WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT VOORZORG. 15 DECEMBER 1944 Prijs per nummer 10 cent 67e JAARGANG No. 7 Naast het belangrijke wereld gebeuren, is onze aandacht de laatste weken in het bijzonder in spanntng gehouden door de gebeurtenissen in België en Griekenland. Alhoewel bijzon derheden voor een juiste beoor- deeling daarvan ontbreken, kan toch wel gezegd worden dat de moeilijkheden in deze landen voornamelijk voortspruiten uit een gemis aan vertrouwen in het beleid der teruggekeerde regeeringen, welke, door een jarenlange afwezigheid, een juis te kijk op de ware toestanden in eigen land verloren zouden hebben. Men meent dat de regeering plaats moet maken voor de leiders der verzetsbewegingen en deze verzetsbewegingen kra- keelen weer onderling over het bezit van de hoogste macht. Daardoor ontstaan toestanden, die weinig verschillen met de tijden der Duitsche bezetting en die daarom de pas herwon, nen vrijheid danig in gevaar brengen Ook andere omstan digheden werken deze onregel matigheden noodgedwongen in de hand. Het kan immers niet anders, dat in een land, dat jarenlang onder de Duitsche tyrannie gezucht heeft.de nor male verhoudingen zijn zoek geraakt. Het geheele staatsbe stel is ontwricht, de eerbied voor het gezag heeft men ver loren. Een geheel volk is in de diepste ellende en wanhoop geraakt en het vereischt ont zaglijk veel tact en doorzicht om het daaruit weer op te heffen. Gebeurt dit niet met groote voorzichtigheid en wijs beleid, dan zal de wanorde slechts grooter worden en geeft men anarchistische elementen de kans daarvan te profiteeren. De voorbeelden daarvan liggen voor het grijp n. Men heeft het na eiken oorlog kunnen con- stateeren en ziet het thans weer gebeuren. Ook ons land is in ernstige moeilijkheden gewikkeld. Moei lijkheden die straks een broei nest kunnen zijn van opstan digheid en verzet, wanneer zij niet op de juiste wijze worden onschadelijk gemaakt. Men verlieze niet uit het oog, dat wij door den roof en wraakroepende vernielzucht van den bezetter mede in een toestand zijn geraakt, die bij niet objectieve beoordeeling, licht aanleiding geeft tot ver grooting der moeilijkheden. In het Noorden van ons land hebben honger en koude, angst en vrees, de bede voor een Zaterdagmiddag 9 December om 2 uur had op het Raadhuis een bijeenkomst plaats, op ini tiatief van de leiding van Voor lichtingsdienst, om te komen tot de vorming van een „Raad voor Maatschappelijke vernieu wing''. Aanwezig waren van den Voorlichtingsdienst de heeren Piet van Loon, Christ Klerkx en Joep Naninck.enop hun uitnoodiging de Edelacht bare Heer Mr. R. v. d. Heijden, en de heeren N. v. Gorcum. Dick Horst, Corn. v. d. Hoven, N. Klerkx, Norb. v. Loon, v. Oss- v. Buuren, van Seters, J.Tielen, Wachtels-v. d. Berg en H. van Well. Dr. Langemeijer was door ambtsbezigheden verhinderd. Na een woord van welkom door den heer P. van Loon, gaf de heer Joep Naninck een beeld van het ontstaan, het werk en den groei van den Voorlichtingsdienst, aanvanke lijk in het leven geroepen door de 0. D., maar thans een zelf standig orgaan, en de ontwik keling van dezen dienst naar de thans samen te stellen Raad. Het doel van dezen Raad, aldus de heer Joep Naninek, is om in samenwerking met het ge- spoedige bevrijding dringender gemaakt dan ooit. Is het won der, dat men van die bevrij ding daar straks dan ook alles verwacht, wat men in het ver leden heeft moeten ontbeeren. Men zal dan smeeken om voed- sel en warmte, om waarheid en rechtvaardigheid. Meer nog dan hier in het zuiden, ver wacht men in het noorden van de bevrijding, want grooter dan hier zijn daar de nooden, die gelenigd moeten worden. Be loften zullen dan niet helpen, men wacht dan uitsluitend op de daad en is die er niet, dan is wellicht het leed ook voor ons land niet te overzien. On tevredenheid en misnoegen zullen steeds verder uitgroeien en een grondslag vormen voor anarchie en willekeur. Ongun stige elementen zullen twisten tweedracht zaaien, de regeering verdacht maken en het volk opruien. Het is een eerste levensbelang dat dit wordt voorkomen. Het vertrouwen in de regeering moet bewaard blijven en de verklaring onzer ministers dat de verzetsbeweging een kans zal worden gegeven, heeft er reeds veel toe bijgedragen en zal dit in de toekomst nog meer doen om de rust te handhaven. Op de tweede plaats echter zal het noodig zijn, dat't Noorden direct na de bevrijding krachtig wordt geholpen. Alles moet in het werk worden gesteld om hier in het Zuiden de beschik king te krijgen over belangrijke voedselvoorraden, die direct na de geallieerde legers, de be vrijde steden binnen kunnen trekken. De aanvoer van deze levensmiddelen is even nood zakelijk, noodzakelijker zelfs, dan zij voor het Zuiden was. De grootste nooden moeten direct gelenigd kunnen worden. De moeilijkheden daaromtrent zijn reusachtig, wij weten het, maar grooter nog zullen de moeilijkheden worden, wan neer men deze thans niet weet te overwinnen. Reeds thans zou in het Zuiden een hulpactie op groote schaal begonnen kunnen worden voor onze broeders in het Noorden. Er is hier niet veel, maar daar zal straks nog minder zijn. Alles moetin het werk worden gesteld óm de ellende boven de rivieren direct te kunnen verzachten. Alleen wanneer dit gedaan wordt, zullen wij ons straks allen tesamen kunnen verheu gen in het bezit van een ge zamenlijke vrijheid, zonder vrees dat deze zal worden ver stoord door ernstige binnen- landsche moeilijkheden. meentebestuur en in nauw contact met het „Comité voor Maatschappelijke Wederop bouw" van Prof. Cobbenhage te Tilburg, met een groep van personen, die geacht kunnen worden de bevolking in alle geledingen te vertegenwoordi gen, te komen tot een instituut, dat tracht na beschouwing en bestudeering advies en voor lichting en voor zoover moge lijk oplossing te geven bij de problemen en nooden van dezen tijd, maar dit alles met een ideologische achtergrond. Wij moeten, aldus spreker, over de scheidsmuren heen zoeken op welke punten wij kunnen sa menwerken, om aldus uit de oude denkrichting van verdeeld heid en isoleering los te komen. Wij moeten onderling vertrou- wen hebben in elkaar en elkaar vinden als mensch tegenover mensch, als Nederlanders. Wij moeten elkaar helpen en be minnen, zonder aanziens des persoons en zonder eenig bij mrtief. In principiëele kwesties blijft iedereen zichzelf, maar waar deze niet aanwezig of niet aan de orde zijn, mogen we ze er ook niet bij gaan sleepen. Wij moeten met vereende krachten bouwen aan een schoonere toekomst, een nieu we gemeenschap. Hierna ging de heer Klerkx nader op de gedachtengang van den heer Naninck in en be handelde daaruit voornamelijk de grootste struikelblok van den vroegeren tijd,een struikel blok die wij nu vóór alles vermijden moeten, n.l. de ver deeldheid, en wel in vier ver schillend verband n.l. ontstaan door de tegenstellingen: le. Oud en jong; 2e. Maatschappe lijk tusschen Werkgever-Werk- nemer-Middenstander; 3e. Op godsdienstig terrein; 4e. Op politiek terrein. Er bestaan verschillen die blijven zullen Er zijn echter vooral terreinen waarop ge meenschappelijk gewerkt kan worden en die moeten worden onderzocht, eerlijk en oprecht, zonder vooroordeel, vertrou wende op eikaars goeden wil. Thans moeten wij vóór alles één zijn in alle punten waar maar eenigszins een absolute eenheid mogelijk is; want vóór alles moeten wij nu Nederlan. ders zijn. Bij de gedachtenwisseling die hierna volgde, verkreeg aller eerst burgemeester v. d. Heijden het woord, die zeide blij te zijn dat zijn eerste contact met Waalwijk, na zijn benoeming alhier, juist in deze bijeen komst plaats vond. Hij ver. klaarde dat de hier uiteenge zette plannen zijn volle sym pathie hadden en het was zeer verheugend, dat dit initiatief hier juist van de jongeren was uitgegaan. De Raad kon, zoo zei hij, op zijn medewerking ten volle rekenen. Ook de andere heeren spra ken hun enthousiasme uit en verklaarden zich zonder onder scheid bereid te doen wat in hun vermogen lag om de ver. wezenlijking van het gestelde ideaal te bereiken. Na een bespreking over in terne organisatie werd de bij eenkomst, die in een vertrouwe lijke en vriendschappelijke openhartige sfeer verliep, be sloten. Wij vernemen nader, dat de »Raad van Maatschappelijke Vernieuwingcr thans definitief als volgt is samengesteld: Nic. v.Gorcum, fabrieksarb. Dick Horst, student; Corn, v. d. Hoven, accountant; Christ Klerkx, makelaar; Klaas Klerkx, landbouwer; H. Langemeijer, medicus; Norb. van Loon, in dustrieel; Piet van Loon, eco noom; Joep Naninck, leeraar Engelsch; D. J. v. Oss-v. Buren, winkelier; Jos. van Seters, fa- brieks arbeider; Jan Tielen, Hoofdred.-Uitg.L. W. Wach tels-v. d. Berg, onderwijzer; H. van Well, leeraar handels- en staatswetenschappen. OORLOGSNIEUWS. DE WEG NAAR KEULEN EN DUSSELDORF. Een samengaan van drie geallieerde legers? De Daily Herald van 5 Dec. bevatte een opmerkelijk artikel over de mogelijke verdere ont wikkeling van den strijd in Duitschland, nu het negende Amerikaansche leger van Gen. Simpson de Roer heeft bereikt en zich aan de oevers vast- genesteld beeft. Aan deoverzijde van de rivier zijn echter groote Duitsche strijdkrachten samen getrokken, die beschikken over een groot aantal tanks, waar onder de nieuwste Royal Tiger type. Deze macht staat gereed om iedere poging van het negende leger om de rivier over te steken en een brugge- hoofd te vormen, in den kiem te smoren en het is daarom dat 't Britsche blad zich afvraagt, of hier niet een samengaan met het eerste en tweede leger noo dig is. Het blad schrijft verder: Het groote vraagstuk voor het Ge allieerde Opperbevel is thans, hoe deze Duitsche legers in het Rijnland voldoende in actie te kunnen brengen, om ze geheel te kunnen vernietigen. Het schijnt een vraagstuk met tal van tactische moeilijkheden, maar de nabije toekomst zal de oplossing er van toonen. Het is duidelijk dat het negende leger, zoo goed het ook is, die taak niet alleen kan volbrengen. Het is onmogelijk dat dit de Roer oversteekt en zich daar ontwikkelt in slagformatie, om dan alleen het volle gewicht van de Duitsche pantsers te ontmoeten. Die poging moet bestaan in een samengaan met de andere geallieerde legers, n.l. het tweede Britsche leger van Generaal Dempsey van over de Maas, en Generaal Hodges' eerste Amerikaansche leger op de rechter flank. Dan zullen we in het Westen krijgen de grootste en doodelijkste slag van den oorlog, waarbij alle andere operatiessedert den val van Normandië in het niet zullen verzinken. Dit zal dan worden de beslissende strijd op net grondgebied van Hitler's Reich, waarbij alle krachten zullen moeten worden ingezet. De oorlog zal zich dan verder kunneD ontwikkelen op een terrein, dat bijzonder voor groote tankoperaties geschikt is; door Duitsche steden, die steeds in belangrijkheid toenemen,met Keulen en Dusseldorf als sluit stuk. Westfront. In het begin dezer week was van het Westfront slechts wei nig nieuws te vertellen. De taaie tegenstand die de geal lieerden op tal van punten ondervonden, deden hen slechts langzaam vorderen, zoodat van de verschillende frontsectoren slechts geringe terreinwinst ge meld kon worden. Vooral ren Z. 0. van Jülich bevonden zich groote Duitsche troepenconcen. traties, terwijl de Amerikaan sche troepen, die reeds vorige week Vrijdag de buitenwijken van Saarbrücken bereikt had den, daar hevige Duitschetegen- aanvallen hadden af te slaan. Meer naar 't Zuid-Oosten deden de Amerikanen felle tegenaan vallen op den Rijnoever bij Karlsruhe en kon nieuwe voor uitgang ten N. van Straatsburg gemeld worden, terwijl ten zuiden van deze stad, de Duit- schers een heftigen strijd voeren om het bruggehoofd bij Colmar te behouden De strijd nam in het Saargebied langzaam in felheid toe, en vooral in de voorste stellingen van de Sieg- friedlinie werd verwoed ge. vochten Daarbij werden Zon dag heftige straatgevechten in Dillingen gemeld, waar de Duitschers echter spoedig ver dreven werden. In den Elzas trok 't zevende Amerikaansche leger op dat tijdstip over een frontbreedte van 55 km. op en vormt thans reeds een ernstige bedreiging voor Pirmasens. Men meldde Maandag het begin van een nieuw offensief van het 1ste Amerikaansche leger tusschen Jülich en Hürt- gen. Dit offensief vordert goed en met belangrijken steun van de luchtmacht kon ten W. van Jülich de laatste tegenstand ge broken worden. Dit was een be langrijke slap in de richting van Keulen terwijl de Amerikanen tevens het belangrijke Düren binnentrokken. In het oostelijk neel van dei. Elzas verschuift het front zich langzaam in de richting van den Rijn, waarbij de belangrijke stad Hagenau werd ingenomen Bij Colmar houden de Duitschers nog hard nekkig stand, waar het 19e Duitsche leger van Hitier hevel ontvangen heeft hier tot eiken prijs stand te houden, hetgeen volgens de bevelvoerende gene raal de vernietiging van dit OPBOUWEN, NIET AFBREKEN. De politieke constellatie van Nederland is thans nog niet aan de orde, dat is een kwestie van latere zorg, als geheel ons land is bevrijd en ieders stem kan worden gehoord. Dan zullen we moeten toonen dat de vier oor logsjaren ons ook op politiek niet onberoerd hebben gelaten en ons iets geleerd hebben om de fouten van vroeger niet te herhalen. Dan zal aan de jongeren en vooral ook aan degenen, die zich in deze tijden verdienstelijk maakten, hun kans moeten worden gegeven een plaats in te nemen in ons democratisch staatsbestel. Maar nu 't grootste deel van ons land nog zucht onder sla vernij, nu is de lijd nog niet gekomen voor politieke discus sies en aspiraties, noch voor het stellen van eischen, nu is de tijd om ons te scharen achter het militeir gezag en de regeering-, om hen met alle macht te steunen en te helpen om regeling te brengen in den chaos, die oorlog en bevrijding ons bracht, thans is de tijd van mee-opbouwen van dienen. Ja van dienen vooral zonder bij overwegingen. Dat zi|n wij allen, groot en klein, hoog en laag verplicht tegenover ons vaderland, de toekomst van ons volk, tegen over de honderdduizenden Mie totaal geruineerd zijn, de hon- derddui endenhovenderivieren en elders die nog zuchten onder matelooze terreur en ellende, tegenover de honderdduizenden menschen die snakken naar 't oogenblik dat zij den vader- landschen bodem mogen betre den, tegenover de vele tiendui zenden viie als zóóvele helden hun leven lieten voor 't vader land en dus voor ons. leger tot gevolg zal hebben. Nederland. Het front in ons land, bracht voornamelijk artillerieactiviteit. Ten Oosten van Nijmegen wer den Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. De duitschers had den hier enkele dijken door. gestoken, om de geallieerden tot een terugtocht te dwingen. Vliegtuigen van de geallieerde luchtmacht bombardeerden toen den Rijndijk ten N. van Nijmegen, waardoor het water terugstroomde in de duitsche linies en stellingen. Het fort Crevecour t(n N. van 's Bosch is thans in Engelsche handen. Nu Antwerpen volledig in gebruik is genomen, verwacht men spoedig een nieuw offen sief van het 2e Britsche leger in Limburg. Oostfront. Boedapest ligt reeds onder Russisch artillerie-vuur, Rus sische patrouilles hebben de voorsteden van de stad reeds bereikt. Er heerscht de grootste verwarring, heele wijken staan in brand. Losse Berichten. De havens van Le Havre en Rouen in Frankrijk zijn volop in werking, met nog grooter potentie als voor den oorlog. Amerika heeft 1000 locomotie ven ter beschikking gesteld, zoodat vele vrachtwagens voor ander vervoer zijn vrijgekomen Uit Londen is bericht ont vangen dat een Ned. Verzets groep een aanslag heef'gedaan op het Hoofdbureau van politie te Rotterdam. Zij bevrijdde daarbij 26 gevangenen, waarvan er 14 waren ter dood veroor deeld, f Van Lissabon zal binnen kort 'n Roode Kruisschip ver trekken met 5000 ton tarwe en 30.000 pakketten aan boord voor bevrijd Nederland. „Raad voor Maatschappelijke vernieuwing" in Waalwijk. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Kennummer: 2483

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 1