De Russen minder dan 100 km. van Berlijn. Nieuws uit Kaatsheuvel Landsberg veroverd. Nieuwe geallieerde vorderingen aan het Westfront. Het laatste duitsche bruggehoofd aan de Maas, ten Oosten van Geertruidenberg opgeruimd. De Russen zijn er in geslaagd Oost-Pruisen geheel af te sluiten en daardoor de daar aanwezige duitsche troepenmacht geheel af te snijden. De sterke verde- digingsstellingen bij de Masu- rische meren zijn doorbroken en vier steden en 550 andere plaatsen bevrijd. De Russen rukken op naar Danzig en Stettin, terwijl het dichtste punt naar Berlijn, Dins dag slechts 140 K.M. bedroeg. Het le Baltische leger heeft in Litauen een nieuw offensief ingezet en de havenstad Memel bezet, waardoor geheel Litauen is bevrijd en 25 duitsche divisies zijn ingesloten. Posen en Breslau zijn geheel omsingeld en op verschillende plaatsen zijn de Russen de Oder overgestoken en hebben brug genhoofden gevormd. Kattowitz en Beuthen, als mede nog 3 andere groote in dustriesteden zijn veroverd en hiermede het geheele belangrijke Silezische industriegebied. In't Westen zijn deduitschers nu vrijwel geheel uit België en Luxemburg verdreven en is de oude toestand niet alleen her steld, maar overal staan de geallieerden op Duitsch gebied op sommige punten 10 15 K.M. Duitsche verliezen Moskou gaf cijfers bekend van de duitsche verliezen in de eerste 2 weken van het Russi sche offensief. Deze verliezen waren295 000 dooden en 86.000 gevangenen.Buitgemaakt of vernield werden Vliegtuigen resp. 150 —442, tanks en gemo toriseerde kanonnen 874—2138, veldkanonnen 4442—3490, mor tieren 4426—2960, mitrailleurs 16449-9570, vrachtauto's 9050- 24960. Bij de verovering van de vliegvelden in de laatste dagen werden weer 400 vliegtuigen buitgemaakt, waarvan alleen op het vliegveld bij Oels, ten N. van Breslau, 150 vliegtuigen. Paniek onder de duitsche bevolking Het grootste deel van de Oost Pruisische bevolking is ge vlucht, met medeneming slechts van het allernoodzakelijkste. Als gevolg daarvan hebben vele buitenlandscbe arbeiders hun vrijheid herkregen. Geschat wordt dat 3.100.000 personen zijn gevlucht w.o. 1.400 000 die onlangs uit de Oekraine en Polen naar het Oostzeegebied waren overgebracht. Dag en nacht komen in Berlijn treinen vol met vluchtelingen aan uit Dantzig en OpperSilezië. Allen hebben have en goed moeten achterlaten. Velen hadden bij een koude van 30 gr. onder nul, bevrorèn ledematen opgeloopen. In Breslau zijn de straten en pleinen verlaten, minstens 300.000 burgers zijn gevlucht. Brieg aan de Oder is geheel verlaten, alleen soldaten zijn er achtergebleven. De duitschers verkeeren in doodsangst voor de snel oprukkende Russen. Het schuldige geweten spreekt, de gerechtigheid is op marsch. Berlijn komt diep onder den indruk van de vluchtelingen- ellende. Woensdag meldde Herr. Ned. dat de troepen van maarschalk Zukoff nu over een 80 km. breed front op duitsch grondgebied staan, op een afstand van slechts 139 km, van Berlijn. Ook maar schalk Rokosowski dringt op duitsch grondgebied verder op naar het N,W. in de richting van Danzig en Stettin. In Oost- Pruisen is Koningsbergen bijna geheel omsingeld. De poging van de duitsche divisies om door te breken werd door de Russen verijdeld. In Slowakije maakte het Roode Leger belang rijke vorderingen en veroverde Zakopane. De toestand in het Oosten afschuwelijk. Dinsdagavond laat heeft Adolf Hitler een korte toespraak ge houden tot het duitsche volk. Hij noemde de toestand in het Oosten afschuwelijk en deed een beroep op de duitschers om tot het laatste verzet te blijven bieden. (Herr. Ned;) Volgens de laatste berichten meldt Herr. Ned. dat het Roode Leger op een front van 80 km. breedte op nauwelijks 100 km van Berlijn staat Andere berichten gewagen reeds van een afstand van 80 tot 90 km De Russen zijn Kustrin tot op 30 km. genaderd. Gisteren werden vijf belangrijke plaatsen tusschen de Poolsche grens en Oder veroverd, waar onder Landsberg. Ten N. van Landsberg rukken de Russen op in de richting Stettin en Danzig. Zij staan op 80 km. van Stettin. In O. Pruisen veroverden de Russen Friedland en Heilsberg. In Silezië worden goede vor deringen gemaakt. 50 km. ten W. van Kattowitz is de Oder bereikt en de Russen staan minder dan 16 km. ven Ratibor. Over de Karpathen rukken de Russen ook snel op. Zij staan 32 km. ten Oosten van Banska- Bistriza en 25 km. van Svolin. Amerikaansche troepen heb ben op den Oostelijken oever van de Uhr een 8 km. breed bruggehoofd, dat 2 3 km* diep is. Verder naar het Noorden zijn de Amerik. tusschen Mond- schau en St. Vith 5 km. opge rukt. Ook ten Z, van Straatsburg zijn goede vorderingen gemaakt nl. rond Golmar terwijl in het N. deel van den Elzas de vijand tot verdediging is overgegaan. Ten Oosten van Geertruiden berg werd het laatste Duitsche bruggehoofd ten Zuiden van de Maas met tanks en artillerie uitgeroeid. Een eiland in deze rivier is bezet en de voorposten die den laatsten tijd zeer hinderlijk waren zijn daar vernietigd. of tijdelijk uitstel voor oorlogs vrijwilligers de navolgende regeling is getroffen: De zich aanmeldende vrij willigers moeten een gedag- teekend en onderteekend bewijs van hun werkgever overleggen, dat deze op de hoogte is van de aanmelding. Zij, die zich reeds eerder aangemeld hebben, doch nog niet opgeroepen zijn, moeten alsnog ten spoedigste een der gelijk bewijs van hun werkgever doen toekomen aan het hoofd van het Aanmeldingsbureau voor oorlogsvrijwilligers. Voor zoover werkgevers de zich aangemeld hebbende vrij willigers onmisbaar achten voor het bedrijf, kunnen zij uit sluitend of tijdelijk uitstel van de militaire verplichtingen voor de betrokkenen aanvragen, waartoe zij zich zoo spoedig mogelijk met het hoofd van het betreffende Aanmeldingsbureau voor oorlogsvrijwilligers in vei- binding dienen te stellen. Bij den oproep van dienst plichtigen kan op de zelfde wijze een verzoek tot vrijstelling of uitstel worden gedaan bij het Hoofd van het Aanmeldings bureau voor oorlogsvrijwilli gers. Opgemerkt wordt, dat in het algemeen slechts uitsluiting of tijdelijk uitstel kan worden ver leend voor personen, waarvan de aanwezigheid onontbeerlijk is in diensten, bedrijven of bedrijfstakken, voor zoover deze ter voorziening in de behoeften van de weermacht of wel ter voorziening in de behoeften, resp. ter bescherming van de volkshuishouding in stand die nen te blijven. Het Hoofd van het Centraal Vrijwilligersbureau. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Minister Burger afgetreden. De Regeeringsvoorlichtings- dienst deelt mede: Aan den heer Mr. J. A. W. Burger is door H. M. de Ko ningin op zijn daartoe strek kend verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister van Binnenland- sche Zaken, met daak voorde aan den lande bewezen diensten. Tot op het oogenblik, dat in de vacature door H. M. de Koningin zal zijn voorzien, is de heer H. van Boeijen tijdelijk belast met het beheer van de portefeuille van Binnenlandsche Zaken. Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat het ontslag van den heer Burger het gevolg is van een rede, die hij op 14 Januari j.l., zonder voorkennis van den minister-president voor den zender van Herrijzend Neder land heeft gehouden op een voor de collaborateurs vergoe lijkende wijze. Dit is volgens den minister-president, mr. Gerbrandy in tegenstelling met de onverzettelijkheid, die ge boden is met betrekking tot aan den vijand verleenden steun. Hiermede was mr. Burger af geweken van den eisch tot onderhouding van het taaie Nederlandsche verzet tegen den overweldiger. Een afwijking, die geen ander gevolg kon hebben dan ondermijning van dat taaie verzet. Mr. Burger verdedigde zijn standpunt door er op te wijzen, dat zijn rede geen andere be doeling had, dan te waarschu wen tegen excessen. Het verschil van inzicht was aanleiding voor hem, zijn ontslag te vragen. Ontslag van N S.B.-ers. Bij K. B. is bepaald, dat voor het ontslag van personen, die tijdens de bezetting lid of be gunstigers waren van of pro paganda gevoerd hebben voor nationaal-socialistische en fas cistische of aanverwante orga nisaties,geen toestemming meer noodig is van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Oorlogsvrijwilligers en dienstplichtigen. Het Hoofd van bet Centraal Vrijwilligersbureau maakt be kend, dat voor uitsluiting van Monument Burgemeester Moonen. c s. Timtur-Schoenfabrieken. De heer Jos. J. Klijberg te Tilburg is door den militairen commissaris te's Hertogenbosch benoemd tot beheerder der Timtur-schoenfabrieken alhier. P. T. T. De Directeur van het Post kantoor maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari de quitantiedienst weder wordt opengesteld in het bevrijde ge bied met uitzondering van het gedeelte van Limburg ten Zui den van Roermond. Instelling Commissies. Op initiatief van den R. v, M. V., is een commissie inge steld „Repatrieering arbeiders, studenten en joden", deze be staat uit de heerenN v.Gorcum, N. van Loon, J. Naninck, J. van Seters, C. Wachtels van den Berg, H, van Well; De commissie Hulp aan Noord- Nederland is samengesteld als volgtDr. H G. Langemijer, voorzitterD. Horst, secretaris; O. v. d. Hoven, P. van Loon, D. van Oss-van Buren. Oorlogsvrijwilligers. Maandag j.l. zijn wederom een groep vrijwilligers voor de Grenswacht-Compagnien ver trokken.Thans zijn dus in totaal 7 groepen vrijwilligers uit Waal wijk naar de plaats van bestem ming gegaan, n.l. drie voor de Grenswacht-Compagnien, een voor de Koninklijke Marine, een voor de Koninklijke Land. macht onderdeel Genie, een voor het Corps Tolken en Ver bindingsofficieren, een voor de Koninklijke Stoottroepen. In afwijking van de tot nu toe geldende regeling kunnen thans ook diegenen zich opgeven als O. V. W. die in het loopende jaar 18 worden. Eenieder, ge boren voor 1 Januari 1928 kan zich dus aanmelden om dienst te nemen bij een der verschil lende wapens van het nieuw te vormen Nederlandsche leger. Steunt de Hark-collecte. Evenals overal elders in het bevrijde gebied, zal ook in Waalwijk, door de plaatselijke afdeeling van de Hulp Actie Roode Kruis, op 3 en 4 Februari een collecte gehouden worden, ten behoeve van onze in nood verkeerende medeburgers. Een aanbeveling deze collecte met zeer milde hand le steunen moet in feite overbodig zijn* Allen weten maar al te goed, hoeveel nooden er alom te lenigen zijn en dat er met krachtige en gulle hand gehol pen moet kunnen worden, om zeer vele gezinnen niet in de de bitterste kommer te laten vervallen. Waalwijk heeft reeds zoo dikwijls van haar milddadigheid en naastenliefde blijk gegeven. Laat zij deze mooie gewoonte ook op 3 en 4 Februari trouw blijven. Wij vernemen voorts nog, dat het de bedoeling is van de af deeling Waalwijk van de HARK binnenkort een groote verloting te organiseeren, ten bate van het Noodziekenhuis. Katholieke jonge mannen. In ons vorig nummer hebben we slechts een gedeelte van 't verslag dezer belangwekkende vergadering kunnen opnemen; de rest volge thans. De Moderator, de weleerw. heer Gedden vervolgde zijn rede en zeide o.m, verder: Met deze organisatie willen wij elkaar vormen, de leer van het katholicisme verdedigen, een sociale en cultureeie vor. ming geven, vriendschapsban den aanknoopen en versterken door ontspanning en op die manier de leden geschikt maken voor de latere standsorganisa- ttes. „De wereld terug naar God" moet onze leuze zijn. Het Christendom speelt een uiterst geringe rol in het open bare leven. De macht tegen God heeft zich georganiseerd tot een wereldmacht. Zij hebben durf en dynamiet en ieder van hen is een apostel en strijder, Dat zullen ook wij moeten zijn. Na de bevrijding zijn we er nog niet. Misschien zal eerst dan de strijd pas beginnende strijd tusschen de twee uitersten geloof en ongeloof, Daarom moeten wij paraat zijn en strij den voor de kerstening van de maatschappij. Daarvoor moeten wij de handen ineen slaan en gezamenlijk het eenige middel aangrijpen, dat ons helpen kan: een zoo consequent mogelijk Katholiek beleefd geloof, dat den tegenstander eerbied af dwingt. Wij moeten hen laten zien, dat een consequent beleefd Katholiek geloof, vrede en wel vaart brengt, dan zullen hen de oogen opengaan. Daarvoor is echter eerst noodig een katho lieke en christelijke levensbe schouwing in de eigen katho lieke samenleving. Ik zou aan de boeren; arbeiders, midden standers, werkgevers, aldus spr., willen vragen, kent gij de juiste principiëele houding van den katholiek op sociaal-, cultureel-, economisch-, politiek gebied, ja in het geheele leven Die kennen we nog niet en daarom moeten de handen in elkaar geslagen worden, om elkaar te leeren en elkaar te vormen en om in te kunnen grijpen in het openbare leven. Het woord is thans aan U. Beslissender uur als nu, heeft de wereld, het volk en het geloof nooit gekend Vervolgens sprak Pastoor Hee zemans nog enkele korte, maar vurige en kernachtige wt orden, waarbij hij vooral op 't groote belang van de organisatie wees, zonder welke we niets vermo gen. Ieder zal in de toekomst georganiseerd moeten zijn, anders zou hij geen recht moeten kunnen laten gelden, op gun stige arbeidsvoorwaarden. Er zijn meer belangen, dan die enkel het vak raken. Ook die moeten behartigd worden. Als Nederlander, als mensch, maar ook als katholiek, zijn er belangen te behartigen, die wij allen gemeen hebben, de boer zoowel als de middenstander, de arbeider zoowel als de werk. gever. Daarom moeten wij allen een zijn en thans de daad bij het woord voegen, door U aan te sluiten bij Uwe organisatie. Schade-enquete-commissie Registratie oorlogsschade. De oorlogsschade, geleden vóór 1 Januari 1945 aan roe- pti n&es ^eattix. jeven Jaat. rende en onroerende goederen in de gemeente Waalwijk, is thans grootendeels geregistreerd door den act'even dienst der belastingen. Voor zoover deze registratie nog niet heeft plaats gehad, dienen de getroffenen aangifte der schade te doen ten kantore van den ontvanger der directe belastingen, Mr. van Coothstraat 68 op onderstaan de dagen voor Waalwijk op Dinsdag 6 Februari voor Besoijen op Woensdag 7Februari en voor Baardwijk op Donder dag 8 Februari telkens van 2 tot 4 uur des namiddags. Het bovenstaande geldt dus uitsluitend voor schade, geleden vóór 1 Januari 1945. Omtrent schade, na dezen datum geleden zal nog een nadere mededeeling worden gedaan. De aangifte dient te geschieden door of namens den eigenaar der beschadigde goederen, SPRANG CAPELLE. Door den burgemeester dezer gemeente is een Commissie ingesteld voor Sociaal Econo mische Hulpverleening aan Kleine Zelfstandigen, waarin als vertegenwoordiger der gemeente is beooemd de heer J. van Herpen, ambtenaar ter secre tarie, die als voorzitter-secre tarie zal fungeeren. Als leden zijn benoemd de heeren C. B. Timmermans, W. Kieboom en A. J. van der Waals. Kleine zelfstandigen die door bijzondere omstandigheden hun ambacht, nering of bedrijf niet kunnen uitoefenenkunnenvoor ondersteuning in aanmerking komen, evenals oorlogsgetrof fenen, nagelaten betrekkingen van oorlogsgetroffenen en die door oorlogsgeweld hun bedrijf niet kunnen uitoefenen. Belanghebbenden worden voor nadere bijzonderheden verwezen naar de betreffende advertentie in dit nummer. Door een ingezetene dezer gemeente werd het hem toe komende inkwartieringsgeld ge schonken aan de afdeeling Sprang-Capelle van 't Groene Kruis. Voorzeker een navol genswaardig voorbeeld. Door den Burgemeester dezer gemeente is een Com missie ingesteld van de H.A.R.K; (Herstel Actie Roode Kruis) waarin zitting hebben: A. Smit, Burgemeester B 3. Mevr. J. Smit-de Graaf B 3, Mevr. J. M. E. Timmermans- Maat A 108, Mevr. M. C D. van Wingerden Blom B 113 1, Mej. J. Nieuwenhuizen A 245, Mej. P. J. Rijken C 133, Dr.J. B. Verheij D 59, Dr. W.C. van Stalborch D 9b. CAPELLE. Zondag 4 Februari kerkdienst der Ger. Gem. aan de Hooge- vaart om half tien en half drie. Voorganger Dominé Dorrestein van Opheusden. 't Kerkgebouw is verwarmd. Een droeve waarschuwing. De waarschuwing om niet op de groote verkeerswegen te fietsen zijn niet van grond ont bloot. Dit moest Mej.Emmers- Dingemans uit Tilburg onder vinden, die na een bezoek aan Kaatsheuvel op den Provin cialen weg door het glippen van een zware legerauto door deze gegrepen werd en op slag werd Bedrag vorig nummer f 2809.39 Lithurgische Dienst Besoijenf 10. Personeel V. G. L. f 10. Totaal f 2829.39 Verschillende berichten moeten tot een volgend nummer overstaan. Woensdag 31 Januari werd Prinses Beatrix zeven jaar. Wij herinneren ons nog zoo goed de blijde geboorte van deze Oranjetelg. Hoe lang reeds hadden stad en land verlangend uitgezien naar deze eerste blijde gebeurtenis uit het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard en hoe vloeide dit verlangen uit in blijde jubeltoonen, toen de geboorte van het Prinsesje bekend werd. Werd wel ooit duidelijker de innige verbondenheid van volk met Vorstenhuis getoond als op die blijde dag van Januari 1938? Het gansche land verkeerde m feeststemming; klokken jubelden met blijde klanken; vroolijk wapperde onze driekleur boven de daken; kinderen trokken blij zingend door de straten en onze harten waren vervuld van dank baarheid. Beatrix.... de gelukkig makende. Moge Zij inderdaad spoedig het geluk smaken in het gezelschap van onze ge- eerbiedigde Koningin, van hare Ouders en hare zusjes, den bevrijden vaderland- schen grond weer te betreden. Voor een glorieuze ontvangst zal dan gezorgd zijn.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2