PROVINCIAAL NIEUWS. -h PIANO. mwimiiT J.J.A.VAN DRUNEN ndré Pols G EO P E N D z van 9-12 1 - 6 uur NET R.K. MEISJE 150,000 KAATSHEUVEL. SPRANGGAPELLE. Advertentiën. Gemengd Nieuws. NOG TE KOOP pand panden blek blok - blok blok blok blok 10.009 12.000 16,000 18 000 50.009 80.000 100 000 120.000 1 200,000 f Rnnnnn Vanaf 1 OCT. zal mijn zaak I. C. MORTIER - WAAt. WIJK AAN ONZE LEZERS. Wij hebben 1.1. Zaterdag' aangekon digd dat wij in dit blad ons laatste nummer zoo mogelijk nadere me- dedeelingen zouden doen, omtrent eventueel toekomstige mogelijkheden van ons blad. Tot onze groote spijt zijn wij echter tot de conclusie moeten komen, dat het voortbestaan van ons blad, in combinatie of anderszins, voor ons onmogelijlT"is, zoodat hiermede ons laatste nummer verschijnt, Wij mochten van tal van zijden, door middel van brieven als op andere wijze, blijken van sympathie en mede leven ontvangen, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn. Ook blijkt daaruit, dat het verdwijnen van ons blad voor plaats en streek als een groot gemis wordt gevoeld. Met de wetenschap dat onze lezers graag met het nieuws uit plaats en streek, distributie en andere officieele publicaties op de hoogte wenschen te blijven, mogen wij de aandacht ves tigen op het Nieuwsblad voor Kaats heuvel, Loon op Zand en omstreken, dat niet door het verschijningsverbod getroffen is. Dit blad verschijnt slechts eenmaal I per week en zal dus ook voor een naar rato lageren prijs beschikbaar zijn. En hiermee nemen wij afscheid van onze lezers, met een hopelijk tot weer zien. EEN ERNSTIG WOORD AAN OUDERS EN VERZORGERS. TENTOONSTELLING TEEKENSCHOOL. In het gebouw van de Gemeentelijke Teekenschool werd 1.1. Zondag de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen, gedurende den vorigen cursus vervaardigd. Even als voorgaande jaren, trok deze ten toonstelling ook nu weer zeer veel be langstelling, een verschijnsel, dat door Directeur en leeraren, maar niet min der door de cursisten, met veel vreugde zal worden begroet, omdat daaruit blijkt dat de verrichtingen aan de Tee kenschool met aandacht gevolgd wor den. Het geëxposeerde was deze groote belangstelling ook zeker waard. Tal van fraaie werkstukken, waren in de diverse afdeelingen te bezichtigen en door de wijze waarop deze waren uit gevoerd en afgewerkt, viel de conclu sie te trekken, dat het onderwijs aan dit instituut op hoog Deil staat. DIENSTBODEN-VRAAGSTUK. Het dienstbodenvraagstuk heeft reeds geruimen tijd de aandacht van 't open bare orgaan der arbeidsbemiddeling, i.e. het Rijksarbeidsbureau. Nu sinds 1 Mei j.l, de taak der ar beidsbemiddeling van de gemeenten is overgegaan op het Rijk en gecentrali seerd is in Kèt Gewestelijk Arbeidsbu reau en de Bijkantoren kan meer dan vroeger dit deel der arbeidsmarkt wor den overzien. Voor de gemeenten Waalwijk, Loon op Zand (Kaatsheuvel), Drunen, Sprang-Capelle en Waspik is te Waal wijk, Grootestraat 209, telefoon 63, een Bijkantoor gevestigd, aan welk Kan toor is verbonden een Vrouwenbemid delaarster. Deze ambtenaresse heeft tot taak de aanvragen om en aanbiedingen van vrouwelijke arbeidskrachten te behan delen, niet alleen voor huispersoneel, maar ook voor de industrie en het ge- heele bedrijfsleven. Momenteel is hier alleen sprake van de „dienstboden". Meisjes van 14 jaar en ouder kunnen zich voor plaatsing als dienstbode op meergenoemd Bijkantoor aanmelden, waar dan getracht zal worden een goe de plaats voor hen te zoeken. Werkgeefsters, die huispersoneel zoeken, kunnen zich tot het Bijkantoor BENOEMING. De heer J. A. A. van den Dungen, lot dusverre redacteur-verslaggever van dit blad, is met ingang van 1 Oc tober benoemd lot hoofdredacteur van liet Nieuwsblad voor Kaatsheuvel, Loon op Zand en omstreken. e noteeren. Het Bijkantoor zal dan ^achten de gevraagde arbeidskracht (dienstbode voor dag en nacht, dag meisje, werkvrouw) te vinden. Laat daarom ook voor het huisperso neel het C.oo.csuctai 209, Waalwijk, hef tentrale punt zijn voor het Samenbrengen van werkgeef ster en werkneemster. JAN DE HARTOG „HOLLANDS GLORIE Doordat ons vertrouwde streekblad „De Echo van het Zuiden" niet meer mag verschijnen wegens papierschaars te, zien ook wij ons het voornaamste middel van contact met de inwoners van Waalwijk en omliggende plaatsen ontnomen. Wij willen er U dan bij deze laatste gelegenheid op wijzen, dat Jan de Har- tog, de gevierde schrijver van „Hol lands Glorie", nog eenmaal naar Waal wijk zal koijien, en wel op Vrijdag 10 October. Deze lezing is een herhaling van die van 17 September. Wij zullen niet meer in 'staat zijn via de Echo Uw aandacht te vestigen op de komst van Jan de Hartog, maar alle nodige gegevens treft U aan op de affiches van het Langstraatsch Studen- t^pjdispuut „Paddestoel" en in de ad vertentie in het blad van Zaterdag 27 dezer. Langstraatsch Studentendispuut „Paddestoel". ZILVEREN DIENSTJUBILEUM. - Mej. Jo van Delft, cheffin van het filiaalbedrijf van Aveha in de St. An- toniusparochie, zal op 17 October a.s. den dag herdenken dat zij vóór 25 jaar bij deze firma in dienst trad. De jubilaresse kan er van verzekerd zijn, dat dit bijzondere feit ook op bijzon dere wijze herdacht zal worden. SPRANG. Vergadering van den Ring 's-Gre- velduin-Capelle en Omstreken van den'j Ned. Herv. Bond van Jongelingsver- eenigingen op Geref. Grondslag, op Donderdag 2 October a.s., des avonds 7.30 uur, in de zaal van den Chr. Volksbond te Sprang. De agenda vermeldt o.m.: Onderwerp door de J.V. te Sprang, inleider dhr. Z. Molegraaf, ove;r Daniël 1, en on derwerp door den Voorzitter van den Ring, den Weleerw. heer Ds. A. Vroegindewey, over: De inrichting en verhoudingen in de Ned. Herv. Kerk. Deze samenkomst is voor belangstel lenden vrij toegankelijk. -De* leesbibliotheek van den Chr. Volksbond alhier zal a.s. Zaterdag wederom voor het publiek worden opengesteld. Het leesseizoen breekt weer aan en we verwachten dat ook in den komen den winter, evenals vorige jaren, van deze nuttige instelling veel gebruik zal worden gemaakt. De bibliotheek werd wederom met een flink aantal nieuwe boeken uitgebreid, zoodat er voor oud en jong gelegenheid bestaat zich van goede, degelijke lectuur te Voorzien. Gelegenheid tot het afhalen en terug bezorgen des Zaterdagsmiddags van 4 tot 5 uur in de zaal van den Chr. Volksbond. CAPELLE. DISTRIBUTIE BRANDSTOF FEN VOOR KAMER- EN PENSIONBEWONERS. De Leider van den distributie- dienst te WAALWIJK, maakt bekend, dat pensionhouders en kamerverhuurders op Woensdag 1 October a.s. van SJ^— \2]/2 uur, een aanvraagformulier kunnen af1 halen ter verkrijging van brand stoffen ten behoeve van de bij hen inwonende pensiongasten en kamerbewoners. Dit geldt uitsluitend voor hen, die hun woning verwarmen door middel van haarden en kachels; derhalve niet, indien in de wo ning een centrale verwarmings installatie gebezigd wordt. Niet als kamerbewoners of pensiongasten woiutu „ouders, kinderen, klein-, pleeg- en 'stiefkinderen en verdere familie leden van de(n) verhuurder- (ster), benevens de kostgangers, die huiselijk verkeer genieten. De aanvrage dient voorloopig alleen te geschieden voor de maanden October en November 1941. Voor elk volgend tijdvak van twee maanden zal t.z.t. een nieuw formulier worde» beschik baar gesteld. De ingeleverde aanvraagfor mulieren moeten uiterlijk op Vrij dag 3 October a.s. weder op het Distributiekantoor zijn ingele verd. Hierbij dienen alle distribu- tiestarnkaarten van degenen, waarvoor extra brandstoffen wor den aangevraagd, worden over- gelegd. Formulieren, welke niet volle dig ingevuld en van de vereischte handteekeningen zijn voordien, zullen niet in behandeling worden genomen. Dit laatste is eveneens van toepassing op aanvragen, welke na bovengenoemden datum worden ingeleverd. KringrDistributie- kantoor Waalwijk, ARN. VERWIEL, Leider. TE KOOP AANGEBODEN een in goeden staal zijnde Brieven onder Bur. v. d. blad. No. der adv. 61764 GEHEEL VRIJBLIJVEND: Villa narli CHR. J. KLERKX, Sr. Groote Straal 192 a WAALWIJK TEL. 389. 211 OPLEIDING IN CLUB- EN PRIVAATLESSEN bij LAAGEINDE 82b WAAL W IJ K Opleiding voor VOOR DIRECTGEVRAAGD niet beneden 18 j .ar, ook ge negen eventueel in de zaak behulpzaam te zijn. M. v. BRACHT Café-Best. »De Zwaan* Zaal Thalia Stationsstraat 57 Waalwijk. pract ij k diploma L. O. Frans - L. O. Engels Conversatie Leraar Engels en Frans M. O. Lid Nederl. Associatie v. Pr.actijkexamens. Grotestr. 198 a, WAALWIJK, Schoolstr. 1, KAATSHEUVEL. ijn IJZERWAREN SCHOENFOURNITUR EN VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD. Uien en winterpeen. Uien en winterpeen worden samen veel in den stamppot gegeten. Wie kent er niet het echt Hollandsche gerecht „Hutspot met klapstuk wat iedere rechtgeaarde Leidétièar op 3 Octo ber eet! De hutspot met rauwe peen kent echter lang niet iedereen. Veel verschil in smaak en uiter lijk i.^et het van ouds bekende recept is er niet. De aardappelen en een gedeelte van de winter peen worden samen gaar gekookt en fijngesne den op dè gebruikelijke wijze. Even voor het opdoen wordt de rest van de peen geraspt en door den stamppot gemengd. Het voordeel hier van is, dat de wortelsmaak iets meer op den voorgrond treedt en de voedingswaarde ver beterd wordt. Van ui en winterpeen kan men ook een stoof schotel bereiden, hetgeen zelfs te verkiezen is boven een stamppot, omdat dan de aardappelen en groenten niet worden doOr gestampt. Door het stampen wordt n.l. veel lucht in het gerecht verwerkt, waardoor de ^vitaminen in waarde achteruitgaan. De ui wordt behalve in den hutspot in hoofd zaak als toekruid gébruikt. Als hoofdbestand deel van een gerecht of als groenten eet men hem helaas te weinig. De ui doet in voedings waarde niet onder voor menig andere groente. Uien bevatten evenals wortelen naast een klei ne hoeveelheid eiwitten een spoor vet, vrij veel zetmeel-stoffen en suikers en de voor ons li chaam ^o belangrijke zouten en vitaminen. Men kan de uien als groente geven, b.v.'met een zuur sausje of met tomaten. Recepten vindt U hieronder. Ook een stamppot van uien of stoofschotel van uien met visch zal bij velen in den smaak vallen. De uien zijn vrij goed te bewaren, zoodat men, wanneer de gelegenheid om versche groente te koopen op een oogenblik ontbreekt, nooit vtflegen zit, wanneer men uien in huis heeft. y De wortelerr bevatten behalve suiker, zetmeel- stoffen, eiwit, vet en zouten ook veel carotine, een stof waaruit ons lichaam zélf vitamine A kan vormen.* Vooral om deze carotine is het belangrijk, dat geregeld winterpeen gegeten wordt, want er zijn op hetoogenblik weinig levensmiddelen, waaruit ons lichaam vitamine A verkrijgt. Daar het grootste deel aan vitamine, provi tamine en zouten aan den buitenkant van de peen zit, is het niet aan te raden deze te schil len. Men kan volstaan met de peen goed te boenen en te wasschen. Het gebruik van rauwe groenten is gezond. Zooals hierboven reeds beschreven werd, kan men een deel van de winterpeen rauw door de stamppot mengen. De geraspte of in plakjes gesneden wortel smaakt ook uitstekend op de boterham; soms voegt men dan wat suiker, ci troensap of zout toe. In een sla van rauwe groenten mag de wortel niet vergeten worden. Ook de ui is in kleine hoeveelheden rauw te gebruiken. Sommige vinden de sterk uitkomende smaak van de stukjes ui wel eens hinderlijk, men kan dit bezwaar opheffen door de ui te raspen, waardoor het gerecht toch de pittige aroma van den ui krijgt. Wie kent niet de sla met het versche uitje? Thans volgen eenige re cepten. Gekookte uien. 1 kg. uien, 3. dl. kookwater en azijn, 25 g. bloem, zout, peper. De uien schoonmaken, alles wat vliezig is veiHi-Ijderen. groote uien doorsnijden, opzetten met weinig kokend water en zout en vlug gaar koken. Kooktijd Yi uur. De uien afgieten, het uienwater en de azijn met de aangemengde bloem binden. De saus op smaak afmaken en met de uien vermengen. De uien kunnen ook gegeven worden met een tomatensaus. Stoofschotel van visch en uien. 1 Yi kg. aardappelen, Y\ kg. visch (b.v'. wij ting, snoekbaars, zeelt), wat boter of vet. De visch schoonmaken, wasschen, in mooten snijden (desgewenscht van graten ontdoen). De aardappelen schoonboenen en wasschen, de uien in stukken snijden. In een stoofpan een bodempje water aan de kook brengen. Hierin de visch, de aardappelen en de uien met wat zout en boter of vet aan de kook brengen, de schotel of pan goed slui ten en het gerecht gaar koken. Kooktijd Yi uur. Het overtollige vocht iri een sauskom gie ten. het gerecht in een stoofschotel of dekschaal opdienen. Stoofschotel van uien en winterpeen. 1 x/i kg. aardappelen, 3 groote uien, kg. winterpeen, 100 g. runderpoulet, 4 dl. tapte melk, vet of boter, zout. Het vleesch met zooveel water in een stoof pan opzetten, dat het goed bedekt is. Wat zout toevoegen en het vleesch in de goed gesloten pan op een zacht vuur bijna gaar koken 1 )4 uur). De schoongeboende (niet geschilde) ge- wasschen en in stukken gesneden winterpeen en aardappelen, de in stukken gesiïden uien en de „boter of het vet toevoegen. De pan sluiten, de inhoud vlug aan de kook brenge» en alles gaar koken. Kooktijd Yi uur. De tapemelk en wat geraspte wortel toevoegen. Alle «estanddeelen losjes door elkaar roeren en nog ev»» doorwar men. Het overtollige vocht in een saiskom gie ten. Het gerecht in een dekschaal ofviurvasten schotel opdoen. 0 Nu dit blad helaas voor de laatste maal kan verschijnen, maak ik van de mij geboden ge legenheid gaarne gebruik een ernstig woord te richten tot die ouders en verzorgers, wier zoon of pupil de cursus op de Ambachtsschool zou kunnen volgen, doch verzuimden hem als leer ling te doen inschrijven. Ouders beseft toch het groote belang dat er aan gelegen is Uw zoon een vak te laten leeren. Het Bestuur der Stichting Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken heeft reeds jaren geijverd voor de oprichting van de school en zal dit werk bekroond zien als de lessen Maan dag 6 October aanvangen. Van veel grooter belang echter is dit feit voor U, ouders, daar U thans in de gelegen heid wordt gesteld Uw kind datgene mede te geven, wat hij voor zijn toekomst zoo hard noodig zal hebben, n.l. vakkennis. Bij de inschrijving heb ik mogen ervaren, hoe vele ouders verheugd zijn dat zij thans in de gelegenheid zijn gesteld hun jongens naar een Ambachtsschool te kunnen zenden. Helaas is het voor sommigen Wel heel zwaar; van de een zijn de inkomsten gering, terwijl de ander bovendien is gezegend met vele kinde ren, zoodat wordt uitgezien naar het tijdstip dat de oudste 14 jaar zal worden. En nu komt de Ambachtsschool. Ja 't is jammer, dat die school er niet eerder was, dan had die jongen wellicht op een leef tijd van 12 jaar en 8 mnd. reeds daarheen kun nen gaan, maar wat nu? 't Zijn verstandige ouders die 't offer nu zelf brengen en hun zoon toch zenden, zij weten dat de tijden nu reeds moeilijk zijn voor hem die geen vak verstaat, doch ook dat het voor hun zoons nog veel en veel moeilijker zal wor den. Zij beseffen dat zij met hun tijd mede moeten gaan, dat de techniek zich snel ontwikkelt en er steeds hoogere eischen zullen worden ge steld. De ambachtsschool is geen luxe, maar thans een noodzakelijke schakel tusschen lgere school en 'de industrie, het bedrijf, de n,at- schappij. Uw jongens dus naar de Ambachtsschool. Helaas moest ik ook hier reeds ondervinde,, dat, zoodra een jongen wat beter kan leeref. zijn ouders er de voorkeur aan geven hem naai de Mulo of H.B.S. te zenden. Onze predikant, Ds. T. H. Oostenbrug. die het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Groot Ammers heeft aangenomen, zal. naar we vernemen, omstreekshalf November onze ge meente verlaten. De jaarlijksche tentoonstelling yan de door de leerlingen der O. L. school in de Kom ge kweekte plantjes zal a.s. Woensdag 1 October worden gehouden. - De voetbalvcreeniging „Wit Zwart" speelde een competitie-wedstrijd tegen D. V. V. C. uit Dongen, welke wedstrijd in een gelijk spel, 2—2, eindigde. Op Woensdagmiddag 1 October a.s. zal de uitreiking van Aardappelkaarten niet plaats vinden in de oude school (gymnastiek lokaal), doch in 't voormalig raadshuis te Ca- pelle. Zeker, iemand die daarvoor geschikt is, moet daarheen, doch is hij ook technisch aangelegd, 1 Waalwijk wenden, om hun aanvragen dan diene U goed te overwegen of de weg via de ambachtsschool hem niet veel meer moge lijkheden biedt en derhalve een veel zekerdere kans van slagen geeft. In dit verband zou ik gaan willen wijzen op de gelegenheid die er bestaat zich te laten adviseeren op het Bureau voor Beroepskeuze, waar helaas nog veel te weinig gebruik van wordt gemaakt. Ofschoori de school thans nog alleen opleidt v&or'de vakken schoenmaken en smeden-bank- werken, moet worden opgemerkt, dat, wat de laatste groep betreft vooral op de school kan en zal blijken of de leerling in 't bijzonder ge schikt is voor de nevenvakken als centrale ver warmingsmonteur, draaier, automonteur of wel meer aanleg heeft voor theoretische vakken. Voor inlichtingen wende men zich tot den Directeur der school, p.a. den heer Boers, Hotel De Twee Kolommen, \Vaalwijk. BILJARTEN. Uitslag van den gisteravond gespeelden bil jartwedstrijd tusschen W.B.C. (café A. v. Berkel) en ,,'t Zwaantje" (café M. van Bracht) Wij kunnen aan bovenstaande wenken van den directeui, den heer Sluijter, welke wij hier gaarne nog eens onderstrepen, toevoegen, dat de datum der officieele opening der Nijverheids school voor Waalwijk en Omstreken blijft be paald op Woensdag 1 October. De lessen van gen echter 'aan op Maandag 6 October a.s., wanneer de ingeschreven jongens (een 60-tal, waarvan ruim 2/3 smeden-bankwerkers!) ver wacht worden in den Gildenbond, waar de school tijdelijk gevestigd wordt, zoolang de twee gebouwen nog niet voor dit doel in gereedheid zijn gebracht. De lessen worden in enkele vakken ook tij delijk gegeven door plaatsvervangende leeraren, zoolang de officieele benoemingen der vaste leeraren nog niet door 't departement zijn be krachtigd. 1 W.B.C. „'t Zwaantje" Fr. Slaats 25 M. van Bracht 100 van Berkel 60 J. de Reus 100 W. La miners 35 Th. Swinkels 75 Chr. v. Berkel 75 J. Düquesnoy Sr. (.3 DnncLaert 50 J. Mahicu 27 G. v. d. Sanden 36 G. Pin! 50 Algemeen gemiddelde W.B.C. 3.16. Algemeen gemiddelde ,,'t Zwaantje" 4.77. Hoogste serie W.B.C.: L. van Berkel 29. Hoogste serie ,,'t Zwaantje": M. v. Bracht •12. Te 's-Gravenhage overleed op ruim 92- jarigen leeftijd de heer B. de Noo, gepension- neerd hoofd der vroegere O. L. school in de Nieuwstraat te dezer plaatse. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid gaf j.l. Zaterdagavond begunstigd door heerlijk najaarsweer op de muziektent over de Binnen haven onder hiding van den heer P. Christ Az. een goed geslaagd concert, dat ondanks het vroege uur dcor talrijke belangstellenden werd beluisterd. GERECHTSHOF 's-HERTOGENBOSCH. T)e distributieivet overtreden. L. v. (I. W„ koopman te Kaatsheuvel, werd wegens overtreding van de Distri- butiewet door het Gerechtshof le 's-Her- togenbosch veroordeeld tot j" 100. hoe- te, ie vervangen door 10 dagen hechtenis. INBRAAK TE ZEIST. Bij een inbraak, door middel van in klimming in een»tijdelijk onbewoonde villa aan (te Verlengde Slcitlaan te Zeist, is een ze$r groote hoeveelheid, gouden sieraden, juweelcn, sigaren, levensmid delen en kleedingstukken ontvreemd. I)e buit was zoo omvangrijk, dat vier koffers, «lie eveneens in de villa aanwe zig waren, gebezigd zfjn om alles te ver voeren. Als verdacht zich aan deze inbraak ie hebben schuldig gemaakt heeft dc Zeis ter politie, in samenwerking met die te Amsterdam, twee beruchte inbrekers van 37- en 22-jarigen leeftijd aangehouden. Bovendien zijn 8 personen gearres teerd als verdacht van heling. Tfjdens het onderzoek is gebleken, dal de beide Amsterdammers zich op ver schillende plaatsen aan soortgelijke in braken hadden schuldig gemaakt. DOODELIJK ONGELUK. Toen dé 17-jarige Goslinga le Dion rijp met paard en wagen uit het land van den landbouwer P. Donia kwam, kon hij voor een dam den wagen niet voldoende tegephouen. Dc jongen begon te weifelen en geraakte in de sloot. Dc wagen reed door en viel gedeeltelijk op hem, waar- dooy de jongen direct is gedood. EECTEZaEEBBIBaKSKaESSBSEBfE?! •Sta Eil IA3 E3 ES i.GE SS £13 £3 SS

Echo van het Zuiden | 1941 | | pagina 3