gomel dooi de Sovjets is „heroverd". Deze mede- deeling zal te Moskou, dat met betrek king tot de operaties te land zeer voor zichtig is geworden en sedert dagen alleen opmerkt, dat „aan het geheele front gevechten plaats vinden", des te meer verrassing hebben gewekt, daar deze „aanvallen" zich ten deele reeds tot ongeveer 200 km. 'achter de Duitsche linies moeten hebben afge speeld. Met gemengde gevoelens zullen de Moskousche kameraden ook de be richten der Britsche fabrikanten van slagzinnen vernomen hebben, volgens* welke de Duitschers zich op een „on« geordenden terugtocht" bevinden en de Sowjets op hun beurt de Duitschers dwingen hun troepen achter de Bere zina terug te trekken. PROCES TE 's-GRGAVENHAGE TEGEN COMMUNISTISCHE FUNCTIONARISSEN. Op het oogenblik wordt voor het Duitsche Obergericht te 's-Gravenha- ge een proces gevoerd tegen 22 leiden de functionarissen van de illegale C. P. N. (Communistische Partij Ne derland). Allen zijn aangeklaagd we gens hoogverraad, zij hebben o.a. in Februari en Maart van dit jaar aan gespoord tot een algemeene stak'r g. Aangezien alle strafbare handelin gen zijn gepleegd vóór 22 Juni 1941, dus vóór het tijdstip, waarop het Duit sche rijk in oorlog is met de Sowjet- Unie, worden zij niet beschouwd als begunstiging van den vijand en wordt het proces niet gevoerd voor de mili taire rechtbank. SLUITINGSTIJD DER WINKELS VERVROEGD. Moeilijkheid van verplichte openstelling. Dc persdienst van de departemen ten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij meldt In de Nederlandschc Staatscourant van lü September 1941, is opgeno men een besluit van den secretaris generaal van bet departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wijziging is gebracht in de thans van kracht zijnde wettelijke rev geling inzake dc winkelsluiting. In hoofdzaak zal dit Besluit inhouden, dat het sluitingstijdstip der winkels op dc werkdagen wordt vervroegd en wel gedurende het winterhalfjaar (be ginnende 1 October) voor de eerste vijf werkdagen tot 18 uur en voor den Zaterdag tot 19 uur en gedurende het zomerhalfjaar (beginnende 1 April) voor de eerste vijf werkdagen tot 19 uur en voor de Zaterdag lot 20 uur. Met deze regeling wordt voor alles aansluiting aan <le verduistering$- voorschriften beoogd. Voor het venten ^al een gelijke regeling komen te gel den. Intusschen blijven thans bestaan de afwijkingen van dc Winkelslui tingswet, op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden vastge steld, onverminderd van kracht. Voorts geeft het besluit genoem len. secrtaris-generaal dc bevoegdheid te bepalen, dat door hem aan te wijzen groepen van winkels 9P werkdagen gedurende door hem vast te stellen tijdvakken voor het publiek geo.p md moeten zijn. - v De bedoeling van deze laatste be paling is, den consument den waar borg te geven, dat hij in de voor hem belangrijkste winkels op de daarvoor meest geschikte tijdstippen tot het doen van inkoopen terecht zal kun nen. Een zoodanige regeling was wen- schelijk geworden, aangezien op het gebied van openstelling van winkels een vrij willekeurige toestand was ont staan, welke niet in het algemeen be lang is. Van vorenbedoelde bevoegdheid zal gebruik worden gemaakt om een ver plichte openstelling van 10 tot 18 uur in te voeren voor de belangrijkste ca tegorieën levensmiddelenwinkeliers en voorts voor de kleeding- en de rijwiel zaken. Deze categorieën winkels mogen echter waarop nog eens in het bij zonder de aandacht wordt gevestigd buiten den verplichten verkooptijci nog, voor zoover zulks in het alge meen is toegestaan, voor het publiek geopend "zijn, derhalve des morgens voor tien uur en des avonds voor zoover mogelijk na 18 uur. Verwacht 'mag warden, dat ook in dit opzicht met het belang van den consument zal worden rekening ge houden. STAAT EN CULTUUR. Prof. dr. Goeóewaagen, secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heett te Enschede een rede gehouden over „gilden en gouwen". In deze rede heeft hij allereerst de verhouding tusschen staat en cultuur geschetst. Tegenover de liberale maatschappij, waarin de staat de cultuur als zoovele andere za ken beschouwde als een aangelegen heid, waarmee hij zich zoo min moge lijk moes{ inlaten, stelde hij dc nieu we volksche samenleving. Deze stelt zich ook op het standpunt, dat de .cultuur het best in vrijheid gedijt, maar houdt tevens vast, dat de staat de cultuur niet neutraal mag bejege nen. De staat heeft een plicht en een taak te vervullen tegenover de cul tuur en omgekeerd heeft de cultuur een verplichting tegenover den eer sten dienaar des volks: den staat. Dit laatste wil hier zeggen, dat de cultuur een Nederlandsch volksch ten merk moet dragen en deze verplichting als haar vrijheid moet gevoelen. Hetgeen de secretaris-generaal hier betoogde, houdt practisch in, dat- de staat zich niet louter meer door fi- nancieele en politieke maatregelen met de cultuur zal bemoeien, maar zich ook rechtstreeks stuwend en lei dend op cultuurterrein begeven gaat. Hij schept zich daartoe een organisme in de Cultuurkamer. Om overheid en cultuurleven tot el kaar te brengen zal er straks een tus- schenorganisaties worden geschapen, zoo deelde prof. dr. Goedewaagen G. Enschede mede. Deze organisatie wordt een Cultuurkamer met zes gil den, n.l. voor dc pers, voor d(j film, voor de muziek, voor het theater, voor de beeldende kunsten en voor de let teren. Het departement krijgt een cul tuur-politieke taak en geeft dus lei ding aan het geheel. De Cultuurkamei en vooral de gilden krijgen tot taak het maatschappelijk bestaan der cul tuurwerkers 'te behartigen in verschil lend opzicht. Deze taak zal n.l. moreel, sociaal-economisch, juridisch, vor mend en volksch zijn. Dc Cultuurka mer heeft publiekrechtelijke bevoegd heid. Het lidmaatschap zal verplicht wezen en gebonden worden aan vak bekwaamheid xen volksche betrouw baarheid. De gilden worden onderver deeld in groepen van scheppenden, doorgevenden en dilettanten of be langstellenden. De Cultuurkamer ad viseert de overheid. Naast de verticale landelijke gilden- groepeeringen zal nog een horizontale gouwindeeling tot stand komen. Er komen gewestelijke kringen onder een gewestclijken cultuurleider. Dit laat ste dient om het gewestelijk karakter der cultuuruitingen tot zijn recht te doen komen. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST H. C. van der Bijl provinciaal leider. De directeur-generaal der stichting Winterhulp Nederland, tevens lande lijk leider der stichting Nederlandschc Volksdienst, heeft aan den heer G. W. A. Brouwers in verband met het ver vullen van een functie in staatsdienst, eervol ontslag verleend als provinci aal directeur, resp. provinciaal leider voor Noord-Brabant. In zijn plaats is in bovengenoemde functies benoemd de beer H. C. van der Bijl, voorheen commandant van' de lichte divisie, wonende te 's-Herto- genbosch. DE CONTRöLE OP GROENTEN- EN FRUITPRIJZEN. Sinds eenige weken wordt nu dc controle op de prijzen van groente en fruit uitgevoerd aan de hand van de prijslijsten, welke door den gemach tigde voor dc prijzen zijn vastgesteld. Deze controle is in alle deelen van hel land, zoowel door de politie als door verschillende opsporingsorganisaties, onmiddellijk met kracht ter hand ge nomen. Bij de behandeling dezer zaken is gebleken, dat de prijsovertredingen zoowel in den groot- als in den klein handel plaats vinden. Naast proces sen-verhaal opgemaakt tegen enkele veilingiyi, zijn er vrij veel grossiers in overtreding geweest: alleen in Rotter dam reeds plm. dertig. In het ressort Amsterdam kwamen ongeveer 40 ver balen tegen grossiers binnen. De detaillisten zijn uiteraard in be langrijk grooter aantal in overtreding geweest. Bij de inspectie 's-Gravenha- ge wachten niet minder dan 200 za ken op behandeling. Te Amsterdam' zijn reeds meer dan 100 vonnissen ge wezen. Ook de andere inspecties vooi de prijsheheersching, te Leeuwarden, Arnhem en 's-Hertogenbosch zijn ac tief en dagelijks worden daar gros siers en detaillisten, die te hooge prij zen voor hun waren gevraagd hebben, berecht. Tegen het niet- of niet vol doende nakomen van den prijsaandui dingsplicht moet eveneens steeds weer worden opgetreden. Grooter dan een der voorgaande. Te Utrecht is deze week de 45ste Jaarbeurs geopend en duizenden za kenlieden en andere belangstellenden hebben haar inmiddels reeds weer met een bezoek vereerd. Om liier voor een bezoek aan deze najaarsbeurs een plei dooi te gaan houden is feitelijk over bodig. Het is genoegzaam bekend, dal geen enkel zich zelf respectecrend za kenman nalaat de Ulrechtschc jaar beurs te bezoeken. Oorlogsomstandigheden noch an dere invloeden hebben den Nederland- schen ondernemingsgeest kunnen remmen. Zij hebben hem zelfs geprik keld tot nog meer inspanning tot nog meer energie en groote daden en de resultaten daarvan zijn in Utrecht in overdaad te bewonderen. Deze jaarbeurs, zoo verklaarde J. Militrs, directeur d,er N. J. in een in leiding, kan op dit oogenblik slechts één doel hebben: voortwerken, rustig haar plicht doen, voortgaan met dc uitvoering van haar taak om met han del, nijverheid en landbouw samen voorbereidingen te trelfen voor Ne derlands nieuwe toekomst. Het karakter van de Jaarbeurs is daarmede zeer juist getypeerd. Voort- werken; er werd inderdaad voortge- werkt in ons Nederland en zeer dui- dlijk komt dit in deze beurs tot uiting, doordat de totale oppervlakte, die be- noodigd was, die van alle voorgaande beurzen overtreft, en waardoor wel tot uiting komt, dat «ij uitstekend kan worden dienstbaar gemaakt aan dc nationale economische propaganda. Daarnaast zal kunnen worden vastge steld,'dat de Jaarbeurs behalve ais markt meer en meer beteekenis ver krijgt als centrum van economische voorlichting, vooral nu sinds 1936 ook de land-, tuin- en boschbouw in jaarbeurskader zijn opgenomen en dit derhalve thans reeds zes jaren de drie belangrijke takken van het nationale bedrijfleven: industrie, handel en landbouw omvat, hetgeen de waarde van het Jaarbeursinstituut in niet on belangrijke mate voor deelnemer en bezoeker yerhoogt. Bij de geweldige omwenteling, wel ke zich op economisch gebied voltrekt, is'afwachten en terzijde staan onmo gelijk. Hij, die thans verzuimt tijdig met open oog en koel verstand zich rekenschap te geven van de ingrijpen de wijzigingen, die zich voordoen en niet reeds thans zijn kansen benut en zijn standpunt bepaalt, zal bij herstel van normaler verhoudingen een slag achter zijn en den voorsprong van zijn actiever bedrijfsgenoot moeilijk meer kunnen inhalen. Naast het zuiver industrieele en voorlichtende karakter van de Jaar beurs is ook aan de agrarische belan gen alle aandacht besteed. De bodem cultuur staat in onze dagen meer en meer in het middelpunt der belang stelling en alle beschikbare krachten worden gemobiliseerd om een zoo groot en rationeel mogelijke bodem opbrengst voor de gemeenschap te verkrijgen. Industrie en handel reiken hier den landbouw de hand en vor men een gesTbten geheel, waarin het nationale kunnen en doorzettingsver mogen tot uiting komt. DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Jnjtczonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitsrcvcr. Abonnementsprijs: Per J maanden 1 1.31. Franco per post door 't gehcelc rük 1.47/2- Adverfentiën moeten Woensdag en Vrydaar des morgens om uitcrlyk 9 uur in ons bezit zijn. Prys der Advertentiën 20 cent per regel Minimum -1.50 Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Hoofdredacteur: Jan Tielen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1