OORLOGSNIEUWS Duitsche vorderingen in België Thans tot staan gebracht. De Duitschers rukken nog verder op, zij zijn 6 K.M. van Dinant bij de Maas waarbij ze Telle, Ciney en Grantville ver- overden. Ten Z.W. van Stavelot wordt hevig gevocüten* De Duit sche wiggen hebben zich ver- eenigd waardoor de positie van de Amerikanen bij St. Vith be moeilijkt wordt. In de Noorde lijke flank hebben de Ameri kanen eenig terrein verloren. Ten Westen van Echternach hebben ze daarentegen weer eenig terrein gewonnen. Maan dagmiddag waren de Duitschers in de Ardennen doorgedrongen tot Gellis. ongeveer 6 K.M. ten Oosten van Dinant en van de Maas. Rochefort ging voor de Amerikanen verloren. De ge allieerde luchtmacht was ook gisteren weer actief boven het front Er zijn weer 40U0 vluchten boven de Ardennen en de Duit sche toevoercentra gemaakt. Hierbij verloren de Duitschers veel materiaal. Het Duitsche slagveld raakt nu geïsoleerd van het achterland. Er zijn reeds teekenen dat de meest vooruit geschoven posten gebrek krij gen aan brandstoffen. De sneeuw maakt het de Duitschers onmogelijk te camoufleeren. Zij kunnen zich slechts bij groepjes van 25 conceDtreeren. Eisenhower heeft verklaard dat dit grootste Duitsche waagstuk in de grootste Duitsche neder, laag zal veranderen. Bij Bas- togne worden de Amerikaan- sche legers fel aangevallen, maarzij houden stand. Andere troepen rukken reeds naar deze stad op. De druk van de Amerikanen op de Zuidelijke flank wordt steeds grooter. Hier werden eenige dorpjes veroverd en veel krijgsgevangenen ge maakt. Bij Straatsburg slaagden de Duitschers er in op drie plaatsen de Rijn over te steken en een klein bruggehoofd te vormen. Aan het Oostfront is Boeda pest nu geheel door de Russen omsingeld. Er werden 15000 Duitschers gedood en 1500 krijgsgevangenen gemaakt. Aan het grensgebied van Tsjecho- Slowakije Hongarije blijven de Russen vorderingen maken. De Japanners trachten hun troepen te Birma met anderen in verbinding te brengen, wat hun niet gelukt. Er worden nieuwe vorderingen gemaakt bij Jehoe, 10 km. ten N.W. van Mandolé. De veldtocht op het eiland Leythe is ten einde. De laatste oritsnappingshaven is ingenomen. In het geheel heb ben de Japanners 113.000 man verloren, de Amerikanen 8000 man. Herr. Ned. De laatste berichten mel den, dat de geallieerde troepen, die thans op Bastogne aanruk ken, contact hebben gemaakt met de troepen in de stad. De bedreiging van de smalle Duit' sche wig is daardoor grooter geworden. De algemeene con clusie was gisteren, dat de geallieerden overal rond de Duitsche wig hun positiescon- solideeren en hun krachten verzamelen. De Duitschers worden nog zeer sterk geacht en zullen zeker nog in staat zijn meerdere uitvallen te onder nemen. Min. president Pierlot heeft gisteren in het Belgische Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat hem van geallieerde zijde was medegedeeld dat de toestand in België nu volkomen onder controle van de geallieer de troepen is. Oorlogscorres pondenten zijn van meening, dat von Runstedt het grootste gedeelte van zijn reserves reeds heeft gebruikt. Het is nu zeker dat zij gebruik maken van twee pantserlegers en in totaal 20 divisies in den strijd hebben. Er was verhoogde patrouille activiteit aan de Maas ten Noorden van Tilburg. Een bijeenkomst Churchill—Roosevelt—Stalin De conferentie in Athene is voor onbepaalden tijd verdaagd. Van te voren was overeen stemming bereikt over een in te stellen regentschap, maar toen de Elas een lijst met eischen indiende, ontstond er verschil van meening en ver schillende afgevaardigden ver lieten de vergadering. Churchill verklaarde dat de Grieksche kwestie zou worden besproken op een bijeenkomst welke binnen afzienbaren tijd plaats zou hebben tusschen Roosevelt, Stalin en hemzelf. Indien de Grieken zelf niet tot overeen stemming kunnen komen, zal een internationale commissie worden ingesteld. He. Ned. Fransch Russisch bondgenootschap. Tusschen de regeeringen van Frankrijk en Rusland is een bondgenootschap tot stand ge komen. De voornaamstepunten zijn: Beide partijen verbinden zich den strijd zijde aan zijde voort te zetten, tot de overwinning is behaald. Zij zullen geen afzonderlijken vrede of wapenstilstand sluiten met het nationaal-socialistische Duitschland, noch met welke macht ook in Duitschland. Beide partijen verbinden zich om na den oorlog alle maat- regelen te nemen om een nieuwe bedreiging te voorkomen. Na den oorlog zullen beide partijen elkaar alle mogelijke economische hulp verleenen tot wederopbouw en daardoor tot de welvaart van de geheele wereld bij te dragen. Het verdrag is in Londen met algemeene instemming be groet. DE VOEDSELPOSITIE IN BEVRIJD NEDERLAND. (door Arnold Vas Dias Anep- Aneta's Oorlogscorrespondent.) Door het wederom in ge bruik nemen van de haven van Antwerpen, het herstel van de verbindingen tusschen Ant werpen en Nederland en de steeds betere organisatie van het verkeer in Nederland zelf valt er in de bevrijde gebieden een voortdurende verbetering te bespeuren in de voedsel voorziening. Terwijl het aantal toegewezen calorieën gedurende November gedaald was tot het allerlaagste peil, nl. tot minder dan 900 calorieën per persoon en per dag, bleek het thans mogelijk te zijn voor December een voe dingswaarde vast te stellen vao 1600 calorieën, welk getal iets hooger is dan het gemiddelde rantsoen tijdens de Duitsche bezetting. Bij de vaststelling van de rantsoenen voor Januari a.s. gaat men uit van een minimum gemiddelde van 1800 calorieën, welk aantal zoo mogelijk op 2000 zal worden gebracht, in dien de militaire toestand dit toelaat. Zij, die zwaren arbeid verrichten en kinderen zullen extra rantsoenen ontvangen. Geleidelijke verbetering door gestadige aanvoer Sedert begin December ko men in bevrijd Nederland re gelmatig treinen met voedsel aan. Zij brengen vleesch, visch, melk in blik, chocolade, koffie en andere levensmiddelen. Te gelijkertijd kwam er een ver betering in de distributie van plaatselijke producten, zooals groenten, fruit en gedroogde erwten en boonen. Het is thans merkbaar dat door de ruimere aanvoer de soepelheid is ver kregen, die noodig is voor het vlot werken van de distributie. Deze verbetering in den aan- voer is tot stand gebracht door de gezamenlijke inspanning van alle betrokkenen het gealli eerde opperbevel, bet9deAme- rikaansche leger, de 2 Iste leger groep, omvattende het tweede Britsche leger en het eerste Canadeesche leger, de Britsche en Amerikaansche autoriteiten belast met den aanvoer, de Shaef-Missie in Nederland, het Nederlandsch Militair Gezag en de Burgerlijke Autoriteiten, die zorgdragen voor aanvoer en transport. Op de achterzijde van dit blad vinden onze lezers 'n kalendertje voor 1945 Monument Burgemeester Moonen. c s. Nu de belangstelling in ons initiatief blijkbaar groeit, een aan gelegenheid die ons Waalwijkers, zoozeer ter harte gaat, willen wij zeggen dat het in onze bedoeling ligt onze kolommen voor dit doel te blijven openstellen. Wij zijn er zeker van dat deze lijst mettertijd tot een bedrag zal uitgroeien, dat ons in staat stelt iets daar te stellen, de te eeren personen en Waalwijk waardig. Wij zullen t.z.t. deze gelden overdragen aan een eventueel op te richten comité of aan eene vereeniging die deze eervolle zaak aan zich trekt, maar dat is iets voor later zorg. Groenten voorziening. Naar wij vernemen is dezer dagen in Waalwijk een verga dering gehouden van vertegen woordigers der groentenhande- laren met een vertegenwoor diger der Bedrijfschap. Besloten werd dat een Plaatselijk Ver koopkantoor gevestigd wordt te Waalwijk, met als leider de heer J. M. Smetsers, Baard- wijkschestraat 14. Deze is belast met den aankoop voor en be voorrading v.d. groentenhande- laren, die op hun beurt aan de bij hen ingeschreven klanten een evenredig deel van den aanvoer zullen distribueeren. Deze regeling geldt voor alle gemeenten van den distributie kring. De klanten zijn verplicht zich een vaste leverancier te kiezen. De heer M. v. d. Wiel, Torenstraat 26 Drunen is als sub-leider aangewezen. De be voorrading vangt aan begin Januari en zoo mogen wij een goede distributie tegemoet zien Ook bestaat de mogelijkheid dat spoedig sinaasappelen wor den aangevoerd. Raad van Arbeid. Voortaan zal de vertegen woordiger van den RAAD VAN ARBEID te 's-Hertogenbosch zitting houden op het Raadhuis in de Gemeente Waalwijk, vs-Woensdagsmorgens van 10 tot 1 2.30 uur. Zij, die meenen in aanmer king te komen voor uitkeering krachtens de Ongevallen- en Ziektewet of Invaliditeitswet, kunnen zich tot dezen ver tegenwoordiger wenden om inlichtingen. Men gelieve daar bij echter steeds de noodige bewijsstukken ter overlegging mede te brengen. DRUNEN. Pater Verschure O.P. twaalf en een half jaar Priester. Den 6den Januari a s. viert Pater A. Verschure de Prefect van bet St. Dominicus-College te Drunen, zijn koperen Pries terfeest. Aanvankelijk opgeleid tot electrotechnisch ingenieur aan de Hoogeschool in Delft, vernam hij gedurende zijn stu die Gods roepstem tot een ver hevener ideaal, het Priester- apostolaat in de Orde der Do minicanen, en hij aarzelde niet die stem te volgen. Na zijn Priesterwijding den 6den Juli 1932 belastte zijn Overheid hem met het onderricht in de wis- en natuurkunde aan het St. Dominicus-College te Nijmegen. Daar deed hij zich kennen als een uitmuntend paedagoog, daar vond hij rijke gelegenheid zijn vroeger verworven tecb- nische kennis en vaardigheid in practijk te brengen. Toen de oorlog het St Do minicus-College uit Nijmegen verdreef en een deel hiervan in Drunen een gastvrij onthaal vond, was hetgeen wonder,dat Pater Verschure, de docent en de technicus, belast werd met de leiding van de afdeeling in Drunen. Slechts ingewijden kunnen weten, welke moeilijk heden overwonnen moesten worden om 't „Meisjesklooster" voor onderwijs en huisvesting van een dertigtal jongens in te richten. Maar Pater Verschure schuwde geen enkëleinspanning om de hem gegeven opdracht te volbrengen. Na als leeraar zijn lessen gegeven te hebben, ging de technicus aan den ar beid en verwisselde hij pen en krijt voor hamer en nijptang om het verblijf in Drunen voor allen zoo vruchtbaar en geriefe lijk mogelijk te maken. De inwoners van Drunen kennen hem dan ook even goed in zijn blauwe werkjas als in zijn blank habijt, en degenen, die hem verlangden te spreken vonden hem even dikwijls in kelder, keuken of op het dak als in zijn studeerkamer achter zijn boeken. Pater Verschure is daardoor volkomen geslaagd in zijn moeilijke taak, hetgeen door allen, leeraren en leer lingen, dankbaar wordt erkend. Als geboren Brabanter wist hij gemakkelijk een weg te vinden tot zijn nieuwe mede burgers, wier medewerking zoo noodzakelijk was en die hem zoo gul geboden werd. Pater Verschure roemt nog altijd vol erkentelijkheid de daadwerke lijke belangstelling van zijn tal rijke nieuwe vrienden en ge durende de angstige oogenblik- ken der bevrijding, was hij meer bezorgd om het leven en bezit van „die goede menschen in Drunen" als om zijn eigen wel zijn. We weten dan ook, dat we in den geest van zijn talrijke vrienden in Drunen handelen, wanneer wij hem nog talrijke jaren van vruchtbare aposto lische werkzaamheid toewen- scben, waarin zijn groote gaven onder Gods zegen tot nog rijker ontplooiing mogen komen. VLIJMEN. De bewoners van den Vlij- menschen Dijk zijn vorige week Donderdag zwaar door het oorlogsgeweld getroffen. De onmeedoogende Duitsche oor logvoering, die alle middelen te baat neemt ook de meest onmenschelijkeeischteonder de onschuldige burgerbevolking hier weer 14 dooden, terwijl een groot aantal gewonden naar het ziekenhuis te 'sBosch moest worden overgebracht De materieele schade is eveneens aanzienlijk. DE TOESTAND IN EN OM HEUSDEN. HEUSDEN. Nog steeds blij ven de projectielen in Heusden en zijn omgeving vallen en vindt er geregeld een hevig artillerie duel plaats. Vorige weeksloegen verscheidene granaten in de omgeving van de Vischmarkt, waarbij een drietal personen verwondingen opliepen. Het waren de heeren Gielens, F. Gijselhart en L. Wassen. Zij werden naar het Ziekenhuis te 's-Bosch vervoerd, waar de 21-jarige F. Gijselhart kort na aankomst overleed. De verwon dingen van de beide anderen bleken gelukkig van minder ernstigen aard. Den volgenden dag opnieuw inslaande granaten waarvan een terecht kwam tegen de brokstukken van de protestantsche kerk. Stukken granaat van 14'/2 pond werden later gevonden. Een der brok stukken vloog over den muur der v.m. begraafplaats in de woning van J. D. Bax, die in de keuken vertoevende, aan zijn been werd gewond. Hij werd overgebracht naar 's-Bosch, waar zijn verwonding gelukkig niet van zoo ernstigen aard bleek te zijn als aanvankelijk werd gevreesd. Tal van wonin gen liepen weer belangrijke schade op, o.a. de woningen van de heeren v. d. Ven, v. Diggelen en de Wit aan de Wijksche straat, F. v. Diem aan de Putterstraat en L. v. Hooff bij de Wijksche poort en de schuur van J. van Laarhoven aan de Gasthuisstraat. Tal van projectielen kwamen ook in Herpt, Oud-Heusden en Hees been terecht, waar eveneens verscheidene woningen ernstige sehade opliepen. Zaterdag 16 Dec. wederom beschieting waarbij het Hotel »Het Wapen van Amsterdam" schade opliep, evenals de tegen over gelegen woningen aan de Wijksche straat. Zondag 17 Dec. opDieuw granaten en inslagen in de Drie Trompettersstraat en Wijksche straat, gevolg beschadigde hui zen en lichte verwonding van de echtgenoote van A. v. Sint- truijen. Maandag granaten en beschadiging van woningen. Dinsdag opnieuw granaten doch met treuriger gevolgen. Bij den eersten inslag zocht iedereen eenveiligeschuilplaats, zoo ook de familie Wolven- sperger. Nabij de schuilplaats gekomen sloeg een projectiel te midden van dit gezin uiteen, doodde onmiddelijk de 16-jarige dochter en 12-jarigen zoon als mede een jong kindje van den zoon van de familie. De echt genote van den zoon,die daags tevoren pas in Heusden was gekomen, werd zwaar gewond, zoodat voor haar leven werd gevreesd. Bovendien liepen nog een drietal personen minder ernstige verwondingen op. Het gevolg van deze voort durende beschieting is geweest, dat het aantal personen dat de gemeente verlaat nog steeds stijgt. Geschat wordt dat de helft der bevolking naar elders is geëvacueerd. Reeds een week voor de bevrijding was Heusden van electrisch licht verstoken. Met het gemis van water en gas, beteekende dit groot ongerief. Zaterdagavond 16 Dec. werd de gemeente, zij het dan ook in beperkten omvang, weer van stroom voorzien. Ieder gezin mag 1.50 Watt per dag gebrui ken. zij die ^nachts in een schuilkelder buiten hun woning verblijven, mogen 50 Watt ge bruiken. Deze eerste stap op den weg tot verbetering werd door de bevolking met vreugde be groet. Deze voorziening is uitslui tend te danken aan de activiteit en de bemoeiingen van den heer v. Bergen Henegouwen en zijn personeel. Zij moesten daarvoor zeer groote en ernstige moeilijk heden overwinnen, moeilijk heden waaraan vaak levensge vaar was verbonden. Een woord van lof en hulde aan deze personen is dan ook zeker niet misplaatst. Dinsdagmiddag werd de jeugd van Heusden door de geallieerde troepen een kerst feest bereid. Met vrachtwagens werden zij naar Drunen ver voerd, alwaar zij in een ruim gebouw op allerlei lekkers wer den onthaald. Een paar leuke filmpjes werden vertoond en de kinderen ontvingen zeer fraaie cadeautjes. Dankbaar gestemd tegenover de royale militairen, die dit alles geheel vrijwillig voor dit doel hadden verzameld, werd de terugtocht aanvaard. SPRANG. Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers bij deGeref. Kerk alhier werden gekozen: in de vacatures Wachtels van den Berg en R Hofman voor ou. derling resp. de heeren W. M. Dalmaijer en J. A. Verdoorn en in de vacature M. van Beek voor diaken de heer J.v. Vugt. Met dankbaarheid en groote voldoening kunnen we melden dat voor onzegemeente, na een achttal weken van elec trisch licht verstoken te zijn geweest, de lichtlooze avonden thans weer tot het verleden bebooren. Dank zij de mede werking der N.V. „De Amstel*' te Waalwijk, wordt onze ge meente sinds enkele dagen weer van electrische verlichtingvoor- zien, wat door de ingezetenen vooral met de Kerstdagen zeer op prijs werd gesteld. Men wordt aangeraden in het alge meen belang echter uiterst spaarzaam te zijn met het gebruik van electrische stroom, daar de verstrekking van elec trisch licht voor onzegemeente met zeer veel moeilijkheden gepaard gaat en er dus een strenge controle op het verbruik zal moeten worden toegepast, SPRANG—CAPELLE. Op Vrijdag 22 Dec. vond in Café van Dijk aan 't Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle een leden vergadering plaats van de Coöp. Zuivelfabriek „De Toekomst". Als gasten waren aanwezig de heeren Wachtels v. d. Berg en Piet van Loon, van den Raad voor Maatschappelijke Vernieu wing te Waalwijk. Na opening door den voor zitter, dhr. van Beek, en voor lezing van de notulen, verkreeg dhr. Wachtels van den Berg het woord. Spreker schetste de omkee ring van alle waarden onder invloed van de infectie door de nazi's. Met klem waar schuwde hij tegen verschillende afgoden, zooals daar zijn: stof- vergoding, de geldgod, egoïsme, hoogmoed,zelfgenoegzaamheid, winstbejag e.d. Mannen, houdt geen vacantie met de 10 gebo den. Bedrag vorig nummer f 1650,00 M. f 2.50 Personeel Arbeidsbureau f 25. Totaal f 1677.50 i

Echo van het Zuiden | 1944 | | pagina 2