i i WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT DE TAAK VAN HET ONDERWIJS. UIT DE PERS. 5 JANUARI 1945 Prijs per nummer 10 cent 68e JAARGANG No. 1 Onze waardeering voor het onderwijs in het verleden, kan niet groot genoeg zija en vooral in de moeilijke bezettingsjaren verdiende de houding van het onderwijs personeel niets dan lot'. Uit neemt echter niet weg, dat te weinig gedaan werd, om onze jongens en meisjes eerbied en liefde voor ons volk en vaderland bij te Drengen. Men bezinde zich te weinig op de werkelijkheid en verdiepte zich te veel in een ver en romantisch verleden, zonder daarbij op de eerste plaats het oog gericht te houden op de toekomst, waarin de jeugd toch leven moest. Men bracht haar te weinig werke lijkheidszin bij, met het gevolg, dat door onze jeugd maar al te vaak smalend werd gesproken, over zaken, die met onze nationale eer in nauw verband stonden. Meer nog dan in het verleden, zal het onderwijs in de toekomst daarom gericht moeten zijn op versterking van het nationale bewustzijn. Dit geldt niet alleen voor het lagere, maar ook en in niet geringere mate voor het hoogere onderwijs. Dit is een moeilijke en verant woordelijke, maar tevens een mooie taak. Moeilijk,omdat de jeugd weer opgericht zal moeten worden uit een peiiode van diepe in zinking, waarin zij door de omstandigheden onvermijdelijk moest geraken. Een periode, waarin de eerbied voor het gezag verloren ging, de gezinnen werden ontwricht en normale verhoudingen niet meer beston den Het ontvankelijke jeugdige gemoed ondervond daarvan de gevolgen en werd bovendien nog vergiftigd door een geraffineer de propaganda, die de psycho logische mogelijkheden tot het uiterste had uitgebuit. Verantwoordelijk is die taak, omdat onze jongens en meisjes de dragers zullen zijn van een nieuwe toekomst en het daarom van hen zal afhangen, of wij weer een eervolle plaats in de rij der volkeren zullen kunnen innemen Die verantwoordelijke taak, is daarom tevens een mooie, want als zij goed wordt opgenomen en nageleeld, zal ons toekomstige Nederland de vruchten ervan plukken en dit moet voor onze onderwijzers een stimulans zijn, hun uiterste best te doen. Zij zullen de jeugd moeten doordringen van de groote waarde der vrijheid en bij haar bij voortduring de paraatheid moeten opwekken, om steeds voor de eer en het welzijn van onze nationale zaak op de bres te kunnen staan. Men kan daarbij niet volstaan met een dorre theorie over geschiedenis en aardrijkskunde, maar men moet met voorbeelden uit de praktijk zij liggen thans voor het grijpen aantoonen, dat alleen in een onafhankelijk en vrij land, het leven waard is geleefd te worden. Men moet de jeugd opofferings gezindheid bijbrengen, zoodat zij weet dat alles plaats moet maken voor de belangen van het vaderland, wanneer ditgeeischt wórdt. Ook haar bewust doen zijn van het voorrecht, dat zij zich Neder landers mogen noemen en haar duidelijk maken, waarom dit zulk een groot voorrecht is. Haar overtuigen van haargroote taak en van haar verantwoor delijkheid voor de toekomst van ons volkdat zij alleen beslissen kan of onze toekomst een eervolle zal zijn, of dat wij ons met een tweede plaats te vreden moeten stellen. Daarbij zal ook aan de licha melijke opvoeding, de grootst mogelijke aandacht moeten worden besteed. Men zal daar mede niet knnnen volstaan met wat pietluttig armen- en beenen- gezwaai, maar deze opvoeding zal er doelbewust op gericht moeten zijn, een krachtiger en gezonder volk te scheppen, waarbij een groote achterstand vooral in deze oorlogsjaren ontstaan moet worden in gehaald. Zoo zal in ons onderwijs wel een en ander veranderd moeten worden. Wij willen niet de vervlakking van een duitsch opvoedsysteem met zijn staats- vergoding, noch de uitschake ling van het individu, maar een fier bewustzijn van eigen waarde en kracht, met erken ning van en respect voor de rechten van anderen. Slechts wanneer onze jeugd in die richting geleid wordt, waar bij gestreefd moet worden naar een zoo groot mogelijke har monie met de godsdienstige- en gezinsopvoeding, zullen wij ons in de toekomst kunnen verheugen in een werkelijk gezond, fier en krachtig volk, dat ook de geestelijke eigen schappen bezit om voor zijne rechten te strijden. DE ELEKTRICITEITSVOORZIENING. |JJ[JHet Eindhovensch Dagblad, Eindhoven. Nederland heeft in de naaste toeKomst behoefte aan uiterst bekwame lieden, die natuurlijk goede vaderlanders moeten zijn, doch die niet juist allen deel behoefden uitte ma ken van de ondergrondsche beweging. Het dagblad haalt de radiorede van Mr. van Heuven Goedhardt aan, waarin dez^ de meening uit dat de vernieu wingselementen niet uitsluitend in de illegaliteit liggen. Na een aanval gedaan te hebben op lichamen en personen, die zich tijdens de bezetting niet correct gedragen hebben en thans weer het hoofd opsteken, merkt het blad op: „Er is hier een groote onverschilligheid bij officieele instanties ten opzichte van voortreffelijke vaderlanders, waarvan de gladde jongens profiteeren, die onder alle om standigheden uitnemend voor zichzelf weten te zorgen en zich thans weer naar voren dringen met een vrijmoedigheid, waar op hun verleden tijdens de be zetting hun niet het minste recht geeft." Er bestaat een groot gevaar dat de goede vaderlanders veronachtzaamd worden, omdat hun onbaat zuchtigheid hen tevens beschei den maakt. „Het wordt tijd d.ff 'n dergelijke veronachtzaming plaats maakt voor waardeering, teneinde onbillijkheden te voor komen." De GelderlanderNijmegen. Het dagblad is van oordeel dat de houding van den bezetter werkgever en werknemer veel dichter bij elkaar gebracht heeft. Mits herschapen tot een groote en hechte eenheid, zul len deze groepeeringen den grondslag leggen voor de ver nieuwde maatschappij. Hel tijdstip is aangebroken om onze economie grondig te ver vormen en speciaal de juiste verhouding te bepalen tusschen de beide hoofdelementen in het productieproces, namelijk ka pitaal en arbeid. „De oude economie heeft volkomen ge faald, zoo schrijft het blad, haar laatste vruchten waren werkloosheid, die de maat schappij ondermijnde, en een wereldoorlog, die de destructie voltooide.'1 De Vrije Zeeuw, Middelburg. Onder het hoofd De Regeering en haar moeilijkheden" schrijft het blad o.a.: „Het winnen van den oorlog behoort het voor naamste doel te zijn van onze regeering, zoolang nog een deel van het Koninkrijk door den vijand bezet is. Wij mogen Zooals alles, heeft ook de bevrijding zijn schaduwzijden. En dit is zeker waar, al was het alleen maar in letterlijken zin, wanneer het gaat om de electriciteitsvoorziening. Het ergste heeft de distributie in Noord Brabant wel geleden. Hier werd, zooals bekend, het grootste deel der provincie van electriciteit voorzien door de centrale te Geertruiden berg, waar een vermogen van 125.000 Kilowatt kon walden opgewekt. Verder leverde de centrale van het G. E.B. te Tilburg in nor male tijden ook een aanzienlijk aandeel in de electi iciteitsbe- hoefte, n.l. 38 000 kilowatt. Van dit totale vermogen van 163.000 kilowatt, dat voor den aftocht der Duitschers, aan Noord- Brabant ter beschikking stond, is thans, tengevolge van de ver nielingen die deze laatsten bij hun vertrek aanrichtten nog.,.. 2.000 Kw. over. Het is duidelijk dat hiermee niet veel kon worden uitgericht, temeer, daar hetringnet,dat de verschillende centrales onder ling verbindt, op niet minder dan 1200 plaatsen kapot is. Voordat men er in slagen zal Geertruidenberg weer eenigs- zins op gang te krijgen, zullen er minstens een maand of zes verloopen en het zal dan nog de vraag zijn of voldoende kolen zullen kunnen worden aan- gevoeni. Mei» heeft dus onmiddellijk gezocht naar andere mogelijk heden, om althans in de meest dringende behoef ten te voorzien. De eenigste oplossing die daar voor te vinden was, bestond in de inschakeling van tallooze kleine locale centrales, zooals die o.a. bij particuliere indus trieën worden aangetroffen, waarvan de opgewekte stroom door het laagspanningskabelnet kan worden verdeeld. Op het oogenblik zijn er 38vanderge- tijke „provisoria" in bedrijf; tezamen wekken zij echter niet meer dan 10 tot 12.000 kilowatt op. Het rendement van derge lijke kleine centrales is naar verhouding ongunstig, d. w. z. hel kolenverbruik van allen te zamen is zelfs meer dan het verbruik van de groote centrale in Geertruidenberg destijds. Gegeven al deze omstandig heden, zoowel het kleine beschikbare vermogen van de centrales, als het overmatige kolenverbruik, was en is een echter in dit opzicht het volste vertrouwen in onze regeering hebben, dat zij onze belangen bij onze bondgenooten zal be pleiten en voorstaan. Ook zal zij zeker niet nalaten alles te doen wat in haar vermogen ligt, om onzen nood te ver lichten. VeritasMaastricht, zegt dat de nieuwetribunalen in Holland zonder veel geestdrift ontvan gen zijn. Het ligt nu een keer niet in den Nederlandschen volksaard om zelf recht te spreken. Het blad hoopt dat er met de instelling eenige voort varendheid betracht zal wor den ten einde het langzaam maar zeker 't gezag uithollen de gevoel van rechtsonzeker heid weg te nemen en weer te vervangen door het onbeperkte vertrouwen in de rechterlijke macht. De Vrije ZeeuwMiddelburg. Het is beschamend te zien hoe de Engelsche soldaten den ge- heelen dag doorwerken om on. ze beschadigde weggedeelten weer bruikbaar te maken, ter wijl de Hollanders er met hun handen in hun zakken bij staan te kijken. De openbare instanties dienen telkens op roepen te doen om werkkrach ten arbeid van openbaar nut te doen verrichten. „Er mogen thans geen werklooze mannen in bevrijd Nederland rondloo- penl'' Losse Berichten. strenge rantsoeneering van het electriciteitsverbruik onvermij delijk. Hier geldt met recht, dat veie kleintjes één groote maken men zal zich moeten schikken in deze alleronaangenaamste toestand, wil het systeem niet spaak loopen. Ook voor de industrieën, voor welke feitelijk in de eerste plaats stroom onontbeerlijk is, is een rantsoeneeringsplan opgesteld. Zij zijn door de Geallieerde Legerleiding in samenwerking met het College van Algemeene Commissarissen voor Land bouw, Handel en Nijverheid in groepen ingedeeld overeenkom stig het belang, dat zij hebben voor de oorlogsvoering en de dekking van de meest dringende behoeften van de burgerbe volking. De eisch om zoo zuinig mo gelijk met de kolen voorraad om te springen maakt het noodig dat men zich ook in Limburg en Zeeland aan de rantsoenee- ringsbepalingen houden moet. lntusschen wordt er hard gewerkt om verbindingen met andere energiebronnen tot stand te brengen. Daartoe is men bezig hoogspanningslijnen aan te leggen, deels met eigen mate riaal en werkkrachten, deels met hulp van de 21ste leger groep. Bijzondere hulp biedt in dezen ook Belgiëniet alleen dat Belgische werkkrachten medehelpen aan het bouwen van deze hoogspanningslijnen, doch ook tracht men ons, voor zoover mogelijk, van uit België te voorzien van nieuwe machi nes en ander belangrijk mate riaal om de vernielde installa ties te vervangen. („Commentaar"). OORLOGSNIEUWS/ West front. Aan het front in België zijn de Duitsche tegenaanvallen thans definitief tot staan ge bracht en hebben de geallieerde het initiatief weer volkomen in handen. „Herr. Ned." meldt dat het 3e Amerikaansche leger goede vorderingen maakt in het gebied tusschen Rochefort en St. Hubert en daar reeds 15 km, zijn opgerukt. Rochefort is genomen. St. Hubert is bijna bereikt. De Duitschers hebben een tegenaanval gedaan in de Rijnpaltz, waarbij zij eenige vorderingen maakten. De druk is daar grooter geworden. Wizenburg wordtdoorDuitsche artillerie bestookt. Verdere vor deringen werden echter niet gemaakt, hoewel er meer be drijvigheid heerscht dan ge wone patrouilleactiviteit. Luchtfront: Er heerscht weer een buiten gewone aciiviteit in de lucht, zoowel van geallieerde als van Duitsche zijde. De geallieerde luchtmacht heeft doelen ge bombardeerd, vanaf Zuid-Hol land in het Noorden tot de Rijnvallei in het Zuiden. Voor de 4e maal hebben ze een aan val gedaan op het Dortmund- Eemskanaal. De Duitschers hadden juist weer de schade hersteld. De sluizen zijn nu opnieuw buiten werkinggesteld. Ze hebben ook aanvallen ge daan op spoorwegcentra achter het front, terwijl Neurenberg, Ludwigshaven en Berlijn weer werden aangevallen. De Ge allieerden hebben 188 Duitsche jagers neergeschoten. Dit is het hoogste cijfer sinds September 1940. De Geallieerden hebben daar ook luchtaanvallen gedaan op verbindingslijnen achter het front. Zondag deden 500 vliegtuigen van de Lüftwaffe een verras sende aanval op vliegvelden in Nederland en België. Deze werd geheel afgeslagen en de Duit. schers verloren hierbij 125 vliegtuigen. Oostfront De strijd om Boedapest is nu (Ontleend aan Anep-Aneta.) H. M. de Koningin heeft den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet tot Haar Volk gericht in Neder land en in Oost-en West-lndië. De min.-president Gerbrandi sprak een hoogst belangwek kende rede uit; de militaire commandant in bet bevrijde gebied, zoowel alsdecomman- deerende generaal der geallieer de missie hebben tot de Neder landers hartelijke wenschen gesproken, maar ook aange maand tot krachtig mee- en samenwerken. Een der meest krachtige, positieve en belangwekkende speechen dezer dagen gaf ons de „Rotterdammer" in zijn Oude- jaarsrede op Zondagavond. De vrijheidszender „Herrijzend Nederland" heeft ons 'n prach tig verzorgd Kerstmis-, Oude en Nieuwjaarsprogramma be zorgd. 4 Omtrent de zending levens middelen, welke op initiatief van den gemeenteraad van Bazel van Zwitserland naar bevrijd Nederland is gezonden, kan nader worden gemeld, dat o.a. verzonden zijn geconden- ceerde melk, kaas, vleesch in blik, soep in blik, gedroogde erwten, aardappelen en brood, dat langen tijd kan worden bewaard. Voorts worden 1700 kilogram medicamenten afge zonden, die voor een gedeelte geschonken waren door de Zwitsersche pharmaceutische fabriek Hoffman Laroche, ter wijl de rest was aangekocht door de Nederlandsche regee ring. t In Walcheren zijn nog aan wezig 3000 paarden en 9000 stuks rundvee. Tengevolge van de overstroomingen zijn 4000 van dit totale aantal in gevaar, doch gehoopt wordt dat het meerendeel door de evacuatie die nu voortgang vindt, zal kunnen worden gered. In West.Zeeuwsch Vlaanderen zijn van de 2500 paarden 1000 verloren gegaan. Van de 2330 koeien gingen 930 verloren, terwijl 40°/o van het jongvee omkwam. Van de boerderijen in deze streek werden 20 °/0 geheel ver nield, 15 °/o zwaar beschadigd en 10°/o Echt beschadigd. in zijn laatste phase. Boeda is bijna geheel van Duitschers gezuiverd, Daar werden ge vechten geleverd op groote schaal. In het gedeelte Pest werden weer 200huizenblokken veroverd. 50 km. ten Westen van Budapest hebben de Duit schers een krachtige tegenaanval ingezet. In Budapest zijn nog 2 mil- lioen burgers, die ontzettende ontberingen lijden, zij mogen echter niet uit de stad. In Tsjecho-Slowakije naderen de Russen Lucenec, op 5 K.M. Ook de opmarsch naar de Oostenrijksche grens duurt voort. Verre Oosten; De Amerikanen hebben een luchtaanval gedaan op de Luzon eilanden. Athene Generaal Postiratz is belast met de vorming van een nieuw kabinet. Koning Georg heeft een telegram aan de Premier van Polen gericht. De regeering zal de zaak blijven behartigen. Rusland moet zijn bouding tegenover Polen wijzigen. In Washington verklaart men dat ze alleen de Poolsche re geering in Londen zal blijven erkennen, Herr. Ned. 1/ H DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN HELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN OUNGEN Drukker: WaalwIJksche StoomdrukkerijAntoon Tlelen Kennummer2483 j

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1