Nieuws uit Kaatsheuvel Monument Burgemeester Moonen. c s. Wat is de H. A. R. K. Dit is eenafkorting van „Hulp actie van het Roode Kruis". Deze hulpactie beoogt het leni gen van den eersten nood van oorlogsslachtoffers en gedupeer den. Het is een overkoepeling van het R.K. Huisvestings comité, het Roode Kruis en het reeds bestaande plaatselijke hulpcomité.DeprovincieNoord- Rrabant is in districten ver deeld. Onder het district Waal wijk vallen Drunen, Heusden, Waalwijk, Sprang-Gapelle,Was. pik, Raamsdonk, Geertruiden- berg en het geheele nog bezette gebied van het land van Heus den en Altena. Het bestuur van de H.A.R.K. te Waalwijk is als volgt saam- gesteld Mevr. N. v. Loon-de Jong, voorz.Mevr. J. Engels, secr.; Mevr, J. Tielen-v. Wely, pen- ningm. en de heeren Th. Bakkers en Mr. Fl. Timmer mans. Deze 24ieeren zijn toegevoegd als leden van het Roode Kruis. Kerstfeestviering. Op den tweeden Kerstdag des middags om half vijf zal de afdeeling Voorlichting van den Raad voor Maatschappelijke Vernieuwing via de luidsprekers op de Markt het volgende Kerstprogramma uitzenden 1. a. Gloria in Excelsis, gezon gen door een Waalwijks kwartet. b. Windje waait zoo luide niet, van Willem Sonderland. 2. Kerstmis in het Kamp", frag menten uit een gijselaars- dagboek. 3. a. Komt herders van rom- domme, van W. Zonderland. Baritonsolo. b. Adeste van Wierts, door Dameskoor. 4. Kerstgedichten. 5. Kerstcantaie van Cath. van Rennes, door Dameskoor. Kwartet en koor onderleiding van Alda van Boort. Vooraf zal door de ZeerEerw. Heeren Pastoor H. Heezemans en Ds. Mühlnickel een korte kerstgedachte uitgesproken wor den. Ditzelfde programma zal wor den uitgevoerd voor de ver pleegden van het noodzieken huis. N.B. Op Eersten Kerstdag is er geen uitzending van de Afd. Voorlichting van den Raad voor Maatschappelijke Vernieuwing. Postbestelling. Ingaande 21 December 1944 kunnen dienststukken alsmede locale (gewone) stukken aange- teekend woiden verzonden. Hoe wij de noodlijdenden hielpen. De levensmiddeleninzameling voor de noodlijdenden voorde Gemeente Waalwijk, is een pracht succes geworden, zooals hieronder blijkt. Ingezameld werden van 591 personen de navolgende levens middelen, 855 Kg. peulvruchten, 370 pakken (500 gram) haver mout e. d., 160 pond tarwe bloem, 100 pakken bakmeel, 200 pakken pudding, 40 pakken kindermeel, 38 pakken aard- appelmeelproducten, 425 broo- den h 1200 gram, 50 brooden a 800 gram, 100 potten en blikken jam, 10 potten stroop, 62 blikken gecondenseerde melk 290 blikken groenten, 196 pond suiker, 373 pakken koffiesurro- gaat. 20 weckflesschen vleesch e.d., 75 pond spek, 546,/2 liter olie, 14'/, pond kaas, 199 weck flesschen groenten en fruit, 174 blikken tomatensoep, tomaten- purëe en soepgroenten, 185 pakken wascbpoeder e.d 159 stuks lucht, en kleizeep 55 pakken lucifers, 488'stuks kaar sen, 27 pakken zout, 1000 pak ken diverse soepen, 121 kilo appels, 1270 kilo aardappels, 50 kilo uien, 20 kilo roode wortelen. Verders diverse artikelen, waaronder: cacao,thee,eieren, wijn, rijst, leverpastei, peper, thijmsiroop. gedroogdeappelen, salatoma, mosterd, maggiblok- jes, maggiaroma, en leder. Van het ingezamelde leder werden uitgegeven 125 repa ratie-bonnen voor gratis repa ratie van 1 paar kinderschoenen, Verder werden er nog uitge geven 500 bonnen voor het gratisbetrekken van 1 liter melk. Bovendien werd het mogelijk gemaakt 1000 weekabonnemen ten uit te reiken voor het gratis betrekken van warm eten uit de Gaarkeuken. Van deze ingezamelde levens middelen werden bedeeld 268 gezinnen met totaal 1654 gezins leden, Voeg daarbij de zolders met meubels, bedden, kleeren, on dergoed, huishoudelijke artike len enz. en een bedrag van plm. f8000, dan heeft men een beeld van hetgeen Waalwijk heeft geofferd voor de getrof fenen. Voorwaar een mooi succes en namens alle gedupeerden is 'n dankbetuiging aan mild dadig Waalwijk en het ijverige dames- en heerencomité zeker op z'n plaats. En thans is de Hark weer aan het werk, aan welke een aanzienlijk bedrag is overge dragen. Adviesbureau Waalwijks Herstel. Schade-Enquête Commissie. Tot experts van de Schade- Enquête—Commissie voor Waalwijk en Drunen zijn be noemd de HeerenA. v. Huiten, Chr.Klerx Jr ,Fr. Couwenbergh Louis Aarts, J. F. D. Kaufmann en J, J. B. v. Mil. Deze heeren zijn door de Schade—Enquête—Commissie belast met de taxatie van de materieele schade, veroorzaakt door oorlogsgeweld en Duitsche bezetting. Buiten de bemoeiingen van de Schade-Enquête-Commissie en dus ook van de bovenbe doelde deskundigen vallen de toegebrachte schade aan boer derijen, land-, tuin-, wei- en boscbbouwgronden en de daar op gevestigde bedrijven. Deze wordt geregeld door den Dienst Landbouwherstel Potterstr. 46 te Bergen op Zoom. De taxatie van kleine schade gevallen is overgelaten aan den actieven dienst der Directe Belastingen. Voor het opnemenen van de schade, toegebracht aan bedrijfs voorraden van de schoen- en lederindustrie (hieronder vallen ook de geroofde goederen), is de Heer Ir, v. d. Waerden als expert aangewezen. Hem zal een Rijksaccountant toegevoegd worden voor de administratieve controle. Het kantoor van de taxatie commissie is gevestigd in het Arbeidsbureau, kamer 9. Het heeft geen doel zich met taxatie- aanvragen tot leden der com missie te wenden, daar de adressen waar taxaties verricht moeten worden reeds zijn ge- registreerden in de vastgestelde rangorde geen weiziging kan worden gebracht. Is nog geen aangifte gedaan, dan moet dit door den eigenaar bij de be lastingen geschieden. Tot de experts van de Schade- Enquête.Commissie kan men zich ook wenden ter bekoming van een schade-taxatie voor molest-verzekeringen. Voor de aangifte van schade, veroorzaakt door geallieerde bezetting, is een afzonderlijke instantie aangewezen: Bureau «Claims and Hirings« te Til burg. Zij die nog loonvordenngen hebben op de Duitsche Wehr- macht, gelieven dit op te geven aan ons bureau. De kans be staat nl. dat deze vorderingen t.z.t. als bezettingsschade zullen worden aangemerkt. Pachtwet. Bij Koninklijk Besluit van 17 September 1944, houdende vaststelling van het Besluit be- zettingsmaatregelen (S. Nr, E. 93) is o.m. het Pacht besluit in het bevrijde gebied buiten werking gesteld. Door dezen maatregel is wederom van kracht geworden (in het bevrijde gebied) de Pacht wet (Wet van 31 Mei 1937 Stsbl. 205), als gevolg waarvan o.m. verschillende voorschriften en bepalingen van het Pacht- besluit, waarnaar verpachters en pachters van boerderijen en landbouwgronden zich sedert 1941 hadden te richten, thans niet meer gelden en de richt lijnen, in de PachtweZ aange geven, thans voor het bevrijde gebied wederom vankrachtzijn. Het Huurbeschermingsbesluit 1941 wordt voorloopig gehand, haafd, met dien verstande even wel, dat artikel 3. eerste lid, van dat Besluit thans moet wor den gelezen als volgt „De huurder kan binnen veertien dagen na opzegging door den verhuurder, of nadat de verhuurder bij geschrifte zijn wensch heeft doen blijken, dat de huurder na beëindiging van den huurtijd het gehuurde zal verlaten, of uiterlijk twee maan den voor het tijdstip waarop de huur zou eindigen, den rechter, die bevoegd zou zijn van de vordering totontruiming kennis te nemen, verzoeken te verklaren 1) dat, een eventueele vor dering tot ontruimingkrachtens artikel 1 dient te worden afge wezen, of 2) dat de ontruiming opgrond van artikel 2 niet kan worden gevorderd". Meer licht met de Feestdagen. Naar de directeur der Gem. Lichtbedrijven ons bericht zal over de periode waarin de Kerst dagen en Nieuwjaar vallen een extra electriciteitsverbruik van 1 k.W.h. per gezin worden toe gestaan. Voorzorg. Naar aanleiding van ons hoofdartikel »Voorzorg« in ons vorig nummer, vragen ver schillende medevoelende lezers ons, hoe zij reeds nu zouden kunnen medewerken aan het daarin beoogde plan, n.l. om thans reeds onze smartelijk beproefde medeburgers boven den Moerdijk zoo spoedig en zoo goed mogelijk hulp te kunnen verleenen. Het is ons niet be- kend of hiervoor tot dusverre reeds instanties in het leven geroepen zijn. Wel vernemen wij dat van regeeringswege en door het geallieerde opperbevel voor aanvoer en opslag van de belangrijkste levensbehoeften zal worden zorggedragen, om de noodlijdenden in't Noorden van ons land zoo snel mogelijk te kunnen helpen. Daarnaast blijft echter de mogelijkheid open staan om ter plaatse, persoonlijk of en comité, de meest noodige artikelen te ver zamelen, als onder- en boven- kleeding, meubelen, huishoude lijke artikelen, verpakte levens middelen enz. Wij weten dat ook hier in onze streken de nood zeer groot is, maar toch niet zoo, dat ieder voor dit doel niet iets zou kunnen en willen afstaan. Het is een denkbeeld, gaarne ter overweging en zoo mogelijk ter uitvoering gegeven. Radio Kerstprogramma. Het programma van „Herrij zend Nederland" geeft op 1ste Kerstdag o.m. van 9.15 10.00 'n Kerstconcert o.a. van Corelli en Handel; 10.00-10.30 Kerst liederen uit de Kathedraal te 's Bosch; 10.30—12.00 Hoogmis uit Kathedraal 's Bosch 1400* 15.00 Kerstverhaal van Anton Coolen15.00-16.00 Kerkdienst; 16.0018.00 Eerste deel „Gijs- brecht van Aemstel" onder regie vau Albert van Dalsum 20.30- 21.50 Kerstconcert o.a. Bach en Bruckner. Op 2en Kerstdag 9.15—10.00 „Messias" van Handel; 15.00- 15 30 Illegale poëzie van Al- brecht van Dalsum 16.00-18.00 Tweede deel „Gijsbrecht van Aemstel; 20.30—21.00 Studio Kerkdienst. Naar wij vernemen is reeds 'n feestcomité gevormd om de gouden bruiloft van C. Laros- v. d. Linden voor beide oudjes tot een onvergetelijken dag te maken. Het Comité bestaat uit de heeren: J. Brouwers, A. J. Wagemakers, Th. Damen en J. Emmers. SPRANG. Ter verkiezing van een ouder ling en een diaken bij de Geref. Kerk alhier, in verband met de periodieke aftreding van de heeren L. W. Wachtels van den Berg en M. van Beek, wer den door den Kerkeraad de volgende dubbeltallen gesteld; voor ouderling de heeren W. M. Dalmaijer en J. Verbeek; voor diaken de heeren A. La. grouw en J. van Vugt. Op zijn verzoek werd door den Kerkeraad aan den heer R. Hofman ontheffing verleend uit het ambt van ouderling; ter vervulling dezer vacature werd tot dubbeltal gesteld de heeren J. de Boer en J. A. Verdoorn. De verkiezing zal plaats heb ben op len Kerstdag n.m. RAAMSDONK. De tol, die Raamsdonk voor zijn bevrijding heeft moeten betalen is wel zwaar geweest. Haast geen huis is onbescha digd en verschillende uitgebrand of totaal verwoest. Het mag wel een wonder heeten, dat met het geweldige granaatvuur, dat de bevrijding vooraf ging en de hevige straat gevechten zooweinigmenschen- levens te betreuren zijn0 Op den dag der bevrijding sneuvelden vijf personen, wer den twee personen zwaar en één licht gewond. Door Duitsch granaatvuur, dat nog steeds van tijd tot tijd hier neervalt, werden nog vier menschen gedood en vier ge wond. Bereids is reeds een commissie gevormd tot herstel en weder opbouw van vernielde wo ningen. Ook in onze gemeente is een comité voor Steun voor Oorlogsgetroffenen opgericht, dat reeds is aangevangen met een huiscollecte en het ver zamelen van goederen in natura. Inwoners van RaamsdoDk laat zien, dat gij meeleeft met de zoo zwaar gedupeerden in deze gemeente. Bedenk, dat er altijd nog zijn, die zwaarder getrc ffen zijn dan gij zelf. Helpt zooveel gij kunt. Wij waarschuwen met klem zoo ver mogelijk uit de buurt te blijven van achterge laten ontplofbare stoffen. Zoo kreeg het oudste zoontje van J. E. Kuijsters den inhoud van een fleschje met fosfor over hoofd en bovenlichaam. Met zware brandwonden werd hij oogenomen en overgebracht naar het St. Theresiaziekenhuis te Raamsdonksveer, waar hij aan de bekomen zware brand wonden is overleden. Op 12 Dec. 1.1. had de solemneele uitvaartdienst plaats van den vroegeren commandant der K.N.B.S. afd Raamsdonk (dorp), die zich in de oorlogs jaren onvermoeid beijverd heeft om de goede zaak te dienen en kort na de bevrijding, na een kortstondige ziekte is overleden. Er bestond voor deze uitvaart en begraienis. die met militaire eer plaats hadden, enorme be langstelling, Aan de groeve werd door verschillende spre kers het woord gevoerd. O.m. door burgemeester Heere, die den overledene schetste als een der nobelste en edelste jonge zonen van Raamsdonk. Dank, onuitsprekelijke dank, zegt spr. zijn wij U verschuldigd voor alles wat gij in de moeilijkste jaren, die Holland ooit beleefd heeft, gedaan hebt voor het welzijn en behoud van dit land, voor ons Vaderland, dat gij zoo onuitsprekelijk lief had en daarvoor keer op keer Uw leven waagde. Raamsdonk heeft op waardige wijze afscheid genomen vaneen zijner dapperste jonge mannen. Jong nog, slechts 25 jaar oud, werd hij weggerukt uit ditleven. Veel goed had hij nog kunnen doen, maar God riep hem op om te dienen in de hemelsche legerscharen. Hij ruste in vrede. DISTRIBUTIEKRING 251 WAALWIJK, OFFICIEELE BONAANWIJZING. Met ingang van 24 December 1944 worden in het geheele bevrijde gebied van Brabant en Noord-Limburg de uniforme bonkaarten KA-1, KB-1, KC-1, KD-1 en KE-1 geldig verklaard. Voor het tijdvak van 24 December 1944 tot en met 6 Januari 1945 zijn de volgende bonnen van bovengenoemde kaarten aangewezen: TOELICHTING. De met een X gemerkte bonnen zijn voorinleveringsbonnen. Deze bonnen dienen door het publiek vóór Zondag 24 December a.s. bij den detaillist te worden ingeleverd. Desgewenscht moet de detaillist hier voor een ontvangstbewijs afgeven. Detaillisten dienen de ontvangen bonnen in de week van 25 tot 30 December a.s. op den voor hen vastgestelden inleveringsdag bij den plaatselijken distributiedienst in te leveren ter verkrijging van een overeenkomstige toewijzing. Bij de inlevering blijven de bestaande voorschriften van kracht met dien verstande, dat, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen alle artikelen in veelvouden van 10 rantsoenen met een minimum van 10 rantsoenen moeten worden ingeleverd. Kan het minimum aantal rant soenen niet bereikt worden, dan dient de detaillist zich rechtstreeks bij den grossier te bevoorraden. Evenzoo dient gehandeld te worden met eventueele restantbonnen. In afwijking en ter aanvulling van het vorenstaande geldt nog het volgende: Beschuit. Aangezien de fabricage van dit artikel nog in voorberei ding is, zal het kunnen gebeuren, dat de aangewezen bon niet direc inwisselbaar is. Het publiek dient in zoodanige gevallen geduld t oefenen tot aflevering kan plaats vinden. Bij gebleken noodzakelij Bedrag vorig nummer f 1208.50 Familie H, K. Ter dankbare herinnering 5. N. N. 10.— Helpers en Helpsters Roode Kruis 48. N. N. 3.— A. S. 10.— N. N. 1.— Bijdrage Oud-Raadsleden (nagekomen) 10. R.K. Werkmeestersbond Afd. Waalwijk 15. Van Moeder 10. F. P. 5.— Ver. Waalwijksche Ver gunninghouders 100. R.K. Tooneelver. D.V.S.V. 25. Secretaris, ambtenaren ter seretarie en bode, gem. architect 108.50 Ver „Spaarzaamheid" 11.00 Kaartclub „Het Matje" 5.00 Koninklijk erkende Henge- Larsver. „Vischlust" Waalwijk 75. Totaal f 1650,00 (omvattend de gemeenten Drunen, Heusden (met Doeveren en Heesbeen) Loonopzand, Sprang-Capelle, Vlijmen, Waalwijk en Waspik) Artikel Bon. Nr. Gemerkt Rantsoen per bon Omschrijving Brood 1 A 1 B 1 Brood Brood Beschuit 400 gr.) 100 gr.) 100 gr.) Voor de week van 24 30 Dec. Aardappelen 1 Aardappelen iy2 kg. Voor de week van 24 30 Dec. Melk (gestan daardiseerd) 1 Melk 13/4L. Voor de week van 24 30 Dec, (1 Liter gestandaardiseerde melk is 1 blikje gecondenseerde volle melk). Taptemelk 1 Taptemelk 13A L. Voor de week van 24 30 Dec. (1 3|4 Liter taptemelk is 1 blikje gecondenseerde voile melk). Vleesch 1A-1B Vleesch 125 gr, Voor de week van 24 30 Dec (1 25 gr. vleesch met been is 90 gr. vleesch in blikis 125 gr. visch in blik; is 250 gr. groente en vleesch (Stew) is 90 gr. ba con in blik). x Kinderbiscuits D1 E1 Reserve Reserve 1 pak is 1 50 gr. x Suiker 1 Algemeen 250 gr. x Zout 2 Algemeen 100 gr. x Peulvruchten A1) B 1 Cl) Reserve 250 gr. x Havermout e.d. x of Gort e.d. of x Kindermeel e.d. of x pud.-poeder e.d. D2-E2 D2-E2 D2-E2 D2-E2 Reserve Reserve Reserve Reserve 250 gr. 250 gr. 250 gr. 200 gr. Naar gelang voorradig is. x Koffie 7 Algemeen 50 gr. (geen surrogaat) x Chocolade 8 Algemeen 56 gr. 1 tablet x Versnaperingen 1 Versnaper. 100 gr, Alleen op de bonnen van de bon kaarten KD-1 en EE-1 (bruineen roode bonnen). x Margarine of Vet 1A Boter 125 gr. 100 gr. Voor de week van 24-30 Dec.

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 2