PROVINCIAAL NIEUWS* Gemeentelijke Teekenschool RECHTZAKEN ..NOORD-BRABAND" TENTOONSTELLING Zaterdag 20 September 1941 No. 76 De Echo van het Zuiden Tweede Blad OPENING CURSUS 1941-42 op WOENSDAG I OCTOBER e.k. des namiddags 7 uur. PUROL Geneest en Verfraait de Huid SPRANG—GAPELLE. VLIJMEN. RAAMSDONK. GEERTRUIDENBERG r LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 Mannen - en ook Vrouwen W A A L W IJ K. ZONDAG 28 SEPTEMBER van 10-5 uur: in het SCHOOLGEBOUW van het werk der leerlingen vervaardigd tijdens den vorigen cursus. MP TOEGANG VRIJ. JAN DE HARTOG OVER HOLLANDS GLORIE. De roman over de zee sleepvaart, opnieuw verteld, bracht door de wijze waar op dit gebeurde daverende lachbuien, maar ook diepe ernst en intens medeleven met den roem van Neder land. De totaal uitverkochte Musis Sa- crum-zaal laaide nog van enthousias me, over Jan de Hartog s meesleepend betoog, toen de voorzitter van het Langstraatsch Studentendispuut „De Paddestoel de heer Piet van Loon, den gevierden schrijver dank bracht voor den genotvollen avond, dien hij den bezoekers bereid had. Hij kon met dien dank kort zijn, zooals hij zeide, omdat het hem ten eenen male aan woorden moest ontbreken, na alle in drukken, die hij en de bezoekers dien avond hadden te verwerken gekregen en omdat zij ook in het niet zouden ver zinken, bij de overweldigende voor dracht van den schrijver. Wij kunnen dat gevoel van den heer van Loon volkomen begrijpen, als wij ons neerzetten aan het schrijven yan een verslag over dezen avond en den stortvloed van indrukken, daarbij nog eens aan ons oog laten voorbijtrekken. Het was een bonte revue van beleve nissen en avonturen in alle deelen der wereld, die verteld werden met een enthousiasme en een flair, zooals men alleen bij een geboren en groot voorr drachtkunstenaar kan yinden. Jan de Hartog is zoo n kunstenaar, maar hij is nog meer, hij is een redenaar van den eersten rang, een uitzonderlijk humorist en verteller, die zijn gehoor weet te boeien, met zijn woord niet alleen, maar ook met zijn gebaren, zijn mimiek en zijn lach. Echt jongensachtig en on bevangen stond hij daar, met een schalksche uitdrukking op zijn gezicht en glinsterende oogen en immer geba rende handen, als om zijn betoog kracht bij te zetten; rustelooze handen, welke soms uitschoten naar zijn neus en ge laat om den aapstekelijken humor te verdrijven, die daar telkens weer te voorschijn werd getooverd, als een vroolijke belevenis naar voren was ge haald en een schaterlachende en schok schouderende zaal blijk gaf, de point van het verhaal te hebben begrepen. Jan de Hartog vertelde en vertelde steeds meer met een elan en een brio, die men niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Angstig stil was het in de zaal, wanneer hij het gehoor meesleep te naar verre en gevaarlijke zeeën, waar kerels van stavast onder de grootste gevaren en ten koste van on eindige moeilijkheden, den roem van hun vaderland hoog hielden en men zat nog in den ban van dit aangrijpend verhaal gevangen, als de spreker plot seling naar den vroolijken kant van het zeemansleven oversprong en de span ning met een slag verbrak, door een voorbeeld te geven van de gevatheid van de runners, of een bulderbassen- den en brieschenden kapitein imiteer de, of verhaalde van de belevenissen van een passagierende bemanning. Dan vierde de jolijt weer hoogtij, dan werd er gelachen dat het een lupt was, maar dan keek men ook wel eens met be wondering op naar den jongeman op het met bloemen versierde podium en men vroeg zich daarbij misschien met verbazing af, hoe het mogelijk was, dat iemand zóó kon vertellen en tegelijk daar zóó eenvoudig en nuchter kon staan. Het kon echter ook zijn, dat men wakker schrok als uit een droombeeld en zijn oogen goed moest uitwrijven, om dan tot de ontnuchterende ontdek king te komen, dat men met nog hon derden andere menschen in een zaal vertoefde en niet ergens ronddobberde tusschen onbestemde verten. Het was namelijk dè groote verdienste van Jan de Hartog, dat men door zijn voor dracht eigen omgeving vergat en door de vitale en bruischende en sprankelen de woorden van den schrijver werd meegenomen naar een andere wereld, naar een wereld waar de roem van Holland opnieuw geboren werd; naar een wereld waar getoond werd, waar in ook een klein land groot kan zijn, maar ook naar een wereld waar de vaderlandsliefde hoogtij viert, een va derlandsliefde, welke als het ware in de persoon van den spreker tastbaar en zichtbaar voor je stond. „Hollands Glorie" heeft in Musis opnieuw geleefd en het leefde nog grootscher en wijder uit, toen de schrij ver na de pauze enkele gedeelten uit zijn werk voorlas. De wijze waarop hij dit deed, laat zich niet onder woorden brengen. Een declamator van de eerste groote was daar aan het werk op een manier die zich niet laat overtreffen. Waalwijk kan Jan de Hartog dank baar zijn, dat hij haar de gelegenheid leeft gegeven, naar hem te kunnen ko men luisteren. Hij heeft den bezoekers een onvergetelijken avond bereid, een avond ook waarin de geest werd ver edeld en de blik werd verruimd. Zijn >esluit om binnen enkele weken, nog maals in onze plaats te komen spreken, kan daarom slechts met vreugde be groet worden. Echter zal ook dan de zaal te klein blijken. JAN VAN DEN DUNGEN. JAN DE HARTOG KOMT WEEROM „Hollands Glorie" voor uitverkochte zaal. De eerste avond van den schrijver Jan de Hartog over zijn boek „Hol lands Glorie is een groot succes ge worden. De zaal Musis Sacrum was totaal uitverkocht! Jan de Hartog, de gevierde auteur, komt weerom! Hij heeft zich bereid verklaard, voor allen die de eerste maal moesten worden teleurgesteld, te rug te komen naar Waalwijk. Dan zal Jan de Hartog weer spreken over „Hol lands Glorie". Deze voordracht is een herhaling en is dezelfde welke hij op Woensdag 17 September voor uitver kochte zaal heeft gehouden. Jan de Hartog vindt de Langstraat, een schoon land. Ondanks het dagelijks bezet zijn met voordrachten, in de kor te periode dat Jan de Hartog, nog zijn „Hollands Gloriebespreken zal, heeft hij voor de Langstraat nog één avond vrijgemaakt. Voor de tweede en laatste maal kunt U dus Jan de Hartig te Waalwijk hooren over „Hollands. Glorie". De datum wordt nader bekend ge maakt. Langstraatsch Studentendispuut „Paddestoel". WAALWIJKSCHE SCHAAKDAGEN. Reeds lang heeft het bestuur van de Schaakclub „Waalwijk" het voorne men gekoesterd het schaken in onze plaats nog meer populair te maken. Een van de krachtige middelen hiertoe meent zij gevonden te hebben in het organiseeren van z.g. schaakdagen. Wij weten, dat niet alleen in Waal wijk, maar ook in de omgeving de be langstelling voor het schaken steeds toeneemt en dat velen op de gelegen heid wachten hun krachten eens met andere schakers te meten. Welnu, de gelegenheid hiertoe wordt hun door déze schaakdagen op een in teressante manier geboden. Wat wij vragen, is dan ook de medewerking van alle schakers, opdat deze dagen een succes mogen worden. Wellicht zullen er zijn die denken: „Och, dan moet ik misschien tegen een zeer sterken speler uitkomen, en daar maak ik toch niets van". Deze gedach te zou misschien vele liefhebbers kun nen afhouden aan deze schaakdagen deel te nemen. Maar ook deze spelers kunnen wij gerust stellen. Er worden n.l. groepen gevormd van zwakke, mid delmatige en sterke schakers en ieder kan dan zelf beslissen in welke groep hij wil uitkomen. Iedere groep zal uit vier deelnemers bestaan, welke onderling een kleine competitie spelen. Om de animo te ver- hoogen worden in iedere groep twee prijzen beschikbaar gesteld voor de twee best geplaatsten. Door deze rege ling bestaat dus ook voor de zwakkere spelers de gelegenheid een prijs te be machtigen. Het is een goede gedachte van de or- ganiseerende vereeniging geweest, de ontmoetingen op Zaterdagmiddag en Zondag vast te stellen, zoodat ook de schakers uit de omgeving, en dan den ken wij vooral aan de spelers uit Heus- den, Drunen, Capelle en Kaatsheuvel, aan deze schaakdagen kunnen deelne men en zij toch weer, voor de duister nis invalt, hun woonplaats kunnen be reiken. Schakers van Waalwijk en omge ving, wij rekenen op U. Voor verdere bijzonderheden verwij zen naar de in dit nummer voorkomen de advertentie. EEN POËET OP JAREN. Dat de 82-jarige Dorus van der Wiel bijzonder door de muzen begena digd is, is bij de meeste Waalwijkers wel genoegzaam bekend. Meermalen komt hij op ons bureau met veel trotsch zijn nieuwe* dichtproeven toonen en thans verzocht hij ons melding te ma ken, van het feit, dat hij bekroond werd met een belooning in de Albert Hein prijsvraag en bovendien een ex tra prijs ontving voor het fraaie ge dicht dat hij bijvoegde. Dit is voor de krasse baas zeker een bijzondere voldoening, zoodat wij van harte gaarne aan zijn verzoek vol doen en hem op het pad der kunst nog veel geluk toewenschen. die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten noodig maatregelen nemen, om te voorkomen, dat ze de dupe worden vanhun leeftijd. Want met de jacen verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsver tering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed, en die hoopen zich op; men gaat zich onbehagelijk voelen, niet fit meer, vaak met een ongezond pafferig gevoel en neiging tot corpulentie. Kruschen houdt de bloedzuiverende organen jong, onzui verheden in het bloed krijgen geen vat op hel gestel, omdat ze regelmatig en langs natuurlijken weg worden afge voerd. Niet zonder reden wordt Kru schen over de hecle wereld erkend als het middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontij dige ouderdomskwaaltjes als corpu lentie, trage stoelgang, auto-intoxica tie >schijnbaar ortschuldig in aanvang, maar pijnlijk en sloopend. - Daarom, wapen U intijds, neem iedcren dag de kleine dosis Kruschen - het oude be proefde recept sinds 1881). - Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onder staande gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: Sleutel van auto, parelmoeren hals snoer, paar regenpijpen, twee stukken bont, vulpen, heerendasspeld. Verloren: Een armband, een pakje met inhoud, een gouden damesring, een trouwring, een portemonnaie met inhoud, een re genjas. MUSIS SACRUM. „Bevrijde Handen". Olga Tschechowa vond in deze film zeker de beste onplooiing voor haar sterk spel. Zij is aanvankelijk een stil plattelandsmeisje, dat zich onledig houdt met het maken van houtsnijwerk, waarbij zij, zij het onbewust, blijk geeft een groot kunstenares te zijn. Op ze keren dag echter, wordt zij door een Berlijnsche beeldhouwster, welke het dorpje een bezoek brengt, ontdekt en deze weet haar over te halen mee naar Aangifte voor 23 September ter Secretarie, v.m. 9—127a uur, 's nam. van 2—5 uur. 64690 De Directeur, TH. VAN DELFT. .ï4 ,:r R.K. H. B. S. A.s. Maandag 22 September zal het 25-jarig bestaan der R.K. H.B.S. A. worden herdacht. Deze herdenking zal worden begon nen met een gezongen H. Mis ten 9 uur in de parochiekerk van St. Jan te Waalwijk. Daarna zal in het Gymnastieklokaal der school een intieme huldiging plaats hebben van degenen, die 25 jaren daar aan verbonden zijn, t.w. de heer J. van Iersel, voorzitter van 't Plaatselijk Be stuur, en de leeraren Theo van Delft en J. Odekerken. Wij vertrouwen dat vele oud-leerlin gen, ouders van leerlingen de plechtige H. Mis van dankbaarheid zullen bijwo nen. LACHEN ZONDER BON Op Woensdag 1 October 1941, zal in de zaal van Musis-Sacrum (hotel de Twee kolommen) te Waalwijk, het be kende revue-gezelschap „Het Lach-Ca- baret" een voorstelling geven van de non-stop revue „Lachen zonder Bon". Deze revue heeft overal een enorm succes en de medewerkers zijn dan ook de populaire radio-humorist Bartoes, de bekende conferencier en caricaturist Roland Wagter, de befaamde Jan Ha- goort, goochelaar op klompen, Maria Wien de charmante soubrette en Cor van Veen, pianist accordeonist. Een bijzondere attractie is het optreden van de Amsterdamsche Komiek „Jan Gan- zebord", die wordt bijgestaan door den scene-speler Bas de Ruiter. Het gezelschap laat U 2x/i uur on bedaarlijk lachen en heeft overal uit verkochte zalen en enorm succes. Nu de zoo bekende Amsterdamsche komiek „Jan Ganzebord" ook naar Waalwijk is gekomen, zal iederéén hem willen zien. Wij raden U daarom aan, ga: lachen zonder bon. Zie verder advertentie in dit blad. R. K. C. Bij de vorige week gehouden be stuursvergadering van R.K.C. meldden zich 22 nieuwe leden aan, maar in de afgeloopen week werd het record aan tal nieuwe inschrijvingen van 29 nieu we leden bereikt, zoodat gedurende de laatste 14 dagen zich 51 personen als lid van R.K.C. opgaven. Wel een be wijs hoe populair deze vereeniging in den korten tijd van haar bestaan ge worden is. OVERTREDING PRIJSVOORSCHRIFTEN. Tegen verschillende winkeliers, tex tielhandelaren, is proces-verbaal opge maakt, wegens overtreding van het Prijsopdrijving^- en Prijsaanduidings voorschrift. den commissaris der provincie, werd de j uit deze gemeente goedgekeurd, n 1 van den landbouwer Joh. Jac. van Don gen en van Jac. Joh. van Dongen. Naar wij vernemen zal in de maand October alhier voor de R. K. Zangkoren in het dekenaat St. Geer- truidenberg een korendag worden ge houden. Aan dezen korendag zullen de kerk koren van Hank, Raamsdonk, Raams- donksveer. Made en Geertruidenberg deelnemen. In de St. Gertrudiskerk zal een gezamenlijk lof worden uitgevoerd, waarna de verdere kerkelijke gezangen in het R.K. Parochiehuis ten gehoore worden gebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Sebastianus Michaël z.v. F. A. Sweep- Sneijers. Wilhelmus Johannes z.v. A. Domenie-Hansen. Gehuwd: Willem van Leeuwen 25 jaar en Wil- helmina Bax 21 jaar. Overleden: Henrica A. Krols wed. van A. C. Krols 62 jaar. Aantje Chabot echlq. van J. Blok 76 jaar. Berlijn te gaan. Door de overweldigen de indrukken, die zij hier te verwerken krijgt, is zij aanvankelijk echter niet tot werken in staat, tot zij door een ken nismaking met den beroemden beeld houwer Wolfram, weer den weg tot eigen arbeid vindt. Er zijn evenwel nog vele moeilijkheden op te lossen, vooral eer zij definitief haar weg tot Wolfram vindt. De oorzaak daarvan ligt in een ontmoeting met den grondbezitter Joa chim, waarbij zij vroeger diende en die haar nu opnieuw aan zich wil binden, zij het in anderen vorm. Zij is zich ech ter bewust, dat zij bij hem het ware ge luk niet vinden kan en dat zij alleen aan de zijde van Wolfram een nieuwe toekomst tegemoet kan gaan. (Jan van den Dungen). LUXOR BIOSCOOP. „Onverbreekbare banden". Deze film speelt in de romantische omgeving van een Duitsch vorstendom, aan het einde der vorige eeuw, waar op een mooien winterschen dag een muziekfeest zal worden gegeven met medewerking van de beroemde Aine- rikaansche zangeres Maddalene dall' Orto (Zarah Leander). Wanneer zij door Prins Ludwig (Georg Alexander) aan het station wordt ontvangen, be vindt zich in diens nabijheid ook de Overste von Schwartze (Heinrich George), die zij vroeger verlaten heeft om zich in den vreemde aan de kunst te wijden. Door een toeval maakt zij ook kennis met een man, die haar in een ver land een kind geschonken heeft, maar haar toen verliet. De dra matische verwikkelingen spitsen zich dan toe en men wordt meegesleept met het sterke spel van de serie beroemde artisten, die aan deze film medewerken en waarbij Zarah Leander, met haar ontroerend mooie stem, weer groote triomfen viert. (Jan van den Dungen). BURGEMEESTER VAN GEERTRUIDENBERG. De voorloopig verlengde ambtsperio de van den burgemeester der gemeente Geertruidenberg, J. L. F. M. Bianchi, is met ingang van Woensdag 17 Sept. 1.1. geëindigd. WINTERHULP EN NED. VOLKS- DIENST. Maandagmiddag had te 's-Hertogen- bosch in het gebouw van de Provin ciale Griffie een bijeenkomst plaats, waartoe waren uitgenoodigd burge meesters, a.s. functionarissen van den N.V.D., de pers e.a. en waar de heer G. Piek, leider van Winterhulp en Volksdienst sprak over de oprichting, doelstelling, wezen en werkwijze van den N.V.D. Wegens verhindering van vergadering geopend door den Gede puteerde, den heer A. van Rijen. In een uitvoerig en vlot betoog heeft de heer Piek in het licht gesteld de nobele strekking die dit werk heeft en tal van onjuiste opvattingen dienaan gaande rechtgezet. Uiteraard betrok spr. zijn ervaringen, met het winter- hulpwerk opgedaan, in den breede in zijn bespreking en laakte daarbij in scherpe bewoordingen de vele onrecht vaardige critiek, waaraan Winterhulp heeft blootgestaan. Zoo weerlegde hij nadrukkelijk de meening, dat Winterhulp of N.V.D. iets te maken, hebben met het collecte verbod, welke materie toch ter hand genomen zou zijn, ook al was er noch een W.H.N. noch een N.V.D. geko men. Spr. zelf heeft als een leeuw ge vochten tegen het collecteverbod op grond van zijn overtuiging, dat veel, wat goed is en zijn eigen goede karak tertrekken heeft, zijn eigen weg vinde. Hij keert zich tegen veel blaam, in ver band met deze aangelegenheid op zijn persoon geworpen. Thans staat hij daarbuiten, aangezien uitsluitend de justitie over het al of niet houden eener collecte beschikt. Steeds wordt hij die een groote ge dachte heeft spoedig ofwel als een fan tast, ofwel als misdadig beschouwd, doch spr. is er van overtuigd, dat dit werk vóór het volk dóór het volk, op den duur de sympathie van dat volk zal winnen. Hij besprak voorts o.m. de gedachte, het doel en de strekking van W. H. en N. V. D„ n.l. tot een natuurlijke sociale binding* van het volk te komen. Het is geen misdaad, te zoeken naar een een dracht, die verre uitgaat boven politie ke sentimenten en boven zoovele an dere sentimenten van dezen tijd: aan ieder, die tot de gemeenschap behoort, het gevoel willen geven, binnen die gemeenschap geborgen te zijn. Hier ligt op sociaal gebied een nog ongeploegd terrein en het is ontroerend zooveel verlangen, vertrouwen en hoop onder het volk in deze richting leeft. Niet dat de talrijke vereenigingen in het verle den geen goed gedaan hebben, doch dit werk wil de binding van het heele volk. Men heeft steeds gezegd, dat de vele veelvouden in ons volk een bewijs voor zijn eenheid zijn: dan is het nu de tijd om te beslissen, of dat waarlijk zoo is. Speciale aandacht wijdde spr. ook aan de opgenomen taak: het helpen der moeders en vrouwen. Op den voor grond staat hier de zorg, dat ons volk gezond en krachtig wordt en daarom behoeft allereerst het gezin bijzondere zorg. Deze taak worde gezien los van politieke, kerkelijke of particuliere werkzaamheid, teneinde zooveel als het kan de mogelijkheid tot samenwerking open te houden. Een enorm werk kan hier gedaan worden, een eindeloos werk. Spr. wekte daarop de aanwezigen op, hun volle, persoonlijkheid in te zet ten voor dit werk en dit te doen met liefde voor het volk. Hoe funest de vele critiek op dit werk is, toont wel het fiasco dat de T.B.C.-collecte in een groot gedeelte van Nederland en in ve le gemeenten is geworden; men ont went het volk de offervaardigheid en dat vindt zijn weerslag op ander ter rein, .zooals hier. Ik roep U zoo be sloot spr. op tot een werk dat U voor uw volk, ook voor God, verant woorden kunt. Na deze rede, waarop geen verder debat volgde, werd nog 't woord ge- CAPELLE. De biljartclub „Het Kalme Spel", gevestigd bij den heer P. Pruijsscrs te Capelle, hield Maandagavond j.l. een ledenvergadering in haar clublokaal. Het belangrijkste punt op de agenda was de toetreding tot den Ncdcrland- schen Biljartbond. Deze vergadering stond onder leiding van den secreta ris, aangezien de voorzitter verhinderd was aanwezig te zijn. Nadat de secretaris de vergadering had geopend, heette hij alle leden har telijk welkom en riep in het bijzonder een welkomswoord tot den heer B. v. Berkel uit Geertruidenberg, voorzitter der Gewestelijke Commissie van den Nederlandschen Biljartbond, welke zoo bereidwillig was gevonden voor <le leden der biljartclub „Het Kalme Spel' de concentratie der biljartsport uit een te zetten. Na een kort inleidingswoord van den secretaris werd het woord gegeven aan den heer v. Berkel, welke in een zeer keurige en vlotte rede de concen tratie der biljartsport uiteenzette, waarbij spreker speciaal stil stond Dij de gevolgen en het nut dezer concen tratie. Voorts werd door den heer v. Berkel het cadre-spel besproken, wat door de leden ten zeerste werd gea- precieerd. Nadat enkele vragen werden gesteld, welke door den heer v. Berkel vltil werden beantwoord, werd door de leden unaniem besloten over te gaan tot toetreding tot den Nederlandschen Biljartbond. Hierna werd aan den heer v. Berkel nog voorgesteld om nog een vergadering te houden in Waspik al waar de heer v. Berkel dan zal spreken, waarbij eventueel nog bestuursleden van den Nederlandschen Biljartbond uit het Zuiden van ons land hij tegen woordig zouden zijn. De heer v. Berkel zou zulks trachten ten uitvoer te brengen. Na afloop werd den heer v. Berkc! een dankwoord toegesproken en werd hem dank gebracht voor de duidelijke uiteenzetting der concentratie van de Nederlandsche biljartsport in ons ge west. DE MANDENMAKERIJ HERLEEFD. De mandenindustrie, die lang een voerd door den heer H. C. van der I kwijnend bestaan heeft geleden, is nu geheel opgeleefd. De vraag naar man den van allerlei soort is mede door 't uitvallen van houten verpakkings materiaal belangrijk* toegenomen en alle bedrijven in Vlijmen, Ainmerzo den, Kerkdricl enz. draaien op volle toeren. Ook de arbeidersloonen heb ben een belangrijke verbetering onder gaan. Vroeger verdiende een manden maker ƒ10 tot ƒ15 per weck, leger thans ƒ20 tot ƒ25. Bijl, den nieuwen directeur van W. H. N. en N. V. D. in de provincie Noord- Brabant, die aller steun en medewer king inriep. De heer van Rijen sloot de bijeen komst en drong op zijn beurt aan op aller medewerking. RAAMSDONKSVEER. Verrichtingsproef van preniie-merriccn. Woensdag 17 September j.l. heeft te Raams donk de verrichtingsproef van premic-merrieën voor N.S.T.g. weer plaats gehad. De navol gende merrieën werden geplaatst: Klasse A. Zaatje van J. van Riel te Lage-Zwaluwe; Wapoline van W. Snoek te Nieuwendijk: Udi- nia van W. J. Branderhorst te Eethen: Bosolina van W. van Kessel te Zevenbergen: Annet van A. Z. Snoek te Almkerk. Walther van A. Z. Snoek te Almkerk; Adelsjong van A. Z. Saoek te Almkerk; Vondelus van Coöp. Ver. „Het Land van Heusden en Altena Klasse B. Vantine van J. Keiler te Lage Zwaluwe; Bn- line van A. Vos te Hil; Rodona van W. J. Branderhorst te Eethen; Vantine van A. Z. Snoek te Almkerk; Arona van A. D. van Buur- ren te Meeuwen; Windsor van J. van den Heu vel te Genderen. Klasse C. Vasaline van J. J. Staal te Geertruidenberg; Atraska van J. J. van Dongen te Geertruiden berg; Tettij van A. D. van Buuren te Meeuwen. Nog werd er een medaille beschikbaar ge steld voor den besten ruiter, welke werd toe gekend aan P. de Bont te Raamsdonk (dorp). De Jury bestond uit de heeren: A. van Baa ien te Asperen. G. Vermeulen te Kedichem en J. Stoober te 's-Gravenhage. Op de gehouden keuring voor stieren te Oosterhout, werden 2 stieren Serie rijwieldiefstallen voor de Bossche rechtbank. Zeer zware straffen r/eëischt. De rol van strafzaken van <le Bossc.lv rechtbank bestaat tegenwoordig meerde re malen vrijwel uitsluitend uit rijwic diefstallen. Zoozeer neeml diit euvel lot dal de rechter cr op een dergelijke hu tengewone wijze aandacht aan moet ge ven. Het is dan ook nieit verwon der lij dat er af en toe zeer zware eischen er vonnissen vallen tegen die verdachten die niet slechts gelegenreidsdieven bh. ken te rijn, doch hij wie hu» verki re handelwijze maar al te vaak in een war misdadigheid ontaard is. Van de behandelde strafzaken vermc- den wij de navolgende: A. A. v. d. SI., 37 jaar, arbeider h' Raamsdonk, slond terecht ter zake va rijwieldiefstal op 7 Juli j.l. te Wasp ten nadeele van C. Verschmy. t egc hem, die geregeld fietsen stal, die hy dn te gelde zocht te maken, werd een gevat genisstraf van twee maanden geëischt. H. T. D., 28 jaar, arbeider «te Haam- donksveer, gedetineerd, stond 'vree. omdat hij zich .te Waspik had schuld gemaakt aan heling van een der den vorigen verdachte gestolen rijwielen. 1)

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 5