t Waalwijk vrij vandwingelandij! Bekendmaking aan het Nederlandsche volk. DE ONTVANGST DER ENGELSCHE TROEPEN HULDE AAN HET ROODE KRUIS I De Koninklijke Nederlandsche Regeering brengt het volgende ter kennis van het Nederlandsche volk. I. Al naarmate het gebied van het Koninkrijk der Nederlanden van den vijand wordt bevrijd, wordt, volgens de voorschriften van het Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg, dit gebied verklaard zich te bevinden in bijzonderen staat van beleg en onder Militair Gezag. Het besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg zal zoo spoedig mogelijk gepubliceerd worden in alle bevrijde gemeenten. Zoo spoe dig als de uit- en inwendige veiligheid van den Staat dit toelaat, zal de Bijzondere Staat van Beleg eindigen wat betreft het geheele Rijk in Europa of een gedeelte daarvan. II. Het is van het grootste belang, dat de militare operaties, die reeds de bevrijding van een gedeelte van ons land tengevolge heb ben gehad door de Geallieerden worden voortgezet met alle te hunner beschikking staande middelen totdat de vijand verslagen is en verdreven uit het geheele Rijk in Europa. Naast het in werking treden van den Bij zonderen Staat van Be leg, heeft Nederland, teneinde de militaire operaties op Nederlandsch grondgebied op alle mogelijke wijzen te bevorderen, overeenkomsten gesloten met Groot-Britannië en de Vereenigde Staten van Amerika. De voornaamste bepalingen van deze overeenkomsten zijn -Ten eerste de getroffen overeenkomsten tasten op geenerlei wijze aan de souvereiniteit van de Nederlandsche Regeering. Ten tweede Generaal Dwight Eisenhouwer, in zijn hoedanigheid van Opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten, zal in ge bieden waar militaire operaties ondernomen worden in feite beschik ken over de volledige bevoegdheid om al zulke maatregelen te treffen, militaire zoowel als administratieve, welke de militaire toestand mocht gebieden. Ten derde Niettegenstaande deze bevoegdheid van den Oppér- bevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten is het niet te ver wachten, dat hij daarvan gebruik zal behoeven te maken om in te grijpen in Uw publiek of persoonlijk optreden. Integendeel. Behalve in zooverre als militaire overwegingen en de handhaving van de orde zulks zullen noodig maken, zullen regelingen worden getroffen door de Nederlandsche militaire en burgerlijke autoriteiten. Ten vierde: Benoemingen in de Nederlandsche uitvoerende en rechterlijke macht zullen plaats hebben door de bevoegde Neder landsche autoriteiten overeenkomstig de Nederlandsche wet. Gedu rende de militaire phase zullen de bevoegde vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering den Opperbevelhebber bijstaan bij het bewerkstelligen van die vervangingen en het doen van die^benoe- mingen, welke noodzakelijk zullen blijken. Ten vijfde: de Nederlandsche militaire en burgerlijke autoriteiten zullen behoudens de buitengewone bevoegdheid van den Opperbevel hebber in gebieden waar militaire operaties ondernomen'worden en onverminderd de bijzondere voorzieningen, welke noodig geacht zullen worden voor de Geallieerde troepen in gebieden, >elke van vitaal militair belang zijn, verantwoordelijk zijn voor het burger lijk bestuur. III. Gelet op het voorgaande wordt op U alleen een beroep gedaan om onmiddellijk en ten volle te gehoorzamen aan alle bevelen af komstig van het Nederlandsche Militair Gezag en alle bevelen, welke de Oppervelhebber der Geallieerde strijdkrachten, op grond van Militaire overwegingen, zal moeten geven. Dienovereenkomstig draagt de Regeeringj U opJ/jm Uwe volle medewerking te verleenen aan de Geallieerde strijdkrachten in Nederland, waarbij vele van onze landgenooten dienst doen; verder om het Nederlandsche Militair Gezag en de politie te steunen bij het handhaven van de wet en de openbare orde; om op Uwe posten te blijven en Uwe normale plichten en functies uit te oefenen, tenzij gij andere instructies mocht ontvangen; tenslotte om de bestaande publieke diensten naar Uwe beste krachten gaande te houden. Aldus kan een ieder Uwer op de beste wijze^de'belangen van ons geliefd Vaderland dienen en de komst verhaasten van den dag, waarop wij onder Uwe in (vrijheid gekozen vertegenwoordigers opnieuw aan den wederopbouw mogen beginnen. De Minister voor Algemeene Oorlogvoering van het Koninkrijk Voorzitter van den Raad van Ministers, P. S. GERBRANDY. VOOR ONZE LEZERS BUITEN WAALWIJK. Ons eerste nummer draagt een meer plaatse lijk karakter. Door de om standigheden kon dit niet anders en wij betreuren het dat aan nieuws uit de an dere plaatsen nog geen aandacht kon worden be- St)06(l Wanneer ons volgen 3 nummer verschijnt, zullen wii trachten dit een alge meen streek-karakter te geven. Wij doen daarom een beroep op de overheids instanties in die gemeen ten. om officieele publica ties en andere meededee- lingen, door te geven aan onze redactie te Waalwijk. Voor Kaatsheuvel kan men zich daarvoor vervoe gen aan ons bijkantoor drukkerij Excelsior. School straat. EEN GELUKKIG WEERZIEN Onder de Nederlandsche mili tairen die na den terugtocht van ons leger uit onze Zuidelijke pre: 'incies in Mei 1940 via België en Noord-Frankrijk naar Enge land zijn overgestoken en thans actief deelnemen aan de bevrij ding van ons vaderland bevindt zich ook de oud-Baardwijker Thijs van Dalen Wij hebben in een der laatste verschenen nummers van „De Echo" nog vermeld dat zijn fa milie, via het Roode Kruis, be richt had ontvangen dat hij zich behouden in Engelande bevond. Na een afwezigheid van 4 1/2 jaar is Thijs Maandagmiddag weer in den kring zijner familie teruggekeerd. Gedurende zijn kort oponthoud alhier (hij moest zich den vol gende morgen weer vroeg bij zijn onderdeel voegen) hebben wij hem thuis opgezocht. Wij troffen hem te midden van vrouw en kinderen, vader, moe der en verdere familieleden al len in begrijpelijke, gelukkige stemming, terwijl een stroom van vrienden en bekenden'hem kwam begroeten. Hij heeft ons een heel span nend relaas gedaan van zijn ve le interessante en vaak avon tuurlijke belevenissen: over de gevechten in Limburg en Bra bant gedurende de eerste oor logsdagen in Mei 1940, over den en Noord-Frankrijk, over de in- i scheping in Brest op de „Bea- ER MOET GEHOLPEN WORDEN. Wat velen misschien in stilte gehoopt hebben is niet gebeurd. De oorlog is onze plaats en streek niet voorbijgegaan, zonder spo ren na te laten. Diepe wonden zijn geslagen, slachtoffers geval len, gezinnen uiteen gerukt, wo ningen vernield. Er moet geholpen worden. Veel nood is er te lenigen en het is daarom dat wij een beroep doen op onze bevolking, om overal waar zulks noodig is, de helpen de hand te bieden. lederen heeft wel wat te missen Kleeding, huisraad, meu belen, keukengerief enz. Toen nog slechts enkele weken gele den in onze gemeente dekens gevorderd werden ten behoeve van de Duitsche Weermacht, waagden het slechts weinigen, aan deze vordering geen gevolg te geven. Thans gaat het om hulp voor eigen plaatsgenooten, maar wie zou het nu wagen om achter te blijven. Wanneer het er om ging zijn evenaansten te helpen, nam Waalwijk steeds een bijzondere plaats in, in de hulpverleening. Wij waren steeds royaal en vrij gevig en collecten en inzamelin gen hadden steeds succes. Wij weten nog niet, op welke wijze en in wat voor georgani seerd verband men hulp bieden wil. Stellig zal daarvoor nog ge zorgd worden en in de St. Anto- niusparochie bestaat reeds gele genheid tot het inleveren van goederen voor de getroffen al daar Stellig zal spoedig van of ficieele zijde wel een beroep op aller medewerking gedaan wor den. Dan kunnen wij ons weer van onze beste zijde laten zien. Dan zullen wij helpen in den nood en op die wijze trachten, het diepe leed, dat zoovelen ge troffen heeft, althans een weinig te verzachten. STEUN COMITé ST. ANTONIUS-PAROCHIE Genoemd comité richtte de vol gende oproep aan de bevolking: Diverse van onze gezinnen zijn door de militaire operaties zeer zwaar getroffen. Wij meenden het daarom onzen plicht, direct een comité in het leven te moe ten roepen, dat zich tot taak stelt den eersten nood te lenigen. Dit betreft vooral meubilair, klee ding, vloerbedekking, voedsel en alle soorten keukengerief. Wij zijn er van overtuigd dat al onze medeburgers het als hun plicht gevoelen, dat deze getrof fenen, wiens lot momenteel zoo zeer met het onze verschilt, rij kelijk moeten worden geholpen. De gelegenheid tot inlevering der bijdragen bestaat iederen dag tussen 1012 uur en 24 uur, in de pastorie der St. Antoniuspa- rochie. Alles is welkom mits in bruik- baren staat. trix" en de avontuurlijke over tocht naar de Engelsche haven stad Plymouth, waarna een 300 k.m. lange treinreis hem in een Engelsche badplaats deed belan den. Het feit dat hij vroeger een zeer actief lid was van de har monie „St Jan"'is hem daar goed van pas gekomen (In ons volgende nummer ver tellen wij daarover meer). Zooals bekend, bereikten de eerste Engelsche troepen Maan dag-voormiddag 30 October onze gemeente, nadat zij reeds tevoren aan Roestelberg e.o. waren gesignaleerd. Bij aankomst der voorposten reeds, kende het enthousiasme der ingezetenen geen grenzen; men vergat eensklaps alle door gestane en door te stane ellende en angst; men juichte en ju belde en men droeg de kranige strijders haast op de handen. Vooral de omgeving van het Raadhuisplein en Markt vormde het middelpunt der drukte en van het enthousiasme. Op het Gemeentehuis verzamelden zich weldra burgemeester, se cretaris en tal van andere autoriteiten en rondom groeide de uitgelaten menigte voortdu rend aan. Ten omstreeks half een verscheen de waarnemend burgemeester en secretaris en werd de commandant der troe pen op het bordes van ons mooie raadhuis als volgt door OFFICIER. Ik heet U van harte welkom in deze gemeente en zeg U zoowel persoonlijk, alsmede de bevol king van Waalwijk hartelijk dank voor onze bevrijding van den gemeenschappelijken vij and, onder wiens zwaar en drukkend juk wij ruim 4-1- jaar hebben moeten zuchten. Moge de bevrijding van het overige gedeelte van ons va derland spoedig volgen. Hoewel het voor mij een bui tengewoon prettige én aange name taak was om U het wel kom in deze gemeente toe te roepen, en U dank te zeggen voor onze bevrijding, had ik toch liever gehad, dat dit had kunnen worden verricht door den Burgemeester E. C. J. Moo- nen, die door onzen gemeen schappelijken vijand met nog een ander burger uit deze ge meente op zoo lafhartige wijze zijn gefusilleerd. Zij zijn als helden gevallen, wél niet op het slagveld, maar voor ons Vaderland. Zij en ook hen die bij de bevrijding van onze plaats zijn gévallen willen wij in allen eerbied gedenken. Ik zeg U nogmaals op de meest hartelijke wijze dank en wil tegelijkertijd een heilgroet uitbrengen op het Vaderland, Hare Majesteit onze geëerbie digde Koningin Wilhelmina en de Hoofden van de andere Geal lieerde Landen en in het bijzon der aan den Koning van Uw land, Koning George. Nadat door een tolk deze rede in het Engelsch was vertaald kende het enthousiasme van het volk geen grenzen; men jubelde en juichte en danste en sprong en spontaan zong men het Wilhelmus, het Wien Neer- lands Bloed en het God save the King, wat weer een golf van laaiende vreugde te weeg- bracht. Het was een kort doch tref fend historisch oogenblik, dat niemand der aanwezigen ooit zal vergeten en dat velen tot tranen toe bewoog. Het is nog niet de tijd om hul de te brengen aan degenen die zich in deze tijden verdienstelijk hebben gemaakt in eenigerlei op zicht, maar het past toch wel in dit eerste nummer van onze her rezen krant, warme hulde te brengen aan de moedige man nen van het Roode Kruis hier en in de omliggende gemeenten. Te midden van hevig granaatvuur en onder de grootste gevaren, hebben zij eigenbelang op zij ge zet en levensgevaar getrotseerd, om de behulpzame hand te bie den, waar het oorlogsvuur zijn vernielend werk verricht had. Steeds wai-en zij op hun post. Bij het eerste bericht van inslag bestegen zij hun fietsen en te midden van het gieren der gra naten deden zij zwijgend hun plicht, slechts denkend aan de gevaren van anderen. Dag en nacht zijn zij in de weer geweest. Gewonden werden verzorgd en verpleegd, waarbij de eigen per soon werd uitgeschakeld. Slechts het welzijn van anderen stond hier op de eerste plaats, en ging alle zorg uit van het Roode Kruis. Wij zijn de mannen en niet te vergeten, vooral ook de dames dank verschuldigd. Laten wij dit gedenken, wanneer door dit Roode Kruis een beroep op on- ze hulp en bijstand gedaan wordt Namen van de oorlogsslacht offers in deze gemeente, ge durende de beschieting der laatste dagen. Christina van der Geld, 25 jaarCorrie van der Geld, 24 jaarWed. van der Geld- Verharen, 66 jaar Henk Hen- kelman, 9 jaar Cornells A. Sleenhoff, 10 jaarWim v.d. Heuvel, 10 jaar Kees Loonen, 33 jaarJohannes Verhoof- stad, 49 jaarAnna Maria Verhoofstad, 18 jaar Johan nes Treffers,66 jaar Elisabeth Schellen-Treffers, 27 jaar Adrianus B. Schellen 6 mnd Christiaan .Chabot, 30 jaar Maria J. Lommers, 7 jaar; OFFICIEELE MEDEDEELINGEN 31 October 1944. De Voorlichingsdienst van de „NEDERLANDSCHE ORDE- DIENST" zal in dit blad regel matig mededelingen doen. De bevolking wordt verzocht om berichten, die men hier gelezen heeft, zooveel mogelijk onder de medeburgers te verspreiden. MEDEDEELINGEN Voedselvoorziening in oorlogstijd WAALWIJK, 1 November'1944.: De Commandant van Dis trict III van Gewest 17 van den Orde-Dienst maakt bekend: 1. Alle distributie-bepalingen moeten vanaf heden stipt wor den nageleefd; 2. aan alle controleerende ambtenaren wordt opgedragen^ zelfs de kleinste overtreding aan mijn staf bekend te maken; 3. de landbouwers moete zonder verwijl aan alle opg legde verplichtingen inza melk en veelevering, dorsch» en leveren van granen, aara appels etc. voldoen, zonder da zij voor clandestiene verkoop of en gebruiksgoederen te ruilen iets voor zichzelf of voor an deren mogen achterhouden. 4. Alle neringdoenden en speciaal zij die bij de Voedsel voorziening zijn ingeschakeld.' moeten aan een eerlijke ver deeling der voedselvoorraden meewerken, ook hen is het nie toegestaan ook slechts eer: klein gedeelte van de goederen voorraad voor zichzelf of an deren achter te houden, om daarmede eigen rantsoenen te verhoogen of te ruilen tegen goederen die zij niet hebben. 5. Klachten omtrent een niet juiste naleving der distri butiebepalingen moeten door een ieder die daarvan kennis draagt, bekend gemaakt wor den aan mijn staf, en wel aan Sectie Hoofd VIII Kantoor Grootestraat 339, Waalwijk, Telefoon 63. Het is met het oog op den precairen toestand der voed selvoorziening vooral in de steden absoluut noodzake lijk dat al datgene wat ter dis tribueering voorhanden is, eer lijk worde verdeeld. Zwarten handel, ruilen van goederen, wegschenken van goederen, kortom alle niet ge- oorloof de transacties (groot en klein) zullen met kracht be streden worden. Beide partijen zijn strafbaar. Strafvervolging alsmede in be.- slagname van goederen en ver voermiddelen zullen onverbid delijk volgen, terwijl de over treders in arrest worden ge steld. WAALWIJK. 1 November 1944 Voorloopig zal getracht worden gedurende eenige uren per dag aan een gedeelte der Gemeente electrische stroom te leveren voor lichtdoeleinden. Bij uiterste zuinigheid door een- ieder kan waarschijnlijk binnen kort uitbreiding worden gegeven voor de geheele Gemeente. De grootste zuinigheid is tevens noodig in verband met de kolen- positie, men mag dan ook uit sluitend de zwakste lamp gebrui ken, en slechts één tegelijk. Binnenkort worden de meters eenige malen opgenomen, vooi controle. Blijkt het verbruik te groot te zijn dan volgt onherroe pelijk afsnijding. i s

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 2