WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT GEEN LASTER I 12 JANUARI 1945 Prijs per nummer 10 cent 68e JAARGANG No. 2 De menschen vergeten snel. Nu de boel hier in het bevrijde gebied weer een beetje regel matig gaat draaien en alle drei gingen en verschrikkingen van het verleden, ook inderdaad tot het verleden behooren, is de groote massa graag geneigd, die dreigingen en verschrikkingen minder ernstig voor te stellen, dan ze in werkelijkheid waren. Toch moet men zich daarvoor hoeden. We weten wel, dat men maar al te gauw de door stane ellende vergeten wil, maar men dient zich toch steeds voor oogen te houden, welke oor zaken tot die ellende de aan leiding gaven. Dat waren op de eerste plaats Duitschland en de N.S,B., met hunne trawanten, dezelfden, die thans in het kamp van Vught op hunne verdiende straf wach ten. Het is echter merkwaardig te weten, wat er al niet wordt gedaan, om de geioterneerden uit hunne gevangenschap te kunnen verlossen. Van bevoeg de zijde hoorden wij ten dien aanzien, de meest frappante staaltjes, waarvan het minste nog wel is, dat ellenlange lijsten met handteekeningen binnen komen, om die en die, toch maar vrij te laten. „Hij was heusch zoo erg niet", zegt men dan „en hij heeft toch ook zoo veel goed gedaan". Men dient echter niet te vergeten, dat men niet in het kamp van Vught komt voor het goede dat men misschien gedaan heeft, maar juist voor het slechte en dat men daarvoor ook inderdaad gestraft zal worden. Ieder mensch, hoe slecht hij ook is, heeft toch ook wel goede hoe danigheden en zoo zal het ook wel met onze geinterneerden zijn. Iemand merkte ons eens op, dat hij, zoo verder redeneerend, kans zag, iederen geinterneerde vrij te pleiten. Wij willen dat graag gelooven, maar daar is het niet om te doen. Wie straf verdient, zal gestraft worden en wij hebben alle waarborgen, dat dit ook inderdaad rechtvaardig zal geschieden. Daarmede is echter niet gezegd, dat ieder die geïnterneerd is, deze internee- ring ook inderdaad verdient. Er zijn hier zeker ook fouten ge maakt; maar men dient toch wel te bekennen, dat iedere politieke gevangene toch mins tens, om welke reden dan ook, aanleiding tot wantrouwen ge geven heeft en dat dit reeds voldoende was, om hem op te halen. Het is immers zonder meer duidelijk, dat de militaire overheid geen verdachte ele menten in het bevrijde gebied kon dulden. Dat daarbij ook personen het slachtoffer.werden die alleen in schijn verdacht werden, maar niet gevaarlijk waren, was niet te voorkomen en veelal hun eigen schuld, omdat zij, boe dan ook, die schijn van verdachtheid op zich geladen hebben. Daarvoor heb ben ook zij te boeten. Overigens zouden wij niet willen beweren, dat er nu niemand meer vrij rondloopt, die beter in Vught kon zitten Men moet zijn oor maar eens te luisteren leggen, dan komt er nog hed wat op de proppen. Toch zouden wij hier een ernstige waarschuwing willen laten hooren, want maar al te vaak worden menschen belasterd en verdacht gemaakt en van hun eer en goeden naam beroofd, terwijl zulks op geen enkele aanwijzing gegrond kan worden. De menschen praten en kletsen maar wat en deze heeft een familielid of vriendje in Vught, en die, en die, en dan komt men met zijn be zwaren voor den dag. Dat het nergens naar lijkt, dat mijnheer zus en zoo, zoo lang wordt vast gehoudenmen had hem al lang los moeten laten en waarop loopt mijnheer Dinges nog vrij rond, want die heeft toch ook zooveel aan de duit- schers verdiend enz. Wanneer men bij zulke menschen echter om een verklaring van zwart op wit komt en zij daar hun naam onder moeten zetten, dan krabbelen ze terug. Dan hebben ze dit niet gezegd en dat niet, maar ondertusschen hebben ze een ander toch maar lekker zwart gemaakt. Aan onder- grondsch gepraat en gekonkel hebben we hier niets en men schen die zich daarmede bezig houden, hooren even goed in Vught thuis als een NSB'er. Wij leven thans weer in een vrij land, waar recht gesproken zal worden, Zijn grieven of bezwaren kan men kenbaar maken bij de instanties, die daarvoor zijn aangewezen, al heeft het ons steeds bevreemd, dat men daar afwacht tot er menschen komen om klachten in te dienen, of fouten van geinterneerden toe te lichten, terwijl men zelf niet op infor matie uitgaat of menschen van wie men kan verwachten daar toe in slaat te zijn, oproept om getuigenis af te leggen. Wanneer er inderdaad men schen in het kamp zitten, die daar niet thuis hooren, dan zullen ze er heusch wel uit komen en men behoeft niet bevreesd te zijn, dat zij gekort" wiekt of met gekneusde ruggen weer de maatschappij inge stuurd zullen worden. Ook die tijd is voorbij DUITSCHE TERUGTOCHT IN ARDENNEN. WestfrontIn de Ardennen verstevigen de geallieerden hun posities. De noordelijke toe voerwegen staan alle onder de controle der geallieerden. De troepen van Montgomery na deren steeds meer bet belang, rijke steunpunt Laroche. In de Zuidelijke deelen van de Saillant zijn de troepen van Montgomery 5 km. opgerukt. Het terrein dat de Amerikaansche troepen deze week bij de duitscbe tegen aanval ten O. van Bastogne moesten prijs geven is nu geheel heroverd. Aan het Westelijk deel van dit trent hebben de duitschers zich op verschillende plaatsen in de Ardennen, nl, langs de noordelijke flank en aan de punt van dit front moeten terug trekken. De sleutelstelling der duitschers Laroche wordt door de Amerikanen omsingeld. In Luxemburg hebben de troepen van Montgomery den Zuidelijken oever van de Wilz bereikt waaraan de gelijknami ge stad ligt. De patrouilles der duitschers die ten noorden van Venlode Maas waren overgestoken zijn door de Poolsche troepen on schadelijk gemaakt, evenals Inslag van de vliegende bom is voornamelijk te ver wachten wanneer de motor stopt Zoek dan zoo spoedig mo gelijk dekkingbij voorkeur in een kelder of openbare schuilgelegenheid. Blijf uit de buurt van de ramendaar door den ge weldigen luchtdruk het glas met kracht wordt wegge slingerd. Wanneer geen schuilplaats beschikbaar is, ga dan plat op den grond liggen. Benut daarbij buitenshuis eiken kuil, muur of andere dekking smog elijkheid, Zet zoo mogelijk ramen en deuren wijd open. Het beplakken van ruiten met doek vermindert het ge vaar van verwondingen door glasscherven. Papier heeft als zoodanig geen waarde. Stop neus en ooren dicht, door uw duimen in de ooren te plaatsen en met uw wijs vinger de neusvleugels neer te drukken. Bewaar uw kalmte en volg deze raadgevingen op in uw belang en dat van uw mede- menschen. DE JEUGD IN DE JEUGDBEWEGING. Het is een onaanvechtbaar feit, dat de opvoeding van de kinderen toekomtaan deouders. Het is echter evenzeer een feit, dat in de moderne samenleving de ouders alleen deze opvoeding niet af kunnen en daarbij de hulp noodig hebben van andere instellingen, waartoe ook de Jeugdbeweging, de Jeugdorga nisaties behooren. Wij willen hier geen uitvoerige beschouwing houden over den vorm en inrichting der Jeugd organisaties, die er momenteel bestaan of die in de toekomst tot stand kunnen komen. Wij willen alleen wijzen op een punt, dat nog lang niet voor alle ouders vanzelfsprekend is. Voor den oorlog was het zoo, dat slechts een klein gedeelte van de jeugd in een of andere jeugdorganisatie was onderge bracht. Die ouders gunden hun kinderen dat „pretje" wel, vele anderen zouden het hun kroost ook graag gegeven hebben, maar hadden bezwaren van financieelen aard, terwijl een zeer groot deel der ouders de meening was toegedaan, dat hun kinderen hun tijd toch wel „aangenaam" konden „door brengen" buiten de jeugdver- eeniging. Wat de financieele zijde be treft: het zal in de tsekomst zoo moeten zijn en wij hebben de vaste overtuiging dat het zoo ook inderdaad zal worden dat de jeugdbeweging moet openstaan voor ieder kind, on geacht de stand of de flnan. cieele draagkracht van de ouders, Maar dit is niet, waar wij hier op doelen. Ons bezwaar is, dat nog zoovele ouders zich niet bewust zijn van de taak der jeugdbeweging, wanneer zij spreken van „een pretje" of „aan gename tijdpasseering". Zeker, ook dat zal de jeugdbeweging moeten zijn, aantrekkelijk en boeiend voor de kleine mensch- jes, wil zij tenminste de jeugd bereiken. Maar het aangename en aantrekkelijke mag en moet slechts het middel zijn tot het doel, en dat isde ouders meehelpen bij de opvoeding van hun kinderen. De jeugdveree- niging is niet een instelling, waar de ouders hun kinderen voor een paar uur of een mid- dag heen sturen om het eens rustig te hebben. Neen, de ouders moeten ervan overtuigd zijn, dat daar meegebouwd wordt aan de karaktervorming van het kind, dat het daar spelenderwijs de plichten bij gebracht wordt, dat hiermede de kiemen gelegd worden van de burgerdeugden, die het later als volwassene in de praktijk zal hebben te beoefenen terwijl ook aan de specifiek godsdien stige vorming de door de ouders gewenschte aandacht wordt besteed. Wanneer alle ouders biervan doordrongen zijn, dat de jeugd- vereeniging niet is een speel plaats zonder meer, maar een speelplaats waar het kindtege. lijkerlijd leering en opvoeding ontvangt, dan zullen zij niet alleen meer geneigd zijn hun kinderen lid te laten worden van een jeugdvereeniging, maar dan zullen zij het zich zelfs tot een plicht rekenen, teneinde ook langs dezen weg de opvoe ding van de „spes patriae" zoo volledig, ruim en ideaal mogelijk te doen zijn. R. v. M. V. enkele duitsche afdeelingen die ten Oosten vanGeertruidenberg de Maas waren overgestoken. Volgens het commentaar van Radio Oranje is de bedoeling der duitschers door deze acti viteit de geall. troepen te binden en de leiding te verhinderen deze naar België te zenden. In de Noordelijke Elzas is de aanval der duitsche troepen tot staan gebracht. Zij moesten zich onder zware verliezen terug trekken. 25 km. ten Z. Straatsburg waren de duitsche troepen door de voorposten dei- geallieerden gestooten, maar zij werden later tegengehouden. Oostfront: De Duitschers doen nog steeds hardnekkige pogin- geu hun troepen uit de Hong. hoofdstad te ontzetten. Zij hand haven overal hun druk op de Russische strijdkrachten, die evenwel in staat waren alle aanvallen af te slaan. De duit schers lijden bij hun aanvallen zeer zware verliezen. Zij ver loren in 1 dag 90 tanks. De Russen hebben hun wig in het dal van de Donau verbreed en verdiept. Zijstaan nunogslechts 11 km. van Komorren. Gisteren werden door de Russen weer 1500 krijgsgevangenen gemaakt. In Boedapest werden weer 130 huizenblokken veroverd. Roe meensche troepen veroverden het hoofdpostkantoor. GriekenlandEngelsche troe pen die de ELAS strijdkrachten achtervolgen, bereikten de om geving van Thebe. Volgens latere berienten zouden zij deze stad reeds zijnbinneugedrongen. Amerikaansche landingen op Luxon. De Ameiikanen ziju met sterke krachten geland op het belang rijke eiland Luzon in de Phi- lippijnen en hebben verschei dene bruggenhoofden gevormd. („Herr. Ned.'') Nieuwjaarsrede van Roosevelt. President Roosevelt heeft Zaterdag zijn jaarlijksch over zicht gegeven voor het gezamen lijk congres. Hij deed een beroep op het congres de oorlogsinspanning op te voeren. Er zijn nog minstens vijf millioen mannen tusschen 18 en 37 jaar, die in aanmerking komen om te wor den opgeroepen. De president deelde het congres mede, dat hij een wet zal voorleggen, waarin hij de invoering vraagt van den nationalen burger dienstplicht.In afwachting daar. van dient onmiddellijk te wor den overgegaan om 4'/2 miljoen mannen die ongeschikt voor den militairen dienst zijn ver klaard, in de industrie in te schakelen. Deze oorlog moet worden gewonnen, want alles wat wij bezitten staat op bet spel en alles wat wij hebben, moet op het spel worden gezet. Wij moeten nooit de fout maken tegelooven.dat Duitsch land overwonnen zal zijn, voor dat de laatste duitsche soldaat is verslagen. Aan de uiteindelijke over winning bestaat geen twijfel, maar de strijd zal zwaar zijn. Het geschil Polen-Rusland. De Poolsche regeering te Londen, heeft een verklaring afgelegd, waarin zij de erken ning door de Russische regee ring van het Comité van Lu blin tot voorloopige regeering van Polen, eenschendingnoemt van de natuurlijke rechten van het Poolsche volk, om de eigen binDenlandsche aangelegenhe den naar eigen dunk te regelen. VERDUISTERING I Namens de Geallieerde Legerleiding dringen wij er bij het publiek met den mees ten nadruk op aan de ver duistering sooorschriften, ook in eigen belang stipt na te leven l MISPLAATSTE SCHERTS? In een polemiek in een onzer bladen, troffen wij de volgende zinsnede, waarvan de schrijver van 't artikel zelf reeds zegt dat 't hem zou spijten als men zou denken, dat hij zich aan laag-bij-den-grondschen scherts zou schuldig maken. Het zinnetje luidde als volgt „Wij willen slechts een pa rallel trekken tusschen twee „actueele omstandigheden: Ee- „nerzijds dat wij men ver- „geve ons de uitdrukking worden zoet gehouden met „koffie en chocolade, terwijl „zoovelen onzer gebrek lijden „aan 't allernoodzakelijkste, an derzijds" enz. enz. Wij vragen ons toch in ge- moede af of deze scherts, hoe men die dan ook betitelen wil, in deze tijden pas geeft. In de zen tijd nu de oorlogsomstan digheden ons haast onoverko melijke moeilijkheden bezorgen en toch allerzijds alles gedaan wordt om 't allernoodzakelijk ste te brengen, al lukt dat ook niet zooals autoriteiten en wij dat zouden willen; alle pogin gen worden toch gedaan. We hebben op vele plaatsen al gas en electriciteit, de bon- nenlijsten wijzen toch langzaam aan op verbetering en meer hoopvolle teekenen zijn er. En al missen we door de omstandigheden nog veel van 't allernoodzakelijkste, 't is dan toch beter iets te krijgen dat 't leven wat veraangenaamt en herinneringen oproept aan be tere tijden, al is het dan maar goede koffie, chocolade en biscuit. Hier paste o i. meereen woord van dank aan de schenkers en aanvoerders, dan zoo iets te misbruiken voor in elk geval misplaatste scherts. Geen briefvervoer door particulieren. Krachtens een Verordening van den Chef van den Staf Militair Gezag, is het thans aan ieder, behalve aan de Ambte naren der P.T.T., verboden, geschreven mededeelingen aan te nemen met de bedoeling, deze aan een derde of aan derden af te leveren. Het verbod geldt niet voor mededeelingen, te vervoeren binnen den bestelkring van één postkantoor. Door of vanwege het Militair Gezag kan boven dien, al dan niet voorwaarde lijk, ontheffing worden ver leend. Verbood dus de Postwet alleen het interlocale brieven vervoer tegen betaling, thans is een dergelijk vervoer ook straf baar, indien het kosteloos geschiedt. In het vervolg mag dus niemand meer een brief ten behoeve van een ander meenemen, behalve binnen den kring van één postkantoor. Vergunning voor het houden van vergaderingen. Het Militair Gezag schrijft ons: Herhaaldelijk worden bij het Militair Gezag verzoeken in gediend door Besturen van Vereenigingen ter verkrijging van vergunning voor 't houden van een vergadering. Een vergadeiing of bijeen komst, waarin slechts leden en wellicht een of meer genoodig- den worden toegelaten, is niet voor het publiek toegankelijk, zoodat voor het houden van zulk een niet openbare ver gadering of bijeenkomst geen voorafgaande vergunning is vereischt. Om kort te gaan: Men vrage aan het Militair Gezag geen toestemming voor het houden van een vergadering of bijeen komst tenzij die vergadering of bijeenkomst voor het publiek toegankelijk is. DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur UitgaverJAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker: Waalwljkscha Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Kinnummer: 2483 Raadgevingen aan de bevol king, ten aanzien van het gevaar van vliegende bommen.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1