voor het overleden lid, den heer Hamers, waarna om acht uur een gezongen H. Mis volgde met knapen- en mannenkoor, aan het orgel begeleid door den heer Fr. v. d.Ven. De dag werd verder op gezellige wijze door gebracht VLIJMEN. In memoriam Herman Suys. Vrijdagmorgen bad onder groote belangstelling de Uit vaart en begrafenis plaats van den heer H. Says, die in dienst van het Vaderland, op nood lottige wijze om'lieven kwam. Behalve tal van autoriteiten waren hierbij aanwezig de ver- eenigingen „Vlijmens Mannen koor", de Tooneelvereeniging „Utile Dulci'l, waarvan de over ledene tal van jaren een ijverig, trouw en verdienstelijk lid was. O. D, enz. Het stoffelijk over schot dat gedekt was met de Nederlandsche driekleur werd gedragen door de Vrijwillige Binnenlandsche strijdkrachten. De baar was met tal van bloa men bedekt. Aan het graf werd gesproken door den heer W. v. d. Ven, Commandant der O, D., den heer H Boom, commandant der bewakingstroepen, die de overledene schetsten als'n goed vader, vriend en vaderlander, terwijl namens den Kolonel der Geallieerde legers, die tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, 't medeleven met dit zoo smarte lijk veri es betuigd werd door den Weleerw. Heer Ds. J.v.d. Berg, tolk en verbindingsman der O. D, Moge de belangstelling een troost zijn voor de zoo zwaar getroffen familie. Oorlogsslachtoffers. Het aantal door oorlogshan delingen getroffen slachtoffers in deze gemeente bedraagt 19. HEUSDEN, 5 December. Nog steeds schijnt de tol die Heusden voor zijn bevrijding moet betalen, niet aanbetaald. Regelmatig wordt onze gemeen te nog beschoten. De vorige week vielen zeer veel projectie len in de omgeving van de scheepswerf. De familie A. de Ruiter die voor den eersten dag weer haar woning aan de scheepswerf had betrokken, trof het ongeluk dat haar 14 jarige dochter, zoodanig door een granaatscherf werd getroffen, dat zij eenigeoogenblikken later overleed. Het zoontje van v. Deursen kreeg een groot aantal granaatsplinters in het lichaam, gelukkig geen van allen doode- lijk. Zondag j.l. kreeg Herpt weer een beurt, verschillende woningen liepen ernstige schade op. Maandag vtelen ontelbare granaten weer binnen de Wallen waaronder een aantal van buitengewoon zwaar kaliber. Een trof de woning van den heer H. Baaijens aan deOud- Heusdensche poort, doodde on- middelijk het 5-jarig zoontje, terwijl mevrouw Baaijens zeer zwaar gewond werd, zoodat zij naar 't ziekenhuis in den Bosch moest worden vervoerd. Gaf men eerst, zoo goed als geen hoop, de laatste berichten geven een kleine kans op herstel. Een granaat sloeg in op de Demert en vernielde voor een goed gedeelte de woning van den barbier A. Laros. De 30- jarige A. Toethuis die op de Demert liep en zich in veilig heid trachtte te stellen, werd doodelijk gelroffen. Een aantal projectielen viel in de nabijheid van de gas fabriek, terwijl er verschillende ook insloegen in het R.K. Ge sticht. De in het gesticht ver pleegde J. de Wild uit Herpt werd eveneens doodelijk ge troffen. Op Wilhelmina plein, Vischmarkt en Botermarkt kwamen granaten terecht en verrichtten vernielingen aan in de woningen van de Wed. van Buul, en de heeren van Driel, Stal en P. Verschure. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de draaibrug over het Heusdensche kanaal opgeblazen. Het landhoofd aan de Aalburgsche kant werd met den grond gelijk gemaakt, het middenstuk met den boog aan de zijde van Nederhemert, werden vernield. Is het wonder dat een groot aantal gezinnen er toe is over gegaan elders een veilig onder komen te zoeken. Dit heeft zelfs zoo'n omvangaangenomen dat een verbod is afgekondigd en vertrek alleen is toegestaan aan zieken, oude van dagen en kinderen beneden 15 jaar. Het water in de rivier de Maas is buitengewoon hoog gestegen, het staat van dijk tot dijk, Ook in de polders van Herpt en Oudheusden is de waterstand hoog ten gevolge van de vele regens en de om standigheid, dat het stoomge maal te Doeveren door de Duitschers is vernield. CAPELLE. Maandag 1.1. werd een inge zetene door'n inslaande granaat wederom ernstig gewond. Toen Donderdag v. S. in den polder nog meubels uitz'n verwoest huis wilde halen met behulp van G. trapte het paard voor zijn kar op een landmijn, Paard en kar werden vernietigd terwijl G. gedood en v, S.zeer ernstig werd verwond, zoodat men voor zijn leven vreest. WASPIK. Waar zijn deze rijwielen Door den Plaatselijken Com mandant der Ned. Binnenl. Strijdkr. te Waspik, den heer J Strenge zijn op Maandag 30 October 1944 tijdens de oorlogs handelingen 3 rijwielen achter gelaten can de Capehohe Dijk tusschen het Middenhuis te Waspik en de Tolsteeg te Ca- pelle. Een hiervan was een dames rijwiel met achterop een kinder mandje. De twee andere wai en heerenrijwielen. Deze rijwielen zijn op be- bedoelden Maandagmiddag tus schen 15.30 en 16 30 met tus» schenruimten van plm. 200 M. achter en langs bovengenoem- den weg staande perceelen neer. gezet. De eerlijke vinders worden alsnog verzocht deze rijwielen op den commandopost Ge meentehuis Waspik te willen bezorgen, opdat de resp. eige naars, die zeer gedupeerd zijn, wederom in het bezit van hun rijwielen kunnen worden ge steld. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK, BONAANWIJZING. In den Distributiekring 251 Waalwijk zijn voor het tijdvak van 10 tot en met 23 December 1944 de volgende bonnen van de noodkaart 2de serie geldig verklaard: 243 4 rantsoenen brood 253, 263, 273 en 283 8 rantsoenen brood per bon 8 rantsoenen brood l3/4 Liter taptemelk per bon 7 Liter melk R 25 296 en 297 R 04 R 14 en R 24 203 en 213 223 en 233 31/, Liter melk per bon 2l/2 rantsoen vleesch ofvleeschwaren p.bon 3 rantsoenen aardappelen per bon (1 rantsoen is 1 kg.) VOORINLEVERINGSBONNEN. R 17 250 gram suiker (is llA rantsoen) 284 125 gram suiker (is V8 rantsoen) ?85 50 gram koffie (is Vs rantsoen) 286 250 gram peulvruchten (is 1 rantsoen) R 18 1 pak h 150 gram kinderbiscuits R 19 250 gram havermout of gort of kindermeel dan wel 200 gram vermicelli of maizena 224 100 gram zout (is 1 rantsoen) 225 125 gram jam, e.d. (is '/4 rantsoen) 234 125 gram boter of margarine dan wel 100 gram vet (is 2 rantsoen) 235 1 rantsoen eenheidszeep. Voorinleveringsbonnen extra levensmiddelen Van de aanvullende noodkaart zijn voorts de volgende bonnen ter verkrijging van Engelsche en Amerikaansche levensmiddelen aangewezen 14 (van alle kaarten) 400 gram Engelsche biscuits 130 en 2—30 (houders van WA en WB kaarten) 150 gram zalm of knakworst of gehakt of corned-beet of spek 3—30 (houders van WC-kaarten) 2 blikjes melk 430 (houders van WD kaarten) 1 tablet chocolade. TOELICHTING. a) Normale bonaanwijzing. Voor vleesch en taptemelk is deveertiendaagsche hoeveelheid verhoogd tot resp. 500 gram en 37, Liter. Detaillisten dienen met de daardoor ontstane bonwijzigin gen bij het opplakken hunner bonnen rekening te houden. b) Voorinleveringsbonnen. De onder deze categorie ge noemde bonnen dienen door het publiek vóór Woensdag 13 December 1944 bij den detail list te worden ingeleverd. Des- gewenscht moet de detaillist hiervoor een ontvangstbewijs afgeven. Detaillisten dienen de ontvangen bonnen in hel tijdvak van 13 tot en met 19 December a.s, op den voor hen vastge- stelden inleveringsdag bij den plaatselijken distributiedienst in ie leveren ter verkrijging van een overeenkomstigetoewijzing. Bij de inlevering blijven de bestaande voorschriften van kracht met dien verstande,dat, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen alle artikelen in veelvouden van 10 rantsoenen met een minimum van 10 rant soenen moeten worden inge leverd. Kan het minimum aantal rantsoenen niet bereikt worden, dan dient de detaillist zich rechtstreeks bij den gros sier te bevoorraden. Evenzoo dient gehandeld te worden met eventueele restantbonnen. In afwijking en ter aanvulling van het vorenstaande geldt nog het volgende: Kinderbiscuits. 150 gram kin derbiscuits wordt gelijkgesteld met 1 rantsoen kindervoeding welke laatste hoeveelheid 250 gram bedraagt. Boter. De thans aangewezen hoeveelheid velproducten is be stemd voor het tijdvak van 7 tot en met 15 December 19 kk Dit houdt dus tevens in, dat de vo rige bonaanwijzing niet gold voor een tijdvak van lk dagen, n.l 26 November tot en met 9 Decemberzooals aanvankelijk werd medegedeelddoch voor het tijdvak van 29 November tot en met 6 December 19kk In totaal is dus aangewezen 1 rant soen vetproduclen vcor 17 daqen hetgeen overeen komt met de vroeger dienaangaand vastge stelde hoeveelheid. Eenheidszeep. Van de inge leverde bonnen eenheidszeep dient de detaillist een lijst in duplo aan te Nggcn, vermelden de naamadres en stamkaart, nummer van den consument alsmede het aantal door den consument ingeleverde bonnen. Het duplicaat van de opgemaak te klantenlijst dient üe detaillist tegelijk met de bonnen bij den distributiedienst in te leveren. Hij de inlevering der bonnen behoeft geen rekening te worden gehouden met het hierboven ver melde minimum en veelvoud van 10 rantsoenen, m.a.w. moe. ten alle ontvangen bonnen wor den opgeplakt De bevoorrading van de de taillisten geschiedt t.z.t. recht streeks vanwege het Rijksbureau voor Chemische Producten. Na ontvangst der goederen kan ter stond tot verkoop worden over gegaan. c) Voorinleveringsbonnen ex tra levensmiddeler In aansluiting op het daar omtrent in üe pers verschenen beticht, wordt mtdegedeeld,üat door de Geallieer de Legerleiding een hoeveelheid vleeschvisch, melk en chocolade ter verdeeling onder de bevolking van den D stributiekriny Waalwijk is beschikbaar gesteld. behalve bov> nyenoemde le- verismiadeleii kan bovenuitn bij nijze van Kerstver/ussing aan eiken distributieyerechhyde een hoeveelheid van k00 gram En gelsche biscuits worden uitge reikt. Aangezien de meeste artikelen in blik verpakt zijn en het to taal der ter beschikking slaande blikken niet toereikend is om alle personen of bepaalde cate gory ën van personen een geheel blik te verschaffenmoei in vele gevallen tot uitwegivg der blik ken worden overgegaan, waar bij de verkooper regelend dient op te treden. Van het publiek wordt verwacht, dat het een coulante houding ten aanzien van de hen toebedeelde soort en hoeveelheid aan den dag zal leggen en o a. daardoor zal loo- nen hoezeer de geste van de Geallieerde Legerleiding op prijs wordt gesteld. Voor een goed verloop van de onderhavige distributie zijn de volgende regelen vastgesteld. Voor de uitvoering er van is de medewerking van alle belang hebbenden vereischt. De bonnen 130, 2—30 en 3—30, resp voor vleeschvisch en melk, dienen door Jt publiek vóór Woensdag 13 Dtcmiber t a s bij den slager te worden ingeleverd, die hiervoor desver kieslijk een ontvangstb.wijs af geeft. Slagers dienen de ontvan gen bonnen, geplakt op opplak- vellen, waarbij de bonnen 1 30 en 2-30 gescheiden van de bonnen 3 30 moeten worden opgeplakt, op Donderdag lk De ermber as. bij den plaatselijken blok leid er in te leveren. De plaatselijke blokleiders zullen terzake het verdere verloop der distributie dezerzijds per brief nadere mededeelingen ontvan gen. De bonnen 14 en 4—30, resp. voor biscuits en chocolade, dienen door het publiek vóór Woensdag 13 December a.s. bij den detail list te worden ingeleverd. Des- verlangd moet de detaillist hier voor een ontvangstbewijs afgeven. Detaillisten dienen de ontvangen bonnen, geplakt op opplakvellen, zoo spoedig mogelijk door te ge ven aan den grossier, die zich hierop bij het Centrale Levens- middelendepöt te Waalwijk kan bevoorraden Voor nadere bijzon derheden dienaangaand worden detaillist zoowel als grossier ver wezen naar de in deze rubriek voorkomende mededeeling „Be voorrading grossiers en detail listen." Aflevering op boterbonnen. Ter kennis van detaillisten wordt gebracht, dat de aflevering van boter op alle per Maandag 11 December a s. nog in omloop zijnde, doch niet ingewisselde machtigingen, met ingang van dien datum door de zuivelfabrie ken zal worden stopgezet. Ter aanzuivering van de als dan nog niet gehonoreerde boter bonnen zal naar alle waarschijn lijkheid vet worden verstrekt. In verband daarmede worden consumenten aangeraden de nog in hun bezit zijnde bonnen 214 en!of 227 uiterlijk op Zaterdag 9 December a.s. bij hun winke lier in te leveren. Detaillisten dienen van de bij hen aanwezige bonnen op Maan dag 11 December a s bij het plaatselijk distributiekantoor een opgaaf te verstrekken. Deze op gaaf, die in briefvorm moet ge schieden, dient naast de naam, het adres en'het codenummer van den detaillist, een juiste vermel ding te bevatten van het aantal achterstallige bonnen, onderschei den naar de verschillende bon nummers. De consumenten, zoowel als de detaillisten, worden aangeraden stipt de hierboven vastgestelde data in acht te nemen, daar te laat ingeleverde bonnen niet meer kunnen worden aangenomen. Bevoorrading grossiers en detaillisten. Wijziging aangegeven hoeveelheid op bon R 37 Rectificatie. In onze bekendmaking in dit blad van Vrijdag 1 December 1944 staat onder de rubriek „Dis tributie van Houten Meubelen enz." vermeld, dat de winkeliers alle in hun bezit zijnde beschei den in de week van 27 Novem ber tot en met 2 December 1944 bij den plaatselijken distributie dienst dienen in te leveren. Dit is onjuist. Gelezen dient te worden „in de week van 4 t.m. 9 De cember 1944". Distributiekring 251 Waalwijk C. A. G. DE JONGH, Leider. Advertentiën. Met vreugde geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van onzen zoon JAN. J. H. v. Wees A. W. M. v. Wees-v. Well Waalwijk, 4 Dec. 1944 Julianastraat 7 120 Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte \an een dochtertje, dat wij noemen Johanna Dirkje Ivora. A. Vos I A Vos-Paans Waalwijk, 3 December 1944 Met dank aan God en groote vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje WILLY. Jac M. Didden E M. Didden-v- Hooft Harry Betsie Greet Cor Annie Sjaak Bep Ria Waalwijk, 1 December 1944 Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje DEA. J. Nieuwenhuizen C. Nieuwenhuizen Verbeek en Kinderen Sprang, 2 December 1944 Kerkcinde A 126 108 Circulaire 44-12-19 7-12-1944 (omvattend de gemeenten Drunen, Heusden (met Doeveren en Heesbeen), Loonopzand, Sprang-Capelle, Vlijmen, Waalwijk en Waspik: Ter bevordering van een meer gere- gelden gang van zaken met betrekking tot de bevoorrading van grossiers en detaillisten en teneinde de moeilijkheden, die op dit gebied bestaan, te vereen voudigen, zal met ingang van heden zulks in afwijking van de tot dusver ge volgde werkwijze - de volgende rege ling van kracht worden. Winkeliers dienen de door hen op voorinleverings-bonnen ontvangen cou pures naar keuze in te leveren bij een der onderstaande grossiers N.V. And van Hilst te Waalwijk Fa. W. M. de Bas 8. Zonen te's-Capelle N.V. v.h. Wed. H. L. van Mol- Pauwels te Nieuwkuik N.V. Handelmij. Gébee te Vlijmen De bovengenoemde grossiers dienen de ontvangen coupures bij den distri butiedienst in te leveren ter verkrijging van een verzamelcoupure. Op de aldus verkregen verzamelccupures dienen de grossier» zich te bevoorraden bij het Centrale Levensmiddelendepöt te Waal wijk, gevestigd bij de N.V. André van Hilst, aldaar. Ten aanzien van de distributie van Engelsche en Amerikaansche levensmid delen wordt, voor zoover nietbepaalde- lijk anders wordt vastges eld, een soort gelijke regeling toegepast. Echter wordt hierbij geen gebruik gemaakt van cou pures en verzamelcoupures, doch ge schiedt de bevoorrading van winkelier bij grossier en van grossier bij het Le- vensmiddelendei öt rechtstreeks op de ontvangen bonnen. In dit verband verdient het aanbeve ling, teneinde tot een juiste en snelle aflevering der goederen te komen, dat een doorloopend contact gez cht wordt tusschen winkelier en grossier eenerzijds en grossier en Levensmiddelendepöt anderzijds. Volledigheidshalve zij hierbij vermeld, dat de hierboven gegeven regeling reeds kan worden gevolgd voor alle thans nog in het bezit van den winkelier zijnde coupures van voorinleverings bonnen. Zoowel de coupures van de perioden 12 t.m. 25 November en van 26 No vember t.m. 9 December 1944, als de voor de komende periode te ontvangen coupures, kunnen dus bij een der hier boven genoemde grossiers worden in geleverd. He' artikel bo er valt voorloopig bui ten deze regeling. Hiervoor volgt nog een nadere bekendmaking. Voor de periode van 1 2 t.m. 25 Nov. 1944 werd bon R.37 aangewezen voor 1 rantsoen kindermeel, havermout, e.d. (250 gram). Wegens omstandigheden kan deze ver trekking niet doorgaan. In plaats daarvan zal op voornoemden bon worden afgeleverd 2 rantsoenen vermicelli e.d. Consument, zoowel als detaillist wor den verzocht hiervan nota te nemen. Grootestraat 348 a Besoijenschestraat 126 103

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 3