WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT OP DEN DREMPEL VAN HET NIEUWE. 29 DECEMBER 1944 Prijs per nummer|]10 cent 67e JAARGANG No. 9 Het valt ons moeilijk orde ning te brengen in de gedachten en gevoelens die ons bestormen, nu wij weldra afscheid zullen nemen van een jaar, dat stellig het meest bewogene was in onze geschiedenis en de eerste aarzelende stappen gaan zetten in een nieuw tijdsbestek, dat ons zooveel beloolt en waarvan wij zooveel verwachten. Onze geest is onrustig en het woelt in ons binnenste, omdat wij de tragiek en de schrijnende tegen stelling voelen van bevrijding en verdrukking, van vreugde en smart, van hoop en wan hoop, van nieuw en oud, de tegenstelling van Zuid en Noord. Wij immers hebben reeds een nieuwe bladzijde opengeslagen, wij zijn vrij, een heerlijk goed, maar wij mogen de vreugde niet uiten die ons bezielt,om dat wij nog lijden moeten, wanneer wij denken aan onze nooden en angsten, maar vooral aan onze beproefde be. volking in het noorden en zijn onze gedachten niet altoos bij hen Tegelijk met de intrede van het nieuwe jaar, heeft het oude voor ons afgedaan en niets blijft meer dan de herinnering, maar boven de rivieren gaat men het nieuwe in zonder dat men den last der vergangen- heid van zich af kan schudden; integendeel, het gewicht van rampspoed en ellende groeit nog steeds aan en is het daarom wonder dat men ginds het nieuwe jaar met angst en vreeze tegemoet ziet en onze vreugde nog zoozeer getemperd wordt, omdat wij hier zoo weinig kannen doen om die lasten mede te helpen torsen. En toch mogen onze gevoelens weer niet te somber zijn, om dat wij weten en de vaste over tuiging hebben, dat 1945 ons ,n algeheele bevrijding brengen zal. waarin over het geheele land nieuwe moed en levens vreugde zullen opbloeien en de belooning voor het strijden en lijden ons deel zal zijn. Daarom ook zullen wij het nieuwe jaar met gepaste vreugde ontvangen mogen, omdat daarin voor ons oog nieuwe horizonnen op doemen, waarin het leven weer waard zal zijn geleefd te wor den; waarin wij het leven weer kunnen ondergaan als'n goede gave van God en als een bewijs van Zijne eindelooze liefde voor de aardsche schepselen. Bereiden wij ons voor op die nieuwe toekomst, zoo waardig mogelijk, opdat wij haar zullen verdienen in edele vormen. Schragen wij daartoe elkander in ons Nederiandsche karakter, d.i. in ons betoon van trouw, in ons geloof aan eigen recht, in het bewustzijn van een eigen roeping. Dat is het waarnaar wij thans streven moeten. Het oude hebben wij van ons afgeschud en het nieuwe jaar gaan wij thans aanvaarden als een kost baar geschenk uit God's hand, Een geschenk dat wij niet hoog genoeg waardeeren kunnen en waarop wij ons moeten voor bereiden, zoo waardig mogelijk, opdat wij het zullen verdienen in edele vormen Niet alleen voor ons zelf, maar ook en vooral voor ons goede vader land, dat ons toch zoo dierbaar is. Daarvoor dan thans allen de handen ineengeslagen,opdat wij ons dan allen tesamen kun nen scharen in de rij van vol keren, welke doelbewust naar den horizon schrijdt, waar het teeken des kruises in hoe signo glanst op de grens der Dieuwe wereld waar vrede en liefde zullen zijn, omdat er gearbeid zal kunnen worden op den bodem van waarheid en recht. HET LANDSBESTUUR AAN Het standpunt van de Gemeenschap O.l W. Nederland. DE ONDERGRONDSCHE? DE Maatschappelijke Vernieuwing STEUN DER BOEREN INGEROEPEN. Bij den opbouw van een nieuwe maatschappelijke orde ning is voor de boeren een belangrijke taak weggelegd. Vooral in de huidige moeilijke periode, waarin zoo ontzaglijk veel armoede, kommer en ge brek geleden worden, zijn het op de eerste plaats wel de boeren, die het in hun macht hebben door productieven ar beid den ergsten nood telenigen. Om het gewicht van deze taak voor hen nog eens duidelijk te beklemtoonen, waren de land- bouwers van Waalwijk door den Baad voor Maatschappelijke VernieuwingopTweeden Kerst dag voor een vergadering op geroepen in café 't Vosje, aan welke oproep door een verheu gend groot aantal gehoor was gegeven. Namens den R. v. M. V. waren aanwezig de heeren Piet van Loon, Dr. Langemeijer en Klaas Klerkx en verder de heer Jan van Iersel als plaatselijk dislocatieleider en de heer J. van Mierlo als vertegenwoor diger van de gemeente, Nadat de aanwezigen staan de het Wilhelmus gezongen hadden, herhaalde de beer Piet van Loon een passage uit de radiorede van H. M. de Koningin van 28 Nov. waarin de boeren werden aangespoord om het Ned. volk naar alle vermogen te helpen. De heer Klaas Klerkx wees er vervolgens op, dat op deze vergadering vooral de kwestie der melkvoorziening naar voren zal worden gebracht; voorts legde hij er in het bijzonder den nadruk op, dat de R. v. M. V. wil medewerken om het bestaan en het leven van den boer omhoog te brengen. De boer heeft het recht om opge nomen te worden in de komen de Maatschappelijke Vernieu wing; hij heeft recht op een menschwaardig bestaan, op hoogere prijzen voor zijn pro ducten en op ruimte van be weging zonder beperking door allerlei dwangmaatregelen. Hierna sprak Dr.Langemeijer over den verslechterden gezond, heidstoestand, waarin de bevol king door gebrek aan voedsel is komen te verkeeren en waar door vooral de jonge generatie van ons volk gevaar loopt. De tuberculose en de voedings stoornissen der zuigelingen eischen dagelijks meer slacht offers en de sterfte onder hen is verdubbeld. Moeten wij ons hier nu bij neerleggen, zoo vraagt spi eker. Moeten wij aan zien, dat onze jeugd, ons op komend geslacht, dat de toe komst van ons volk moet zijn. zoo ernstig geschaad wordt of te gronde gaat? Spreker doet een beroep op alle boeren,om in dien toestand, ieder naar beste vermogen, verbetering te brengen. Dan eerst, zoo besluit hij, kunt ge met voldoening terugzien op Uw werk en wan neer de tijden beter worden dan kunnen wij van onzen boerenstand zeggen de redding van onze jeugd in deze donkere tijden hebben wij aan U te danken. De heer Piet van Loon zei vervolgens, dat wij den land bouw en den boerenstand weer zien als het fundament van de volksgemeenschap, zonder wel ke het economisch leven on mogelijk is. Wij willen U zien, aldus spr., als Broeders in Christus, als levende menscben, wier belangen en rechten ons zeer ter barte gaan. Ook in de thans bevrijde gebieden zien wij helaas weer, dat de agrarische arbeid weder te laag beloond wordt, waardoor de bestaans zekerheid in gevaar wordt ge bracht. DeR. v. M. V. kent Uwe Gedurende de tijd der Duit- sche bezetting hebben velen in den lande, openlijk of onder- grondsch, in grooier of kleiner verband en ook veelal op zich zelf, uit principieele redenen actief verzet gepleegd tegen den overweldiger. Aangezien de straffen hierop meedoogenloos waren, is dit verzet vooral on dergronds geschied. Degenen, die dat verzet pleegden, wor den aangeduid met de naam Illegale of Ondergrondsche werkers. Ieder dezer werkers arbeidde in een zin, die hem of haar het nuttigst voorkwam, d.w.z. in richtingen, die veel verschil vertoonden. Zoo waren er die onderduikers hielpen, die de illegale pers organiseer den, die inlichtingen verschaf ten aan de geallieerden, die de technische zendmogelijkheden hiertoe schiepen, die het Ne deriandsche Gezag voorbereid den voor den dag der bevrij ding, op militair- of econo misch- of op politioneel gebied, die gestrande geallieerde pilo ten hielpen, die Gestapo-leden en andere moordenaars uit den weg ruimden, die Bevolkings registers onklaar maakten, die Politiebureaux overvielen, die allerhande sabotagedaden ver richtten enz., enz. Men zou deze lijst veel langer kunnen maken. Deze Nederlanders in den wa ren zin des woords nu, zijn zich aan het verbinden tot een Gemeenschap. Die Gemeen schap is al vergevorderd met haar eerste werk en strekt zich over het geheele bevrijde ge bied uit. Ieder verband of iedere organisatie, waarin vroeger on- dergrondsch gewerkt werd, heeft hiermede dus iu het be vrijde gebied opgehouden te beslaan. Het doel dezer Ge meenschap Oud Illegale Wer kers Nederland komt hierop neer, dat, waar er in deze be zettingsjaren een ware een dracht is geboren onder Ne derlanders, hoewel zij naar godsdienst, rang of stand of in politieke gezindheid dikwijls geheel van elkaar verschilden, deze eendracht aan de opbouw van ons Vaderland dienstbaar moet worden gemaakt. Het is duidelijk, dat deze Gemeenschap, al is zij groot van omvang, toch niet altijd in staat is om die karaktervaste en knappe deskundigen aan te wijzen, die op allerhande plaatsen het Nederiandsche Le ven officieel zullen gaan bepa len, en ook niet om ze in eigen kring te vinden. Wat die Ge meenschap echter wel kan, is opbouwende kritiek oefenen daar, waar Nederland zich aan het herorganiseeren is en per sonen aangewezen worden om hun taak te gaan verrichten. De Gemeenschap stelt zich dus ten doel om dat deel der Nederiandsche onderdanen, dat er tijdens de Duitsche over. beersching veel en dikwijls al les voor over heeft gehad om haar standpunten aangaande haar levensopvattingen te too- nen, te laten optreden als het geweten van ons volk. Hoewel er zijn, die als belooning voor deze houding een positie- of materieele verbetering verwach ten, is het gelukkig duidelijk, dat dit er niets mee te maken mag hebben. De belooning ligt, behalve in het succesiijke ver richten der verzetswerkzaam- heden, in de algemeene moge lijkheid, die heden geschapen wordt, om opbouwend samen te werkeD; niet in iemands persoonlijke kansen. Op de verwachting van vele dezer Nederlanders, dat de ro mantiek, die in het onder grondsche werk zat, nog voort zal duren, moet geantwoord worden: Stopl Wij hebben het onschatbare voorrecht bevrijd te zijn van het slavenjuk. Dit legt de onmiddellijke verplich ting op ons om hard en nuch ter te midden der bestaande puinhoopen de eendracht te bewaren en te verstevigen en om te zorgen, door het ver richten van ons normale werk, dat wij zoo spoedig mogelijk bevredigende verhoudingen scheppen. Wij kunnen mede daardoor die gebieden van Ne derland die bevrijd géan wor den, de beste en snelste mate rieele en moreele steun geven'. De gemeenschap wil geen politieke partij worden. Zij wil slechts eraan meehelpen, dat Nederland worde en blijve een Staat in trouwe aanhankelijk heid aan ons geliefd Vorsten huis, waarin bovenal richt snoer zijn: Waarheid, Gerechtigheid en Naastenliefde, zooals deze in het Evangelie zijn gesteld. GEMEENSCHAP O.I.W. NEDERLAND. ONZE PLANNEN. Met groote voldoening consta- teeren wij de buitengewone waardeering en steundie ons blad bij z'n herrijzenis van alle zijden mag ondervinden. Wij stegen tot een oplaag als nooit tevoren. In Waalwijk KaatsheuvelSprang - Capelle Waspik, Drunen e.m.a. plaatsen is geen huis te vinden waar de Echoniet komt. Maar we weten hett daar. mee zijn we er niet en we zou den gaarne verder gaan, als we maar niet aan alle zijden zoo gehandicapt werden door papier-situatie, speciaal door ge brek aan gas, vervoergelegen- heid e.m.a. Niettemin ligt het in onze be doeling, zoodra maar eenigszins mogelijk, tweemaal per week te verschijnen en ten spoedigste uit te groeien tot een „ander- daag sch" nieuwsblad, dus drie maal per week uit te komen. Dat zijn onze voorloopige plannen; of die nog verder rei ken? Dat kunnen we op 't oo- cenblik nog niet zeggen, maar n el vragen we ieders blijvende belangstelling Kunnen wij niet de gebruike lijke wandkalender aanbieden, toch drukken wij een praclisch maandkalendertje af. Hiervan zijn eenige losse afdrukken aan ons bureau verkrijgbaar a 5 cent. Abonné's die zulks wenschtn, kunnen drie maanden vooruit betalen, n,l. fl.30 waarvoor kwitantie wordt afgegeven. Ver schijnen we later meermalen dan zal het bedrag woiden bij- gevorderd. Ten slotte bieden wij al onze lezers de beste wenschen voor 1945. belangen, zegt spreker, en het is ons voornemen om bij de ben voegde instanties met den mees ten klem aan te dringen op hoogere prijzen. Velen van vreezen na dezen oorlog weer armoede en een kommervol bestaan. Dat kén niet en dat még niet en wij zullen allesin het werk stellen om dat te voor komen. U op Uw beurt moet zich echter van Uwe verant woordelijkheid goed bewustzijn, Het is Uwe Christen-en Vader- landsche plicht om alles te doen tot behoud van de volkskracht. Onvaderlandsche dingen moe ten achterwege blijven. Vervolgens kwam spreker op 't onderwerp der melklevering. Spreaer ging hier uitvoerig op in en wees er op, dat zelfs door het te kort aan melk, kinderen beneden vier jaar, zieken en aanstaande moeders niet krijgen wat zij noodig hebben. De heer van Loon brengt uitdrukkelijk naar voren dat dit niet direct de schuld is van de boeren, maar dat allerlei omstandig heden daaraan medewerken, zooals gebrek aan krachtvoeder, mond- en klauwzeer, terwijl bovendien in deze maanden steeds een geringere melkgift te constateeren is. De moeilijk heden zijn dus groot en de burgers oordeelen en veroor- deelen maar al te vaak, zonder deze moeilijkbeden te kennen. Als de burgers zeggen dat de schuld ligt bij de boeren als er weinig of geen melk is, hebben ze ongelijk, ten minste gedeelte, lijk. Het is n.l een feit, dat, als alle boeren medewerken toch nog wel een flinke verbetering bereikt kan worden. Spreker toont dit met cijfers aan en doet daarom nogmaals een dringend beroep op allen om toch alle beschikbare melk te levtren. Dit is van enorm groot belang, waardoor iedere burger krijgt wat hem toekomt en aan zieken, kinderen en aanstaande moeders voorrang kan worden verleend. Er zal en moet een nieuwe maatschappij gebouwd worden: een Christelijke maat schappij. Wij, de R. v. M. V. zullen daarvoor vechten, maar wij vragen U: vecht gij voor het volk. Er staat onnoemelijk veel op het spel. Toont Uw gemeenschapsgeest en offerzin. Als U per koe één liter melk per dag meer levert, kan reeds in de behoeften vooraanstaan de moeders, kinderen en zieken worden voorzien. Dat kan, als U wilt en handelt als goede Christenen en ware Vaderlan ders. Vecht met ons mee voor de instandhouding van 't Ned. Volk; vecht voor Uw vader land I De gedachtenwisseling die hierop volgde, had een geani meerd en verhelderend verloop. Verklaring van de Raad voor Maatschappelijke Vernieu wing te Waalwijk. Om ieder misverstand te voor komen ten aanzien van zijn terrein van werkzaamheid en zijn ideële doelstelling, acht de Raad voor Maatschappelijke Vernieuwing, die gegroeid is uit de voormalige Voorlichtings dienst, het wenschelijk de vol gende vei klaring at te leggen. De Raad wil in nauw contact en samenwerking, zoowel met het gemeentebestuur als met het door Prof. Cobbenhage te Til burg gevormde Comilé voor Maatschappelijke Wederop bouw: 1e Negatief; GEEN EEN HEID en samenwerking be werkstelligen, die leidt tot een vervaging van religieuze pnn- ciepen op grond van ten mi nimum program noch tot een nivelleeiing van maat schappelijke standennoch een politieke richting of gedachte vertegenwoordigen ol propa- geeren. 2e Positief: door voorlich ting, advies en aandrang, steunend op de samenvatting van de zedenwet door Jezus Christus zelf gegeven in het Heilig Evangelie, bij de be staande instanties en organen eenerzijds en de bevolkings groepen anderzijds, trachten een oplossing te vinden in de concrete moeilijkbeden en nooden, zooals die zich bij de verschillende groepen der be volking uiten, om aldus door een uitwisseling van gedachten en door onderling overleg in een sfeer van vertrouwen te komen tot meer waardeering voor elkaar, tot een grootere samenwerking waarprincipieele verschillen niet aan de orde zijn en tot een hechte eenheid waar het gemeenschapsbelang dit eischt, met een eerlijke en bewuste eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging, om op deze wijze de weg te banen en de bereidheid te scheppen tot een grootere nationale een heid. als het oogenblik is ge komen, waarop geheel Neder land in vrije discussie overleg kan plegen. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN HELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker: Waalwljksche Stoomdrukkerij^Antoon Tlelen Kennummer 2483

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 1