Amerikanen slaan brug over den Rijn. Groote troepenconcentraties bij Küstrin. Gaat aanval op Berlijn beginnen Het verrassende nieuws aan het einde van de vorige week, was het feit, dat de Amerikanen in een stormaanval een brug- gehoofd over den Rijn wisten te vormen. Zij hebben dit bruggehoofd bij Remagen steeds verder uit gebreid. Het is nu tien kilo meter diep en meer dan 18 K.M. breed. Tien K.M. ten Zuiden van Remagen werd Hönningen be reikt. De duitsche artillerie heeft voltreffers geplaatst op de brug bij Remagen, doch zij is er niet in geslaagd deze te vernielen. De duitschors verwachten de geallieerde op nog meer punten over den Rijn. Bij Remagen is een pontonbrug over den Rijn gelegd. Het zevende duitsche leger kan nog slechts door een 20 K.M. breede opening over de Moezel ontsnappende duit- schers worden steeds meer samengedrukt en verloren hier op een dag meer dan 6500 ge vangenen. Mosquito's vielen vannacht Berlijn voor de 22e maal aan. De Amerikaansche luchtmacht bombardeerde gisteren doelen in den sector Küstrin en spoor wegemplacementen achter het Westelijk front. Duizend zware bommenwerpers van deR.A.F. wierpen gisteravond bijna 5000 ton bommen op Dortmund. Monument Burgemeester Moonen. c. s Benoeming. De heer P. J. van Roy, hoofd der „Don Bosco" school alhier is benoemd tot waarnemend Inspecteur van 't Buitengewoon Lager Onderwijs in het bevrijde gebied. Afscheid Drs. Remmers. Maandag-ochtend had in „Musis Sacrum,' een afscheids bijeenkomst plaats voor den Weleerw. Heer Drs. Remmers, godsdienstleeraar— m o d e r ator aan de R. K. H. B. S., die naar Tilburg is overgeplaatst Tegen woordig waren daarbij 't Plaat selijk bestuur, directeur, leera ren en leerlingen. Na opening door den wnd, directeur den heer H. van Well, sprak de heer Tielen namens het plaatselijk bestuur een har telijk dank-en afscheidswoord, waarin bij tot uiting bracht gevoelens van dankbaarheid, spijt en ook een tikje ontstem ming, waar de aanhoudende wisseling van moderator, on getwijfeld nadeelige gevolgen moest hebben voor school en leerlingen. Daarna gaf de directeur een overzicht van 't moeilijke jaar dat school en jongelui achter zich hebbeD, liet verschillende gebeurtenissen de revue pas- seeren bracht hartelijk dank aan den scheidenden moderator voor al wat hij in het belang der school bad gedaan envoorz'n joviale warme vriendschap. De waarnemende directeur de heer van Well, wees er op hoe de geest van samenwerking en de prettige verhouding tus- schen moderator en leerlingen was gegroeid, memoreerde in gevoelvolle woorden de gebeur tenissen voor, op en na 6 Sep tember, bracht hulde aan de na gedachtenis van Burgemeester Moonen, Joop Hoffmans en Jan de Leijer, dankte ook namens collegas en voor de persoonlijke vriendschap. De leerling Trommelen sprak ten slotte een hartelijk dank woord namens de leerlingen, die later nog een blijvend souvenir hopen aan te bieden. De Zeereerw. moderator Drs. Remmers, zeide in z'n dank woord, dat hij noode scheidde van zijn werk hier, omdat hij dit werk had liefgekregen, om dat hij prettig met jongens en collega's kon omgaan en ge hoopt had onder hen nog veel goeds te kunnen bewerken. Hij bond de jongens op het hart Maarschalk Zukow heeft te genover Berlijn Küstrin ver overd. Ten Noorden van Ge- dinia in den sector Danzig hebben de Russen de Oostzee bereikt. Putsk en Neustadt werden in dezen sector veroverd. Ten Zuiden van Danzig werd Dirschau ingenomen. De Rus sen staan nog op 10 K.M. van Gedinia en op 13 K.M. van Danzig. Deze beide plaatsen werden gebombardeerd evenals Koningsbergen. Bij Küstrin trekken de Russen thans groote troepenmachten samen. In Hongarije werden weer duitsche tegenaanvallen afge slagen. Op Mindanao in de Phillip- pijnen hebben de troepen van Generaal Mac Arthur de hoofd stad Zamboanga bevrijd. Het nieuws van Donderdag, ochtend deelt mee, dat Homef a.d. Rijn door de Amerikanen is genomen, dat zij nog 1 Va K.M, van den grooten auto-weg Keulen—Frankfort staan. De linker Moezel-oever is geheel in handen der Amerikanen. Maarschalk Petain zal we gens hoogverraad terecht staan. De sterke vesting Smolem in Slowakije is door de Russen veroverd. (Herr. Ned.) om te trachten flinke christelijke mannen te worden en te blijven en bracht allen dank voor het vertrouwen en vriendschap, speciaal ook directeur en plaat selijk bestuur, 't welk hij toe- wenschte dat 't binnen afzien bare tijd een schoolgebouw zou krijgen, dat het cultureel cen trum zou worden van de Lang straat. Met gebed werd de plechtig heid gesloten. f Theo Festen. In den ouderdom van 73 jaren overleed 11. Zondag de heer Theo Festen, vice-president van het R.K Zangkoor van St. Jan en van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" voor welke ver- eenigingen de heer Festen, die een groot steunpilaar was van het muzikale leven in onze plaats, groote verdienste heeft gehad. Zilveren jubileum. Op 27 Maart a.s zal onze Inspecteur van Politie, de heer H. Houben, 25 jaar bij de plaatselijke gemeente—politie werkzaam zijn. Het zal den jubilaris op dien dag wel niet aan belangstelling ontbreken. De heer Houben werd op 27 Maar/ 1920 benoemd tot agent van politie te Waalwijk, na korten tijd als zoodanig in de gemeente Loonopzand gewerkt te hebben. Reeds op 1 Nov. 1920 volgde zijn benoeming tot Hoofdagent. Bij het vertrek van Inspecteur Letscher werd hij op 19 Februari 1929 benoemd tot Inspecteur in welke functie hij, vooral in de moeilijke oorlogs jaren vele verdiensten heeft gehad als Inspecteur maar niet minder als goed Nederlander. Het was daarom geen wonder dat hij op bevel van Rauterop 11 April 1944 ontslagen werd. Na de bevrijding volgde op 1 Nov. 1944 zijn herbenoeming door den burgemeester. Inspecteur Houben vervult sinds 1929 eveneens de functie van Marktmeester. Een groot Waalwijks Mannenkoor? Toen wij in ons vorig bericht omtrent de bijeenkomst voor de zanghulde op den Socialen dag aan 't slot de mogelijkheid ver onderstelden, dat deze een be- Iofte voor de toekomst kon in houden, hadden wij niet durven vermoeden, dat thans reeds, volgens achterstaande adver tenties, een oproep zou ver schijnen aan alle Waalwijksche mannelijke zangers tot een ver gadering op Zondag 18 Maart a.s. ten 3'/2 uur in café „De Twee Kolommen'*. Daar zal het onderworp der bespreking zijn te pogen te komen tot oprichting van een groot Mannenkoor voor geheel Groot-Waalwijk i een ideaal dat wij ons al zoo lange jaren voor oogen hebben gesteld. Waalwijk telt vele mannen-zangers, heeft prachtig materiaal, maar het aantal beteekent te weinig als die versnipperd worden in 3, 4 vereenigingen. Maar als één geheel beteekent 't een massaal koor, een verzameling van prachtige en krachtige stemmen een mannenkoor dat ons het cultureele leven mede op een hoog peil kan brengen en de naam onzer plaats zeer ten goede zal komen naar binnen en naar buiten. Daarom, mannen-zangers van Groot-Waal wijk, allen op ter vergadering, met 't mooie doel vooi oogen, één groot mannen koor voor geheel Waalwijk. „St. Franciscus van Asslsië." Zondagmiddag 1.1. had de eerste Algemeene vergadering plaats van den R.K. Bond van Handels Kantoor- en Winkel bedienden, »St. Franciscus van Assisië». afd. Waalwijk. Wegens afwezigheid van den waarnemenden Voorzitter, het Bondsbestuurslid den heer P. van der Ven, te 's Bosch, opende de heer C. van Duyl, deze ver gadering en heette de aanwezige leden hartelijk welkom. In zijn openingswoord me moreerde hij dat in Juli 1941 bij de opheffing van alle orga nisaties, alle H. K. W.ers een parig besloten het lidmaatschap op te zeggen en niet bij het N.A.F. aan te sluiten. Thans bij de herrijzenis van de R,K. Vakorganisatie is St. Franciscus van Assisië niet achtergebleven en zijn reeds een zeer groot percentage der vroegere leden en verschillende nieuwe leden tot onzen Bond toegetreden. De heer Buijkx gaf hierna een uitvoerige uiteenzetting van het doel en streven der orga nisatie en gaf antwoord op de verschillende vragen welke uit de vergadering aan hem gesteld werden. Daar het oude bestuur geheel aftrad, werd een nieuw bestuur gevormd bestaande uitMej. J. Heijmans en de heeren G. Duijvelaar, D Gennissen, M. v. d. Mee, H. Pullens Lzn., J. J. Pullens en A Scbomaker, terwijl de heer G. Duijvelaar als voorzitter werd gekozen. Wegens verandering van werk kring nam de heer G. van Duyl afscheid van de organisatie, waarvan hij vanaf de oprichting lid is geweest en gedurende meer dan 20 jaar bestuurslid. Hij sprak de hoop uit dat St. Franciscus van Assisië in de toekomst moge groeien en bloeien. Tot slot dankte de heer G. Duijvelaar, ook uit naam van de andere bestuursleden, de vergadering, voor het in hen gestelde vertrouwen en dankte speciaal den heer v. Duyl, die alle wel en wee der vereeniging heeft meegemaakt en dikwijls alleen de organisatie heeft weten in stand te houden. Als iemand veel voor den Bond heeft ge daan, dan is dit zeer zeker de heer van Duyl. Spreker stelde dan ook voor, zoodra de tijds omstandigheden zulks mogelijk maken, hem een hlijvend aan denken van de organisatie aan te bieden. SPORT. WSC 1—RKC 1 2-6; WSC 2-RKC 2 2-6; RWB-Baard- wijk 4—4; RWB 2—Baard wijk 2 De reeds lang met spanning tegemoet geziene ontmoeting tusschen WSC en RKC, is op een verdiende overwinning voor RKC uitgeloopen. In het veld waren de partijen tegen elkaar opgewassen, maar voor doel was RKC gevaarlijker en be nutte de kansen. Het stemt tot voldoening dat de verstand houding uitstekend was. SPRANG-CAPELLE. Het Comité »Zuid helpt Noord«,dat zich in de gemeente Sprang-Capelle gevormd heeft onder leiding van den Edel- achtb. Heer Burgemeester Smit, heeft haar werkzaamheden reeds aangevangen. Door een aantal personen die zich be reids daartoe beschikbaar stel den, worden de ingezetenen bezocht tot het in ontvangst nemen van levensmiddelen enz. Wij vernemen dat de mede werking der ingezetenen vrijwel algemeen is en reeds een groo te hoeveelheid levensmiddelen werd toegezegd, terwijl daar naast reeds een groot bedrag aan gitten werd ontvangen. Ook werd reeds voor een flink aantal te evacueeren personen vrijwillige opname in de gezin nen toegezegd. Het is voorzeker een verblijdend teeken dat ook hierbij evenals bij de onlangs gehouden collecte voor de H.A.R.K. onze gemeente weer een goed figuur maakt. Door de »Ring van Zon- dagschoolvereenigingen 's-Gre- velduin-Capelle en Omstreken« werd j.l. Zaterdagmiddag in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Sprang een ver gadering gehouden, ter bespre king van de hervatting van het werk onder de Jeugd na de bevrijding. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter, den heer M. de Kruis, Hoofd der Chr. School aan den Loon- schendijk, die naar aanleiding Pastoor J. H. P. v. Enschot R. I. P. Maandag 12 Maart overleed in hel St. Élisabeth-Ziekenhuis te Tilburg zacht en kalm, na een kortstondige ziekte, tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, geheel overge geven aan Gods H. Wil, in den ouderdom van ruim 74 jaren de Zeereerw. Heer Johannes, Henr. Pius v. Enschot,pastoor van de Parochie van de H. H. Martelaren van Gorkum te Berkdijk, Kaatsheuvel. Geboren te Goirle uit de be kende familie v. Enschot werd de Zeereerw. Heer v. Enschot, na op meerdere plaatsen kape laan te zijn geweest op 11 Mei 1917 benoemd tot Pastoor van de Parochie Berkdijk als op volger van Pastoor Eras. Meer dan 28 jaren vervulde hij met toewijding en zorg dit pastoraat. Hij stichtte het pa rochiehuis, dat veel tot moreele en cultureele ontwikkeling van de parochie bijdroeg. Vrijdag a.s. om 10 uur vangen de Metten aan, waarna om half elf de plechtig gezongen Uit vaartmis en begrafenis plaats heeft. De Hoogeerw. Deken v. d. Brekel zal de Requiem mis celebreeren. Voorzichtigheid geboden. Reeds tot in den treure is de jeugd gewezen op de geva ren, die het spelen met oor logsmateriaal inhoudt, doch de resultaten met die waarschu wingen bereikt zijn nog niet groot. En nu is het jammer, dat de gelegenheden om met dit materiaal om te gaan de jeugd bij overmaat geboden worden. Immers langs wegen en velden is dat overal voor onze jongens in keus en keur te vinden, wat juist voor hen het meest aantrekkelijk is n 1 alles waaruit vuur en vlammen kunnen geproduceerd worden. En nu kan de krant en de opvoeders blijven waarschu wen, dat hier een groot gevaar in schuilt, dit dringt niet tot de jeugd door dan nadat zij zelf hiervan de noodlottige ge volgen aan den lijve heeft on dervonden. De inhoud van patronen en granaten wordt op alle mogelijke wijze door de monteering of anderszins voor den dag getooverd en gebruikt voor vuurwerk en z.g. vliegende bommen, waaruit de vinding rijkheid van de spes patria ten van een gelezen schriftgedeelte een openingswoord sprak en vervolgens een onderwerp be handelde, getiteld: «Oorlogs winst». Naar aanleiding van het behandelde onderwerp ont spon zich een leerzame be spreking. volle geopenbaard wordt. Doch vaak is de niets vermoedende wandelaar of fietser het schrik- slachtoffer van de experimenten van onze baldadige jongens. Waar hier de waarschuwin gen in dagbladen en scholen niet het gewenschte resultaat bereiken is de hulp der ouders hard geboden en zal ingrijpen van onze politie niet achter wege kunnen blijven. Handelsschool. De Handelsschool van den R.K. Middenstand alhier breidt nog steeds zijn programma uit. Binnenkort beginnen weer ver schillende nieuwe cursussen, die behalve handelskennis (ves tigingswet) en Boekhouden (Mercurius) Nederl., Fransche, Engelsche en Duitsche Han delscorrespondentie ook Steno en Typen omvatten. De goede resultaten met de diverse cur sussen bereikt zijn de beste reclames voor dit instituut. LOON-OP-ZAND. Maandag 12 Maart had een bijeenkomst plaats van de plaat selijke afdeeling van de «Nat. Centrale Hulpverleening Neder land". Dr. Smals opende de verga dering, waarna de finantieele commissie de resultaten besprak van de huis aan huis collecte met de inteekenlijsten. De op brengst van de collecte, die met medewerking van de verschil lende standsorganisaties gehou den is, overtrof ieders ver wachting. In totaal werd in Loonopzand en de Moer een bedrag van f4509.20 bijeenge bracht waarvan f817.50 door de Moer. De voorzitter sprak zijn vreug de uit over het behaalde resul taat en dankte degenen die hun krachten aan de inzameling hadden gegeven. Bijzonderen dankbracht hijaan de bevolking die zoo spontaan heeft meege. holpen om den nood van ons Noorden te lenigen. Hij hoopte dat zij allen ook hun persoon lijke krachten in dienst zouden stellen. - Vanaf Maandag 12 Maart zullen de kerkdiensten in de noodkerk van Loonopzand zijn op de volgende uren Zondags: om halfzeven, om 8 uur, om 9.15 uur kindermis, om half elf Hoogmis. In de weekom 7 uur, om 8 uur. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Bedrag vorig nummer f 3698.09 A. V. f 5.— Totaal f 3703.09 BELANGRIJKE VERGADERING der Samenwerkende Fabri kantenkringen van Bevrijd Nederland. De samenwerkende Fabrikantenkringen in Bevrijd Nederland bielden dezer dagen te Eindhoven hun 7e gecombineerde ver gadering. Op deze vergadering was de Langstraatsche industrie vertegenwoordigd door de heeren v. Gent, Dercksen en Leenaerts. (als Dagelijks Bestuur van het Comité Waalwijks Herstel) en door de heeren C. Pulles-v. Galen en J. v. Heesbeen (als vertegenwoordigers van de schoen- en lederindustrie). Verder waren aanwezig afgevaardigden van de kringen s Hertogenbosch. Oss, Eindhoven. Tilburg. Breda. West-Brabant, Helmond, Nijmegen. Maastricht. Weert en Zeeland, terwijl op een gedeelte der ver gadering aanwezig waren als gasten; Ge neraal Mr. Kruis met eenige officieren van zijn staf, alsmede Mr. Dr. A. A. v. Rhijn als vertegenwoordiger van den Minister v. Sociale Zaken. HELPT UW REPATRIEERENDE LANDGENOOTEN. Dé Afd. Langstraat van de Nat. Centr. voor Hulpverleening Nederland schrijft ons: Arbeiders of gevangenen, in Duitschland, die door de geallieerden bevrijd worden, zullen, al vorens hun kan worden toegestaan naar hun familiekring in Nederland terug te keeren, worden verzameld in repatrieeringskampen. Gij kunt hen dezen tijd van wachten, die hen nog scheidt van thuis, verlichten en aangenaam maken door te zorgen, dat zij in die kampen wat meer hebben dan het gewone kamprant- scen. Maakt een pakketje voor hen, waarin gij wat van Uw houdbaren voorraad doet, zooals b.v. niet bederfelijk voedsel, rookartikelen e.d. Deze landgenooten, die al zoo lang gedwon gen alle contact met hun gezin missen, hebben recht op onsen daadwerkelijken steun. Gij, die bevrijd zijt, hebt toch wel wat voor hen over? Dergelijke pakketjes kunnen, met vermelding „Repatriëeringskamp", en naam en adres van den schenker, worden bezorgd bij de PLAAT SELIJKE SECRETARIATEN van de „Natio nale Centrale voor Hulpverleening Nederland, Afd. Langstraat". Nat. Centr. voor Hulpverlening Nederland, Afd. Langstraat. Generaal Kruis deelde niede. dat in verband met de hulp die aan het Noorden van ons land na de bevrijding geboden zal moeten worden, het noodig zal zijn, Militair Gezag uit te breiden met tijdelijke krachten, welke leiding kunnen geven en gewend zijn om te organiseeren en zoo noodig om te improviseeren, Militair Ge zag zal ten deze samenwerken met gealli eerde instanties. Er komt een speciale or ganisatie voor West-Nederland (het gebied der groote steden), terwijl daarnaast krach ten (speciaal technici) noodig zijn voor openbare werken, zooals nutsbedrijven, we gen. gebouwen, droogmakerijen; verder zijn prima krachten noodig voor de organisatie van het transportwezen en voor de diverse militaire commissariaten (als mil. commis saris. resp. stafpersoneel). Degenen die zich opgeven, zullen een korten cursas moeten volgen en daarna (speciaal degenen die bestemd zijn voor mi litaire commissariaten) practische scholing ontvangen. Een eerste cursus, speciaal voor laatstge noemde categorie, is 26 Februari te Eindho ven begonnen. Sallioitatiei kunnen daar be.

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2