Nieuws uit Kaatsheuvel DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK, Aanvullende bonaanwijzing. Voor het tijdvak van 26 Nov. tot en met 9 Dec. 1944 zijn de volgende bonnen van de nood- kaart 2de serie alsnoq qeldiq verklaard 236 llli rantsoen vleesch of vleeschwaren Voorinleveringsbonnen. R 15 250 gram suiker is V4 rantsoen 278 125 gram suiker is V8 rantsoen 245 100 gram zout is 1 rantsoen 246 50 gram koffie is '/5 rantsoen 25b 250 gram peulvruchten is 1 rantsoen 255 125 gram jam e.d. is '/4 rantsoen 256 125 gram boter of mar garineis '/a rantsoen R 16 150 gram kindervoeding R 11 1 rantsoen tabak en 2 boekjes sigarettenpapier (van de tabakskaart) TOELICHIING Vleesch. De extra aangewezen hoeveelheid vleesch of vleesch waren dient ter vervanging van de gebruikelijke hoeveelheid kaas van 100 gram. Voorinleveringsbonnen. De hierboven genoemde voorinleve ringsbonnen dienen door het publiek vóór 3 December 1944 bij den detaillist te worden in geleverd. Desgewenscht moet de detaillist hiervoor een ontvangst bewijs afgevenDetaillisten die nen de ontvangen bonnen in 't tijdvak van 4 'tot en met7 Dec. a,s. op den voor hen vastgestel- den inleveringsdag bij den plaat selijken dist rib utiedienst in te leveren ter verkrijging van een overeenkomstige toewijzing. Bij de inlevering blijven debeslaande voorschriften van kracht met dien verstandedat, behoudens de hierna te noemen uitzonde ringen, alle artikelen in veel vouden van 10 rantsoenen met een minimum van 10 rantsoenen moeten worden ingeleverd. Kan het minimum aantal rantsoenen niet bereikt wordendan dient de detaillist zich rechtstreeks bij den grossier te bevoorraden. Evenzoo dient gehandeld te worden met eventuecle restant bonnen In a/wijking en ter aanvulling van het vorenstaande geldt nog het volgende Kindermeel. Voor dit artikel wordt het rantsoenuitsluitend voor deze bonaanwijzingvast gesteld op 150 qram. Boter. Hiervoor moeten alle bonnen worden opgeplaktm a. w. vervalt het voorgeschreven veelvoud van 10 rantsoenen. Tabak. De door detaillisten ontvangen bonnen dienen op Maandag 4 December a s. bij den plaatselijken distributiedienst te worden ingeleverd ter ver krijging van een toewijzing tabak op basis van 200o/o van het aantal ingeleverde bonnen R11. Dienzelfden dag nog dienen de detaillisten de ontvangen cou pures bij één der in dezen kring woonachtige grossiers in te leve ren. De grossiers dienen de coupures op Woensdag 6 Dec. as. op het kring kantoor in te wisselen voor een verzamelcou- pure tabakwaarbij tevens een leveringsopdracht zal worden vei strekt. Omtrent de verdere bevoorrading zullen de grossiers bij hun inlevering nadere mede- deelingen ontvangen Uitreiking aanvullende noodkaarten. Naast de thans in gebruik zijnde noodkaart 2de serie zal binnenkort een aanvullende noodkaart in gebruik worden genomen. Deze aanvullende noodkaart wordt onderscheiden in 5 soor ten, t.w.: WA voor personen van 19 jaar en ouder; WB voor personen van 15 tot en met 18 jaar; WC voor personen van 4 tot en met 14 jaar; WD voor personen van 2 tot en met 3 jaar; WE voor personen van 0 tot en met 1 jaar. De uitreiking er van zal voor de onderscheidene gemeenten van den Distributiekring ge schieden in het daarvoor be stemde lokaal op de ondervol- gende dagen en uren met in achtneming van de daarachter vermelde alphabetische indee ling. Maandag 4 Dec. '44 van 9— 12 30 en 13 30 16 uurvoorde letters A t/m E; Dinsdag 5 Dec. '44 van 9— 12.30 en 13.3016 uur voor de letters F t/m K; Woensdag 6 Dec. '44 van 9 12,30 en 13.30—16 uur voor de letters I t/m R; Donderdag 7 Dec, '44 van 9— 12.30 en 13.30—16 uur voor de letters S t/m Z. Medegebracht dient te worden bon no. 244 van de noodkaart 2de serie en, voor zooveel aan. wezig, de tweede distributie stamkaart. Van dengenen, die niet in het bezit zijn van de tweede distrtbutiestamkaart,zal in het uitreikingslokaal een verklaring worden opgemaakt. Het publiek wordt met klem aangeraden de hierboven vast gestelde uitreikingstijden stipt in acht te nemen, daar het niet mogelijk is een algemeene na- uitreiking te houden. Slechts dengenen, die door overmacht of verschoonbaar verzuim, het welk aan te toonen is, niet in staat waren hun kaart op den vastgesteldén dag af te halen, zal nog eenmaal gelegenheid worden gegeven zulks te doen ten kringkan tore (Waalwijk) op Zaterdag 9 December 1944 van 9 12 uur. Inwisseling voorinleverings bonnen. Er blijkt bij het publiek mis verstand te bestaan betreffende de inwisseling van voorinleve ringsbonnen, m.a.w. schijnt de meening post gevat te hebben, dat voorinleveringsbonnen slechts bij speciale winkeliers kunnen worden aangeboden, wil men zeker zijn van de af levering, resp. deze aflevering bespoedigen. Ter wegneming van dit mis verstand zij hierbij uitdrukke. lijk vermeld, dat alle bestaande winkeliers op gelijke wijze bij de inlevering van en aflevering op voorinleveringsbonnen zijn ingeschakeld, zoodat het geen doel heeft de voorinleverings bonnen bij een anderen als zijn gebruikelijken winkelier in te leveren. Voor zooveel noodig zij hier aan toegevoegd, dat de bevoor rading van alle winkeliers ge lijktijdig en op dezelfde wijze plaats vindt. Aflevering goederen aan winkeliers. De aflevering van de voor het tijdvak van 12 tot en met 25 November 1944 op voor inleveringsbonnen aangewezen artikelen kan aan winkeliers plaats hebben, zoodra deze bij den grossier zijn aangekomen. Aangezien zulks binnen af- zienbaren tijd het geval zal zijn, wordt den winkeleiers aange raden hieromtrent regelmatig contact te houden met den aangewezen grossier en even tueel hiervoor onderling een regeling te treffen. Voor zooveel noodig, wordt hierbij nogmaals vermeld, dat winkeliers uit Drunen,Heusden en Vlijmen dus aan de Oost zijde van het afwateringskanaal zich voor deze bevoorrading moeten wenden totdeN.V. vh H. L. van Mol-Pauwels te Nieuwkuik en winkeliers uit Loonopzand, Sprang-Capelle, Waalwijk en Waspik dus aan de Westzijde van het Afwate ringskanaal totdeNV., André van Hilst te Waalwijk. Distributie van houten meu- belsn, metalen keukengerei en serviesgoed. Bij beschikking van de „Com missie Voorziening Eindhoven', ten deze optredende namens het Rijksbureau voor Glas: Keramiek en Houtproducten; het Rijksbureau voor Metaal verwerkende Industrie; het Rijksbureau voor Che mische Producten, Sectie Lino leum Industrie, zijn met on- middellijken ingang alle ver gunningen en/of punten voor meubelen, metalen keukengerei en serviesgoed ongeldig ver klaard. Handelaren in deze artikelen worden daarbij gelast, alle bij hen aanwezige, al dan niet ge honoreerde vergunniugen en punten op korten termijn bij den distributiedienst in te leveren. De aflevering van détaillist naar consument mag tot nader order alleen nog plaats vinden op speciale machtigingen, uit gegeven door of namens de „Commissie Voorziening Eind hoven". welke machtigingen uitsluitend aan oorlogsgetroffe nen zullen worden uitgereikt. Onder verwijzing naar het vorenstaande wordt ter kennis van de betreffende winkeliers gebracht, dat zij de in hun bezit zijnde voor inlevering in aan merking komende bescheiden in de week van 27 November tot en met 2 December a.s. bij den plaatselijken distributie dienst dienen in te leveren. Voorts kan, in afwijking van het hiervoor vermelde, de; ver strekking van vergunningenter aanschaffing van babykruikjes en kinderbadjes aan de aan staande moeders op de bestaan, de wijze door den distributie- drenst blijven geschieden Aan vragen hiervoor kunnen dus als gebruikelijk worden inge diend. Distributiekring 251 Waalwijk, C.A.G.DE JONGH, Leider. HEUSDEN. Duitschers vermoorden 135 Nederlandsche burgers, die zij in het stadhuis „in veilig heid" hadden gebracht. The Maple Leaf for Canadian Forces in Europa, schrijft dd. 17 November; In den nacht van Zondag 5 November brachten de Duit schers in Heusden, een stadje aan de Maas ten Westen van 's-Hertogenboscb, 135 mannen en vrouwen en kinderen om het leven, aldus het relaas van een Reuter-correspondent. Na uitvoerige bijzonderheden van de massa moordenaars ge geven te hebben, waarbij bij hun gruweldaden laakte, vervolgde de correspondent met te zeggen dat de Duitschers, mannen vrouwen en kinderen in het stadhuis bijeengedreven hadden en vervolgens het oude gebouw opbliezen, waarbij de slacht offers onder de puinhoopen begraven werden. De correspondent schreef verder „Er is in deze met wallen en grachten omringde stad, nau welijks een gezin, dat niet een vader, moeder, broeder of zus ter verloren heeft, terwijl som mige gezinnen zelfs in hun geheel den dood vonden. „De burgemeester Gerhard Steemers, die na het vertrek der Duitschers zijn functie weer kon aanvaarden, toonde mij een lijst van de ingezetenen, die het slachtoffer geworden waren. Zij bevatte de namen van 52 kin. deren, meest onschuldige klein tjes. Ik wendde mij tot de geal lieerde soldaten, die direct hulp boden om de slachtoffers uit de puinhoopen van het stadhnis te bergen. „Hoe het gebeurde. Britsche troepen naderden de stad. Vele menschen hadden reeds een schuilplaats gezocht in de kel ders. Duitsche troepen, onder leiding van een officier, gingen door de straten der stad en zeiden tot de bevolking: „Je moet naar het stadhuis gaan. Daar zul je veilig zijn". „De Duitschers gingen ook naar een klooster. De zusters hadden in de kelders beschut ting gevonden, maar de Duit schers maanden haar aan, dat het beter voor haar was naar het stadhuis te gaan. „Om twee uur's nachts hoor de men een verschrikkelijk geschreeuw. Het gehuil en ge jammer van de in een hinder laag gelokte en stervende men schen, klonk op uit de ruïnes van het gebouw. Slechts 65 van de 200 menschen bleven ge spaard. De overigen waren dood". „Waarom heeft men dit ge daan", vroeg de correspondent den burgemeester De reden was niet bekend. De burgemeester vertelde verder dat de Duitschers dyna miet gebruikt hadden om het stadhuis op te blazen. Tevens lieten zij de katholieke St. Catharinakerk in de lucht vlie gen, waartoe zij zich den dag te voren onder voorwendsel van bewondering voor het mooie gebouw, toegang verschaft had den en het toen met dynamiet hadden ondermijnd. In overleg met den Reuter- correspondent heeft de burge meester zich tot een geallieerde commisste gewend, die deze onaanvechtbare gebeurtenissen nauwkeurig zal onderzoeken. De namen van de verantwoor delijke officieren zullen de com missie ter beschikking worden gesteld. Officieele huldiging geallieerde strijdkrachten. Vrijdagavond om half vijf had in de raadzaal een officieele huldiging plaats van de gealli eerde strijdkrachten ter plaatse. Voor deze gelegenheid waren door Burgemeester v. Kemenade uitgenoodigd de beide wethou ders, de Gem. Secr., de Gem. Ontvanger, de hoofden van dienst, de Hoogeerwaarde Heer Deken en enkele andere offi cieele personen, waarnaast aan den heer Tuerlings ter opluis tering van de plechtigheid de medewerking was gevraagd van een klein koor, dat muzikaal Kaatsheuvel in deze zou ver tegenwoordigen. Nadat de heeren officieren 15 in aantal en de genoodig- den de zaal betreden hadden, werd door allen het Wilhelmus gezongen. Daarna sprak Burge meester v. Kemenade de heeren officieren een welkom toe, waarbij hij opmerkte dat het ons bijna vijt jaren niet meer geoorloofd was vrij-uit te spre ken en wij op geestelijk en materieel gebied waren gekne veld en gebonden. Niets heeft echter den aard van ons volk kunnen breken. Fier en zelf bewust staat het achter Oranje en heeft het geloof in zijn vrij wording behouden, dank zij ook de radio uitzendingen van uit Londen en die van Radio- Oranje. Spreker brengt hulde aan onze geliefde Koningin, die ons voorging, maar ook bovenal aan het Amerikaansche en En- gelsche Volk, dat alles heeft gedaan om onze bevrijding mogelijk te maken. Hij dankt de officieren, vertegenwoordi. gend de geallieerde strijdkrach ten, voor de bevrijding waar naar wij zooveel jaren uitzagen. Spreker stelt een toast in op den spoedigen terugkeer van het Oranje-huis en op het welzijn der geallieerde strijdkrachten, waarna het koor het Cana- deesche Volkslied aanhief. Na dat het koor ter afwisseling eenige koornummers gegeven had, waarbij het Domine Sal- vum fac en een herdenking der gesneuvelden, dankte de commandant der plaatselijke troepen, bijgestaan door Kapt. v. d. Valk als tolk, voor de gevoelige hulde aan zijn troepen gebracht. Hij vond deze hulde vooral daarom zoo gevoelig, omdat hij zag hoe dit enthou siasme toch nog zoo groot was, ondanks de vernieling en be schadiging der plaats. Hij stelt een dronk in op H.M. Koningin Wilhelmina. Wethou der v. d. Heuvel brengt even eens dank aan de geallieerden, die niet alleen hun machtig materiaal, doch ook hun leven voor onze bevrijding hebben gegeven en den gehaten mof hebben verdreven. Burgemees ter v. Kemenade dankt allen voor hun aanwezigheid en mede namens den commandant het zangkoor met zijn directeur voor de keurige wijze, waarop deze officieele gelegenheid door toepasselijke zang werd opge luisterd. Hij eindigt met een driewerf hoera op H.M. Konin gin Wilhelmina, waarop ander maal het Wilhelmus gezongen wordt. LOON-OP ZAND. Toen A. v d. Made voor eenige dagen aan het spitten was nabij zijn woning, stak hij met zijn schop op een hand granaat, die ontplofte.Met zware verwondingen werd het slacht offer opgenomen en vervoerd naar het zustersklooster alhier, waar hij na aankomst spoedig overleed. Het schijnt dat v. d. M. de handgranaat tijdens de Duitsche bezetting heelt begra ven en deze nu voor den dag wilde halen. Men zij gewaarschuwd voor allerlei uiterst gevaarlijke pro jectielen e.d., die, meestal on beheerd, hier en daar nog aanwezig zijn. Ook is de om geving nog niet vrij gemaakt van landmijnen,zoodat het voor wandelaars nog zaak is op te passen. Zitting Rijksontvanger. De Ontvanger van de Rijks belastingen te Waalwijk zal op Zaterdag 2 Decembti van 9 tot 12 uur zitting houden in het postkantoor te Loonopzand voor belastingbetalers uit Loon opzand en de Moer, OORLOGSBERICHTEN Gisteravond om 7 uur hebben Mosquito's een aanval gedaan op Neurenborg. Het was de grootste formatie Mosquito's die ooit boven Duitschland ver scheen. Ook is er een aanval gedaan op een Duitsch hoofd- kwariier bij Houten ten Z. van Utrecht. In Hongarije zijn de Russen op een nieuwe plaats de Theiss overgestoken. In een snelle opmarsch hebben zij weer 75 plaatsen veroveid. In Tsjecho- Slowakije gaat de Russische opmarsch steeds verder. De troepen die oprukken uit het Zuiden zullen spoedig contact krijgen met de troepen die opereeren in Oost-Polen. Correspondenten zijn van meening, dat deze ontmoettng wel het sein kan zijn voor een algemeen Russisch offensief aan het Oostelijk Iront. 30 Nov. De geallieerde troe pen hebben de Roer bereikt. De Amerikanen trokken over een front van 75 km de Duit sche grens over, In Polen en Hongarije is het front 120 km vooruitgeschoven. Churchill meent dat de oor log nog wel tot den zomer 1945 zal duren. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje en zusje MARIA. J. v. Bladel A. W. C. v.Bladel Dielissen Jan Tonny Adri Marliesje Jac Waalwijk, 27 Nov. 1944 89 Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van een zoontje en broertje JACQUES A. van de Ven W. van de Ven-Sars Riet - Kees - Jacqueline Waalwijk, 27 Nov. 1944 Grootestraat 252 80 Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje JAN M. J. v. Herwijnen A. v. Herwijnen- v. Herwijnen Clasientje Waalwijk, 19 November 1944 Baardwijkschestr. 4866 Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje ADRI M. A. de Rooy P. C. de Rooy-deRoon Marietje Hannie Sprang, 26 Nov. 1944 Kerkeinde A 16677 Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van een dochter, die wij noemen ALBERDINA 67 G van Pas B. van Pas-de Jong Waspik F 47a, 23 Nov. '44 Circulaire 44-11-18 29-11-1944 (omvattend de gemeenten Drunen, Neusden (met Doeveren en Heesbeen)' Loonopzand, Sprang-Capelle, Vlijmen, Waalwijk en Waspik: Tijdelijk St. Nicolaas-Ziekenhuis

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 3