NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Benoeming. De heer H. Hoffmans Jr. is benoemd tot secretaris van de provinciale vereeniging, geves tigd te Tilburg, die zich zal belasten met de organisatie van de hnlpverleening aan het Noorden. Eindexamen. De eindexamens H.B.S. zullen dit jaar in Juli en Augustus gehouden worden. Voor oor- logs-vrijwilligers gelden bijzon dere regelingen. Gasvoorziening Waalwijk. Met ingang van Zaterdag 24 Februari is weer een aanvang gemaakt met de levering van kookgas. Indien dekolenaanvoerzulks toelaat zal er vanaf bovenge- Doemden datum gas worden verstrekt 's morgens 7.30—8 uurfiede- ren dag der week); 's middags 11 -1230 uur en 's avonds 17,30 -18 uur (iede- ren dag der week uitgezonderd Dinsdags en Vrijdags. Posterijen. Het Postkantoor te Waalwijk is voortaan Zaterdags om half twee gesloten, behalve voor afgiftesvan poststukken. Landelijk Herstel. Om redenen van practischen aard is de naam van dit bureau gewijzigd in «Gemeenschap Ó.I.W. afd. Sociale Dienst«. Voortaan zal bet bureau alleen geopend zijn op Vrijdagvoor middag van 9 tot 12 uur. Raad v Maatsch. Wederopbouw. De heeren Harry Hoffmans Jr. en A. Meys zijn opgenomen in bovengenoemden raad. De installatie zal a.s. Zaterdag plaats vinden. Algemeene vergadering Katholieke Arbeidersjeugd. Zondag j.l. tond in »De Twee Kolommen« de eerste plaatse lijke algemeene vergadering van de Waalwijksche Katholieke Arbeidersjeugd plaats, voorge zeten door den heer H. v. Well. Als spreker was aanwezig de heer Piet Vriens van den Dioces. Werkliedenbond die in een be geesterende 'oespraak ontstaan en doel van de K.A.J. uiteen zette. Tevens vond de verkiezing van het plaatselijk bestuur plaats. Van de 9 candidaten werden de volgende met meei- derheid van stemmen gekozen J v. Loon, L. de Vaan, C. Didden, J, v. Iersel en G. v.d. Sanden. Romea Het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen m<>akt bektnd, dat als rayon- controleur voor Romea, Dis trict VI, omvatlende de ge meenten Tilburg, Gilze-Rijen, Waalwijk, Oisterwijk en Don gen en omgeving, is aangesteld de heer S. Nopol. Oisterwijk- schebaan 1-45, Tilburg. Commissie Voorziening Waalwijk. Maandagmiddag vergaderde in de lokalen der Kamer van Koophandel de Commissie Voorziening Waalwijk. Deze commissie is saamge- steld als volgt: Gérard van Loon, voorzitter, C. P. van den Hoven, secretaris, J Tielen.A van Nuenen, A. de Hoop, C. d^ Jcngh, Waalwijk, A. H. Fredericks, Kaatsheuvel en Mr. R. S. van der Heijden, Drunen Tot afgevaardigde voor de centrale vergaderingen te Eind hoven werd gekozen de beer C. P. van den Hoven en als zijn plaatsvervanger de heer C. de Jongh. De Secretaris gaf een over zicht omtrent de aaanvragen bij dit bureau ingekomen en de reeds verstrekte hulp en de vergaderii.g keurde de werk zaamheden van het bureau in alle opzichten goed. Om eenig idee te geven wal er zoo al gevraagd wordt,dienl 't volgende: Er zijn in dit rayon pl m 3000 getroffenen. Tot 20 Januari werden aange vraagd 1700 braad- en kook pannen, 280 slaapkamers, 187 huiskamers, 300 linnenkasten, 385 tafels, 1200 stoelen, 6000 borden, 4100 kop en schotel, 1200 ontbijtbordjes, 1700 losse kommen, enz. Dit is nog slechts tot 21 Januari en buiten Loon- opzand Kaatsheuvel, waarvan nog geen lijst was ingekomen. Men ziet dat er werk genoeg aan den winkel is. Verschillen de artikelen, als kachels, pan nen enz. zijn reeds verstrekt en spoedig zal meer volgen. Voor de Industrie. In aansluiting op de verga dering van 1.1 Woensdag, werd 1.1. Maandag in de Twee Ko lommen weer een druk be zochte vergadering der plaat, selijke industrieelen gehouden, onder leiding van «Waalwijks Herstel«, tot kiezen van leden voor den Industrieelen Kring. Als zoodanig werden voor Waalwijk gekozen; Voor de lederindustrie de hee ren Norb. van Loon en J.van Heesbeen, voor de schoenin dustrie de heeren G. Pullens en H. Bergmans, voor de an dere bedrijven, de heer H. Hoffmans en P. Dirksen. De organisatie stelt zich ten doel de belangen der industrie te behartigen en de diverse moeilijkheden te bestudeeren, teneinde het bedrijfsleven te herstellen en op een gezonde economische basis te brengen. Minister Wijffels. Ir Fr. C. M. Wijffels, de nieuwe minister van Sociale Zaken, is gehuwd met mej. Ferry Rath, geboren te Waal wijk, eenige dochter van wijlen den heer en mevr. Frans Rath van Welf, eenige jaren geleden ahier overleden. Nijverheidsschool. Woensdagmiddag had namens 't bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, door den voorzitter de uit reiking plaats der eind-diplo ma's. De voorzitter sprak een ernstig woord tot de jon gelui die hun einddiploma verwierven, en niet minder tot leerlingen en hun ouders. Vooral maande hij tot trouw schoolbezoek, tegen verwaar- loozing waarvan streng zal worden opgetreden. Hij bracht dank aan leeraren, speciaal den wnd. directeur den heer Van Steenderen. De volgende diploma's werden uitgereikt Smeden bankwerkers: W. Adriaanse, P. Berkelmans, C. Boo', C. v d. Broek, J Hens, C. v.d. Hoven, G. v.d. Lee, J Ro. zenbrand, M. Steenbeek, W Ke telaars, allen te Waalwijk. J. Beunis H Hees, P Schoen makers, L. Sips. J. Aarle, A in 't Groen, allen te Kaatsheuvel. A. Colet en W. Dank, Sprang- Capelle, J. Toorians, Loonop. zand. Geen diploma 4. Schoenmakers E. Bergmans, A Remie, E. de Jong, allen te Waalwijk. J. H. M. Brekelmans, J. J B/ekel mans, A. v. Heyst, W. A. v. Heyst, B Klerx, F Steeabergen, G. Steenbergen, A. Wezenbeek, M.v d. Lee, allen te Kaatsheuvel. P. v. Drunen, Drunen, J.v. d. Westen, Raamsdonk. Geen di. ploma 10. Na een gelukwensch van den voorzitter sprak de wnd. direc teur de leerlingen toe en gaf een overzicht van den uitslag der overgangs-examens. Christelijke Vakbeweging. De Christelijke Vakbeweging afd. Waalwijk is herrezen. Het bestuur heeft reeds vergaderd en zal weldra een ledenverga dering oproepen, waartoe men zich vrijwillig kan aanmelden bij de oud-bestuursleden. R K. Metaalbewerkersbond „St Eloy", Waalwijk. Zaterdag 24 Febr. 1.1. kwa men de Katholieke metaalbe werkers in vergadering bijeen in het gebouw van den R.K. Gildenbond. Deze vergadering stond onder leiding van den heer Buykx, bestuurslid van het R.K. Werkheden-Verbond in bevrijd gebied. Na ampele bespreking werd besloten de vereeniging weer te doen herrijzen en staande ter vergadering gaf zich reeds een grooter aantal leden op dan de vereeniging telde bij haar on derduiken (25 Juli 1941). Een alleszins bemoedigend begin. DRUNEN. Alhier is een bureau van de «Gemeenschap O I.W. afd. So. Postverzending. Waar Kaatsheuvel ook in 't Postverkeer van bevrijd gebied is opgenomen, worden zooals begrijpelijk vele postzendingen uit Waalwijk en de Langstraat daar ter post bezorgd. Het is daarom wel gewenscht dat men weet wat voor verzending toe gelaten is en wat niet. Brieven boven 20 gram zijn niet toegelaten. Geen prent briefkaarten mogen worden ver zonden, evenmin als drukwer ken. Naar 't buiten'and (geal lieerde en bevrijde landen) zijn alleen maar brie/kaarten toege staan Gepost en niet te verzenden stukken worden binnen de plaats van posten niet aan de afzenders teruggezonden, zoo dat ten kantore te Kaatsheuvel reeds veel post uit Waalwiik en Sprang Capelle, die niet vol daan heeft aan de voorschriften, opgestapeld ligt en blijft liggen, zonder dat de afzenders hier van iets weten Men houde zich dus stipt aan de voorschriften. Bel Canto. Zondag j 1. hield de Zang* vereeniging na een rustpauze vanaf October 1941 weer een algemeene ledenvergadering. Daar de voorzitter de heer G. Snoeren had te kennen ge geven het voorzitterschap niet meer te ambieeren, leidde de heer C. Berkelmans de bijeen komst, waarop bleek, dat na. genoeg alle dames- en heeren- leden de vereeniging trouw zijn gebleven. Besloten werd een actie op touw te zetten om nieuwe led- n aan te werven. Met het hou ten der repetities zal direct worden aangevangen voor de dames op Woensdag avond en voor de heeren op Zondagmorgen. Binnenkort zal een tweede vergadering gehou den worden, waarop 't bestuur hoopt een nieuwen voorzitter te kunnen voordragen en het zit tende bestuur zijn mandaat beschikbaar zal stellen. De directeur sprak de hoop uit dat Bel Ganto weer spoedig het peil moge bereiken waarop het eens stond Om dat te be reiken is de samenwerking van allen, speciaal in het bezoeken en op tijd aanwezig zijn op de repetitie's noodig. ciale Dienst® geopend in de R K. Jongensschool, Stations straat, op iederen voormiddag van 10 tot 12 uur, behalve des Zaterdags. Onderduikers uit Drunen worden verzocht zich hier te melden. Naar wij vernemen be staan er plannen om binnen korten tijd de lessen aan de Gem. Vakschool voor schoen makers te hervatten. Er wordt althans getracht een gedeelte van het schoolgebouw in zoo- danigen staat te brengen dat de leerlingen het onderwijs kun nen volgen. Ongetwijfeld zal dit bericht door vele ouders met vreugde worden begroet. De school die dit jaar haar 35-jarig bestaan viert heeft in den loop der jaren een goede naam verworven en zeer velen uit Drunen en omgeving heb ben bier hun opleiding genoten. Van de viering van dit jubilé kan dit jaar geen sprake zijn. Voor 1 September kunnen nog geen nieuwe leerlingen worden aangenomen. Zij die zich hebben opgege ven voor den cursus tot voor bereiding voor het examen voor diploma A, (onder rijks- toezicht gediplomeerd schoen hei steller) krijgen t.z.t. persoon lijk bericht. Het bestuur der zangver- eeniging Inspanning door Uit spanning te Elshout hield Zon dag zijn eerste vergadering. Men heeft besloten de leden op te roepen ten einde zoo spoedig mogelijk met de repe tities te kunnen beginnen. Te vens kunnen zangers die zich er voor interesseeren zich op geven bij J. Verhoeven te Els hout. Zaterdagmorgen werd het 4-jarig dochtertje van de we duwe van Velthoven, bij het oversteken van de straat door een passeerende auto gegrepen. Het meisje liep dusdanige ver wondingen op dat haar voetje moet worden geamputeerd. Afscheid Oorlogsvrijwilligers. Zondagnamiddag had in de zaal Jan van Dun een afscheid plaats van de oorlogs vrijwilli gers van Kaatsheuvel. Dit af scheid was georganiseerd door de Jeugdgroep van de Katho lieke actie en werd opgeluisterd door het orkest van den heer Bisselink, een zangkoor onder leiding van den heer Tuerlings en het ensemble de Nijs met declamatie en zang. Als spreker trad op de Weleerw. Zeerge leerde heer Drs. F v. Miert uit Tilburg- 't Was een goed ge slaagde middag, die een enthou siast verloop had, en de clou van de middag was het be geesterende woord van Drs. v. Miert, die de vaderlandsliefde schetste van de groote mannen van het verleden, die Nederland groot maakte. Hij memoreerde daarbij treffend de ideen van den Kaatsheuvelschen jongen man P v. Boxtel, die, ten volle beseffend welke krachten ons land noodig heeft, zich eerst aansloot bij de koopvaardij en later toetrad tot de luchtvloot, om daar vroegtijdig zijn leven te laten in opleiding voor zijn verheven doel. De jongste oor logsvrijwilliger dankte met een hartelijk woord, waarin hij ent housiast het voorbeeld der vrij willigers tot navolging stelde. De schuld zit niet steeds bij de boeren. Steeds met meer drang worden de boeren aangespoord hun producten voor het algemeen welzijn te leveren, doch ook de burgerij moet daaraan willen medewerken. Niet medewerken doen die neringdoenden, die voor onze landbouwers niets beschikbaar hebben, dan tegen het bekende, momenteel funeste ruilsysteem We hoorden ge vallen, dat voor een eenvoudig artikeltje van slechts een paar dubbeltjes waarde, twee pond boter werdgeeischt. Spek, eieren of rogge moet steeds ter tafel komen, als de boer iets wil hebben of gedaan moet krijgen. Zoo ooit, dan geldt thans de zinsnede uit het Onze Vader: en leidt ons niet in bekoring. Maak, het den boer niet moei lijker, dan het al is 1 Medewerking gevraagd. Er is heel wat vernield in onze plaats. Gebrek aan ma- Wat IOOO vluchten beteekenen In 24 uur te rekenen tot vorige week Woensdag midder nacht, waren 10.000 geallieerde vliegtuigen boven duitschland De Luftwaffe heeft bet bij zijn aanvallen op Engeland nooit verder gebracht dan 500 vlieg tuigen per dag, die bovendien nog een heel wat kleinere bommenlast vervoerden dan de viermotorige. Voor een raid met 1000 zware bommenwerpers, waarbij 3000 ton aan bommen vervoerd wordt, is 70.000 man benoo- digd aan grondpersoneel en bemanning, en gemiddeld maar lieft 6.800.000 liter benzine 1 (News Chronicle). terialen is in de eerste plaats oorzaak, dat niet alles spoedig weer opgeknapt zal zijn. Er is getracht door de instelling van een bouwbureau orde te schep, pen in de chaos die ontstaan is, doch er wordt geklaagd, dat de medewerking niet alzijdig is. De vakgroepen vragen hooge looneD, die nog verhoogd zijn met niet geringe administratie kosten van het bureau. De burgerij heeft een recht om daartegenover waar voor zijn geld te eischen, doch algemeen zijn de klachten' dat er, uit zonderingen daargelaten, niet gedaan wordt, wat gedaan kan worden. Er zijn momenteel arbeidskrachten, dte meenen uren te mogen maken, waar voor wel gerekend maar weinig of niets gepresteerd wordt. Het gevolg ts. dat de burgerij, niet gespeficeerde nota'j te betalen krijgt, waarvan men schrikt. De zwarte prijzen zijn volgens zeggen de wereld uit, doch op deze wijze komen ze op niet- controleerbare wijze onder an dere vorm terug De burgerij heeft recht zich daarover te beklagen. Een heropbouw onder dezen vorm moet aan de kaak gesteld worden I Gemeenschap Oud Illegale Werkers. Voor kort werd in onze ge meente een afdeeling opgericht van de Gemeenschap Oud Ille gale Werkers (O. I. W)) in Ne derland Het hoofddoel dezer vereeni ging isin samenwerking met alle burgerlijke- en militaire autoriteiten mede te werken tot den opbouw van een nieuwe gezonde maatschappij in Ne derland. Zij tracht dit doel te bereiken door het opruimen van alle mogelijke wantoestan den op sociaal-, economisch, en moreel gebied. K. A. J. DeJonge Werkman" is thans ook herrezen, zij het dan onder een andere naam. Een 60-tal jongens waren opgekomen, die werden toegesproken door den onder-voorzitter, die hen aan. spoorde hun beste krachten te geven voor de nieuwe (K)atho- lieke (A)rbeiders(J)eugd Orga nisatie. De heer Gubbens sprak over de| noodzakelijkheid van R.K. Arbeidersjeugd. Pastoor de Klijn Dir.-Voorz. sprak 'n woord van opwekking. Besloten werd eiken Dinsdag avond voorloopig in de Maria- school, bijeen te komen. Staande de vergadering werd een voorloopig bestuurgekozen. LOON-OPZAND. 21 Februari hield de Rijver- eeniging R O. S haar eerste vergadering na de bevrijding, onder Voorzitterschap van den heer Fr. Kuijpers. Al de oud leden waren aanwezig. De Voorzitter sprak er zijn vreugde over uit, dat het weer zoo ver gekomen was dat we weer gerust en vrij in vergade ring konden bijeenkomen. Ook werd een nieuw bestuur saamgesteld als volgt F. Kuij- pers, voorz.C v. Rooi, secr.; M. Hamers, penningm.; C. Bra- bers, B. van Noijen. Als commandant werd be noemd C. Brabers ia wiens handen de Technische leiding zeker wel is toevertrouwd. TevenS werd besloten om a.s. Zondag reeds met de oefening te beginnen waarvoor door den heer v. Rooij een terrein werd beschikbaar gesteld. Ook was aanwezig de Wel- Eerw. Heer Veltman. Adviseur die 'n opwekkend woord sprak. Vijf nieuwe leden traden toe. Noord Nederland heeft Uw hulp noodig. Biedt uw diensten aan als Vrijwilliger, ONTSLAG EN AANSTELLING BEIDE AAN BANDEN GELEGD. Zooals bekend was bij het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen (d.d. 17 Juli 1944 Sts.bl. S.E. 52) bepaald, dat een werkgever de toestemming noodig had van het Arbeidsbureau om een werk nemer te kunnen ontslaan. De werkne mer echter had de toestemming van het Arbeidsbureau niet noodig om zijn dienst betrekking te beëindigen. Deze vrijheid van den werknemer gaf aanleiding tot velerlei moeilijkheden. Op verschillende terreinen is een te kort aan arbeidskrachten te voorzien, terwijl een tekort aan geschoolde arbeids krachten zich nu reeds doet gevoelen. Dit heeft tot gevolg, dat er bij de werkgevers steeds sterker drang ontstaat om een hooger loon te betalen, teneinde de ar beiders te houden of in dienst te krijgen. Dat een dergelijke toestand ongewenscht is spreekt voor zichzelf. De Minister van Sociale Zaken heeft daarom het ontslagverband wederkeerig gemaakt. Hij heeft nu bepaald, dat ook de werknemer toestemming van het Ar beidsbureau noodig heeft alvorens hij een dienstbetrekking kan beëindigen en dat de werkgevers verplicht zijn toestemming van het Arbeidsbureau te vragen voor aleer zij personeel in dienst kunnen ne men, indien dit niet kan aantoonen, dat de vorige dienstbetrekking met toestem ming van het Arbeidsbureau of met we- derzijdsch goedvinden beëindigd is. Dit laatste is thans bij K.B. d.d. 29-12-44 Sts.bl. E 157 tot stand gekomen. In het K.B. wordt verder nadrukkelijk verklaard, dat de toestemming tot ver breking van een dienstverband niet mag worden geweigerd als de weigering ,,een redelijke verbetering voor den werkne mer zou verhinderen". Een „redelijke" verbetering is echter niet als de nieuwe werkgever een hooger loon wil betalen dan de geldende loonregelingen toestaan, evenmin als tewerkstelling tegen een be langrijk hooger loon slechts van tijdelij- ken aard zou zijn. Bepaald funest is het dan ook wan neer een werkgever z.g. lokloonen zou aanbieden om arbeiders in zijn dienst te krijgen. Uit het bovenstaande blijkt reeds, dat dit nu geen zin meer heeft en de kop ingedrukt zal worden. In gevallen, aangaande een verzoek tot ontslag, waarbij moeilijkheden ontstaan of geen overeenkomst bereikt wordt tus- schen werkgever en werknemer is de Di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau of Bijkantoor verplicht advies in te winnen bij de Commissie van advies, die bij elk Arbeidsbureau wordt opgericht. Tegen overtreding van dit K.B. zijn strafsancties vastgesteld. Deze wijziging is thans in werking ge treden.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2