lste en 3de Amerikaansche leger door de Siegfriedlinie zijn heen gestooten in 't gebied van de Schnee-eifel. In de Vogezen zijn de gealli eerden erin geslaagd, het Duit- sche bruggehoofd bij Colmar in tweëen te splitsen. Ten Zui den van Colmar heeft de 12de Amerikaansche tankdivisie con tact gemaakt met de uit het Zuiden oprukkende Marokka nen. Hierdoor zijn alle troepen van de vijand in de Vogezen omsingeld. Van Nederland wordt alleen gemeld dat de geallieerde pa trouilles aan alle deelen van 't front uiterst actief zijn. LuchtfrontEr zijn geweldige aanvallen gedaan op Berlijn vooral 't spoorwegnet was het doel. Verre Oosten Het Noordelijk stadsdeel van Manilla is thans vast in handen der Amerikanen, die hieruit 3 jaar geleden ver dreven waren. Nader meldde Herr. Ned. dat de Russen tusschen Bres- lau en Oppeln over een front van ongeveer 80 KM. de rivier de Oder zijn overschreden en zijn al meer dan 18 KM. naar het Westen opgerukt. Een speciale dagorder van maar schalk Stalin meldde dat al 6 belangrijke steden in Russische handen waren, o.a. Ohlau, Brieg en Loewen, die allen van Noord naar Zuid aan de spoorlijn Breslau—Oppeln liggen. Verder Daar het Z,W. werd Grottkau veroverd, Later werd megedeeld dat de duitschers eveueens werden ver dreven uit 60 andere plaatsen. In de Elzas werd Neu Brei- sach veroverd op 15 KM, voor bij Colmar. Maagdenburg. Leipzig en Chemnitz gebombardeerd. In Nederland Vl-installaties en een fabriek ten N. van Den Haag geheel vernield. Rijksbureau voor ijzer en staal Wachtgeldregelingen. Het schijnt dat vele werkge vers het nogal gemakkelijk op nemen met de nieuwe regeling betreffende het dagelijks teeke nen van lijsten der wachtgel ders en het ter kennis brengen en toelichten daarvan aan hun ne arbeiders. Het komt ons daarom ge- wenscht voor hier nog eens een en ander aan te halen uit een circulaire van 't Arbeidsbureau: Nu vanaf 1 Januari 1945 de algeheele controle op de wacht geldregeling in handen is ge legd van het Arbeidsbureau, is ook aan den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Til burg de beslissing of al of niet dagelijks meldingslijsten getee- kend moeten worden. Alle wachtgelders die in de zelfdegemeente wonen, als waar het bedrijf gevestigd is, moeten iederen werkdag, waarop zij niet werken, éénmaal tusschen 9 en 12 en 2 en 4 uur, op een tevoren door den werkgever bepaald uur, dat wekelijks moet verzet worden, ten kantore van de onderneming een lijst tee kenen. Iedere wachtgelder moet steeds betzelfde nummer be houden. Aan het tijdstip van teekenen moet nauwlettend de hand worden gehouden. Er moet voldoende tijd voor teekenen kwartier tot half uur ge geven worden. Na dien tijd wordt de lijst weggenomen en wordt achter den naam van dengene, die niet geteekend heeft, met onuitwischbare inkt of potlood een streep gezet. De wachtgelder is verplicht zelf te teekenen. Maandag na afloop van iedere week moeten deze teekenlijsten op het Arbeidsbureau Waalwijk zijn bezorgd, onder opgaaf op welk uur in de dan aangevan gen week moet geteekend wor den. Het niet teekenen der tee kenlijsten, zonder dat een gel dige reden aanwezig is, brengt voor de wachtgelders mede, dat over dien dag geen wachtgeld mag worden uitbetaald. Ontslag van N.S.B'ers. Naar aanleiding van het be richt omtrent ontslag van N. ALGEMEENE BERICHTEN. S.B'ers in ons vorig nummer deelt de directeur van't Arbei dersbureau ons het volgende mede Het betreffende K B. zegt o.a. dat de Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau geen toestemming tot ontslag mag weigeren aan een werkgever t.a.v. een werknemer, indien de werknemer na 10 Mei 1940 hetzij als lid, begunstiger of anderszins zich aangesloten heeft of aangesloten is gebleven bij de N.S.B., voor deze bewe ging werkzaam is geweest, dan wel haar propaganda heeft be vorderd of verspreid. Als toelichting is medege deeld, dit artikel mag niet in breeden zin doch moet in strikten zin worden geïnterpre teerd. Derhalve komen niet voor ontslag in aanmerking N.A,F.-leden en zelfs niet eens de sociale voorman van het N.A.F. in het bedrijf. Als regel zullen politiek overtuigde N. A.F, leden tevens lid zijn ge weest van de N.S.B. Is dit lid maatschap niet aanwezig ge weest, bestaat het vermoeden, dat betrokkene niet om poli tieke redenen lid van het N. A.F. was, dan moet een onder zoek worden ingesteld naar de gedragingen van den betrok kene. Hetzelfde geldt voor de so ciale voormannen. Met name moet bij deze laatste ingeval van verzoek om ontslag worden nagegaan of betrokkene wellicht om het bedrijf en zijn land te dienen sociaal voorman is geworden. Zonder bijkomen de argumenten als politiek wangedrag tijdens de bezetting, bedreiging voor de huidige be- drijfsvrede e.d. kan de ontslag aanvrage dus wel degelijk ge weigerd worden. Uit de schoenindustrie. Adviesbureau Waalwijks Her stel heeft zich tot het Tijdelijk Rijksbureau voor Huiden en Leder gewend in verband met de toenemende liquiditeits moeilijkheden, die zich bij enkele schoenfabrieken voor doen. Het eigenaardige feit deed zich n.l. voor, dat deze fabrieken die wel over be hoorlijke voorraden grondstof fen en halffabrikaten beschik, ken zelfs bij voldoende stroom- en kolenvoorziening het werk nog niet konden hervatten. Zij zouden dan na melijk de loonen ten volle moeten uitbetalen, de over. heidssubsidie zou vervallen, en dat terwijl hun producten we gens de blokkeering door het R.H.L. niet afgezet konden worden. Werk hervatten be- teekende dus verslechtering van de toch al hachelijke finan- ciëele positie. Het Rijksbereau bericht ons (het Adviesbureau) thans d.d. 29 Jan. „Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 23 dezer deel ik U mede, dat het niet de be doeling is, die schoenen die er bij de fabrieken beschikbaar zijn of komen, geblokkeerd te houden. Een tijdelijke blokkade is noodig geweest, doch thans worden de winkeliers weer in de gelegenheid gesteld zich in zekere mate bij de schoenfa brieken te herbevoorraden. In aansluiting hieraan zal de di stributie van schoeisel ook aan anderen dan oorlogsslachtoffers in beperkte mate weer worden voortgezet." Hiermede is het hierboven uiteengezette motief om het werk nog te hervatten, verval len. Het wachten is nu nog slechts op een verbetering in de stroom- en kolenvoorziening. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Monument Burgemeester Moonen. e s. J. S. f 10.— Oud-leden Tooneelver. Zilveren leest Sr. Theodore. K. J. M. V. Jonge Werkgevers. Commissie „Arbeiders". Chr. Bewaarschool v.m. Besoijen. In de laatste vergadering van het Bestuur dezer inrichting, maakte de financiering van dit onderwijsinstituut een punt van bespreking uit. De toestand is n.l. zoo, dat sinds Juli 1944 geheel geen school gehouden kon worden en al dien tijd ook geen schoolgeld geïnd is. Deze school, die zelf over geen middelen beschikt, behoort echter, evenals ieder ander, haar financiëele verplichtingen na te komen. Gelet op het feit, dat de salarissen en loonen overal doorbetaald worden, meent het schoolbestuur dat't ook een zedelijke plicht der ouders is, althans van die ou ders die financiëel daartoe in staat zijn, om hun schoolgeld geheel of gedeeltelijk door te betalen. Dit bevordert mede een gezonde geldcirculatie. Bo vendien moet deze school in de eerste plaats gezien worden als een bezit der ouders. Uit dien hoofde meende het school bestuur dan ook in de aller eerste plaats een beroep op hen te moeten doen om deze school door dezen buitengewonen tijd heen te helpen en zoodoende haar ook voor de toekomst te behouden. Het Hoofd der school, mej. J. A. van Zeist en de Assistente mej. W. Nelis zullen de ouders bezoeken, om deze aangelegen heid verder af te handelen* Radio-toestellen. Voorloopig zijn ontvangen 50 radio toestellen. Velen verkee- ren in zeer verwaarloosden toestand. De eigenaars hebben van den Directeur van het Postkantoor een aanschrijving ontvangen tot in het ontvangst nemen. Het heeft dus geen zin ten Postkantore te komen infor- meeren of een toestel is terug ontvangen. H.A.R.K.-collecte. De buscollecte in onze ge meente Zaterdag en Zondag langs de huizen gehouden ten bate van de H.A.R.K., heeft opgebracht de somma van f 3547.74'/2, een werkelijk res pectabel bedrag dat Waalwijk wederom alle eer aandoet. Zilveren jubileum. De heer E. Verdurmen zal 15 Februari a.s. het feit her denken dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij fa. W. Tim mermans Zonen, alhier Landelijk Herstel. Zooals reeds bericht werd, werd ook in Waalwijk een bureau Landelijk Herstel op gericht, welk bureau gevestigd is in het Gewestelijk Arbeids bureau. bijkantoor Waalwijk, kamer 6. De bedoeling van dit bureau is als onderdeel tefun- geeren van de in de tot nu toe bevrijde gebieden opgerichte „Gemeenschap van Oud.Illegale Werkers." Het zal zich in hoofdzaak bezighouden met het afwikkelen van de werkzaam heden der Ondergrondsche or ganisatie zooals a. liet ondersteunen van de vroegere onderduikers of ge zinnen van vroegere onderdui kers, zoolang deze nog geen werkgelegenheid hebben b. de gezinnen of naaste betrekkingen van hen, die in de nog niet bevrijde gebieden zijn ondergebracht en dus nog niet naar hun haardsteden kunnen terugkeeren c. de onderduikers in het bevrijde gebied, diethuishooren in het nog niet bevrijde gebied en dus niet naar huis kunnen terugkeeren. Zooveel mogelijk zullen deze menschen door middel van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan het werk worden geholpen d. de achtergebleven betrek kingen van hen, die wegens constructief vaderlandsche da den gefusilleerd, gesneuveld of gedetineerd zijn; e. de hier verblijvende be trekkingen van Engelandvaar ders en Nederlandsche onder danen bij de geallieerde troepen. Het bureau is geopend iederen Dinsdag- en Vrijdagmorgen van 9 tot 12 uur. Studenten Contact-Groep. Het Algemeen Secretariaat „Contactgroep voor Studenten in het Bevrijde Nederlandsche Gebied" te Eindhoven is thans gevestigd Stratumseind 49, Eind hoven. Studenten dienen zich echter uitsluitend via de respec tievelijke kernleiders met de contactgroep in verbinding te stellen. Deze verzamelen tevens mo menteel inlichtingen omtrent studenten—oorlogs-vrijwilligers en zij verzoeken daarom familie leden of kennissen van hen, die zich als zoodanig niet meer kunnen melden,den kernleiders de hun bekende gegevens te verstrekken, Ook andere stu denten, die zich tot nu toe niet aangemeld hebben bij de Stu denten contactgroep, worden MEDEDEELINGEN van de Gemeente Licht- en Waterbedrijven Waalwijk. Extra Electriciteitsrantsoen voor huishoudelijke apparaten. Met ingang van a.s. Maan dag 12 Februari zal er bij wijze van proef een extra lant- soen electriciteit worden ver strekt van '/2 kwh. voor elke periode van 2 weken, ten ge- bruike voor waschmachines e.d. Dit rantsoen mag slechts wor den gebruikt op een voor ieder door ons vast te stellen dag, en alleen gedurende de uren dat er geen licht wordt gebruikt (dus van ca. 8.30 tot 18 uur. Voor de eerstvolgende veer tien dagen wordt deze dag als volgt vastgesteld Waalwijk Centrum ten Zui den van de Spoorlijn, Maan dag 12 en Dinsdag 13 Februari. WaalwijkCentrum ten Noor den van de Spoorlijn met in begrip van de Kerkstraat, Woensdag lk en Donderdag 15 Februari. V.m. Besoijen, Maandag 19 en Dinsdag 20 Februari. V.m. Baardwijk, Woensdag 21 en Donderdag 22 Februari. Iedere veertien dagen zal van deze plaats worden bekend ge maakt of, en op welke dagen dit extra rantsoen zal worden verstrekt. Nadere inlichtingen iederen voormiddag van 9—12 30 uur behalve Zaterdags aan het kan toor. verzocht dit alsnog te doen. Kernleider voor de Langstraat is Hans Schaap, Grootestraat 211, Waalwijk. Mgr. Sweens f L.l. Vrijdag overleed plotseling door een ongeval, ierwijl hij de H. Mis opdroeg, Mgr. A. F. M. Sweens, oud-president van het Groot-Seminarie te Haren, ka nunnik van St. Jan, één der meest verdienstelijke priesters van het Bisdom van 's Bosch. Hij bereikte den leeftijd van 80 jaren. Ernstig gewond. Met belangstelling vernemen wij dat de toestand van den heer Hein Moonen, eenige zoon van wijlen burgem. Moonen, die door een ongeval levens gevaarlijk werd gewond, voor uitgaande is en alle hoop op herstel aanwezig is. DRUNEN. Uitvaart Nico Boom. Onder groote belangstelling werd Maandag j.l. de zoo tra gisch om het leven gekomen Nico Boom ter aarde besteld. De stoet werd geopand door de plaatselijke afdeeling O. D., verder volgden de harmonie „Volharding", de R.K. Voetbal vereniging ..Sporters", van welke vereenigingen de overle dene reeds jaren lid was, en de directie en personeel der Rex- fabrieken waar de overledene sinds de oprichting onafgebro ken werkzaam is geweest. De plechtige Requim Mis werd opgedragen door kapelaan Heeren. Op het kerkhof bracht de afd. O. D. door het lossen ven vijf eeresalvo's de laatste eer. Op het graf werden kransen neergelegd van de O. D. en Rexschoenfabrieken, waarna allen ontroerd den doodenakker verlieten. Met Nico Boom is een sym pathieke jongeman uit ons dorpsleven verdwenen. Zoovelen rusten reeds in onzen grond omdat zij hun leven lieten voor onze vrijheid en bij het vervullen van hun plicht. Wie verzorgt hunne graven opdat hun nagedachtenis blijft in eere? WASPIK. Dezer dagen werd in onze gemeente een plaatse lijke afdeeling van „Hulp-Actie Roode Kiuis" opgericht (afge kort H.A.R.K.). Het doel hiervan is oorlogs slachtoffers te helpen aan noodzakelijke lnvensbehoeften. Hiervoor zullen zooals in veel andere gemeenten gelden en goederen worden ingezameld en ingekocht. Het comité verwacht dat alle inwoners van Waspik hieraan spontaan zullen medewerken, 1 Het Rijksbureau voor IJzer en Staal en het Rijksbureau voor Non-Ferro Metalen maken bekend, dat onder bijkantoor Rayon IV, Til burg, Koestraat 168, o.m. de volgende plaatsen ressorteeren Baardwijk, Besoyen, Capelle, Dongen, 's-Gra- vemoer. Kaatsheuvel, Loon op Zand, Waalwijk en Waspik. Onder het rayon 's-Bosch, Hinthamerstr. 181 ressorteeren o.m. Drunen, Heesbeen, Herpt, Hedikhuizen, Nieuwkuijk en Vlijmen. Onder het rayon Breda, Ceresstraat 35 o.m. Raamsdonk, Raamsdonksveer en Geertrui- denberg. Vanaf 1 Januari 1945 is een nieuwe rege ling in werking getreden, die het belangrijke voordeel biedt, dat de subsidieregeling niet meer geschiedt door de Gemeente waar de betrokken arbeiders woonachtig zijn, maar door het Gewestelijk Arbeidsbureau waaronder de onderneming ressorteert. Dit beteekent voor de betr. onderneming ook een administratieve vereenvoudiging. Na drie maanden wordt het subsidiepercentage van 70 op 80 gebracht. Met inbegrip van deze laatste regeling zijn er nu sinds 18 September drie regelingen in werking geweest, die men wel moet onder scheiden A. voor de periode van 30 October 1944 (subsidie 40%). B. voor de periode van 30 October tot 31 December (subsidie 70%). C. vanaf 1 Januari 1945 (subsidie tot 31 Maart 70%, daarna 80%). Bedrag vorig nummer f 2829.39 D.V.S.V. Waalwijk f 16.- W. B. f 2.50 Personeel „Noord-Braband" f 100.— Totaal f 2957.89 Een grootsch gebaar. Onze kunstschilder de heer Theo van Delft heeft met een grootsch gebaar de op handen zijnde verloting voor het Noodziekenhuis willen steunen. Hij heeft n.l. een schitterend doek van imposant formaat beschikbaar gesteld voor boven bedoelde verloting. Hij heeft daaraan de conditie verbon den dat een gedeelte der opbrengst ten goede zal komen aan de groote collecte van de Hark op 3 en 4 Februari 1.1., waarvoor mgr. Hendrikx voor radio Her rijzend Nederland zulk een krachtig plei dooi heeft gehouden. Voorts vernemen wij dat ook de heer Jacq. Bergmans zich gaarne bereid heeft verklaard een zijner beste schilderstukken af te staan, zoodat de verloting in zee gaat met een paar schitterende hoofd prijzen; dank zij onze Waalwijksche kun stenaars. In het klooster der Eerw. Zusters van J.M.J. vierde 1.1. Sr. Theodore, hoofd der meisjesschool en hoofd der R.K. ULO school voor meisjes, haar zilveren kloos- terfeest. Zaterdag werd door den Zeer- eerw. Heer Pastoor Heezemans in de kloosterkapel een plechtige H. Mis van Dankbaarheid opgedragen, waarbij tevens het R.K. Kerkbestuur der parochie St. Jan tegenwoordig was. Voorts werd het feit dien dag in intiemen kring gevierd. Zondag werd een receptie gehouden, waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt, die op die wijze hun dank voor Sr. Theodora, voor het vele goede, dat zij voor het meisjesonderwijs in deze pa rochie heeft gedaan, tot uiting brachten. De Katholieke Jonge Middenstands Vereeniging hield Zondagmiddag een druk bezochte vergadering in Hotel „De Twee Kolommen Als gevolg van de algemeene oproep tot samenbundeling van alle R.K. jonge mannen in een groot verband, waarvan de K.J.M.V. een on- derafdeeling uitmaakt, was de vereeni ging beduidend gegroeid. Na een inlei den en algemeen opwekkend woord van den voorzitter en goedkeuring van de notulen, sprak de moderator een kort be- zinningswoord. Ter afwisseling gaf een der leden enkele declamaties, waarna de voorzitter doel en werkwijze van de ver eeniging uiteenzette en een uitgebreid overzicht gaf van de geschiedenis der K.J.M.V., meer speciaal van de plaatse lijke afdeeling. In verband met den groei der vereeniging zullen verschillende sec ties gevormd worden in den vorm van studieclub, ontspanningsclub, muziekclub enz., terwijl ieder der leden toch steeds toegang zal hebben tot de club, waartoe hij zich op dat oogenblik aangetrokken gevoelt. Voorts zal worden overgegaan tot het uitgeven van een plaatselijk ver- eenigingsorgaan. 1.1. Zondag kwamen de jonge werk gevers bijeen, ter vorming van een groep „jonge werkgevers" van de Katholieke Jonge Mannen-vereeniging. De moderator, de weleerw. heer Ged- den, zette het doel uiteen. Tot bestuur werden gekozen de heer B. Weijers, P. van Heesbeen, Jac. Gragt- mans, Sjef de Kort Azn. en Ant. Tielen, die de functies nader zullen verdeelen. In het verslag van de installatie ver gadering van de Commissie „Arbeiders" van den Raad voor Maatschappelijke Vernieuwing zijn bij de vermelding, van de samenstelling van deze Commissie per abuis eenige namen uitgevallen. Deze Commissie „Arbeiders" bestaat thans uit de volgende personen: P. Th. v. Huiten, schoenfabrieksarb., Janson, fabrieksarb., A. Kooien, gemeen tearbeider, A. v. Oudheusden, schoen- fabr. arb., Th. Trimbach, metaalbewer ker, A. A. Varossieau, fabrieksarb., A. v. d. Weiden, spoorwegarb., A. A. van Well, magazijnbed., terwijl in deze com missie tevens als leden van den Raad voor Maatschappelijke Vernieuwing zit ting hebben: N. v. Gorcum en J. van Seters.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2