<s Officieele mededeelingen. Moskou zullen dergelijke oor logsmisdadigers ter bestraffing worden teruggebracht naar de plaats, waar zij hun schand daden pleegden. De Regeering zal geen enkel middel onbe proefd laten om hen in handen te krijgen, die zich op een der gelijke beestachtige wijze heb ben vergrepen aan trouwe vaderlanders, die volkomen on schuldig waren. Zij dringt er bij de bevolking op aan alle persoonsaanduidingen en ver dere bijzonderheden te verza melen om het opsporen der Gestapo-beulen te vergemakke lijken. Om te beginnen zijn de Regeering al vast namen bekend van de verantwoordelijke hoof den der Dienststelle Amster dam der Gestapo. I. P. Na 4'/3jaar „ondergrondsche" liefdadigheid, nu met alle mid delen „bovengronds". Het Arbeidsbureau wacht op Uw gaven. Losse Berichten. Volgens Radio Oranje is oud minister Colijn op 16 September aan hartverlamming overleden. In Londen is bericht ont. vangen, dat de Duitschers van plan zijn Den Haag geheel te vernielen. De Duitsche bevel hebber aldaar heeft aan de plaatselijke autoriteiten mede gedeeld, dat de stad in puin gelegd zal worden voordat zij door de geallieerden wordt ver overd. Het is de Regeering bekend, dat in alle belangrijke gebouwen van den Haag mijnen zijn gelegd. f De plaatsvervangende eerste minister Attlee heeft op een vraag in het Engelse Lagerhuis verklaard »Wij hebben van de Nederl. regeering een officieele mede- deeling ontvangen waarin wordt gezegd dat Nederland zich het recht voorbehoudt, als schade loosstelling voor de verwoestin gen die door de Duitsers zijn aangericht, aanspraak te maken op een groot d^el van het aan grenzende Duitse grondgebied. Dit grondgebied zou door Duits land moeten worden afgestaan en getrokken worden bij het Nederl. gebied op een voorloo- pige of permanente basis. De Britse regeering acht dit een gerechtvaardigde eis en als de Ned. regering zal besluiten deze eis naar voren te brengen, dan zal van Engelse zijde krach tige steun worden verleend«. 4" Voor de eerste maal heeft Hitier gedurende de oorlog op 8 Nov. niet gesproken. Vroeger was hij altijd vol goede moed en beloften 1939Wij hebben gezorgd ge reed te zijn voor een oorlog van 5 jaren, maar ik geloof niet dat deze zolang zal duren. 1940: Ik ben de hardste man van Duitsland. Ik heb geweten dat er gedurende mijn leven ocr.Vog zou komen. 1941Toen beloofde Hitier de verovering van Leningrad en tartte Engeland in W.-Europa of elders te landen. 1942: Belofte dat Stalingrad zou worden veroverd.Hij bespotte de mensen die hem militaire fouten verweten en wees op het feit dat de oorlog ver van Duitsland werd gevoerd. 1943De oorlog is nog steeds ver van Duitsland verwijderd. De 200 K. M. terugtocht was onbetekenend. 1944: Hitier zwijgt. <T De Nederlandse Inkoop-com- missie in New York heeft orders geplaatst voor de aankoop van 200 pomp-installaties met een vermogen van 16.000 M3 per minuut, tevens electrische in stallaties, Diesel-motoren, afwa teringsbuizen en tractoren ter waarde van 12.000.000 dollars. De Zweedse Radio-Omroep deelde mede dat door Nederland in Zweden reeds de volgende orders zijn geplaatstWoningen reeds in voorconstructie ver vaardigd hout voor verschil lende doeleinden; bouwmate rialen van allerlei soort; land bouwmachines. Buiten dit handelsverdrag om werden reeds besteld cellulose, kogellagers, staal en locomo tieven ter waarde van 30 mil lioen Zweedsche Kronen. De credieten voor dit handelsver drag kan onze regeering gerust aan vaarden,aldus de Zweedsche radio-omroep, daar de Neder landers altijd het vertrouwen dat in hen werd gesteld zijn waardig gebleken. I.P. De Chef van den Staf voor het Militair Gezag heeft een College van Algemeene Com missarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid belast met de zorg voor het econo mische leven in het geheele bevrijde gebied. Dit College bestaat uit de heeren Prof. Dr. J. E. de Quay, voorzitter, Ir A. H. Boerma, Drs. J. H. Gispen en Mr. B. J. M. v, Spaendonk. Het College is gevestigd in Tilburghet adres van de Af- deeling Landbouw en Voedsel voorziening luidtSpoorlaan 50 en dat van de Afdeeling Handel en Nijverheid Willem II straat 47—49. I.P. Den Doolaart heeft Dinsdag avond voor Radio-Oranje een vreeselijk tafereel geschilderd van de barbaarsche vernielingen die in Rotterdam door de Duit schers zijn uitgevoerd, alle scheepswerven verbrand, olie tanks in de lucht laten vliegen, kaden, loodsen, kranen alles in den grond vernield, schepen verbrand of doen zinken ter verdere versperring der havens en tot slot 10.000 Rotterdam mers van 16—40 jaar naar Duitschland getransporteerd in Rijnaken Dit laatste wacht ook nog den Haag en Leiden e. m. a. plaatsen. In Apeldoorn zijn 23 personen die weigerden voor de weermacht te spitten op staanden voel doodgeschoten. En dan zijn er nog, die zich quasi verwonderd afvragen Mogen we nog niet eens pro- Duitsch zijn Mogen we geen respect hebben voor een groot volk Bah! f Met belangstelling vernemen wij dat ook burgemeester Van Gils uit Made weer in zijne gemeente is teruggekeerd en z'n functie onder warme belang stelling zijner ingezetenen heeft hervat. Ook hem onze hartelijke gelukwenschen. Wij brengen iangs dezen weg ter kennis van onze Parocbia. nen, dat a.s. Zondag geen Ker kelijke Diensten in de Kerk van St. Jan te Waalwijk zullen plaats hebben. Er is gedispen seerd in de verplichting van Mishooren. De Pastoor van St. Jan. OPROEP TOT HULPVERLENING. De stoffelijke nood, die ontstaan is door de omstandigheden van de laatste maanden en weken, niet alleen in onze eigen gemeente, maar ook in Kaatsheuvel, Drunen en Heusden, ver plicht ons de helpende hand toe te steken, zonder aarzelen en met een ruim gebaar. Er is in vele gezinnen armoede en bij niet weinigen dreigt hongersnood door een ontstellend tekort aan levensmiddelen, terwijl anderen door de beschieting der laatste dagen, have en goed zijn kwijtgeraakt. Daartegenover staat echter, dat in vele gezinnen nog een ruime voorraad aanwezig is veel meer dan men voor de naaste toekomst noodig heeft. Op hen doen we thans een dringend beroep. De hulpverleening zal van tweeërlei aard zijn. Op de eerste plaats moeten die gezinnen geholpen worden, die nagenoeg alles zijn kwijt geraakt door granaatinslagen, Hiervoor zal een inza meling worden gehouden, huis aan huis. Het doel van deze inzameling is een ruime voorraad te krijgen van MEUBILAIR, KLEDING, BEDDEGOED EN DERGELIJKE ARTIKELEN VAN HUISHOUDELIJKE AARD. Er is een comité gevormd, dat zich heeft belast met de verdeling der ingezamelde goede ren. Zij die menen in aanmerking te komen voor bovenbedoelde hulpverlening, kunnen zich aan de volgende adressen vervoegen: voor WaalwijkMevr. Tielen, Mr. van Coothstraat 35. voor Besoyen: Mevr. v. d. Peut, Pastorie Ned. Herv. Gem. voor Baardwijk: Mej. C. Loeff, Laageinde voor Antoniusparochie: Mevr. van Steensel, Antoniusstraat 104 Wie zelf zijn gave wil bezorgen of in een andere vorm hulp wil verlenen, kan zich daartoe eveneens richten tot ge noemde dames. Begrijpelijkerwijze worden zij, die het zwaarst zijn getroffen, het eerst geholpen daartoe dient eerst te worden vastgesteld, hoe groot de nood is van verschillende personen en gezinnen, die om hulp hebben verzocht, zoodat eerst na dit onderzoek die hulp verleend kan worden. Zoals reeds boven is gezegd, is het de bedoeling deze goederen aan te wenden tot hulpverlening in de getroffen gezinnen van de Gemeente Waalwijk, maar daarnaast ook in die van Kaats heuvel, Drunen en Heusden. Op de tweede plaats moeten geholpen worden diegenen, die verstoken zijn van de meest noodzakelijke levensmiddelen, zoals MEEL, VLEES, BOTER, VET, OLIE, KAAS, GRUTTERS WAREN, SUIKER. BONEN, enz. Uit hun naam vragen wij met de meeste nadruk allen, die van deze artikelen iets te missen hebben, dit te willen afstaan en aldus hun gemeenschapszin te tonen. Helpt allen en helpt direct, opdat des te spoediger met de verdeling een aanvang kan worden gemaakt. Deze levensmiddelen kunnen worden afgegeven op het kantoor van Sectie VIII van de O.D., Groote straat 339, Waalwijk (Arbeidsbureau). Teneinde een snelle verdeling mogelijk te maken, wordende schenkers vriendelijk verzocht: le. de levensmiddelen deugdelijk te verpakken. 2e. op iedere verpakking aan te geven: inhoud en boeveelheid. Eventuele emballage en verpakking, zoals weckflessen, jam potten, flessen, e.d. worden t.z.t. terugbezorgd. Mocht U niet in de gelegenheid zijn deze goederen zelf te bezorgen, geeft U dan even een boodschap af op genoemd adres en Uw gave wordt aan huis opgehaald. t Burgers van Waalwijk! Weigert niet de gevraagde hand toe te steken. Helpt zolang gij helpen kunt; het is mogelijk, dat gij morgen zelf geholpen moet worden. Waalwijk, 11 November 1944. xxt n De Burgemeester F. C. SMOLDERS, W. Bt Een aanmoediging onzerzijds om dezen oproep naar beste vermogen te ondersteunen, moet in feite overbodig zijn. Iedereen weet maar al te best, hoeveel nood hier, in Drunen, Heusden en Kaatsheuvel te lenigen is. Er moet geholpen worden, niet met kleinigheden, maar met ruime flinke bijdragen. Men mèg er zich thans niet van af maken met het schenken van een kleinigheid. Er moet geofferd worden, om de groote offers die anderen voor de vrijheid brachten, eenigszins te verlichten. Men geve dus met ruime hand en met royaal gebaar. Men make een wandeling door eigen woning, kelder en kast en zoeke alles op, wat gemist kan worden. Alleen op die manier kan steun verleend worden aan de vele getroffenen. Waalwijk heeft thans gelegenheid zich van ha*r beste zijde te doen kennen. Oproep aan deoud-militairen van Waalwijk. O.D. schrijft Het heeft ons verbaasd en zeker ook teleurgesteld, dat zoo weinige oud militairen uit onze gemeente zich hebben aange meld bij de „Orde Dienst". Het handhaven en het herstel len van de goede orde eischt de medewerking van allen en zeker van de beste krachten. Wij noodigen daarom de oud militairen van Waalwijk uit zich te melden als lid van de „Orde Dienst" op het Aan meldingsbureau, Grootestr,339, (Arbeidsbureau) dat geopend is van 9 12 uur en van 2—5 uur. Bekendmaking. De Burgemeester der Ge meente Waalwijk maakt bekend dat de Plaatselijke Militaire Commandant hem heeft mede gedeeld, dat het noodzakelijk is te voorkomen, zoolang de ge- meente onder vijandelijk vuur ligt, dat feestelijkheden, op tochten en dergelijke worden georganiseerd en gehouden. In verband daarmede wordt door mij bij deze het verbod uiigevaardigd om feestelijk heden te organiseeren. optoch ten te houden, enzkortom alle zoodanige gelegenheden, waarbij grootere en kleinere volksverzamelingen plaatsvin den. Tegen degenen, die dit verbod overtreden, zal streng worden opgetreden. Waalwijk, 9 November 1944. De Burgemeester voornoemd, F. C. SMOLDERS, W. B. Bekendmaking. Het is noodzakelijk, dat de Burgemeester, in verbal d met de woningvoorziening voor ge troffenen, een overzicht heeft van de beschikbaie woning ruimte. Het is in verband daarmede verboden dat eigenaren van woningen of woninggedeelten zelfstandig tot verhuren over gaan en dat getroffenen zelf standig tot huren van woon ruimte overgaan. Eigenaren van woningen zoo wel als getroffenen moeten zich hietoe wenden tot den Burge meester. Waalwijk, 14 Nov. '44 De Burgemeester F. C. SMOLDERS W.B. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving 4 EEN MONUMENT. Een goed begin I In liet artikel „6 September de droeve dag" in ons eerste nummer,hebben we aangeroerd dat ter herinnering aan den tragischen dood van onzen burgemeester E. C. J. Moonen c. s. in onze gemeente een ge denksteen en/of monument moest worden opgericht. Een lezer vindt dit initiatief zoo sympatiek dat hij ons voor dit doel als eerste gift f50 Ier hand stelde. Hij sprak de hoop uit, dat zijn voorbeeld krachtig navolging zal vinden waarbij wij ons gaarne aansluiten. INGEKOMEN: Monument Burgemeester Moonen c.s. A S. f50.- Doktershulp. Indien burgers des nachts geneeskundige hulp moeten in roepen loopen zij midden over de weg en blijven staan als een patrouille nadert en roepen luid dat zij een dokter noodig hebben. De patrouille brengt hen naar onze wacht. Een onzer mannen gaat mee naar den dokter, Roode Kruis en/of vroedvrouw. Een nieuw slachtoffer der granaten. Bij de zinlooze beschieting van den kerktoren van St. Jan, vloog Zaterdag een der missende granaten in de bijkeuken van de woning van Mevr C. Leijtens- Jansen in de Stationsstraat. Mevr. L. werd door tal van scherven getroffen. Op twee plaatsen werd haar rechterarm practisch doorgesneden, terwijl zij bovendien ernstige wonden bekwam aan dijbeen, zijde en hoofd. Ondanks deze schrik kelijke treffers wist zij kruipend den grooten afstand van keuken tot voordeur af te leggen,deze met haar linkerhand te openen en om hulp te roepen. Deze was toen spoedig ter plaatste, en werd zij direct naar 't zieken huis overgebracht. Helaas moest tot amputatie van den arm worden overgegaanoverigens is haar toestand thans redelijk. De directeur der P.T.T. Met belangsteling vernemen wij dat de directeur der P.T.T. de heer van Rugge vorige week z'n f unctie aan 't postkantoor e.d. heeft hervat met ingenomenheid begroet door personeel en publiek. Zijn voorganger, de N.S.B er Kommers heef bijtijds de plaat gepoetst. De groote collecte voor de getroffenen. Met groote voldoening ver nemen wij, dat het resultaat der collecte door het Dames-comilé ten behoeve der getroffenen van Waalwijk, Kaatsheuvel en Dru nen zeer gunstig is. Er wordt in geld en natura flink geofferd. Bravo, Waal wijkers, geeft verder met royale hand, want er is heel veel noodig. De gemeente Waalwijk gaf een goed voorbeeld en schonk f 1000 voor dit doel. Nieuwe schade. Nadat we sinds Zaterdagoch tend verlost bleven van bom bardementen,kregen weWoens- dagmiddag tusschen 4 en 5 uur weer Duitsche granaten in onze gemeente, waardoor 't achter gedeelte van 't huis der familie van Liempt, de eetzaal, enz. der TweeKolommen en 't woonhuis en boerderij van G. v. d. Broek aan den Winterdijk ernstig werden gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Maria-kapel. Naar wij vernemen bestaan er plannen tot stichting van een Maria-kapel langs den open baren weg in onze gemeente, als dank voor Hare voorspraak bij God tot bescherming van onze gemeente in deze bange oorlogs dagen. Christ Thijssen Op 73-jarigen leeftijd over leed j.l. Dinsdag in 't ziekenhuis alhier de heer ChristThijssen, 'n zeer bekende figuur in zangers kringen. Zijn geheele leven, van af zijn jeugd tot in zijn laatste levensjaren, heeft hij zich met groote toewijding aan den zang, speciaal den kerkzang, gewijd. Meer dan een halve eeuw was hij lid van R.K. Zangkoor der St. Clemensparochie, waarvan hij meer dan 20 jaar directeur en de laatste jaren vice-voor- zitter was. Hij was bestuurslid van den R.K. Kerkkorenbond in het Dekenaat Waalwijk. Voorts washij mede oprichter der Liedertafel «Tot bloei der Toonkunst» waarvan hij een hechte steunpilaar geweest is en als koorzanger, solist, 2e direc teur en directeur steeds belang loos zijn muzikale en zangers capaciteiten beschikbaar stelde. Verschillende malen is hij hier en elders op concerten als solist opgetreden, veelal in samen- werkingmetde solisten A. Boom en L. van Cromvoirt en den beroepszanger Venverlo. Zeer vele zangers hebben van hem hun muzikale opleiding ont vangen en vooral zijn groote verdiensten als kerkzanger zul len bij zijn verscheiden door de parochianen van St. Clemens in dankbare herinnering ge memoreerd worden. Hij ruste in vrede. Helpt Uw medeburgers uit den nood. Geeft vlug en veel. Brengt allen gul van Uw le- vensmiddelenvoorraad op het Arbeidsbureau.

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 2