«r <r Nieuws uit Kaatsheuvel Losse Berichten. Op 12 December j.l. heeft de Nederlandsche krijgsraad drie Nederlanders, die in opdracht van de Duitschers door de ge allieerde linies waren heenge broken om in't bevrijde gebied sabotage te plegen en le spion- neeren, ter dood veroordeeld Twee anderen werden tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. (Anep Aneta,) t Seiss Inquart heeft een rede gehouden over de Duitsche maatregelen van den arbeids inzet, waarin hij een oproep doet aan alle mannen van 16 tot 40 jaar, om naar Duitsch- land te gaan werken. Een staat die tekort komt moet bijgevuld worden,evenals met burgerlijke goederen, is er in Duitschland een tekort aan naaimachines, zie ik niet in waarom Neder land dat niet aanvullen zou. Niemand mag verwonderd zijn dat de bezettingsmacht alle bruikbare en weerbare mannen naar Duitschland deporteert. Over Ausweisen spreekt Seiss Inquart niet. De Nederlandsche Regeering heeft haar standpunt al bepaald en wijst op een volstrekte en solidaire afwij zing in 't belang onzer eenheid en volkskracht. Overheidsper sonen en werkgevers worden ernstig gewaarschuwd. Minister president Gerbrandi sprak gis teravond hierover door de radio tot de bezette gebieden. (Anep Aneta.) f „The News Chronicle",zegt: „Amerika zond 6 millioen man troepen naar de oorlogsfronten, terwijl 3 millioen man dienst doet bij de marine. De iadus- trieële productie is monsterach tig groot. Het Amerikaansche publiek oefent terecht kritiek op hel feit, dat het desondanks mogelijk is, dat von Rundstedt een uitval doet. In de fabrieken wordt echter niet versaagd, de vliegtuigen die uit de fabrieken stroomen, de schepeD die van de werven glijden en de gewel dige munitietreineD, die we zien vertrekken zijn daarvan het levend bewijs." Poolsche Spitfire-escadrilles van de RAF. hebben hun aanvallen op de opslagplaatsen en de installaties voor't onder houd van de V-wapens in Ne derland voortgezet, evenals op de startbanen. Na een aanval op opslagplaatsen verklaarden de vliegers,dat zij hun bommen midden in het doel zagen neerschieten, waarbij boom takken en brokstukken zeer hoog de lucht werden inge- slingerd. Daarna bestookten zij de plaats met hun boordka- nonnen. (Reuter) De correspondent van de »Dagens Nyheter» te Eerlijn zegt, dat het Duitsche opper bevel, volgens een woordvoer der van de Wilhelmstrasse, een grootscheepsch Britsch offen sief in de richting van Nijmegen verwacht. In het vooruitzicht van dien aanval, werden bur gers, waaronder vrouwen en meisjes, opgeëischt om loop graven aan te leggen en te helpen bij het bouwen van den »Westfaalschen muur« achter de Duitsche linies. (Reuter) De R.A.F. heeft verschillende dorpen van het Zeeuwscbe eiland Schouwen, welke door de Duitschers bezet zijn, aan gevallen. Ook een belangrijke fabriek te SI edrecht werd ge bombardeerd en in brand ge worpen. (Reuter) Volgens het te Londen ver schijnende weekblad »Vrij Ne- derland« heerscht er in Am sterdam niet allien typhus, waarover reeds eerder bericht was ontvangen, doch hebben nch ook de gevallen van diphteritus en blindedarmont steking, welke laatste zich vaak tot buik vliesontsteking ontwik kelen, in ernstige mate ver meerderd. In Amsterdam ontbreken, evenals elders in bezet Neder land, zeep en pharmaceutische artikelen. De ziekenhuizen zijn propvol met Duitsche gewon- den en het is onmogelijk de zieken te ontsmetten of af te zonderen. (Reuter) Officieele Publicatie Algemeene Commissaris Voedselvoorziening. De Algemeene Commissaris voor de Voedselvoorziening heeft opgericht een noodorga- nisatie onder de naam Tijdelijk Bureau voor de Voorziening van Gedistilleerde Dranken. Hare werkzaamheden zullen zich bepalen tot de verdeeling van de beschikbare grond stoffen, de regeling van de productie van de gedistilleerde dranken, alsmede de aflevering daarvan. Belanghebbenden, die geen enquête-formulieren ontvangen hehben, kunnen dit aanvragen bij het secretariaat van genoemd Bureau, N.Z. Zoom 20 te Ber gen op Zoom. Zoo noodig kunnen hiervoor dienstenvelop- pen bij de Plaatselijke Bureau houders van de Provinciale Voedselcommissarissen worden afgehaald. De beschuitfabrikanten, die in aanmerking wenschen te komen voor de inschakeling bij de voorgenomen productie van beschuit, dienen zich vóór den 10e Januari a.s. te melden bij den Heer Hoogeboom, secreta ris van het Tijdelijk Beschuit Bureau, Antwerpschestraat 39, Bergen op Zoom, Aan alle telers van aardappelen. Hel Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening maakt belanghebbenden het volgende bekend Het is van het grootste be lang, dat iedere voor consump tie geschikte aardappel ook inderdaad voor dat doel word' aangewend. De beschikbare voorraden zijn bij een rantsoen van 3 kg. per week n.l. nauwe lijks toereikend tot eind Juni, zoodat zeer vermoedelijk geen aansluiting op de nieuwe oogst zal worden verkregen, tenzij er voor oogst 1915 veel meer vroege aardappelen (Eerste ling, Bintje, Eigenheimer) ver- houwd zullen worden, dan zulks voorheen het geval was. Het is uit dien hoofde nood zakelijk een beroep te doen op alle telers. Alhoewel momenteel nog geen prijs kan worden vastgesteld, wordt dezerzijds voor de vroege aardappelen van oogst 1945 een behoorlijk loonende prijs gegarandeerd. Teelt derhalve in het belang van de Voedselvoorziening zooveel mogelijk vroege aardappelen. Boeren die nog geen gel den hebben ontvangen voor tijdens den noodtoestand ge leverde granen of vee, dienen zich te wenden tot den P.bh. om volledige opgave te ver strekken. Alle papieren die hierop be trekking hebben moeten worden meegebracht. Er kan regelmatig slacht vee geleverd worden op de normale overname markten, te weten: Maandag: te Breda en Eind hoven. Dinsdag: te Tilburg en Oss. Woensdag: te 's-Bosch, Bergen op Zoom en Mill. Donderdag: te Waalwijk en Veghel. Vrijdag: te Helmond en Roo sendaal. De markt van Zevenbergen gaat voorloopig niet door. Het mijnengevaar. Tal van gebieden worden nog door mijnen onveilig gemaakt. Vooral de landbouwondervindl daarvan groote moeilijkheden, omdat de zeer noodzakelijke werkzaamheden moeten blijven liggen. Er is thans een eerste compagnie mijnenberging op- gericht, welke zich tot taak stelt, de gevaarlijke gebieden te on derzoeken en van mijnen te zuiveren. Onveilig geachte ge bieden, dienen daartoe terstond bij den burgemeester ter plaatse te worden opgegeven. Deze zendt de opgave dan door, naar een centraal punt in deze pro vincie, van waar uitdezuivering wordt voorbereid en waartevens wordt uitgemaakt ln welke volg orde deze zal geschieden. Verdere terugtocht der duitschers. „Herr. Ned.'' meldde Don derdag nog De duitschers zijn begonnen hun stellingen aan de Westelijke punten van het Ardennenfront op te geven. Amerikaansche troopen vechten in de straten van Laroche. De duitschers melden dat zij zich uit St. Hubert hebben teruggetrokken. Duitsche tegenaanvallen in de omgeving van Bastogne werden afgeslagen. Canadeesche troe pen zijn ten O. van Nijmegen 2 km. gevorderd. In den noordelijken Elzasis het, na de groote verliezen van de duitschers bij hun aanvallen ten zuiden van Weissenburg, rustiger geworden. De vijand versterkt zich op zijn brugge- hoofd ten zuiden van Straats burg door nieuwen aanvoer van troepen en materiaal. In Budapest hebben de Rus sen gisteren veel terrein gewon nen. Ten noorden van deDonau zijn zij Komern tot op 2 km. genaderd. Op Luzon hebben de Ame rikanen aanzienlijke terrein winst behaald. Zij bezetten nu vier bruggehoofden over een kuststrook van ongeveer 40 km. breedte. Van hieruit zijn de Amerikanen gisteren 6 a 7 km. opgerukt. Jeugdbescherming. Krachtens Verordening van den Militairen Commissaris in de provincie Noord-Brabant is het aan: a) ongehuwde vrouwelijke personen die den leeftijd van zestien, doch nog niet dien van een en twintig jaar hebben be reikt en b) ongehuwde mannelijke personen die den leeftijd van zestien, doch nog niet dien van achttien jaar hebben bereikt, kinderen beneden 16 jaar en aan jeugdige personen, waar onder te verstaan (zie a en b) verboden: a) te verblijven in café's, restaurants en dergelijke ge legenheden; b) te verblijven in de open lucht gedurende den tijd vanaf een half uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang, zulks onverminderd het bepaal de in de Verordening Avond klok. Artikel 4. De verbodsbepalingen gelden niet ten aanzien van jeugdige personen dié: a zich in gezelschap en onder toezicht van een opvoeder be vinden b. behooren tot het Gealli eerde Expeditie-Leger; c. in het bezit zijn van een ontheffing van den burgemees ter. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Monument Burgemeester Moonen. c s. Onze radio's zijn er nog. Bij onderzoek bleek, dat de destijds in Waalwijk in beslag genomen radiotoestel len zich nog in Breda be vinden. Binnenkort zullen deze toestellen voor verzen ding gereed zijn en zoodra zij zijn aangekomen, zullen door de betrokken instantie nadere inlichtingen worden verstrekt omtrent de wijze van uitreiking. Zuinig met electriciteit. Wij willen nog eens met nadruk wijzen op de dringende noodzaak om zoo zuinig moge lijk met de stroom om te gaan. Reeds werd met ingang van 5 Januari een drastische beper king van de extra rantsoenen opgelegd. Er wordt echter nog steeds niet voldoende de hand gehou den aan de bepaling dat per gezin geen lampen mogen bran den die te zamen meer dan 25 Watt belasting uitoefenen. In het belang van een ongestoorde electriciteitsvoorziening, willen wij de verbruikers nog eeDS aansporen om toch vooral ge durende de uren 's morgens van 7 8 uur en's avonds tusschen 18 en 22 uur dit voorschrift strikt na te komen. Ook het gebruik van radiotoestellen, die in verhouding totdetoegestane gloeilampen, vrij veel stroom kosten, is gedurende deze uren niet toegestaan. De directeur der Gemeente Licht- en Waterbedrijven hoopt binnenkort te kunnen overgaan tot het verstrekken, onder be paalde voorwaarden, van een speciaal rantsoen voor wasch- machines. Door eensgezind mede te werken aan de boven gegeven voorschriften kunnen de verbruikers zelf medewerken tot spoedige verwezelijking hiervan. Schade-enquête. De Taxatie-Commissie te Waalwijk is door de Schade- Enquêle-Commissie 's Herto genbosch ook belast met de taxatie van oorlogs- en bezet- tingsschade in de gemeente Spiang Capelle. Busdienst Waalwijk-Tilburg. Besprekingen van het Advies bureau Waalwijks Herstel mei de directie van de B.B.A. te Tilburg hebben er toe geleid, dat thans de her-exploitatie van een autobusdienst Tilburg— Waalwijk v.v. spoedig verwacht kan worden. Het behoeft geen betoog, dat dit voor het herstel van het bedrijfsleven in de Langstraat van het grootste belang is, daar immers de meeste Rijksbureaux en vele andere overheidsinstanties in Tilburg gevestigd zijn. Het Onderwijs te Waalwijk. Zaterdag, 6 Januari 1945, waren de hoofden van onder wijsinrichtingen te Waalwijk door den Raad voor Maatschap pelijke Vernieuwing uitgenoo- digd tot een bespreking. De Heer Joep Naninck lichtte in een enkel woord het doel der bijeenkomst toe: te zien of de mogelijkheid en wenschelijk- heid bestond om het onderwijs te hervatten. WenSchelijk bleek dit alleszins doch demogelijk heden waren beperkt, vooral vanwege het gemis aan brand stof. Na een uitvoerige beschou wing van de moeilijkheden werd besloten, dat het wel mogelijk zou zijn, door enkele scholen te combineeren en een beroep te doen op lokaalruimte bij particulieren, althans eenige uren per dag school te doen, zij het dan zonder verwarming. Er zouden nog wel enkele weken overheen gaan, voordat de zoo lang ongebruikte lokalen weer bewoonbaar waren, doch alle aanwezigen beloofden het hunne te zullen doen, zooaat we mogen verwachten, dat bin nen niet al te langen tijd de Waalwijksche jeugd weer eenig onderwijs, zal kunnen ontvan gen en de band tussen leerlingen en school opnieuw gelegd kan worden. Ondertusschen kan den ouders niet sterk genoeg op het hart gedrukt worden al het mogelijke in het werk te stellen om hun kinderen nuttig bezig te houden, teneinde hen van baldadigheden terug te houden. Gasvoorziening. De Directeur der Gemeente Licht- en Waterbedrijven Waal wijk deelt mede, dat tot nader aankondiging ook 's avonds de gastoevoer een half uur zal worden geopend, zoodat vanaf heden gas verstrekt wordt op de volgende uren 's morgens van 7,30—8 uur, 's middags van 11 - 12.30 uur, 's avonds van 17.3018 uur. Oorlogsvrijwilligers. Dezer dagen zijn de eerste oorlogsvrijwilligers uit onze ge meente naar bun bestemming vertrokken. Diefstal. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden bij den heer C. W. een drietal kippen gestolen. Geëvacueerden. Op de postkantoren te Waal wijk, Sprang, Vrijhoeve-Capelle en Drunen komen veel stukken voor personen, die uit andere gemeenten zijn geëvacueerd. Teneinde deze stukken te kunnen uitreiken worden de geëvacueerden verzocht hun nieuwe adres schriftelijk op te geven aan de postinrichting in de woonplaats waar zij thans verblijf houden. Schade. L.l. Zondag werd weer schade aangericht in onze gemeente door inslag van granaten; in een aangrenzende gemeente is de toestand heel wat ernstiger. Op mijn geloopen. Twee Waalwijkers, n .1. Schapendonk en van Ark, werkzaam te Schijndel, zijn daar op een landmijo geloopen. Bijzonderheden over hun toe stand ontbreken, al wordt het ergste gevreesd. Ook hier ter plaatse isW. op een mijn geloopen en gewond, SPRANG-CAPELLE. Vanwege den Christelijken Be sturenbond Sprang-Capelle zal a.s. Zaterdag 13 Januari des namiddags om 3 uur, in het Geref. Kerkgebouw te Vrijhoe ve-Capelle, een groote propa ganda - vergadering gehouden worden, waartoe alle Christe lijke arbeiders en arbeidsters zijn uitgenoodigd. Als spreker boopt op te tre den de heer R. Hagoort uit Utrecht, met het onderwerp: „De Christelijke Vakbeweging in bevrijd Nederland", terwijl door de Weleerw. Heeren Ds. A. Vroegindewey en Ds. J. Westra respectievelijk een ope. nings- en een slotwoord zal gesproken worden. Wij wekken allen op deze belangrijke bijeenkomst bij te wonen. Coördinatie Brandweer en Luchtbeschermingsdienst. Zaterdag j.l. werd ten gemeen tehuize een vergadering gehou den tusschen de Brandweer en de Luchtbeschermingsdienst ter plaatse onder voorzitterschap van Burgemeesterv. Kemenade om te komen tot coördinatie van beide diensten, welke mo menteel in een inspectie ver- eenigd zijn. De hoofden van brandweer en luchtbeschermingsdienstwor- den daardoor rechtstreeks on dergeschikt aan dekringinspec teurs. Alle aangelegenheden van be lang betreffende brandweer en luchtbeschermingsdienst ter plaatse moeten in overleg met den burgemeester worden be handeld. De verhouding tus schen den Cdt. Bw en het L. B.H. blijft als voorheen. Alleen bij bomaanvallen en andere rampen, welke een ge volg zijn van oorlogshandelin gen is het hoofd L.B.D. de coördineerende iiguur, die den inzet van alle hulpkrachten leidt, waartoe ook de brand weer behoort. In alle andere gevallen zijn brandweer en luchtbescherming twee afzon derlijke diensten welke evenwel nauw dienen saam te werken. Vliegende bommen. In verband met het gevaar voor vliegende bommen is de hoofdpost van den luchtbe schermingsdienst te Kaatsheu. vel permanent met twee man hezet, terwijl in Loonopzand een hulppost zetelt. Een motor- ordonans staat steeds ter be- Bedrag vorig nummer f 2065.50 Rijksvakschool voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk J. B. Leeraren en Personeel der Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken P. v. O. Directie en Person. Gem. Licht en Waterbedr. Gem. Ontv. en Person. Gentr. Admin. Ge meentebedrijven J. v. d. V, R.K. Kerkkoor St. JanWaalwijk Waalwijksche Pluimvee- en Konijnenvereeniging 25. Broeders St. Petrusschool 100. 25.— 2.50 30 2.50 66.— 15.— 25,— Totaal f 2356,50 Adviesbureau Waalwijks Herstel. AAN ONZE LEZERS. Men kan zich op ons blad abonneeren per kwartaal (f 1.30) of per week (10 cent), maar beide minstens voor één kwar taal. Met het oog op de papier situatie zijn wij verplicht zoo spoedig mogelijk tot een vast oplage-cijfer te komen, mogelijk tot een abonnementen-stop te moeten overgaan, zoodat wij den lossen verkoop weldra zullen moeten stopzetten. Wij raden dus eenieder aan zich ten spoedigste als vast abonné bij den colporteur of ons bureau op te geven.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2