WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT OPBOUW. 8 DECEMBER 1944 Prijs per nummer 10 cent 67e JAARGANG No. 6 Naast een materieeleopbouw, heeft onze tijd niet minder groote behoefte aan opbouw van onze zoozeer geteisterde moreele- en geestelij ke waarden. Er valt immers niet aan te twijfelen, dat er ook een gees telijke en moreele vernieuwing noodig is, ofschoon er velen onder ons zijn, die zich hiervan niet bewust zijn. Meer dan vier jaar lang hebben we door de Duitsche bezetting te midden van een moreelen chaos geleefd van de ergste soort. Wat voor ons onrecht was, werd plotse ling tot recht gepromoveerd, goed en slecht schenen met elkaar verwisseld te zijn het was een algemeene perversie, een „Umwertungallei Werten'\ Deze verpeste geest drong zich aan ons op van alle zijden. Ja zeker, wij waren gewaarschuwd, en een gewaarschuwd man telt voor twee. Daarom liepen wij niet in de Duitsche val. Maar er is een ander spreekwoord, dat zegt„Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet". En al gingen we deze sfeer niet vrij willig en uit eigen beweging tegemoet, het was moeilijk er niet mee in aanraking tekomen, want als een besmettingswalm kwam zij af op alles, wat nog gaaf en gezond was. En zij bet dan niet op groote schaal, in meer of mindere mate is deze kanker toen bijna overal inge vreten in een of anderen vorm. Nemen we bijvoorbeeld de kwestie van het gezag. Alle gezag in ons land kwam van den bezetter en moest dus zoo veel mogelijk gesaboteerd wor den. Maar voor velen, en we bedoelen hierbij vooral onze jeugd, die nog niet tot een hel dere onderscheiding der dingen is gekomen, wordt het daardoor moeilijk de zaker zuiver te zien. En het zal in vele gevallen een heele toer blijken om dezulken tot het inzicht 'e brengen, dat die phase, waarin het plicht was tegen het gezag in te gaan, nu voorbij is, en dat we nu weer leven onder een wettig gezag, waaraan we volgens ons geweten te gehoorzamen hebben. En wel zal dit noodig zijn en brood- noodig, wil de opgroeiende jeugd niet ontaarden tot een op vatting van volslagen anarchie. We vinden hetzelfde in den zwarten handel. We bedoelen niet den zwarten handel op groote schaal, die puur een kwestie was van oorlogswinst maken, maar den kleinen zwar ten handel, zooals we het zouden kunnen noemen, nl. het koopen buiten de distributie bonnen om van noodzakelijke levensbehoeften, die ons anders door den bezetter werden ont houden. Daar was toen geen bezwaar tegen Al wat door ons rechtstreeks van den boer of producent werd gekocht, werd onttrokken aan de Duitsche leveranties, al moest daar vaak een prijs voor betaald worden, die in geen enkele redelijke verhouding stond tot dat doel of de waarde der gekochte goederen. Afgezien daarvan staan de zaken echter thans geheel anders Wat In het be vrijde gebied onze bodem ople vert, kan niet meer weggesleept worden ten behoeve van de roovende Duitsche Weermacht en Partij. Het blijft hier en komt ons zelf ten goede. Wie dus thans nog buiten de aangewezen bonnen om dergelijke artikelen tracht te koopen, benadeelt zijn evenmensch, dus ook zichzelf. Want wij behooren allen tot dezelfde gemeenschap en het kan geen der leden dier ge- meenschip goed doen dat, som mige van hen bet welzijn van het geheel dwarsboomen. En dit is vooral op dit moment van belang, nu de voedselvoorzie ning in het bevrijde gebied zoo precair is, juist wat de belang rijkste artikelen betreft. We moeten dit maar eens bedenken: iedere liter melk, die gekocht wordt zonder dat men er recht op heeft, kan een baby zijn voedsel van een heele dag ont nemen. En zoo zijn er honder den dingen te noemen. Maar het is niet de bedoeling van dit artikel in al die details af te dalenhet heeft alleen een paar voorbeelden willen geven. Waar het om gaat is: dat er een vernieuwing of op- frissching, als men dat woord liever hoort,in onze opvattingen moet komen. Laat ons nederig zijn en zeggen, dat we erdoor de jarenlange bezetting ook geestelijk niet op vooruit gegaan zijn, tenzij op enkele uitzon deringen na. En daar moeten we dus, als we eerlijk willen blijven de consekwenties uit trekken, dat we dat verlies moeten zien terug te winnen en als het kan nog meer. Het is een achterstand, die direct moet worden ingehaald. We mogen niet denkenZie zoo, we zijn bevrijd, nu zijn we van de Duit sche verdrukking af en kunnen we rustig ons gewone gangetje weer gaan. Wie zoo zou durven redeneeren, moet zich schamen tegenover zichzelf niet alleen, maar ook tegenover zijn bevrij ders,die honderdduizenden,die stuk voor stuk hun leven veil hebben, ieder oogenblik van den dag, om ons die waardevolle gave te brengen de vrijheid. We mogen hen niet beschamen. We moeten blijkgeven de weer gevonden schat, de vrijheid, naar waarde te prijzen en in staat te zijn als werkelijk vrije menschen te handelen. Dat wil niet zeggen doen en laten wat we graag willen dat is misbruik van die vrijheid. Maar dat be. teekent welin vrije ontplooiing zorgen, goede leden der gemeen schap en voortreffelijke burgers te zijn. Wij moeten van onszelf edellieden makenonze han delingen en opvattingen moeien een edel karakter dragen- De mensch is van een hooggeslacht. Laat ons die hoogheid en dien adel niet verloochenen, ook niet en zeker niet na deze bevrijding van meer dan vier jaar Duitsche bezetting. En als ieder vai ons het woord „OPBOUW" ook in dezen zin verstaat en er naar handelt, dan zal ons land niet alleen uiterlijk vernieuwd uit dezen tijd te voorschijn komen, maar dan zal dat uiterlijk ge steund worden door een inner lijke overtuiging. En dit is het voornaamste. Verhooging loonen. Door den Rijksbemiddelaar is toestemming verleend aan de werkgevers in het vierde dis trict om de bestaande arbeids- loonen hieronder begrepen de bij de geldende arbeidsvoor waarden of regelingen aan de werknemers toegekende toe lagen in geld of/en natura, voor zooverre deze minder bedragen dan 125°/o van de op 10 Mei 1940 vastgestelde of gebruike lijke loonen en toelagen, maxi maal tot dat bedrag te ver- hoogen. Ondervoed© kinderen naar Engeland. Het ligt in de bedoeling enkele honderden ondervoede kinderen van 8 15 jaar eenigen tijd naar Engeland te zenden. Zij zullen eerst in een kamp, daarna bij Nederlandsche fa milies in Engeland worden ondergebracht. De Engelsche regeering heeft faciliteiten toe gestaan, o.a. vrijstelling van paspoort. Nederlandsche onder wijzers en verpleegsters zullen de kinderen vergezellen. Jacht. Naar het Militair Gezag ons mededeelt, kunnen, in afwach ting van een eventueele nadere regeling van hoogerhand.jacht- acten en voor zooveel noodig machtigingen tot bet hebben van een geweer, worden afge geven door de Hoofden van plaatselijke politie aan hen, die over een jachtgeweer en mu nitie kunnen beschikken, geacht kunnen worden biervan geen misbruik te zullen maken en politiek betrouwbaar zijn. Voorts moeten de aanvragers in het algemeen over een min of meer aaneengesloten jacht van tenminste 50 H.A. be schikken. Het Militair Gezag doet een even vriendelijk als dringend beroep op de jagers in onze provincie, in het vertrouwen, dat zij bereid zijn om, in over leg met den Burgemeester, een aanmerkelijk gedeelte van hun buit ter beschikking van hen, die daaraan het meest behoefte hebben, als ziekenhuizen, ge stichten, arme gezinnen e.d. Besluit deviezen- blokkeering. Naar aanleiding van vragen die gerezen zijn in bevrijd ge- BINNENLAND bied, wordt er de aandacht op gevestigd, dat tegen crediteering van rekeningen, onderhouden in bevrijd gebied, ten name vgn ingezetenen die zich tijdelijk in bezet gebied bevinden, geen bezwaar bestaat. Tegen crediteering van reke ningen van niet-ingezetenen, die zich in bezet gebied be vinden of tegen betalingen, welke resulteeren in een derge lijke crediteering, bestaat even min bezwaar, mits de betreffen, de bank de rekening in kwestie geblokkeerd houdt zoolang de rekeninghouder niet-ingezetene is. Het bovenstaande geldt on verminderd de bepalingen van het K. B. van 20 October 1944 (vijandelijk vermogen; Staats blad N. 133). „Kolenruil" België—Nederland. De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt ons mede; De Belgische mijnen die ten westen van de Maas zijn gelegen zullen, behalve het Belgische ook het Nederlandsche publiek aan die zijde van de rivier van kolen voorzien en omgekeerd zullen de Nederlandsche mijnen, die Oostelijk van de Maas ge legen zijn, eenzelfde kwantum naar dat deel van België leve ren, dat zich aan de Oostzijde van de Maas bevindt. De „Kolenruil'' is reeds eenigen tijd aan den gang, en wel in steeds stijgenden om vang. Auto rijden des avonds. De Engelsche autoriteiten vestigen er de aandachtop.dat het rijden met auto's en mo toren in de avond- en vroege ochtenduren met licht op niet toegelaten kan worden. Zoo noodig dient men dan de voertuigen ter plaatse te laten staan, of ze geheel zonder licht te berijden; in het laatste geval natuurlijk zeer langzaam en voorzichtig. Mocht een voertuig bij her haling met licht op rijden, dan zal het in beslag worden ge nomen. Belangrijke mededeelingen van prof. Gerbrandy. Minister-president Gerbrandy heeft in een radio rede mede gedeeld, dat weldra zal worden OORLOGSBERICHTEN. 4 December. Van 'i geheele Westfront valt vooruitgang te melden. In Limburg is het 2de Brit- sche leger begonnen met een aanval op het Duitscnebi uggen- hoofd ten Westen van de Maas bij Venlo In één der buiten wijken van Venlo is een fabriek met 150 Duitsche mitrailleur nesten gebombardeerd. Het betreft hier waarschijnlijk de N. V.Nedinscotegenovei Blerick welke een voorname strategi sche positie inneemt. De aauval is gisterenavond gevorderd tot 8 K.M. van de brug, die Blerick en Venlo ver bindt. Gisteren woedden in Venlo 12 groote branden. De geallieerde troepen in Duitschland bereikten de Roer. Linnich en Jülich werden van de laatst overgebleven Duit- schers gezuiverd. Düren wordt steeds meer door deAmerikanen bedreigd. Gisteren rukten de troepen hier 3 K.M. op. Ze bereikten een plaatsje aan de groote autoweg naar Keulen. Door anderegealheerde troepen werd Brandenburg veroverd. Het 3de Amerikaansche leger is gisteren de Saar overgetrok ken. De brug bij Saailautern is onbeschadigd in hun handen gevallen, len Zuiden en Noor den van Kolmar naderen geal lieerde legers. De ontsnappings corridor is hier nog 15 K.M. Voor de 4de maal in ruim één week werd Tokio gebom bardeerd door 70 vliegtuigen. Yokohama werd ook aange vallen. 5 December. Westelijk frontHet Duitsche bruggehoofd tegenover Venlo is thans volkomen opgeruimd Ook hij Wansum ten Noorden van Venlo zijn nu de laatste Duitschers van de Westelijke Maasoever verdwenen. De Duitschers hebben den dijk van de Rijn beneden Arnhem doorgestoken, waardoor de Betuwe onderloopt. Saarbrücken, de hoofdstad van het Saargebied, ligt onder het vuur der Amerikaansche kanonnen. De troepen van het 3de Amerikaansche leger van Generaal Petton, zijn er slechts iets minder dan 10 K.M- van verwijderd. De brug van Saar- louis is onbeschadigd in Geal lieerde handen gevallen. Het bruggehoofd bij Saarlouis over de Saar is uitgebreid, vele troepen trekken de Saar over. LuchtfrontGisteren waren 4000 geallieerde vliegtuigen boven Duitschland. Voorname lijk werden Karlsruhe en Heil- bronn gebombardeerd. In de maand November werd niet minder dan 103 000 ton aan bommen op Duitschland uit geworpen. De Amerikanen hebben in d zelfde maand boven West. Europa 720 Duitschevliegtuigeu neergeschoten. Italië: Het 8e Britsche leger in de Adriatische sector vor- overgegaan tot instelling van een volks tribunaal in Maas tricht, Middelburg, Breda en Den Bosch en benoeming der functionarissen, waaronder ver schillenden uit de ondergrond- sche beweging, spoedig valt te verwachten. De bedoeling is dat direct na de algehtele bevrijding het ministerie zal aftreden en een nieuw gevormd onder leiding van iemand, die gedurende de bezetting steeds in Nederland was en een tijdelijk pal lenient in te stellen, totdat er nieuwe verkiezingen zullen plaatsvin den. Ook in het tijdelijke par lement zullen de ondergrond- scben een voorname plaats innemen. ONZE KRANT EN DE RADIO. Het heeft ons, meer dan we kunntn zeggengoed ye- daan, dut ons Herrezen blad ulleiwegen met zoo groote ütlungslelling ontvangen is. Dienaangaande mochten wij van lat van zijden monde linge zoowel als schiijtelijke geluk wenschen ontvangen. Ook de radio heeft zich ten deze niet onbetuicd gelaten. In een der uitzendingen van Radio Oianjeheejt men vtle en waardeerende woorden aan het adres van ons her lezen blad gerichtlei wijl ook onze vrije zender „Her rij zei d Nedei land"zich ni t onbe tuigd getalen hetjt en o. m een b-langiijk overzicht gaf van onze artikelen „Rio en Anti'' en „Aan onze lezers uit het tweede nummer. Bovendien onlvingen wij van Radio Oranje uit Londen nog het volgende schrijven d.d. 23 Nov. 'H. Waarde Landgenoot, Wij hebben de exemplaren van het eerste nummer van uw blad in goeae orde ont- vangtn en willen U gaarne voor de toezending onztn hartelijken dank betuigen. Hei is voor ons telkens weer een gebeurtenis om het eerste nummer ie lezen van een orgaan, dat in een pas be vrijde plaats verschijnt. U weet beter dan wij, hoe groot ook na de bevrijding de moeilijkheden van het da yelijksch leven zijn. Wat ons echter in zoo'n eerste nummei trejt, is de spontane vreugd om de verlossing uit vier en een half jaar terreur. Wij hebben weinig bladen out vangen, waai in deze vn ugd zoo duidelijk dooi straalde als in het uwe. Een artikel, als door uw blad gewijd aan de nagc dachtems van uw geëerden Burgemeesteris door ons allen hier meegevoeld. Wij willen <indigen met den wensch uit te spreken dat Waalwijk en uw blad, na de periode van thans, ren tijdperk van grooten bloei mogen beleven. Met de meeste hoogachting namens Radio Oranje L. de Jong derde tot in de omgeving van Roesi. Geallieerde vliegtuigen waren boven NoordTtalië in den aanval. Oostfront: Het roodelegeris nog slechts 24 K.M. van het Plattenmeer en ongeveer 100 K.M. van de Oostenrijksche grens verwijderd. De spanning in Griekenland duurt voort, in Athene is alge meene staking uitgebroken. 6 December. Westelijk front: Bij Nijme gen heeft de vijand 2 tegen aanvallen gedaan die werden afgeslagen. De Duitschers ver loren 50 dooden en 110 ge wonden. Venlo wordt sedert gisteren morgen voortdurend door geallieerde bommenwerpers aangevallen. Bij Saarlouis is 't bruggehoofd nog uitgebreid en zijn deAme rikanen reeds 2km in de Sieefriedlinie doorgedrongen. Ten Zuiden van Sa^rlaulern beeft het 3de Amerikaai sche leger een tweede bruggehoofd over de Saar gevormd. Gisteren overdag heeftde Amerikaansche luchtmacht een zware aanval gedaan op Berlijn, met 55U DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN HELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 1