c «r <r WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT VREDE OP AARDE. 22 DECEMBER 1944 Prijs per nummer 10 cent 67e JAARGANG No. 8 Hebben wij de warebeteeke- nis van deze heilige Kerstbood schap wel ooit beter beseft dan thans? De klare eenvoud en zoetheid dezer enkele woorden, wat houden zij al niet in Zij omvatten de smeekbede van eene geheele gepijnigde wereld om toch maar verlost te worden van alle leed en ellende, schier grooter dan te dragen is en welhaast eindeloos in hare be proeving. De worsteling van volkeren naar rechtvaardigheid en liefde, zij zal in deze dagen steun moeten vinden en zoeken bij den Vredevorst, die immers voor onze verlossing ter wereld kwam, om daar voor ons meer te lijden, dan te verdragen is. Het is de groote fout van de huidige wereld, dat zij zich te zeer heeft afgekeerd van het Kindje in de kribbe, voorbe stemd om de Verlosser der menschheid te zijn en het aan schijn der aarde vernieuwen. Wij weten het, de kerstklokken worden thans reeds voor de zesde achtereenvolgende maal overstemd door het krijgsru moer de gewijde en heilige stilte van den Kerstnacht wordt gebroken door het gedaver van geschut en het geronk der ma chines, maar het hart van ieder mensch, die het goede zoekt, zal in deze dagen toch getrokken worden naar het wereldher- vormend gebeuren, thans meer dan negentien eeuwen geleden. En men zal dan met zichzelf tot inkeer moeten komen en zich afvragen of men wel „van goede wille" was en daardoor den „Vrede op Aarde" waardig. Hier immers ligt de kern van het vraagstuk, liet hoe en waar om, van de geweldige gebeurte nissen van dezen tijd. Zijn wij allen wel van goeden wil Willen wij werkelijk de waar heid en rechtvaardigheid en naastenliefde betrachten? Zoe ken wij nog niet te veel ons eigen voordeel en keeren wij ons nog niet te veel af van hen die onze hulp behoeven Maar hoe kan er dan ook vrede op aarde zijn, als wij ons niet met onze geheele persoon en metal onze krachten inzetten, om dien vrede op de eerste plaats in onze eigen naaste omgeving te verzekeren Het is nu de tijd, dat de menschheid maar eens deemoedig hare oogen moet opslaan en te rade gaan bij den eenvoud van het Kindje in de Kribbe. Een vorst onder de vorsten, een koning onder de koningen, doch wiens gansche leven slechts een devies kende; Dienen. Zoo ook moeten wij rondgaan, dienende; niet vra gen maar doen helpen waar geholpen engeven waar gegeven moet worden. In groote ne derigheid eneenvoud des harten moeten ook wij onze plicht doen, daarbij het oog gevestigd houdend op het Jezuskindje, dat in honger en koude en pijn en ellende ter wereld kwam, maar door Zijn komst het aan schijn der wereld vernieuwde, Ook thans hopen wij, dat weldra een nieuwe wereld zich aan ons oog ontrollen zal, maar daar voor zullen wij eveneens de hulp van den Verlosser be hoeven en Hem moeten vragen om eerst de wereld in ons zelf te hernieuwen, om ze te zuive ren van egoïsme en achterdocht. Om die hulp moeten wij smeeken en bidden, vooral in dezen tijd, in deze gewijde Kerstdagen, waarin eensgezind en eendrachtig moet opstijgen: Gloria in excelsis Deo et in ten a pax hominibus bonae voluntatis. DE BERECHTING VAN LANDVERRADERS. Ten aanzien hiervan wordt door de Sectie Voorlichting van het Militair Gezag o.m. het vol gende aan Anep-Aneta gemeld. Van den aanvang afmoet men bij deze kwestie onderscheid maken tusschen twee catego rieën van personen 1.) Zij, die naar het huidige rechtsgevoel, bepaalde concrete misdrijven tegen het landsbe lang hebben gepleegd, en 2.) Zij, aan wie niet zoozeer een bepaald feit ten laste kan worden gelegd, maar die niet temin op grond van hun han delen of nalaten geacht moeten worden zich bewust te hebben gedragen in strijd met de belan gen van het Nederlandsche Volk ofwel bewust afbreuk hebben gedaan aan het verzet tegen den vijand en diens handlangers. Ten aanzien van de eerste groep van personen, zijn door de regeering een aantal nieuwe maatregelen getroffen, ter aan vulling van het bestaande straf recht, waarin strafbaar zijn gesteld een ieder die een ander opzettelijk heeft blootgesteld aan opsporing, vervolging en vrijheidsberoovingof aan eenige door of namens den vijand of diens helper toegepaste straf of maatregel. Strafbaar is ook hij, die ge durende den oorlog opzettelijk gebruik heeft gemaakt van macht, gelegenheid of middel, hem door den vijand (of het feit der vijandelijke bezetting) ge boden om een ander in zijn vermogen wederrechtelijk te benadeelen Een tweede belang rijke voorziening ligt in de verzwaring van de straffen op misdrijven, die reeds in de be staande strafwet voorkwamen. De belangrijkste straf verzwa ring heeft hier betrekking op hulpverleening aan den vijand waaronder wordt verstaan a) het bevorderen of versprei den van vijandelijke propagan da, b) het aan den vijand ter beschikking stellen van eenig geld of goed, c) het verrichten van eenige daad ten voordeele van den vijand, d) het beletten, belemmeren of verijdelen van tegen pden vijand gerichte maat regelen. Al deze misdaden kunnen dus, gezien de bovengenoemde verzwaring der bestaande straf bepalingen, met de doodstraf, met levenslange gevangenisstraf of met gevangenisstraf van ten hoogste 20 jaar worden gestraft. Ten einde de normale recht spraak niet te over belasten, wordt de berecbtiging van bovengenoemde misdrijven op gedragen aan speciale rechts colleges, bestaande uit drie burgerjuristen en twee militaire raadsheeren. Er is geen hooger beroep mogelijkwel is, om eenheid der rechtspraak te ver zekeren, een vorm van cassatie mogelijk gemaakt, waarvoor een Bijzondere Raad van Cas satie wordt opgericht. Voor de onder punt2 genoem de personen, wien dus geen concreet feit ten laste kan wor den gelegd, wordt in ieder ar rondissement een Tribunaal ingesteld, bestaande uit zooveel kamers als door de Kroon is vastgesteld, waarbij elke kamer is samengesteld uit een voor zitter en twee leden. Door deze tribunalen kunnen nu, hetzij één, hetzij een com binatie van de volgende maat regelen worden opgelegd a) in- terneering, b) ontzetting uit bepaalde rechten, c) verbeurd verklaring van het vermogen. Bij de interneering staat de strekking tot heropvoeding en opleiding der geinterneerden tot nuttige leden van het Neder- landsche volk op den voorgrond. Vandaar dus ook, dat deze maatregel zich steeds over een lange periode zal moeten uit strekken, welke echter, afhan kelijk van de omstandigheden, den ernst van het geval en het gedrag van den geinterneerde, kan worden verkort. HET GELDVRAAGSTUK. In het nummer van 9 Dec. geeft Prof. Dr. J. A. Veraart in „Vrij Nederland" een uiteen zetting over het geldvraagstuk van ons land. Hij zet uiteen dat het geld in de toekomst slechts de dienaar en niet de zoo zeer gevreesde tyran van onze samenleving moet zijn. Op goederen en diensten, komt het in wezen uitsluitend aan. En zooveel geld wordt in om loop gebracht en gehouden als noodig is, om die goederen en diensten in zooveel mogelijk constante geldprijzen op de verschillende binnenlandsche markten te doen circuieeren. Het giraal geldverkeer zal moe ten worden uitgebreid, ter ver eenvoudiging en vooral ter be sparing voor den Staat, die de kosten van den aanmaak en de regelmatige vernieuwing van het in werkelijkheid waarde loos geld te dragen beeft. Om het geldverkeer kwantitatief zonder schokken te doen ver- loopen, is een volmaakte be- heersching van het prijsniveau noodzakelijk, terwijl dit prijs niveau bovendien zorgvuldig moet worden opgebouwd. De onderste lagen van depyrami- de zijn de loonen der arbei- ders en de prijzen der eerste levensbehoeften. Ten aanzien van de loonen der arbeiders wordt opgemerkt, dat deze moeten kunnen voorzien in den aankoop van levensbehoeften waarbij de bestaande rant soeneering niet onbelangrijk in volume van bevredigingsmid delen moet worden uitgebreid verhoogd met de huur van een behoorlijke woning en de kosten van sociale voorziening. Vöor de vaststelling van deze loonbasis zullen eminente lei ders van werkgevers- en arbei dersgroepen moeten worden in geschakeld. Voorts zal met de hoeveelheid geld in omloop, zoo moeten worden gemanipu leerd, dat de regelmatige trans acties in loonbetaling en aan koop van „levensmiddelen" nooit worden verstoord. Het teveel aan geld in omloop, zal door de banken uit het verkeer moeten worden getrokken en gestabiliseerd worden in be sparingen, aanvankelijk in staatsleeningen en leeningen van publiekrechtelijke licha men. OORLOGSNIEUWS DE GEMEENTERADEN. Anep-Aneta deelt de voor naamste indrukken mede, die de minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. W. Burger, bij zijn bezoek aan het bevrijde gebied heeft opgedaan. Als ge volg van deze indrukken deelde minister Burger mede, dat wij in het bevrijde gebied zoo spoedig mogelijk moeten terug- keeren tot democratische be- windvormen. Sommige maat regelen in deze richting, zullen eerst na de algeheele bevrijding van ons vaderland genomen kunnen worden. De minister meent dat dit echter niet noodig is ten aanzien van het weder in werking stellen van de ge meenteraden. Willen wij dit doen, dan zullen wij uiteraard een vorm moeten vinden, waarbij dit zonder het houden van verkiezingen mogelijk wordt gemaakt. Bovendien zul len zij, die zich tijdens de bezetting hebben gecompromi- teerd, uit dergelijke codeges verwijderd moeten worden en vervangen door liefst jongere krachten, die in de termen vallen om hun plaats in te nemen. Hier moet nog naar een interim oplossing gezocht wor den, evenals dit straks moet geschieden ten aanzien van de Staten-Generaal. Zoodra het redelijkerwijze mogelijk is, die nen onverwijld stappen te worden gedaan, opdat de stem der bevolking kan worden ge hoord. Het is zeker van belang, dat de stem der bevolking weer spoedig kan worden gehoord. Er is zoo lang geregeerd, zonder dat de bevolking zijn goed- of afkeuring over het gevoerde beleid kon doen hooren. Wij willen echter hopen, dat de wederinstelling der gemeente raden die resultaten geeft, die men er van mag verwachten. Het gevaar dat deze instituten, vooral in de kleinere gemeen, ten, weer spoedig zullen ont aarden in »praat- en kletscol- leges« is niet denkbeeldig en daarmede kan geen enkel be lang gediend zijn. Door de ontstane vacatures aan te vullen met flinke mannen, die alleen het algemeen belang dienen zou men echter reeds een flinke stap in de goede richting zetten. In 't andere geval zouden we zeggen »Van dergelijke colleges, verlos ons Heeren zouden er nuttiger en urgenter zaken om oplossing vragenl Losse Berichten. De Nederlandsche en gealli eerde autoriteiten zijn tot over eenstemming gekomen over een plan, waarbij het levensmidde len-rantsoen in ons bevrijd land zal worden verhoogd op 1500 caloriën in Dec. en op 1800 caloriën in Jan. De geallieerden hebben inmiddels van de buit gemaakte duitsche voorraden vrijgegeven: 10 millioen ciga- retten, 7 millioen sigaren en 25 ton tabak. ,,B.B.C," Generaal Paulus, die zich in Rusland in krijgsgevangenschap bevindt, richtte een oproep tot het duitsche volk, om tegen Hitler in opstand te komen en een einde aan den oorlog te maken. De oproep was behalve door hem, door 50 generaals onderteekend. B.B.C, Koningin Elisabeth van En geland heeft gisteren het Neder landsche leger 4 colonnes wa gens aangeboden, ieder bestaan de uit II wagens en wel vier cantinewagens, 2 keukenwagens 2 voorraadwagen, 2 watertanks en 1 luidsprekerwagen. De co lonnes zullen binnenkort naar Nederland vertrekken. Koningin Elisabeth bood de colonnes aan als blijk van bewondering en kameraadschap voói het moe dige Nederl. leger. B.B.C. Officieel wordt gemeld, dat Nederlandsche vrijwilligers, die kort geleden in Ëngeland wa ren aangekomen, thans dienst doen als bezettingstroepen bij het 9e Amerikaansche leger in Duitschland. Zij doen dienst bij het bewa ken van bruggen en depots, werkzaamheden, die tot nu toe door de Amerikaansche politie- troepen werden verricht. B.B.C. Het stadsbestuur van Bazel en een comité in Zwitserland hebben 360 ton voedingsmid delen voor bevrijd Nederland geschonken. De levensmiddelen zijn Dinsdag 12 December per trein via Frankrijk en België verzonden. In bevrijd Nederland zijn maatregelen genomen om en kele leden van de verzetsbe weging, die daarvoor geschikt zijn, in het politiecorps op te nemen. Ean laatste Duitsche krachtsinspanning? Westfront. In 't begin dezer week hebben de Duitschers een hevigen tegenaanval ingezet, ongeveer 50 km. ten Zuiden van Aken, waarbij zij de Belgisch-Luxem- burgsche grens overschreden. De bedoeling van dezen tegen stoot is ongetwijfeld bet dwars- boomen van de geallieerde winterplannen, terwijl verwacht mag worden dat zij hun hoogte punt nog niet hebben bereikt. Zoowel van geallieerde als van Duitsche zijde is men slechts karig met het geven van bij zonderheden over den hevigen strijd die hier thans woedt. Ongetwijfeld is het voor de Duitschers belangrijk door deze actie hun moreel wat te ver sterken. «Herrijzend Neder- land« deelde mede, dat men blijkbaar verheugd is, weer wat goeds te kunnen melden en het heeft den indruk dat men blij is, dat de beklemming is ge. broken. Het nieuwe offensief zou een antwoord geven op alle vragen van de laatst maanden. De Führer is gezond en zou al zijn kracht besteed hebben aan de voorbereiding van dit offensief Dit zou ook de reden zijn waarom men hem nergens zag of hoorde, daar hij geen tijd had en dag en nacht werkte. Volgens correspondenten drongen de Duitschers bij hun aanval door in de richting Malmedy en bij de Luxem- burgsche grens bij Vianden- Echternach, waarbij het front in Noord-België loopt van Malmedy tot Trier. Er werd gebruik gemaakt van groot materiaal, vooral veel tanks, terwijl ook parachutisten wer den afgeworpen. Ondanks zeer zware verliezen aan menschen en materiaal slaagden zij er in 25 km. op te rukken. De front breedte bedraagt 80 kilometer. Woensdagmorgen werd door correspondenten gemeld, dat de Duitsche voorhoeden een punt bereikt bebben 30 km. van Luik. In Luxemburg zouden de Duitsche tegenaanvallen echter tot slaan gebracht zijn. Later verluidt dat Malmedy en Luxemburg door de Duit schers zijn bezet. Aan de overige sectoren van het Westelijk front bleven de geallieerden terrein winnen. Alleen in de omgeving van Colmar moest het Franscbe leger eenig gebied prijs geven. ^Herrijzend Nederland« meldde Woensdagmorgen dat Himmler hier het bevel over de Duitsche troepen op zich genomen heeft. Uitdrukkelijk wordt gezegd dat er geen enkele reden voor on gerustheid bestaat. Oostfront. De Russen blijven in Noord- Hongarije goede vorderingen maken.'Het Oostelijk deel van het land is thans geheel van Duitschers gezuiverd. De Rus sen rukken nu over een breedte van 120 km. de Tsjechische grens over. Verre Oosten. De Amerikanen zijn hier ge land op het belangrijke eiland Mindora in de Philippijnen. Door deze landing zijn de Philippijnen in tweeën gedeeld. De Japanners waren volkomen verrast en konden den Ameri- kaanschen opmarsch niet tot staan brengen. De belangrijke stad San José werd bezet. Laatste Nieuws. De Duitsche opmarsch in België en Luxemburg wordt vertraagd. Verschillende spitsen vanden aanvalzijn opgevangen. De Amerikaansche tegenstand wordt krachtiger. I)e Duihchers werpen steeds nieuwe reserves in den strijd. Bij Mondschau is de opmarsch definitie! tot staan gebracht en deze stad is weerin Amerikaansche handen. Het staat nu vast dat de Duitschers bij hun tegenaanval gebruik maken van 15 divisies, waaronder 6 tankdivisies. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN TIELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker WaalwIJksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kennummer 2483

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 1