NOGMAALSde goede houding Herstel van het economisch leven. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT Wil Hitier afstand doen? Off. mededeelingen. 16 MAART 1945 Prijs per nummer 10 cent 68e JAARGANG No. 11 Vrijwillige mobilisatie voor bezet Nederland Verordening Bewegings vrijheid Rijks-Duitschers. Onderwijs DE ECHO VAN HET ZUIDEN Hoofdredacteur UitgeverJAN TIELEN Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tlelen Rodacteur J. A. A. VAN DEN DUNGEN Konnummer 2483 Bij de bevrijding van het Zuiden bood het economisch leven hier een weinig be nijdenswaardig beeld. Onze industrie was lamgeslagen, wekenlang was er niet meer gewerkt, het transport lag geheel stil. Het economisch leven was dood, de voed selvoorziening baarde de grootste zorg en de moeilijkheden die men moest overwin nen om den toestand ook maar eenigs- zins dragelijk te maken, schenen onover komelijk. Het bleek al direct, dat, wilde men kunnen terugkeeren tot redelijke verhou dingen in ons economisch leven, straffe centralisatie dringende eisch was. Daar om werd een College van Algemeene Commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijverheid ingesteld, welks voorzitter, prof. Dr. J. E. de Quay op een dezer dagen gehouden persconferentie interes sante mededeelingen deed over de alge meene economische problemen. Toen dit college haar werkzaamheden aanving, stond het voor een hoeveelheid vraagstukken op allerlei terrein. Men heeft toen de voornaamste vooraan ge zet en dat waren op de eerste plaats de voedselvoorziening; op de tweede plaats huisbrand en kleeding en op de derde plaats huisvesting en huisraad. Men be greep al direct, dat twee factoren van het allergrootste belang waren, om een oplossing voor deze nijpende vraagstuk ken te kunnen vinden en wel het ver krijgen van directe ondersteuning van de geallieerden, die er al spoedig was en voorts het verkrijgen van transportmid delen. Dit laatste is langen tijd de oorzaak geweest van de groote moeilijkheden, waarvoor men zich gesteld zag. Ten dien aanzien mag thans gelukkig gezegd wor den, dat de algemeene transportsituatie beduidend verbeterd is, tenminste als men alleen maar rekening houdt met hetgeen er te vervoeren is en niet met hetgeen men zou wenschen te vervoeren. Militaire trucks vervoeren thans per week gemid deld 20.000 ton, voornamelijk suikerbieten en aardappelen. De spoorwegen rijden tusschen Kruiningen en Oudenbosch als meest westelijke eindpunten en Nijmegen, Mill en Weert als meest oostelijke sta tions. Tusschen Eindhoven en Maas tricht vervoeren zij mijnhout en kolen. Het civiele vervoer langs den weg, voor namelijk voor het normale verkeer, is eenigszins uitgebreid, er zijn reeds enkele door de regeering bestelde vrachtwagens aangekomen en in dienst gesteld, terwijl de scheepvaart langs de kanalen ook weer gedeeltelijk in functie komt. Het trans portprobleem begint dus nu wel eenige lichtpunten te bieden. De industrie is echter heel moeilijk op gang te brengen en de toestand ervan is nog verre van rooskleurig. Er is geen arbeidsgelegenheid. Eenige maanden ge leden is de heele industrie vastgeloopen en ontwricht. De symptonen tot verbete ring daarvan moet men thans op de eer ste plaats niet meer zoeken in het trans- portvraagstuk, dan wel in het kolen- vraagstuk. Men heeft daarmede veel el lende ondervonden, welke begon met de ruilovereenkomst België—Nederland. Het resultaat was, dat Nederland veel te wei nig kolen kreeg. Wij zijn onze verplich tingen ook niet in alle opzichten ten volle nagekomen, maar België leverde ons wel zeer weinig. In ieder geval veel en veel minder dan ons was toegezegd en dat zat hem niet alleen in de transportmoei lijkheden. Op een gegeven moment kwa men er wat kolen, maar er zaten zooveel steenen in, dat zij niet te gebruiken wa ren. De overeenkomst werd toen maar opgezegd en de eigen mijnen werden ver der ingeschakeld. De situatie is sindsdien wel eenigszins verbeterd, maar is door de transportsituatie toch nog zeer moei lijk. De volle omvang van dit kolen- probleem, kan men eerst recht overzien, wanneer men kennis neemt van de vol gende cijfers. Nooit hebben we beter be seft dat onze geheele industrie en geheel ons economisch leven zoo geheel en al af hankelijk zijn van ,,het zwarte goud", dan de laatste maanden. Onze geheele welvaart hangt van de kolen af en een spoedig herstel van ons Vaderland zal voor een zeer belangrijk deel bepaald worden door een spoedige oplossing van het kolenvraagstuk. Na de bevrijding van geheel Nederland zal er een minimale behoefte van 500.000 ton per maand zijn; dat is 62 pet. van hetgeen er maandelijks van Mei 1943 tot April 1944 verbruikt werd, in welke pe riode de toestand al weinig rooskleurig was. Hierbij zijn dan nog niet meegere kend de kolen die de mijnen zelf noodig hebben. De productie is thans iets opge- loopen. In Februari werd in bevrijd ge bied 105.000 ton aangevoerd, waarvan 55.000 ton voor de industrie en de nuts bedrijven (electriciteit en gas) en 50.000 ton voor huisbrand noodig was. Een vrij groote hoeveelheid kolen moet bovendien voor geallieerde doeleinden worden ge leverd. De productie is thans opgevoerd van 8.000 tot 13.000 ton per dag. Als er niets moest worden afgestaan zou dit de helft zijn, welke noodig is voor het ge heele land, d.w.z. voor de minimale be hoefte van 500.000 ton per maand pro- duceeren we nog maar de helft; daarom moeten de productie en invoer worden verhoogd, om de redelijke behoeften te dekken. Er zijn noodig meer mijnwerkers, meer hulpstoffen, o.a. mijnhout, en een hoogere prestatie. Daarbij komt, dat de noodcentrales voor het opwekken van electriciteit, drie maal zooveel kolen ver- eischen als normaal. Wat betreft het in werkingstellen van de bevrijde centrales, de doorkoppeling en de gaslevering, staat d« energievoorziening er wel iets beter voor dan eenige maanden geleden. Er is e*Q Enwgi^oommissie ingwtold, welke te beslissen heeft, welke fabrieken het eerst moeten gaan draaien. De voedingsbedrij ven komen het eerst aan de beurt. Er wordt thans op zeer beperkte schaal ge produceerd. De katoenspinnerij en de vlasspinnerij zijn in bedrijf gesteld, met een bezetting van 75 pet., omdat met de garens moet worden begonnen. Zoo zien we, dat er in het wederop- gang brengen der industrie eenige lijn begint te komen. In vele gevallen was een omschakeling van de industrie noodzake lijk, voor de vervaardiging van die arti kelen, die het meest noodzakelijk waren, zooals luiers, lakens, sloopen, onderklee- ding, kousen, sokken en bovenkleeding. Dan had men het vraagstuk, welke be drijven men het eerst moest laten draaien. Die welke ook in bezettingstijd de pro ductie hebben doorgezet, of de bedrijven die stil kwamen te liggen, maar die over het algemeen het minst economisch werk ten. Moest men die bedrijven weder in dienst stellen, die door het feit, dat zij hun grondstoffen bewaard hebben, een zekere prioriteit zouden verdienen of moest men daar beginnen, waar op effi ciënte wijze geproduceerd kon worden. Dat waren vraagstukken waar zoo maar niet direct een oplossing voor gevonden was. Interessant waren de cijfers over de schoenproductie. In Februari wer den 60.000 paar schoenen geprodu ceerd. De normale behoefte bestaat gemiddeld uit twee paar schoenen per persoon per jaar, dat is alleen voor het bevrijde gebied vier millioen paar per jaar. 60.000 paar is daarom nog geweldig weinig en deze moeten dan ook gegeven worden aan bepaalde groepen, alhoewel de normale distri butie van schoenen op kleine schaal hervat is. Wat de prijzenpolitiek betreft, ligt de verantwoordelijkheid bij de regeering. Nieuw is de vorming van een egalisatie fonds voor de industrie, welke recht streeks de prijzen kan beïnvloeden. Prijs stijging kan op deze manier worden voor komen, terwijl de producent zijn produc tieprijs kan goedmaken doordat het ver schil tusschen deze en den lageren ver koopprijs door het fonds wordt bijbetaald. Dit zal in de tientallen, en, als het ge heele land bevrijd is, in de honderden millioenen loopen en dit bedrag zal niet uitsluitend uit de belastingen of uit de hoogere prijzen van luxe artikelen en als zoodanig te beschouwen goederen, welk systeem in Engeland gevolgd wordt, zijn te halen, omdat er van de vervaardiging van luxe goederen in het geheel geen sprake kan zijn. De regeering zal deze financieringsvraagstukken, die de toe komstige politiek van het geheele land betreffen, moeten oplossen. Geproduceerd moet worden wat voor de volkskracht van vitaal belang is. Het levensmiddelen pakket zal betaald moeten kunnen wor den. Prijsverlaging is daarvoor alleen niet voldoende, zoodat andere maatregelen noodig zijn. Wij hebben allen den mond vol over hulp aan nog bezet Nederland. Meenen wij dat ook, of zijn het maar woorden, holle frazen waar geen hart achter klopt, dat werkelijk bereid is te helpen met de daad? Willen wij inderdaad iets doen voor onze diep getroffen medemenschen boven de rivieren of verbeelden wij ons, dat zij gered zullen zijn met ons mooie mondgeprevel Zijn wij Christenen met een levende naastenliefde of zijn wij egoisten, zelfzuchtigen, alleen bedacht op ons eigen be haaglijk gevoel? Zijn wijneen, laat ons niet verder gaan, laat ons niemand iets ver wijten, laat ons zorgen, dat we klaar zijn, als de rest van ons land bevrijd wordt. Als wij werkelijk iets willen doen voor onze landgenooten, voor onze beproefde broeders en zusters, dan zal dit gansche volk van bevrijd gebied mee moeten werken, dan zal niemand zich aan deze hulpverleening mogen onttrek ken. Ieder van ons zal het zijne moeten bij dragen. „Draagt elkanders lasten", „Hebt Uw naasten lief", wat beteekenen deze woorden anders dan dat we iets van ons eigen gemak en comfort, van onzen tijd en van ons ge noegen moeten afstaan, van ons bezit opoffe ren om een deel van de lasten en moeilijkheden van die anderen, die het zoo onstellend hard noodig heben, op ons te nemen. Laat ons eerlijk zijnde bereidwilligheid en de medewerking is nog lang niet zoo spontaan en massaal als wij verwacht hadden. Er zijn er velen, die hun goeden wil op een of andere wijze getoond hebben, geheele groepen zelfs, maar er ontbreken er nog velen, wier hulp even zeer noodig is. Zoo zullen wij onze land genooten niet uit den chaos helpen. Er hebben zich vrijwilligers gemeld, maar lang niet voldoende. Nog honderden zijn er, die zich zonder bezwaar zouden kunnen opge ven om, als het noodig blijkt, in het nog te bevrijden gebied mee te gaan helpen aan den heropbouw. Waar blijven zij Er zijn toch nog genoeg hoofd- en handwerkers, die bij de be vrijding gedurende eenigen tijd mee over de rivieren zouden kunnen om daar de grootste moeilijkheden mee uit den weg te ruimen en het leven weer eenigszins normaal te maken. Nogmaals: meldt U, meldt U, meldt U, er zullen vele handen noodig zijn. Ook onze gastvrijheid mag geen grenzen kennen: ons huis moet wijd open staan voor eventueele evacuee's uit bezet Nederland. Het moet niet zoo gaan, dat we zeggen: „Nou ja, als het niet anders kan, vooruit dan maar". Neen, we moeten gul en spontaan en hartelijk een plaats in ons huis beschikbaar stellen voor deze menschen. Het mag gerust eens gezegd worden, dat in de grootste huizen niet steeds de grootste bereidwilligheid hiertoe be staat, terwijl teek deee ep de eerste plaats (Ontleend aan Anep-Aneta.) Hitler is meer en meer ontoeganke lijk. Soms maakt hij in een gepantser- den trein korte reizen door het land, waarna hij zich in het grootste geheim terugtrekt in Zuid-Beieren, in den om trek van Salzburg. Slachtoffer van de depressie, zooals hij is, schijnt hij klaar te zijn om afstand te doen. Hem werd echter gezegd, dat dit onmogelijk was. Hij ontdeed zich van eenige van zijn dictatoriale machten, die hij overdroeg aan zijn satellieten. Op die wijze wer den Himmler zijn rechterarm en Goeb- bels zijn stem. Ontdaan van vele van zijn vroeger drukkende zorgen, iso leerde hij zich met beproefde en ver trouwde vrienden. Zijn bevelen wor den niet langer blindelings opgevolgd door zijn generaals, die volledig in het duister blijven over zijn huidige stra tegie. o— Acht Amerikaansche soldaten stierven vrij plotseling na het drinken van slechte alcoholhoudende dranken, die vervaar digd worden in België en Nederland, spe ciaal in de omgeving van Torgres en Maastricht. o— De 22-jarige Karl Gustav Huiten is de eerste Amerikaansche soldaat die door de Britsche autoriteiten werd terechtgesteld. Hij werd te Pentonville opgehangen. Hui ten werd ter dood veroordeeld met de 18-jarige El. Maud, een danseresje in een nachtcabaret, wegens moord op een taxi chauffeur. 'O— De consultatieve vertegenwoordiging heeft met algemeene stemmen de inscha keling van binnenlandsche strijdkrachten in het nieuwe Fransche leger aangenomen. O' Volgens officieele inlichtingen zijn de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Jhr. Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer met den Gouverneur van Sumatra, den heer Spits, 11 generaals o.w. Lt.-Gen. Bakker en Gen. Terpoorten, 30 kolonels en kapi teins ter zee en 13 onderofficieren en manschappen, door de Japanners overge bracht van Formosa naar Moekden. —o Uit een meelfabriek in 's-Bosch hebben de Duitschers gedurende de eerste drie weken van September een hoeveelheid graan gestolen, waaruit om en om vijf millioen brooden gebakken hadden kun nen worden. In Vierlingsbeek en Wan- sum verwoestten zij twee groote graan- bedrijven, die voor onze voedselvoorzie ning uiterst belangrijk waren, zoo gron dig, dat er niet veel meer overgebleven is, dan een puinhoop. o— Het Fransche dorp Oradour is door een Duitsche SS-divisie uitgemoord. Het ge heele dorp werd met den grond gelijk gemaakt. Er waren slechts 30 overleven den. De slachtoffers zijn meer dan duizend. in aanmerking zouden moeten komen. De kleiner behuisden zijn vaak veel eerder ge neigd zich te behelpen en onderdak te ver- leenen. Laat nu iedereen eens toonen, dat hij het hart op de rechte plaats heeft. Velen willen graag lym huis reserveeren om eventueel geëvacueerde familieleden op te nemen. Dit is volkomen begrijpelijkhet hemd is nader dan den rok, maar hierbij mag niet vergeten worden, dat in de practijk dit toch niet te verwezenlijken zal zijn, althans niet in den eersten tijd, welke direct op de bevrij ding volgt. De te verwachten groote stroom van evacuee's en de gebrekkige vervoergele- genheid, waarbij dan nog komen de beperkin gen door de oorlogsomstandigheden, zullen het onmogelijk maken, dat familieleden precies bij familieleden terecht komen. Maar ook zij, die geen familie van ons zijn, moeten een tehuis vinden en ook zij zijn onze naasten en land genooten. Laat daarom dit geen beperking voor onze gastvrijheid beteekenen. En tenslotte, om alle onnoodig geloop en geschrijf te voorkomen, nog het volgende. De De Militair Commissaris van 't district den Bosch, heeft een veror dening vastgesteld, waarbij het Rijksduitschers verboden is zich in de open luch' op te houden, uitge zonderd tusschen 10 en 16 uur en binnen de grenzen der gemeente van inwoning. Dit verbod geldt niét voor bijzon dere gevallen als bij hulp voor ziekte of ongeval e.d. en bij een schrifte lijke vergunning door dit gezag af gegeven. Hoogste boete 6 jaar of f 1 0.000. Deze verordening geldt o m voor Heusden c.a., Drunen, Waalwijk, Sprang-Capëlle, Vlijmen c.a. Wij schreven onlangs over de houding van den ambtenaar zooals die dikwijls en zooals die eigenlijk zou moeten zijn. Het zal iedereen duidelijk zijn geweest, dat het niet onze bedoeling was ook maar uit de verte den naam en de eer aan te tasten van den goedwillenden ambtenaar, zeker niet van hen, die in de, vooral ook voor den ambtenaar vaak zoo uiterst moeilijke bezettingsjaren, in hun functie het hunne bijdroegen voor de vaderland- sche zaak van het verzet. Toch zouden wij de kwestie te een zijdig belichten, als we alleen maar fou ten zochten achter het loket en degenen die er aankloppen voorstelden als engelen van volmaakt- MAATSCHAPPÉLIJKE WEDEROPBOUW WAALWIJK Nationale Centrale voor Hulpverleening Neder land heeft haar hoofd-secretariaatIJzer- straat la, Tilburg. Het Secretariaat van de Afdeeling Langstraat is gevestigdMr. van Coothstraat 31, Waalwijk. Particulieren, die op een of andere wijze willen meewerken aan de hulpverleening, dienen zich echter tot geen van deze beide adressen te richten, doch uit sluitend tot de plaatselijke secretariaten. Alleen als men zich hieraan houdt, is een vlotte werkwijze gewaarborgd. En thans, de handen uit de mouwen, met vertienvoudigde bereidwilligheid getoond, dat we den naam Nederlander en Chriiten waar dig zijn. Iedereen helpt mee voor bezet Neder land! Het moet een vrijwillige mobilisatie van alle kraohten werden! heid. Zooals o.' liefde van twee kanten moet ko men, volgens een wijs oud woord, zoo moeten ook de goede houding en het goede woord aan beide kanten van het loket tot uiting komen. En als we dan eens in de verzameling van onze ervaring gaan rommelen, ontdekken we zonder veel moeite dat er ook onder degenen, die als belanghebbenden aan het loket komen, niet steeds aanwezig is wat er van de andere zijde gevergd wordt: wel willendheid en begrip. Natuurlijk, het is geen lolletje om in een rij te moeten wachten op iets waar je eenvoudig het volste recht op hebt, terwijl je ondertusschen zooveel andere dingen had kunnen doen! Het is niet leuk, als je, na eindelijk aan de beurt te zijn gekomen, ontdekt dat je een of ander papier óók nog bij je had moeten hebben om geholpen te kunnen worden en der halve onverrichterzake wordt terugge stuurd om hetzelfde spelletje nogeens over te spelen. Het is inderdaad wel eenigs zins om je te ergeren, wanneer je zelf de lange lijdensweg van de „queun" af moet leggen en ziet, dat een ander door een vriendje via een achterdeurtje wordt ge holpen. Je zóu ook werkelijk weieens een beetje gelig worden van jaloezie bij het bemerken, dat je buurman gedaan krijgt, waar je zelf geen mogelijkheid toe ziet. En heusch, er is alles tegen, dat iemand naast je in de rij staat te „ellebogen" om je vóór te komen. En als klap op den vuurpijl staat dan op het gezicht van den man, die je moet helpen, maar één ding te lezen: dat hij hoopt, dat het gauw slui tingstijd zal zijn, dan is hij weer van je af! En dan moet je soms een heelen mor gen of middag besteden om verschillende bureaux te bezoeken, voor dit en voor dat: staan, wachten, opschuiven, hangen; staan, wachtenen zoo hetzelfde liedje als maar door. Een dergelijke tijdpasseering is lang niet altijd opwekkend, dat zal iedereen toe geven, die liever iets anders doet dan met de handen in zijn zakken staan. En tochwe mogen ons hierdoor niet te zeer laten beïnvloeden en dan de heele schuld maar op het dak schuiven van den ambtenaar. Want gelooft U nou heusch, dat het zoo lollig is den heelen dag dóór hetzelfde saaie werk te gaan zitten doen, voor Jan en Piet en Klaas en honderden achter elkaar? Of zou U er niet een beetje duizelig van worden tien, twintig keer achter elkaar hetzelfde verhaaltje en dezelfde argumenten, zij het met eeni ge schakeeringen wat den toon betreft, te moeten aanhooren. En wie zou niet een ietsje giftig worden, als hij in een geval, waarin hij absoluut niet van dienst kan zijn, zooals gevraagd wordt,- een wantrouwend en achterdochtig gezicht of een verwijtende blik met de noodige be geleiding op zich gericht voelt. We moeten voldoende werkelijkheids zin hebben: degene die aan het loket wacht heeft zijn persoonlijke moeilijkhe den en zorgen, maar de ambtenaar, wiens hoofd achter het luikje opduikt is heusch ook een gewone sterveling en is niet uit hoofde van zijn ambtenaarschap vrijge steld van 's levens zorgelijkheden. Ook hij bezit niet het geheim van den eeuwi gen glimlach. Ook hij kan zijn geduld weieens verliezen even goed als zijn hu meur. Ook hij is een mensch, die liever heeft, dat de zon schijnt dan dat het regent. Ook hij, of zijn vrouw moet de sintels uitzeven om de kachel warm te houden en ook zijn rantsoenen zijn even hoog, of laag, als die van de rest der oorlogsmenschheid. Ook hij is met ons een pelgrim op weg naar de eeuwig heid en ook voor hem is het leven niet louter rozengeur en maneschijn. Verdraagzaamheid, geduld, welwillend heid, kortom al die eigenschappen, welke samenkomen in de groote deugd van naastenliefde, moeten we beoefenen ten DUITSCHE TROEPEN VERLATEN BEZET-NEDERLAND. Reuters speciale correspondent bij het 1ste Canadeesche leger aan den Rijn meldt, dat de Duitschers een ver dedigingslinie op den Oostelijken oever van den Rijn in gereedheid brengen. Zij brengen meer kanonnen in den strijd in deze natuurlijke ver dedigingslinie, nu hun Siegfriedlinie geheel is ineengestort. Deze Rijn-linie is echter niet te vergelijken met de Siegfried-linie. Zij bestaat hoofdzakelijk uit haastig op geworpen tankversperringen, grach ten, machinegeweernesten en artillerie posities. Zij hebben geen groote diep te en zijn bemand met formaties, die ten westen van den Rijn vochten en die van uit bezet-Nederland werden aangevoerd. Met uitzondering van de garnizoenen hebben de Duitsche troe pen thans bezet-Nederland verlaten. (Anep-Aneta.) opzichte van iedereen; zoowel tegenover degenen, die naast ons in de rij moeten staan als tegenover hem, die tracht zoo goed mogelijk aan de wenschen van die rij te voldoen. Niet te veeleischend zijn, niet overcri- tisch; maar begrip toonen voor eikaars moeilijkheden, elkaar achten als mede menschen, elkaar helpen waar mogelijk en niet ontevreden zijn, als inderdaad aan getoond is dat het niet mogelijk is. Als deze houding bewust aanwezig is aan beide zijden van het loket, dan zal daartusschenin zeker dat stukje geluk méér opbloeien, dat we een vorige maal bedoelden. Maar dan moet de goede wil ook werkelijk leven aan weerskanten van het raampje zijn, zoowel bij het publiek als bij den ambtenaar. Want de liefde moet van twee kanten komen HANDEL IN BIGGEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat, tot nader bericht, aan erkende „streek- handelaren" in biggen dezelfde rechten worden toegekend als aan erkende „groothandelaren" in biggen. Geen dezer beide groepen van handelaren zullen voorloopig echter tegelijkertijd aankoop vergunningen te hunner beschikking krijgen voor een grooter aantal biggen, dan waarvoor zij in totaal aankoopvergunningen van var kenshouders in hun bezit hebben. TUINBOUW. GROENTEN EN FRUIT. 1. Alle vergunningen welke in 1944 golden voor de teelt van fruit en warmoezerijgewas sen blijven ook in 1945 van kracht. Nieuwe vergunningen kunnen worden aangevraagd bij de Bureau's van de Provinciale Voedselcom- missarissen, afd. Tuinbouw. In het algemeen zullen alleen bijzondere vergunningen met een tijdsduur van 1 jaar worden uitgereikt. 2. Het verwarmen van een tuinbouwbedrijf voor het telen van groenten en fruit onder glas is slechts toegestaan wanneer men in het bezit is van een door den betreffenden Rijks- tuinbouwconsulent verstrekte „stookvergun- ning". Zij die in het bezit zijn van een „stookvergunning" kunnen zich voor kolentoe- wijzing richten tot den Rijkstuinbouwconsulent. In verband met de moeilijke kolenpositie kan in het vooruitzicht worden gesteld, dat de kolentoewijzing niet meer dan 10 van die van het vorige jaar zal bedragen. 3. Het telen van vroege groenten als voor teelt van het hoofdgewas is voor kassen, serres en warenhuizen verplichtend gesteld. In bij zondere gevallen kan de Rijkstuinbouwconsu lent hiervan ontheffing verleenen. 4. In fruitteeltbedrijven, waar zulks naar het oordeel van den Rijkstuinbouweonsulent mogelijk is, wordt een onderteelt van groenten of vroege aardappelen verplichtend gesteld. 5. Het uitplanten van tomaten vóór 15 Maart 1945 is verboden tenzij hiervoor door den Productiecommissaris voor den Tuinbouw in Oisterwijk ontheffing wordt verleend. 6. Evenals het vorige jaar zal vergunning worden verleend tot het sluiten van contrao- ten met fabrieken en gemeenten voor het telen van groenten. Nadere voorschriften hierover zullen binnenkort worden bekend gemaakt. 7. In het algemeen zullen in het komende seizoen voor groenten dezelfde maximum-prij zen worden gesteld die het vorige jaar om denzelfden tijd golden. Uitzondering hierop zullen de pronkboonen maken waarvoor een aanzienlijk lagere maxi mum telersprijs in het vooruitzicht kan wor den gesteld. SIERTEELTPRODUCTEN. 1. De teeltvergunningen welke voor de boomkweekerijen en bloemkweekerijen voor 1944 zijn uitgereikt, blijven onveranderd van kracht voor het jaar 1945. 2. Voor de kweekerijen van vruchtboomen, boschplantsoenen en Canadeesche populieren bestaat de gelegenheid om hun areaal tijdelijk uit te breiden met 20 van de oppervlakte waarop de huidige teeltvergunning betrekking heeft. Hiertoe kunnen de aanvragen voor een bijzondere teeltvergunning, welke 1 jaar geldig is, gericht worden tot de onderafdeeling Sier teeltproducten van het Algemeen Commissa riaat voor de Voedselvoorziening, adres: Burg. Kanterslaan D 261e, Oisterwijk. 3. Bloemkweekerijen zijn evenals het vorige jaar verplicht 60 van de oppervlakte waarop hun teeltvergunning betrekking heeft, ta be stemmen voor groententeelt voor zoover hun teeltvergunning een bepaalde oppervlakte te boven gaat. TUINBOUWZADEN. 1. Aanvragen voor teeltvergunningen voor 1945 moeten gericht worden tot de onderafdee ling Tuinbouwzaden van het Algemeen Com missariaat voor de Voedselvoorziening, adres: Burg. Kanterslaan D 251e, Oisterwijk. Bij deze aanvragen moet het teeltplan met vermelding van de te betelen oppervlakte en de benoodigde zaden en hoeveelheid naar soort, worden over legd. 2. Agenten van selectiebedrijven uit het nog bezette gebied kunnen aanvragen tot erken ning als selecteur indienen bij de onderafdee ling van het Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening. De Inspecteur van het M.O. en V.H.O. in het bevrijde gebied maakt bekend, dat zij, die zich in 1945 willen onderwerpen aan het exa men Staathuishoudkunde M.O. (K X) en Staatsinrichting M.O. (K XI), voor 15 Mei e.k. een inschrijvingsformulier moeten aanvragen bij genoemde Inspecteur, Willem van Oranje laan 13, 's-Hertogenbosch. De candidaten die zich in 1944 hebben op gegeven en het examengeld betaald hebben zullen zoo mogelijk in de gelegenheid gesteld worden het examen in April e.k. af te leggen. Zij moeten voor 20 Maart him wensch daartoe bekend maken bij genoemden Inspecteur.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1