M WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Het probleem der zuivering. 9 MAART 1945 Prijs per nummer 10 cent 68e JAARGANG No. 10 EEN GULDEN BLIJFT EEN GULDEN. VERTROUWEN. VAN ALLES WAT MOBILISATIE 'MOTOR MATERIAAL. Schorsing. De Duitschers steeds verder verdreven. Meer dan een millioen gevangenen aan het Westfront. Zukow's troepen rukken over een bijna 100 km. breed front Westfront: Dinsdagmorgen om 7.15 drongen op plaatsen Amerikaansche tanks binnen in Keulen. 2 Buitenwijken werden zonder veel tegenstand bezet. Volgens Duitsche berichten vinden nu in de binnenstad hevige straatgevechten plaats. Keulen is thans voor 1/5 deel in Geallieerde handen. De Rijn brug bij Wesel is nog in tact en wordt hardnekkig in het voorland verdedigd om nog zooveel mogelijk troepen en ma teriaal in veiligheid te brengen. De buitenwijken van Xanten zijn na hevige gevechten be reikt. De Canadeezen hebben 't Hochwald van vijanden ge zuiverd. Ondanks 't evacuatie bevel troffen de geallieerden te Krefeld nog 120.000 burgers aan. De Duitschers hebben ten Westen van de Rijn nog een bruggehoofd bij Wesel. Dit wordt van 3 zijden aangevallen. Na de verovering van Euskir- chen staan de Amerikanen nu ongeveer 13 km. van Bonn. Sedert 't begin van het offensief verloren de Duitschers 100.000 man, waarvan 60.000 gevan genen. Sedert de invasie in Normandië hebben deGeallieer- den in het Westen nu 1000.000 gevangenen gemaakt. De brug bij Hamburg tegenover Duis burg is vanmiddag ook ver nield. Later werd gemeld dat Keulen door de Amerikanen veroverd werd. Bonn wordt van drie zijden bedreigd. Amerikanen vechten op 10 km van deze stad. Berlijn wordt nog steeds iederen nacht gebombardeerd. Oostfront: In 'n speciale dag. order deelde Stalin de ver overing mede van Stargard en Naugard en Graudenz. Van Moskou is medegedeeld dat in 't ingesloten gebied ook de S.S.-di visie Nederland zware verliezen heeft geleden. In één sector werden hier 4000 dooden geteld. In dit frontgsbied be reidden de Duitschers 'n groot offensief voor op Tsukolf's flanken dat nu is verijdeld. De Russen veroverden weer 230 Duitsche steden en dorpen. Polzin werd ten Zuiden van Koeslin genomen. naar Stettin, waarvan zij nog 25 km. verwijderd zijn. De duitscne propaganda is een campagne begonnen over de gruweldaden der Russen. Verre Oosten Tokio is Dins dagnacht gedurende twee uur gebombardeerd. Op Luzon zijn 6 van 7 Japansche divisies ver nietigd. Op Iwojima verloren de Japanners meer dan 12.500 man; de Amerikanen 2050 man. Verdere belichten: Deze maand zullen nog 1000 Nederlandsche kinderen naar Engeland ver trekken. Frankrijk zal niet optreden als mede-uitnoodigende mo gendheid voor de Conferentie van St. Francisco. BEVRIJD VENLO ZWAAR GEHAVEND. Een correspondent van „Anep- Aneta" schrijft het volgende; Ergens aan den rand van het pas bevrijde Venlo heb ik mijn auto laten staan, want er is immers geen verder doorkomen aan. Roermond is zwaar be schadigd en puinhoopen ver sperden ook daar den weg, maar toch bleef daar de schadehoofd. zakelijk van secundair belang. Wanneer daar de bevolking is teruggekeerd en destraten weer wat zijn opgeruimd, zal men ontdekken, dat het stadsbeeld in zijn geheel weinig heeft ge leden. Maar Venlo is erger, veel en veel erger. Het doet denken aan Venray, aan de bloeiende plaatsen in't Noord- Westen van Brabant, waarvan er verschillende zoo goed als met de grond zijn gelijk ge maakt. Venlo heeft maanden lang in de vuurlinie gelegen. Zijn inwoners hebben, voor zoover ze niet door de Duit schers weggevoerd waren, dag en nacht in kelders geleefd en nu ze eindelijk weer in het daglicht komen, zien ze 'n groot gedeelte van hun stad in puin gelegd. Sommige straten zijn volkomen afgesloten. Ingestorte huizen en groote stukken gevel vormen daar enorme puin hoopen, waarachter een groot deel van wat nog van de straat DE ECHO HET ZUIDEN Hoofdredacteur Uitgever JAN HELEN Redacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Drukker: Waalwljksche Stoomdrukker!] Antoon Tlelen Kennummer 2483 Over het probleem der zuivering is reeds veel geschreven en nog meer ge sproken. Dat kan ook bijna niet anders, omdat er weinig andere vraagstukken zijn, welke de bevolking zoo na aan het hart liggen als juist dit. Een bijzondere zijde van dit vraagstuk willen wij thans belichten; naar onze meening is te weinig aandacht besteed aan practisch onderzoek en dit mag toch van overwegend belang heeten, wil het doel, dat men zich met de zuivering voor oogen stelt, bereikt worden. Wij nemen aan, dat direct na de be vrijding het grootste vuil bijeen werd ge veegd, voorzoover dit zelf niet reeds het hazenpad had gekozen. Daarbij zijn fou ten gemaakt; grove fouten zelfs en dat is te betreuren, maar het is duidelijk, dat die niet te vermijden waren. Dit neemt niet weg, dat het een zuiverheid van at mosfeer ten goede zou komen, wanneer die fouten ruiterlijk werden erkend en in het openbaar herroepen werden. Toen de eerste spontane zuiverings- storm wat geluwd was, kwamen de zui veringscommissies in actie. In bijna alle plaatsen werden dergelijke commissies opgericht en we kennen ze voor de meest verscheidene bevolkingsgroepen. Het wordt echter als een algemeen bezwaar gevoeld, dat deze commissies zuiver pas sief werken; men moet schriftelijk zijn aanklacht kenbaar maken, vergezeld van de noodige bewijzen en die aanklacht dient bovendien geteekend te zijn. Dit vormt een ernstig bezwaar. De menschen zijn nu eenmaal afkeerig van alles wat naar officieel gedoe ruikt; zij nemen de pen en het papier niet graag ter hand; weten in de meeste gevallen de juiste bewijzen niet te vinden en schrik ken er daarom voor terug hun naam te zetten. Wat zij wel weten is, dat iemand tijdens de bezetting fout is geweest en dat zoo iemand nog vrij rondloopt. Zij weten niet precies wat de bewuste persoon mis daan heeft, maar ieder heeft zoo zijn herinneringen, die gewoonlijk niet van faangenamen aard zijn. De een is een fiets kwijtgeraakt, de ander een paard, een Ms De regeering heeft bereids maatregelen genomen om het inflatiegevaar voor ons land te voorkomen. Als zoodanig zagen we reeds de invoering van een „prijs- stop" en een „loon-stop" benevens de in stelling van een Overheidsdienst die er op toeziet, dat aan deze „stoppen" ook inderdaad de hand gehouden wordt. In dit verband was tevens belangrijk de in stelling van een „Prijs-egalisatiefonds", dat tot taak heeft de prijzen van de goe deren, die uit het buitenland geïmpor teerd worden, op Nederlandsche niveau te brengen. De practische werking hier van wordt reeds bewezen door de ver laging van de prijzen voor chocolade, bis cuit, zeep, enz., terwijl verdere verlagin gen in dien geest voorbereid worden en zeker niet lang op zich zullen laten wachten. Al deze maatregelen worden genomen, om onzen gulden inderdaad een gulden te doen blijven. Men herinnert zich nog wel de vorige na-oorlogsche jaren in Duitschland, alwaar men toen in milliar- den rekende en een simpel glaasje bier op enkele milliarden marken kwam te staan. Wellicht heeft dit spookbeeld ook velen van ons voor oogen gezweefd. Het zal hier echter thans zoover niet komen, mitsook het publiek de noodige me dewerking geeft. De bevolking beschikt op het oogen- blik over naar verhouding vrij veel geld, doch in de winkels is, behalve onmiddel lijke levensbehoeften, in het algemeen weinig meer te krijgen; de goederen zijn schaarsch. Dus, vraagt men zich af, wat doe ik met mijn geld? Zwarte Pieten en Oweërs hebben alle reden om zich daarover eenigszins be zorgd te maken en zij zijn het dan ook, die men de grootste prullen kan zien koopen tegen fantastische prijzen. Want zij weten maar al te goed, dat zij van het geld, dat zij ten koste van de Neder landsche zaak hebben verdiend, op den duur niet veel plezier zullen beleven. Doch de normale, goede vaderlander, die wat van zijn loon of salaris heeft overgehouden wegens het simpele feit, dat hij er niets voor koopen kon, behoeft zich dergelijke zorgen niet te maken. Hij doet er het verstandigste aan, zijn opge spaarde geld rustig te bewaren, bijvoor beeld op de spaarbank. Voor hem is er geen voordeel aan te behalen, wanneer hij zich laat meevoeren door de kooplust yan de bovengenoemde lieden. Integendeel, voor hem, die eerlijk aan zijn geld gekomen is, zal de toestand er eerder beter dan slechter op worden. De stroom van goederen, die ons land bin nenkomt neemt dagelijks toe en het zal ook niet lang meer duren of onze eigen productie zal weer aan den gang kunnen gaan. Wanneer dat het geval is neemt dus het aanbod van goederen gaandeweg toe en zooals wij aan het begin van dit artikel uiteenzetten, zullen de prijzen dientengevolge een neiging tot dalen ver- toonen. Bovendien komt hier nog iets anders bij: de man die verstandig is en zijn geld bewaart, zal straks nieuwe en moderne artikelen kunnen koopen. De techniek heeft den afgeloopen tijd niet stil gestaan en tallooze verbeteringen en vernieuwin gen zijn uitgevonden, die straks eerst aan het licht zullen komen. Hij zal dan meer profijt van zijn geld hebben dan die an dere, die thans zijn geld uitgeeft aan dure jen verouderde zaken. Mn kan dus over zijn geld gerust zijn. derde zijn wagen, auto, radio, dekens en wat al niet meer. Men weet ook dat veel van die „rooverijen" voorkomen hadden kunnen worden als de medewerkende in stanties wat soepeler waren geweest en de beste fiets hadden laten staan, in plaats van een oude, waar de moffen het ook wel mee hadden kunnen doen. Dan zijn er nog andere categoriën, waaronder vooral die der profiteurs. Men kan ze U met den vinger nawijzen. Ieder heeft de vaste overtuiging, dat „mijnheer Dinges op alle mogelijke manieren de hielen der moffen gelikt heeft en als een onderda nige dienaar heeft staan knikken en bui gen, maar men kan niets bewijzen en als men niets kan bewijzen, kan men geen aanklacht indienen en zou men zoo n aan klacht ook niet kunnen formuleeren of onderteekenen. Het gevolg moet dan maar zijn, dat al die onbetrouwbare su jetten rond blijven loopen, thans zelfs een hooge borst opzetten, zich in alle moge lijke baantjes dringen en je dan met een zelf-bewust gezicht aanstaren, waarop men de triomfantelijke uitdrukking lezen kan: „je kunt me lekker toch niets doen". Dat is het groote bezwaar dat aan onze administratieve zuivering blijft kle ven en waar vele menschen zich terecht aan ergeren. Het ware wenschelijk, dat de zuive ringscommissies meer actief gingen wer ken. Men is toch voldoende met de ver schillende plaatselijke toestanden op de hoogte, om te weten wat er in het ver leden gepasseerd is. Men kan toch be trouwbare menschen oproepen en die om inlichtingen vragen over het een of ander dat zich in het verleden heeft afgespeeld. De zuivering zal daardoor radicaler, prac- tischer en doelmatiger worden. Het is intusschen voor het publiek van belang te weten, dat zij eventueele mis toestanden, waarvan zij niet nauwkeurig op de hoogte is, maar waarvan zij weet dat deze hebben plaatsgevonden, kan doorgeven aan het plaatselijk bureau Lan delijk Herstel, dat de afdeeling Oud Ille gale werkers in zich vereenigt. Men kan daar vragen naar een onderzoek in de een of andere aangelegenheid en deze in stantie zal er dan voor zorg dragen, dat het betreffende geval nauwkeurig wordt uitgezocht en dat, wanneer er inderdaad gefouteerd is, de schuldige zijn straf niet zal ontgaan. Het is in sommige gevallen zelfs mogelijk, dat een dergelijke aan vrage voor onderzoek geschiedt, zonder dat de naam van den aanvrager bekend moet worden. Deze opmerking kan er misschien toe bijdragen, dat de bevolking zich met meer gemak en vertrouwen in de kwestie der zuivering kan mengen. Wij willen ten slotte echter nog een ernstige waarschu wing doen hooren voor eventueele aan klachten die gebaseerd zijn op absolute onwaarheid en alleen geschieden om aan zijn persoonlijke wraakgenoegens tege moet te komen. Iedere aanklacht of aan vrage moet gebaseerd blijven op de eenig juiste maatstaf: de verwijdering van die elementen uit onze maatschappij, die door hun on-Nederlandsch gedrag tijdens de bezetting hebben blijk gegeven daarin niet thuis te hooren! Moeilijker nog dan het vertrouwen in de menschen, is het voor velen het ver trouwen in God te bewaren De wereld is verscheurd, er is groote moreele af brokkeling allerwege, er wordt ontzettend veel geleden, het kwaad schijnt opper machtig; hoe moet dit weer goed komen? Wat voor een wereld zal er na dezen oorlog voor den dag komen? En niet min der beangstigend dan de toekomst ziet het heden eruit. Wij hier zijn bevrijd en die gedachte geeft kracht om veel te dra gen. Maar hoe zouden wij zorgeloos van die vrijheid kunnen genieten, zoolang het grootste deel van ons dierbaar land nog in den wurgen- den greep van den vijand is. MAATSCHAPPELIJKE WEDEROPBOUW Waalwijk In Rotterdam wordt thans per week een brood en 1 kg. aardappelen, 75 gram vleesch en één ons kaas verstrekt. Soms wordt een bon aangewezen voor vervan gingsmiddelen, tomatenketchup of iets dergelijks. In de toekomst verwacht men suikerbieten in plaats van aardappelen. Een clandestien brood kost 30.—-. Een mud aardappelen varieert van 350.tot 500.Een klein pakje custardpoeder kost 15.Groente is niet meer te ver krijgen. Er werden twee mud kolen ver strekt^ doch gas en electriciteit zijn er in het geheel niet meer. (Anep-Aneta.) Naar nu eerst bekend wordt heeft de Nazi- Nederlander Rost van Tonningen in Septem ber ons land met zijn gezin verlaten. Hij was in het bezit van een paspoort voor Weenen. (Anep-Aneta.) o Onlangs is in de omgeving van de Valerius- straat te Amsterdam de Procureur-generaal Feitsma, een berucht N.S.B.-er, door vijf revolverschoten ernstig gewond. Feitsma heeft bij de massa-deportatie van Joden een leiden de rol gespeeld. (Anep-Aneta.) In den Haag werden in de afgeloopen koude-periode verschillende asphalt-straten door de bevolking opgebroken. De zich onder het asphalt bevindende sintels werden n.l. als brandstof gebruikt. (Anep-Aneta.) Te Amsterdam zijn als gevolg van aan slagen door de verzetsbeweging alle aanmel- dingsbureaux voor den „Arbeitseinsatz" bui ten gebruik gesteld. (Anep-Aneta.) Door de vorderingen, die de Amerikanen in den strijd tegen de Japanners de laatste we ken gemaakt hebben, zijn Borneo, Celebes en de noordrand van Ned. Oost-Indië thans vol ledig van de Japansche eilanden afgesneden. De woordvoerder van de Amerikaansche vloot deelde nog mede, dat zware bommenwerpers der vloot thans systematisch luchtpatrouilles ondernemen van Formosa tot Hongkong vanaf basis op Leyte. (Anep-Aneta.) De oorlogswinsten door Grieken zoowel als buitenlanders gedurende de Duitsche bezetting gemaakt, zullen worden belast met 30 tot 90 pet. (Reuter.) Japan wordt, volgens radio Tokio, hoe lan ger hoe meer gealarmeerd door de geallieerde vorderingen op alle fronten. De ontevredenheid over de politieke en militaire leiding neemt hand over hand toe. (Anep-Aneta.) Het Britsche Leger des Heils heeft 6000 kleedingstukken naar het bevrijde Nederland sche gebied gezonden. (Anep-Aneta.) Majoor Wolfgang Schaal, een der hoofd officieren van de tiende Duitsche divisie, die in Silezië gevangen genomen werd, verklaarde dat zijn divisie in twee dagen tijds volkomen door de Russen was vernietigd. (Anep-Aneta.) Te Veneto zijn Italiaansche patriotten van de Osoppo-divisie in een gevangenis doorge drongen. Zij hebben 70 politieke gevangenen van wie een aantal ter dood veroordeeld waren, bevrijd. (Anep-Aneta.) Blijkens de cijfers van den Burgerlijken Stand is het sterftecijfer in het Westelijk deel van bezet Nederland in een jaar verdubbeld. (Anep-Aneta.) Als wraakneming voor het dooden van een Quisling-handlanger zijn in Noorwegen 34 No ren door de Nazi's gedood. (Anep-Aneta.) Men verwacht, dat in 1955 tien millioen Engelsche huizen televisie zullen hebben. (Anep-Aneta.) In Winschoten heeft zich niemand gemeld voor Duitschen arbeid. De jacht op arbeiders is in deze stad een volkomen mislukking ge worden. (Anep-Aneta.) Nederlandsche stoottroepen strijden voor het eerst op Duitschen bodem. Typeerend voor den goeden geest, is de volgende uitlating van een van hen, die zeide: „Vier jaar lang deden we de gekste dingen om niet in Duitschland terecht te komen als arbeider of gevangene. Nou gaan we vrijwillig en voelen ons de ge lukkigste menschen in de wereld". (Anep-Aneta.) In Kopenhagen had een gevecht van vier uur plaats tusschen de Duitsche bezettings troepen en Oostenrijksche legerafdeelingen die uit Noorwegen terugkeerden. Een Zweedsch blad kenschetste deze botsing als „bloedig" en acht dit gebeuren een zuiver bewijs, dat de beroemde tucht en moraal van het Duitsche leger op het punt staan te explodeeren. Vol gens Zwitsersche berichten neemt de strijd in Oostenrijk tegen het Nazie-regiem hand over hand toe. De nieuwe ondergrondsche anti-nazi partij in Oostenrijk telt al honderdduizenden leden. (Anep-Aneta.) Ti V fc Van den Chef Staf Militair Gezag zijn een drietal verordeningen verschenen, die een to tale mobilisatie beoogen van alle motormate riaal en onderdeelen in bevrijd gebied. Van deze is de verordening no. 69 met betrekking tot nieuwe registratie van dit materiaal van het grootste belang. Militair Gezag heeft in de naaste toekomst dringend behoefte aan een groot aantal auto's om bij de bevrijding van het Noorden direct alle werkzaamheden te kunnen aanvangen. Nog steeds worden veel auto's clandestien achtergehouden. De verordening no. 69 vaar digt daarom verscherpte bepalingen uit met verscherpte sancties. ALLE MOTORMATE RIAAL EN ONDERDEELEN moeten opnieuw op korten termijn worden geregistreerd. Dezer dagen zal een openbare bekendmaking worden aangeplakt, waarop alle gegevens staan ver meld. Het niet voldoen aan de nieuwe registratie is allereerst een schromelijke onrechtvaar digheid tegenover onze nog bezette landge- nooten, een zware tekortkoming in onae plicht jegens het vaderland, maar daarnaast ook een misdrijf volgens de wet. Zware straffen zijn hier aangekondigd. Bij de aangifte verkrijgt men een bewijs van registratie, dat men steeds op aanvrage moet kunnen toonen. Zonder zulk een bewijs wordt men geacht niet aan den aanmeldingsplisht te hebben voldaan. Men kan zich dus ook niet op een Verige opgave beroepen. Het Publicatieblad van het Mili tair Gezag No. 19 deelt onder 't hoofd „Zuiveringsmaatregelen1' me de, dat door de burgerlijke autori teiten o.m. de navolgende personen, in dienst der P.T.T. zijn geschorst. A. L. v. d. Broek, Vakwerkman radio-distributie te Waalwijk, in gaande 27-1-1945. G. Th. Kila, Buitengew geïmpl. III (radio-distributie) Waalwijk, ingaan de 27-1 1945. Daar leven onze landgenooten, kennissen, vrienden, fami lieleden, ouders of kinderen, broers of zusters wellicht, in kommer en ellende en ontberen zelfs het allernoodzakelijkste. En wij kunnen niets doen om ze op dit mo ment te helpen. Het is te begrijpen, dat men somber en moedeloos wordt en zijn vertrouwen voelt kwijnen, ook het vertrouwen op God, die dit alles toelaat, terwijl Hij toch de almachtige Vader is, die speelt met de planeten en die met één blik de voor het menschenverstand onvatbare ruimten overziet. Heeft God zich dan in Zijn eenzame glorie teruggetrokken en blijft Hij onverschillig voor dit krioelende leven? Wie gelooft weet beter en blijft bidden. Wanneer wij niet verder zien dan dit leven en deze wereld, dan is er inderdaad geen oplossing uit dit geheim te vinden. Want dan moest het inderdaad niet mo gelijk zijn, dat kinderen verhongeren en mannen als vee worden weggevoerd naar fabrieken, waar zij als slaven moeten zwoegen aan tanks en kanonnen, waar mee hun landgenooten in stukken wor den geschoten; dan moest het inderdaad niet mogelijk zijn, dat een jonge kerel met een levenslustig hart en een schoon lichaam, die naar vreugde en leven snak ken, in een oogenblik tot een invaliden- bestaan wordt veroordeeld. Maar dit leven vormt niet een afge sloten geheel, waar niets meer achter ligt: met de dood is niet alles afgeloopen, dan begint het eigenlijke pas. We weten dit wel, maar beseffen we het ook met ons hart? Zijn wij zoo doordrongen van deze gedachte, dat ze geheel en al met ons is vergroeid? Leeft het werkelijk in ons bewustzijn, dat dit leven niets anders is dan een voorbereiding op het werkelijke leven, dat pas begint, als de poort van den dood is opengegaan? Als dat zoo is, als deze overtuiging ons vleesch en bloed geworden is, dan zullen wij ons vertrou wen in God niet verliezen, omdat we weten, dat Zijn wijsheid en Zijn liefde alle ellende van dezen tijd tot ons heil kan wenden. De H. Schrift zegt: „Voor hen, die God liefhebben, werkt alles ten goede." Dit is een schoon woord, dat we diep in ons moeten laten indringen. Alles strekt ons tot heil, als we maar pro- beeren God oprecht te beminnen. Ook de onaangename dingen, de tegenslag, de zorgen, het gebrek, de angst, het leed. Het is een zware eisch, die God aan ons stelt: we moeten als het ware met onze oogen dicht het leven door. We zien de zin er niet van, we vallen van de eene teleurstelling in de andere, we worden moedeloos en we begrijpen niet, dat God het niet anders voor ons heeft ingericht. Maar dan moeten we denken aan de regels uit het beroemde gedicht van den grooten Engelschman Newman: „O Heer, richt Gij mijn schreden; ik vraag U niet het ver verschiet te zien; één stap is mij genoeg." Als het waar is, zooals St. Palus zegt, dat het lijden van dezen tijd niet verge leken kan worden met de toekomstige heerlijkheid, dan is er tenminste zin in de raadsels die ons omgeven. Dan kunnen wij met vertrouwen blijven bidden: „Onze Vader die in de hemelen woont Hij houdt het roer en brengt ons in veilige haven. Al zijn we ons van onze zwakheid pijnlijk bewust, door Gods ge nade wordt die overvloedig aangevuld en Hij laat niet toe, dat wij beproefd wor den boven onze kracht. Wij mogen niet van God verwachten, dat Hij ons slechts over rozenblaren laat gaan en dat Hij elke pijnlijke aanraking met de harde werkelijkheid van dit leven van ons zal afweren, maar wij mogen er wel op vertrouwen, dat Hij ons zal helpen en de innerlijke kraAt zal geven om er doorheen te komen, al lijkt het nog zoo zwaar. Dat Godsvertrouwen, die zekerheid dat alle zwarigheden tenslotte door Hem tot ons voordeel worden geleid en dat Hij ons in den strijd van dit leven niet alleen laat, moeten wij bewaren bij onszelf en we moeten het Hem ook vragen voor anderen. Dat kunnen wij in elk geval doen voor onze geteisterde en bedrukte landgenooten; die hulp kunnen wij hen brengen door de linies heen. Daar wordt hun kamer niet warm van en daar wordt hun maag niet mee ge vuld, maar daar krijgen ze wel de kracht door om de kou en honger te dragen, om in het leed niet ten onder te gaan, om niet te verstikken in de verbittering en de wanhoop. Zoo vaak hebben wij ze gezongen, die bekende woorden van ons volkslied: Mogen die blijven klinken in ons hart als een sterke melodie, die door de wanklan ken van dit leven nooit wordt overstemd: Mijn schildt ende betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer; Op U zoo wil ik bouwen, verlaat mij nimer meer!

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1