Oudejaarsboodschap van Minister Gerbrandy. Nieuws uit Kaatsheuvel JSl Landgenooten, De zorgen en noden van 1944 hoeven ons geen oogenblik te doen vergeten dat het oorlogs. tooneel geheel veranderd is. De zuivering van het Russisch grondgebied, waar de Gestapoe zoo afschuwelijk had huisge houden werd voltooid 1 Januari 1944 stonden we nog voor Cassino en thans is Italië voor 2/3 gereinigd. Het onderzeeboot gevaar werd het geheele jaar door beteugeld, de slagkruiser de Tirpitz ging ten onder. De duivelsche opzet om de generale staf der geallieerden de knieën zwak te maken is niet gelukt. De campagne Oost Europa leidde niet alleen tot de om zwaai van Roemenië, het terug krabbelen van Bulgarije de bevrijding van meer dan de helft van JoegoSlavië en Grie kenland, maar bracht de Roode legers die ook reeds op Pruisisch grondgebied staan, tot in het hart van Budapest. In het verre Oosten leed Japan onder de zware veldtocht in Birma, ook de troepen van generaal Mac- Arthur op de Philippijnen maken goede vorderiagen. Overal werden groote sprongen voorwaarts gedaan en leidden tot de laatste sprong naar den vijand. Voor die vijand ging het gepaard met een innerlijke ontbinding. Deskundigen in Duitschland wisten dat de oor log reeds verloren was; toch moest de Duitsche propaganda zoo opgepoetst worden, omdat niemand meer gelooft dat de Führer nog führt. Boven alle wapenfeiten staat het feit dat de troepen onder leiding van generaal Eisenhauer de sprong gewaagd hebben naar het vaste land van Europa. Gewaagd ja, dat was die sprong in de oogen van het Duitsche volk, niet ge waagd, maar uitstekend voor. bereid en berekend, door Chur. chill, Roosevelt en Eisenhauer- HET MARTELKAMP VUCHT. De New York Times heeft in een hoofdartikel het volgende commentaar gegeven op de ge publiceerde foto's van het con centratiekamp te Vught: »Het vermogen van de men- schelijke geest om nieuwe in drukken te verwerken van de verschrikkingen van de Duit sche bezetting is afgenomen door de voortdurende herhaling van dergelijke feiten. Maar de tijd verzacht niet de smart van hen, wier vrienden door de poorten van Vught zijn gegaan, noch vermindert hij de misdaden van hen, die achter de poorten begeerig op slacht offers wachtten. Wij hebben deze voortduren de herinnering aan de gebeur tenissen noodig om 't karakter van den strijd welke wij voeren, goed voor oogen te houden en ons vastbesloten te doen zijn dat de bedrijvers van deze misdaden de straf zullen krijgen, die ze verdienen. Activiteit aan de Maas. Duitsche verliezen. Maandag stak een Duitsche patrouille met 2 kanonnen of tanks bij Capelle de Maas over, doch deze werd teruggeslagen. De tactische luchtmacht der geallieerden bombardeerde troe pen-concentraties der Duitschers bij Drongelen, Wijk en Aalburg. Duitsche patrouilles waren in actie langs de geheele Maas in de Langstraat. De Duitschers verloren sinds het begin van hun tegenaanval in de Ardennen, meer dan 40000 man. In 12 dagen tijds hebben geallieerde bommenwerpers van uit Italië meer dan 23000 ton bommen op Duitsch gebied neergeworpen- In het Oostelijk deel van Boedapest omsingelden de Russen de Universiteitswijk. In twee dagen werden in den sector Lucenec in Tsjecho— Slowakije meer dan 2000 Duit schers en Hongaren gevangen genomen. Amerikaansche bommenwerpers vielen in Japan de industriestad Nagoja aan- De Amerikanen zijn geland op nieuwe punten op de Oost- en Westkust van Mindora. Generaal Piastiras heeft een nieuw Grieksch kabinet gevormd. (Herr. Ned.) Ongeëvenaard daar zij geen haven ter beschikking hadden, geen minutie en moesten op tornen tegen een jarenlang en met zorg opgezette verdediging. Zij moesten een millioenen leger neerzetten in een land waar de nazi regeert en over alle ge gevens de beschikking heeft. Maar op 26 Juni kwamen ze over en bleven er. Op 23 Augustus beluisterden wij de jubel der bevrijding van Parijs. Op 3 September heeft Brussel gejubeld. Op 17 September werd na Maastricht en Eindhoven Nij megen bevrijd en in bittere strijd werd het Zuiden des lands bevrijd van de Duitsche beulen. Men sprak de vraag uit, waarom tusschen Noord en Zuid Neder land 't punt moest liggen waar de geallieerde concentratie voorloopig uitgewerkt scheen te zijn. We hebben gezien hoe in het begin van September de paniek van laffe landverraders, zoowel als van schuldbewuste overrompelaars het hazenpad deden kiezen. Scheen het niet dat de geallieerden naar Rotter dam konden wandelen; neen zoo was het niet, want elke con centratie van militaire kracht hoe goed ook voorbereid, be reikt dat punt waarop nieuwe concentratie en reorganisatie noodig zijn. Niemand kan voor af weten wanneer het critieke moment komt. We kunnen wel spreken over de groote snelheid die behaald is tusschen Parijs en Brussel, over de ca paciteit der havens en hoe groot de afstand tusschen de tros en de spitsen der legers toelaatbaar zijn, we kunnen achteraf alles uiteen zetten maar zulke reden kan bij het einde van het jaar nooit ons laatste woord zijn. We zijn in 1944 in de handen van God geweest, Hij heeft de geest des volks op tegenstand gericht tegen den overweldiger. Hij heeft ean stuk van Neder land en Ned. Indië bevrijd. In het Zuiden heeft hij het volk dankbaar gestemd, ondanks de ontberingen die een slagveld met zich meebrengt Hij heeft groote dingen gedaan en in die groote dingen het lot bezegeld dat we vrij zullen zijn, vrij maar arm, en toch rijk omdat we de samenleving er beter mee kun nen maken. We gaan 1945 tegemoet, we gaan de lente en straks de zomerwarmte tegemoet, we gaan de vrijheid en de wederopbouw tegemoet, hoewel met schamele behuizing maar met nieuwe idealen. Ik mocht een tocht maken in het bevrijde Zuiden des lands. Ik heb er veel goeds gezien en ook een enkele maal wrijving. Ik heb groote dingen gezien die ons dankbaar st em- men jegens God. Dit werd ioo goed tot uiting gebracht, in de aangrijpende toespraak van den Burgemeester van Oisterwijk, gesproken bij onze verwelko ming. Ik heb de spontane be lofte geboord van een eenvoudig gezin met talrijke kinderen om te bidden voor de Koningin, naar wier komst men reikhal zend uitziet en de raadslieden wier verantwoordelijkheid men begrijpt en voor hen die onder ellendige verdrukking leven in het Noorden, wiar zorgen men aanvoelt. Ik heb gesproken met velen die in de kerk, de illegale pers en*, de ruggegraat van het al gemeen volksverzet tegen de tiran vormden. Ik heb de geest drift gezien die duizenden be zielden, die aandeel willen heb ben in de bevrijding van Ned. Indië. Al deze geestdriftigen hebben geloofd aan de toekomst omdat er in hen is het geloof aan God. Laten we met ver trouwen toezien naar de ont wikkeling der gebeurtenissen in het komende jaar. O, God wil ons uitleiden, door [Uw arm bevrijden. Help ons erbarme Heer, Uw trouw kome ons te stade Zoo'n zware schuld, die ons [met angst vervuld Bewyst ons Gods eeuwige Jgenade; WAALWIJK Monument Burgemeester Moonen. c s. Om goed te kunnen werken moet men zijn werk liefhebben (Melati van Java). R.K. Werkliedenverbond afd. Baardwijk. Voor het eerst sinds de be. vrijdingkwam deafd. Baardwijk van 't R.K. Werkliedenverbond in vergadering bijeen, onder leiding van den tijdelijken voorzitter, den heer C. Maas. Na een openingswoord van dezen, waarbij hij er zijn vol doening over uitsprak dat aan de wreede overheersching een einde was gekomen en dat alles moest worden gedaan voor den hernieuwden opbouw van het Verbond, gaf hij het woord aan den wnd. adviseur, den eerw. heer Bolscher. Deze wees er op dat, ondanks alle pogingen, het nat. soc. geen vat heeft kunnen krijgen op de breede massa van het arbeidende Nederland. Toch heeft er aan de R.K. Arbeidersbeweging van voor den oorlog veel ontbroken. In de toekomst hopen wij echter blijk te geven van grooter trouw aan onze beginselen, door de leer van de groote pauselijke encyclieken inderdaad ook in de praktijk van het leven door te voeren. Wij moeten strijden voor een juiste verhouding tusschen kapitaal en arbeid, die tesamen moeten medewerken aan de productie en ook te samen moeten genieten van de vruchten van die productie. Tenslotte wekt hij alle ar beiders van Baardwijk op, lid te worden van het Verbond. Hierna sprak nog de secretaris penningmeester, die een verslag uitbracht van de actie van Bijzondere Nooden in deze parochie, gedurende het verbod van de R.K. Werkliedenver- eeniging. Ook werd nog de fusie met de afd. Waalwijk besproken, hetgeen door zeer vele leden werd toegejuicht. Parochie St. Jan. Men verzoekt ons mede te deelen dat met ingang van a.s. Zondag de eerste H. Mis weer om zeven uur zal aanvangen. Adviesbureau Waalwijks Herstel. Herhaalde bezoeken aan, en vele besprekingen met diverse overheidsinstanties, die ten doel hadden de schoenindustrie weer op gang te brengen, hebben thans een aanvankelijk resul taat gehad. Er is een vergade ring van schoenfabrikanten be legd, teneinde hen van één en ander op de hoogte te stellen. Ook voor de textielnijverheid blijken de vooruitzichten iets gunstiger te worden. Er zijn stappen gedaan om te trachten een deel der orders voor mi litaire equipementen aan de Langstraatsche industrie toe- gewezen te krijgen, Voor het aanvragen van molesttaxaties kan men zich ook wenden tot het kantoor van de Taxatie-Commissie. Dergelijke taxaties naar assu rantienormen geschieden tegen gereduceerde tarieven, terwijl de meeste assurantie—maat schappijen deze kosten ook vergoeden. Het is inderdaad van het grootste belang, dat onze indus. trie weer zoo spoedig mogelijk op gang gebracht wordt. De mogelijkheid daarvoor is Ihans geschapen, doordat met de ver strekking van electriciteit aan schoenfabrieken, het productie proces voortgang zal kunnen vinden. Wij kennen de groote moeilijkheden en dematerialen- positie is inderdaad slecht, maar het maatschappelijke leven moet zoo spoedig mogelijk zijn normale aanzien krijgen, waar bij het op de eerste plaats noodig is dat de arbeiders weer in het productie-proces worden ingeschakeld. Verschillende, in den aan vang van de bezetting stilgelegde bedrijven, voelen er niet veel voor reeds thans aan den gang te gaan, maar in gezamenlijk overleg kan er toch veel bereikt worden. Zij moeten bovendien niet vergeten, dat, wanneer straks de materialen weereenigs- zins zullen gaan toevloeien, op de eerste plaats die fabrieken voorzien zullen worden, die op eigen initiatief reeds weer in bedrijf gesteld zijn en de pro ductie direct met volle kracht ter hand kunnen nemen. Nijverheidsschool. De Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken heeft 1.1. Dinsdag hare lessen hervat. De opkomst der leerlingen was zeer goed te noemen, een bewijs dat zij en hun ouders deze hervatting van 't onderwijs op prijs stellen. Mogen de omstan digheden het toelaten dat op zoo normaal mogelijke wijze hiermee kan worden doorge gaan. Schade-Enquete-Commissie Er wordt nogmaals op ge wezen, dat de eerste schade aangifte dient te geschieden door den eigenaar van de be trokken goederen. Indien een gehuurd pand getroffen is, waarvan de eigenaar niet te bereiken is, dan is de huurder verplicht tot schade-aangifte. Binnenkort ontvangt ieder getroffene die schade aangifte heeft gedaan gedrukte formu lieren, waarop hij o.a. 't bedrag van de schade (volgens de Rijksnormen) zelf moet aan geven. Desgewenscht kan hij daartoe gebruik maken van de schatting door de Rijksexperts, die hem op zijn verzoek het totaalbedrag van hun schat ting mededeelen. De gegevens der schattingen zijn echter aan volstrekte geheimhouding on derworpen. Op de schatting door de Rijks experts bestaat geen verhaal. Wanneer eenmaal de vergoe ding is vastgesteld, bestaat wel de mogelijkheid om daartegen bezwaren in te brengen. Het kantoor van de taxatie- commissie is gevestigd in het gebouw van het Arbeidsbureau, le verdieping, kamer 9. Slachtoffers. Het oorlogsgeweld vraagt nog voortdurend z'n slachtoffers, ook om en in onze gemeente. L.l. Vrijdag zijn twee ingeze. tenen, de gehuwde 25-jarige Br. en de ongehuwde 27-jarige P. uit de Putstraat alhier in de hei achter den Roestelberg op een landmijn geloopen en hunne lijken zijn laterdeerlijk verminkt gevonden, weardoor het getal der slachtoffers uit onze ge meente in totaal het cijfer van 40 beloopt. Dinsdagmorgen had onder zeer groote belangstelling, ook van de zijde der O. D., waarvan beiden ijverige leden geweest zijn, de ter aarde bestelling plaats, de lijkbaren gedekt door de Nederlandsche driekleur. Ook vallen er den laatsten tijd weer verschillende granaten om en in de gemeente. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het woonhuis van den heer Mr. Flor Timmermans getroffen en gedeeltelijk ernstig beschadigd. Avondklok. De autoriteiten hebben mede gedeeld, dat met ingang van heden, Woensdag 3 Januari 1945, voor Waalwijk de z.g. »Avondklok« geldt van 's avonds 21 uur tot 's morgens 6 uur. De bevolking mag zich dus 's avonds tot 21 uur in de open lucht bevinden. Begin bij Uz^lf. Jarenlang heeft de slagzin van den Bond zonder Naam ons toegeklonken van uit de radio en ii de wachtkamer van den dckter stond het met dikke letters gedrukt op speciéle bordjes: „Verbeter de Wereld, begin bij Uzelf' Het lijkt zoo fantastisch, dat ideaal, dat voor opgesteld wordtde wereld ver beteren De wereld is zoo groot en als wij niet eens in staat zijn de kleine gemeenschap van on*e naaste omgeving te ver beteren, hoe willen wij dan die omvangrijke wereldgemeen schap aanpakken Het lijkt onbegonnen, dwaai,een utopie; althans, op het eerste gezicht. Want de methode, zoo voor de hand liggend eigenlijk, wordt er meteen bijgevoegd begin bij Uzelf: simpel niet waar Juist, en toch.... voor de meesten zoo moeilijk. Want als we iets willen gaan verbeteren, willen we dat liefst altijd maar bij de anderen gaan doen, van buiten af. terwijl het van binnen moet uitgaan, van onszelf, Weontzien onszelf te graag. We durven er bij onszelf nooit goed het mes inzetten om de kankerplek van het egoïsme weg te snijden. En toch het moetWe kunnen de wereld, we künnen ons volk. we künnen onze omgeving ver beteren, maar dan moeten we ook bereid zijn de eerste kiem van het kwaad aan te pakken, dan moeten we beginnen bij onszelf, gij en ik, wij allen, ieder voor zich, Verbeter de wereld begin bij Uzelf. R. M. V. ouderling bij de Geref. Kerk alhier is per 1 Januari j.l.,voor den tijd der afwezigheid van Ds. B. A. van Lummel, be noemd Candidaat Molenaar van Heusden. Materieele schade in onze gemeente. Vorige week gaven we een sorte uiteenzetting van wat de eerste dagen na de bevrijding voor den opbouw van de ge meente gedaan werd. In ver volg hierop geven wij onze ezers thans een globaal over zicht van de schade, welke onze gemeente heeft geleden, waaruit tevens moge blijken voor welk een hopelooze taak zich het centraal bureau ge plaatst zag. De totale schade in de gemeente is in de soorten van gebouwen in 9 categoriën te splitsen. De schade kunnen we verdeelen in 1. verwoedt of onherstelbaar beschadigd; 2. zwaar doch herstelbaar bescha digd; 3. licht beschadigd; 4. al leen glasschade; 5. inwendige schade, waaruit we volgend overzicht samenstellen: H uo csT»-oocsrjC*"*1"*f' CSJ co rH \o cs 0-3 o\ VLIJMEN. Onze deernis en medeleven gaan opnieuw uit, naar de zwaar getroffen gemeente, waar het oorlogsgeweld Dinsdag weer een groot aantal slachtoffers eischte. Er werden tot heden 15 slachtoffers geborgen. Het aantal gewonden is zeer groot en er werden ongeveer 60 hui zen vernield en zwaar bescha digd. SPRANG. Tot tijdelijk hulpprediker- c 2 WS <CQÜQUbdSM Uit dit overzicht moge ieder de schade in onze gemeente geleden concludeeren. Wanneer we nu weten, dat deze schade door 15 aannemers moet worden hersteld, waarvan 7 timmerlui en 8 metselaars; dat alle werkzaamheden van de eerste uitsluitend met hand kracht kunnen worden verricht, dan zal men begrijpen, dat al leen centraal aan dezen chaos kon worden begonnen. Bedrag vorig nummer f 1677.50 X. f 25.- M. f 50.— J. C. f 5.— Van de herrezen R.K. Werk- liedenvereeniging als eerste uitgaafpost f 50. Voor het monument van den Vaderlander Burg. Moonen S. en L. f 15.— Liedertafel „Oefening en Vermaak" f 25. Biljartver. ,,'t Zwaantje'' (Café v. Bracht) f 34. R.K. Geestelijkheid van Waalwijk f 100. Konijnenvereeniging „Nut en Sport" f 50. Post- Telefoon en Personeel van den Technischen dienst te Waalwijk f 34.— Totaal ft 2065.50 Tfi O "f F- r-t 00 rH CO as ai O mwtsHOO Tf Or-l i> th TH T-ivoifto'OCOOTH (O 1/5 LO OS CO CS O CS vo LO "O rH CM p 03 a O -Q a OS O) O so os LO to "ïf rH Cl 00 »—H co lO lO 03 CUD P •H P O t? CO CU 05 <U I—I T3 OS P <x> QO P •r-« P O IO -o p p o ai L- ^H D 4) JZ aj 4) <U *- -2; T- «o cfl 73 u PI O OS O «•- P :0J tm O co CÖ Oh P 03 P co a) a u*0

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2