Officieele mededeelingen. Oproep aan de bevolking der gemeente Waalwijk. Prijzen vleesch en visch in blik. De Afdeeling Vee en Vleesch van 't Algemeen Commissariaat voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat met ingang van 19 Maart 1945' voor resp. vleesch en visch in blik te be talen prijzen zijn verlaagd als volgt alle soorten vleesch in blik van f 1,80 tot f 1,40 per kg. netto. alle soorten visch in blik van fl,40 tot f 1,10 per kg. netto. Margarine, Vetten en Oliën, Alle personen en bedrijven' die tot op het moment der be vrijding periodiek een bedrijfs- verantwoording en/of andere bescheiden moesten inzenden aan het Bedrijfschap c q. het Centraal Bureau voor Marga rine, Vetten en Oliën te Den Haag, moeten zich, voor zoover zij dat niet reeds gedaan hebben, ten spoedigste, in elk geval binnen een week na deze pu blicatie, schriftelijk melden bij het Tijdelijk Bureau voor Mar garine, Vetten en Oliën. Zij dienen een afschrift over te leggen van de laatste door hen naar Den Haag gezonden be- drijfsverantwoording en tevens op te geven hoe groot hun voor raad thans is. Indien mutaties in den voorraad niet op de nor male wijze en niet onder over legging van behoorlijke be scheiden kunnen worden ver antwoord, dienen zij deze nauw keurig toe te lichten. Levering van stroo. Degenen, die stroo kunnen missen, worden verzocht, dit stroo zoo spoedig mogelijk te leveren, ten behoeve van hen, die door de oorlogsomstandig heden, daaraan gebrek lijden. Deze levering dient, op aanwij zing van den plaatselijken bureauhouder, terstond te ge schieden, zoowel aan den han delaar als aan een getroffen bedrijf in de buurt. Ook dient zooveel mogelijk schoofstroo te worden gemaakt voor het bouwen van nood woningen en stallen en herop bouw van boerderijen. Dit stroo dient ook zoo spoedig mogelijk op aanwijzing geleverd te wor den. Boeren helpt allen mede, den nood van Uw collega zoo goed mogelijk te lenigen I Stroo is er aanwezig, althans op vele bedrijven, toont ook Uw goeden wil Zeer scherp optreden. Het aantal burgers dat tracht door handel met militaire goe deren op grove wijze geld te verdienen wordt steeds grooter. Op alle manieren tracht men den militairen levensmiddelen e.a. afhandig te maken en brengt deze dan tegen hooge prijzen in den zwarten handel Dag in dag uit loopen bepaalde burgers langs militaire colonnes te leuren. De risico's, die men zoo doende de soldaten laat loopen spelen voor deze lieden geen rol. Het gaat er hun alleen om op zoo gemakkelijk mogelijke wijze veel „zwarl"-geld te ver dienen. Een zeer scherp optreden tegen deze ongewenschte en ongezonde practijken en de be drijvers daarvan is dringend noodig. De ,.Prijzencontrole'' zal daarom speciaal op derge lijke sjacheraars gaan letten. Er worden Rijwiel-onder- deelen verwacht. Naar Anep-Aneta uitrijwiel- handelarenkringen verneemt wordt dezer dagen een zending solutie en rijwielonderdeelen uit Engeland verwacht, die onder de reparatie-inrichtiDgen zullen worden gedistribueerd. Ook kan in de toekomst de toewijzing van banden iets ruimer worden. Hulpverleening. De „Nationale Centrale voor Hulpverleening Nederland" be richt ons het volgende: Er kan niet gegarandeeid worden, dat alle pakjes met houdbare levensmiddelen, wel ke ten behoeve van de repa triëringskampen op onze secre tariaten worden aangeboden, ook inderdaad uitsluitend deze kampen tengoedezullenkomen. Via het Boode Kruis krijgen zij n.l. een drieërlei bestemming en zullen naar behoefte ter be schikking worden gesteld van: le. De repatriëeringskampen. 2e. Het pas bevrijde gebied van Limburg. 3e. Eventueel het nog te be vrijden gedeelte van Nederland, zoo de aanvoer van levens middelen door de Militaireauto riteiten niet toereikend mocht blijken. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. Monument Burgemeester Moonen. c s Ontvanger Belastingen. De Ontvanger der Belastingen de Heer Kersten, is belast met de waarneming van het Ontvang kantoor der Belastingen te Waal wijk. Benoeming. De heer D. Horst is met in gang van 1 April benoemd tot hulp-prediker te Oijen a/d. Maas. Zijn vertrek beteekent voor den Raad van Maatschappelijke Wederopbouw en tal van neven organisaties, waarvan de heer Horst een verdienstelijk en zeer actief lid was. een gevoelig verlies. Afscheidsappel. Maandagmorgen vertrok weer een groep van ongeveer 30 oorlogsvrijwilligers uit deze plaats. Hen werd door Res. Kapt. M. G. P. van Loon 'n afscheids- appêl afgenomen, vergezeld van een krachtige toespraak. De afd, Voorlichting van den Raad voor Maatschappelijke Weder opbouw zorgde voor een pas sende muzikale omlijsting, ter wijl Joep Naninck eveneens nog enkele goed gekozen af scheidswoorden sprak. Passie-programma. Voor de leden van de Kath. Jeugdbeweging wordt op Passie- Zondag in de zaal „Musis Sacrum'* een Passie-programma uitgevoerd van zang en decla matie. Hieraan werken mede „De Oosterhoutsche Nachte galen" o.l. van Rector Fick. Voor andere belangstellenden is een zeer beperkt aantal plaat sen beschikbaar. Opbrengst. Door den districts admini strateur van de Ned. Binnenl. Strijdkrachten kon aan de afd. Waalwijk van het Ned. Roode Kruis een bedrag worden afge dragen van f 244.69 en f 249.87 voor de H.A.R.K. afd. Waalwijk. Deze bijdragen werden ver kregen uit vrijwillige stortingen van leden der N. B. S. in een tweetal offerblokken ten kan tore van genoemde administra teur. Een voorbeeld dat na volging verdient. Inzameling. Zaterdag a.s. 24 Maart, wordt te Waalwijk door de plaatselijke afdeeling van de N.C.H.N.een inzameling gehouden van houd bare levensmiddelen ten be hoeve van de repatriëeringskam pen, het pas bevrijde gebied van Limburg en eventueel het nog te bevrijden gedeelte van Nederland. Helpt Uwlandgenooten 1 Geeft gul en spontaan Aanmeldingen van vrijwilligers voor hulpverleening bij de be vrijding worden nog steeds gaarne verwacht op Kamer 26 van het Raadhuis. Gastoevoer. Vanaf a.s. Zondag 25 Maart '45 zal de gastoevoer zijn open gesteld op de volgende uren: Op Zondagen 's morgens van 7*7a8 uur. 's middags van ll'/a 43 uur. 's avonds van 171/*18 uur Op werkdagen 's morgens van 6.45-7.15 uur. 's middags van 11— 12'/jUur. 's avonds van 17I/a48 uur. Dinsdags en Donderdags 's middags en 's avonds geen gas. Een groot Waalwijks Koor? In „De Twee Kolommen'' werd een druk bezochte ver gadering gehouden van Waal- wijksche zangers, met het doel te komen tot de oprichting van één groot Waalwijks Mannen koor. In den loop van de be sprekingen bleek echter, dat de verschillende beslaande ver- eenigingen er niet veel voor voelden hun zelfstandigheid prijs te geven en dat van de oprichting van één groot nieuw koor niet veel zou komen, wanneer de oude bestaande vereenigingen daarbij moesten worden prijs gegeven. Het valt zeker te betreuren dat de ver- eenigingsbelangen in deze kwes tie, die voor het Waalwijksche cultureele leven van groot be lang is, den doorslag moeten geven en dat er geen rekening wordt gehouden met de groote mogelijkheden, die een sterk en groot koor bieden kunnen. Men heelt intusschen het denkbeeld toch nog niet geheel los gelaten en nog een basis voor verdere besprekingen opengelaten door een bijeenkomst van debesturen der verschillendevereenigingen. Moge daar in het belang van muziekminnend Waalwijk meer overeenstemming bereikt kun nen worden. We hopen het, maar vreezen 't tevens. Zilveren Kloosterjubileum. De viering van het zilveren kloosterjubileum van deEerw. Zuster Beatricia te vm.Besoijen, is uitgesteld tot na Paschen. DRUNEN. MEDEDEELINGEN van de Gemeente Licht- en Waterbedrijven Waalwijk. Stroom voor waschmachines e.d. Gedurende de 14 daagsche periode welke ingaat op Maandag 26 Maart wordt 1 /a k.w.h. extra rantsoen ter beschikking gesteld ten gebruike van waschmachines e. d. Dit rantsoen mag alleen worden gebruikt buiten verlichtingstijd en op de volgende dagen Waalwijk Centrum ten Zuiden v. d. Spoorlijn Maandag 26 en Dinsdag 27 Maart. Waalwijk Centrum ten Noorden v. d. Spoorlijn Woensdag 28 en Donderdag 29 Maart. V.mBesoijen Maandag 2 en Dinsdag 3 April. V.m. BaardwijkWoensdag 4 en Donderdag 5 April. DRUNEN. Bij het spelen met vuur liep het zoontje van A. Bergmans alhier dusdanige verwondingen op, dat hij naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Andere kinderen liepen verwondingen op. ELSHOUT. Nieuws uit Kaatsheuvel. REPARATIE VAN SCHOEISEL. Vanaf 15 Maart 1945 is een nieuwe regeling voor de reparatie van schoeisel geldend. Periodiek zal een bepaalde bon van de le vensmiddelenkaart bestemd worden als „repa ratiebon voor schoeisel". Deze bon heeft een waarde van 25 gram reparatiemateriaal en blijft tot een nader vast te stellen datum geldig. De voor elke reparatie benoodigde hoe veelheid leder en/of rubber staat aangegeven op een lijst, welke bij iederen ingeschreven schoenhersteller op een van de straatzijde dui delijk zichtbare plaats voor het raam moet worden opgehangen. De schoenhersteller kan deze lijst verkrijgen bij zijn lederhandelaar. Alvorens een bepaalde reparatie kan wor den uitgevoerd, dient men de daarvoor benoo digde bonnen in te leveren bij een schoen- hersttfler. Bij het kiezen van een schoen hersteller is men geheel vrij. De schoenhersteller is verplicht het in ont vangst genomen schoeisel te repareeren in de volgorde, waarin de bonnen in het reparatie- register werden geboekt. Eiken Maandag moet hij op een van buiten af duidelijk zichtbare kaart mededeeling doen, welke volgnummers in de komende week ge holpen zullen worden. Hoe kan dat? Wel, eenvoudig door ons te laten behandelen met D.D.T., waardoor alle ongedierte wordt gedood. Maandag 26 Maart en volgende dagen zal in het gebouw van het Groene Kruis in de Mr. van Coothstraat gratis gelegenheid gege ven worden, deze behandeling te ondergaan. Ze bestaat in het bespuiten met een poeder nevel. Men ondervindt hiex'van geen enkel nadeel of ongerief. Dwang is in onze democratische samenleving onbekendintegendeel, de samenwerking, waardoor vele groote en grootsche daden wor den verricht, berust op bewust eigen inzicht, zelfdiscipline en op de overtuiging dat vrij willige medewerking een welbegrepen eigen belang is en een daad van liefde tot den evennaaste. Andere besmettelijke ziekten, die dreigen of reeds in meerdere mate aanwezig zijn, zijn pokken, diphteritis en scabies (schurft). Binnenkort zal ook de voorkoming en be strijding dezer kwalen met kracht ter hand woi'den genomen. Geeft spontaan uw medewex-king en liefst zoo uitgebreid mogelijk (gerekend wordt op een aantal te behandelen pex'sonen van 6000 tot 80001). Dan verricht U een waarlijk demo cratische daad en een daad van practische naastenliefde. Van groot belang voor de volksge zondheid. - Het gevaar van VLEK- TYPHUS is niet denkbeeldig! - Ook andere gevaren dreigen. - Volgt in uw eigen belang en in dat van uwe medeburgers den raad, gegeven door de inspectie der volksgezondheid. 19 39. Op den rand van het vasteland van Europa ligt een welvarend en rijk land, bewoond door een vredelievend en nijver volk, met ongeveer de grootste bevolkingsdichtheid ter wereld. Dit volk is kerngezond, zooals blijkt uit de statisti sche gegevens: een zeer laag sterftecijfer, een hoogen gemiddelden levensduur, voortreffelijke gezondheidsdiensten, ziekenhuizen, sanatoiria, consultatiebureaux op alle gebied, „kruis"-ver- eenigingen, enz. enz. Dót land en dót volk was óns land, waren wij, Nederlanders! Ook op dit gebied was ons kleine land groot! De gemiddelde Nederlander was zich dat evenwel niet bewust; hij aan vaardde dat als iets vanzelfsprekends. Dat was in 1939. 1945. Hoe staat het thans met de volksgezondheid in 1945? 4% jaar bezetting door de Duitschers zich noemende de „kuituurdragers van Europa" hebben dit volk gemaakt tot een volk, uitge hongerd, verarmd, met een minimum aan lichamelijken weerstand, vervuild en besmet met vele ziekten. De kindersterfte is meer dan verdubbeld, evenals de sterfte aan tuberculose. Het aantal gevallen van tuberculose is schrikbarend ge stegen. Het aantal gevallen van geslachts ziekten vertoont eenzelfde stijging. Huidziek ten en parasitaire ziekten zijn epidemisch ge worden waar ze vóór 1940 sporadisch voorkwamen. Waartoe moet dit alles leiden indien daar tegen niet een dam wordt opgeworpen? We zijn nu bevrijd en kunnen weer zelf de teugels in handexx nemen. Allerwege zien we opgang uit de diepte der ellende, eerst zoekend en tastend, maar steeds sneller, want allen willen wij vooruit naar een betere toe komst. We willen weer een gezond en frisch volk worden en ons weer eigen maken de spreekwoordelijke Nederlandsche zindelijkheid. Daarom dient eerst een dam te worden op geworpen tegen de gevaren, welke onze ge zondheid bedreigen. Welke zijn die gevaren? Ze zijn velerlei, doch 2 hoofdgxoepen zijn daarin te onderscheidenondervoeding en be smetting. De ondervoeding is in het bevrijde gebied dank zij de enorme inspanningen van onze geallieerde vrienden nu wel als overwonnen te beschouwen. Onze voedselrantsoenen zijn reeds ruim gestegen en zullen in de naaste toekomst blijven stijgen. De besmetting is een fanatieke tegenstand ster, die energiek moet worden aangepakt. Zij bedient zich n.l. van velerlei hulpmiddelen, waarvan wel de voornaamste zijn: de vervui ling en de parasieten. Vervuiling kan worden bestreden met water en zeep en de parasieten met D.D.T. Dit middel, een scheikundige stof, in de vorige eeuw ontdekt doch waarvan de waar devolle beteekenis eerst thans aan den dag treedt, doodt alle parasieten als luizen en in secten, de groote verspreiders der besmettelijke ziekten als vlektyphus, buiktyphus, dysenterie en vele andere koortsige ziekten. Wilt U er meer van weten, dan zij ten deze verwezen naar aflevering 7 van het tijdschrift „Kijk", waar veel belangwekkends over dit wonder- praeperaat is te vinden. Wat ons in het be wuste artikel aanbelangt is de strijd tegen de luizen als veroox-zakers van het hoofdzeer en andere „zwerende" huidaandoeningen en van de vlektyphus, het groote gevaar dat altijd dreigt in iederen oorlog. In normale tijden is vlektyphus een in ons land zoo goed als onbekende ziekte. Zij werd alleen gevonden onder de paria's onzer samen leving: de menschen die in verregaanden staat van vervuiling leefden. In Oost-Europa echter kwam de ziekte wel voor. Het is derhalve niet te verwonderen, dat, nu groote legers van Oost naar West en van Noord naar Zuid gedurende de laatste jaren steeds opnieuw werden ver plaatst, zij deze besmetting hebben meege bracht naar ons land. Het is een zeer ernstige ziekte met een hoog sterftecijfer. Als straks de bevrijding van de rest van ons land een feit zal zijn en de vrede ons de honderddui zend gedeporteerden terug doet keeren uit Duitschland en Oost-Europa laten we hopen dat het spoedig zal zijn loopen we een zeer groot gevaar dat deze ellendige ziekte ons als een nieuwe plaag komt bezoeken. Iedere Nederlander is moreel verplicht made te werken aan den afweer van dit gevaar. Bedrag vorig nummer f 3703.09 Postduivenvereniging „De Eendracht" f 10. Van de Zusters J. M. J. van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen f 65. Directie en personeel Schoèn- fabriek H. H. de Kort f 105.75 Jeugdclub „Eben-Haëzer" te Baardwijk f 15. Totaal f 3898,84 VERGADERING R.K. WERK- LIEDENVEREENIGING. De R.K. Werkliedenvereeniging hield Zondagmiddag haar eerst vergadering. De voorzitter, de heer A. v. d. Wiel, ging na opening der vergadering over tot het eerste punt der agenda, n.l. het kie zen van een nieuw bestuur. De uitslag van deze verkiezing was: H. Maas, voor zitter, J. Jungeburth, secretaris, Th. Kou- wenberg, penningmeester en verder de heeren K. Macraij, G. v. Boxtel, L. v. Wezel, P. Verhulst, J. v. d. Wiel, G. Schapendonk. De oude voorzitter, welke zich niet meer herkiesbaar had gesteld, wees bij deze gelegenheid op de verantwoordelijke taak welke de voorzitter der toekomstige ar beidersbeweging zal hebben en op het nut van goede vergaderingen. Besloten werd tevens dat klachten schriftelijk bij een uit het bestuur gekozen commissie moeten worden ingediend, welke dan op de vergaderingen zullen worden behan deld en dat ondanks de toestemming van het Hoofdbestuur om de contributie met 5ct. te verlagen, dit niet te laten door gaan, maar van dit geld en Sint Nicolaas- feest en zoo mogelijk een vrouwenfeest- vergadering te organiseeren. Op deze vergadering voerde ook de geestelijke adviseur kapelaan Simons het woord en zeide o.m.: Geloof in de noodzakelijkheid der orga nisatie, want alleen door het bezit van dit geloof kan men zijn overtuiging uit dragen op de buitenstaanders die er he laas in Drunen nog verschillende zijn. Geloof in den arbeid op eigen terrein en op 't terrein der organisatie. Spr. belichtte daarna de noodzakelijk heid der R.K. arbeidersbeweging op Godsdienstig, Sociaal en Cultureel ge bied. Hij memoreerde de woorden van prof. Heezemans, die 15 jaren geleden zei dat de R.K. arbeidersbeweging ons vaderland van den ondergang zou redden en wees op de gebeurtenissen in deze afgeloopen 15 jaren, waarin door de kranige houding der R.K. arbeidersbeweging deze uit spraak tot zijn recht is gekomen. Door overtuigd R.K. georganiseerde arbeiders zullen wij mede helpen de wereld te verchristelijken. Op sociaal gebied wil de organisatie een menschwaardig bestaan bewerken. Ten aanzien van de plichten van den arbeider zei spreker: Op cultureel gebied het bijwonen van vergaderingen met goede spreekbeurten en ontwikkelingsavonden voor jongeren, waardoor wij mede helpen om het cul tureele peil van ons volk te verhoogen. Spr. besloot met den wensch dat spoe dig alle arbeiders van Drunen de nood zakelijkheid der R.K. organisatie zullen begrijpen. De nieuwe voorzitter, de heer H. Maas, sprak tot besluit enkele woorden van dank voor het vertrouwen in hem ge steld, en hoopte in de toekomst veel goeds voor de organisatie te doen. VAKSCHOOL. Naar wij vernemen zullen de lessen aan de Gem. Vakschool voor schoen makers op Maandag 25 Maart in be perkte mate aanvangen. De leerlingen van de 2e en 3e klas worden Maandag, die van de le ktas Woensdag allen op school verwacht. Op de medewerking der ouders wordt gerekeod. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. De R.K. Werkliedenvereeniging hield Zondag haar eerste algemeene vergade ring. De heer Nachtzaam gaf een uitvoerige uiteenzetting van de ideeën en verhou dingen die in de toekomst de R.K. ar beidersbeweging zullen kenmerken. De Zeereerwaarde heer Pastoor on derstreepte sprekers woorden. Op een volgende vergadering zal men overgaan tot het kiezen van een nieuw bestuur. DE ZANGVEREENIGING. Onder leiding van den heer C. Lam- brechs zal de zangvereeniging „Inspan ning na Uitspanning" Zondag haar re petities herbeginnen. De vereeniging welke 38 leden telt, is gevestigd bij J. Klerks te Elshout. Met de heroprichting der fanfare alhier is ook een aanvang gemaakt. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS AFD. KAATSHEUVEL. Zaterdagmiddag had in de zaal van den heer Jan v. Dun de oprichtingsverga dering plaats van de afdeeling Kaats heuvel van het Nederlandsche Roode Kruis. Ofschoon de afdeeling reeds bijna 1000 leden telt, waren er slechts een kleine 100 opgekomen. De heer J. Kern- meren, voorzitter van de R.K. E.H.B.O.- vereeniging St. Damiaan, van welke ver eeniging het initiatief tot oprichting der afdeeling uitging, leidde de vergadering. Na een kort welkom gaf hij het woord aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. Ver- cauteren, die een inleiding hield over het wezen van het Roode Kruis en het ont staan der afdeeling ter plaatse. Hadden we plaatsruimte dan zouden we de in leiding, die een goed beeld van de in stelling geeft, in zijn geheel plaatsen. Nu moeten we ons beperken, en slechts de voornaamste zaken aanhalen. Het Roode Kruis is zoowel nationaal als internatio naal. H. K. H. Prinses Juliana is voor zitster van het Ned. Roode Kruis. Mo menteel wordt dit bestuurd door een Cen traal Bestuur van uit Eindhoven. Het R. K. zorgt voor vervoer en ver zorging van gewonden op het slagveld, voor het internationale Postverkeer in oorlogstijden voor dat van bezet naar onbezet gebied, voor de post voor krijgs gevangenen, voor die van gedeporteerden naar Duitschland, voor 't verzenden van levensmiddelen en anderszins naar geteis terde streken. De Hark heeft de zorg voor de in den lande door den oorlog getroffenen. Zoodra het Noorden be vrijd is neemt het R. K. door bemidde ling van de P.T.T. de verzending van post en pakketten op zich. In de Hark zijn alle instellingen saamgebundeld, die op een of andere wijze hulp aan de ge troffenen wilden bieden. Hoe het R. K. alhier ontstond? Op 't eind van October werd door de E.H.B.O. meer bijzonder door Dr. Ver- canteren, Mej. Dekkers, de heer Hop man, de Zusters Franciscanessen een nood-ziekenhuis opgericht in de Theresia- school, gekenmerkt met de R. K. vlag en zichtbaar voor het bombardement ge spaard. Spr. brengt dan dank voor het groote, onbaatzuchtige, moedige werk door de E.H.B.O.'ers in die dagen ver richt, vooral ook aan de Eerw. Zusters Franciscanessen, Zr. Anniceta en dokter Weitenburg en de Engelsche Doktoren met hun personeel. Naast dit werk werd nog veel verricht, wat alles kan betiteld worden als Roode Kruis-werk. En dit, zonder dat een R.K.-afd. bestond. De noodzakelijkheid hiertoe echter te komen werd door het E.H.B.O.-bestuur inge zien, waarom besloten werd dit bestuur als voorloopig bestuur der R. K.-afd. over te hevelen, aangevuld met de hee ren Smals en Torrians uit Loonopzand en Hollander van den Loonschen Dijk. De goedkeuring van Eindhoven was reeds bij de oprichting een feit. De financieele successen van de afd. waren zeer groot. De eerste collecte bracht zonder de goederen in natura 1525.— op, waarbij nog ƒ702.— aan giften. Van de Binnenl. Strijdkrachten Kaatsheuvel werd ƒ79.16 ontvangen. Uit R.K.-busjes en gifter voor vervoer kwam 260.— samen. Een Canadees Dominee schonk 68.60 en 5 44 francs. Uit de R, K.-afd. ontstond c t Hark.waarblj toe-

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2