De Echo van het Zuiden 16 Febr. 1945 68e Jaargang No. 7 Waalwijksche en Langstraatsche Courant Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Monument Burgemeester Moonen. c s. Examen. De heer Piet van Loon Nzn. slaagde aan de Economische Hoogeschool te Tilburg, voor 't examen econom. docto randus. Jonge Werkgevers. In de dezer dagen gehouden bestuursvergadering van de afd. R.K. Jonge Werkgevers werden de functies als volgt verdeeld: Sjef de Kort Azn., voorzitter; Bé Weyers, vice-voorzitter Antoon Tielen, secretaris; Piet van Heesbeen, penningmeester Jac. Gragtmans, commissaris. Bewindvoerders. Door 't Militair Gezag zijn als bewindvoerder aangesteld: Voor de schoenfabriek Pulles van Gerwen en Go., de heer Frans Pulles. Voor de lederfabriek de Kroon* de heer Frans Eibers alhier. Voor de lederfabriek »De Amstel», de heeren Fijan, van Iersel en Bakker. AVONDKLOK. De Burge meester van Waalwijk maakt be kend, dat de z.g. Avondklok voor deze gemeente vanaf 15 Fe bruari 1945 geldt tusschen 19 uur en 6 uur 'smorgens. De bestaande maatregelen ten opzichte van over tredingen blijven ten volle geldig. Oud-Illegale Werkers. Op Donderdag 1 Februari j.l. werd te Waalwijk een dis trictsvergadering gehouden van de Gemeenschap Oud-Illegale- Werkers. De Gemeenschap Oud-Illegale Werkers stelt zich ten doel mede te werken aan een orga nische en harmonische samen werking van het geheele Neder- landsche volk in trouw aan Oranje, uitgaande van de eisch van een gezonde volksinvloed en met de aanvaarding van de normen van waarheid, gerech tigheid en naastenliefde, zooals deze in het Evangelie zijn ge steld. Op deze vergadering werd de vertrouwensman gekozen van het district Langstraat. Voorts werden de vertrouwensmannen gekozen van de verschillende plaatselijke Raden van de Ge meenschap Oud-Illegale-Wer- kers, welke onder dit district vallen. Een lofwaardig voorbeeld. De Commissie „Hulpverlee ning Noord-Nederland" van de Raad voor Maatschappelijke Vernieuwing heeft met vol doening vernomen, dat in een vergadering der Waalwijksche Bakkers vorige week een aantal hunner zich vrijwillig heeft aangeboden om. wanneer de tijd daar is en het noodig mocht blijken, in het nog te bevrijden gebied boven de rivieren hun diensten als bakker ter beschik king te stellen van onze be proefde landgenooten. Ook van enkele andere par- ticliere personen mocht de Commissie reeds toezegging van hulpverleening in den vorm van persoonlijke diensten ontvan gen. In aansluiting hierop moge, in verband met het eventueele ontvangen van geëvacueerde zieken en zwakken uit bet Noorden, erop gewezen worden hoeveel schooner een vrijwillige opname van deze menschen is dan wanneer dit van hooger hand gedwongen moet geschie den. ,;Gedenk, dat het beter is te ontvangen dan ontvangen te moeten worden''. De spontane houding der Waalwijksche bakkers moge een voorbeeld zijn. Aangifte beschikbare woonruimte. In deze gemeente bestaat Eleciricifteit. Er wordt nogmaals herinnerd aan het verbod om lampen te branden die tesamen meer dan 25 Watt belasting uitoefenen Ook het gebruik van veel stroom vragende radiotoestellen is tus schen 18 en 22 uur niet toege staan. In ieder geval behoort bij gebruik van het radiotoestel de verlichting te worden uitgescha keld. Honderden gezinnen zijn des avonds gedurende korter of langer tijd van licht verstoken, ten ge volge van het feit dat zoovelen zich niet aan dit voorschrift hou den. Ook het gebruik van het extra rantsoen voor huishoudelijke apparaten door inschakeling van grootere lampen is ten strengste verboden. reeds sinds enkele jaren een woningtekort. Evenals in de meeste gemeeDten is dit hoofd zakelijk ontstaan, doordat ge durende de oorlogsjaren weinig woningen gebouwd zijn. In de gemeente Waalwijk doet zich evenwel bovendien nog de bij. zondere omstandigheid voor, dat vele bouwers ook reeds vóór dien tijd hunne bouw plannen uitstelden in afwach ting van het beschikbaar ko men van bouwterreinen, opge nomen in het onteigeningsplan, hetwelk gronden omvat, gele gen tusschen de Stationsstraat en Putstraat. De te dezer zake aanhangige procedure is thans nog niet beëindigd. Door de oorlogsomstandig heden van de laatste maanden is de behoefte aan woonruimte plotseling abnormaal sterk ge stegen. Niet alleen zijn gezin nen van elders naar hier ge ëvacueerd, doch ook in de ge meente zijn gezinnen door het oorlogsgeweld dakloos gewor den. Teneinde deze gezinnen zoo goed mogelijk te kunnen on derbrengen. is het noodig te weten welke woonruimte be schikbaar is in de gemeente. Daaronder worden verstaan niet alleen leegstaande geheele woningen, doch ook gedeelten van woningen. Is het noodig dakloozen onder te brengen, dan kan te hunner behoeve door den Burgemeester een vordering van woonruimte wor den gedaan op grond van het »vorderingsbesluit woonruim te» Aanvankelijk werd bij be sluit van den Burgemeester dd. 14 November 1944 verboden zonder zijn toestemming wo ningen te verhuren. De materie is echter later nader uitgewerkt in de door B. en W. dd. 29 December 1944 vastgestelde »Verordening op het aangeven van beschikbare woonruimte». In die verordening zijn diverse bepalingen opgenomen. Op de eerste plaats moet van iedere thans buiten gebruik zijnde woonruimte op 19 Februari a s. aangifte worden gedaan (zie hiervoor artikel 1 der ver ordening, alsmede de nadere bekendmaking van B. en W. betreffende het tijdstip van aan gifte in dit blad). Woonruimte, welke thans niet meer als zoo danig wordt benut, doch laat stelijk wel (d.i. in 1944 nog) moet tevens worden aangege ven. Eveneens moet worden aangegeven afzonderlijke woon ruimte in een huis, welke in 1944 nog als zoodanig in ge bruik is geweest, doch thans niet meer. Indien dus iemand in 1944 b.v. nog een voorkamer met een keukentje in zijn huis aan een afzonderlijk gezin of een alleenwonend persoon ver huurde en die verhuring na derhand heeft gestaakt, is hij toch verplicht van die kamer met keuken thans aangifte te doen. De opzet hiervan is dui delijk. Het is n.l. in het alge meen niet de bedoeling in de zen tijd, nu er groote behoefte aan woningen is, woonruimte aan de bestemming als zooda nig te laten onttrekken. For mulieren voor de aangifte zijn ter secretarie, Afd. Algemeene Zaken, verkrijgbaar. Voorts moet volgens de ver ordening aan Burgemeester en Wethouders worden kennisge geven van het eindigen van huurovereenkomsten of van het vrijkomen van woonruimte en wel zoo mogelijk 5 dagen te voren, doch uiterlijk op den derden dag daarna, (art. 2.) Ook moet aangifte worden gedaan van het voornemen tot verhuren van woonruimte en wel 5 dagen tevoren (art. 3). De bedoeling van al deze maatregelen is den Burgemees ter in de gelegenheid te stellen tijdig zijne bevoegdheid lot vor dering zoo noodig toe te passen. Wij wijzen nog op de strenge straffen, welke in artikel 4 bedreigd worden. Vertrouwd wordt echter, dat iedereen het algemeen belang zal begrijpen, dat met de verordening beoogd wordt te dienen en in den tegenwoordigen noodtoestand bereid zal zijn dat belang mede te helpen bevorderen. De verordening is afgekon digd 10 Februari en in werking getreden 11 Februari j.l. Zilveren kloosterjubileum. De Eerwaarde Zuster Beatri- cia van de orde van J. M. J. in de parochie van O.L. Vrouw Onbevl. Ontv. te vm. Besoijen hoopt op 22 Maart a.s. haar zilveren kloosterjubileum te vieren. Tevens herdenkt zij dan haar zilveren jubileum als zuster van de Bewaarschool en als kosteres van de Parochiekerk Als zoodanig heeft zij steeds haar beste krachten aan haar werk gegeven. Geen moeite was haar ooit te veel en zij heeft in dien tijd talrijke parochianen aan zich verplicht. Om te zorgen dat het heuge lijke feit niet onopgemerkt voorbij gaat, heeft zich een damescomité gevormd. Dit be staat uit de dames Roxs, v. d. Heijden-van Iersel en Surig en zal zich belasten met een col lecte welke morgen begint, om de jubilaresse namens de ge heele parochie als dank voor alles wat zij gedaan heeft, een passend geschenk te kunnen overhandigen. Wij zijn er van overtuigd dat alle parochianen graag het hunne daarin willen bijdragen. DRUNEN. De jeugdbeweging. Tij dens een plechtig lof in de kapel der eerwaarde hroeders werd Zondag j.l. een groep jonge wachters aangenomen tevens werd Dinsdag een groep K.J.M'ers geïnstalleerd. Collecte H.A.R.K. - De collecte voor de H.A.R.K. welke dezer dagen in onze gemeente werd gehouden heeft f883,74'/2 opgebracht. Dit bedrag doet onze gemeente eer aan. Roode Kruis. Het ligt in de bedoeling om de bestaan de Roode Kruis-afdeeling in onze gemeente uit te breiden en is er voor jonge mannen en jonge meisjes tusschen 18 en 30 jaar gelegenheid zich hier voor aan te melden deze zul. len onder leiding van dokter van Delft zoo spoedig mogelijk woiden opgeleid. De aanmelding kan geschie den bij zuster Olieslager, Bad huisstraat en J. Lommers, Grootestraat. Ongeval. Bij het om gaan met vuurwapens liepen de heeren B. de Geus en W. van der Steen dusdanige ver wondingen op dat zij zich on der geneeskundige behandeling moesten stellen. Laatstgenoem de is in het ziekenhuis opge nomen. SPRANG. De heer C. Vos alhier is be noemd tot schrijver in vasten dienst bij de Directe Belastin gen en Accijnzen te Waalwijk. De heer Joh. Versteeg alhier is aangesteld tot hulp marechaussee. De Chr. Gemengde Zang- vereeniging „Excelsior" alhier alsmede het kinderkoor „Klein Excelsior" heeft haar repetities na eenigen tijd rustend te zijn geweest wederom hervat, onder leiding van haar directeur Jac. Groen. De collecte voor het Roode Kruis, de z.g. H.A R.K.- collecte, heeft in de gemeente Sprang-Capelle pl.m. f 2100. opgebracht. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL R.K. Arbeidersbeweging. Zondag 1.1. hield de R.K. arbeidersbeweging, onder voor zitterschap van den heer J. Beerens haar eerste algemeene ledenvergadering na de bevrij ding. In zijn openingswoord kon de voorzitter met voldoening constateeren dat de arbeiders van Kaatsheuvel, gezien de groote opkomst ook nu de noodzakelijkheid van hun eigen principieele organisatie inzien en hij herdacht de leden die bij de bevrijding hun leven hebben moeten geven en leden en bestuursleden die tijdens de jaren van de bezetting van ons zijn weggegaan. De heer P. Vriens, secretaris van het R K. Werkliedenver bond in bevrijd gebied consta teerde met voldoening dat het den bezetter niet gelukt was om van de arbeiders van Ne derland met medewerking van een stelletje landverraders een groote blok in den vorm van het Arbeidsfront op te richten. Ook onze katholieke arbeiders hebben door hun trouw aan Kerk en leiding, door volhar ding in het verzet getoond goede vaderlanders te zijn en daarom kunnen wij nu weer zeggen hier zijn wij Katholiek georganiseerde arbeiders! Spr. jstelde vast dat wij als Katho lieken in de gegeven omstan digheden geen afstand willen en kunnen doen van een prin cipieele arbeidersorganisatie. Straks, aldus spr., kan er ge sproken worden in hoeveree wij zullen samenwerken in het belang van land en volk en speciaal in het belang van de arbeiders en hun gezinnen Gaarne zijn wij tot de grootst mogelijkesamenwerking bereid. Hij noemde het tot stand ko men van de Raad van vakcen- tralen, de plaatselijke vak-unies en ging verder over tot de wenschen, die wij als organi satie van arbeiders hebben ten opzichte van de maatregelen zooals wachtgeldregeling, voorts verletregeling en werkverschaf- fings aangelegenheden. Wij die nen gehoord te worden ten aanzien van deze maatregelen. Vervolgens besprak spr. de contributie-regeling en spoorde aan tot het aankweeken van de goede opbouwende geest van samenwerking en tot groote arbeidsvreugde en bereidheid tot arbeid waar ook maar mogelijk onder redelijke en menschwaardige voorwaarden te doen. De geestelijke adviseur me moreerde het schrijven van het Nederlandsch Episcopaat van 25 Juli 1941. Hij bracht dank aan de arbeiders dat zij allen zoo spontaan gehoor hebben gegeven aan de leiding, Kerk en organisatie. Niet kankeren of afbreken maar plicht doen en met volle plichtsbetrachting arbeid die U wordt aangeboden onder redelijke voorwaarden aanvaarden. Klachten en moei lijkheden zullen aan de be voegde instanties worden door gegeven en zoo mogelijk wor den opgelost. Indien gij geen vertrouwen hebt in dit bestuur kiest dan straks als de moge lijkheid daar is een nieuw bestuur, maar dan een waarin gij wel het vertrouwen schenkt, zoo eindigt spr. Scholen. Deze week is wederom een aanvang gemaakt met het on derwijs voor de meisjes der Theresiaschool en Mariascbool. Het onderwijs wordt voor beide scholen gegeven in de Maria- school. Maandag a.s. zal ook het onderwijs voor de jongens weer beginnen, gedeeltelijk in de St. Jansschool en deels in de Ber- nardusschool. Boerenbond. In aansluiting op ons bericht van vorige week moeten wij melden, dat behalve de nieuw gekozen leden in het bestuur ook nog zitting hebben twee leden van het vorige bestuur n.l. de heeren P. Meercn en C. Groenendaal. Successievelijk komen alle ne venorganisaties van de N C.B. weer in leven. Vorige week herstelde zich de Jonge Boe renstand en deze week Don derdag zal de R K. Boerinnen- bond een heroprichtingsverga dering houden in de zaal van den heer Jan v. Dun. R.K. Jonge Boerenstand. In de zaal van den heer L. de Bondt hield op 8 Februari de Jonge Boerenstand een zeer drukke heropeningsvergade ring, die werd geleid door den oud voorzitter den heer N. Verschuren, die in zijn ope ningswoord een overzicht gaf van het verleden en tevens er op wees, wat voor de getroffen boeren gedaan was. Overgegaan werd tot het kiezen van een nieuw bestuur; gekozen werden de heeren L. Groenendaal met 45, A. Sprangers met 36, A. Rombouts met 35, M. v. Kuijk met 28 en v. Beers met 23 stemmen. De geestelijke advi seur spiak een opwekkend woord en de oud-voorzitter een dankwoord. De heer San ders ass. Rijkslandbouwconsu- lent sprak een woord van op wekking tot samenwerking van de R.K.J B. en den Voorlich tingsdienst. Hockey-club. De Hockey-club vergaderde sinds een rustperiode van bijna een jaar bij Job. Smit. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer Fr. Mallens. Er werd besloten tot het uitgeven van een clubblad, waarvoor een commissie werd benoemd. Actie Gijzelaars. Niet bij allen is bekend welk prachtig werk de „Actie Gijze laars" in onze plaats gedurende de jaren der bezetting heeft verricht. Op initiatief van den Eerw. heer v. d Heuvel heb ben zich eenige leden van den Jongen Boerenstand gedurende een paar jaren beijverd, om elke veertien dagen paketten te verzenden voor de gijzelaars opgesloten te St. Michiels Ges tel, Ruwenberg en Beekvliet. Onder leiding van den heer J, Roeien, werd bij verschillende boeren en andere burgers een inzameling gehouden van eet waren, die dan door den heer Roeien werden verzonden naar de diverse kampen aan het adres van daar opgesloten in- telectueelen. Niet minder dan 525 pak ketten werden verzonden en kwamen aan het goede adres aan, die zeer dankbaar werden aanvaard. Naast den heer Roeien, die zeker het leeuwendeel in de actie had, waren het de heeren N. Verschuren, Leo in't Groen en A. Sprangers en later de heeren A. Rombouts, L. San ders en C. Zwaans. Naast dezen de firma Jac. v. d. Assem in de personen Theo en Jac. Smit die steeds gratis voor het noodige verpakkings materiaal zorgden. Aan allen een woord van hulde, LOONOPZAND. De collecte 3 en 4 Februari door de plaatselijke afdeeling der H.A.R.K. alhier gehouden, bracht 't mooie bedrag van pl.m. f 1450 op. ST. JOACHIMS MOER. Toch wel al te gek 1 Verwend zijn we in de Moer niet I We hebben in al die oorlogsjaren maar voortdurend naar Kaatsheuvel en Loonop- zand moeten stappen, soms zelfs voorsmiddags en 's na middags weer opnieuw, alsof de tijd der boeren geen geld is. Het is wel merkwaardig alleen toen destijds dekens ingeleverd moesten worden voor de mof fen toen werd het ons gemak kelijk gemaakt en hield men zitting in de Moer om de de kens in ontvangst te nemen. Was men bang dat er één zou achterwege blijven? 't Lijkt wel. Maar nu wordt het nog al gekker. Terwijl hierin de Moer een petroleum leverancier zit moeten van hieruit alle huis gezinnen ook de petroleum- leveraccier zelf, naar Kaats heuvel om hun V/2 Liter pe troleum te halen. Is dat nu niet al te gek, of verklaar ons tenminste die regeling! De overheid vermaant ons de wegen open te laten voor het verkeer. Wij worden met den stok op straat gedreven. Ja werkelijk met den stok, want als de nood aan petroleum niet zoo groot was, lieten wij U met die Vlt Liter zitten. Maar Bedrag vorig nummer f 2957.89 De Dirctie en personeel van de W.A.M.I. f 102.— Berg en Dal, Roestelberg f 10.— Eiljartvereeniging „T.O.P." f 15. Distributie-personeel f 158.10 Totaal f 3242.99

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 5