ieuws uit Kaatsheuvel Advertentiën. net dienstmeisje of flinke werkster. 36 een nette Dienstbode. Onze vlag. Thans wappert de natio nale driekleur van onze huizen, als uiting onzer groote vreugde met de herwonnen vrijheid, waardoor we weer ons zelf kunnen zijn. Wij begroeten onze driekleur als 't symbool onzer vrijheid niet alleen, maar ook als sym bool onzer nationale eenheid en als een getuige van onze innige verbondenheid aan Ko ningin, Volk en Vaderland Maar dan past dit symbool, dat wij in angst, vreeze en ver. trouwen vier jaren hebben moeten verbergen en dat wij weer fier van onze tinnen laten waaien, alleen aan de huizen van echte Nederlanders en mag het niet misbruikt worden door degenen, die al die jaren deze nationale drie kleur hebben verguisd, door woord en daad, die geheuld hebben met den vijand en z'n satelieten, die Koningin, Volk en Vaderland hebben bespot en daarmee de eer der vlag met voeten hebben getreden. Van de bewoners van al dezen geen Nederlandsche vlag! Nu alle lijken welke zich nog onder de puinhopen van het stadhuis bevonden geborgen zijn, blijkt dat er 134 menschen het slachtoffer zijn geworden van dezen gruwelijken massa moord. Algemeene verslagenheid heerscht in het stadje, waarvan verschillende gezinnen tot in hun geheel zijn omgekomen. Zoo zijn o.a de meeste be woners van de Ridderstraat bij deze catastrophe gedood. J.l. Maandag heeft de beschie ting, waaraan Heusden nog nerhaaldelFjk bloot staat weer een slachtoffer geëischt, n.l. een dochtertje van den heer Beurden. SPRANG-CAPELLE. De burgemeester maakt h volgende bekend: Onder verwijzing naar mijn bekendmaking van 2 November 1944, waarin ik mededeelingen deed omtrent de voorziening van glas tot herstel van de honderden beschadigde wonin gen, maak ik het volgende be kend: Mijn opgezet plan was dat elke tuinder een aantal broei ramen beschikbaar zou stellen, waardoor in de getroffen huizen althans één kamer bewoonbaar gemaakt kan worden. Nadat het bestuur der tnin- dersvereeniging volledige mede werking had toegezegd en reeds met de eerste toebereidselen tot beschikbaarstelling van glas was begonnen, moet ik thans tot mijn spijt mededeelen dat door de tegenwerking van den heer J. A. H. de Wit te 'sGrevel- d«ai Capelle, de verstrekking van glas niet door kan gaan. Door deze van weinig burger zin en menschlievendheid ge tuigende houding is mijn pogen om de gedupeerden te helpen en in dit gure jaargetijde de huizen eenigszins bewoonbaar te maken, zon er succes ge bleven. Blijkbaar geeft men meer de voorkeur aan een kleine hoe veelheid vroege groenten dan aan de gezondheid van duizen den medeburgers, die thans aan koude en ziekte wordt bloot- gesteld, Mochten er tuinders zijn, die niet accoord gaan met't streven van genoemden heer en toch glas beschikbaar willen stellen, zoo verwacht ik daarvan gaarne bericht met opgave, hoeveel zij ter beschikking willen stellen. Het verblijf in de buiten, polder, ten Noorden van den Winterdijk, is verboden. Werkgevers die in andere gemeenten hun loon of wacht geld genieten, gelieve daarvan ten spoedigste opgave te doen ten gemeentehuize, ten einde een regeling voor uitbetaling te treffen. De Ned. Herv. Kerk alhier is zoodanig beschadigd dat zij voor langen tijd niet voor de godsdienstoefeningen gebruikt zal kunnen worden. Zooals bekend zal zijn, zijn reeds eenigen tijd plannen in bewerking voor algeheele re stauratie der kerk. Indertijd heeft zich reeds een plaatselijk comité gevormd dat zich be laste met het inzamelen van gelden voor dat doel. Het is te hopen dat de toe stand zich spoedig zoodanig moge wijzigen dat met de restau ratie een aanvang kan worden gemaakt. De godsdienstoefeningen voor de Ned. Herv. gemeente worden thans in het Geref. Kerkgebouw gehouden, dat daartoe belange loos is beschikbaar gesteld. WASPIK. Waspik is door het oorlogs geweld flink geteisterd,alhoewel de algemeene toestand van de plaats zich toch niet al te on gunstig laat aanzien. Het aantal slachtoffers bleef gelukkig be perkt tot vier. Burgemeester Dekkers, wij meldden 't reeds, is weer op zijn post teruggekeerd. De laatste dagen van de bezetting heeft hij er benauwd voorgezeten, want een klein legertje Duitschers was naar hem op zoek, waarbij zij zijn foto bij zich hadden. Een van hen trof hem in een woning in Raamsdonk aan en terstond zei hijSie sind der Bürgemeister! Gelukkig behield de burgemeester zijn tegen woordigheid van geest en legde een valsch persoonsbewijs over. Terwijl de Duitscher dit inzag, maakte burgemeester Dekkers van de gelegenheid gebruik om ijlings de vlucht te nemen. Op dat zelfde moment viel echter een regen van granaten neer, zoodat hij in een nabijzijnde kelder de wijk moest nemen. Men raakte toen 't spoor bijster en onder granaatvuur, kon de burgemeester tenslotte in den nacht zijn inmiddels bevrijde gemeente bereiken. 28 29 October. Blijde Bevrijding Droeve dagen I Na weken van spanning kwa- men ze plotseling de dagen van blijde bevrijding, die deson danks droefenis brachten in menig gezin. Zaterdag 28 Oct. kwam Kaatsheuvel, nadat reeds drie dagen eerder Loonopzand beschoten was, onder het vuur der Engelsche artillerie liggen. Het vermoeden, dat een sterke Duitsche macht de plaats en omgeving bezet hield, was oor zaak, dat met kracht opgetreden moest worden. De gevolgen waren vanzelfsprekend niet van geringe beteekenis. Terstond reeds waren dooden te betreuren, terwijl verschillen de slachtoffers in het hospitaal van het Roode Kruis in de Theresia-school moesten wor den opgenomen. Ook de ma- terieele schade aan gebouwen en goederen was groot. In angst en spanning werd de Zondag tegemoet gezien, toen onze plaats opnieuw onder een hevig spervuur kwam liggen. De doodsangsten op dien mid dag door duizenden uitgestaan, werden echter plotseling ver geten, toen om goed drie uur de eerste Engelsche voorposten van verschillende kanten de straten binnenslopen en door de bevolking nog onder het geblaf der mitrailleurs en het geknal der handwapenen met gejuich en tranen werden ver welkomd. Een officieele ont vangst ontbrak deze moedige strijders, doch we zijn overtuigd dat ze die niet verwacht hebben in onze met puin overdekte straten, die nauwelijks plaats boden voor de voetgangers die uit kelders en ondergrondsche schuilplaatsen opdoken bemorst en bevuild, met gezichten bleek nog van schrik, doch met oogen waaruit de dankbaarheid sprak met welsprekender taal, dan een officieel welkom onze bevrijders in deoorenhad kunnen klinken. Intusschen deed ons Roode Kruis onvermoeid en onge stoord haar werk. De E.H.B.O. zwoegde en slaafde onder kun dige en kalmeerendeleiding van de heeren doktoren en brachten hulp en steun waar die gevraagd werd. De hulp der geestelijk heid was op meerdere plaatsen dringend noodig en werd tijdens en na het bombardement van zelfsprekend met de meeste toewijding verleend daardoor de laatste steun brengend aau de slachtoffers, die den tol be taalden voor onze verlossing. Inmiddels was het getal ge troffenen tot een kleine honderd gèstegen. die ofwel als dood werden opgenomen, ofwel als gewond in het hospitaal werden binnengebracht. Met de meeste voorkomendheid bood het En gelsche Roode Kruis terstond zijn diensten aan. Doktorenen ondergeschikt personeel met massa materiaal kwamen ter stond in dienst en brachten hulp en verlichting aan onze plaatselijke R.Kr. dienst. Toen de lokaliteiten te klein bleken, werden de gewonden, na voor- loopig verbonden te zijn door de Engelsche Ambulance op transport gesteld naar Oister- wijk en Eindhoven, ter verdere behandeling. Ondanks alle ge boden zorgen kon niet voor komen worden, dat ook van de gewonden nog enkelen naar de eeuwige bevrijding over gingen. In totaal kreeg Kaatsheuvel van deze dagen 81 slachtoffers te betreuren. Een Initiatief. Het zal ongetwijfeld de ge- beele bevolking sympathiek stemmen, dat reeds stemmen opgingen om voor de gevallenen van onze plaats in dezen on- menschelijken strijd een ge- zamelijk gedenkteeken op te richten. Wij weten, dat dit idee reeds in verschillende kringen is geopperd, doch vanaf deze plaats willen we het idee naar voren brengen meer op verzoek van de leiding van de E.H.B.O. Iedereen, zal moeten toegeven, dat van geen sympathieker zij den het idee in 't publiek ge lanceerd had kunnen worden, waarom wij om onze mede werking gevraagd, die zoo spon taan mogelijk hebben toegezegd. We hopen zoo spoedig mogelijk aan de plannen van uitvoering te kunnen medewerken over tuigd in dezen op de medewer king van de pers te kunnen rekenen. Een roerende plechtigheid. 't Was een treffend gebeuren, dat juist op Allerzielendag in de parochie van St. Jan en in de kerk van St, Joseph de plechtige uitvaart plaats vond van de slachtoffers van de voor gaande dagen. Op medisch ad vies waren reeds op Woensdag avond de gesneuvelden in een massagraf bijeengezet, doch niet minder treffend was de uitvaart. Een lange stoet voorafgegaan door een twintigtal kransen volgde de lijkkoets waarin het stoffelijk overschot van de oudste der gevallenen uit Kaats heuvel Mej. G. v. Loon-v. Iersel van af de Theresiaschcol naar de kerk werd vervoerd. De Hoogeerw, Heer Deken v. d. Brekel geassisteerd door de heeren kapelaans v. d. Heuvel en Sleegers droeg de H. Mis van Requim tot zielerust voor de gevallenen op. Het koor zong de groote mis van Perosi, terwijl tevens bij het uitgaan der kerk en op het kerkhof de liturgische gezangen werden uitgevoerd. Na de absoute sprakde Hoog eerw. Herder een kort zeer treffend woord aan de geopende groeve, waarin 24 kisten waren neergelaten. Het zangkoor sloot met het treffendeEccequomode van Handel. In de parochie St. Joseph had dezelfde plechtigheid op het zelfde uur plaats voor vier ge vallenen uit die parochie. Ook daar was de belangstelling niet minder treffend. Aasgieren. W i schamen 't ons te moeten berichten, dat ons verzocht is, er van melding te maken, dat er momenteel nog individuen op onze plaats rond sluipen, die zich niet ontzien om in de ver laten huizen van de burgers die reeds door het bombarde ment zoo zwaar getroffen zijn, bij nacht en duisternis rond azen om alles wat van hun gading is te rooven en te stelen. De O. D. dienst kan natuurlijk niet alles voorkomen, doch de stinkende gieren, belust op den buit van hun zwaar getroffen medeburgers hun schanddaden met de zwaarste straffen mogen bekoopen is de wensch van de geheele bevolking. Hulde voor het kranige volk. Er is nog weinig tijd voor 't brengen van hulde en zij, die het betreft, zijn, we weten het reeds vooraf, niet in het minst daarop gesteld, doch we moeten deze eerste gelegenheid aan grijpen, om namens de geheele bevolking, zoowel van Loonop zand als Kaatsheuvel een warm woord van hulde en dank te brengen aan het groote onbaat zuchtige werk van de E.H.B.O in den vorm van Nood-ambu lance tijdens de gevechtshande lingen der laatste weken. Nu eerst heeft onze burgerij leeren beseffen van hoe groot nut de E.H.B.O. is. Wat was onze plaats geweest in deze benauw de uren zonder onze E. H. B. O.ers? De doktoren Vercauteren en Smals de initiatiefnemers van de inrichting zijn de eeuwi ge dank der bevolking waardig. Doch ze waren niet alleen de pioniers van dit noodzakelijk werk, doch tijdens de gevechts handelingen tevens de leiders, bijgestaan te Kaatsheuvel door de doktoren Weijtenburg en de Haas. Mevr. de Haas-Schoen makers, Zuster Mertens en zus ter Aniceta gaven leiding aan de ploegen, heeren en dames van de E.H.B.O. Te Loonopzand waren het de Zusters Jovina en Regina, die de hoofdverpleging op zich namen, Terwijl de dames on vermoeid in de hospitalen werk zaam waren, hadden de heeren tot taak bij eersten oproep uit te rukken, om, terwijl de granaten boven hun hoofden uiteen spatten en dood en verwoesting aanrichtten, de getroffenen te zoeken en te transporteeren. Menig staaltje van groote hel- demoed niet onderdoende voor die op de groote slagvelden valt hiei te loven. Naast het kranige werkperso- neel een bijzonder woord van hulde aan leider C. Oomen en J. Toorians te Loonopzand en vooral aan Mej. R. Rekkers de keurige Secretaresse van de afd. Kaatsheuvel, die't leeuwen, deel van de organisatie te Kaats, heuvel te dragen had en op tactische wijze gedragen heeft. Welkom in ons middenr^-^ Ongeveer 2 maanden hebben we hem gemist, burgemeester J. A. Fr. Mallens. Hij was niet meer te spreken op't gemeente huis. Wij zagen hem niet meer zijn gewone wegen bewandelen of befietsen hij was nergens meer te zien, want ook Z.E.a. was ondergedoken, om aan den bruten moffengreep te ont snappen. Toen wist niemand waar onze actieve burgervader gedoemd was zijn levenslustige werk krachten in niets doen te slijten, doch nu mogen we hulde bren gen aan de gastheeren, de Eerw. Broeders van Liefde, die met zooveel liefde ons gemeente hoofd hebben beveiligd tegen de gevaren die hem bedreigden. Jammer, dat de bandieten, die beschaving encultuur predikten zich genoodzaakt gezien hebben al het particulier bezit uit de burgemeesterswoning te rooven en te vernielen, zoodal den Burgemeester met zijn groot gezin niets meer overblijft dan de kale muren van de ambte naarswoning op het plein bij de St. Josephkerk Wij zijn er echter van over tuigd, dat deze ramp hem voor de gemeente niet minder actief of werklustig zal doen zijn. Namens de burgerij, die tot heden niet de gel* genheid had hem een welkom toe te roepen doen wij hel vanaf deze plaats I Bij de gevechten in Zeeland en ten Zuiden van de Maas zijn 10 Duitsche divisies vernietigd of zwaar gehavend. Dit betee- kent een verlies van 80.000 man, waarvan er 40,000 zijn gevangen genomen. De Duitschers hebben nog meer bogen van de Moerdijk- brug doen springen. De R.A.F. heelt bommen van 60o0 Kg. geworpen op het Duit sche slagschip Tirpitz, dat in de Tromsöfjord in Noorwegen lag. Het laatste groote schip der Duitsche marine is hiermee gezonken en een voortdurende bedreiging van de convooien naar ons land, uit den weg geruimd. Churchill heeft met Eden een bezoek gebracht aan Parijs en is daar zeer enihousiast ontvan gen er is op alle punten over eenstemming bereikt. Frankrijk zal spoedig een zoo groot mogelijk aandeel in den strijd nemen en z'n plaats onder de grootemogendheden herkrijgen. Meer dan 400 kanonnen, die 2000 granaten per minuut af schoten,hebben Dinsdagmiddag een groot offensief ingeleid bij Nederweert om de vijand ten W. van de Maas te verdrijven. De Duitschers ontruimden het dorp Meijel. Het garnizoen van Theonville in O -Frankrijk heeft zich over gegeven en de tweede groep forten bij Metz zijn genomen. In Joego-Slavië zijn de steden Shopije en de vroegere hoofd, stad van Montenegro Gettinje bevrijd. In Hongarije zijn 30 plaatsen veroverd en de Russen hebben de spoorlijn naar Boe dapest en 150 K.M. van den Donau in handen. In Zuid West-China hebben de Japanners Kwei Lin veroverd en verschillende Amerikaan- sche vliegvelden. Het offensief in O. Brabant ontwikkelt zich gunstig. Door dat de sluis bij Panheel spoedig in Engelsche handen viel, werd inudatie voorkomen. In de Peel is een voortgang gemaakt van 4 K.M. In Metz hebben reeds straat gevechten plaats Grathem werd bereikt. Van een Duitsch convooi van 11 schepen zijn er 9 tot zinken gebracht. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje J AAK welke bij het H. Doopsel de namen ontving Jacobus Julius. J. G. IJzermans F. IJzermans Kemperman Waalwijk, 7 Nov. 1944 Julianastraat 28 30 Tevens betuigen wij hiermede nogmaals onzen hartelijken dank aan de HAKA-kelderbewoners voor de blijken van belangstelling welke wij mochten ondervinden. Met groote vreugde en dank baarheid geven wij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje IDA. B. J. M Gerritsen L. J. Gerritsen-van Dam Waalwijk, 14 November 1944. Flink loon. 37 - k- Was de nood ooit zoo groot Was geven ooit zoo noodig Alle levensmiddelen kunnen worden bezorgd op het Arbeidsbureau. HEUSDEN. Ondervoeding van Uw mede- mensch kan worden voor komen, indien gij NU helpt. Gp het Arbeidsbureau wacht men Uw gaven. OORLOGSNIEUWS. Mr. van Coothstraat 86. 35 Tijdelijk St. Nicolaas Ziekenhuis Mevrouw van Rugge, Postkantoor vraagt Aanmelden tijdelijk adres Grootestraat 108, Waalwijk. 9 Mevr. Mr. Th. Taminiau-Tielen Ringbaan Oost 161, Tilburg vraagt

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 3