Officieele mededeelingen. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT 10 NOVEMBER 1944 Prijs per nummer 10 cent 67e JAARGANG No. 2 Uitgave: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofd-redacteur Uitgever: JAN TIELEN, Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN. HERREZEN Onder zwaar kanongebulder tusschen puin en bloed en smart, is „de Echo" weer herrezen, met ontroering doorgelezen, al is 't brein nog wat verward Even staan wij stil, en peinzend trekt aan 't geestesoog voorbij 't schrijnend leed der ongeluksjaren 't beeld van onze martelaren, onder Duitsche heerschappij. Betraande oogen die gaan opwaarts en wij stamelen, een gebed. Dank o\God die ons behoedde, Gij hebt ons uit d'oorlogswoede van den ondergang gered. Hoopvol zien we naar de toekomst, 't kleine Holland telt nog mee, wel gebogen niet gebroken, handen uit den mouw gestoken, Trouw aan ons Je Maintiendrai H. van Engelen. Pro en Anti. In de jaren onzer bezetting, zijn de woorden pro en anti, welhaast dagelijks op onze lippen geweest, In bijna ieder gesprek over poli tiek en waar sprak men in die jaren anders over had men het over pro's en anti's en de laatste spraken er tot hunnetegenstanders meermalen hunne verwondering over uit, hoe zij er toch toe konden komen, op de hand van onze vijanden te zijn. Ja, waarom Misschien wisten de meesten het zelf niet, maar in ieder geval dachten allen er beter van vte worden. Zij huichelden met Duitschland en N, S. B., terwijl dit land en deze Beweging ons toch in de diepste ellende gestort hadden. Wij werden over weldigd en teneergeslagen, be dreigd en verdrukt en onze vrij heid werd aan banden gelegd. Men begrijpt niet hoe het mogelijk was, dat menschen daarmede konden sympathiseeren en er hun ne voldoening over uitdrukken. Of lieten zij soms woorden van protest hooren, toen 't bloeiendste deel onzer natie naar Duitschland werd gedeporteerd, toen duizen den en nog eens duizenden in concentratiekampen werden ge worpen en daar vaak onder de hevigste martelingen den dood vonden. Zij beschouwden dit alles als normaal. Zij heulden met den "ijand en trachtten er zooveel mogelijk van te profiteeren, terwijl zij wisten, dat alles ging ten koste van het eigen volk, Zij verloren hun moraal, vrienden n kennissen werden verraden en van het Judasgeld werd mooi weer gespeeld, Zij waren de pro's, Zij dachten dat Duitschland den oor- log zou winnen en meenden met hunne wandaden hun bedje ge spreid te hebben, Hun aantal was groot, maar gelukkig weegt het in de verste verte niet op tegen het aantal der anti's, dat altijd een enorme meerderheid gevormd heeft. De anti's, dat waren de onder duikers dat waren de menschen die principieel bleven door dik en dundat waren zij, die de vijanden met een laatdunkend gezicht voor bij liependat waren zij, die on danks de vorderingen van een zegevierend Duitsch leger over tuigd bleven van een Duitsche nederlaag dat waren zij, die wis ten dat onze vrijheid zou terug komen, omdat zij vaderlanders waren. Echte Nederlanders, wier overtuiging gevoed werd door hun vast vertrouwen op rechtvaardig heid, waarin 't kwade altijd wordt gestraft en het goede beloond, Of hoe denkt men anders waar zij den moed vandaan haalden om onder te duiken, met een onzekerheid van jaren voor zichof hoe wil men anders verklaren, waarom zij ondanks alles, den moed niet verloren, wanneer onze heiligste gevoelens werden gekrenkt en vertrapt. Zij wisten, dat er een andere tijd zou komen. Dat het zoo niet kon blijven doorgaan. Zij verlieten zich blindelings op het woord van onze radio in Engeland dat de bevrijding ZOU komen zij lieten zich leiden door de geestelijkheid, die in tijden van diepe beproeving zoo vaak het hart verkwikte en steun gal in de moeilijkheden, die wij hadden te doorstaan. Zij waren anti en zij bleven •et. Zoo was practisch het ge- heele Nederlandsche volk. Het leek verscheurd, maar het vormde in werkelijkheid een eenheid, sterker dan ooit geweest was. De pro's hadden dit kunnen weten. Zij hadden zich aan hen kunnen spiegelen en zouden dan moeten erkennen, dat waar een zoo groote massa vast overtuigd is, van een wederopstandig, die overtuiging ook WAAR moest zijn Zij hebben AAN ONZE LEZERS! Op de eerste plaats onzenop- rechten dank voor de vele har telijke gelukwenschen en blijken van belangstelling die wij van zoo talrijke zijden bij 't verschijnen van het eerste nummer van de „herrezen Echomochten ont vangen en niet 't minst voor de spontane wijze waarop de bevol king reageerde op 't onverwacht verschijnen van het eerste num mer. Toen wij de kennisgeving aan ons bureau aanplakten, storm den eensklaps honderden binnen om een courant te bemachtigen en in enkele uren was onze ge- heele oplaag uitverkocht en moesten we maatregelen nemen voor een tweede. Wij behoeven niet te zeggen hoe ons deze spontaniteit en dit medeleven hebben goed gedaan. Wij wisten wel hoe men naar ons blad hunkerde, dat hadden we in de voorbije week zoo heel vaak kunnen beluisteren in de vraag „Wanneer komt de Echo" weer Spoedig toch Zaterdag al e.d. Niet minder hunkerden wij er zelf naar om zoodra mogelijk te v verschijnen. Ondanks han dicaps op elk gebied, gemis aan stroom en andere outillage, slaag den we er in, al was het dan erg provisorisch en al moesten we ons redactiewerk meermalen verrich ten onder een wederzijdsch gra- naatvuur en een inslaan van gra naten nu hier dan daar, ons eer ste nummer te laten verschijnen, vijf dagen nadat de eerste En- gelsche militairen Waalwijk bin nenkwamen en onze streek be vrijdden. Wij mogen God danken dat wij ons levenswerk weer heb ben mogen opnemen, dat wij de angst- en terreurperiode van vier jaren, die ons voor zooveel geva ren heeft gesteld, hebben kunnen doorworstelen en dat de „ge dwongen rust" voorbij is. „Gedwongen rust" schreven we, maar dat is eigenlijk niet het juiste woordwe zouden beter spreken van „eigengekozen" rust. Wat zou het ons moeite ge kost hebben steeds te moeten schrijven of opnemen wat tegen ons gemoed, tegen onze overtui ging indruischte en wat ons door bezetter, N.S.B. en aanhang werd niet verder gekeken dan hun neus lang was, Zij hebben de anti's uitgelachen en bespot, maar thans zullen zij hun kortzichtigheid be treuren. Het was voor hen zoo makkelijk geweest, als zij eens rond zich hadden gekeken Zij hebben het niet gedaan en zullen daarvan nu de gevolgen moeten dragen. gedecreteerd en voorgeschreven. Wat hebben we ons sindsdien gelukkig geprezen dat wij in Sep tember 1941 weigerden in te gaan op het voorstel der z.g. Perscom missie in Den Haag, waarbij ons blad zou mogen blijven verschij nen, indien wij het zouden redi- geeren volgens richtlijnen door haar te geven, in den geest der nieuwe orde en door een door haar ons toegewezen redacteur van 't zelfde houtje. Gelukkig nogmaals, dat wij des tijds den moed hadden zulks per tinent te weigeren, omdat wij baas wenschten te blijven in eigen huis, omdat wij alleen in ons bedrijf wilden samenstellen en uitgeven een blad onder eigen leiding en naar eigen princiepen, al wisten we dat ons werk daar door plotseling 'ot stillegging kon worden gedoemd. We waren er trouwens al op voorbereid, dat zooiets komen zou door voorspellingen, waar schuwingen, dreigementen, spe ciaal van N.S.B.-zijde, boeten als anderszinsdus een en ander kwam niet geheel onverwacht. Maar toch, we moeten het eerlijk bekennen, heeft het ons heel wat moeite gekost om daar overheen te komen en ons werk van meer dan 40 jaren te moeten neerleg gen. Wat hebben ons toentertijd de vele en hartelijke blijken van medeleven goed gedaan. Langzaam aan hebben we ons gelukkig geprezen als we col lega's in streek en gewest en over 't geheele land die bij de gratie der bezetters konden blijven bestaan, dagelijks of zooveel maal per week zagen modderen om drijvende te kunnen blijven, om de klippen zooveel mogelijk te omzeilen, de heeren der bezet ting, N. S. B. en pro-Duitschers zooveel mogelijk in 't gevlei te komen, hun terreur-voorschriften en daden goed pratend en daar door de belangen en heiligste gevoelens van ons volk telkens bij hun verschijnen met voeten tredend. Nu zijn wij er weer tenminste met ongerept blazoen als echt Nederlandsche courant. Op de houding der pers en op de belevenissen van ons blad ho pen we nog nader terug te komen. BEKENDMAKING. 1Ordehandhaving geschiedt door Politie en O. D. 2. O. D.ers zijn militairen. 3. Nederlandsch uniform mag niet gedragen worden, lijkt teveel op het Duitsche. 4. Rijksduitschers, N S.B.ersenz. hebben huisarrest in afwach ting van hun gevangeneming, 5. Tapverbod Sluiting Gafé's, Dancings enz. Hotels en Restaurants blijven ter be schikking van militaire auto riteiten. 6. Kom niet in de door de Duitschers verlaten gebou wen Truc-mijneru 7. Het verlaten van de Gemeente is verboden. 8. Plunderingen worden zwaar gestraft. 9. Wapens en munitie inleveren bij den plaatselijken Com mandant, 10. Buitenshuis mag niemand slag- of stootwapens bij zich hebben. 11. Niemand mag zijn eigen rechter zijn. 12. Uitgaansverbod van 18 uur tot 6 uur. 13. Auto's, motoren, banden, benzine enz. melden bij Rijks- Verkeers-Inspectie, kantoor A, B. D Raadhuisplein 14. Luchtbescherming, verduistering en dis tributie blijven onver anderd. 15. Jodenwetten opgeheven. 17. Politieke gevangenen en gijze laars zijn vrij. 17. U kunt zich melden voor den Ordedienst bij het Wer vingsbureau. 18. Zwarte handel verboden. De Plaatselijke Commandant. Verdere mededeelingen behels den oproepen tot het inleveren van wapens en munitie het ver bod tot het dragen van slag- en stootwapens het verbod tot ver koop van sterke drank de mede- deeling dat een café gesloten werd, dat zich aan laatstgenoemde oproep niet heeft gestoord op gave van vrachtauto's, personen auto's en motorrijwielen een de menteering van het gerucht, dat Baardwijk moet worden ontruimd, tenaanzien waarvan verder wordt gezegd, dat geen enkel deel van Waalwijk behoeft te worden ont ruimd, maar wel uiterste voor zichtigheid in acht dient te worden genomeneen waarschuwing ten aanzien van de beschieting dezer gemeente, waarvan verder wordt gezegd, dat deze ernstig is, maar niet van dien aard, dat deze niet is te doorstaan. Het h bekend, zoo zegt men verder, dat zij voort durend in kracht afneemt en reeds nu of binnenkort geheel zal op houden. Wij ontvingen hierover de meest geruststellende verzeke ringen. De bevolking wordt daar om dringend aangeraden om zich kalm en waardig te blijven ge dragen en zich niet overhaast naar een meer Zuidelijk gelegen ge meente te begeven. Wanneer on verhoopt de beschieting zou blij ven aanhouden en in kracht toe nemen, dan zullen van Overheids wege onmiddellijk alle maatregelen worden getroffen om de bevolking op doeltreffende ep.zoo snel moge lijke wijze te evacueeren. En er is goed gezienlangza merhand nam de ernstige beschie ting af, vooral na den verwoeden aanval met kanonnen, tanks, vlammenwerpers en infanterie over 't afwateringskanaal in dei> nacht van Zaterdag op Zondag. Deze nacht zal allen hier en in de streek heugen. Oproep. Leden van de N.S.B. en hare mantel-organisaties en voorts al diegenen, welke op onoirhare wijze met den vijand hebben medegewerkt, komen in aan merking voor interneering. De bevolking wordt op geroepen inlichtingen te ver strekken en bewijzen van scbuld televeren van aldiegenen,welke onder bovenstaande categorie vallen, doch welke tot nog toe nog niet zijn geïnterneerd. De bevolking kan zich hiertoe ver voegen iederen dag van 9 tot 5 uur, bij Plaatselijk Comman- Direct na het binnentrekken der zegevierende geallieerde troepen trad in onze gemeente de „Orde-Dienst" in werking, met de uitgifte van een aantal „Mede deelingen" aan het publiek. De meeste dezer „Mededeelingen'', zijn intusschen door den loop der gebeurtenissen achterhaald, maar onze eerste nummers zouden geen aanspraak kunnen maken op vol ledigheid, wanneer wij daarin niet een samenvatting van de eerste orders van een nieuw en vrij bestuur zouden geven. Zonder dat er van overdrijving sprake is, mogen wij toch wel zeggen, dat aan de eerste „Echo's" na de bevrijding, een zekere historische waarde mag worden toegekend en dat de meeste lezers deze nummers met zorg zullen bewaren, om zich later nog eens te kunnen ver diepen, in den gang van zaken en de gebeurtenissen in de eerste dagen van onze opnieuw her wonnen vrijheid. Om hen dan daarvan een zoo volledig mogelijk beeld te kunnen geven, zullen wij hier dan in het kort een samenvatting geven van den inhoud der diverse publicaties en de eerste publicatie van een „vrij bestuur" in extenso geven DE ECHO VAN HET ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 1