Binnenlandsch Nieuws. NUMMER 75. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1911. G4e JAARGANG. UITGAVE: Waalwyksche Stoomdrukkerij ANTOON T1ELEN. Telefoon No. 38. Giro No. 50798. Telegr.-Adres: ECHO. Duitschlend strijd voor Europa, Duitsch weermachtbericht Groote aanvalsoperaties in het Oosten. Succesvol verloop. Lening rad nauwer omsingeld. Hoofdkwartier van den Führer, 15 Sept. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt be kend In het Oosten hebben groote aanvalsoperaties een succesvol verloop. I)e omsingeling van Le ningrad werd in een taai gevecht om de modern verstrekte ver dedigingsinstallaties toegehaald. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand, welke gesteund wer den door zware pantserwagens, stortten ineen. Voor de Britsche Oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht uit een kon vooi een vrachtboot van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duit- sche duikbommenwerpers tenten kampen, alsmede concentraties pantserwagens en auto's der Brit ten hij Solloem met bommen van zwaar kaliber bestookt. Bij den aanval van een Duitsche forma tie gevechtsvliegers in den nacht van 13 op 14 September op de havengebieden rondom Suez en Port Tewfik werden olie-opslag plaatsen in brand geworpen. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag, noch des nachts militaire acties uitgevoerd. DUITSCHERS EN ITALIANEN OVER DEN DNJEPR. Landengte bij Krim gebombardeerd. De Italiaansche "bladen publiceeren berichten over de vorming van een bruggenhoofd op den oostelijken oever van den Dnjcpr door Duitsche en Ita liaansche troepen. In den nacht, aldus verneemt de „Deutsche Zeitung" hierover uit Ro me, begonnen Italiaansche troepen een brug te slaan. Toen de ochtendsche mering kwam, werd de half gereed ge komen brug het doel van een zeer krachtige.vijandelijke artilleriebeschie ting, welke onverwijld beantwoord werd door talrijke Duitsche en Itali aansche batterijen, die de voorafgaan de dagen hadden gezwegen om de ar tillerieconcentratie niet te verraden aan den vijand. De Sowjet-artillerie werd snel tot zwijgen gebracht en over de herhaaldelijk getroffen brug rukten Duitsche en Italiaansche troepen op voor een aanval, die tot de vorming van een sterk bruggenhoofd leidde. Verder werden verscheidene Sowjet- batterijen op den oostelijken oevej- dei- rivier buitgemaakt. Verder verneemt het D.N.B. van mi litaire zijde, dat aan het oostelijk front in weerwil van het zeer slechte weer en de zeer moeilijke gesteldheid van het terrein, belangrijke successen zijn behaald door Duitsche infanterie. Hoewel de bolsjewisten een groot aantal vechtwagens tegen de opruk kende divisies infanterie in den strijd wierpen, gelukte het hun niet den op- marsch van de Duitschers tot staan te brengen. Zoo werden o.a. in een verbitterd gevecht door één divisie in zes dagen 113 bolsjewistische vecht en pantserwagens vernield. Sterke formaties Duitsche Stuka's hebben Zondag op de landengte van de Krim vijandelijke versterkingen met succes aangevallen, aldus ver neemt het D.N.B. van militaire zijde. Daarbij werden artillerie-stellingen c: veld verster kingen zwaar getroffen. Talrijke stukken geschut en veertig vaartuigen zijn, volgens waarnemin gen, vernietigd. LENINGRAD ZAL* EEN HEL WORDEN. 4V2 Millioen menschen in een belegerde veste. BERLIJN, 15 Sept. (D.N.B.) De Duitsche weermachtsberichten der laatste dagen doen zien, dat de aanval op Leningrad met onverminderde kracht en taaiheid wordt uitgevoerd. Ofschoon de Sow jets zich op verbit terde wijze verdedigen en bij hun te genaanvallen ook gebruik maken van zware tanks, hebben zij niet kunnen verhinderen, dat de insluiting der stad wordt voortgezet. Gebleken is, dat de Sowjets. Leningrad reeds in vredestijd hebben.voorzien van moderne vesting werken. Op alle belangrijke plaatsen zijn Verdedigingssysstemen met ster ke betonnen hunkers opgericht. De terreinen voor deze verdedigingswer ken zijn voorzien van hindernissen van allerlei aard, vooral ook van land mijnen. Ook groote tankvallen, onge veer twee ineter diep en drie meter breed, waren uitgegraven oin de Duit- sche tanks tegen te houden. Al deze versperringslinies zijn echter tot dus ver door de.Duitsche formaties geno men, zoodat in onafzienbaren tijd een nauwe omsingeling der stad verwacht kan worden. Aangezien tegelijkertijd de Finsche formaties uit het Noorden oprukken naar het Zuiden, zijn 4y2 millioen menschen opeengedrongen op een ge bied van rond 5000 M2. De Sowjets hebben uitdrukkelijk verklaard dat de geheele bevolking van Leningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wapens dragen. De verantwoordelijkheid voor de komende bloedige verliezen, ook onder de burgerbevolking, komt dus neer op de Sowjets. Dc Duitsche weer macht heeft bij haar aanval op Lenin grad voldoende middelen ter beschik king om de voorgenomen doelen te bereiken, ook tegen een nog zoo har den tegenstand in. Din'schc gepantserde gevechtswa gens hebben op 14 Sept. in den loop van de gevechten om de versterking van Leningrad een doorbraak bewerk stelligd door een modern gebouwd systeem van stellingen der bolsjewis ten. „GENERAAL WINTER" KRIJGT GEEN KANS. Beslissingen zullen voor den winter vallen. BERLIJN, 15 Sept. (VPB) In een persconferentie werden van Duitsche militaire zijde enkele interessante mcdedeelingen gedaan o\er de opera ties in het Oosten, welke een zoo gun stig verloop blijken te hebben, dat binnenkort berichten over belangrijke successen, behaald hij Leningrad en op andere deelen van het front, tege moet gezien kunnen worden. Van militaire zijde werd voorts nog een commentaar gegeven op de Angel saksische en Sowjet-Russische ver wachtingen ten aanzien van de hulp van „generaal Winter", welke in hel verleden steeds de beste bondgenoot van Sowjet-Rusland geweest is. Nog •voor het invallen van den winter, al dus werd verklaard, kan men ipct fel le Duitsche slagen in het Oosten re- _kening houden, slagen, waartegen de Sowjet-legers, gelet op hun huidige positie, niet incer opgewassen zullen blijken te zijn. Reeds de komende we ken zullen leeren, welke van beide partijen op het Oostfront de succes volste en de hardnekkigste was. Weliswaar dragen de winters in Rusland een ander karakter dan in Midden-Europa, maar in het gebied tan Leningrad en Moskou dalen de ge middelde dagtemperaturen eerst van begin November af beneden nul gra den. In de omgeving van Kiew en aan de Don eerst eind November. Vorst en een lichte sneeuwval kunnen de operaties niet belemmeren. 2. In het bijzonder is aan joden verboden 1) Het bezoek aan openbare par ken en dierentuinen; 2) Het bezoek aan-café's en restau- rantc, met inbegrip van die op stati ons alsmede het verblijf in hotels en pensioens; 3) Het gebruik van sla ip- en res tauratiewagens; 4) Het bezoek aan schouwburgen, 'cabarets, variété's en bioscopen; 5) Het bezoek aan sportinrichtin gen, met inbegrip van zeebaden, over dekte en niet-overdekte zwembaden, alsmede liet deelnemen aan openbare sportverrichtingen 6) Het deelnemen aan openbare ar tistieke 'vertooningen, met inbegrip van concerten; 7) Het verblijf in en het gebruik maken van openbare bibliotheken, leeszalen en musea. Art. 2. Voorts is aan Joden het directe of indirecte deelnemen aan openbare markten, met inbegrip van. de veemarkten, openbare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betre den van abattoirs, verboden. Art. 3. Voor het blijvend of tijde lijk veranderen van woonplaats ot vas> de gewone verblijfplaats door Joden is een vergunning vereischt. Art. 4. 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kunnen uitzonderingen worden toegestaan, welke met kosten gepaard kunnen gaan. 2. Voor het verstrekken van uitzon deringen (alinea 1alsmede voor hel uitreiken van vergunningen (urt. 3) is de commissaris-generaal voor de veiligheid, resp. de door hem aange wezen instantie, bevoegd. Art. 5. Worden uitzonderingen voor bijeenkomsten of inrichtingen verstrekt, dan moeten de daartoe die nende lokalen of inrichtingen kenbaar gemaakt worden door horden,*biljet ten of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal (resp. Joodsche bij eenkomst), alleen voor Joden toegan kelijk". Aan nict-Joodscho personen is het betreden van dergelijke lokalen of in richtingen verboden. Art. ti. Jood in den zin van deze verordening is wie volgens art. 4 van de Verordening No. 189/40 over de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. Art. 7. 1 Wie in strijd handelt met de bepalingen van art. 1, 2, 3 en a oi deze ontduikt, wordt voor zoover niet krachtens andere voorschriften zwaardere straf wordt toegepast bestraft met hechtenis met een maxi mum van zes maanden en een boete met een ^maximum van 1000 gulden, of met een van deze straffen. Aan do zelfde straf is onderhevig hij, die een ontduiking van deze bepalingen in. de hand werkt, mogelijk maakt of daar bij zijn medewerking verleent. 2. De volgens1 alinea 1 strafbare handelingen zijn overtredingen. 3. Het nemen van maatregelen dooi de Sicherheitspolizei blijft hierdoor onaangetast. Art. 8. Deze verordening treedt in werking, met uitzondering van art. 2. op den dag harer afkondiging. Art. 2, treedt 14 dagen na de afkondiging in werking. OPTREDEN VAN JODEN IN HET OPENBAAR. Nieuwe verordening. 5s-Gravenhage, 15 Sept. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor dc Veiligheid heeft de volgende verorde ning over het optreden van joden in l et openbaar uitgevaardigd: Krachtens par. 45 der verordening No. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het handhaven van de openbare orde, bepaal ik, met ge lijktijdige'opheffing van mijn mede- deeling van 4 Juni 1941 over de be- perkte bewegingsvrijheid voor joden, het volgende: Art. 7. 1. Het is joden verboden deel te nemen aan openbare bijeen komsten en gebruik te maken van openbare inrichtingen voor zoover zij bestemd zijn om de bevolking ont spanning, tijdverdrijf en voorlichting te bieden. NU DE DONKERE AVONDEN WEER AANBREKEN. Met den (Tag bespeurt men, dat we weer naar de lange, donkere avonden gaan. Steeds vroeger wordt 't donker. Dat moge een ieder er weer eens toe breugen, zich de verplichtingen der. absolute verduistering hunner woning in te scherpen. Het blijkt, dat velen dit in de lange zomerdagen vergeten zijn, terwijl an deren meenen, dat het met de ver duistering wel zal losloopen en men het niet zoo nauw-moet nemen. Er wordt dan ook heel wat gezondigd. Wanneer men des avonds door de duistere stad wandelt, ziet men nog heel wat onvoldoende afgeschermde lichten. Hier gaat iemand naar lied. zet de slaapkamer in 't licht en be gint dan o]) z'n gemak te verduisteren. Daar weer laat iemand late gasten uit. werpt de huisdeur verre open en laat zoodoende een brecde lichtgolt door. Elders is het weer een dienstbode die nog even op het achterplaatsje wat doen moet en zich „even" bijlicht door het volle licht uit de keuken naar hui ten te laten vallen. Sommige lieden hebben aan de achterzijde hunner wo ningen nog nooit eenige speciale ver duisteringsmaatregel getroffen en mee- rien, dat het wel voldoende is als ze de overgordijnen dichttrekken. Dat is allemaal hopeloos mis en inoet zoo spoedig mogelijk in orde ko men. Niet alleen omdat anders een ge rechte straf wacht, maar omdat men een gevaar is voor de medeburgers. Daar er nu eenmaal, halsstarrige, onverbeterlijken blijven, moeten de goedwillenden beginnen met hen op 't ^onjuiste van hun handelingen te wij zen. Heeft dit geen succes, laten ze er dan niet tegen opzien den Luchtbe schermingsdienst c.q. de politie te waarschuwen. Die niet hooren wil moet maar voe len! G. J. RUITER REGEERINGS- COMM1SSAR1S BODEMPRODUCTIE. De secretaris-generaal van landbouw en visscherij heeft aan ir. A. L. II. Rocbroek in Den Haag, met ingang van 12 September eervol ontslag ver leend als regeeringscommissaris voor de bodemproductie en met ingang van denzelfden datum benoemd tot regee ringscommissaris voor dc bodempro ductie: G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw in Den Haag. AMERIKAANSCHE BEZIT MOET WORDEN AANGEMELD. In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijks commissaris betreffende aanmelding van vermogenswaarden, toebehooren- de aan de Vereenigde Staten van Ame rika, aan hen, die dc nationaliteit der Vereenigde Staten bezitten of aan be paalde andere personen. Dc bepalingen zijn overeenkomstig de verordening die in het Duitsche rijk is uitgevaardigd als repressaillemaat- regel voor de ongewettigde excessen van het imperialisme van Roosevelt, die de Duitsche vermogensbestand- deelen in dc V. S. heeft laten blok- keeren. Voor 15 October 1941 moeten alle vermogensbestanddeelen in het bezet-' te Nederlandsche gebied; die juridisch of economisch toebehooren aan de V. S. of personen, die op hel gebied der V. S. verblijf houden, worden op gegeven. Rij de aanmelding moet wórden ge bruik gemaakt van een formulier, dat verkrijgbaar is hij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Deze aan melding moet ook dan worden gedaan, indien twijfel omtrent dc verplichting daartoe bestaat. Op overtreding van de voorschriften dezer verordening staan gevangenisstraffen en geldboe ten. - HOUW MAUSOLEUM VOOR EX-KEIZER WILHELIVIMI In den tuin van „Huize Doorn". Een bekend architect uit Berlijn is dezer dagen begonnen mei den bouw van een mausoleum in den f raaien tuin van „Huize Doorn", waar wijlen ek-kcizcr Wilhelm II jarenlang heeft gewoond en waar hij enkele maanden geleden is overleden. Het te bouwen mausoleum vocrr den gestorven ex-ke«er zal worden opge trokken in Hollandsch baksteen, ge dekt met pannen en. gekroond door een groot koperen kruis. De wanden van het interieur zullen bestaan uit wit- zwart geaderde marmeren platen, al- gewisseld door stemmige glas-in-lood- motieven. Wanneer het mausoleum gereed is, zal het stoffelijk overschot, dat thans in de hofkapel rust, in alle stilte in dez engrafkelder worden bijgezet. trum des lands in 1940, wegens tc late ziekmelding, de uitkeering in 038 ge vallen later aanving, terwijl in 107 ge vallen' de uitkeering geheel moest wor den geweigerd*Deze cijfers bedragen voor het eerste halfjaar 1941 onder scheidenlijk 390 en 104. Het is dan ook in het welbegrepen belang der verzekerden, dat zij ten aanzien van hun ziekmeldingen zich met meer nauwgezetheid aan de be staande voorschrift enhouden. VERMOGENSBELLASTING EN GEBLOKKEERDE MARKEN. Naar van bevoegde zijde is medege deeld, mag dc geblokkeerde marken- belasting niet \*un dc waarde der des betreffende Duitsche fondsen in min dering worden gebracht, doch moet t eventueel op grond van het geblok keerde marken-belastingbesluit ver schuldigde bedrag onder de schulden worden genomen. ZIEKTEWET. Herhaaldelijk komt het voor; dal verzekerden krachtens de Ziektewet te weinig aandacht schenken aan de bepaling van artikel 47 dier wet, wel ke met zich brengt, dat een verzeker de, ingeval van ongeschiktheid tot t verrichten van arbeid wegens, ziekte, zoo spoedig mogelijk, in elk ge\al binnen 24 uur, een ziekmelding moet indienen bij het orgaan waarbij de be trokkene verzekerd is. Overtreding van deze bepaling kan tengevolge hebben dat dc uitkeering van ziekengeld geheel ol teir deele wordt geweigerd. Ondanks het feit dat ter zake een zeer groote soepelheid wordt betracht, blijkt, door de hij de verzekerden vaak aanwezige nalatigheid, in een belang rijk aantal gevallen, vertraging in dc uitkeering of afwijzing der aanvragen, onvermijdelijk te zijn. De omvang van dit euvel wordt al- doende geïllustreerd door het feit, dal bij een Raad van Arbeid in het cen- NOORD-BRABANTSCHE WATERSCHAPSBOND. Dezer dagen is te Tilburg de jaarver gadering gehouden van den Noord- Brabantschcn Waterschapsbond, on der voorzitterschap van oud-burge meester mr. dr. F. Vonk de Both. Spr. heette in het hijzonder welkom den vertegenwoordiger van het Prov. be stuur, den Gedeputeerde J. C. v. Beek en herdacht dc nagedachtenis van het overleden bestuurslid mr. P. Sopcrs. In zijn breedvoerig gedocumenteerd overzicht der laatste drie jaren, sedert dien is de Bond niet meer bijeen kun nen komen, heeft dc secretaris, de heer ir. J. F. L. Krügers, allereerst herinnerd aan dc inundaties en 't op richten van stellingen in de* kostbare waterkceringen ten behoeve van de mobilisatie onzer strijdkrachten en voorts aan dc vertraging en stopzet ting van allerlei waterstaatswerken.* Op 1 Juli bedroeg het aantal leden 60, met nog als buitengewone leden 29 gemeenten en 39 particulieren. De financieele toestapd mag gezond genoemd worden. Er was op 1 Juli j.l. een voordeelig slot van 1486.18, benevens een re serve hij de Boerenleenbank van 726.59. Tot bestuursleden werden herkozen J. Brooymans Kruisland, 1). Smits 's-Gravenmoer, W. G. dc Waard W er- kendam, mr. dr. F. Vonk de Both-, Laren. In de bestaande vacatures werden benoemd de heeren: C. Dane, Willem stad, J. Smits, Alem c.u., J. Tutein Nolthenius (rentmeester) Breda, mr. L. de Bourbon, Oss, jhr. H. van Rijcke- vorsel van Kessel, St. Ocdenrode en H. Mommersteeg, Vlijmen. Teneinde de Limburgsche Water- i schappen als hospitantleden te kun nen toelaten, werd een wijziging 'in statuten en huishoudelijk reglement aangebracht. Bij de rondvraag dankte hel lid van Ged. Staten, J. C. van Beek, voor de waardeering, uitgesproken jegens het Prov. Bestuur. I)c heeren P. Sweep (Dinteloord) en J. Koenraads (Dinteloord) namen af scheid als bestuurslid. IR. MUSSERT GEEFT RJCHTLIJNEN AAN VOOR DE POLITIEKE ACTIE VAN DE N.S.B. In een reeks daartoe speciaal geor ganiseerde bijeenkomsten zal de leider van de N.S.B. in de komende weken aan de werkers der beweging richtlij nen geven voor de politieke actie. Zaterdagmiddag werd tc Groningen, in de groote zaai der Harmonie, de eerste van deze vergaderingen gehou den, waaraan deelnamen de werken de leden der N.S.B. uit Groningen Friesland en Drente. Na deze plechtigheid onderwiel n spr. dc groote nationaal-socialistiseh- fascistische revolutie van dezen tijd aan een bespreking, waarbij hij een vergelijking maakte met vroegere om-* wentelingen. Voortgaande ging spi in op den veldtocht tegen het bolsje wisme, welks oogmerk de verovering van Europa is. Hebben wij in de afgeloopen negen jaar koers gehouden? aldus vervolgdz spreker. Wij zijn begonnen met een programma en dat volgen wij nog steeds. Hierbij ging spreker de hou ding van de beweging na ten opzich te van de gebeurtenissen in de wereld en in het bijzonder in Nederland. ij wilden de eenheid $an het volk. Dat is niet bereikt. Er is een .diepe kloof tusschen de N.S.B.-ers en de anderen, welke bijna tot wanhoop stemt. Wel DIT BLAD VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, geljlen, enz. franco te zenden aan den Uiteever. Abonnementsprijs: Per J maanden 1.31. Franco per post door 't geheele rtfk f 1.17(/2. Advcrtentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zün. Prijs der Advcrtentiën: 20 cent per regel Minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bü contract flink rabat. lloofdredurletirJan Tlelen, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 1