1 t VOOR VORSTIN EN VADERLAND PROCLAMATIE ilcome, British soldiers. Welkom Britsche strijders. /Wij zijn weer vrij! NOVEMBER 1944 Prijs per nummer 10 ct. 67e JAARGANG No. 1 V ALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Ons eerste nummer. DE DROEVE DAG! OORLOGSNIEUWS. DE ECHO VAN HETZUIDEN In the name of all the inhabi- Wij brengen U namens de in fants of Waalwijk, we offer you woners van Waalwijk, dappere our warmest respect and thanks geallieerde troepen, onze warme for the liberty you have brought hulde en dank, voor de vrijheid, die gij ons thans gebracht hebt. We follewed your glorious ad- Wij hebben Uw triomftocht door vance through France and Bel- Frankrijk en België gevolgd en gium and for a long time we reeds lang berekend, wanneer gij guessed the moment, when you ook ons zoudt komen bevrijden, would come and free us here from van de onderdrukkers, die ons the oppressors who held us bound ruim vier en een half jaar, in ir. right fetters for more than ketenen geslagen hielden, four - ears. Thans zijt gij gekomen. Gij hebt Now you have come. You have" onze plaats bevrijdt en de bevol- rated us and the population king heeft U daarvoor haar groote have already shown you their voldoening al wel reeds op tallooze great admiration in various ways, manieren getoond. We Y/elcome you as the libera- Wij begroeten U hier, als de tors f our country, as the bearers bevrijders van ons land, als de of v happiness and prosperity dragers van nieuw geluk en voor- for our families. spoed voor onze gezinnen. We shall go on following your Wij zullen Uwe verrichtingen achievements on the battle-field op het oorlogsveld ook verder and pray God that He may keep blijven volgen en God bidden, dat his blessing on your arms and Hij uwe wapens zal blijven zege- o.iay lead -you to the undoubted nen en U zal voeren naar een total and prosperous final victory, totale en spoedige eind-victorie! Wij ::ija weer vrij! D« vaar we jaren op gewacht n bben, het onbetaalbare bezit der vrijheid, is weer tot ons ge- k men. rfet juk der verdrukking i afgeschud, geen smaad noch noon hebben we meer te wach ten, geen angst of schrik meer voor daden van geweld en wille keur. Vrij zijn we weer, al davert het geschut nog over onze plaats, \p het moment dat we dit schrij- Weerklink! Uw juichtoon Bra banders, Waalwijkers, inwoners der bevrijde plaatsen in dit ge west en streek. Een juichtoon, een jubeltoon weehklinke, nu we weer vrij zijn. Bevrijdt door het roemruchte 8ste Britsche leger. Vrij! Vrij! Vrij! Vrij van den druk der bezetters. Vrij van N.S.B. en haar aanhangers. Vrij van een voortdurende dreiging van dood, arrestatie, wegvoering, onze korte nabijheid Hun gra ten kunnen ons nog schade erokkenen, zij kunnen nog in- en e_n ,zi"fn on,ze, ^jfriden nog concentratiekamp, tewerkstelling elders. Vrij van roof en plunde ring en brandstichting; vrij van verraad en valsche beschuldigin- slaan m onze woningen en ons gen, vrij van sptonnage door nazi-handlangers. We kunnen weer vrij uit spre ken. We kunnen weer zeggen wat we willen, zonder dat achter el ke boom en ieder huis, achter iedere deur en ieder raam een verrader kan schuilen. We zijn weer vrij van het zwa re juk dat een nazi-regiem ons oplegde. Vrij zijn we van de da den van willekeur, waaraan we ruim vier en een half jaar waren blootgesteld en die onze welvaart verstikten, onze cultureele en so ciale vereenigingen ontbonden en zooveel goeds ontwrichtten en verwoestten. Met één slag zijn al die drei gingen van ons weggevaagd, om dat we vrij zijn. We kunnen weer vrij spreken en vrij schrijven. We kunnen weer pleiten voor onze belangen, omdat we weten dat er met een welwillend oor naar geluisterd zal worden. We zijn weer mensch geworden. De vreugde die ons bezielt met deze herwonnen rijkdom men, kan niet groot genoeg zijn./ Zij leeft dan ook reeds volop in de harten onzer menschen en toont zich reeds in uiterlijke da den. Wij zijn nog niet uitbundig geweest. Wij hebben ons nog niet laten meesleepen, omdat er zoo veel was, dat een diepe smart veroorzaakte en groote wonden sloeg. Al is onze plaats vrij goed uit het krijgsgewoel te voorschijn gekomen, is er toch nog veel, dat tot inkeer en zelfbeheersching in de uitingen onzer gevoelens maant. Nog te versch ligt in ons have en goed vernielen, maar hunne tyrannie zijn we kwijt. Vrij kunnen we weer ademen en uis i-rije menschen kunnen we weei blikken in een toekomst, die slechts hoopvolle perspectie ven bevat en waar nieuwe hori zonnen opdoemen met een lich en ei verschiet, die de duisternis .•an de vergangen dagen verdrij ven. De vijanden zijn uit onze plaats verdreven, zooals zij overal el- der;- reed.-, moesten wijken voor den onweorstaanbaren opmarsch onzer bondgenooten. Het oorlogs- geweld heeft hier sporen nagela- ten en slachtoffers doen vallen. Naar burn e nagelaten betrek ken yen. gaan onze diepste gevoe lens van riedeleven uit. Zij heb ben ei'..'n i ijs der vrijheid duur moete vei alen, misschien zullen nog anderen volgen, maar vrij heid kan niet duur genoeg ge- >cht worden. Vrijheid is onbe- i aaibaar. Vrij zijn beteekent het ■zit van schatten, die niet op- egen legen alle rijkdommen die i e aarde ons bieden kan. Vrij- eid is een geestelijk goed dat iet hoog genoeg gewaardeerd an worden. Het is een voortdu- md .veilende bron van geluk, 3or hen di zich de vrijheid zoo- me ontbeerd zagen, maar nooit tan een terugkomst ervan ge rij leld nebben. Wat al bange dagen hebben wij ïoeten ooormakeen, al die jaren mg. De toekomst scheen soms wart en donker en de bevrijding erder af dan ooit. Duitschland cheen oppermachtig. Land na and word veroverd en al scheen net; ook onmogelijk, dat deze ge weldige macht ooit zou kunnen nen. toch verloren de menschen een moed niet. Toch geloofden i lóri een herboren worden, aan verrijzenis uit tijden van ampspoed, zij geloofden aan de Je vrij ding. Zij wisten dat die c men zou, hun intuïtie vertelde net, hun gevoel liet het hen we en: zij verloren den moed niet, al leek die soms wel ver gezon ken. Weerklink: Uw juichtoon Ne- tr'. anders, zoo zong eens wijlen neen pastoor Sprangers in zijn antate ,-Neerlands Heil" opge- Hoezeer wij ook gehandicapt zijn door totaal gemis van gas en electriciteit ten behoeve onzer zetmachines en drukpersen, heb ben we toch alle pogingen in het werk gesteld, om het eerste num mer van „De Echo van het Zui den", zoo spoedig mogelijk te doen verschijnen, dankbaar ge bruik makend van de hulp van een collega elders. Temeer waar ons blad door de autoriteiten, het alleen verscho ningsrecht in De Langstraat is toegekend, dank zij de princi- pieele houding door ons ingeno men, van welk voorrecht wij be grijpelijkerwijze gaarne ten spoe digste gebruik wenschen te ma ken. Het was aanvankelijk de be doeling een grooter formaat te geven. Technische moeilijkheden beletten ons op het laatste mo ment aan dit plan uitvoering te geven. Misschien zal dit eerste num mer sommige teleurstellen, men bedenke dat wij ons te houden hebben aan vele voorschriften, dat alles zeer provisorisch moet geschieden, maar we hopen dat we weldra in eigen bedrijf, in vollen omvang, zullen kunnen verschijnen. Want er zit nog heel wat in het vat, het verzuurt wel niet, maar hoe spoediger het er uit komt, hoe beter! Wanneer het volgend nummer verschijnt: we kunnen het U nog niet zeggen, dat hangt van veel omstandigheden af. Wij doen ons best, God doet de rest! Wij behoeven niet te zeggen, welke gevoelens ons bestormen, nu we weer vrij ons werk voor Waalwijk en de Langstraat kun nen beginnen, nu we door de Nederlandsche autoriteiten ge machtigd zijn, den draad weer op te vatten, het contact te herstel len met onze lezers, dat zoovele jaren verbroken was. God zij daarvoor dank en met moed en vertrouwen voorwaarts! Mededeeling over ons blad Totdat er weer geregelde toe standen komen, zullen we exem plaren van ons blad los laten verschijnen a 10 cent per num mer en kan men de courant voorzoover niet bezorgd aan ons bureau afhalen. De abonnementsprijs zullen wij in ons volgend nummer bekend maken. Advertenties voor ons volgend nummer, kunnen dagelijks aan ons bureau worden bezorgd; de ze kunnen in kleinen omvang en aantal worden opgenomen a f 0.25 per regel. Abonnementen op ons blad kunnen steeds aan ons bu reau worden opgegeven. In het volgend nummer van „De Echo" hopen wij een en an der uit de plaatsen in onze om geving te geven. Woensdag 6 September 1944 zal in de geschiedenis van den oorlog, voor onze gemeente als „de droeve dag" blijven aange- teekend. Toen toch werd onze burge meester, de edelachtbare heer E. C. J. Moonen, die onze ge meente gedurende ruim 20 jaren op zoo voorbeeldige wijze had bestuurd en die ons zoo schitte rend door de vier oorlogsjaren had heengeholpen, door een door trekkende Duitsche troep, geheel onschuldig en zonder vorm van proces, na eerst eenige uren op het Raadhuisplein vlak voor zijn woning als een groot misdadiger te zijn tentoongesteld, als een hond neergeschoten. Naast hem werd deze gruwel daad voltrokken op een paar zij ner jonge ingezetenen, Joop en Vincent Hof f mans, van wie de eerste een 17-jarige student on zer H.B.S., een vroolijke ronde, echt Hollandsche jongen, terwijl zijn eenige jaren oudere broer, even onschuldig als zijn jongere, door een gelukkig toeval, het fa lend schot zijner moordenaars, na aangeschoten te zijn, door de vlucht zijn leven kon redden. Wij behoeven niet te trachten, de ontzetting te schilderen, die deze wreede moord op weerlooze menschen, zoo dicht bij het ein de, op een fataal oogenblik, dat wij ons te vroeg reeds vrij waan den, geheel Waalwijk vervulde. Iedereen was met ontroering, ontzetting en meelij vervuld; iedereen voelde, dat hier een slag was toegebracht aan ieders rechtsgevoel, die onherstelbaar was. Iedereen was geschokt in zijn innigste gevoelens, van hoog achting en waardeering voor de gevallenen, maar niet minder voor de familieleden, die opnieuw zulke offers moesten brengen op het altaar des vaderlands. Heel Waalwijk heeft tranen ge plengd bij deze vreeselijke mis daad, uit sympathie en dank baarheid voor deze helden, die, het moge de families en ons tot troost zijn, gevallen zijn op het veld van eer, als ware echte Ne derlanders, als strijders voor volk, vorsten en vaderland. En er moge een monument ver-\ rijzen, dat het verre nageslacht zal herinneren aan 6 September 1944 en dat voortdurende getui genis zal afleggen van onze goote liefde, waardeering dankbaarheid voor deze helden. Een gedenksteen zal moeien worden onthuld op dezelfde plaats, waar de schanddaad werd verricht, om ten eeuwigen dage de herinnering daaraan levendig te houden. Tegelijk hiermede nemen wij de gelegenheid eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachte nis van diegenen uit onze ge meente, die hun leven lieten voor het vaderland; op de eerste plaats aan CORNELIS SPITTERS, ge fusilleerd op 22 Mei 1944 te Utrecht en aan de heeren Frans van Erp, I. C. Mortier, A. van Muilekom en G. Schapendonk, die geprest tot werken voor de weermacht, den dood vonden te Oudenbosch. Aan de nagedachtenis van alle dezen onze hulde. Waalwijk zal hen niet verge ten en vertrouwen dat deze doo- den naar recht zullen worden ge wroken. 3 November 1944 Op Walcheren zijn geallieerde troepen geland. De operaties nemen hier een bevredigend ver loop. De Duitsche troepen zagen zich genoodzaakt Vlissingen te ontruimen. Er worden nog voort durend nieuwe versterkingen aan gevoerd. De noordkust van het eiland wérd" door ae geallieerde troepen bereikt. In den Westelijken sector van het front in Brabant, werd de brug bij Keizersveer door de Duitschers opgeblazen. Voor den terugtocht van de Duitsche troe pen zijn thans nog slechts de beide Moerdij kb ruggen beschik baar. Het riviertje de Mark wordt door de Duitschers tot het uiter ste verdedigd cm den terugtocht der troepen te dekken. Bij Ter- heijden zagen geallieerde troepen zich genoodzaakt het brugge- .hoofd op te geven. Zij beschik ken echter nog over een brugge- enJhoofd bij Standdaarbuiten. geheugen de droeve dag van 6 September en de graven der slachtoffers van het oorlogsge weld zijn nog versch. Laten wij ons daarom ook be zinnen. Vreugde moet er zijn en mag er zijn, maar sluiten wij de oogen niet voor het vele ieed, waaronder anderen gebukt gaan en nog dagelijks aan blootstaan. Veel strijd moet nog gestreden en veel leed moet nog geleden worden. Laten wij in eendracht samenwerken en trachten dien strijd van anderen te verlichten en het leed dragelijk te maken. Laten wij onze pas herwonnen vrijheid in. dienst stéllen van hen iragen aan H. M. de Koningin, die onze hulp behoeven, want er 1 -.1 zeggen het hem na: is nog zooveel te helpen. op de eerste plaats onze hulde en eer, en vragen Hem om hulp om onze vrijheid in de goede ba nen te kunnen houden en verder te leiden ten gunste van het wel zijn van het algemeen. In deze vreugdedagen gaan on ze gedachten verder uit naar on ze geëerbiedigde Koningin en de andere leden van ons vorstelijk huis, die in den vreemde on danks de grootste verguizing steeds voor onze belangen ge streden hebben en zooveel heb- bij bijgedragen en nog steeds bij dragen voor de bevrijding van ons land, daarbij bijgestaan door een wakkere regeering, die niet naliet, onze belangen te beplei ten, daar waar zulks noodig was. Laten wij hopen, dat zij spoe dig op vaderlandschen bodem hun zegenrijk werk kunnen voort zetten, want eerst als het zoo ver is, zullen wij alle vruchten van den vrijheidsboom kunnen pluk ken Moge die tijd spoedig aanbre- LEVE HET VADERLAND! NEDERLAND HERRIJST! DE BEVRIJDING IS BEGONNEN! LANDGENOOTEN, Er hangt veel af van Uw rustige, ordelijke en eendrachtige houding in de komende dagen. Werkt allen mede dezen een or delijk verloop te geven. Gehoorzaamt stipt de bevelen van het geallieerd Opperbevel, waarmede de Regeering een nader bekend te maken regeling getroffen heeft. Luistert naar de aanwijzingen God danken wij voor onze her- van Uw Nederlandsch Militair Gezag, dat krachtens die regeling, wonnen vrijheid. Veel is er ge- onder leiding en verantwoordelijkheid der Nederlandsche Regee- beden, maar het is niet vergeefs rinS> zÜn taak in overleg met het geallieerd Opperbevel vervult, geweest. Hem brengen wii thans In het vertrouwen, dat U spoedig uitvoeriger bericht kan 1 worden, wil Ik U thans reeds mededeelen, dat regelingen zijn getroffen, geheel in overeenstemming met onze democratische beginselen, waarbij onmiddellijk en tot den tijd, dat de wettige verkiezingen zullen zijn gehouden, tijdelijke vertegenwoordigin gen in staa.t en provincie en gemeente kunnen optreden. Ik en mijn verantwoordelijke raadgevers hopen spoedig weer op vaderlandschen bodem te zijn ten einde de leiding van 's lands zaken weer op te nemen. Het Kabinet stelt zich voor, bij terugkomst zijn ontslag te vragen, waarna Ik ten spoedigste opdracht tot samenstelling van een nieuw ministerie zal geven. WILHELMINA. De Minister voor Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk p. s. GERBRANDY De Minister van Algemeene Zaken H. VAN BOEYEN De Minister van Buitenl. Zaken E. N. VAN KLEFFENS De Minister van Justitie G. J. VAN HEUVEN GOEDHART De Minister van Binnenl. Zaken J. A. W. BURGER De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen G. BOLKESTEIN De Minister van Financiën J. VAN DEN BROEK De Minister van Oorlog VAN LIDTH DE JEUDE De Minister van Marine J. TH. FURSTNER De Minister van Waterstaat J. W. ALBARDA De Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw, a.i. j. VAN DEN BROEK De Minister van Scheepvaart en Visscherij DE BOOY De Minister van Sociale Zaken J. VAN DEN TEMPEL De Minister van Koloniën h J VAN MOOK De Minister zonder Portefeuille E. MICHIELS VAN VERDUYNEN

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 1