<r Nieuws uit Kaatsheuvel De Duitschers zijn plotse ling begonnen met razzia's te houden te Alkmaar. Om 11 uur moesten alle mannen zich voor hun huizen opstellen. Van ver schillende razzia's worden de menschen niet meer naar de IJssellinie gestuurd, maar naar Duitschlaud, b.v. 8000 Hage naars via Groningen-Nieuwer- schans. Het is de Duitschers erom tedoen, burgerlijke krijgs gevangenen te krijgen. f Minister Pres. Gerbrandy heeft op een persconferentie te Londen gesproken over inscha keling van de verzetsgroepen. Dit zou in Nederland niet zoo veel strubbeling meebrengen de gezonde evenwichtigheid zal mogelijke moeilijkheden toch binnen de perken houden. Min. Gerbiandy ontkende niet de aanwezigheid van geschil punten tusschen diverse groe pen, maar sterker is de drang tot nationale samenwerking. n o t b c d n b F d b v - v s: t< t< U d e v z b n b 1 k o u u 4 it sc ta.' va g Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Monument Burgemeester Moonen. e s. Bedrag vorig nummer f583.00 N. N.~ 5.- G. „100- Gezamenlijke Oud- Raadsleden v. Waalwijk 289.50 5. 25.- 5.- N. N. J. B. J. v. B. Chr. Jongensvereen. „Fides" Veteranen-Gymnastiek- Vereen, „Ons Huis" Personeel Ned. Spoor wegen Waalwijk N. L. N. N. C. V. B. N". N. N. N. V. H. 16 25— 28.— 1- 1 50.— 50.— 5 10.- 10 ,De Zwarte Zangers" Totaal f 1208.50 Postbestelling. De Directeur van het Post kantoor deelt mede, dat dagelijks tal van stukken correspondentie gericht aaa andere plaatsen in het bevrijde Nederlandsche ge bied dan Waalwijk in de brie venbussen worden aangetroffen. Ter voorkoming van teleurstel ling wordt de aandacht van het publiek er op gevestigd dat alleen particuliere correspon dentie voor Waalwijk wordt besteld. Alle andere stukken blijven liggen in afwachting van de toestemming tot door zending De Directeur van het P. T. T. kantoor te Waalwijk maakt bekend dat met ingang van 8 December de Radiodistributie op last van de autoriteiten bui ten werking is gesteld. In memoriam Huub de Graaft. Tengevolge van een noodlot tige aanrijding onder Kaats heuvel, verloor de 19-jarige Huub de Graaff, in dienst van het vaderland het leven. Maandagmorgen had onder zeer groote belangstelling en medeleven de plechtige uitvaart en begrafenis met militaire eer plaats. Nadat in de parochie kerk van O.L. VrouwOnbevlekt Ontvangen de plechtige H.Mis van requiem was opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor Kemps, vormde zich een lange stoet om het stoffelijke over schot naar zijn laatsterustplaats uitgeleide tedoen. Voorafgegaan door vele bloemstukken en kransen, o m. van afdeelingen der binnenlandschestrijdkrach- ten uit deze en andere plaatsen, merkten wij in den stoet o.m. op commandanten en leden van binnenlandsche strijdkrachten uit plaatsen in dit gebied, depu taties van Roode Kruis en van de alhier gelegerde geallieerde tioepen. Nadat een afdeeling der B.S. den overledene het eeresalvo gebracht had, sprak de com mandant der plaatselijke afdee ling. Hij wees erop, dat wij een strijd te voeren hebben voor het herkrijgen van waarheid, gerechtigheid en naastenliefde in een vrij land, waar geen plaats meer is voor zelfzucht. Als lid van de Koninklijke Binnenlandsche Strijdkrachten heeft de Graaff daarvoor zijn hulp gegeven. Wij zullen U herinneren, zoo besloot spr., als een kameraad die steeds met blijmoedigheid en ijver zijn taak vervulde. Rust in vrede. Diep ontroerd verlieten allen den doodenakker. Samenwerking winkeliers. Belangrijk initiatief. Op initiatief en onder leiding van den Raad voor Maatschap pelijke Vernieuwing hielden de Waalwijksche winkeliers Dins dag in het Gemeentehuis een vergadering, alwaar diverse be. langrijke geschilpunten tot een lossing werden gebracht. Hierbij werd door verschillende spre kers het woord gevoerd, waarbij de heer Joep Naninck op de eerste plaats een uiteenzetting gaf van de doelstellingen van den R. v. M. V., welke kan worden samengevat in de drie hoofdpunten vertrouwen, een heid en samewerking. De heer van Oss-van Buuren, sprekende namens den midden stand wees er vervolgens op, dat een goede en gezonde mid denstand een levensvoorwaarde is voor een nieuwe maatschap pij. In de harten der midden standers moet een nieuwe geest groeien van offerbereidheid en samenwerking, in tegenstelling met de oude egoïstische denk wijze en concurrentiestrijd. Zij moeten thans positief werken en het zakenbelang onderge schikt maken aan het belaDg van den consument, teneinde een zoo rechtvaardige en billijk mogelijke verdeeling van alle beschikbare levensmiddelen te verkrijgen. De heer J. Fait van de fa. Albert Heijn, zette vervolgens een aantal grieven uiteen en bepleitte de oprichting van een winkeliersvereniging, welks be- stuur regelmatig voeling kan houdeD met de instanties waar mede men te maken heeft. Dit zal een eerlijke samenwerking van alle winkeliers bevorderen en bevoorrechting voorkomen. De heer Piet van Loon meent dat de tegenstellingen niet zoo groot zijn, als men maar niet op alle mogelijke kleinigheden let. Hij dringt bij de leiding van den distributiedienst aan op een straffe leiding en streng optreden tegen ongeoorloofde praktijken als koppelverkoop e. d waarna hij een aantal practische punten aan de hand deed, die het welzijn der zaken kunnen bevorderen, zonder dat dit behoeft te gaan ten koste der collega's. De heer de Jongh gaf vervol gens nog een uiteenzetting van meer internen en technischen aard, waarna zich een geani meerd debat ontspon, waarin duidelijk de wensch tot eenheid, vertrouwen en samenwerking tot uiting kwam. In verband met den gevor derden tijd zal binnenkort een nieuwe vergadering worden uit geschreven, waar men dan tot oprichting van een winkeliers- vereeniging zal overgaan. Om de moeilijkheden, die in dien tusschentijd ontstaan kunnen, te kunnen overbruggen, werd een voorloopige commissie ge vormd bestaande uit de dames Kolsteren en Blikkendaal en de heerea Peters, Fait. v. Ree, v. d. Ven, v. d. Leijden en van Kempen. De vergadering werd met het Wilhelmus geopend. De Groentenvoorziening. De mededeeling in ons vorig nummer, dat het met de groen tenvoorziening slecht gesteld is en dat dit voor een gedeelte te wijten zou zijn aan gebrek aan activiteit bij de groentenbande- laren, heeft bij hen nog al wat stof doen opwaaien. Het geval is zoo, dat de leiding van de gaarkeuken ons mededeelde, dat zij zelf ook vaak metgroen- tengebrek te kampen had en bij de groentenhandelaren in Waal wijk niet terecht kon. Men moest er daarom zelf op uit en bijna altijd kon men dan vol doende groenten machtig wor den om honderden menschen van een maaltijd te voorzien. Deze activiteit (zoo redeneerden wij en velen met ons) had ook van de groentenhandelaren zelf uit kunnen gaan en het was vooral daarop, dat wij den na druk legden. Wij weten dat de moeilijkheden intusschen groo- ter geworden zijn. De tuinde- ATTENTIE. We zijn zeer dankbaar voor den steun en medewerking op elk gebied, maai zooals we reeds meermalen zeidenonze plaatsruimte is door tal van moeilijkheden uiterst be perkt. We hebben nog een aantal verzen, in memoriam1 s en bij dragen van hier en elders op ons bureau liggen, die we voor t oogenblik onmogelijk kunnen plaatsen. We moeten deze alle laten liggen of verschuiven tot laterals we over meer papier beschikken en de mogelijkheid bestaat meermalen uit te komen. Nu kunnen we ze dus, hoezeer het ons spijtniet opnemen en vooralsnog kunnen we dergelij ke bijdragen niet meer accep teeren. Onze ruimte is zoo be perkt dat we telkens redactie werk moeten laten liggen of uit de courant nemen om nog plaats te maken voor andere inzendingen. We moeten ons dus beperken tot eigen redactiewerkberichten uit plaats en omgeving en offi- cieele mededeelingen en kunnen daarvan niet afwijken. Dit jaar kunnen geen Nieuwjaarswenschen in ons blad worden opgenomen en evenmin kunnen wij een wandkalender aanbieden. Wel zullen wij een kalendertje in ons blad afdruk ken. RED. rijen staan in Capelle en Waspik geheel onder water, maar dat was eenige weken terug nog niet in die mate het geval. Wij kennen de moeilijkheden, wij weten ook dat Drunen en Els- hout moeilijk te bereiken zijn, maar men kan er toch komen en al kunnen de menschen zoo nu en dan maar eens aan wat groenten geholpen worden, al is het weinig, dan zijn zij al lang tevreden. Men verzekerde ons dat de groentenhandelaren steedsactief zullen blijven. We nemen er gaarne nota van, vooral in 't belang van den consument. Met genoegen deelde men ons nog mede, dat a.s. Vrijdag de eerste versche groenten komen en dat men a.s. week naar Bergenopzoom e.o. gaat voor nieuwen aanvoer. Vordering van Huishoudelijke Artikelen. Wij maken onze belangheb bende lezers (fabrikanten, im porteurs, grossiers en detaillis ten van huishoudelijke artike len) attent, op de bekendma king van de „Commissie Voor ziening Eindhoven'' inzake in ventarisatie, vordering en leve ring van verschillende huishou delijke artikelen, (glaswerk, aardewerk, meubelen, keuken gerei, gereedschappen e.d.). De bekendmakingen zijn aan gebracht op de plaatsen waar Mededeelingen hangen van de Voorlichtingsdienst. Kerkdiensten Ned Herv Gemeente te Baardwijk. Aangezien het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Baardwijk door de oorlogshan delingen beschadigd is, zullen D V. de godsdienstoefeningen 's Zondagsvoormiddags lOuur, door Ds. L. P. Louwe Kooij- mans, gehouden worden in het gymnastieklokaal der Jongens school, Baardw.str., Waalwijk. Adviesbureau Waalwijks Herstel. Dat ook zakenmenschen uit de naburige gemeenten zich met hun moeilijkheden tot het Adviesbureau wenden, bewijst wel, hoezeer er in dezen tijd van wederopbouw aan een dergelijke instelling behoefte bestaat. Het blijkt echter noodzake lijk, nog eens te wijzen op de doelstelling van het Comité »Waalwijks Herstel», dat im mers beoogt, adviezen te geven op technisch-economisch ter rein en wel totdat het bedrijfs leven weer in normale banen is geleid. Het is opgericht met het oog op de moeilijkheden, waarvoor het bedrijfsleven zich thans geplaatst ziet en draagt dus een uitgesproken tijdelijk karakter. Het is verblijdend, dat het Adviesbureau van alle betrok ken instanties, ook van de hoogste instanties, spontane medewerking ondervindt. Geslaagd. Op 29 Februari j.l.heeft aan de Nationale Schildersschool te Utrecht, als vrucht van een dagcursus van 15 maanden,de heer Lambert Bijnen alhier het diploma «Meester in het Schil- derenw behaald mei de aan- teekening »Zeer goed«. Correspondentie Inspecteur Belastingen. De Inspecteur der Belastingen te Waalwijk maakt bekend, dat voor hem bestemde correspon dentie uit de omliggende ge meenten zoo lang verzending per post niet mogelijk is, kan worden ingeleverd bij den dienstgeleider ter plaatse. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Een groot koor l Met belangstelling vernemen we dat de aloude Liedertafel „Oefening en Vermaak" die 4 jaren ontbonden heette om aan den greep der cultuur-kamer te ontkomen, maar nooit ont bonden was, weer herrezen is. Zij heeft zelfs kans gezien om al die jaren bijeenkomsten te houden en een koor van jongere zangers te oefenen. Zoo komt zij dus verjongd uit de rusten we heeten haar welkom. Vooral heeft het ons genoegen gedaan te hooren dat de lieder tafel het initiatief zal nemen om te komen tot samenstelling van een groot Waalwijks koor. Dit plan heeft onze volkomen in stemming en steun en zal zeker bij velen weerklank vinden. Streven naar eenheid, dat moet de leuze zijn. Consultatiebureau voor Zuigelingen. Men verzoekt ons mede te deelen dat het consultatiebu reau voor zuigelingen eiken Donderdag zal gehouden wor den in de Mariaschool van half drie tot half vier. Kerkdiensten. De kerkdiensten in de drie parochie's zijn op Zondag als volgt Parochie St. Jan om 7, 8'/a en 10 uur. Parochie St Jozef om 7'/2» 8V2 en 10 uur. Parochie H.H. Martelaren v. Gorcum om 7, 8'/2 en 10 uur. Gouden Bruiloft. Op 10 Januari a.s. hoopt het echtpaar C. Laros-v. d. Linden zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Beide oudjes ver heugen zich in een goede ge zondheid en vooral „Kiske'' die ruim 30 jaren als schoen maker Nederland in alle uit hoeken heeft doorkruist, doet, nog niet onder voor de jonge ren en is nog vlug ter been. Een buurtcomilé is bereids ge vormd om de krasse en popu laire oudjes een genoeglijken dag te bezorgen. Kinderfeest. 't Was een waar kinderfeest, dat de Geallieerde troepen de kleintjes van onze plaats en omgeving Zondag j.l hadden bereid. Er was een overvloed van lekkernijen, weken lang vrijwillig gespaard door de manschappen, om er onze jeugd mede te verrassen. Een kleine filmvertooning ging de uitdee ling vooraf, 't Was een onver getelijke middag, die de kinde ren nog meer aan de gulle troepen verplicht heeft. Postdienst. De postdienst is weer onder gebracht in een deel van het postkantoor. De bestellers- kamer is daarvoor ingericht. De toegang tot dit lokaal isdoor de inrij langs het pand van slager Kamp. SPRANG-CAPELLE. J.l. Zaterdagmiddag kwam de plaatselijke Chr. Vakbeweging andermaal bijeen om de te voeren propaganda te bespre ken. In zijn welkomstwoord zei de voorzitter, dhr. C. Braspen ning, dat de opkomst getuigde van trouw en liefde voor de Chr. Vakbeweging, welke trouw in de toekomst ook zal moeten blijken, want het gaat niet al lereerst om ons loon, ons brood, enz., maar ook om het maat schappelijk leven te dienen. Naarmate het economisch leven verward is door den oorlog, zal de Staat moeten ingrijpen op het terrein van den arbeid. Ons doel moet zijn: verheffing van den arbeidenden stand op den grondslag der Chr. begin selen. Bij de bespreking van de reeds gesoerde propaganda ble ken zich reeds ruim 100 per sonen voor het lidmaatschap der Chr. Vakbeweging te heb ben aangemeld. De vergadering keurde ten sterkste af den geest welke spreekt uit het ook hier verspreide blad „Je Maintien- drai", dat streeft naar een een- heid, die verloochening der Chr. beginselen zou beteekenen. Besloten werd dat namens de Chr. Besturenbond in een schrijven aan den Burgemees ter der gemeente zal worden kennis gegeven van het herrij zen der Chr Vakbeweging, ter wijl om een onderhoud ge vraagd zal worden ter bespre king van de belangen der plaatselijke vakbeweging. Besloten werd de contributie voor de plaatselijke vakbewe ging voorloopig, ingaande 1 Jan. a.s vast te stellen op 25 cent per lid per week boven 20 jaar, 15 cent beneden 20 jaar en 5 cent voor werklooze leden en leden boven 65 jaar. WASPIK. De Commandant der N.B S. te Waspik maakt bekend, dat door het wachtpersoneel der O. D. aldaar van het aan hen uitgekeerde soldij een bedrag groot f 2021 55 werd ter beschik king gesteld van een te stichten fonds tot lenigiög van den nood der door oorlogsgeweld meest getroffen inwoners dezer gemeente. Voorwaar een treffend voor beeld dat spontane navolging verdient. DRUNEN. De lichtvoorziening. De ellende van „lichtlooze avonden'' drukt nog zwaar op onze gemeente, evenals op meerdere andere plaatsen in de Langstraat. Alleen in gemeen ten, waar een industrie geves- tigd was met complete voldoend zware installatie voor het op wekken van electrischen stroom was het doenlijk binnen be trekkelijk korten tijd de inwo ners althans een weinig stroom voor licht te verschaffen. Naar ons blijkt is er ook in Drunen reeds vanaf de eerste dagen na de bevrijding serieus aan ge werkt om de gemeente van licht te voorzien. De moeilijkheden leken aanvankelijk onoverko melijk: het hoogspanningsnet, het ondergrondsche laagspan ningsnet, de bovengrondsche leiding, het transformatorge bouwtje en de binnenleidingen van de meeste woningen waren ernstig beschadigd, terwijl in de gemeente geen generator voor het opwekken van stroom aan wezig was.JEen onmiddellijk in de grootere gemeenten metbe- teekenende industrie ingesteld onderzoek, om de beschikking te krijgen over een voldoend krachtigen generator, leverde geen afdoend resultaat op. In tusschen zijn de vooruitzichten, dank zij de voortvarende me dewerking van den directeur van de lichtbedrijven te Waal. wijk, toch nog gunstig en kan binnen afzienbaren tijd, ver moedelijk nog wel vóór de Kerstdagen, op electrischen stroom voor verlichtingworden gerekend. Vanzelfsprekend zal men zeer spaarzaam met den beschikbaren stroom moeten omspringen, aangezien slechts een geringe hoeveelheid per ge zin beschikbaar kan worden gesteld en de controle op het verbruik uiterst streng zal moe ten zijn' Hoewel de juiste hoe veelheid, die men zal mogen verbruiken, nog niet is vastge steld, zal men toch op niet meer dan ongeveer één kilowat per week mogen rekenen. Al is het niet veel, het is reeds wat en een goed begin. In Eindhoven is de eerste vergadering gehouden van den Raad van Vakcentrales, waarhij de 3 groote vooroorlogsche organisaties zijn aangesloten. Als voorzttter werd gekozen, C. J, v. Liennen N.V.V., als vice-voorzitterA. Hagoort Christel. Arb. Bew. en als secretarisF. Hoogers, R. K. W. V. ri n k *»- ei ii V

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 2